EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO POZIOM PODSTAWOWY WYPOWIEDŹ PISEMNA

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO POZIOM PODSTAWOWY WYPOWIEDŹ PISEMNA"

Transkrypt

1 EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO POZIOM PODSTAWOWY WYPOWIEDŹ PISEMNA 2002 Maj Podczas pobytu w letniej szkole językowej w Anglii zgubiłeś/łaś torbę. Napisz ogłoszenie, które umieścisz na tablicy ogłoszeń. Napisz, gdzie prawdopodobnie ją zostawiłeś/łaś Opisz jej wygląd. Podaj jej zawartość Zaznacz, w jaki sposób można się z Tobą skontaktować. Napisz list do kolegi/ koleżanki z Anglii, którego/którą wcześniej zaprosiłeś/łaś na ferie zimowe. W liście: przeproś, że nie odbierzesz go/jej z dworca/ lotniska, podając powód; wyjaśnij, jak dostać się z dworca/ lotniska do Twojego domu i poinformuj ile czasu to zajmuje; zaproponuj przynajmniej dwie formy spędzania czasu podczas pobytu kolegi/koleżanki w Polsce; poradź, jakie rzeczy powinien/powinna ze sobą zabrać i wyraź radość z planowanego spotkania Styczeń Zadanie 7 (5 pkt.) Jesteś uczestnikiem obozu w ramach wymiany młodzieży z różnych krajów. Dzielisz pokój z osobą mówiącą po angielsku. Zredaguj dla niej krótką notatkę, w której: zapraszasz ją do kina na dzisiejsze popołudnie, przedstawiasz krótko film, zachęcasz do obejrzenia filmu, informujesz, że kupiłeś / kupiłaś już bilety. Zadanie 8 (10 pkt.) Napisz list do szkoły językowej w Wielkiej Brytanii, do której zamierzasz uczęszczać w lecie. Zapytaj o terminy i rodzaje kursów oraz o ich ceny. Zapytaj o warunki pobytu uzasadniając swoje preferencje. Opisz swoją znajomość języka angielskiego i napisz, co sprawia Ci największą trudność. Poproś o zasugerowanie odpowiedniego kursu i szybką odpowiedź Łódź Przebywasz na wycieczce klasowej. Chcesz wysłać pocztówkę do znajomych Anglików. Napisz: jak podoba Ci się miejsce pobytu, jaka jest pogoda, co planujecie robić następnego dnia, kiedy skontaktujesz się ponownie. Napisz list do znajomego z Anglii. Przeproś, że dawno nie pisałeś/aś i zapytaj, jak znajomy radzi sobie w nowej pracy. Poinformuj, że w przyszłym roku będziesz zdawać egzamin z języka angielskiego i poproś o przesłanie kilku czasopism / gazet. Powiadom go, co planujesz robić po zakończeniu nauki w szkole średniej i uzasadnij swój zamiar. Wspomnij o wspólnie spędzonych wakacjach i wyraź nadzieję na ponowne spotkanie.

2 ROK 2004 GRUDZIEŃ Warszawa Łomża Będąc na wakacjach za granicą, chcesz poinformować swojego znajomego Anglika/swoją znajomą Angielkę o przebiegu Twojego pobytu. Zredaguj pocztówkę, w której: prześlesz pozdrowienia z miejsca swojego pobytu, krótko opiszesz warunki pogodowe, wymienisz swoje codzienne zajęcia, poinformujesz znajomego/znajomą, kiedy wracasz do Polski. Przebywasz na kursie językowym w Wielkiej Brytanii. Napisz list do kolegi/koleżanki ze Stanów Zjednoczonych, w którym: poinformujesz gdzie i jak długo uczestniczysz w tym kursie, przedstawisz cel i organizację zajęć tego kursu, wyrazisz swoją opinię na temat metod nauczania i materiałów używanych na kursie, wyrazisz nadzieję na rychłe spotkanie z Twoim kolegą/twoją koleżanką (sprecyzuj w jakich okolicznościach). ROK 2004 GRUDZIEŃ Wrocław Zadanie 6. (5 pkt) Kończysz dłuższy pobyt za granicą i przed powrotem do kraju chcesz sprzedać kilka podręczników do nauki języka, z których korzystałeś/aś na kursie językowym. Napisz ogłoszenie na tablicę ogłoszeń w szkole językowej. Podaj, co chcesz sprzedać. Powiedz, w jakim stanie są te podręczniki. Poinformuj o ich cenie. Powiedz, w jaki sposób się z tobą skontaktować. Zadanie 7. (10 pkt) Przeprowadziłeś/aś się niedawno z mieszkania w dużym mieście do domu na wsi. Napisz o tym w liście do koleżanki z zagranicy. Przeproś za długie milczenie i poinformuj o przeprowadzce. Opisz twój nowy dom (wnętrze i otoczenie). Powiedz, jak zmieniło się twoje życie po przeprowadzce i jak to wpłynęło na twoje samopoczucie. Zaproś koleżankę na wakacje do siebie i zaproponuj termin. ROK 2004 GRUDZIEŃ Jaworzno Zadanie 7 (5pkt.) Przyjechałeś/aś do szkoły językowej w Anglii, gdzie od kilku dni przebywa Twój kolega Węgier. Zredaguj dla niego wiadomość, w której poinformujesz: kiedy przyjechałeś/aś, w jakiej jesteś grupie językowej, której kończysz zajęcia, gdzie będziesz na niego czekać po zajęciach. Zadanie 8 (10pkt) Napisz list do rodziny znajomych Hiszpanów, u których mieszkałeś/łaś w czasie pobytu w Madrycie. W liście: podziękuj za miły pobyt i prezent, jaki od nich dostałeś przed wyjazdem, poinformuj, kiedy wróciłeś/łaś do domu i jaką miałeś/łaś podróż, napisz, jaka jest pogoda i jakie masz w związku z tym plany na resztę wakacji, wyraź nadzieję na kontynuację znajomości i zaproś syna gospodarzy do siebie na przyszłoroczne wakacje.

3 ROK 2005 STYCZEŃ Poznań Wróciłeś/łaś z wakacji spędzonych w Wielkiej Brytanii. Napisz pocztówkę do kolegi, u którego gościłeś. Poinformuj, jak minęła powrotna podróż. Podziękuj za wspólnie spędzone wakacje. Napisz, co zrobiło na Tobie największe wrażenie. Poproś o przekazanie pozdrowień rodzinie. Angielska rodzina zajmująca się agroturystyką zamieściła ogłoszenie, w którym informuje, że w sezonie letnim zatrudni młodych ludzi na swojej farmie. Napisz list, w którym : wyjaśnisz, dlaczego chcesz przyjechać do Anglii i podasz powód zainteresowania proponowaną pracą; przedstawisz swoje dane personalne i opiszesz swoje zainteresowania; zaproponujesz przynajmniej dwa rodzaje pracy, które potrafisz wykonywać; poinformujesz, kiedy możesz przyjechać i w jaki sposób można się z Tobą skontaktować. ROK 2005 MAJ Zadanie 6. (5 pkt) Gościsz u siebie kolegę z Walii. Wcześnie rano musisz wyjść z domu, a nie chcesz budzić gościa. Przed wyjściem z domu zostaw dla niego wiadomość. Napisz: dlaczego musiałeś wyjść, jak długo cię nie będzie, co może zjeść na śniadanie, co będziecie robić kiedy wrócisz. Zadanie 7. (10 pkt) Starasz się o przyjęcie na studia w jednym z brytyjskich lub amerykańskich uniwersytetów. Napisz list, który prześlesz na wybraną uczelnię. Poinformuj, skąd dowiedzialeś/łaś się o tej uczelni i jakim kierunkiem jesteś zainteresowany/a. Zaprezentuj się jako odpowiedni kandydat i wymień przynajmniej jedno swoje osiągnięcie. Poinformuj, od jak dawna uczysz się angielskiego i jaki jest twój poziom zaawansowania. Podaj dwa argumenty uzasadniające twój wybór uczelni za granicą. ROK 2005 GRUDZIEŃ Musisz nagle wyjechać. Zostaw wiadomość dla kolegi/koleżanki z zagranicy, z którym/którą wynajmujesz mieszkanie. Podaj powód swojego wyjazdu. Poproś o opiekę nad psem. Przypomnij, gdzie przechowujesz jedzenie dla psa. Poinformuj, w jaki sposób się skontaktujesz. Napisz list do znajomego z zagranicy, z którym spędziłeś/aś kilka dni w Polsce. Przeproś, że dawno nie pisałeś/aś i podaj powód. Wspomnij o zdarzeniu z pobytu znajomego w Polsce i napisz, jakie były tego skutki. Poinformuj, czym zajmujesz się obecnie i wymień jeden ze swoich obowiązków. Dowiedz się o termin ferii zimowych znajomego i zaproponuj wspólny wyjazd.

