CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WYJAZDEM NA OBÓZ ZA GRANICĘ?

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WYJAZDEM NA OBÓZ ZA GRANICĘ?"

Transkrypt

1 CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WYJAZDEM NA OBÓZ ZA GRANICĘ? Poradnik dotyczący organizacji wyjazdów zagranicznych przygotowany przez Zespół Zagraniczny Śląskiej Chorągwi ZHP I. WSTĘP Odkąd w 1996 roku Związek Harcerstwa Polskiego stał się ponownie organizacją skautową, wiele się zmieniło. Członkostwo w WOSM i WAGGGS otworzyło granice naszego państwa, stworzyło możliwości podróżowania do różnych krajów świata, a co za tym idzie poznania innych narodów, kultur, obyczajów i religii. Z drugiej zaś strony oprócz lekcji tolerancji, otwartości i sporego bodźca do nauki języków obcych, otrzymaliśmy szansę propagowania naszego kraju daleko poza jego granicami. Organizacja obozu zagranicznego nie należy jednak do łatwych przedsięwzięć. Począwszy od nawiązania współpracy z zagranicą, poprzez organizację przejazdu, zapewnienie uczestnikom noclegów, kończąc na kwestii ubezpieczenia i interesującego programu, napotkać można szereg mniej lub bardziej przewidywalnych trudności, których pokonanie jest podstawowym warunkiem organizacji udanego obozu. W ten oto sposób podjęta została decyzja o konieczności wydania poradnika dotyczącego organizacji obozów zagranicznych. Zebrano w nim doświadczenia instruktorów naszej Chorągwi, którzy niejednokrotnie byli uczestnikami lub organizatorami takich właśnie obozów. Jesteśmy otwarci na wszelkie nowe spostrzeżenia i wnioski służące rozpowszechnianiu wiedzy na temat wyjazdów zagranicznych. Kontakt z nami można nawiązać bezpośrednio w siedzibie Chorągwi, jak również na stronie internetowej. Życzymy miłej lektury, pozostając z harcerskim pozdrowieniem C Z U W A J! Zespół Zagraniczny

2 KROK PIERWSZY: Gdzie się zatrzymać? KROK DRUGI: Zebranie niezbędnych informacji Najobszerniejszym, ciągle aktualizowanym i wydawanym co dwa lata katalogiem baz skautowych działających na terenie wielu państw europejskich jest Where to stay in Europe? ( Gdzie się zatrzymać w Europie? ). Teoretycznie dostępny powinien być we wszystkich Komendach Hufców. Można go znaleźć również na stronie internetowej: Katalog zawiera krótki opis bazy, adresy do korespondencji, numery telefonów, faxów, itp. Podane są w nim również informacje dotyczące ceny, ilości osób mogących korzystać z bazy, odległości do najbliższego dworca kolejowego, przystanku autobusowego, większego miasta i lotniska oraz terminy, w których baza jest czynna. Katalog nie zawiera natomiast wysokości opłaty klimatycznej, która może obowiązywać w danym kraju. Innym źródłem informacji dotyczącej baz mogą być strony internetowe poszczególnych organizacji skautowych. Dobrze przed wyborem bazy jest nawiązać kontakt z drużyną (lub drużynami), które już były na tej bazie. Jest to jedyny sposób na sprawdzenia wiarygodności oferty oraz możliwość na uzyskanie pełnej informacji na temat interesującej nas bazy. UWAGA! Rezerwacji należy dokonywać z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem!!! Zagranica to często inna kultura, zwyczaje, pieniądze, itp. dlatego duże znaczenie ma gromadzenie informacji o miejscach, będących celem Waszej podróży. Źródłem informacji są publikacje dotyczące poszczególnych rejonów świata, książki, internet, foldery biur podróży, itp. Godne uwagi (niejednokrotnie stanowiące jedyne wiarygodne źródło informacji) są relacje osób, które przebywały już w interesującym Was kraju. Warto też sięgnąć do folderów zagranicznych agencji turystycznych. Również na niektórych przejściach granicznych znajdują się punkty informacji turystycznej, w których będziecie mogli otrzymać darmowe prospekty. Ważne jest, abyście zebrali zawsze jak najwięcej informacji o danym kraju. Szczególnie przydatne są informacje dotyczące: - waluty, - zakazów wwożenia różnych rzeczy (w tym jedzenia), - zasad ubierania się, - podróżowania po danym kraju, - opieki medycznej, - miejsc godnych zwiedzenia. Im więcej informacji uda się zebrać przed wyjazdem, tym większe jest prawdopodobieństwo zorganizowania udanego obozu. Wiele cennych informacji można uzyskać również w placówkach dyplomatycznych znajdujących się w Polsce.

