CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WYJAZDEM NA OBÓZ ZA GRANICĘ?

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WYJAZDEM NA OBÓZ ZA GRANICĘ?"

Transkrypt

1 CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WYJAZDEM NA OBÓZ ZA GRANICĘ? Poradnik dotyczący organizacji wyjazdów zagranicznych przygotowany przez Zespół Zagraniczny Śląskiej Chorągwi ZHP I. WSTĘP Odkąd w 1996 roku Związek Harcerstwa Polskiego stał się ponownie organizacją skautową, wiele się zmieniło. Członkostwo w WOSM i WAGGGS otworzyło granice naszego państwa, stworzyło możliwości podróżowania do różnych krajów świata, a co za tym idzie poznania innych narodów, kultur, obyczajów i religii. Z drugiej zaś strony oprócz lekcji tolerancji, otwartości i sporego bodźca do nauki języków obcych, otrzymaliśmy szansę propagowania naszego kraju daleko poza jego granicami. Organizacja obozu zagranicznego nie należy jednak do łatwych przedsięwzięć. Począwszy od nawiązania współpracy z zagranicą, poprzez organizację przejazdu, zapewnienie uczestnikom noclegów, kończąc na kwestii ubezpieczenia i interesującego programu, napotkać można szereg mniej lub bardziej przewidywalnych trudności, których pokonanie jest podstawowym warunkiem organizacji udanego obozu. W ten oto sposób podjęta została decyzja o konieczności wydania poradnika dotyczącego organizacji obozów zagranicznych. Zebrano w nim doświadczenia instruktorów naszej Chorągwi, którzy niejednokrotnie byli uczestnikami lub organizatorami takich właśnie obozów. Jesteśmy otwarci na wszelkie nowe spostrzeżenia i wnioski służące rozpowszechnianiu wiedzy na temat wyjazdów zagranicznych. Kontakt z nami można nawiązać bezpośrednio w siedzibie Chorągwi, jak również na stronie internetowej. Życzymy miłej lektury, pozostając z harcerskim pozdrowieniem C Z U W A J! Zespół Zagraniczny

2 KROK PIERWSZY: Gdzie się zatrzymać? KROK DRUGI: Zebranie niezbędnych informacji Najobszerniejszym, ciągle aktualizowanym i wydawanym co dwa lata katalogiem baz skautowych działających na terenie wielu państw europejskich jest Where to stay in Europe? ( Gdzie się zatrzymać w Europie? ). Teoretycznie dostępny powinien być we wszystkich Komendach Hufców. Można go znaleźć również na stronie internetowej: Katalog zawiera krótki opis bazy, adresy do korespondencji, numery telefonów, faxów, itp. Podane są w nim również informacje dotyczące ceny, ilości osób mogących korzystać z bazy, odległości do najbliższego dworca kolejowego, przystanku autobusowego, większego miasta i lotniska oraz terminy, w których baza jest czynna. Katalog nie zawiera natomiast wysokości opłaty klimatycznej, która może obowiązywać w danym kraju. Innym źródłem informacji dotyczącej baz mogą być strony internetowe poszczególnych organizacji skautowych. Dobrze przed wyborem bazy jest nawiązać kontakt z drużyną (lub drużynami), które już były na tej bazie. Jest to jedyny sposób na sprawdzenia wiarygodności oferty oraz możliwość na uzyskanie pełnej informacji na temat interesującej nas bazy. UWAGA! Rezerwacji należy dokonywać z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem!!! Zagranica to często inna kultura, zwyczaje, pieniądze, itp. dlatego duże znaczenie ma gromadzenie informacji o miejscach, będących celem Waszej podróży. Źródłem informacji są publikacje dotyczące poszczególnych rejonów świata, książki, internet, foldery biur podróży, itp. Godne uwagi (niejednokrotnie stanowiące jedyne wiarygodne źródło informacji) są relacje osób, które przebywały już w interesującym Was kraju. Warto też sięgnąć do folderów zagranicznych agencji turystycznych. Również na niektórych przejściach granicznych znajdują się punkty informacji turystycznej, w których będziecie mogli otrzymać darmowe prospekty. Ważne jest, abyście zebrali zawsze jak najwięcej informacji o danym kraju. Szczególnie przydatne są informacje dotyczące: - waluty, - zakazów wwożenia różnych rzeczy (w tym jedzenia), - zasad ubierania się, - podróżowania po danym kraju, - opieki medycznej, - miejsc godnych zwiedzenia. Im więcej informacji uda się zebrać przed wyjazdem, tym większe jest prawdopodobieństwo zorganizowania udanego obozu. Wiele cennych informacji można uzyskać również w placówkach dyplomatycznych znajdujących się w Polsce.

3 KROK TRZECI: Szanowne zdrowie, nikt się nie dowie... Ważnym czynnikiem udanej podróży jest dobry stan zdrowia. Aby zapobiec przykrym niespodziankom, należy pomyśleć o sprawach zdrowia jeszcze przed wyjazdem. Do najważniejszych zaliczamy: a) Kartę zdrowia w polsko-angielskiej wersji językowej Do takiej karty wpisujecie dokładne informacje o stanie Waszego zdrowia. W razie nieszczęśliwego wypadku karta będzie ważnym źródłem informacji dla lekarzy ratujących Wasze zdrowie i życie. W przypadku osób niepełnoletnich kartę muszą podpisać rodzice lub opiekunowie. b) Wizytę u stomatologa. Ból zęba może skutecznie zniweczyć wszelkie plany podróżnicze. Tak więc przed wyjazdem należy odwiedzić gabinet stomatologiczny, aby zapobiec ewentualnym problemom z uzębieniem. Kiedy rozpoczniecie podróż będzie trudno uzyskać pomoc stomatologiczną, a koszty takiej wizyty są bardzo wysokie. Poza tym, firmy ubezpieczeniowe nie zwracają kosztów związanych z leczeniem uzębienia. c) Apteczkę. Podstawowe wyposażenie apteczki może okazać się niewystarczające i nieodpowiednie do warunków podróży i strefy, w której możecie się znaleźć. Apteczka musi być poręczna i łatwa w transporcie, a wyposażenie najlepiej uzgodnić z fachowcami (farmaceutami lub lekarzami). Leki, które planujecie zabrać powinny być w oryginalnych opakowaniach. d) Szczepienia. Ilość i rodzaj szczepień zależeć będzie od tego, do jakiego kraju pojedziecie. Informacje na ten temat można uzyskać w każdym oddziale SANEPIDU, a także w Instytucie chorób tropikalnych w Warszawie. KROK CZWARTY: Bezpieczeństwo Zapewnienie bezpieczeństwa grupie powinno być podstawową sprawą każdego kto bierze udział w wyjeździe, zarówno kadry, jak i uczestników. Nie należy jednak zamartwiać się na zapas i myśleć wciąż o tym, co złego może się wydarzyć. a) Regulamin. Podczas przygotowań do obozu możecie opracować regulamin dostosowany do waszych potrzeb. Jeszcze przed wyjazdem należy zapoznać z regulaminem kadrę i uczestników. Wszyscy zobowiązani są do podpisania oświadczenia, że zapoznali się z danym regulaminem.

4 b) Pieniądze i dokumenty. Z tych rzeczy możecie najczęściej zostać okradzieni. Jak tego uniknąć? - nie nosić wszystkich pieniędzy razem, - podczas dokonywania zakupów należy płacić drobnymi lub banknotami o niskich nominałach, aby nie pokazywać potencjalnym złodziejom jaką gotówką dysponujemy, - paszport i inne ważne dokumenty można zostawić na przechowanie w bazie c) Poruszanie się po mieście. Warunki atmosferyczne, zmęczenie i pośpiech mogą doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Poruszając się po mieście całą grupą należy zwrócić uwagę na przechodzenie przez jezdnię. Nie zawsze zielone światło świeci wystarczająco długo, aby cała grupa jednocześnie mogła przejść na drugą stronę. Nie wszędzie znajduje się oznaczone pasami przejście dla pieszych. Nie wszędzie ruch pojazdów odbywa się prawą stroną jezdni (Wielka Brytania), co może okazać się dużym zaskoczeniem. d) Czego nie wolno robić i gdzie nie należy chodzić? Co kraj to obyczaj, ale wśród ogólnie znanych i przyjętych praw można wyróżnić: zakaz fotografowania kobiet (hindusek, muzułmanek) bez ich zgody, zakaz fotografowania niektórych obiektów (zwłaszcza wojskowych), zakaz fotografowania (mogą nawet prześwietlić film) oraz dotykania niektórych eksponatów. Nie należy zapuszczać się w niebezpieczne dzielnice, przed którymi ostrzegają przewodniki. e) Zakupy. Odwiedzanie kolejnych sklepów w poszukiwaniu ciekawych pamiątek może być niezłą zabawą. Po dokonaniu zakupów musicie pamiętać o zabraniu paragonu z kasy, gdyż w kolejnych odwiedzanych przez Was sklepach ochrona lub obsługa może prosić o okazanie paragonu na posiadaniu przez Was artykuły. W ten sposób możecie uniknąć oskarżenia o kradzież i związanych z tym nieprzyjemności. Na targowiskach lub bazarach oraz w niektórych sklepach przy zakupie większej ilości towarów możecie targować się o cenę. KROK PIĄTY: Organizacja obozu Sama organizacja obozu za granicą nie różni się zasadniczo od przygotowywania i przeprowadzania takich obozów w Polsce. Nie należy zapomnieć o zatwierdzeniu obozu w jednostkach nadrzędnych (Komendzie Hufca i Komendzie Chorągwi). Niezbędne jest także przygotowanie preliminarza, zabezpieczenia ubezpieczenia, programu obozu. Ważne jest, aby dokładnie przygotować plan pracy obozu. Często bazy oferują różne rozrywki (np. pływanie na łódkach, wycieczki z przewodnikiem, uczestnictwo w różnych warsztatach, itp.) i warto brać w nich udział.

5 Wszystko teraz zależy od Was: jaki będzie obóz, jak zapamiętają go uczestnicy, itp. Dlatego życzymy udanych eskapad i wielu niezapomnianych przeżyć, którymi (mamy nadzieję) podzielicie się z nami. KROK SZÓSTY: Co może się jeszcze przydać finansowo? EURO<26, ZAPŁAĆ MNIEJ, ZOBACZ WIĘCEJ bawić się w kinach, teatrach, dyskotekach, klubach, uczyć się w kraju i za granicą, robić zakupy m.in. w księgarniach, sklepach sportowych, odzieżowych, muzycznych, fotograficznych, posiadacze karty EURO<26 uprawnieni są do kupowania specjalnych, tanich biletów lotniczych SATA w Biurach Turystyki Młodzieżowej CAMPUS - Centrum Rezerwacji Telefonicznej tel Europejska Karta Młodzieżowa EURO<26 to karta rabatowo - - ubezpieczeniowa, której posiadaczem może zostać każdy młody człowiek pomiędzy 12 a 26 rokiem życia. W całej Europie ok osób posługuje się Kartą, a w samej tylko Polsce ok Karta EURO<26 ważna jest przez rok od daty wydania i daje dostęp do zniżek w 37 krajach europejskich - w tym zniżek w Polsce. Karty są honorowane na zasadzie wzajemności. Oznacza to, iż każdy posiadacz Karty EURO<26 ma dostęp do całej oferty zniżek na terenie wszystkich krajów uczestniczących w projekcie. Mniej wydając można: zwiedzać muzea, zamki, galerie, Informacje o zniżkach można także znaleźć w internecie: w Polsce i Europie Z Kartą młody posiadacz otrzymuje informator - przewodnik zniżek oraz książeczkę z warunkami ubezpieczenia. Od 1999r. każdy posiadacz otrzymuje darmowy Magazyn EURO<26, w którym może dowiedzieć się o nowościach dotyczących Karty, ciekawych ludziach, wydarzeniach, kulturze, oraz wziąć udział w wielu atrakcyjnych konkursach. Dodatkowym atutem polskiej Karty jest całoroczne ubezpieczenie turystyczne, które zastępuje miedzy innymi ubezpieczenie w szkole i na uczelni. Decydując się na Kartę EURO<26 w Polsce można wybrać jedną z sześciu możliwości. podróżować promami, samolotami, autobusami,