4 ROK 2006 STYCZEŃ Przebywając na kursie językowym w Wielkiej Brytanii wynajmujesz wraz z przyjaciółmi mieszkanie. Poszukujecie jeszcze jednej osoby, która mogłaby z Wami zamieszkać. Zredaguj ogłoszenie, które umieścisz na tablicy ogłoszeń. Poinformuj, że szukacie współlokatora. Opisz warunki mieszkaniowe. Podaj informację, kto już zamieszkuje lokal. Podaj termin, w którym można oglądać mieszkanie. Napisz list do swoich przyjaciół z Anglii. Poinformuj, w jaki sposób przywitałeś Nowy Rok i jakie wiążesz z nim nadzieje. Zaproś przyjaciół do Polski na Święta Wielkanocne i zaproponuj sposób ich spędzenia. Poradź, co powinni ze sobą zabrać i wyjaśnij dlaczego. Zaproponuj najwygodniejsze połączenie i przypomnij o konieczności wcześniejszej rezerwacji biletów. ROK 2006 MAJ Przebywasz na obozie sportowym. Napisz pocztówkę do znajomego z Anglii. Poinformuj go, gdzie spędzasz wakacje. Podaj powód, dla którego zdecydowałeś/aś się wziąć udział w tym obozie. Napisz, w jakich zajęciach sportowych bierzesz udział. Wspomnij o planowanym spotkaniu ze znanym sportowcem. Po maturze postanowiłeś/aś wyjechać na rok do Anglii. Zredaguj list do kolegi mieszkającego w Londynie. Poinformuj go o Twojej decyzji i podaj jej przyczynę. Opisz negatywną reakcję Twoich rodziców i napisz, jak Ci się udało ich przekonać do tego pomysłu. Poinformuj, kiedy masz zamiar wyjechać z Polski i poproś o pomoc w znalezieniu mieszkania. Zapytaj o koszty utrzymania w Londynie oraz sposób dojazdu z lotniska do centrum miasta. ROK 2006 LISTOPAD Napisz zaproszenie dla swoich przyjaciół z zagranicy. Zaproś ich na przyjęcie z okazji powitania Nowego Roku. Poinformuj, jakie stroje są oczekiwane. Poproś o przyniesienie czegoś do jedzenia lub picia. Zachęć do uczestnictwa we wspólnej zabawie. Będziesz zajmować się grupą z Anglii w czasie jej pobytu w Polsce. Napisz list do nauczyciela, opiekuna grupy. Poinformuj o miejscu zakwaterowania i planowanych posiłkach. Doradź, jakie rzeczy i dlaczego powinni zabrać ze sobą uczestnicy. Przedstaw jeden z punktów programu i uzasadnij jego atrakcyjność. Wyraź zadowolenie ze spotkania w Polsce i przekaż życzenia udanej podróży.

5 ROK 2007 MAJ Przebywasz w szkole językowej w Coventry. Chcesz zaprosić grupę przyjaciół - obcokrajowców na pożegnalne przyjęcie w klubie. Napisz zaproszenie, w którym: wyjaśnisz, z jakiej okazji organizujesz przyjęcie, uzasadnisz, dlaczego wybrałeś/łaś Black Swan Club, poinformujesz o jednej z atrakcji, które zaplanowałeś/łaś, udzielisz wskazówek, jak się dostać na miejsce przyjęcia. Jakiś czas temu znalazłeś/łaś zwierzę. W liście do znajomego z zagranicy napisz: jakie to zwierzę i w jakich okolicznościach je znalazłeś/łaś, dlaczego zdecydowałeś/łaś się wziąć je do domu i jak zareagowali inni domownicy, jaki miałeś/łaś z nim problem i w jaki sposób go rozwiązałeś/łaś, jakie masz obowiązki wynikające z jego posiadania i jak to wpłynęło na Twoje życie. ROK 2007 GRUDZIEŃ Chcesz wynająć mieszkanie w Anglii. Umieść krótkie ogłoszenie w lokalnej gazecie, w którym: napisz, że szukasz mieszkania do wynajęcia, podaj na jak długo chcesz je wynająć, podaj preferowaną lokalizację, podaj sposoby skontaktowania się z tobą. Niedawno zmieniłeś/łaś pracę. Napisz list do kolegi z Anglii, w którym: napisz, że zmieniłeś/łaś pracę i podaj powód, poinformuj, gdzie teraz pracujesz i jakie są twoje obowiązki, napisz, jak się czujesz w nowej sytuacji i kogo poznałeś/łaś w nowym miejscu pracy, podaj swój nowy adres i poproś, aby wkrótce do ciebie napisał. ROK 2008 MARZEC Napisz ogłoszenie o spotkaniu z pisarzem organizowanym dla członków Klubu Miłośników Języka Angielskiego. Podaj informację o organizowanym spotkaniu z pisarzem. Wyjaśnij, jakiego rodzaju książki pisze zaproszony autor. Poproś o przygotowanie się do wzięcia udziału w dyskusji. Poinformuj o upominkach dla uczestników. Przeniosłeś/łaś się z rodzicami do nowego domu na wsi. Napisz list do kolegi / koleżanki z zagranicy. Poinformuj o przeprowadzce na wieś i podaj powód zmiany miejsca zamieszkania. Wspomnij, kim są Wasi nowi sąsiedzi i w jaki sposób Was przyjęli. Podaj dwie zmiany w Twoim życiu spowodowane tą przeprowadzką. Zaproś kolegę / koleżankę na wakacje i zaproponuj wspólne zwiedzanie okolicy.

6 ROK 2008 MAJ Zredaguj wiadomość do swojego współlokatora/swojej współlokatorki z zagranicy. Poinformuj go/ją, dlaczego musisz wyjść. Poproś o zrobienie zakupów. Przypomnij, od której godziny otwarty jest sklep. Podaj informację, gdzie zostawiłeś/łaś pieniądze. Po powrocie z Wielkiej Brytanii stwierdziłeś/łaś, że zostawiłeś/łaś jedną ze swoich rzeczy w hotelu. Napisz list do właściciela hotelu. Poinformuj, w jakim terminie przebywałeś/łaś w hotelu i wyraź zadowolenie ze swojego pobytu. Napisz, jaką rzecz zostawiłeś/łaś i dlaczego tak bardzo zależy Ci na jej odzyskaniu. Opisz, jak ta rzecz wygląda i wspomnij, gdzie prawdopodobnie ją zostawiłeś/łaś. Poproś o przesłanie jej do Ciebie i zaoferuj pokrycie kosztów przesyłki. ROK 2008 LISTOPAD Dzielisz pokój w akademiku z kolega z Anglii. Podczas jego nieobecności dowiadujesz się o koncercie zespołu, który lubicie. Wychodzisz na koncert i chcesz też powiadomić o nim swojego angielskiego kolegę. Napisz do kolegi krótką notatkę, w której: wyjaśnisz, jak dowiedziałeś/łaś się o koncercie, wytłumaczysz, dlaczego nie mogłeś/łaś na niego poczekać, podasz orientacyjna godzin powrotu do akademika, wyrazisz nadzieję, że w innym terminie pójdziecie razem na koncert tego zespołu. Od niedawna zajmujesz się nowym hobby. W liście do znajomego z zagranicy: podziękuj za ostatni list i poinformuj go o swoim nowym hobby, napisz, w jakich okolicznościach i kiedy zainteresowałeś/łaś się nim, podaj dwa powody, dla których warto zajmować się owym hobby, wyraź nadzieję, że odpisze na twój list i prześlij pozdrowienia dla rodziców znajomego. ROK 2009 STYCZEŃ Będziesz gościć u siebie koleżankę z zagranicy, ale jesteś zajęty/a w dniu jej przyjazdu. Napisz do niej wiadomość, w której wyjaśnisz, dlaczego nie możesz jej odebrać z dworca, poinformujesz, kto ją odbierze, napiszesz, gdzie dokładnie ta osoba będzie na nią czekała, poprosisz koleżankę o przysłanie swojego aktualnego zdjęcia. Postanowiłeś/łaś wyjechać na wakacje do Anglii. Zredaguj list do kierownika hotelu, w którym chciałbyś/chciałabyś się zatrzymać. Napisz skąd dowiedziałeś/łaś się o tym hotelu i podaj dokładny termin, którym jesteś zainteresowany/a. Poinformuj, jaki rodzaj pokoju chciałbyś/chciałabyś zarezerwować i zapytaj o jego cenę. Poproś o przesłanie informacji o lokalizacji tego hotelu oraz sposobie dojazdu do niego z centrum miasta. Zapytaj o atrakcje turystyczne, które znajdują się w okolicy oraz możliwość zjedzenia posiłków w hotelu.

7 ROK 2009 MAJ Miałeś/łaś odwiedzić kolegę w Londynie w przyszłym tygodniu. Napisz wiadomość, w której odwołasz swoją wizytę z powodów zdrowotnych napiszesz, co zalecił Ci lekarz zapytasz kolegę, jakie ma plany na wakacje zaproponujesz wspólny wyjazd w góry, kiedy wyzdrowiejesz. Po skończeniu szkoły postanowiłeś/łaś przerwać naukę na rok. Nie rozmawiałeś/łaś o tym jeszcze z rodzicami. Napisz list do kolegi z Anglii. Poinformuj o swojej decyzji i podaj powód jej podjęcia. Napisz, jak zamierzasz spędzić ten rok i co chcesz robić po jego zakończeniu. Wspomnij o pozytywnej reakcji Twoich przyjaciół oraz swoich obawach związanych z reakcją rodziców. Zapytaj kolegę o jego opinię i poproś o radę, jak przekonać rodziców do tego pomysłu. ROK 2009 LISTOPAD Zredaguj wiadomość do swojego współlokatora/swojej współlokatorki. Poinformuj go/ja, dlaczego musisz wyjść. Poproś o podanie leków chorej sąsiadce, którą się opiekujesz. Przypomnij, by nakarmił/a twojego psa. Poinformuj, kiedy wrócisz. Planujesz spędzić tegoroczne wakacje w Wielkiej Brytanii. W angielskiej gazecie znalazłeś/łaś ogłoszenie o wakacyjnej pracy dla studentów w jednym z wydawnictw. Napisz list do ogłoszeniodawcy, w którym: przedstawisz się i poinformujesz, dlaczego zainteresowało cię to ogłoszenie, napiszesz, dlaczego uważasz się za odpowiednią osobę do tej pracy i krótko opiszesz swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe w redagowaniu szkolnej gazetki, poinformujesz, kiedy możesz rozpocząć pracę i zapytasz o wysokość wynagrodzenia, poinformujesz, dlaczego zależy ci na szybkiej odpowiedzi i poprosisz o przesłanie ci listy dokumentów, które musisz dostarczyć. MAJ 2010 Podczas pobytu w Anglii chciałbyś/chciałabyś wyjechać na wycieczkę. Napisz wiadomość mailową do biura turystycznego w Londynie. Poinformuj, jaką wycieczką jesteś zainteresowany/a. Przedstaw swoje oczekiwania dotyczące zakwaterowania. Zapytaj o koszt takiego wyjazdu. Dowiedz się o możliwość uzyskania zniżki. Wraz z kolegami przygotowaliście przedstawienie, które zostało wystawione podczas imprezy szkolnej. Napisz list do kolegi z Anglii. Poinformuj, jakie przedstawienie wystawiliście i z jakiej okazji było ono przygotowane. Napisz, jak długo trwały przygotowania i jaka była Twoja rola w przygotowaniu tego przedstawienia. Opisz problem, który mieliście w trakcie przygotowań, i napisz, jak go rozwiązaliście. Wspomnij, jaka była reakcja widzów i na co zostaną przeznaczone pieniądze ze sprzedaży biletów.