3 KROK TRZECI: Szanowne zdrowie, nikt się nie dowie... Ważnym czynnikiem udanej podróży jest dobry stan zdrowia. Aby zapobiec przykrym niespodziankom, należy pomyśleć o sprawach zdrowia jeszcze przed wyjazdem. Do najważniejszych zaliczamy: a) Kartę zdrowia w polsko-angielskiej wersji językowej Do takiej karty wpisujecie dokładne informacje o stanie Waszego zdrowia. W razie nieszczęśliwego wypadku karta będzie ważnym źródłem informacji dla lekarzy ratujących Wasze zdrowie i życie. W przypadku osób niepełnoletnich kartę muszą podpisać rodzice lub opiekunowie. b) Wizytę u stomatologa. Ból zęba może skutecznie zniweczyć wszelkie plany podróżnicze. Tak więc przed wyjazdem należy odwiedzić gabinet stomatologiczny, aby zapobiec ewentualnym problemom z uzębieniem. Kiedy rozpoczniecie podróż będzie trudno uzyskać pomoc stomatologiczną, a koszty takiej wizyty są bardzo wysokie. Poza tym, firmy ubezpieczeniowe nie zwracają kosztów związanych z leczeniem uzębienia. c) Apteczkę. Podstawowe wyposażenie apteczki może okazać się niewystarczające i nieodpowiednie do warunków podróży i strefy, w której możecie się znaleźć. Apteczka musi być poręczna i łatwa w transporcie, a wyposażenie najlepiej uzgodnić z fachowcami (farmaceutami lub lekarzami). Leki, które planujecie zabrać powinny być w oryginalnych opakowaniach. d) Szczepienia. Ilość i rodzaj szczepień zależeć będzie od tego, do jakiego kraju pojedziecie. Informacje na ten temat można uzyskać w każdym oddziale SANEPIDU, a także w Instytucie chorób tropikalnych w Warszawie. KROK CZWARTY: Bezpieczeństwo Zapewnienie bezpieczeństwa grupie powinno być podstawową sprawą każdego kto bierze udział w wyjeździe, zarówno kadry, jak i uczestników. Nie należy jednak zamartwiać się na zapas i myśleć wciąż o tym, co złego może się wydarzyć. a) Regulamin. Podczas przygotowań do obozu możecie opracować regulamin dostosowany do waszych potrzeb. Jeszcze przed wyjazdem należy zapoznać z regulaminem kadrę i uczestników. Wszyscy zobowiązani są do podpisania oświadczenia, że zapoznali się z danym regulaminem.

4 b) Pieniądze i dokumenty. Z tych rzeczy możecie najczęściej zostać okradzieni. Jak tego uniknąć? - nie nosić wszystkich pieniędzy razem, - podczas dokonywania zakupów należy płacić drobnymi lub banknotami o niskich nominałach, aby nie pokazywać potencjalnym złodziejom jaką gotówką dysponujemy, - paszport i inne ważne dokumenty można zostawić na przechowanie w bazie c) Poruszanie się po mieście. Warunki atmosferyczne, zmęczenie i pośpiech mogą doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Poruszając się po mieście całą grupą należy zwrócić uwagę na przechodzenie przez jezdnię. Nie zawsze zielone światło świeci wystarczająco długo, aby cała grupa jednocześnie mogła przejść na drugą stronę. Nie wszędzie znajduje się oznaczone pasami przejście dla pieszych. Nie wszędzie ruch pojazdów odbywa się prawą stroną jezdni (Wielka Brytania), co może okazać się dużym zaskoczeniem. d) Czego nie wolno robić i gdzie nie należy chodzić? Co kraj to obyczaj, ale wśród ogólnie znanych i przyjętych praw można wyróżnić: zakaz fotografowania kobiet (hindusek, muzułmanek) bez ich zgody, zakaz fotografowania niektórych obiektów (zwłaszcza wojskowych), zakaz fotografowania (mogą nawet prześwietlić film) oraz dotykania niektórych eksponatów. Nie należy zapuszczać się w niebezpieczne dzielnice, przed którymi ostrzegają przewodniki. e) Zakupy. Odwiedzanie kolejnych sklepów w poszukiwaniu ciekawych pamiątek może być niezłą zabawą. Po dokonaniu zakupów musicie pamiętać o zabraniu paragonu z kasy, gdyż w kolejnych odwiedzanych przez Was sklepach ochrona lub obsługa może prosić o okazanie paragonu na posiadaniu przez Was artykuły. W ten sposób możecie uniknąć oskarżenia o kradzież i związanych z tym nieprzyjemności. Na targowiskach lub bazarach oraz w niektórych sklepach przy zakupie większej ilości towarów możecie targować się o cenę. KROK PIĄTY: Organizacja obozu Sama organizacja obozu za granicą nie różni się zasadniczo od przygotowywania i przeprowadzania takich obozów w Polsce. Nie należy zapomnieć o zatwierdzeniu obozu w jednostkach nadrzędnych (Komendzie Hufca i Komendzie Chorągwi). Niezbędne jest także przygotowanie preliminarza, zabezpieczenia ubezpieczenia, programu obozu. Ważne jest, aby dokładnie przygotować plan pracy obozu. Często bazy oferują różne rozrywki (np. pływanie na łódkach, wycieczki z przewodnikiem, uczestnictwo w różnych warsztatach, itp.) i warto brać w nich udział.