6 Międzynarodowa Legitymacja dla Uczniów i Studentów (ISIC) International Student Identity Card (ISIC) jest jedynym uznawanym na całym świecie dokumentem potwierdzającym status studenta. Legitymacja ISIC przysługuje studentom studiów dziennych i wieczorowych, uczniom szkół średnich i gimnazjów, powyżej 12 roku życia. ISIC uprawnia do korzystania z zniżek w ponad 100 krajach na całym świecie oraz upoważnia do korzystania z wielu specjalnych przeznaczonych wyłącznie dla jej posiadaczy usług. Legitymacja ta została wprowadzona w 1968r. w celu stworzenia jednolitego dokumentu identyfikacyjnego dla uczniów i studentów na całym świecie. Od tamtej pory ponad 90 milionów osób skorzystało z legitymacji ISIC w ich rodzinnym kraju, jak również podczas podróży zagranicznych. Przez lata ISIC stał się przedmiotem umów zawieranych z liniami lotniczymi, kolejowymi, autokarowymi oraz promowymi. ISIC to przede wszystkim kilkadziesiąt tysięcy zniżek w ośrodkach kulturalnych, zabytkach, a także w sklepach i centrach rozrywki. W wielu krajach posiadacze ISIC otrzymują zniżki na towary, które nie zostały objęte oficjalną umową, ponieważ zniżkodawcy traktują legitymację ISIC na równi z lokalną legitymacją studencką. Wiele instytucji akademickich i stowarzyszeń studenckich zaadoptowało ISIC jako legitymację studencką swojej uczelni. Międzynarodowa Karta Turystyczna (ITYC) International Youth Travel Card GO 25 Dla młodych ludzi w wieku lat proponujemy kartę IYTC (International Travel Youth Card). Pozwoli Wam ona zaoszczędzić przy zakupie biletów lotniczych, zakwaterowaniu, usługach telekomunikacyjnych, wejściach do muzeów i innych ośrodków kulturalnych a także w sklepach i punktach usługowych w ponad 50 krajach na całym świecie. Każdego roku ponad młodych podróżników z całego świata korzysta z usług zawartych w karcie IYTC. Karta IYTC została zaaprobowana przez UNESCO jako jednolity dokument dla podróżujących młodych ludzi w wieku lat. Karta IYTC zapewnia: - ubezpieczenie w kraju i zagranicą; - korzystanie ze zniżek na środki transportu; - korzystanie ze zniżek przy zakupie biletów wstępu do muzeów, galerii, ośrodków oświatowych;

7 - dostęp do sieci zniżek specjalizującej się w usługach dla młodzieży w ponad 50 krajach; - legitymacja IYTC objęta jest patronatem UNESCO Międzynarodowa Legitymacja Nauczycielska (ITIC) International Teacher Identity Card (ITIC) - jeżeli jesteś nauczycielem z zamiłowaniem do podróżowania międzynarodowa legitymacja nauczy-cielska może być pomocna w uzyskaniu licznych zniżek, na środki transportu, bilety wstępu do obiektów kulturalnych, aż po zniżki w sklepach. Legitymacja ITIC przysługuje nauczycielom i wykładowcom akademickim, pracującym co najmniej rok w zawodzie. - ubezpieczenie w podróży zagranicznej; - korzystanie ze zniżek na środki transportu; - korzystanie ze zniżek przy zakupie biletów wstępu do muzeów, galerii, ośrodków oświatowych; - help line - bezpłatna linia telefoniczna w przypadku konieczności udzielenia pomocy organizacyjnej lub prawnej; - legitymacja ITIC objęta jest patronatem UNESCO ITIC gwarantuje, że będziesz potraktowany jak profesjonalny nauczyciel lub wykładowca akademicki. ITIC został wprowadzony 1984r. aby ułatwić podróżowanie nauczycielom i profesorom, zaopatrując ich w jednolity, obowiązujący na całym świecie dokument, potwierdzający status nauczyciela. ITIC jest rozprowadzany w ponad 40 krajach, a jego wkład w ułatwianie podróżowania środowiskom akademickim został doceniony przez UNESCO. TWÓJ ITIC ZAPEWNIA:

8 PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE w Polsce A Ambasada Australii ul. Nowogrodzka 11, III piętro, Warszawa tel ; fax Ambasada Republiki Austrii ul. Gagarina 34, Warszawa tel , , ; fax Konsulaty Generalne Austrii ul. Napoleona Cybulskiego 9, Kraków tel. (0-12) ; fax (0-12) ul. Śląska 17, Gdynia tel. (0-58) ; fax (0-58) Konsul Honorowy: Pan Ryszard Krauze ul. Pomorska 140 A, Łódz tel./fax: (0-42) Konsul Honorowy: Pan Szczepan Miłosz ul. Oławska 2, Wrocław tel. (0-71) ; fax (0-71) Konsul Honorowy: Pan Maciej Formanowicz B Ambasada Królestwa Belgii ul. Senatorska 34, Warszawa tel , ; fax telex belg pl Konsulat Belgii ul. Przemysłowa 10, Katowice tel. (0-32) ; fax (0-32) Konsul Honorowy: Pan Michel Redouté Ambasada Republiki Białoruś ul. Ateńska 67, Warszawa tel , , ; fax Konsulat Generalny Republiki Białoruś ul. Waryńskiego 4, Białystok tel. (0-85) , ; fax (0-85) ul. Jaśkowa Dolina 50, Gdańsk-Wrzeszcz tel. (0-58) ; fax (0-58) Konsul Generalny: Pan Mikhail Alekseichik Ambasada Republiki Bułgarii Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa tel , ; fax Konsulat Republiki Bułgarii ul. Komandorska 53 A/4 b, Wrocław tel. (0-71) ; fax (0-71) Konsul Honorowy: Pan Jan Chorostkowski C Ambasada Republiki Chorwacji ul. Ignacego Krasickiego 10, Warszawa tel , , ; fax Ambasada Republiki Cypryjskiej Wallstrasse 27, D Berlin tel. ( ) ; fax ( ) Konsulat Republiki Cypryjskiej pl. Dąbrowskiego 1, pokój 313, Warszawa tel./fax , wewn. 105 Konsul Honorowy: Pan Romuald Pietraszek Ambasada Republiki Czeskiej ul. Koszykowa 18, Warszawa tel ; fax

9 Konsulat Generalny Republiki Czeskiej ul. Pawła Stalmacha 21, Katowice tel. (0-32) ; fax (0-32) ul. Bukowska 12, Poznań tel. (0-61) ; fax (0-61) Konsul Honorowy: Pani Renata Mataczyńska ul. Monte Cassino 27, Szczecin tel. (0-91) ; fax (0-91) Konsul Honorowy: Pan Witold Sarosiek D Ambasada Królestwa Danii ul. Rakowiecka 19, Warszawa tel fax , Konsulat Królestwa Danii ul. Długi Targ 1-7, pokój 16, Gdańsk tel./fax (0-58) Konsul Honorowy: Pan Julian Franciszek Skelnik Ul. 6 Sierpnia 2/4, Łódz Tel/fax. (42) Konsul Honorowy: Pani Krystyna Krasoń ul. Floriańska 37, I piętro, Kraków tel. (0-12) , ; fax (0-12) Konsul Honorowy: Pan Janusz Kahl al. Niepodległości 17, Szczecin tel. (0-91) , ; fax (0-91) Konsul Honorowy: Pan Franciszek Makarewicz E Ambasada Republiki Estońskiej ul. Karwińska 1, Warszawa tel , ; fax F Ambasada Republiki Finlandii ul. Chopina 4/8, Warszawa tel ; fax Agencja Konsularna Finlandii ul. Jana z Kolna 25, Gdynia tel. (0-58) ; fax (0-58) Ambasada Republiki Francuskiej ul. Puławska 17, V, VIII i IX piętro, Warszawa tel ; fax Konsulat Generalny Francji ul. Stolarska 15, Kraków tel. (0-12) , , ; fax (0-12) , Konsul Generalny: Pan Roland Blatmann ul. Kościuszki 16, Sopot tel. (0-58) ; fax (0-58) Konsul Honorowy: Pan Jacek Tarnowski ul. Uniwersytecka 3, Łódź tel. (0-42) ; fax (0-42) Konsul Honorowy: Pan Michał Seweryński ul. Kościuszki 17 m. 2, Opole tel. (0-77) (po godz ); fax (0-77) Wicekonsul Honorowy: Pani Anna Koska Agencja Konsularna Francji ul. Mielżyńskiego 27/29, Poznań tel. (0-61) ; fax (0-61) Konsul Honorowy: Pan Marek Ziółkowski ul. Powstańców Śląskich 95, Wrocław tel. (0-71) ; fax (0-71) , Konsul Honorowy: Pan Jacek Libicki

10 G Ambasada Republiki Greckiej ul. Górnośląska 35, Warszawa tel , ; fax H Ambasada Królestwa Hiszpanii ul. Myśliwiecka 4, Warszawa tel ; fax I Ambasada Republiki Indii ul. Rejtana 15 m. 2-7, Warszawa tel , , fax , ; telex indemb pl Ambasada Irlandii ul. Humańska 10, Warszawa tel , , ; fax Konsulat Irlandii ul. Kramarska 1, Poznań tel. (0-61) ; tel./fax (0-61) Konsul Honorowy: Pan Jacek Kseń Ambasada Republiki Islandii Rauchstrsse 1, D Berllin tel. ( ) ; fax ( ) ) Konsulat Generalny Islandii ul. Słowackiego 30 m.17, Sopot tel./fax (0-58) Honorowy Konsul Generalny: Pan Stanisław Laskowski Konsulat Islandii al. Niepodległości 177, Warszawa tel ; fax Konsul Honorowy: Pan Bogdan Gumkowski Ambasada Państwa Izrael ul. Krzywickiego 24, Warszawa tel , , ; fax J Ambasada Japonii ul. Szwoleżerów 8, Warszawa tel ; fax Ambasada Federalnej Republiki Jugosławii Al. Ujazdowskie 23/25, Warszawa tel , , ; fax K Ambasada Kanady Ul. Matejki 1/5, Warszawa Ul. Piękna 2/ Warszawa (wydział wizowy i imigracyjny) tel ; fax L Ambasada Republiki Litewskiej al. Jana Chrystiana Szucha 5, Warszawa tel , , ; fax Konsulat Generalny Republiki Litewskiej al. Jana Chrystiana Szucha 5, Warszawa tel , ; fax ul. Chłopickiego 10, Kraków tel/fax. (12) Konsul Honorowy prof. Jan Widacki

11 ul. 22 lipca 9, Sejny tel. (0-87) ; tel./fax (0-87) Konsul: Pan Jonas Kindurys Ambasada Wielkiego Księstwa Luksemburga 5, rue Notre-Dame, L-2240 Luxembourg tel. ( ) ; fax ( ) telex 3405, 1864, 3412 afetr lu Konsulat Wielkiego Księstwa Luksemburga ul. Żelazna 28/30, Warszawa tel ; fax Konsul Honorowy: Pan Jacek Jonak Ł Ambasada Republiki Łotewskiej ul. Rejtana 15 m. 28, Warszawa tel , ; fax Konsulat Republiki Łotewskiej ul. Ogarna 99/100, Gdańsk tel. (0-58) ; fax (0-58) Konsul Honorowy: Pan Krzysztof Figel ul. Staromiejska 4, Katowice tel. (0-32) ; fax (0-32) , Konsul Honorowy: Pan Tadeusz Biedzki al. Tadeusza Kościuszki 35, Łódź tel./fax (0-42) Konsul Honorowy: Pan Władysław Kazimierz Kotaba ul. Wrocławska 6, Poznań tel. (0-61) Konsul Honorowy: Pan Andrzej Wojda M Ambasada B. J. Republiki Macedonii ul. Królowej Marysieńki 40, Warszawa tel , fax: Ambasada Republiki Malty Tiergarten Dreieck Blk 4, Klingelhöferstrasse 7, D Berlin tel. ( ) ; fax ( ) tel. (dyżurny) (0-0 49) Konsulat Malty ul. Szczygla 8 m.16, Warszawa tel , ; Konsul Honorowy: Pani Krystyna Maria Mikulanka Ambasada Królestwa Maroka ul. Starościńska 1 m , Warszawa tel ; fax N Ambasada Królestwa Niderlandów ul. Chopina 2 A, Warszawa tel ; fax Konsulat Niderlandów al. Jana Pawła II 20, Gdańsk tel./fax: (0-58) Konsul Honorowy: Pan Wojciech Ludwik Kolańczyk ul. Gwarna 7, Poznań tel. (0-61) ; fax (0-61) Konsul Honorowy: Pan Andrzej Gawroński ul. Oławska 2, Wrocław tel. (0-71) ; fax (0-71) Konsul Honorowy: Pan Wojciech M. Zipser