8 SIERPIEŃ 2010 Studiujesz w Wielkiej Brytanii i szukasz współlokatora do swojego nowego mieszkania. Zredaguj ogłoszenie, które umieścisz na tablicy ogłoszeń na uniwersytecie. Napisz, w jakiej okolicy znajduje się mieszkanie. Opisz, jak jest wyposażone. Poinformuj, z jaką osobą chcesz zamieszkać. Podaj informację o miesięcznych opłatach za mieszkanie. Zredaguj list do kolegi / koleżanki z zagranicy. Poinformuj o swojej planowanej wizycie u znajomych i podaj powód tej wizyty. Napisz, w jakich okolicznościach poznałeś te osoby, i dlaczego się zaprzyjaźniliście. Opisz, jak wygląda okolica, gdzie mieszkają znajomi, i poinformuj, jak masz zamiar tam dojechać. Poinformuj, jaki prezent kupiłeś/łaś znajomym, i zapytaj kolegę o opinię na temat tego prezentu. LISTOPAD 2010 Jesteś na trzymiesięcznej wymianie międzyszkolnej. Postanawiasz kupić używany rower. Zredaguj ogłoszenie, które umieścisz na szkolnej tablicy ogłoszeń. W treści uwzględnij: w ja kim celu chciał byś kupić rower, ja kim rowerem byłbyś zainteresowany, za jaką cenę chciał byś ku pić jednoślad, napisz, jak można się z tobą skontaktować. W zagranicznym sklepie internetowym kupiłeś urządzenie elektroniczne. Niestety, urządzenie okazało się wadliwe, a wysyłka pozostawiała wiele do życzenia. Na pisz list do sprzedawcy, w którym: poinformujesz, jakie urządzenie kupiłeś i kiedy to było, napiszesz, ile czekałeś na dostawę i jak była zapakowana przesyłka, wymienisz dwa defekty zakupionego urządzenia, określisz, czego wymagasz w ramach zadośćuczynienia i zażądasz szybkiego załatwienia sprawy. MAJ 2011 Miałeś/łaś odwiedzić kolegę w Anglii, ale zgubiłeś/łaś dokumenty. Napisz do niego wiadomość. Przeproś, że nie możesz przyjechać. Poinformuj o zgubieniu dokumentów. Napisz, ile czasu będziesz czekać na nowe dokumenty. Zapytaj o możliwość przyjazdu w innym terminie. Napisz list do kolegi z Anglii, który wkrótce zamierza Cię odwiedzić. W swoim liście: wyraź zadowolenie z planowanego przyjazdu kolegi do Polski i poradź mu, co powinien ze sobą zabrać wspomnij o przyjęciu, które zamierzasz zorganizować podczas jego pobytu, i zapytaj, jaki termin przyjęcia by koledze odpowiadał napisz, gdzie zamierzasz to przyjęcie urządzić, i uzasadnij wybór tego miejsca poproś o przywiezienie rzeczy, którą zostawiłeś/łaś u kolegi podczas ostatniej wizyty, i obiecaj odebrać kolegę z lotniska.

9 CZERWIEC 2011 W najbliższe wakacje chcesz uczyć się języka angielskiego w Londynie. W wiadomości do szkoły językowej napisz: w jaki sposób dowiedziałeś/łaś się o ofercie dlaczego ta oferta Cię zainteresowała w których z zaproponowanych zajęć pozalekcyjnych chciałbyś/chciałabyś wziąć udział jaki rodzaj zakwaterowania wybrałeś/łaś. Niedawno Cię okradziono. W liście do kolegi z Londynu napisz, co Ci skradziono i w jakich okolicznościach kradzież miała miejsce wyjaśnij, co czułeś/łaś, kiedy zorientowałeś/łaś się, że Cię okradziono, i jak to wydarzenie zmieniło Twoje plany poinformuj, jakie podjąłeś/podjęłaś kroki w celu odzyskania skradzionego przedmiotu i jakie były tego skutki wspomnij, czego nauczyło Cię to doświadczenie, i poradź koledze, w jaki sposób unikać podobnych sytuacji. SIERPIEŃ 2011 Wieczorem wyjeżdżasz na weekend ze swoim współlokatorem / swoją współlokatorką. Wychodząc rano z domu nie chcesz go/jej budzić. Zostaw mu/jej wiadomość. Poinformuj, dlaczego musiałeś/łaś wyjść. Poproś o kupienie biletów na pociąg. Napisz, gdzie zostawiłeś/łaś pieniądze. Zaproponuj obiad w restauracji przed wyjazdem. Od kilku tygodni mieszkasz z nowym współlokatorem / nową współlokatorką. W liście do znajomego z zagranicy poinformuj o tym fakcie i napisz, skąd znasz osobę, z którą mieszkasz przedstaw wady i zalety tej osoby opisz ustalony przez was podział obowiązków i kosztów LISTOPAD 2011 Planujesz przyjęcie urodzinowe dla swojej przyjaciółki lub swojego przyjaciela. Chcesz zaprosić na nie waszych znajomych. Napisz zaproszenie, w którym: poinformujesz, z jakiej okazji organizujesz przyjęcie, podasz, gdzie się odbędzie, określisz datę i godzinę rozpoczęcia zabawy, poprosisz o przybycie w określonych przez ciebie strojach. Wróciłeś/wróciłaś właśnie z wakacji. Twój przyjaciel niebawem jedzie w to samo miejsce. Napisz list, w którym: opowiesz mu, jak podobał ci się wyjazd oraz jakie atrakcje były na miejscu, opiszesz, co zazwyczaj robiłeś/robiłaś w ciągu dnia i jaka była pogoda, wspomnisz o niespodziewanej przygodzie, która ci się przydarzyła i napiszesz, jak wpłynęła ona na dalszy pobyt, ostrzeżesz go przed warunkami panującymi w hotelu i zaproponujesz, aby zmienił zakwaterowanie.

10 Maj 2012 Jesteś na kursie językowym za granicą. Napisz wiadomość do kolegi/koleżanki. Poinformuj o odwołaniu meczu, w którym mieliście wziąć udział po południu. Napisz, dlaczego mecz się nie odbędzie. Poproś o przekazanie wiadomości o odwołaniu meczu pozostałym kolegom/koleżankom. Zaproponuj sposób wspólnego spędzenia popołudnia. Po egzaminie maturalnym razem z kolegami organizujesz spotkanie uczniów swojej klasy z nauczycielami. Napisz list do Anglika, który uczył was kiedyś języka angielskiego. W swoim liście: poinformuj o zamiarze zorganizowania spotkania z nauczycielami i wspomnij, gdzie to spotkanie się odbędzie zaproś na nie byłego nauczyciela i napisz, dlaczego zależy wam na jego obecności przedstaw pomysł przygotowania albumu klasowego i zaproponuj nauczycielowi przysłanie zdjęć do tego albumu poproś o potwierdzenie przybycia i zaoferuj pomoc w organizacji jego przyjazdu. Czerwiec 2012 Przebywasz na kursie językowym w Wielkiej Brytanii. Kolega/Koleżanka z kursu, z którym/ą mieszkasz, opuścił/a dzisiejsze zajęcia. Wychodząc z domu pod jego/jej nieobecność napisz do niego/niej wiadomość, w której: powiadomisz o pojawieniu się nowego ucznia na dzisiejszych zajęciach poinformujesz o tym, że zaprosiłeś tę osobę do waszego mieszkania poprosisz o posprzątanie mieszkania zaproponujesz wspólne przygotowanie posiłku dla gościa. W czasie szkolnej wycieczki za granicę chcesz zwiedzić wraz z kolegami ciekawe muzeum. Napisz list do pracownika tego muzeum. W swoim liście: poinformuj o planach zwiedzenia muzeum i podaj szczegóły dotyczące grupy zapytaj o sposób rezerwacji biletów i dowiedz się, kiedy musisz za nie zapłacić dowiedz się o zniżki dla grupy oraz możliwość zaparkowania autokaru w okolicy napisz, jaką dodatkową usługą ze strony muzeum jesteś zainteresowany/a, i poproś o przysłanie Ci ulotki informacyjnej. Sierpień 2012 Studiując w Londynie, znalazłeś/łaś ogłoszenie osoby, która chce sprzedać kilka mebli. Napisz wiadomość do autora ogłoszenia. Napisz, którym meblem jesteś zainteresowany/a. Poproś o dokładniejszy opis tego mebla. Przedstaw swoje oczekiwania odnośnie ceny. Poproś o spotkanie w celu obejrzenia mebla. Podczas zbliżającej się wymiany uczniowskiej ze szkołą z Anglii, chcesz zorganizować wystawę fotograficzną. Napisz list do nauczyciela z tej szkoły. Przedstaw swoje zainteresowania związane z fotografią oraz zamiar zorganizowania wystawy. Zaproponuj tematykę wystawy i uzasadnij, dlaczego tę tematykę wybrałeś/łaś. Napisz, gdzie odbędzie się ta wystawa i jaką ciekawą osobę zamierzasz zaprosić na jej otwarcie. Poinformuj, do kiedy uczniowie mogą przesyłać zdjęcia, i poproś o zainteresowanie ich tą wystawą.