5 Wszystko teraz zależy od Was: jaki będzie obóz, jak zapamiętają go uczestnicy, itp. Dlatego życzymy udanych eskapad i wielu niezapomnianych przeżyć, którymi (mamy nadzieję) podzielicie się z nami. KROK SZÓSTY: Co może się jeszcze przydać finansowo? EURO<26, ZAPŁAĆ MNIEJ, ZOBACZ WIĘCEJ bawić się w kinach, teatrach, dyskotekach, klubach, uczyć się w kraju i za granicą, robić zakupy m.in. w księgarniach, sklepach sportowych, odzieżowych, muzycznych, fotograficznych, posiadacze karty EURO<26 uprawnieni są do kupowania specjalnych, tanich biletów lotniczych SATA w Biurach Turystyki Młodzieżowej CAMPUS - Centrum Rezerwacji Telefonicznej tel Europejska Karta Młodzieżowa EURO<26 to karta rabatowo - - ubezpieczeniowa, której posiadaczem może zostać każdy młody człowiek pomiędzy 12 a 26 rokiem życia. W całej Europie ok osób posługuje się Kartą, a w samej tylko Polsce ok Karta EURO<26 ważna jest przez rok od daty wydania i daje dostęp do zniżek w 37 krajach europejskich - w tym zniżek w Polsce. Karty są honorowane na zasadzie wzajemności. Oznacza to, iż każdy posiadacz Karty EURO<26 ma dostęp do całej oferty zniżek na terenie wszystkich krajów uczestniczących w projekcie. Mniej wydając można: zwiedzać muzea, zamki, galerie, Informacje o zniżkach można także znaleźć w internecie: w Polsce i Europie Z Kartą młody posiadacz otrzymuje informator - przewodnik zniżek oraz książeczkę z warunkami ubezpieczenia. Od 1999r. każdy posiadacz otrzymuje darmowy Magazyn EURO<26, w którym może dowiedzieć się o nowościach dotyczących Karty, ciekawych ludziach, wydarzeniach, kulturze, oraz wziąć udział w wielu atrakcyjnych konkursach. Dodatkowym atutem polskiej Karty jest całoroczne ubezpieczenie turystyczne, które zastępuje miedzy innymi ubezpieczenie w szkole i na uczelni. Decydując się na Kartę EURO<26 w Polsce można wybrać jedną z sześciu możliwości. podróżować promami, samolotami, autobusami,