12 Ambasada Królestwa Norwegii ul. Chopina 2 A, Warszawa tel ; fax Agencja Konsularna Królestwa Norwegii ul. Jana z Kolna 25, Gdynia tel. (0-58) ; fax (0-58) Agent Konsularny: Pan Hakan Nordgren Konsulat Królestwa Norwegii al. Niepodległości 17, Szczecin tel. (0-91) ; fax (0-91) Konsul Honorowy: Pan Jan Antoni Kubiak Nuncjatura Apostolska al. Jana Chrystiana Szucha 12, Warszawa tel , ; fax telex nuwa pl; P Ambasada Republiki Portugalskiej ul. Zwycięzców 12, Warszawa tel ; fax R Ambasada Republiki Federalnej Niemiec ul. Dąbrowiecka 30, Warszawa tel , nocny ; fax Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec ul. Fahrenheita 3, Gdańsk tel. (0-58) , ; fax (0-58) Konsul Generalny: Pan Roland Fournés ul. Stolarska 7, Kraków tel. (0-12) , ; fax (0-12) Konsul Generalny: Pan Gottfried Zeitz ul. Paderewskiego 7, Poznań tel. (61) , fax. (61) Konsul Honorowy: Pan Marian Kareński-Tschurl ul. Podwale 76, Wrocław tel. (0-71) , ; fax (0-71) Konsul Generalny: Pan Peter Ohr ul. Strzelców Bytomskich 11, Opole tel. (0-77) , ; fax (0-77) ul. Piotrkowska 111, Łódź tel. (0-42) ; fax (0-42) Konsul Honorowy: Pani Ewa Goczek Ambasada Federacji Rosyjskiej ul. Belwederska 49, Warszawa tel , , ; fax Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej ul. Batorego 15, Gdańsk tel. (0-58) , ; fax (0-58) ; telex Konsul Generalny: Pan Nikolay Belovol ul. Westerplatte 11, Kraków tel. (0-12) , ; fax (0-12) godziny otwarcia: w poniedziałek, środę, piątek ul. Bukowska 53a, Poznań tel. (0-61) , ; fax (0-61) Konsul Generalny: Pan Alexander Yakovenko Ambasada Rumunii ul. Chopina 10, Warszawa tel ; fax ; telex romag pl Konsulat Generalny Rumunii ul. Druskiennicka 1, Gdynia tel. (0-58) ; fax (0-58) Honorowy Konsul Generalny: Pan Arnosz Cezariusz Borzyński Konsulat Rumunii ul. Komorowicka 72, Bielsko-Biała tel. (0-33) ; fax (0-33) Konsul Honorowy: Pan Władysław Zenon Mirota ul. Maciejewskiego 20/2, Poznań tel./fax (0-61) Konsul Honorowy: Pani Juliana Grażyńska

13 pl. Solny 14, Wrocław tel./fax (0-71) Konsul Honorowy: Pan Cornel E. M. Calomfirescu S Ambasada Republiki Słowackiej ul. Litewska 6, Warszawa tel ; fax ; Ambasada Królestwa Szwecji ul. Bagatela 3, Warszawa tel ; fax Konsulat Generalny Szwecji ul. Chmielna 101/102, Gdańsk tel. (0-58) ; fax (0-58) Konsul Generalny: Pan Bo Emthén Konsulat Republiki Słowackiej ul. Św. Marcina 80/82, Poznań tel./fax (0-61) Konsul Honorowy: Pan Piotr Styczyński ul. Mochnackiego 15, Rzeszów tel. (0-17) fax. (0-17) Ambasada Republiki Słowenii ul. Starościńska 1 m , Warszawa tel , ; fax Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki Al. Ujazdowskie 29/31, Warszawa tel ; fax tlx usa pl, usa pl Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Ameryki ul. Stolarska 9, Kraków tel. (0-12) ; fax (0-12) Konsul Generalny: Pan Francis T. Scanlan ul. Paderewskiego 7, Poznań tel. (0-61) ; fax (0-61) Agent Konsularny: Pani Urszula Dziuba Ambasada Konfederacji Szwajcarskiej Al. Ujazdowskie 27, Warszawa tel ; fax Agencja Konsularna Szwecji ul. Jana z Kolna 25, Gdynia tel. (0-58) ; fax (0-58) Agent Konsularny: Pan Hakan Nordgren Konsulat Szwecji ul. Marii Skłodowskiej-Curie 4, Szczecin tel. (0-91) ; fax (0-91) Konsul Honorowy: Pan Dominik Górski ul. Rynek 7, Wrocław tel. (0-71) ; fax (0-71) Konsul Honorowy: Pani Agnieszka Iżuk T Ambasada Republiki Tunezyjskiej ul. Myśliwiecka 14, Warszawa tel , ; fax telex amtu pl; Ambasada Republiki Turcji ul. Malczewskiego 32, Warszawa tel ; fax Konsulat Generalny Republiki Turcji adres tymczasowy: ul. Św. Tomasza 31 m.11, Kraków tel. (0-12) , wewn. 325; fax (0-12) Honorowy Konsul Generalny: Pan Jan Bogumił Ciopiński

14 ul. Stary Rynek 78/79, Poznań tel. (0-61) , ; fax (0-61) Honorowy Konsul Generalny: Pan Jerzy Leon Kudyński U Ambasada Ukrainy al. Jana Chrystiana Szucha 7, Warszawa tel ; fax Konsulat Generalny Ukrainy ul. Jaśkowa Dolina 44, Gdańsk tel. (0-58) ; fax (0-58) Konsul Generalny: Pan Mykola Mischuk ul. Krakowska 41, Kraków tel. (0-12) ; fax (0-12) Konsul Generalny: Pan Zenovii Kuravs'kyi W Ambasada Republiki Węgierskiej ul. Chopina 2, Warszawa tel ; fax ; Konsulat Generalny Republiki Węgierskiej ul. Św. Marka 7/9, Kraków tel. (0-12) , ; tel./fax (0-12) Konsul Generalny: Pan István Kovács Konsulat Republiki Węgierskiej ul. Opacka 12, Gdańsk-Oliwa tel. (0-58) ; fax (0-58) Konsul Honorowy: Pan Andrzej Hass ul. Strusia 10, Poznań tel. (0-61) ; fax (0-61) Konsul Honorowy: Pan Witold Abramowicz Ambasada Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Al. Róż 1, Warszawa tel ; fax ; telex prod pl Konsulat Brytyjski ul. Grunwaldzka 102, Gdańsk tel. (0-58) , ; fax (0-58) Konsul Honorowy: Pan Andrzej Kanthak ul. PCK 10, Katowice tel. (0-32) ; fax (0-32) Konsul Honorowy: Pan Alan Arthur Stretton ul. Św. Anny 9, Kraków tel. (0-12) ; fax (0-12) Konsul Honorowy: Pan Kazimierz Karasiński ul. Kramarska 26, Poznań tel.(0-61) ; fax (0-61) Konsul Honorowy: Pan Włodzimierz Walkowiak ul. Oławska 2, Wrocław tel. (0-71) ; fax (0-71) Konsul Honorowy: Pan Marek Grzegorzewicz Ambasada Republiki Włoskiej pl. Dąbrowskiego 6, Warszawa tel ; fax ; telex ital pl Konsulat Włoch ul. Świętojańska 32, Gdynia tel. (0-58) ; fax (0-58) Konsul Honorowy: Pani Claudia Filippi Chodorowska Konsulat Włoch w Poznaniu ul. Bukowska 12, Poznań tel. (61) , fax. (61) Konsul Honorowy: Pan Marek Barański

15 POLSKIE PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE A ALBANIA Rruga e Durresit 123, Tirana tel. ( ) ; AUSTRIA Hietzinger Hauptstraße 42c, 1130 Wien; P.O. Box 17. tel. (0-0431) do 46 adres - j.w. tel. (00431) , w Europie Stałe Przedstawicielstwo RP przy Biurze ONZ w Wiedniu adres - j.w. tel Misja RP przy OBWE w Wiedniu adres - j.w. tel. (0-0491) Konsulat RP w Graz Konsul Honorowy: Gerold Ortner (niemiecki) Joannenumring 18/3, A-8010 Graz tel. ( ) Konsulat RP w Innsbrucku Konsul Honorowy: Siegfried Resl (niemiecki, angielski) Technikerstrasse 1-3, A-6020 Innsbruck tel. ( ) Konsulat RP w Salzburgu Konsul Honorowy: Jürgen Hinterwirth (niemiecki) A-5020 Salzburg, Nonntaler Hauptstraße 1 tel. ( ) , B BELGIA Avenue des Gaulois 29, 1040 Bruxelles tel. (0-0322) ,442; ,00 Stałe Przedstawicielstwo RP przy Kwaterze Głównej Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Bld Leopold III, 1110 Brussels tel. (0-0322) , Przedstawicielstwo RP przy UE w Brukseli Avenue de Tervuren, B 1150 BRUXELLES tel. (0-0322) , Konsulat Generalny RP Rue des Francs Bruxelles Belgique tel. centrala (czynna całą dobę): lub tel. sekretariat KG (codziennie od 8.30 do 16.30): BIAŁORUŚ Mińsk, ul. Rumiancewa 6 tel. (00375/17) , Ambasady w Mińsku Mińsk, ul. Kropotkina 91A tel. (00375/17) , Konsulat Generalny RP w Grodnie Grodno, ul. Budionnego 48A tel. (00375/152) , Konsulat Generalny RP w Brześciu Briest, ul. Kujbyszewa 34 tel. (00375/162) , BOŚNIA I HERCEGOWINA w Sarajewie ul. Emerika Bluma 27, 7100 Sarajewo tel. ( ) ; tel./fax ( )

16 BUŁGARIA ul. Chan Krum 46, 1000 Sofia tel. ( ) , adres - j.w.; tel GSM i Konsulat Generalny RP w Warnie ul. Sławiańska 18, 9000 Warna tel. ( ) , 13 ( ) fax C CHORWACJA ul. Krlezin Gvozd 3, Zagreb tel. ( ) tel./fax. ( ) CYPR 11 Acharnon Str Strovolos 1511 Nicosia, P.O. BOX 21648; Cyprus tel. ( ) , , Konsulat RP w Limassol Konsul Honorowy: Loukis Papaphilippou (grecki, angielski) 42 Ayias Fylaxeos Str. 3rd floor, Limassol, Nicosia, Cyprus tel. ( ) Nikozja: P.O.Box 22313, C.Pantelides Av., 3rd floor tel. (0-0357) , ; fax (0-0357) CZECHY ul. Valdštejnská 8, Praha 1 tel. ( ) Václavské Namesti 49, Praha 1 tel. ( ) fax. ( ) Konsulat RP w Brnie Konsul Honorowy: Petr Mrkývka ul. Pellicova 2C, Brno, Republika Czeska tel./fax. ( ) Konsulat Generalny RP w Ostrawie ul. Blahoslavova 4, Ostrava tel. ( ) /6 D DANIA Richelieus Alle 12, 2900 Hellerup tel. (+45) Richelieus Alle 10, 2900 Hellerup tel. (+45) lub 21 Dyżur konsularny: (+45) Konsulat RP w Aarhus Konsul Honorowy: Ole Lykke Ravnsbo Strandvejen 94, 8100 Aarhus C tel. (+45) Konsulat RP w Svendborgu Konsul Honorowy: Jan Krossteig Sankt Nicolaigade 11, 5700 Svendborg tel. (+45) Konsulat RP w R?nne Konsul Honorowy: Roar Bendtsen Schou Sandemansvej 6, 3700 R?nne tel. (+45)