11 Listopad 2012 Przebywasz na wakacjach w stolicy Irlandii, w Dublinie. Napisz pocztówkę do znajomego z Anglii, w której: poinformujesz go, gdzie mieszkasz, opiszesz krótko, jak spędzasz czas, napiszesz, co ci się najbardziej podoba w Irlandii, opowiesz, jakie masz plany na najbliższy weekend. Wspólnie z kolegami i koleżankami z klasy przygotowaliście w szkole Dzień Kultury Szkockiej. Napisz list do koleżanki z Anglii, w którym: poinformujesz, gdzie i kiedy odbyła się impreza oraz jaki był jej temat, opowiesz, ile trwały przygotowania i jaki był w nich twój udział, opiszesz konflikt, który powstał podczas przygotowań, oraz sposób jego rozwiązania, zrelacjonujesz przebieg imprezy i scharakteryzujesz reakcję zaproszonych gości. Maj 2013 Studiujesz za granicą. Jesteś odpowiedzialny(-a) za organizację spotkania ze znanym naukowcem. Napisz ogłoszenie, w którym: przedstawisz tematykę spotkania poinformujesz, gdzie to spotkanie się odbędzie wspomnisz, co dostanie każdy uczestnik spotkania poprosisz o przygotowanie pytań do zaproszonego gościa. Założyłeś(-aś) wraz z kolegami klub młodzieżowy w Twojej miejscowości. W liście do kolegi z Wielkiej Brytanii: poinformuj o tym fakcie i wyjaśnij, dlaczego postanowiliście założyć ten klub opisz, w jaki sposób reklamowaliście swój klub i co było główną atrakcją w dniu jego otwarcia napisz, na czym polega działalność waszego klubu, i opisz reakcję mieszkańców na podejmowane przez was działania zachęć kolegę do udziału w konkursie na nazwę klubu i wspomnij, gdzie znajdzie informacje o tym konkursie. Czerwiec 2013 Dzielisz pokój z kolegą/koleżanką z zagranicy. Napisz do niego/niej wiadomość w związku z wizytą Waszego wspólnego znajomego. Poinformuj o terminie wizyty gościa. Poproś o zrobienie porządku w pokoju. Napisz o zrobionych przez Ciebie zakupach. Przypomnij koledze/koleżance o zarezerwowaniu biletów do kina. Niedawno uczestniczyłeś(-aś) w imprezie masowej. Napisz list do kolegi z Anglii, w którym: poinformujesz, z jakiej okazji impreza została zorganizowana i gdzie się odbyła opiszesz główną atrakcję i reakcję publiczności na nią napiszesz o problemie, który pojawił się podczas imprezy, i wyjaśnisz, jak został rozwiązany przedstawisz korzyści wynikające z organizacji tej imprezy, i zachęcisz kolegę do wzięcia w niej udziału w przyszłym roku.

Matury podstawowe 2005-2014

Matury podstawowe 2005-2014 Matury podstawowe 2005-2014 Forma wypowiedzi Rok 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Krótka forma wypowiedzi pisemnej max. 5 pkt. Wiadomość/notatka Ogłoszenie Zaproszenie Pocztówka Ankieta

Bardziej szczegółowo

Zapoznaj się z opisem trzech sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról.

Zapoznaj się z opisem trzech sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról. 1. Podczas pobytu w Anglii rozbolał Cię ząb. Rozmawiasz z osobą pracującą w rejestracji przychodni. Podaj powód swojej wizyty. Dowiedz się, kiedy może przyjąć Cię dentysta. Zapytaj o cenę wizyty. Spędziłeś/aś

Bardziej szczegółowo

4. Rozmawiasz z pracodawcą odnośnie Twojej pracy wakacyjnej. Omów: - wynagrodzenie - obowiązki - godziny pracy - umiejętności

4. Rozmawiasz z pracodawcą odnośnie Twojej pracy wakacyjnej. Omów: - wynagrodzenie - obowiązki - godziny pracy - umiejętności 1. Chcesz zapisać się na kurs języka w Londynie. W rozmowie z pracownikiem szkoły językowej omów następujące kwestie: - twój poziom znajomości języka - koszty - prowadzący - zajęcia dodatkowe 2. Jesteś

Bardziej szczegółowo

Zapoznaj się z opisem trzech sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról.

Zapoznaj się z opisem trzech sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról. 11. W ramach wymiany młodzieżowej gościsz u siebie kolegę / koleżankę z Danii. Chcesz go / ją lepiej poznać. Zapytaj o jego/jej: miejsce zamieszkania, rodzeństwo, zainteresowania. Po przyjeździe do Londynu

Bardziej szczegółowo

MATURA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO KRÓTKA FORMA UŻYTKOWA

MATURA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO KRÓTKA FORMA UŻYTKOWA MATURA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO KRÓTKA FORMA UŻYTKOWA NOTATKA POCZTÓWKA ZAPROSZENIE OGŁOSZENIE ANKIETA Opracowała: Inga Dąbrowska z ogromną pomocą klasy IV A NOTATKA 1. Chcesz podjąć pracę w Anglii. Rejestrujesz

Bardziej szczegółowo

Zapoznaj się z opisem trzech sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról.

Zapoznaj się z opisem trzech sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról. 37. Znajomy / Znajoma z Anglii prosi Cię o pomoc. Chciałby / Chciałaby zwiedzić Twoje miasto / Twoją miejscowość. Dowiedz się, co go / ją najbardziej interesuje. Poinformuj, jakie miejsca warto zobaczyć.

Bardziej szczegółowo

Zapoznaj się z opisem trzech sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról.

Zapoznaj się z opisem trzech sytuacji. Twoim zadaniem będzie odegranie wskazanych ról. 21. W czasie pobytu w Londynie chcesz zwiedzić Tower of London. Rozmawiasz z pracownikiem centrum informacji turystycznej. Zapytaj o: godziny otwarcia muzeum, zniżki dla młodzieży, możliwość robienia zdjęć

Bardziej szczegółowo

Chcesz zaprosić swojego kolegę na koncert w twoim mieście. Rozmawiasz z nim na ten temat. W rozmowie z egzaminującym porusz poniższe cztery kwestie :

Chcesz zaprosić swojego kolegę na koncert w twoim mieście. Rozmawiasz z nim na ten temat. W rozmowie z egzaminującym porusz poniższe cztery kwestie : Chcesz zaprosić swojego kolegę na koncert w twoim mieście. Rozmawiasz z nim na ten temat. rodzaj koncertu i wykonawca zakup biletów dojazd plany po koncercie Twoja znajoma zamierza odwiedzić twoją miejscowość

Bardziej szczegółowo

CZŁOWIEK. Rozmowę zaczyna egzaminujący.

CZŁOWIEK. Rozmowę zaczyna egzaminujący. CZŁOWIEK 1. Wraz z koleżanką chcecie napisać powieść romantyczną. Wymyślacie głównego bohatera. Poniżej podane są cztery kwestie, które musisz omówić w Wiek i płeć Wygląd Charakter W kim się zakocha Rozmowę

Bardziej szczegółowo

Czynności życia codziennego, spędzanie czasu wolnego

Czynności życia codziennego, spędzanie czasu wolnego Rozmowy sterowane Czynności życia codziennego, spędzanie czasu wolnego Podczas pobytu w Berlinie na kursie językowym zorganizowano wieczorek zapoznawczy. Wśród zaproszonej młodzieży jest ktoś, z kim chcesz

Bardziej szczegółowo

Uzupełnij: Vorname:..

Uzupełnij: Vorname:.. Uzupełnij: Vorname:.. Name: Geburtsdatum:.. Land:. Adresse:. Telefonnummer: E-Mail:.. Schule:... Klasse:... Geschwister:.. Lieblingsfach: Lieblingslehrer:. Freunde: Haustiere:.. Hobbys:. Freizeit:. Tam,

Bardziej szczegółowo

Instrukcja A: Nie podawaj swoich prawdziwych danych osobowych. Podpisz się jako XYZ. W zadaniu nie jest określony limit słów.

Instrukcja A: Nie podawaj swoich prawdziwych danych osobowych. Podpisz się jako XYZ. W zadaniu nie jest określony limit słów. : Nie podawaj swoich prawdziwych danych osobowych. Podpisz się jako XYZ. W zadaniu nie jest określony limit słów. Oceniana jest umiejętność zwięzłego przekazania wszystkich informacji określonych w poleceniu(4)

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE 2 EK

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE 2 EK SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE 2 EK TEMAT: The Internet: a blessing or a curse? the role of the Internet in the learning process. (Internet: przekleństwo czy błogosławieństwo?

Bardziej szczegółowo

ZESTAW NR 1. II. Opisz poniższą ilustrację i odpowiedz na dwa pytania zadane przez komisję. fot. S. Kwiatkowska

ZESTAW NR 1. II. Opisz poniższą ilustrację i odpowiedz na dwa pytania zadane przez komisję. fot. S. Kwiatkowska ZESTAW NR 1 I. W rozmowie z mamą korespondentki, u której mieszkasz podczas wakacji: poinformuj, że źle się czujesz, powiedz, co ci dolega, poproś, aby poszła z Tobą do lekarza. ZESTAW NR 2 I. W rozmowie

Bardziej szczegółowo

TEMATY MATURALNE poziom podstawowy

TEMATY MATURALNE poziom podstawowy TEMATY MATURALNE poziom podstawowy Krótka forma użytkowa Izabella Ogiegło nauczyciel j. niemieckiego w ZSS w Roczynach, egzaminator egzaminu maturalnego z j. niemieckiego 1. Szukasz przyjaciół do korespondencji.