6 Międzynarodowa Legitymacja dla Uczniów i Studentów (ISIC) International Student Identity Card (ISIC) jest jedynym uznawanym na całym świecie dokumentem potwierdzającym status studenta. Legitymacja ISIC przysługuje studentom studiów dziennych i wieczorowych, uczniom szkół średnich i gimnazjów, powyżej 12 roku życia. ISIC uprawnia do korzystania z zniżek w ponad 100 krajach na całym świecie oraz upoważnia do korzystania z wielu specjalnych przeznaczonych wyłącznie dla jej posiadaczy usług. Legitymacja ta została wprowadzona w 1968r. w celu stworzenia jednolitego dokumentu identyfikacyjnego dla uczniów i studentów na całym świecie. Od tamtej pory ponad 90 milionów osób skorzystało z legitymacji ISIC w ich rodzinnym kraju, jak również podczas podróży zagranicznych. Przez lata ISIC stał się przedmiotem umów zawieranych z liniami lotniczymi, kolejowymi, autokarowymi oraz promowymi. ISIC to przede wszystkim kilkadziesiąt tysięcy zniżek w ośrodkach kulturalnych, zabytkach, a także w sklepach i centrach rozrywki. W wielu krajach posiadacze ISIC otrzymują zniżki na towary, które nie zostały objęte oficjalną umową, ponieważ zniżkodawcy traktują legitymację ISIC na równi z lokalną legitymacją studencką. Wiele instytucji akademickich i stowarzyszeń studenckich zaadoptowało ISIC jako legitymację studencką swojej uczelni. Międzynarodowa Karta Turystyczna (ITYC) International Youth Travel Card GO 25 Dla młodych ludzi w wieku lat proponujemy kartę IYTC (International Travel Youth Card). Pozwoli Wam ona zaoszczędzić przy zakupie biletów lotniczych, zakwaterowaniu, usługach telekomunikacyjnych, wejściach do muzeów i innych ośrodków kulturalnych a także w sklepach i punktach usługowych w ponad 50 krajach na całym świecie. Każdego roku ponad młodych podróżników z całego świata korzysta z usług zawartych w karcie IYTC. Karta IYTC została zaaprobowana przez UNESCO jako jednolity dokument dla podróżujących młodych ludzi w wieku lat. Karta IYTC zapewnia: - ubezpieczenie w kraju i zagranicą; - korzystanie ze zniżek na środki transportu; - korzystanie ze zniżek przy zakupie biletów wstępu do muzeów, galerii, ośrodków oświatowych;

7 - dostęp do sieci zniżek specjalizującej się w usługach dla młodzieży w ponad 50 krajach; - legitymacja IYTC objęta jest patronatem UNESCO Międzynarodowa Legitymacja Nauczycielska (ITIC) International Teacher Identity Card (ITIC) - jeżeli jesteś nauczycielem z zamiłowaniem do podróżowania międzynarodowa legitymacja nauczy-cielska może być pomocna w uzyskaniu licznych zniżek, na środki transportu, bilety wstępu do obiektów kulturalnych, aż po zniżki w sklepach. Legitymacja ITIC przysługuje nauczycielom i wykładowcom akademickim, pracującym co najmniej rok w zawodzie. - ubezpieczenie w podróży zagranicznej; - korzystanie ze zniżek na środki transportu; - korzystanie ze zniżek przy zakupie biletów wstępu do muzeów, galerii, ośrodków oświatowych; - help line - bezpłatna linia telefoniczna w przypadku konieczności udzielenia pomocy organizacyjnej lub prawnej; - legitymacja ITIC objęta jest patronatem UNESCO ITIC gwarantuje, że będziesz potraktowany jak profesjonalny nauczyciel lub wykładowca akademicki. ITIC został wprowadzony 1984r. aby ułatwić podróżowanie nauczycielom i profesorom, zaopatrując ich w jednolity, obowiązujący na całym świecie dokument, potwierdzający status nauczyciela. ITIC jest rozprowadzany w ponad 40 krajach, a jego wkład w ułatwianie podróżowania środowiskom akademickim został doceniony przez UNESCO. TWÓJ ITIC ZAPEWNIA:

8 PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE w Polsce A Ambasada Australii ul. Nowogrodzka 11, III piętro, Warszawa tel ; fax Ambasada Republiki Austrii ul. Gagarina 34, Warszawa tel , , ; fax Konsulaty Generalne Austrii ul. Napoleona Cybulskiego 9, Kraków tel. (0-12) ; fax (0-12) ul. Śląska 17, Gdynia tel. (0-58) ; fax (0-58) Konsul Honorowy: Pan Ryszard Krauze ul. Pomorska 140 A, Łódz tel./fax: (0-42) Konsul Honorowy: Pan Szczepan Miłosz ul. Oławska 2, Wrocław tel. (0-71) ; fax (0-71) Konsul Honorowy: Pan Maciej Formanowicz B Ambasada Królestwa Belgii ul. Senatorska 34, Warszawa tel , ; fax telex belg pl Konsulat Belgii ul. Przemysłowa 10, Katowice tel. (0-32) ; fax (0-32) Konsul Honorowy: Pan Michel Redouté Ambasada Republiki Białoruś ul. Ateńska 67, Warszawa tel , , ; fax Konsulat Generalny Republiki Białoruś ul. Waryńskiego 4, Białystok tel. (0-85) , ; fax (0-85) ul. Jaśkowa Dolina 50, Gdańsk-Wrzeszcz tel. (0-58) ; fax (0-58) Konsul Generalny: Pan Mikhail Alekseichik Ambasada Republiki Bułgarii Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa tel , ; fax Konsulat Republiki Bułgarii ul. Komandorska 53 A/4 b, Wrocław tel. (0-71) ; fax (0-71) Konsul Honorowy: Pan Jan Chorostkowski C Ambasada Republiki Chorwacji ul. Ignacego Krasickiego 10, Warszawa tel , , ; fax Ambasada Republiki Cypryjskiej Wallstrasse 27, D Berlin tel. ( ) ; fax ( ) Konsulat Republiki Cypryjskiej pl. Dąbrowskiego 1, pokój 313, Warszawa tel./fax , wewn. 105 Konsul Honorowy: Pan Romuald Pietraszek Ambasada Republiki Czeskiej ul. Koszykowa 18, Warszawa tel ; fax