17 E ESTONIA Pärnu Mnt. 8, Tallinn, P.O. Box 247 tel. ( ) , ; fax ( ) F FINLANDIA Armas Lindgrenintie 21, Helsinki, Suomi-Finland tel. ( ) , , adres - j. w. tel./fax. ( ) Konsulat RP w Espoo Konsul Honorowy: Stefan Widomski (polski, fiński, angielski, niemiecki, rosyjski) c/o Nokia Group, Kailahdentie 4, Espoo tel. (praca): (09) Konsulat RP w Turku Konsul Honorowy: Jari Rastas WTC-Building, Veistamonaukio 1-3, Turku tel. (003582) Konsulat RP w Tampere Konsul Honorowy: Timo Antila Tampere, M-real Corporation Tako Carton Plant Ltd., Hallitukatu 1, Tampere tel. (003583) Konsulat RP w Oulu Konsul Honorowy: Jorma Lukkari Rautaruukki Oyj, Kiilakiventie 1, Oulu, PO Box 217 tel. ( ) Konsulat Generalny RP w Paryżu 5 rue de Talleyrand, Paris tel. (0-033) , Konsulat Generalny RP w Lille 45 Boulevard Carnot, Lille, France tel. (0-033) Konsulat Generalny RP w Lyonie 79 rue Crillon, LYON, Cédex 06, France tel. (0-033) , Konsulat Generalny RP w Strasburgu ourworld.compuserve.com/homepages/kgstrasburg 2 rue Geiler, Strasbourg, France tel. (0-033) Stałe Przedstawicielstwo RP przy Radzie Europy 2 rue Geiler, Strasbourg, France tel. (0-033) Konsulat RP w Nicei Konsul Honorowy: Eugene Horoux-Horszowski (francuski, polski) 57, boulevard Victor-Hugo, Nice tel. (0-033) Konsulat RP w Bordeaux Konsul Honorowy: Bertrand de Bentzmann (francuski) Beraud-Sudreau S.A., 2, Place de la Bourse, Bordeaux Cedex tel. (0033) Konsulat RP w Rennes Konsul Honorowy: Michel Dorin (francuski, polski, angielski, niemiecki) Dories Consultants, Avenue des Peupliers, Cesson Sevigne tel. (0) FRANCJA 1 rue de Talleyrand, Paris, France tel. (0-033) Konsulat RP w Toulouse Konsul Honorowy: Longin Fourdrinier 21, rue Volta, Toulouse tel./fax. (0033)

18 G GRECJA Chryssanthemon Paleo Psychico, Ateny, Grecja tel. centr. ( ) , Kamelion Paleo Psychico Ateny, Grecja tel. ( ) /41 Konsulat RP w Salonikach Konsul Honorowy: Minos X. Kiriakou (grecki, polski, angielski) Thessaloniki 78, Tsimiski str., tel. ( ) Konsulat RP w Pireusie Konsul Honorowy: Michail D. Kokkinis (grecki, angielski) 59 Akti Miaouli str., Pireus tel. (0-0301) Konsulat RP w Heraklionie Konsul Honorowy: Stelios Golemis (grecki) 16, Psaromiligon str Heraklion, Crete tel. (003081) /7 H HISZPANIA c/ Guisando, 23-bis Madrid tel /0 - sekretariat ambasady Konsulat RP w Barcelonie Avda. Diagonal, Barcelona tel Konsulat Honorowy RP w Palma de Majorka C/Bartomeu Sureda i Miserol 4A Palma de Mallorca - Baleares tel. (34) Konsul Honorowy: Silvia Riera Konsulat Honorowy RP w Murcii c/ Las Norias, 1-2 D Murcia tel./fax Konsulat Honorowy RP w Walencii Cno. Nuevo de Pica?a, 31 D Valencia tel I IRLANDIA 5, Ailesbury Road, Ballsbridge, Dublin 4, Ireland tel. ( ) adres www: ISLANDIA Brak placówki dyplomatycznej. Ambasasdor RP w Norwegii jest akredytowany również w Republice Islandii. Konsulat RP w Reykjawiku Konsul honorowy: Fridrik Gunnarsson (islandzki, angielski) Ánanaust 1, P.O. Box 506, 121 Reykjavik, Iceland tel. ( ) IZRAEL 16, Soutine St., Tel-Aviv , Israel tel. ( ) /88, , Konsulat RP w Hajfie Konsul Honorowy: Jan Robinsohn (hebrajski, jidysz, polski, angielski, niemiecki, francuski) 3, Shmaryahu Levin Str., Hajfa tel./fax. ( ) Konsulat RP w Jerozolimie Konsul Honorowy: Zeev Baran tel. (02) Konsulat RP w Tel Awiwie

19 Konsul Honorowy: Peretz Unikowski (jidysz, polski) tel./fax. (03) J JUGOSŁAWIA ul. Kneza Milosa 38, Beograd tel , L LICHTENSTEIN Brak placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Szwajcarii akredytowany jest również w Księstwie Lichtensteinu. LITWA Smelio g-ve 20A, MPT Vilnius tel. ( ) do 3 Konsulat RP w Wilnie Smelio g-ve 22A, MPT Vilnius tel , fax/modem Punkt Konsularny w Kownie Laisves Al. 46, Kaunas, LT-3000 tel LUKSEMBURG Ambasador RP w Brukseli (Belgia) akredytowany jest również w Wielkim Księstwie Luksemburga. Konsulat RP w Luksemburgu Konsul Honorowy: Tom Krieps 9, rue Pierre d Aspelt L-1142 Luxembourg tel Ł ŁOTWA Elizabetes iela 2, Riga, LV-1340 Latvija tel. (0.0371) , , , adres - j.w. tel. (0.0371) , (całodobowy) M MACEDONIA ul. Djuro Djaković Skopje tel. ( ) , N NIDERLANDY Alexanderstraat 25, 2514 JM Den Haag tel. ( ) do 11 NIEMCY w Berlinie Lassenstr , Berlin tel. ( ) adres www: Ambasady RP Richard-Strauss-str Berlin-Grunewald tel. ( ) Konsulat RP w Kolonii Lindenallee 7, Köln tel. ( ) , / Konsulat RP w Lipsku Trufanowstrasse 25; Leipzig tel. ( ) centrala ,

20 Konsulat RP w Hamburgu Gründgensstraße 20, Hamburg tel. ( ) , , Konsulat Generalny RP w Monachium Ismaninger Straße 62 a, München tel. ( ) , Konsulat RP w Norymberdze Konsul Honorowy: Karl Gerhard Schmidt (niemiecki, angielski) Lorenzer Platz 29, Nürnberg tel. ( ) Konsulat RP w Stuttgarcie Konsul Honorowy: Bernd Kobarg Am Wallgraben 115, Stuttgart tel. ( ) NORWEGIA Olav Kyrres plass 1, 0244 Oslo tel. ( ) , , adres - j. w.; tel , Konsulat RP w Trondheim Konsul Honorowy: Harald Johan Lydersen (norweski, angielski) Leirfossvn. 27, 7038 Trondheim, Norge tel. (0047) Konsulat RP w Bergen Konsul Honorowy: Fritz Rieber, Bjarne Rieber Gruppen, P.O. Box 985 Sentrum, 5808 Bergen tel. (0047) P PORTUGALIA Avenida das Descobertas 2, Lisboa, Portugal tel. ( ) , R ROSJA (FEDERACJA ROSYJSKA) ul. Klimaszkina 4, Moskwa tel. centrala ( ) sekretariat , tel. satelitarny adres - j.w. tel Konsulat RP w Sankt Petersburgu ul. 5 Sowietskaja 12/14, Sankt Petersburg tel. ( ) , Konsulat RP w Kaliningradzie Kasztanowa Aleja 51, Kaliningrad tel. ( ) , tel./fax adres do korespondencji ul. Hozjusza 1, Braniewo, skr. poczt Konsulat RP w Irkucku ul. Świerdłowa 19, Irkuck tel. ( ) w. 304 ( ) RUMUNIA Al. Alexandru 23, Bucuresti tel. ( ) , adres - j.w. tel tel./fax

AMBASADY i KONSULATY. CYPR Ambasada Republiki Cypryjskiej Warszawa, ul. Pilicka 4 telefon: 22 844 45 77 fax: 22 844 25 58 e-mail: ambasada@ambcypr.

AMBASADY i KONSULATY. CYPR Ambasada Republiki Cypryjskiej Warszawa, ul. Pilicka 4 telefon: 22 844 45 77 fax: 22 844 25 58 e-mail: ambasada@ambcypr. AMBASADY i KONSULATY AUSTRIA Ambasada Republiki Austrii Warszawa, ul. Gagarina 34 telefon: 22 841 00 81-84 fax: 22 841 00 85 e-mail: warschau-ob@bmeia.gv.at Internet: www.ambasadaaustrii.pl BELGIA Ambasada

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ. Wywiady eksperckie z doradcą EURES, konsultantem Europe Direct oraz wizyta w biurach powyższych organizacji/instytucji

SCENARIUSZ. Wywiady eksperckie z doradcą EURES, konsultantem Europe Direct oraz wizyta w biurach powyższych organizacji/instytucji SCENARIUSZ CZŁOWIEK NAJLEPSZA INWESTYCZJA! Wywiady eksperckie z doradcą EURES, konsultantem Europe Direct oraz wizyta w biurach powyższych organizacji/instytucji Doradcy EURES, w Toruniu (Joanna Goljat-Jankowska,

Bardziej szczegółowo

PUBLIKACJA MOBILNOŚĆ ZAWODOWA - UNIA EUROPEJSKA I EUROPEJSKI OBSZAR GOSPODARCZY PREAMBUŁA

PUBLIKACJA MOBILNOŚĆ ZAWODOWA - UNIA EUROPEJSKA I EUROPEJSKI OBSZAR GOSPODARCZY PREAMBUŁA Autor: Dagmara Taflińska PUBLIKACJA MOBILNOŚĆ ZAWODOWA - UNIA EUROPEJSKA I EUROPEJSKI OBSZAR GOSPODARCZY PREAMBUŁA Jeśli nie znalazłeś dla siebie odpowiedniej pracy w swoim miejscu zamieszkania poszukuj!

Bardziej szczegółowo

Biuro Podróży Best-Harctur & Watra-Travel & Travel-Senior

Biuro Podróży Best-Harctur & Watra-Travel & Travel-Senior Robert Mazur Biuro Podróży Best-Harctur & Watra-Travel & Travel-Senior Biuro Podróży - przedsiębiorstwo turystyczne 2 Rok powstania firmy: 1990. Liczba zatrudnionych: 11 osób pracowników biura, 36 osób

Bardziej szczegółowo

PLACÓWKA DYPLOMATYCZNA RP EUROPA

PLACÓWKA DYPLOMATYCZNA RP EUROPA PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE - EUROPA KONTAKT DLA KLIENTA Z POLSKI EUROPA i STRONA www ALBANIA ul. Altowa 1, 02-386 Tel: (22) 824 14 27 Fax: (22) 824 14 26 ambasada@albania.waw.pl Albania, Tirana, Rruga e Durresit

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNE WYJAZDY DO PRACY

BEZPIECZNE WYJAZDY DO PRACY MINISTERSTWO PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ Departament Rynku Pracy BEZPIECZNE WYJAZDY DO PRACY poradnik co trzeba wiedzieć, żeby bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę? Warszawa,listopad 2008 SPIS TREŚCI

Bardziej szczegółowo

ERASMUS+ studia i praktyki 2014/2015

ERASMUS+ studia i praktyki 2014/2015 ERASMUS+ studia i praktyki 2014/2015 ERASMUS+ Wymiana studentów w Erasmus+ obejmuje: wyjazdy na część studiów do zagranicznej uczelni wyjazdy na praktykę do zagranicznego przedsiębiorstwa, instytucji lub

Bardziej szczegółowo

ERASMUS+ studia i praktyki 2015/2016

ERASMUS+ studia i praktyki 2015/2016 ERASMUS+ studia i praktyki 2015/2016 ERASMUS+ Wymiana studentów w Erasmus+ obejmuje: wyjazdy na część studiów do zagranicznej uczelni wyjazdy na praktykę do zagranicznego przedsiębiorstwa, instytucji lub

Bardziej szczegółowo

Warszawa, dnia 28 marca 2014 r. Poz. 409 OŚWIADCZENIE RZĄDOWE. z dnia 10 grudnia 2013 r.