Bardziej szczegółowo

INFORMATOR MATURZYSTY

INFORMATOR MATURZYSTY INFORMATOR MATURZYSTY EGZAMIN PISEMNY DŁUGA FORMA UŻYTKOWA 1. Napisz list do redakcji Westdeutsche Zeitung, w której przeczytałeś interesujący artykuł o chorobach cywilizacyjnych i ich przyczynach. W liście

Bardziej szczegółowo

Zmieniaj świat słowami karta pracy grupa 1/A

Zmieniaj świat słowami karta pracy grupa 1/A Zmieniaj świat słowami karta pracy grupa 1/A Przekonaj kolegę do wspólnego wyjścia do kina w czwartek wieczorem. Kolega lubi filmy akcji, a namawiasz go na wspólne obejrzenie kolejnej części jego ulubionego

Bardziej szczegółowo

Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii

Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii Polska Szkoła Sobotnia im. Jana Pawla II w Worcester Opracował: Maciej Liegmann 30/03hj8988765 03/03/2012r. Wspólna decyzja? Anglia i co dalej? Ja i Anglia. Wielka

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY II GIMNAZJUM

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY II GIMNAZJUM WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY II GIMNAZJUM ROK SZKOLNY: 2011/2012 opracowała: Iwona Chmielecka na podstawie podręcznika KOMPASS 2 Rozdział I. Der Kalender

Bardziej szczegółowo

Przykłady zadań : krótka forma użytkowa

Przykłady zadań : krótka forma użytkowa INFORMATOR MATURZYSTY EGZAMIN PISEMNY POZIOM PODSTAWOWY Przykłady zadań : krótka forma użytkowa 1. Wybierasz się na wakacje do Niemiec. Uzyskałeś adres hotelu w Rotenburgu i masz za zadanie wysłać faks

Bardziej szczegółowo

OCENIANIE ARKUSZA POZIOM PODSTAWOWY

OCENIANIE ARKUSZA POZIOM PODSTAWOWY Próbny egzamin maturalny z języka niemieckiego 1 OCENIANIE ARKUSZA POZIOM PODSTAWOWY Zadanie 1. Za każde poprawne rozwiązanie przyznajemy 1 punkt. Maksimum 7 punktów. 1.1. F 1.2. R 1.3. F 1.4. R 1.5. R

Bardziej szczegółowo

1. Szukasz przyjaciół do korespondencji. Napisz ogłoszenie do gazety młodzieżowej, w którym podasz:

1. Szukasz przyjaciół do korespondencji. Napisz ogłoszenie do gazety młodzieżowej, w którym podasz: Izabella Ogiegło nauczyciel j. niemieckiego w ZSS w Roczynach, egzaminator egzaminu maturalnego z j.niemieckiego TEMATY MATURALNE poziom podstawowy Krótka forma użytkowa 1. Szukasz przyjaciół do korespondencji.

Bardziej szczegółowo

Z wizytą u Lary koleżanki z wymiany międzyszkolnej r r. Dzień I r.

Z wizytą u Lary koleżanki z wymiany międzyszkolnej r r. Dzień I r. Z wizytą u Lary koleżanki z wymiany międzyszkolnej 29.01.2017r. - 04.02.2017r. Dzień I - 29.01.2017r. O północy przyjechałam do Berlina. Stamtąd FlixBusem pojechałam do Hannoveru. Tam już czekała na mnie

Bardziej szczegółowo

Biuro podróży EUD Etap I. Planowanie

Biuro podróży EUD Etap I. Planowanie Biuro podróży EUD Etap I. Planowanie Wprowadzenie do konkursu Zbliża się upragniona przez wszystkich uczniów przerwa wakacyjna czas odpoczynku i zabawy. Jednak lipiec i sierpień to miesiące, kiedy niektóre

Bardziej szczegółowo

Instrukcja A: Instrukcja B: Instrukcja A Instrukcja B Instrukcja A Instrukcja B

Instrukcja A: Instrukcja B: Instrukcja A Instrukcja B Instrukcja A Instrukcja B : Nie podawaj swoich prawdziwych danych osobowych. Podpisz się jako XYZ. W zadaniu nie jest określony limit słów. Oceniana jest umiejętnośd zwięzłego przekazania wszystkich informacji określonych w poleceniu(4)

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK ANGIELSKI

EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK ANGIELSKI Centralna Komisja Egzaminacyjna EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY Kryteria oceniania odpowiedzi SIERPIEŃ 2012 ZADANIA ZAMKNIĘTE Zadanie 1. Egzamin maturalny z języka angielskiego

Bardziej szczegółowo

Program wycieczki do Londynu. 23-27 kwietnia 2013 rok. Szkoła podstawowa nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi w Lublinie

Program wycieczki do Londynu. 23-27 kwietnia 2013 rok. Szkoła podstawowa nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi w Lublinie Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę Św. Augustyn Program wycieczki do Londynu 23-27 kwietnia 2013 rok Szkoła podstawowa nr 28 z

Bardziej szczegółowo

Partnerski Projekt Szkół Comenius: Pilzno i Praga, 18 24. 03. 2012. Podsumowanie ewaluacji - wszystkie szkoły partnerskie

Partnerski Projekt Szkół Comenius: Pilzno i Praga, 18 24. 03. 2012. Podsumowanie ewaluacji - wszystkie szkoły partnerskie ARKUSZ EWALUACJI UCZNIA Partnerski Projekt Szkół Comenius: Pilzno i Praga, 18 24. 03. 2012 Podsumowanie ewaluacji - wszystkie szkoły partnerskie 1. Zawartość merytoryczną (naukową, poznawczą) programu

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK ANGIELSKI

EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK ANGIELSKI Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY Kryteria oceniania odpowiedzi MAJ 2012 ZADANIA ZAMKNIĘTE Zadanie 1. Obszar standardów Rozumienie ze

Bardziej szczegółowo

Gorące przyjęcie w zimnej Finlandii - wizyta w Kouvoli

Gorące przyjęcie w zimnej Finlandii - wizyta w Kouvoli Gorące przyjęcie w zimnej Finlandii - wizyta w Kouvoli W dniach 6-10 marca 2013 roku odbyła się kolejna wizyta w ramach realizacji projektu Comenius Partnerska Współpraca Szkół, tym razem do miasta Kouvola

Bardziej szczegółowo

Materiały dla maturzystów

Materiały dla maturzystów TASK 1 (słownictwo : Describing people) Od dłuŝszego czasu korespondujesz w języku angielskim z młodym Japończykiem. Teraz chcecie się jednak spotkać osobiście. W liście do swojego japońskiego znajomego

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK ANGIELSKI

EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK ANGIELSKI Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie EGZAMIN MATURALNY 2012 JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY Kryteria oceniania odpowiedzi CZERWIEC 2012 ZADANIA ZAMKNIĘTE Zadanie 1. Obszar standardów Rozumienie

Bardziej szczegółowo

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY II GIMNAZJUM ROK SZKOLNY: 2014/2015 KOMPASS 2 neu

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY II GIMNAZJUM ROK SZKOLNY: 2014/2015 KOMPASS 2 neu WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY II GIMNAZJUM ROK SZKOLNY: 2014/2015 KOMPASS 2 neu Rozdział I. DER KALENDER nazwać zjawiska pogodowe nazwać pory roku wymienić

Bardziej szczegółowo

zmiany w formule egzaminu od 2012 roku mgr A.John

zmiany w formule egzaminu od 2012 roku mgr A.John zmiany w formule egzaminu od 2012 roku W dniu 27 sierpnia 2010 roku Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała Informator o egzaminie maturalnym, który określa szczegółowo formułę nowego egzaminu ustnego

Bardziej szczegółowo

Rozmowy sterowane - zestawy ćwiczeń do matury ustnej z jęz. angielskiego.

Rozmowy sterowane - zestawy ćwiczeń do matury ustnej z jęz. angielskiego. Literka.pl Rozmowy sterowane - zestawy ćwiczeń do matury ustnej z jęz. angielskiego. Data dodania: 2005-12-15 12:00:00 Sto zestawów przygotowujących do matury ustnej z jęz. ang. na poziomie podstawowym.

Bardziej szczegółowo

Karta pracy 8. Przed imprezą

Karta pracy 8. Przed imprezą Karta pracy 8 Przed imprezą Mini rozmowy 1 D: - W weekend jest impreza u Agi. Mogę iść? R: - Impreza? Z jakiej okazji? D:- Są jej urodziny. R: -Kiedy dokładnie? D: - W piątek, zaczyna się o siódmej. Mogę

Bardziej szczegółowo

KLUCZ PUNKTOWANIA ZADAŃ

KLUCZ PUNKTOWANIA ZADAŃ Egzamin maturalny maj 2009 JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY KLUCZ PUNKTOWANIA ZADAŃ ZADANIA ZAMKNIĘTE Zadanie 1. Obszar standardów ze słuchu 1.1. E 1.2. A 1.3. Zdający selekcjonuje informacje (II. 1 d)

Bardziej szczegółowo

Rozdział 1 Der Kalender

Rozdział 1 Der Kalender Rozdział 1 Der Kalender nazwać zjawiska pogodowe nazwać pory roku nazwać miesiące krótko opisać ulubioną porę roku nazwać prezenty nazwać święta w krajach DACH nazywać kierunki świata nazwać kraje obszaru

Bardziej szczegółowo

Profesjonalista konkurs. Etap II

Profesjonalista konkurs. Etap II Profesjonalista konkurs. Etap II Za nami pierwszy etap konkursu, co oznacza, że wybraliście już interesujące Was zawody i możemy bardziej szczegółowo poznać pracę przedstawicieli wybranych profesji. Cieszę

Bardziej szczegółowo

Kurs języka angielskiego w Londynie, Wielka Brytania (WBL 16) Wielka Brytania - idealne miejsce na zagraniczne kursy językowe