9 Konsulat Generalny Republiki Czeskiej ul. Pawła Stalmacha 21, Katowice tel. (0-32) ; fax (0-32) ul. Bukowska 12, Poznań tel. (0-61) ; fax (0-61) Konsul Honorowy: Pani Renata Mataczyńska ul. Monte Cassino 27, Szczecin tel. (0-91) ; fax (0-91) Konsul Honorowy: Pan Witold Sarosiek D Ambasada Królestwa Danii ul. Rakowiecka 19, Warszawa tel fax , Konsulat Królestwa Danii ul. Długi Targ 1-7, pokój 16, Gdańsk tel./fax (0-58) Konsul Honorowy: Pan Julian Franciszek Skelnik Ul. 6 Sierpnia 2/4, Łódz Tel/fax. (42) Konsul Honorowy: Pani Krystyna Krasoń ul. Floriańska 37, I piętro, Kraków tel. (0-12) , ; fax (0-12) Konsul Honorowy: Pan Janusz Kahl al. Niepodległości 17, Szczecin tel. (0-91) , ; fax (0-91) Konsul Honorowy: Pan Franciszek Makarewicz E Ambasada Republiki Estońskiej ul. Karwińska 1, Warszawa tel , ; fax F Ambasada Republiki Finlandii ul. Chopina 4/8, Warszawa tel ; fax Agencja Konsularna Finlandii ul. Jana z Kolna 25, Gdynia tel. (0-58) ; fax (0-58) Ambasada Republiki Francuskiej ul. Puławska 17, V, VIII i IX piętro, Warszawa tel ; fax Konsulat Generalny Francji ul. Stolarska 15, Kraków tel. (0-12) , , ; fax (0-12) , Konsul Generalny: Pan Roland Blatmann ul. Kościuszki 16, Sopot tel. (0-58) ; fax (0-58) Konsul Honorowy: Pan Jacek Tarnowski ul. Uniwersytecka 3, Łódź tel. (0-42) ; fax (0-42) Konsul Honorowy: Pan Michał Seweryński ul. Kościuszki 17 m. 2, Opole tel. (0-77) (po godz ); fax (0-77) Wicekonsul Honorowy: Pani Anna Koska Agencja Konsularna Francji ul. Mielżyńskiego 27/29, Poznań tel. (0-61) ; fax (0-61) Konsul Honorowy: Pan Marek Ziółkowski ul. Powstańców Śląskich 95, Wrocław tel. (0-71) ; fax (0-71) , Konsul Honorowy: Pan Jacek Libicki

10 G Ambasada Republiki Greckiej ul. Górnośląska 35, Warszawa tel , ; fax H Ambasada Królestwa Hiszpanii ul. Myśliwiecka 4, Warszawa tel ; fax I Ambasada Republiki Indii ul. Rejtana 15 m. 2-7, Warszawa tel , , fax , ; telex indemb pl Ambasada Irlandii ul. Humańska 10, Warszawa tel , , ; fax Konsulat Irlandii ul. Kramarska 1, Poznań tel. (0-61) ; tel./fax (0-61) Konsul Honorowy: Pan Jacek Kseń Ambasada Republiki Islandii Rauchstrsse 1, D Berllin tel. ( ) ; fax ( ) ) Konsulat Generalny Islandii ul. Słowackiego 30 m.17, Sopot tel./fax (0-58) Honorowy Konsul Generalny: Pan Stanisław Laskowski Konsulat Islandii al. Niepodległości 177, Warszawa tel ; fax Konsul Honorowy: Pan Bogdan Gumkowski Ambasada Państwa Izrael ul. Krzywickiego 24, Warszawa tel , , ; fax J Ambasada Japonii ul. Szwoleżerów 8, Warszawa tel ; fax Ambasada Federalnej Republiki Jugosławii Al. Ujazdowskie 23/25, Warszawa tel , , ; fax K Ambasada Kanady Ul. Matejki 1/5, Warszawa Ul. Piękna 2/ Warszawa (wydział wizowy i imigracyjny) tel ; fax L Ambasada Republiki Litewskiej al. Jana Chrystiana Szucha 5, Warszawa tel , , ; fax Konsulat Generalny Republiki Litewskiej al. Jana Chrystiana Szucha 5, Warszawa tel , ; fax ul. Chłopickiego 10, Kraków tel/fax. (12) Konsul Honorowy prof. Jan Widacki