Warszawa, dnia 28 marca 2014 r. Poz. 409 OŚWIADCZENIE RZĄDOWE. z dnia 10 grudnia 2013 r. DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 28 marca 2014 r. Poz. 409 OŚWIADCZENIE RZĄDOWE z dnia 10 grudnia 2013 r. w sprawie mocy obowiązującej Zmian do Umowy europejskiej dotyczącej pracy

Bardziej szczegółowo

Gdzie złożyć wniosek o rentę lub emeryturę? Informacja dla osób, które pracowały lub mieszkają za granicą

Gdzie złożyć wniosek o rentę lub emeryturę? Informacja dla osób, które pracowały lub mieszkają za granicą Gdzie złożyć wniosek o rentę lub emeryturę? Informacja dla osób, które pracowały lub mieszkają za granicą Dla kogo przeznaczona jest ta ulotka? Ulotka określa zasady składania wniosków o przyznanie emerytury,

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie Internetu przez młodych Europejczyków

Wykorzystanie Internetu przez młodych Europejczyków Wykorzystanie Internetu przez młodych Europejczyków Marlena Piekut Oleksandra Kurashkevych Płock, 2014 Pracowanie Zarabianie pieniędzy Bawienie się INTERNET Dokonywanie zakupów Nawiązywanie kontaktów Tadao

Bardziej szczegółowo

ZASIĘG USŁUGI FOTORADARY EUROPA I NIEBEZPIECZNE STREFY

ZASIĘG USŁUGI FOTORADARY EUROPA I NIEBEZPIECZNE STREFY FOTORADARY MAPY TOMTOM TRAFFIC ZASIĘG USŁUGI FOTORADARY EUROPA I NIEBEZPIECZNE STREFY Usługi Fotoradary Europa i Niebezpieczne strefy TomTom są dostępne w krajach wymienionych poniżej. Z usług tych można

Bardziej szczegółowo

INFORMACJA DLA OBYWATELI POLSKICH WYJEŻDŻAJĄCYCH DO KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ I EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO

INFORMACJA DLA OBYWATELI POLSKICH WYJEŻDŻAJĄCYCH DO KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ I EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO Źródło: http://www.msw.gov.pl Wygenerowano: Wtorek, 18 sierpnia 2015, 15:54 Strona znajduje się w archiwum. Niedziela, 11 kwietnia 2004 INFORMACJA DLA OBYWATELI POLSKICH WYJEŻDŻAJĄCYCH DO KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ

Bardziej szczegółowo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Zakład Ubezpieczeń Społecznych WŁAŚCIWOŚĆ JEDNOSTEK ZUS W ZAKRESIE USTALANIA I WYPŁATY POLSKICH EMERYTUR I RENT Z TYTUŁU PRACY W POLSCE I ZA GRANICĄ i Do kogo skierowana jest ulotka? Ulotka określa zasady

Bardziej szczegółowo

WŁAŚCIWOŚĆ JEDNOSTEK ZUS W ZAKRESIE USTALANIA I WYPŁATY POLSKICH EMERYTUR I RENT Z TYTUŁU PRACY W POLSCE I ZA GRANICĄ

WŁAŚCIWOŚĆ JEDNOSTEK ZUS W ZAKRESIE USTALANIA I WYPŁATY POLSKICH EMERYTUR I RENT Z TYTUŁU PRACY W POLSCE I ZA GRANICĄ Zakład Ubezpieczeń Społecznych WŁAŚCIWOŚĆ JEDNOSTEK ZUS W ZAKRESIE USTALANIA I WYPŁATY POLSKICH EMERYTUR I RENT Z TYTUŁU PRACY W POLSCE I ZA GRANICĄ i Do kogo skierowana jest ulotka? Ulotka określa zasady

Bardziej szczegółowo

Ile kosztuje leczenie z EKUZ w państwach UE oraz EFTA?

Ile kosztuje leczenie z EKUZ w państwach UE oraz EFTA? Kraj Pomoc lekarza Pobyt w szpitalu Leczenie stomatologiczne Transport na terenie kraju Transport do Polski Austria Bezpłatna 12 20,10 Częściowo odpłatne w sytuacji zależne od stomatologa Belgia Udział

Bardziej szczegółowo

Euro 2016 QUALIFIERS. Presenter: CiaaSteek. Placement mode: Punkte, Direkter Vergleich, Tordifferenz, Anzahl Tore. Participant.

Euro 2016 QUALIFIERS. Presenter: CiaaSteek. Placement mode: Punkte, Direkter Vergleich, Tordifferenz, Anzahl Tore. Participant. Presenter: CiaaSteek Date: 10.01.2017 Time: 10:00 City: France, Paris Spieldauer: 10min Placement mode: Punkte, Direkter Vergleich, Tordifferenz, Anzahl Tore Participant Gruppe A 1 Niemcy 7 Belgia 2 Polska

Bardziej szczegółowo

KRÓLESTWO BELGII, REPUBLIKA BUŁGARII, REPUBLIKA CZESKA, KRÓLESTWO DANII, REPUBLIKA FEDERALNA NIEMIEC, REPUBLIKA ESTOŃSKA, IRLANDIA, REPUBLIKA GRECKA,

KRÓLESTWO BELGII, REPUBLIKA BUŁGARII, REPUBLIKA CZESKA, KRÓLESTWO DANII, REPUBLIKA FEDERALNA NIEMIEC, REPUBLIKA ESTOŃSKA, IRLANDIA, REPUBLIKA GRECKA, PROTOKÓŁ ZMIENIAJĄCY PROTOKÓŁ W SPRAWIE POSTANOWIEŃ PRZEJŚCIOWYCH, DOŁĄCZONY DO TRAKTATU O UNII EUROPEJSKIEJ, DO TRAKTATU O FUNKCJONOWANIU UNII EUROPEJSKIEJ I DO TRAKTATU USTANAWIAJĄCEGO EUROPEJSKĄ WSPÓLNOTĘ

Bardziej szczegółowo

2. Pobyt na uczelni przyjmującej może trwać maksymalnie 6 dni łącznie z podróżą (5 dni roboczych + 1 dzień na podróż).

2. Pobyt na uczelni przyjmującej może trwać maksymalnie 6 dni łącznie z podróżą (5 dni roboczych + 1 dzień na podróż). Zasady wyjazdów pracowników Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu w ramach Programu Erasmus + na rok akademicki 2014/2015 1. W ramach Programu Erasmus + pracownicy

Bardziej szczegółowo

17.12.2010 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej C 343/7

17.12.2010 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej C 343/7 17.12.2010 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej C 343/7 Powiadomienia przewidziane w art. 29 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 864/2007 dotyczącego prawa właściwego dla zobowiązań pozaumownych (Rzym II) (2010/C

Bardziej szczegółowo

PRZESYŁKI KURIERSKIE CENNIK USŁUG BUBALO

PRZESYŁKI KURIERSKIE CENNIK USŁUG BUBALO PRZESYŁKI KURIERSKIE CENNIK USŁUG BUBALO 01 Spis treści 1. Paczki Kraj.... Usługi dodatkowe kraj.... Paczki Europa Standard Pack.1. Usługa Standard..... Usługa Premium... 6 1. Paczki Europa Mega Pack.1.

Bardziej szczegółowo

Rozp. 1408/71: art. 12; art. 72 Rozp. 574/72: art. 10a; art. 85.2 i 3. 1.1. Nazwisko ( 1a )...

Rozp. 1408/71: art. 12; art. 72 Rozp. 574/72: art. 10a; art. 85.2 i 3. 1.1. Nazwisko ( 1a )... KOMISJA ADMINISTRACYJNA DS. ZABEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO PRACOWNIKÓW MIGRUJĄCYCH Patrz: Pouczenie na stronie 3 E 405 ( 1 ) ZAŚWIADCZE DOTYCZĄCE SUMOWANIA OKRESÓW UBEZPIECZENIA, ZATRUDNIENIA LUB PRACY NA

Bardziej szczegółowo

Statystyki programu Młodzież w działaniu za rok 2009 (wg stanu na dzień 1 stycznia 2010 r.)

Statystyki programu Młodzież w działaniu za rok 2009 (wg stanu na dzień 1 stycznia 2010 r.) Statystyki programu Młodzież w działaniu za rok (wg stanu na dzień stycznia r.) Statystyki ogólne Budżet programu "Młodzież w działaniu" w roku wg Akcji (wg stanu na dzień..),,,,,,, Akcja. Akcja. Akcja.

Bardziej szczegółowo

C. 4 620,00 Euro z przeznaczeniem na organizację wymiany studentów i pracowników.

C. 4 620,00 Euro z przeznaczeniem na organizację wymiany studentów i pracowników. 16-400 Suwałki tel. (87) 562 84 32 ul. Teofila Noniewicza 10 fax (87) 562 84 55 e-mail: sekretariat@pwsz.suwalki.pl Zasady rozdziału funduszy otrzymanych z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (Agencji Narodowej

Bardziej szczegółowo

Wniosek DECYZJA RADY

Wniosek DECYZJA RADY KOMISJA EUROPEJSKA Bruksela, dnia 2.8.2013 COM(2013) 568 final 2013/0273 (NLE) Wniosek DECYZJA RADY w sprawie zawarcia, w imieniu Unii Europejskiej i jej państw członkowskich, protokołu do Umowy w sprawie

Bardziej szczegółowo

PRAKTYCZNY PRZEWODNIK DLA WNIOSKODAWCÓW

PRAKTYCZNY PRZEWODNIK DLA WNIOSKODAWCÓW PRAKTYCZNY PRZEWODNIK DLA WNIOSKODAWCÓW PROGRAM OPERACYJNY KAPITAŁ LUDZKI AKCJA - ZAGRANICZNA MOBILNOŚĆ SZKOLNEJ KADRY EDUKACYJNEJ W RAMACH PROJEKTÓW INSTYTUCJONALNYCH (VETPRO_COM) I. INFORMACJE OGÓLNE

Bardziej szczegółowo

Świat stoi otworem. Informacje o możliwościach realizacji studiów częściowych w innej uczelni w kraju i za granicą

Świat stoi otworem. Informacje o możliwościach realizacji studiów częściowych w innej uczelni w kraju i za granicą Świat stoi otworem Informacje o możliwościach realizacji studiów częściowych w innej uczelni w kraju i za granicą mgr Katarzyna Rotter-Jarzębińska, Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej katarzyna.rotter@uj.edu.pl

Bardziej szczegółowo

EUROPEJSKA KARTA UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO

EUROPEJSKA KARTA UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO EUROPEJSKA KARTA UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ) jest to dokument, potwierdzający nasze prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu

Bardziej szczegółowo

Zasady wypłaty i rozliczenia wsparcia indywidualnego (stypendium). Dofinansowanie wypłacane z budżetu Programu Erasmus+.

Zasady wypłaty i rozliczenia wsparcia indywidualnego (stypendium). Dofinansowanie wypłacane z budżetu Programu Erasmus+. ZASADY FINANSOWANIA WYJAZDÓW STYPENDIALNYCH STUDENTÓW DO KRAJÓW PROGRAMU W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+ W ROKU AKADEMICKIM 2016/17 (KA103) Zasady wypłaty i rozliczenia wsparcia indywidualnego (stypendium).