Kurs języka angielskiego w Londynie, Wielka Brytania (WBL 16) Wielka Brytania - idealne miejsce na zagraniczne kursy językowe Kurs języka angielskiego w Londynie, Wielka Brytania (WBL 16) Symbol oferty: 754/183 Państwo: Region: Miasto: Transport: Profil wyjazdu: Wyżywienie: Zakwaterowanie: Wyposażenie: Wielka Brytania Londyn

Bardziej szczegółowo

2. Przeproś kolegę, że zgubiłeś jego CD. Powiedz, że odkupisz. 3. Tato jedzie zbyt szybko. Ostrzeż go o możliwym niebezpieczeństwie

2. Przeproś kolegę, że zgubiłeś jego CD. Powiedz, że odkupisz. 3. Tato jedzie zbyt szybko. Ostrzeż go o możliwym niebezpieczeństwie Zestawy do egzaminu ustnego Zestaw 1 1.Jesteś w restauracji. - zamów trzydaniowy obiad, zapytaj co kelner poleca, - na deser poproś truskawki ze śmietaną i mocną czarną kawę - poproś o rachunek. 2. Przeproś

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA WYMIANIE STUDENCKIEJ W RAMACH PROGRAMU ERASMUS UNIVERSIDAD DE MURCIA 2013/2014 Maria Malec

SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA WYMIANIE STUDENCKIEJ W RAMACH PROGRAMU ERASMUS UNIVERSIDAD DE MURCIA 2013/2014 Maria Malec SPRAWOZDANIE Z POBYTU NA WYMIANIE STUDENCKIEJ W RAMACH PROGRAMU ERASMUS UNIVERSIDAD DE MURCIA 2013/2014 Maria Malec Jestem studentką kierunku Zarządzanie na Wydziale Zarządzania Politechniki Lubelskiej.

Bardziej szczegółowo

a) bardzo nie lubię wf-u b) raczej nie lubię wf-u d) ani lubię, ani nie lubię e) raczej lubię wf f) bardzo lubię wf

a) bardzo nie lubię wf-u b) raczej nie lubię wf-u d) ani lubię, ani nie lubię e) raczej lubię wf f) bardzo lubię wf Ankieta I Drogi Uczestniku! Witamy i cieszymy, że przyszedłeś na zajęcia w ramach Programu Kumulacja Aktywności. Chcemy aby program był powtarzany co roku dlatego ważne jest abyśmy dokładnie przeanalizowali

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN MATURALNY 2011 JĘZYK ANGIELSKI

EGZAMIN MATURALNY 2011 JĘZYK ANGIELSKI Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie EGZAMIN MATURALNY 2011 JĘZYK ANGIELSKI POZIOM PODSTAWOWY MAJ 2011 2 Egzamin maturalny z języka angielskiego poziom podstawowy ZADANIA ZAMKNIĘTE Zadanie 1. Obszar

Bardziej szczegółowo

Załącznik do Przedmiotowego Systemu Oceniania i planów wynikowych z języka angielskiego w klasach I-III Gimnazjum w Złotoryi

Załącznik do Przedmiotowego Systemu Oceniania i planów wynikowych z języka angielskiego w klasach I-III Gimnazjum w Złotoryi Załącznik do Przedmiotowego Systemu Oceniania i planów wynikowych z języka angielskiego w klasach I-III Gimnazjum w Złotoryi Ogólne kryteria wymagań z języka angielskiego dla uczniów klas I-III gimnazjum

Bardziej szczegółowo

Część I Konwersacja Przeprowadź z egzaminatorem trzy rozmowy na zaproponowane przez niego tematy.

Część I Konwersacja Przeprowadź z egzaminatorem trzy rozmowy na zaproponowane przez niego tematy. 1. tétel 1/1. oldal Zestaw abiturienta ZESTAW 1 Za chwilę przystąpisz do egzaminu ustnego. Zestaw pytań składa się z trzech części (zadań). W części II i III masz 30 sekund na zastanowienie się i przygotowanie

Bardziej szczegółowo

Uczniowie z Malborka wybierają zawody z przyszłością

Uczniowie z Malborka wybierają zawody z przyszłością Projekt numer: ESF01-2013 1 PL1 LEO01 37042 Uczniowie z Malborka wybierają zawody z przyszłością Projekt: Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo, realizowany przez

Bardziej szczegółowo

TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta)

TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta) TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta) Materiał prezentuje sposób tworzenia form trybu rozkazującego dla każdej koniugacji (I. m, -sz, II. ę, -isz / -ysz, III. ę, -esz) oraz część do ćwiczeń praktycznych.

Bardziej szczegółowo

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1)

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) Turysta: Dzień dobry! Kobieta: Dzień dobry panu. Słucham? Turysta: Jestem pierwszy raz w Krakowie i nie mam noclegu. Czy mogłaby mi Pani polecić jakiś hotel?

Bardziej szczegółowo

Relacja z pobytu Remagen/RheinAhrCampus

Relacja z pobytu Remagen/RheinAhrCampus Relacja z pobytu Remagen/RheinAhrCampus 18.09.2013-23.02.2014 Paula Tołoczko Wydział Zarządzania Logistyka 1. Wstęp Wiele osób zastanawia się dlaczego postanowiłam wyjechać na Erasmus do Niemiec. Jednym

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne. Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA KLASY II GIMNAZJUM NA PODSTAWIE PODRĘCZNIKA Kompass neu 2

Wymagania edukacyjne. Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA KLASY II GIMNAZJUM NA PODSTAWIE PODRĘCZNIKA Kompass neu 2 Wymagania edukacyjne Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA KLASY II GIMNAZJUM NA PODSTAWIE PODRĘCZNIKA Kompass neu 2 NAZWA SZKOŁY: Gimnazjum nr 2 w Łukowie NAUCZYCIEL: Magdalena Kępa, Dorota Jopek- Małycha ROK SZKOLNY:

Bardziej szczegółowo

MATURA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO. WYPOWIEDŹ PISEMNA-ćwiczenia. Opracowała Marta Stankiewicz

MATURA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO. WYPOWIEDŹ PISEMNA-ćwiczenia. Opracowała Marta Stankiewicz MATURA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO WYPOWIEDŹ PISEMNA-ćwiczenia Opracowała Marta Stankiewicz SPIS TREŚCI A/ KRÓTKA FORMA UŻYTKOWA Pocztówka. 3 Notatka/wiadomość.. 3 Zaproszenie..4 Ogłoszenie... 4 Ankieta..5 B/

Bardziej szczegółowo

WYNIKI ANKIETY EWALUCYJNEJ DLA UCZNIÓW NA TEMAT REALIZACJI PROJEKTU COMENIUS W ZESPOLE SZKÓŁ IM. PIOTRA WYSOCKIEGO

WYNIKI ANKIETY EWALUCYJNEJ DLA UCZNIÓW NA TEMAT REALIZACJI PROJEKTU COMENIUS W ZESPOLE SZKÓŁ IM. PIOTRA WYSOCKIEGO WYNIKI ANKIETY EWALUCYJNEJ DLA UCZNIÓW NA TEMAT REALIZACJI PROJEKTU COMENIUS W ZESPOLE SZKÓŁ IM. PIOTRA WYSOCKIEGO 1. Czy byłeś zaangażowany w projekt? Tak 100% Nie 2. Co skłoniło Cię do wzięcia udziału

Bardziej szczegółowo

KRÓTKIE I DŁUŻSZE FORMY WYPOWIEDZI NA POZIOMIE PODSTAWOWYM

KRÓTKIE I DŁUŻSZE FORMY WYPOWIEDZI NA POZIOMIE PODSTAWOWYM KRÓTKIE I DŁUŻSZE FORMY WYPOWIEDZI NA POZIOMIE PODSTAWOWYM Sprawność pisania na pisemnym egzaminie maturalnym sprawdzają dwa zadania polegające na napisaniu krótkiego tekstu użytkowego (notatki, pocztówki,

Bardziej szczegółowo

SYLABUS NA AKADEMIĘ TRZECIEGO WIEKU

SYLABUS NA AKADEMIĘ TRZECIEGO WIEKU GRUPA STARTER 2 poniedziałek 8.30 10.00 Zajęcia 1 Co oni teraz robią? Wprowadzenie czasu teraźniejszego ciągłego Zajęcia 2 Utrwalanie czasu teraźniejszego ciągłego. Zajęcia 3 Plany na przyszłość Zajęcia

Bardziej szczegółowo

Raport Przemysł turystyczny na Ukrainie Badanie CAWI. Gdzie Ukraińcy zatrzymują się w czasie podróży, gdzie chcąc spędzać Nowy Rok?

Raport Przemysł turystyczny na Ukrainie Badanie CAWI. Gdzie Ukraińcy zatrzymują się w czasie podróży, gdzie chcąc spędzać Nowy Rok? Raport Przemysł turystyczny na Ukrainie Badanie CAWI Gdzie Ukraińcy zatrzymują się w czasie podróży, gdzie chcąc spędzać Nowy Rok? Grudzień 2014 Wnioski Większość ukraińskich respondentów (85%) stwierdziła,

Bardziej szczegółowo

Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy MOBILNOŚĆ STUDENTÓW I PRACOWNIKÓW UCZELNI Ankieta Ewaluacyjna Ex-post Odbiorca: Studenci

Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy MOBILNOŚĆ STUDENTÓW I PRACOWNIKÓW UCZELNI Ankieta Ewaluacyjna Ex-post Odbiorca: Studenci Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy MOBILNOŚĆ STUDENTÓW I PRACOWNIKÓW UCZELNI Ankieta Ewaluacyjna Ex-post Odbiorca: Studenci Szanowni Państwo, ankieta, o wypełnienie której prosimy, jest elementem ewaluacji

Bardziej szczegółowo

Załącznik do Przedmiotowego Systemu Oceniania z języka niemieckiego w klasach I-III Gimnazjum w Złotoryi

Załącznik do Przedmiotowego Systemu Oceniania z języka niemieckiego w klasach I-III Gimnazjum w Złotoryi Załącznik do Przedmiotowego Systemu Oceniania z języka niemieckiego w klasach I-III Gimnazjum w Złotoryi I. Ogólne kryteria wymagań z języka niemieckiego dla uczniów klas I-III gimnazjum z opinią z Poradni

Bardziej szczegółowo

Nauka języka japońskiego

Nauka języka japońskiego Nauka języka japońskiego w Kraju Kwitnącej Wiśni Wymagania wobec studenta Szkoła przyjmuje uczniów z całego świata na wszystkie poziomy zaawansowania, od całkowicie początkującego do wysoko zaawansowanego.