11 ul. 22 lipca 9, Sejny tel. (0-87) ; tel./fax (0-87) Konsul: Pan Jonas Kindurys Ambasada Wielkiego Księstwa Luksemburga 5, rue Notre-Dame, L-2240 Luxembourg tel. ( ) ; fax ( ) telex 3405, 1864, 3412 afetr lu Konsulat Wielkiego Księstwa Luksemburga ul. Żelazna 28/30, Warszawa tel ; fax Konsul Honorowy: Pan Jacek Jonak Ł Ambasada Republiki Łotewskiej ul. Rejtana 15 m. 28, Warszawa tel , ; fax Konsulat Republiki Łotewskiej ul. Ogarna 99/100, Gdańsk tel. (0-58) ; fax (0-58) Konsul Honorowy: Pan Krzysztof Figel ul. Staromiejska 4, Katowice tel. (0-32) ; fax (0-32) , Konsul Honorowy: Pan Tadeusz Biedzki al. Tadeusza Kościuszki 35, Łódź tel./fax (0-42) Konsul Honorowy: Pan Władysław Kazimierz Kotaba ul. Wrocławska 6, Poznań tel. (0-61) Konsul Honorowy: Pan Andrzej Wojda M Ambasada B. J. Republiki Macedonii ul. Królowej Marysieńki 40, Warszawa tel , fax: Ambasada Republiki Malty Tiergarten Dreieck Blk 4, Klingelhöferstrasse 7, D Berlin tel. ( ) ; fax ( ) tel. (dyżurny) (0-0 49) Konsulat Malty ul. Szczygla 8 m.16, Warszawa tel , ; Konsul Honorowy: Pani Krystyna Maria Mikulanka Ambasada Królestwa Maroka ul. Starościńska 1 m , Warszawa tel ; fax N Ambasada Królestwa Niderlandów ul. Chopina 2 A, Warszawa tel ; fax Konsulat Niderlandów al. Jana Pawła II 20, Gdańsk tel./fax: (0-58) Konsul Honorowy: Pan Wojciech Ludwik Kolańczyk ul. Gwarna 7, Poznań tel. (0-61) ; fax (0-61) Konsul Honorowy: Pan Andrzej Gawroński ul. Oławska 2, Wrocław tel. (0-71) ; fax (0-71) Konsul Honorowy: Pan Wojciech M. Zipser