Bardziej szczegółowo

CZĘŚĆ I OPŁATY DLA LINII ANALOGOWYCH

CZĘŚĆ I OPŁATY DLA LINII ANALOGOWYCH CENNIK USŁUGI TELEFONICZNEJ MULTIMEDIA POLSKA-POŁUDNIE S.A. WYCIĄG Cennik Usługi Telefonicznej Multimedia Polska-Południe S.A. obowiązuje dla Umów Abonenckich i Aneksów do Umów Abonenckich zawartych od

Bardziej szczegółowo

995 der Beilagen XXIV. GP - Staatsvertrag - 16 Änderungsprotokoll in polnischer Sprache-PL (Normativer Teil) 1 von 8

995 der Beilagen XXIV. GP - Staatsvertrag - 16 Änderungsprotokoll in polnischer Sprache-PL (Normativer Teil) 1 von 8 995 der Beilagen XXIV. GP - Staatsvertrag - 16 Änderungsprotokoll in polnischer Sprache-PL (Normativer Teil) 1 von 8 PROTOKÓŁ ZMIENIAJĄCY PROTOKÓŁ W SPRAWIE POSTANOWIEŃ PRZEJŚCIOWYCH, DOŁĄCZONY DO TRAKTATU

Bardziej szczegółowo

ZASADY ALOKACJI I WYKORZYSTANIA FUNDUSZY NA WYJAZDY EDUKACYJNE (MOBILNOŚĆ) W SZKOLNICTWIE WYŻSZYM W ROKU AKADEMICKIM 2015/16.

ZASADY ALOKACJI I WYKORZYSTANIA FUNDUSZY NA WYJAZDY EDUKACYJNE (MOBILNOŚĆ) W SZKOLNICTWIE WYŻSZYM W ROKU AKADEMICKIM 2015/16. ZASADY ALOKACJI I WYKORZYSTANIA FUNDUSZY NA WYJAZDY EDUKACYJNE (MOBILNOŚĆ) W SZKOLNICTWIE WYŻSZYM W ROKU AKADEMICKIM 2015/16. WYJAZDY STUDENTÓW I PRACOWNIKÓW DO KRAJÓW PROGRAMU. ZASADY OBLICZENIA KWOTY

Bardziej szczegółowo

Erasmus + Spotkanie Informacyjne Rekrutacja

Erasmus + Spotkanie Informacyjne Rekrutacja Erasmus + Spotkanie Informacyjne Rekrutacja 2017 2018 Kto może wziąć udział w programie? Wyjazdy na studia Studenci Uniwersytetu Pedagogicznego zarejestrowani na studiach: dziennych / zaocznych licencjackich

Bardziej szczegółowo

Procedura Europejska EPO

Procedura Europejska EPO Procedura Europejska EPO Projekt Enterprise Europe Network Central Poland jest współfinansowany przez Komisję Europejską ze środków pochodzących z programu COSME (na lata 2014 2020) na podstawie umowy

Bardziej szczegółowo

PODSTAWOWYCH W OFERCIE DOM BEZ LIMITU II. CENNIK POŁĄCZEŃ MIĘDZYNARODOWYCH. OPŁATA MIESIĘCZNA NETTO VAT BRUTTO Abonament telefoniczny

PODSTAWOWYCH W OFERCIE DOM BEZ LIMITU II. CENNIK POŁĄCZEŃ MIĘDZYNARODOWYCH. OPŁATA MIESIĘCZNA NETTO VAT BRUTTO Abonament telefoniczny Wszystkie stawki oraz opłaty podane są w polskich złotych. W przypadku połączeń wskazywane są opłaty za minutę połączenia. Opłaty za połączenia są naliczane za każdą sekundę połączenia w wysokości 1/60

Bardziej szczegółowo

Travel Exchange & Education KURSY I OBOZY JĘZYKOWE. Handbook

Travel Exchange & Education KURSY I OBOZY JĘZYKOWE. Handbook Travel Exchange & Education KURSY I OBOZY JĘZYKOWE Handbook Edycja wrzesień 2007 Prosimy o uważne zapoznanie się z poniższym dokumentem. Zawiera on ważne informacje dotyczące Państwa wyjazdu oraz pobytu

Bardziej szczegółowo

Erasmus wyjazdy na praktykę. Paulina Bury Biuro Współpracy Międzynarodowej

Erasmus wyjazdy na praktykę. Paulina Bury Biuro Współpracy Międzynarodowej Erasmus wyjazdy na praktykę Paulina Bury Biuro Współpracy Międzynarodowej Cel Praktyka powinna być związana z kierunkiem studiów. Można ją odbyć jako praktykę obowiązkową lub nieobowiązkową, ale także

Bardziej szczegółowo

ERASMUS+ Mobilność studentów i pracowników uczelni. Zasady podziału grantu przyznanego Politechnice Gdańskiej na rok akademicki 2016/2017

ERASMUS+ Mobilność studentów i pracowników uczelni. Zasady podziału grantu przyznanego Politechnice Gdańskiej na rok akademicki 2016/2017 ERASMUS+ Mobilność studentów i pracowników uczelni Zasady podziału grantu przyznanego Politechnice Gdańskiej na rok akademicki 2016/2017 1. ERASMUS+ mobilność z krajami programu... 1 a. Ogólna kwota grantu

Bardziej szczegółowo

OFERTA RAPORTU. Szkolnictwo wyższe analiza porównawcza Polski i wybranych krajów świata. Kraków 2012

OFERTA RAPORTU. Szkolnictwo wyższe analiza porównawcza Polski i wybranych krajów świata. Kraków 2012 Oferta raportu: Szkolnictwo wyższe w Polsce i wybranych krajach analiza porównawcza OFERTA RAPORTU Szkolnictwo wyższe analiza porównawcza Polski i wybranych krajów świata Kraków 2012 1 Oferta raportu:

Bardziej szczegółowo

BRUTTO Abonament telefoniczny 30,00 zł 23% 36,90 zł. BRUTTO Ceny obowiązują we wszystkie dni tygodnia przez 24 godziny na dobę 0,57 zł 23% 0,70 zł

BRUTTO Abonament telefoniczny 30,00 zł 23% 36,90 zł. BRUTTO Ceny obowiązują we wszystkie dni tygodnia przez 24 godziny na dobę 0,57 zł 23% 0,70 zł Wszystkie stawki oraz opłaty podane są w polskich złotych. W przypadku połączeń wskazywane są opłaty za minutę połączenia. Opłaty za połączenia są naliczane za każdą sekundę połączenia w wysokości 1/60

Bardziej szczegółowo

KOMPAS PODRÓŻNY. Poradnik dla wyjeżdżających za granicę w celu podjęcia pracy

KOMPAS PODRÓŻNY. Poradnik dla wyjeżdżających za granicę w celu podjęcia pracy KOMPAS PODRÓŻNY Poradnik dla wyjeżdżających za granicę w celu podjęcia pracy Wydano w ramach zadania pn. Prowadzenie Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi realizowanego

Bardziej szczegółowo

Przed letnimi wakacjami UE przypomina o europejskim numerze alarmowym 112

Przed letnimi wakacjami UE przypomina o europejskim numerze alarmowym 112 IP/08/836 Bruksela, dnia 3 czerwca 2008 r. Przed letnimi wakacjami UE przypomina o europejskim numerze alarmowym 112 Komisja Europejska wzmogła dzisiaj działania mające na celu spopularyzowanie w UE bezpłatnego

Bardziej szczegółowo

CENNIK OFERTY PLAY ONLINE NA KARTĘ Z MODEMEM

CENNIK OFERTY PLAY ONLINE NA KARTĘ Z MODEMEM CENNIK OFERTY PLAY ONLINE NA KARTĘ Z MODEMEM Cennik Usług Telekomunikacyjnych P4 sp. z o.o. obowiązuje od 23.08.2010 r. do odwołania (zmieniony dn. 01.07.2014 r.) Wszystkie ceny w niniejszym Cenniku podane

Bardziej szczegółowo

CORRIGENDUM: Annule et remplace le document COM(2011)650 final du 19.10.2011 (acte et annexes) Concerne toutes les versions linguistiques ZAŁĄCZNIK

CORRIGENDUM: Annule et remplace le document COM(2011)650 final du 19.10.2011 (acte et annexes) Concerne toutes les versions linguistiques ZAŁĄCZNIK KOMISJA EUROPEJSKA Bruksela, dnia 19.12.2011 KOM(2011) 650 wersja ostateczna/2 VOL 24/33 CORRIGENDUM: Annule et remplace le document COM(2011)650 final du 19.10.2011 (acte et annexes) Concerne toutes les

Bardziej szczegółowo

CENNIK TELEFON. 15 zł 25 zł 50 zł 110,58 zł. bez ograniczeń. bez ograniczeń. bez ograniczeń. 0,06 zł. 0 zł. 0 zł. 0 zł. bez ograniczeń.

CENNIK TELEFON. 15 zł 25 zł 50 zł 110,58 zł. bez ograniczeń. bez ograniczeń. bez ograniczeń. 0,06 zł. 0 zł. 0 zł. 0 zł. bez ograniczeń. NAZWA ABONAMENTU OSZCZĘDNY KORZYSTNY KOMFORTOWY BEZ LIMITU 15 zł 25 zł 5 110,58 zł Darmowe minuty na rozmowy lokalne i międzystrefowe 1 usługa (TEL) 0 50 100 Darmowe minuty na rozmowy lokalne i międzystrefowe

Bardziej szczegółowo

Warszawa, 26 września 2008. Szanowni Państwo,

Warszawa, 26 września 2008. Szanowni Państwo, Warszawa, 26 września 2008 Szanowni Państwo, zgodnie z decyzją Komisji Konkursowej powołanej do wybrania oferty ubezpieczenia dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego informujemy, że w roku akademickim

Bardziej szczegółowo

ZASADY FINANSOWANIA WYJAZDÓW STYPENDIALNYCH STUDENTÓW i PRACOWNIKÓW UCZELNI W RAMACH PROGRAMU LLP/ERASMUS W ROKU AKADEMICKIM 2009/10

ZASADY FINANSOWANIA WYJAZDÓW STYPENDIALNYCH STUDENTÓW i PRACOWNIKÓW UCZELNI W RAMACH PROGRAMU LLP/ERASMUS W ROKU AKADEMICKIM 2009/10 Zielona Góra, 30.06.2009 ZASADY FINANSOWANIA WYJAZDÓW STYPENDIALNYCH STUDENTÓW i PRACOWNIKÓW UCZELNI W RAMACH PROGRAMU LLP/ERASMUS W ROKU AKADEMICKIM 2009/10 Wysokość miesięcznych stawek stypendialnych

Bardziej szczegółowo

Opis danych kartograficznych dostępnych w ofercie Emapa sp. z o.o.

Opis danych kartograficznych dostępnych w ofercie Emapa sp. z o.o. Opis danych kartograficznych dostępnych w ofercie Emapa sp. z o.o. - stan na grudzień 2013 1. MapSet Polska:... 3 2. MultiNet Europa:... 5 3. MapSet Europa:... 8 5. MapSet Azja:... 10 2 1. MapSet Polska

Bardziej szczegółowo

PRZEWODNIK DLA PRZEWOŹNIKÓW

PRZEWODNIK DLA PRZEWOŹNIKÓW PRZEWODNIK DLA PRZEWOŹNIKÓW W większości krajów europejskich obowiązują winiety lub opłaty za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu. Stawki zależą od masy i rodzaju pojazdu, okresu pobytu na

Bardziej szczegółowo

REKRUTACJA 2012/2013 LLP ERASMUS PRAKTYKI

REKRUTACJA 2012/2013 LLP ERASMUS PRAKTYKI REKRUTACJA 2012/2013 LLP ERASMUS PRAKTYKI Wrocław, 23 lutego 2012r. Erasmus praktyki -Od 2008 roku praktyki dla studentów organizowane są w ramach programu Erasmus, do tej pory zrealizowano 284 wyjazdy.

Bardziej szczegółowo

STYPENDIA PROGRAMU ERASMUS +KA103

STYPENDIA PROGRAMU ERASMUS +KA103 STYPENDIA PROGRAMU ERASMUS +KA103 Jesteś studentem Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach? Jesteś zainteresowany wyjazdem stypendialnym w roku akademickim 2016/2017 w ramach programu Erasmus +KA103?