Bardziej szczegółowo

EGZAMIN MATURALNY Zmiany w 2012

EGZAMIN MATURALNY Zmiany w 2012 EGZAMIN MATURALNY Zmiany w 2012 Zmiany dotyczące ustnego egzaminu maturalnego w 2012 Jednakowe zestawy do egzaminu ustnego dla wszystkich absolwentów, bez określenia poziomu egzaminu Nowe zadania egzaminacyjne

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski Erasmus Extended Erasmus University Charter (2007-2013) 67307-IC-1-2007-1-PL-ERASMUS-EUCX-1 Erasmus code: PL RZESZOW02 Universita Degli Studi Di L'Aquila Agnieszka (studentka WF) 1. Czy było organizowane

Bardziej szczegółowo

5. To, jak Ci idzie w szkole jest dla Twoich rodziców (opiekunów): A niezbyt ważne B ważne C bardzo ważne 1 ANKIETA DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM

5. To, jak Ci idzie w szkole jest dla Twoich rodziców (opiekunów): A niezbyt ważne B ważne C bardzo ważne 1 ANKIETA DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM ANKIETA DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM 5. To, jak Ci idzie w szkole jest dla Twoich rodziców (opiekunów): A niezbyt ważne B ważne C bardzo ważne 1 kod ucznia Drodzy Pierwszoklasiści! Niedawno rozpoczęliście naukę

Bardziej szczegółowo

Piaski, r. Witajcie!

Piaski, r. Witajcie! Piszemy listy Witajcie! Na początek pozdrawiam Was serdecznie. Niestety nie znamy się osobiście ale jestem waszą siostrą. Bardzo się cieszę, że rodzice Was adoptowali. Mieszkam w Polsce i dzieli nas ocean.

Bardziej szczegółowo

Jestem pewny, że Szymon i Jola. premię. (dostać) (ja) parasol, chyba będzie padać. (wziąć) Czy (ty).. mi pomalować mieszkanie?

Jestem pewny, że Szymon i Jola. premię. (dostać) (ja) parasol, chyba będzie padać. (wziąć) Czy (ty).. mi pomalować mieszkanie? CZAS PRZYSZŁY GRY 1. Gra ma na celu utrwalenie form i zastosowania czasu przyszłego niedokonanego i dokonanego. Może być przeprowadzona jako gra planszowa z kostką i pionkami, albo w formie losowania porozcinanych

Bardziej szczegółowo

Ludzie listy piszą. Struktura i forma listu

Ludzie listy piszą. Struktura i forma listu Ludzie listy piszą. Struktura i forma listu 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: wie, jakie są cechy listu, zna rodzaje listów, zna zwroty grzecznościowe oraz zasady ich pisowni. b) Umiejętności Uczeń potrafi:

Bardziej szczegółowo

Kwestionariusz Twoi koledzy i koleżanki

Kwestionariusz Twoi koledzy i koleżanki Kwestionariusz Twoi koledzy i koleżanki Ten kwestionariusz dotyczy atmosfery panującej w Twojej klasie, koncentruje się na kwestiach dotyczących relacji między uczniami jak odnoszą się do siebie, czy chcą

Bardziej szczegółowo

JAK BYĆ SELF - ADWOKATEM

JAK BYĆ SELF - ADWOKATEM JAK BYĆ SELF - ADWOKATEM Opracowane na podstawie prezentacji Advocates in Action, Dorota Tłoczkowska Bycie self adwokatem (rzecznikiem) oznacza zabieranie głosu oraz robienie czegoś w celu zmiany sytuacji

Bardziej szczegółowo

ZDANIA ZŁOŻONE PODRZĘDNIE PRZYDAWKOWE A2/B1. Odmiana zaimka który. męski żeński nijaki męskoosobowy

ZDANIA ZŁOŻONE PODRZĘDNIE PRZYDAWKOWE A2/B1. Odmiana zaimka który. męski żeński nijaki męskoosobowy ZDANIA ZŁOŻONE PODRZĘDNIE PRZYDAWKOWE A2/B1 Odmiana zaimka który liczba pojedyncza liczba mnoga męski żeński nijaki męskoosobowy niemęskoosobowy Mian. który która które którzy które Dop. którego której

Bardziej szczegółowo

SEMESTR VI, ROK SZKOLNY 2014/2015

SEMESTR VI, ROK SZKOLNY 2014/2015 WYKAZ TEMATÓW PRAC KONTROLNYCH Z PRZEDMIOTÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W KLASIE III TECHNIKUM UZUPEŁNIAJĄCEGO SEMESTR VI, ROK SZKOLNY 2014/2015 Język polski 1.Dokonaj prezentacji Dżumy Alberta Camusa jako utworu

Bardziej szczegółowo

Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy MOBILNOŚĆ STUDENTÓW I PRACOWNIKÓW UCZELNI Ankieta Ewaluacyjna Ex-ante Odbiorca: Studenci

Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy MOBILNOŚĆ STUDENTÓW I PRACOWNIKÓW UCZELNI Ankieta Ewaluacyjna Ex-ante Odbiorca: Studenci Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy MOBILNOŚĆ STUDENTÓW I PRACOWNIKÓW UCZELNI Ankieta Ewaluacyjna Ex-ante Odbiorca: Studenci Szanowni Państwo, ankieta, o wypełnienie której prosimy, jest elementem ewaluacji

Bardziej szczegółowo

MODUŁ 5 - PODSUMOWANIE PROJEKTU

MODUŁ 5 - PODSUMOWANIE PROJEKTU MODUŁ 5 - PODSUMOWANIE PROJEKTU Celem ostatniego modułu projektu Młodzi Przedsiębiorczy jest przygotowanie prezentacji działań Waszego przedsiębiorstwa. Proponujemy na początek zorganizowanie narady wspólników,

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z wyjazdu HORSENS DANIA

Sprawozdanie z wyjazdu HORSENS DANIA Sprawozdanie z wyjazdu HORSENS DANIA W Horsens spędziłem jeden semestr, wyjechałem tam z moimi kolegami z uczelni można powiedzieć że przez to było nam łatwiej z wieloma sprawami. Pierwsza rzeczą jaką

Bardziej szczegółowo

PROCEDURA GOSZCZENIA PROFESORÓW WIZYTUJĄCYCH W RAMACH PROJEKTU ISD STŚ

PROCEDURA GOSZCZENIA PROFESORÓW WIZYTUJĄCYCH W RAMACH PROJEKTU ISD STŚ PROCEDURA GOSZCZENIA PROFESORÓW WIZYTUJĄCYCH W RAMACH PROJEKTU ISD STŚ Wizyta profesora wizytującego wiąże się z szeregiem czynności, które powinny zostać wykonane przed przyjazdem, w czasie pobytu oraz

Bardziej szczegółowo

Doświadczenie zawodowe kluczem do kariery

Doświadczenie zawodowe kluczem do kariery Doświadczenie zawodowe kluczem do kariery Projekt numer: 2012 1 PL1 LEO01 27554 Projekt: Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo, realizowany przez Fundację Rozwoju

Bardziej szczegółowo

Ankieta Gimnazjaliści

Ankieta Gimnazjaliści Ankieta przygotowana w ramach projektu Kształcenie w logistyce i transporcie szansą województwa łódzkiego. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Bardziej szczegółowo

Jak bezrobotny może wyjechać na Wolontariat Europejski? Prześledźmy to na przykładzie:

Jak bezrobotny może wyjechać na Wolontariat Europejski? Prześledźmy to na przykładzie: Prześledźmy to na przykładzie: Basia ma 26 lat, skończyła studia pedagogiczne na Uniwersytecie w Szczecinie. Niestety, po zakończeniu studiów nie udało się jej znaleźć pracy. Zdecydowała się wrócić do

Bardziej szczegółowo

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam

Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam Lekcja 1. Jak wyrażać emocje w sieci? 19 września Dzień emotikona Tematyka lekcji: Internet jest cudownym wynalazkiem. Wykorzystujemy go w zabawie, nauce, kontaktowaniu się z koleżankami i kolegami. Musimy

Bardziej szczegółowo

Wakacje z Fundacją ONICO

Wakacje z Fundacją ONICO Wakacje z Fundacją ONICO Projekt Wakacje z Fundacją ONICO jest dedykowany podopiecznym domów dziecka na terenie województwa Mazowieckiego. Jego celem jest umożliwienie dzieciom spoza Warszawy zwiedzenia

Bardziej szczegółowo

Niezbędnik. wystawcy. Tu jest TWOJE miejsce. www.targikielce.pl

Niezbędnik. wystawcy. Tu jest TWOJE miejsce. www.targikielce.pl Niezbędnik wystawcy Tu jest TWOJE miejsce Twoje zadowolenie to Nasz sukces! Dlatego przestawiamy Ci krótki poradnik co zrobić aby targi były sukcesem. W kilku krokach przekonasz się jakie to proste. Krok

Bardziej szczegółowo

Przewodnik dla wyjeżdzających na studia do Lizbony w ramach programu Erasmus+

Przewodnik dla wyjeżdzających na studia do Lizbony w ramach programu Erasmus+ Przewodnik dla wyjeżdzających na studia do Lizbony w ramach programu Erasmus+ Adam Adrianowski Wymiana w roku akademickim 2013/2014 (semestr letni) Civil Engineering Uczelnia Instituto Politécnico de Lisboa

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z wyjazdu Erasmus- Igor

Sprawozdanie z wyjazdu Erasmus- Igor Sprawozdanie z wyjazdu Erasmus- Igor 1.Nazwa mojej uczelni zagranicznej: Riga Technical University. Rok akademicki: 2012/2013, semestr V, Data pobytu: 3 września 2012-28 stycznia 2013 Typ wymiany: studia

Bardziej szczegółowo

WIZYTA W NIEMCZECH 4 maja 2013r 5 maja 2013r. 6 maja 2013r.