12 Ambasada Królestwa Norwegii ul. Chopina 2 A, Warszawa tel ; fax Agencja Konsularna Królestwa Norwegii ul. Jana z Kolna 25, Gdynia tel. (0-58) ; fax (0-58) Agent Konsularny: Pan Hakan Nordgren Konsulat Królestwa Norwegii al. Niepodległości 17, Szczecin tel. (0-91) ; fax (0-91) Konsul Honorowy: Pan Jan Antoni Kubiak Nuncjatura Apostolska al. Jana Chrystiana Szucha 12, Warszawa tel , ; fax telex nuwa pl; P Ambasada Republiki Portugalskiej ul. Zwycięzców 12, Warszawa tel ; fax R Ambasada Republiki Federalnej Niemiec ul. Dąbrowiecka 30, Warszawa tel , nocny ; fax Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec ul. Fahrenheita 3, Gdańsk tel. (0-58) , ; fax (0-58) Konsul Generalny: Pan Roland Fournés ul. Stolarska 7, Kraków tel. (0-12) , ; fax (0-12) Konsul Generalny: Pan Gottfried Zeitz ul. Paderewskiego 7, Poznań tel. (61) , fax. (61) Konsul Honorowy: Pan Marian Kareński-Tschurl ul. Podwale 76, Wrocław tel. (0-71) , ; fax (0-71) Konsul Generalny: Pan Peter Ohr ul. Strzelców Bytomskich 11, Opole tel. (0-77) , ; fax (0-77) ul. Piotrkowska 111, Łódź tel. (0-42) ; fax (0-42) Konsul Honorowy: Pani Ewa Goczek Ambasada Federacji Rosyjskiej ul. Belwederska 49, Warszawa tel , , ; fax Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej ul. Batorego 15, Gdańsk tel. (0-58) , ; fax (0-58) ; telex Konsul Generalny: Pan Nikolay Belovol ul. Westerplatte 11, Kraków tel. (0-12) , ; fax (0-12) godziny otwarcia: w poniedziałek, środę, piątek ul. Bukowska 53a, Poznań tel. (0-61) , ; fax (0-61) Konsul Generalny: Pan Alexander Yakovenko Ambasada Rumunii ul. Chopina 10, Warszawa tel ; fax ; telex romag pl Konsulat Generalny Rumunii ul. Druskiennicka 1, Gdynia tel. (0-58) ; fax (0-58) Honorowy Konsul Generalny: Pan Arnosz Cezariusz Borzyński Konsulat Rumunii ul. Komorowicka 72, Bielsko-Biała tel. (0-33) ; fax (0-33) Konsul Honorowy: Pan Władysław Zenon Mirota ul. Maciejewskiego 20/2, Poznań tel./fax (0-61) Konsul Honorowy: Pani Juliana Grażyńska

13 pl. Solny 14, Wrocław tel./fax (0-71) Konsul Honorowy: Pan Cornel E. M. Calomfirescu S Ambasada Republiki Słowackiej ul. Litewska 6, Warszawa tel ; fax ; Ambasada Królestwa Szwecji ul. Bagatela 3, Warszawa tel ; fax Konsulat Generalny Szwecji ul. Chmielna 101/102, Gdańsk tel. (0-58) ; fax (0-58) Konsul Generalny: Pan Bo Emthén Konsulat Republiki Słowackiej ul. Św. Marcina 80/82, Poznań tel./fax (0-61) Konsul Honorowy: Pan Piotr Styczyński ul. Mochnackiego 15, Rzeszów tel. (0-17) fax. (0-17) Ambasada Republiki Słowenii ul. Starościńska 1 m , Warszawa tel , ; fax Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki Al. Ujazdowskie 29/31, Warszawa tel ; fax tlx usa pl, usa pl Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Ameryki ul. Stolarska 9, Kraków tel. (0-12) ; fax (0-12) Konsul Generalny: Pan Francis T. Scanlan ul. Paderewskiego 7, Poznań tel. (0-61) ; fax (0-61) Agent Konsularny: Pani Urszula Dziuba Ambasada Konfederacji Szwajcarskiej Al. Ujazdowskie 27, Warszawa tel ; fax Agencja Konsularna Szwecji ul. Jana z Kolna 25, Gdynia tel. (0-58) ; fax (0-58) Agent Konsularny: Pan Hakan Nordgren Konsulat Szwecji ul. Marii Skłodowskiej-Curie 4, Szczecin tel. (0-91) ; fax (0-91) Konsul Honorowy: Pan Dominik Górski ul. Rynek 7, Wrocław tel. (0-71) ; fax (0-71) Konsul Honorowy: Pani Agnieszka Iżuk T Ambasada Republiki Tunezyjskiej ul. Myśliwiecka 14, Warszawa tel , ; fax telex amtu pl; Ambasada Republiki Turcji ul. Malczewskiego 32, Warszawa tel ; fax Konsulat Generalny Republiki Turcji adres tymczasowy: ul. Św. Tomasza 31 m.11, Kraków tel. (0-12) , wewn. 325; fax (0-12) Honorowy Konsul Generalny: Pan Jan Bogumił Ciopiński