Bardziej szczegółowo

Podstawowe informacje dla studentów PWSIiP wyjeżdżających na studia i praktyki w ramach Programu Erasmus+

Podstawowe informacje dla studentów PWSIiP wyjeżdżających na studia i praktyki w ramach Programu Erasmus+ Podstawowe informacje dla studentów PWSIiP wyjeżdżających na studia i praktyki w ramach Programu Erasmus+ Program edukacyjny Unii Europejskiej, którego adresatem jest między innymi szkolnictwo wyższe.

Bardziej szczegółowo

solutions for demanding business Zastrzeżenia prawne

solutions for demanding business Zastrzeżenia prawne Zastrzeżenia prawne Zawartośd dostępna w prezentacji jest chroniona prawem autorskim i stanowi przedmiot własności. Teksty, grafika, fotografie, dźwięk, animacje i filmy, a także sposób ich rozmieszczenia

Bardziej szczegółowo

Porady dla podróżnych

Porady dla podróżnych 1. esky.pl 2. Guide_homepage Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 Porady dla podróżnych Loty Bagaż Ciąża a lot samolotem Dziecko w samolocie Zwierzęta Odprawa i obsługa pasażera Zdrowie i bezpieczeństwo Informacje

Bardziej szczegółowo

ERASMUS+ 2014/2015. Spotkanie organizacyjne dla studentów zakwalifikowanych do wyjazdu na studia

ERASMUS+ 2014/2015. Spotkanie organizacyjne dla studentów zakwalifikowanych do wyjazdu na studia ERASMUS+ 2014/2015 Spotkanie organizacyjne dla studentów zakwalifikowanych do wyjazdu na studia PRZESZEDŁEŚ POMYŚLNIE REKRUTACJĘ Pierwszy krok po zakwalifikowaniu się do wyjazdu to złożenie do BWM FORMULARZA

Bardziej szczegółowo

PLACÓWKA STRAŻY GRANICZNEJ we WROCŁAWIU STRACHOWICACH

PLACÓWKA STRAŻY GRANICZNEJ we WROCŁAWIU STRACHOWICACH PLACÓWKA STRAŻY GRANICZNEJ we WROCŁAWIU STRACHOWICACH ul. GRANICZNA 190 54-530 WROCŁAW tel. 071 376 9600 fax. 071 376 9605 STRAŻ GRANICZNA NA LOTNISKU: przeprowadza kontrolę ruchu granicznego przeciwdziała

Bardziej szczegółowo

Opodatkowanie dochodów z pracy najemnej wykonywanej za granicą

Opodatkowanie dochodów z pracy najemnej wykonywanej za granicą Opodatkowanie dochodów z pracy najemnej wykonywanej za granicą Uzyskując dochody z tytułu pracy najemnej wykonywanej za granicą, w większości przypadków należy pamiętać o rozliczeniu się z nich także w

Bardziej szczegółowo

REKRUTACJA 2013/2014 LLP/ERASMUS- STUDIA

REKRUTACJA 2013/2014 LLP/ERASMUS- STUDIA REKRUTACJA 2013/2014 LLP/ERASMUS- STUDIA Wrocław 27 lutego 2013 1/17 Erasmus studia (1/2) Erasmus jest programem edukacyjnym Unii Europejskiej, adresowanym do szkolnictwa wyższego Celem programu Erasmus

Bardziej szczegółowo

ERASMUS+ studia i praktyki 2016/2017

ERASMUS+ studia i praktyki 2016/2017 ERASMUS+ studia i praktyki 2016/2017 ERASMUS+ Wymiana studentów w Erasmus+ obejmuje: wyjazdy na część studiów do zagranicznej uczelni wyjazdy na praktykę do zagranicznego przedsiębiorstwa, instytucji lub

Bardziej szczegółowo

Finansowanie wyjazdów na studia studentów niepełnosprawnych

Finansowanie wyjazdów na studia studentów niepełnosprawnych WARUNKI DOTYCZĄCE ZASAD FINANSOWANIA WYJAZDÓW NA STUDIA STUDENTÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH Finansowanie wyjazdów na studia studentów niepełnosprawnych 1. Studenci niepełnosprawni, zakwalifikowani do wyjazdu na

Bardziej szczegółowo

Lifelong Learning- Erasmus 2013/2014

Lifelong Learning- Erasmus 2013/2014 Lifelong Learning- Erasmus 2013/2014 14 FACULTY of ELECTRONICS and INFORMATION TECHNOLOGY Warsaw University of Technology (1) Lifelong Learning- Erasmus 2013/2014 14 Dr inż. Dariusz Turlej Dr inż. Wojciech

Bardziej szczegółowo

Warszawa, dnia 7 grudnia 2015 r. Poz. 47 M I N I S T R A S P R AW Z A G R A N I C Z N Y C H 1) z dnia 4 grudnia 2015 r.

Warszawa, dnia 7 grudnia 2015 r. Poz. 47 M I N I S T R A S P R AW Z A G R A N I C Z N Y C H 1) z dnia 4 grudnia 2015 r. DZIENNIK URZĘDOWY MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH Warszawa, dnia 7 grudnia 2015 r. Poz. 47 Z A R Z Ą D Z E N I E N R 4 5 M I N I S T R A S P R AW Z A G R A N I C Z N Y C H 1) z dnia 4 grudnia 2015 r. w sprawie

Bardziej szczegółowo

Uznanie świadectw uzyskanych za granicą

Uznanie świadectw uzyskanych za granicą Źródło: http://www.kuratorium.waw.pl/pl/poradnik-klienta/inne-sprawy/nostryfikacja-swiadectw/5423,uznanie-sw iadectw-uzyskanych-za-granica.html Wygenerowano: Sobota, 19 września 2015, 12:20 Uznanie świadectw

Bardziej szczegółowo

www.survio.com Ankieta badajaca zainteresowanie studentów AON praktykami zagranicznymi

www.survio.com Ankieta badajaca zainteresowanie studentów AON praktykami zagranicznymi www.survio.com Ankieta badajaca zainteresowanie studentów AON praktykami zagranicznymi Spis treści 1 Podstawowe informacje 3 2 Podglad ankiety 4 3 Wizyt ankiety 7 4 Przeglad odpowiedzi 8 1. Czy jest Pan/i

Bardziej szczegółowo

Lista uczelni w załączniku nr 1 UNIWERSYTET WARSZAWSKI. Tu proszę nakleić zdjęcie WYDZIAŁ DZIENNIKARSTWA I NAUK POLITYCZNYCH.

Lista uczelni w załączniku nr 1 UNIWERSYTET WARSZAWSKI. Tu proszę nakleić zdjęcie WYDZIAŁ DZIENNIKARSTWA I NAUK POLITYCZNYCH. 1 WYPEŁNIAĆ DRUKOWANYMI LITERAMI TERMIN SKŁADANIA: do 13 lutego 2007r UNIWERSYTET WARSZAWSKI Tu proszę nakleić zdjęcie WYDZIAŁ DZIENNIKARSTWA I NAUK POLITYCZNYCH Imię i nazwisko: INSTYTUT NAUK POLITYCZNYCH

Bardziej szczegółowo

Zakończenie Summary Bibliografia

Zakończenie Summary Bibliografia Spis treści: Wstęp Rozdział I Zakresy i ich wpływ na pojmowanie bezpieczeństwa wewnętrznego 1.1. Zakresy pojmowania bezpieczeństwa wewnętrznego 1.1.1. Zakres wąski bezpieczeństwa wewnętrznego 1.1.2. Zakres

Bardziej szczegółowo

Program Erasmus + STA Staff Mobility for Teaching Assignments STT Staff Mobility for Training Wyjazdy w roku akademickim 2014/2015

Program Erasmus + STA Staff Mobility for Teaching Assignments STT Staff Mobility for Training Wyjazdy w roku akademickim 2014/2015 Program Erasmus + STA Staff Mobility for Teaching Assignments STT Staff Mobility for Training Wyjazdy w roku akademickim 2014/2015 Zasady ogólne. Pracownik zakwalifikowany na wyjazd w programie Erasmus

Bardziej szczegółowo

POLITECHNIKA WARSZAWSKA CENTRUM WSPÓŁPRACY MIĘDZYNARODOWEJ Uczelniana Agencja Programów Edukacyjnych PRAKTYKI 2016/2017

POLITECHNIKA WARSZAWSKA CENTRUM WSPÓŁPRACY MIĘDZYNARODOWEJ Uczelniana Agencja Programów Edukacyjnych PRAKTYKI 2016/2017 PRAKTYKI 2016/2017 Gdzie można realizować praktykę? w kraju programu Erasmus+ (28 państw członkowskich UE, Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Turcja) w zagranicznych instytucjach, przedsiębiorstwach, firmach,

Bardziej szczegółowo

Cennik połączeń telefonicznych w AleKontakt Obowiązujący od dnia r.

Cennik połączeń telefonicznych w AleKontakt Obowiązujący od dnia r. Cennik połączeń telefonicznych w AleKontakt Obowiązujący od dnia 15.04.2015 r. 1. Cennik połączeń - pełny wykaz krajów. Lp. KRAJ netto brutto 1. Afganistan 1,22 zł 1,50 zł 2. Albania 0,65 zł 0,80 zł 3.

Bardziej szczegółowo

Zasady rekrutacji studentów na wyjazd w ramach programu Erasmus + w roku akademickim 2014/2015

Zasady rekrutacji studentów na wyjazd w ramach programu Erasmus + w roku akademickim 2014/2015 Zasady rekrutacji studentów na wyjazd w ramach programu Erasmus + w roku akademickim 2014/2015 Wyjazdy stypendialne Studia za granicą w ramach Programu Erasmus + traktowane są jako część programu studiów

Bardziej szczegółowo

CENNIK USŁUGI TELEFONICZNEJ MULTIMEDIA POLSKA S.A. - WYCIĄG. CZĘŚĆ I - opłaty dla linii analogowych

CENNIK USŁUGI TELEFONICZNEJ MULTIMEDIA POLSKA S.A. - WYCIĄG. CZĘŚĆ I - opłaty dla linii analogowych CENNIK USŁUGI TELEFONICZNEJ MULTIMEDIA POLSKA S.A. - WYCIĄG CZĘŚĆ I - opłaty dla linii analogowych I. Opłata za uzyskanie dostępu do sieci telekomunikacyjnej 4 Aktywacja linii telefonicznej dla posiadaczy

Bardziej szczegółowo

Cennik Oferty Play Online na Kartę Cennik Usług Telekomunikacyjnych P4 sp. z o.o. obowiązuje od r. do odwołania (zmieniony dn r.

Cennik Oferty Play Online na Kartę Cennik Usług Telekomunikacyjnych P4 sp. z o.o. obowiązuje od r. do odwołania (zmieniony dn r. Cennik Oferty Play Online na Kartę Cennik Usług Telekomunikacyjnych P4 sp. z o.o. obowiązuje od 20.07.2010r. do odwołania (zmieniony dn. 01.01.2011r.) Wszystkie ceny w niniejszym Cenniku podane są w złotych

Bardziej szczegółowo

Spotkanie przygotowujące do wyjazdu na studia Erasmus 2013-2014 Cz. I

Spotkanie przygotowujące do wyjazdu na studia Erasmus 2013-2014 Cz. I Spotkanie przygotowujące do wyjazdu na studia Erasmus 2013-2014 Cz. I Program spotkania 1.Zasady współpracy Student DWM oraz Student Koordynator Wydziałowy/Instytutowy 2. Przygotowanie Aplikacji 3. Przygotowanie

Bardziej szczegółowo

HBL15 Dla osób pracujących w Irlandii Północnej: Zasiłek mieszkaniowy (Housing Benefit)

HBL15 Dla osób pracujących w Irlandii Północnej: Zasiłek mieszkaniowy (Housing Benefit) HBL15 Dla osób pracujących w Irlandii Północnej: Zasiłek mieszkaniowy (Housing Benefit) Broszura informacyjna Urzędu Mieszkalnictwa Komunalnego (Housing Executive) dla pracowników migracyjnych Ta broszura

Bardziej szczegółowo

Zasady realizacji studenckich praktyk zagranicznych w ramach Programu Erasmus+ w roku akademickim 2014/2015

Zasady realizacji studenckich praktyk zagranicznych w ramach Programu Erasmus+ w roku akademickim 2014/2015 Zasady realizacji studenckich praktyk zagranicznych w ramach Programu Erasmus+ w roku akademickim 2014/2015 1. Zasady ogólne 1.1. Wyjazdy na praktyki w ramach Programu Erasmus+ mogą być realizowane w krajach

Bardziej szczegółowo

gizycko.turystyka.pl

gizycko.turystyka.pl Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Giżycku Analiza narodowościowa oraz rodzaje zapytań turystów w okresie od stycznia do września 213 roku. opracowano: Urszula Ciulewicz na podstawie statystyk

Bardziej szczegółowo

CENNIK ŚWIADCZENIA USŁUG TELEFONII STACJONARNEJ ASTA-NET Cennik obowiązuje od 16.09.2013 r.