WIZYTA W NIEMCZECH 4 maja 2013r 5 maja 2013r. 6 maja 2013r. WIZYTA W NIEMCZECH W dniach 4-8 maja 2013 r. odbyła się kolejna wizyta w ramach realizacji projektu Comenius Partnerska Współpraca Szkół, tym razem była to miejscowość Bittenfeld w Niemczech. W wizycie

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne z języka niemieckiego dla klasy III gimnazjum

Wymagania edukacyjne z języka niemieckiego dla klasy III gimnazjum Wymagania edukacyjne z języka niemieckiego dla klasy III gimnazjum Na podstawie: Program nauczania języka niemieckiego w klasach 1-3 gimnazjum. Poziom podstawowy. I. Nowicka, D. Wieruszewska oraz Podręcznik

Bardziej szczegółowo

Wymiana uczniów w ramach programu unijnego COMENIUS Część 4 wyjazd do Niemiec

Wymiana uczniów w ramach programu unijnego COMENIUS Część 4 wyjazd do Niemiec Wymiana uczniów w ramach programu unijnego COMENIUS Część 4 wyjazd do Niemiec Czwarty i zarazem ostatni wyjazd w ramach programu Comenius rozpoczął się wczesnym rankiem w środę, 19 marca 2014 na parkingu

Bardziej szczegółowo

Zestaw 1. Za chwilę przystąpisz do egzaminu ustnego. Zestaw pytań składa się z trzech części:

Zestaw 1. Za chwilę przystąpisz do egzaminu ustnego. Zestaw pytań składa się z trzech części: Zestaw zdającego egzaminu Pytania rozluźniające: Zestaw 1 1. Nie miałeś (miałaś) wczoraj kłopotu z zaśnięciem? 2. Co dziś jadłeś (jadłaś) na śniadanie? 3. Były dziś korki na mieście gdy jechałeś (jechałaś)

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne z języka niemieckiego kl. I Podręcznik Deutsch Aktuell Kompakt 2. ocena dostateczna

Wymagania edukacyjne z języka niemieckiego kl. I Podręcznik Deutsch Aktuell Kompakt 2. ocena dostateczna Uczeń potrafi: Dział tematyczny dopuszczająca Wymagania edukacyjne z języka niemieckiego kl. I Podręcznik Deuts Aktuell Kompakt 2 dostateczna dobra bardzo dobra Rozdział 1 Wie smeckt s? - nazwać artykuły

Bardziej szczegółowo

WYJAZDY SUMMER AU PAIR 2016

WYJAZDY SUMMER AU PAIR 2016 WYJAZDY SUMMER AU PAIR 2016 W okresie wakacyjnym nasze biuro organizuje krótkoterminowe pobyty Au Pair. Wyjazdy te możliwe są w miesiącach od maja do września. Pobyty wakacyjne polegają na wyjeździe do

Bardziej szczegółowo

Pouczenie o przysługujących prawach

Pouczenie o przysługujących prawach Pouczenie o przysługujących prawach Ta ulotka zawiera ważne informacje dotyczące przysługujących Ci praw podczas pobytu na posterunku policji. Przez prawa rozumiemy ważne swobody i pomoc, z których zgodnie

Bardziej szczegółowo

National Educational Welfare Board. An Bord Náisiúnta Leasa Oideachais Nie pozwól dziecku zaprzepaścić (dobrego startu w dorosle zycie!

National Educational Welfare Board. An Bord Náisiúnta Leasa Oideachais Nie pozwól dziecku zaprzepaścić (dobrego startu w dorosle zycie! National Educational Welfare Board An Bord Náisiúnta Leasa Oideachais Nie pozwól dziecku zaprzepaścić (dobrego startu w dorosle zycie!) Każde dziecko między 6. a 16. rokiem życia musi kontynuować naukę.

Bardziej szczegółowo

uczą się / uczyli się / będą się uczyli + czasownik w 3 osobie liczby mnogiej ( ONI )

uczą się / uczyli się / będą się uczyli + czasownik w 3 osobie liczby mnogiej ( ONI ) Wielu studentów uczy się polskiego w naszej szkole. (dużo, mało, kilka ) 1.Nasi koledzy mieszkają w akademiku. 1. Wielu naszych kolegów mieszka w akademiku. 2. Te osoby były na spotkaniu. ale: 2. Na spotkaniu

Bardziej szczegółowo

FINALIZOWANIE SPRZEDAŻY

FINALIZOWANIE SPRZEDAŻY FINALIZOWANIE SPRZEDAŻY Szukaj tego symbolu, aby odnaleźć wskazówki naprowadzające! WPROWADZENIE FINALIZOWANIE SPRZEDAŻY CZASAMI ATHLETE MOŻE ODCZYTAĆ TEKST NA GŁOS. CO I DLACZEGO Doświadczenie klienta

Bardziej szczegółowo

Stypendium pomostowe Krok po kroku. Aplikowanie i otrzymanie stypendium na I rok studiów

Stypendium pomostowe Krok po kroku. Aplikowanie i otrzymanie stypendium na I rok studiów Stypendium pomostowe Krok po kroku Aplikowanie i otrzymanie stypendium na I rok studiów Przygotowanie do aplikowania Aplikowanie o stypendium i wypełnianie wniosku odbywa się drogą elektroniczną. Formularz

Bardziej szczegółowo

Wymagania na poszczególne oceny z języka niemieckiego w kl. I

Wymagania na poszczególne oceny z języka niemieckiego w kl. I Wymagania na poszczególne oceny z języka niemieckiego w kl. I Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który nie spełnia wymagań koniecznych powyżej 30%. Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który: zna elementy

Bardziej szczegółowo

Jaki jest Twój ulubiony dzień tygodnia? Czy wiesz jaki dzień tygodnia najbardziej lubią Twoi bliscy?

Jaki jest Twój ulubiony dzień tygodnia? Czy wiesz jaki dzień tygodnia najbardziej lubią Twoi bliscy? Kogo podziwiasz dzisiaj, a kogo podziwiałeś w przeszłości? Jaki jest Twój ulubiony dzień tygodnia? Czy wiesz jaki dzień tygodnia najbardziej lubią Twoi bliscy? Jaka jest Twoja ulubiona potrawa? Czy wiesz

Bardziej szczegółowo

WYJAZDY SUMMER AU PAIR 2017

WYJAZDY SUMMER AU PAIR 2017 WYJAZDY SUMMER AU PAIR 2017 W okresie wakacyjnym nasze biuro organizuje krótkoterminowe pobyty Au Pair. Wyjazdy te możliwe są w miesiącach od maja do września. Pobyty wakacyjne polegają na wyjeździe do

Bardziej szczegółowo

1. Jakie wspólne działania z koleżankami/kolegami z Niemiec podczas wymiany w Lelowie najbardziej Ci się podobały?

1. Jakie wspólne działania z koleżankami/kolegami z Niemiec podczas wymiany w Lelowie najbardziej Ci się podobały? Wyniki ewaluacji projektu Tolerancja nasz wspólny cel w ramach Programu Comenius dotyczącej wizyty uczniów z Niemiec w terminie 7.09. 7.09.0 r. przeprowadzonej wśród uczniów (październik 0). Jakie wspólne

Bardziej szczegółowo

Sprawozdania z wycieczki po Szlaku Piastowskim

Sprawozdania z wycieczki po Szlaku Piastowskim Wycieczka z cyklu: Szlak Piastowski W dniach 29 i 30 maja klasy 3a i 3b pojechały ze swoimi wychowawcami p. I. Wiącek i p. G. Ćwikła na wycieczkę, której trasa i nazwa wiążą się z dynastią Piastów: od

Bardziej szczegółowo

Światowy Polonista intensywny kurs języka i kultury polskiej dla zagranicznych studentów filologii polskiej

Światowy Polonista intensywny kurs języka i kultury polskiej dla zagranicznych studentów filologii polskiej INFORMACJE DOTYCZĄCE KURSU JĘZYKA POLSKIEGO DLA ZAGRANICZNYCH STUDENTÓW FILOLOGII POLSKIEJ - 120 H Szkoła Języka Polskiego i Języków Obcych e-mail: office@makilen.pl MAKILEN www.makilen.pl ul. Ariańska

Bardziej szczegółowo

HOTEL COMFORT BERNAU 3* gościnność po niemiecku

HOTEL COMFORT BERNAU 3* gościnność po niemiecku Europejska jakość w szkoleniu zawodowym - 2015-1-PL01-KA102-015020 HOTEL COMFORT BERNAU 3* gościnność po niemiecku Prezentacja Karolina Kowacka Comfort Hotel Bernau*** Praktyki odbywałam w 3* Hotelu Comfort

Bardziej szczegółowo

Część 11. Rozwiązywanie problemów.

Część 11. Rozwiązywanie problemów. Część 11. Rozwiązywanie problemów. 3 Rozwiązywanie problemów. Czy jest jakiś problem, który trudno Ci rozwiązać? Jeżeli tak, napisz jaki to problem i czego próbowałeś, żeby go rozwiązać 4 Najlepsze metody

Bardziej szczegółowo