CENNIK ŚWIADCZENIA USŁUG TELEFONII STACJONARNEJ ASTA-NET Cennik obowiązuje od 16.09.2013 r. CENNIK ŚWIADCZENIA USŁUG TELEFONII STACJONARNEJ ASTA-NET Cennik obowiązuje od 16.09.2013 r. Usługa Pakiet Oszczędny Darmowe minuty: do 40 minut* PAKIETY TELEFONICZNE Cena brutto *Darmowe minuty na rozmowy

Bardziej szczegółowo

Cennik Oferty Play Mix

Cennik Oferty Play Mix Cennik Oferty Play Mix Cennik Oferty Play Mix Cennik Usług Telekomunikacyjnych P4 Sp. z o.o. obowiązuje od 3 września 2007r do odwołania Wszystkie ceny w niniejszym Cenniku podane są w złotych polskich

Bardziej szczegółowo

RADA EUROPY STRAŻNIK PRAW CZŁOWIEKA W SKRÓCIE

RADA EUROPY STRAŻNIK PRAW CZŁOWIEKA W SKRÓCIE RADA EUROPY STRAŻNIK PRAW CZŁOWIEKA W SKRÓCIE Państwa niebędące członkami Rady Europy (Białoruś) PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE SIEDZIBA GŁÓWNA I BIURA BUDŻET Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia,

Bardziej szczegółowo

(4) Belgia, Niemcy, Francja, Chorwacja, Litwa i Rumunia podjęły decyzję o zastosowaniu art. 11 ust. 3 rozporządzenia

(4) Belgia, Niemcy, Francja, Chorwacja, Litwa i Rumunia podjęły decyzję o zastosowaniu art. 11 ust. 3 rozporządzenia L 367/16 23.12.2014 ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) NR 1378/2014 z dnia 17 października 2014 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 oraz załączniki

Bardziej szczegółowo

Opis danych kartograficznych dostępnych w ofercie Emapa S.A.

Opis danych kartograficznych dostępnych w ofercie Emapa S.A. Opis danych kartograficznych dostępnych w ofercie Emapa S.A. - stan na grudzień 2015 1. MapSet Polska:... 3 2. MultiNet Europa:... 5 3. MapSet Europa:... 7 5. MapSet Azja:... 10 2 1. MapSet Polska szczegółowa

Bardziej szczegółowo

Usługa bezprzewodowego dostępu do Internetu InterNeo mobile

Usługa bezprzewodowego dostępu do Internetu InterNeo mobile Usługa bezprzewodowego dostępu do Internetu InterNeo mobile Opłata aktywacyjna rodzaj usługi InterNeo mobile data 250,00 55,00 305,00 InterNeo mobile 200 250,00 55,00 305,00 InterNeo mobile 500 250,00

Bardziej szczegółowo

CENNIK USŁUGI TELEFONII KOMÓRKOWEJ VECTRA S.A.

CENNIK USŁUGI TELEFONII KOMÓRKOWEJ VECTRA S.A. CENNIK USŁUGI TELEFONII KOMÓRKOWEJ VECTRA S.A. Cennik obowiązujący dla Usług nabywanych i/lub Umów zawieranych od 19 maja 2016 roku. I. Opłaty Abonamentowe (plany taryfowe oraz pakiety dodatkowe) A. Opłaty

Bardziej szczegółowo

Z punktu widzenia szkolnictwa wyższego w Polsce. jest szansą na włączenie się w główny nurt przemian zachodzących w Europie.

Z punktu widzenia szkolnictwa wyższego w Polsce. jest szansą na włączenie się w główny nurt przemian zachodzących w Europie. Proces Boloński Z punktu widzenia szkolnictwa wyższego w Polsce Proces Boloński jest szansą na włączenie się w główny nurt przemian zachodzących w Europie. Inicjatywy polskich uczelni zmierzające do spełnienia

Bardziej szczegółowo

Warszawa, dnia 24 kwietnia 2014 r. Poz. 520

Warszawa, dnia 24 kwietnia 2014 r. Poz. 520 Warszawa, dnia 24 kwietnia 2014 r. Poz. 520 ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW z dnia 18 kwietnia 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dodatku zagranicznego i świadczeń przysługujących członkom

Bardziej szczegółowo

myavon - cennik skrócony myavon - cennik szczegółowy

myavon - cennik skrócony myavon - cennik szczegółowy myavon - cennik skrócony w sieci myavon poza siecią 1 minuta 0.40 zł 0.69 zł SMS 0.20 zł 0.20 zł MMS 0.45 zł 0.45 zł myavon - cennik szczegółowy myavon myavon 1 minuta w naliczaniu 1-sekunwym myavon innych

Bardziej szczegółowo

PROGRAM MŁODZIEŻ W DZIAŁANIU 2007-2013. 12 grudnia 2012

PROGRAM MŁODZIEŻ W DZIAŁANIU 2007-2013. 12 grudnia 2012 PROGRAM MŁODZIEŻ W DZIAŁANIU 2007-2013 12 grudnia 2012 Cele Programu Aktywne uczestnictwo młodzieży w życiu społecznym Europy Budowanie wzajemnego zrozumienia między młodymi ludźmi Solidarność między młodymi

Bardziej szczegółowo

Program Erasmus + STA Staff Mobility for Teaching Assignments STT Staff Mobility for Training Wyjazdy w roku akademickim 2015/2016

Program Erasmus + STA Staff Mobility for Teaching Assignments STT Staff Mobility for Training Wyjazdy w roku akademickim 2015/2016 Program Erasmus + STA Staff Mobility for Teaching Assignments STT Staff Mobility for Training Wyjazdy w roku akademickim 2015/2016 Zasady ogólne. Pracownik zakwalifikowany na wyjazd w programie Erasmus

Bardziej szczegółowo

cena brutto Opłata za aktywację usługi 250,00 zł 57,50 zł 307,50 zł

cena brutto Opłata za aktywację usługi 250,00 zł 57,50 zł 307,50 zł CENNIK POSTPAID W SIECI LARK MOBILE Obowiązuje od 01.07.2013 r. Informacje o usłudze 1. Usługa Lark Mobile to usługa bezprzewodowego dostępu do sieci Internet. 2. Usługa świadczona jest przez Operatora

Bardziej szczegółowo

POLITECHNIKA WARSZAWSKA CENTRUM WSPÓŁPRACY MIĘDZYNARODOWEJ Uczelniana Agencja Programów Edukacyjnych PRAKTYKI 2017/2018

POLITECHNIKA WARSZAWSKA CENTRUM WSPÓŁPRACY MIĘDZYNARODOWEJ Uczelniana Agencja Programów Edukacyjnych PRAKTYKI 2017/2018 PRAKTYKI 2017/2018 Program ERASMUS+ na Politechnice Warszawskiej jest koordynowany przez Uczelnianą Agencję Programów Edukacyjnych Centrum Współpracy Międzynarodowej (UAPE CWM) ul. Noakowskiego 18/20,

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Wspólna waluta euro

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Wspólna waluta euro Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Wspólna waluta euro dr Marta Musiał Katedra Bankowości i Finansów Porównawczych Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytet Szczeciński 17 listopad 2016 r. PLAN

Bardziej szczegółowo

Dodaj najnowszy element. Aktualne mapy drogowe i nowe punkty zainteresowania w aktualizacji nawigacji 2016 dają pełny obraz. Audi Oryginalne akcesoria

Dodaj najnowszy element. Aktualne mapy drogowe i nowe punkty zainteresowania w aktualizacji nawigacji 2016 dają pełny obraz. Audi Oryginalne akcesoria Dodaj najnowszy element. Aktualne mapy drogowe i nowe punkty zainteresowania w aktualizacji nawigacji 2016 dają pełny obraz. Audi Oryginalne akcesoria System nawigacji plus (RNS-D) System nawigacji (BNS

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN WYJAZDÓW STUDENTÓW

REGULAMIN WYJAZDÓW STUDENTÓW REGULAMIN WYJAZDÓW STUDENTÓW Wszechnicy Polskiej Szkoły Wyższej w Warszawie na praktykę (SMP) - (Student Mobility Placement) ERASMUS+ KA 1 MOBILNOŚĆ AKADEMICKA POSTANOWIENIA OGÓLNE: 1. W ramach programu

Bardziej szczegółowo

UNIA EUROPEJSKA W FORMACIE KIESZONKOWYM

UNIA EUROPEJSKA W FORMACIE KIESZONKOWYM UNIA EUROPEJSKA W FORMACIE KIESZONKOWYM Wiele informacji o Unii Europejskiej można znaleźć w Internecie w portalu Europa (http://europa.eu). Dane katalogowe znajdują się na końcu publikacji. Luksemburg:

Bardziej szczegółowo

Konferencja Rok uczestnictwa Polski w Systemie Informacyjnym Schengen. SIS to więcej bezpieczeństwa.

Konferencja Rok uczestnictwa Polski w Systemie Informacyjnym Schengen. SIS to więcej bezpieczeństwa. Źródło: http://mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/6234,konferencja-rok-uczestnictwa-polski-w-systemie-informacyjnym-schengen-si S-to-wie.html Wygenerowano: Niedziela, 7 lutego 2016, 00:27 Strona znajduje się

Bardziej szczegółowo

Mercedes-Benz MobiloVan. Siła napędowa Twojego biznesu

Mercedes-Benz MobiloVan. Siła napędowa Twojego biznesu Mercedes-Benz MobiloVan Siła napędowa Twojego biznesu Wciąż w drodze. Nawet przez 30 lat Zielone światło dla Citana, Sprintera i Vito: połączenie Mercedes-Benz MobiloVan i regularnych przeglądów w Autoryzowanym

Bardziej szczegółowo

L 158/356 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 158/356 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L 158/356 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej 10.6.2013 DYREKTYWA RADY 2013/22/UE z dnia 13 maja 2013 r. dostosowująca niektóre dyrektywy w dziedzinie polityki transportu w związku z przystąpieniem Republiki

Bardziej szczegółowo

Zagraniczna mobilność studentów niepełnosprawnych i znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Edycja 2

Zagraniczna mobilność studentów niepełnosprawnych i znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Edycja 2 Zagraniczna mobilność studentów niepełnosprawnych i znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Edycja 2 projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza

Bardziej szczegółowo

Program LLP - Erasmus. Zasady kwalifikacji studentów Centrum Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego Uniwersytetu Warszawskiego

Program LLP - Erasmus. Zasady kwalifikacji studentów Centrum Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego Uniwersytetu Warszawskiego Program LLP - Erasmus Zasady kwalifikacji studentów Centrum Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego Uniwersytetu Warszawskiego Paragraf 1 1. Przy kwalifikacji studentów CSSTiRL stosowane będą

Bardziej szczegółowo

Planowane leczenie w Europie dla mieszkańców regionu Lothian

Planowane leczenie w Europie dla mieszkańców regionu Lothian Planowane leczenie w Europie dla mieszkańców regionu Lothian Wstęp W niniejszej ulotce wyjaśniamy, jakie leczenie możesz uzyskać, jeśli mieszkasz w regionie Lothian (Edynburg, West Lothian, Midlothian

Bardziej szczegółowo