14 ul. Stary Rynek 78/79, Poznań tel. (0-61) , ; fax (0-61) Honorowy Konsul Generalny: Pan Jerzy Leon Kudyński U Ambasada Ukrainy al. Jana Chrystiana Szucha 7, Warszawa tel ; fax Konsulat Generalny Ukrainy ul. Jaśkowa Dolina 44, Gdańsk tel. (0-58) ; fax (0-58) Konsul Generalny: Pan Mykola Mischuk ul. Krakowska 41, Kraków tel. (0-12) ; fax (0-12) Konsul Generalny: Pan Zenovii Kuravs'kyi W Ambasada Republiki Węgierskiej ul. Chopina 2, Warszawa tel ; fax ; Konsulat Generalny Republiki Węgierskiej ul. Św. Marka 7/9, Kraków tel. (0-12) , ; tel./fax (0-12) Konsul Generalny: Pan István Kovács Konsulat Republiki Węgierskiej ul. Opacka 12, Gdańsk-Oliwa tel. (0-58) ; fax (0-58) Konsul Honorowy: Pan Andrzej Hass ul. Strusia 10, Poznań tel. (0-61) ; fax (0-61) Konsul Honorowy: Pan Witold Abramowicz Ambasada Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Al. Róż 1, Warszawa tel ; fax ; telex prod pl Konsulat Brytyjski ul. Grunwaldzka 102, Gdańsk tel. (0-58) , ; fax (0-58) Konsul Honorowy: Pan Andrzej Kanthak ul. PCK 10, Katowice tel. (0-32) ; fax (0-32) Konsul Honorowy: Pan Alan Arthur Stretton ul. Św. Anny 9, Kraków tel. (0-12) ; fax (0-12) Konsul Honorowy: Pan Kazimierz Karasiński ul. Kramarska 26, Poznań tel.(0-61) ; fax (0-61) Konsul Honorowy: Pan Włodzimierz Walkowiak ul. Oławska 2, Wrocław tel. (0-71) ; fax (0-71) Konsul Honorowy: Pan Marek Grzegorzewicz Ambasada Republiki Włoskiej pl. Dąbrowskiego 6, Warszawa tel ; fax ; telex ital pl Konsulat Włoch ul. Świętojańska 32, Gdynia tel. (0-58) ; fax (0-58) Konsul Honorowy: Pani Claudia Filippi Chodorowska Konsulat Włoch w Poznaniu ul. Bukowska 12, Poznań tel. (61) , fax. (61) Konsul Honorowy: Pan Marek Barański

15 POLSKIE PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE A ALBANIA Rruga e Durresit 123, Tirana tel. ( ) ; AUSTRIA Hietzinger Hauptstraße 42c, 1130 Wien; P.O. Box 17. tel. (0-0431) do 46 adres - j.w. tel. (00431) , w Europie Stałe Przedstawicielstwo RP przy Biurze ONZ w Wiedniu adres - j.w. tel Misja RP przy OBWE w Wiedniu adres - j.w. tel. (0-0491) Konsulat RP w Graz Konsul Honorowy: Gerold Ortner (niemiecki) Joannenumring 18/3, A-8010 Graz tel. ( ) Konsulat RP w Innsbrucku Konsul Honorowy: Siegfried Resl (niemiecki, angielski) Technikerstrasse 1-3, A-6020 Innsbruck tel. ( ) Konsulat RP w Salzburgu Konsul Honorowy: Jürgen Hinterwirth (niemiecki) A-5020 Salzburg, Nonntaler Hauptstraße 1 tel. ( ) , B BELGIA Avenue des Gaulois 29, 1040 Bruxelles tel. (0-0322) ,442; ,00 Stałe Przedstawicielstwo RP przy Kwaterze Głównej Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Bld Leopold III, 1110 Brussels tel. (0-0322) , Przedstawicielstwo RP przy UE w Brukseli Avenue de Tervuren, B 1150 BRUXELLES tel. (0-0322) , Konsulat Generalny RP Rue des Francs Bruxelles Belgique tel. centrala (czynna całą dobę): lub tel. sekretariat KG (codziennie od 8.30 do 16.30): BIAŁORUŚ Mińsk, ul. Rumiancewa 6 tel. (00375/17) , Ambasady w Mińsku Mińsk, ul. Kropotkina 91A tel. (00375/17) , Konsulat Generalny RP w Grodnie Grodno, ul. Budionnego 48A tel. (00375/152) , Konsulat Generalny RP w Brześciu Briest, ul. Kujbyszewa 34 tel. (00375/162) , BOŚNIA I HERCEGOWINA w Sarajewie ul. Emerika Bluma 27, 7100 Sarajewo tel. ( ) ; tel./fax ( )

16 BUŁGARIA ul. Chan Krum 46, 1000 Sofia tel. ( ) , adres - j.w.; tel GSM i Konsulat Generalny RP w Warnie ul. Sławiańska 18, 9000 Warna tel. ( ) , 13 ( ) fax C CHORWACJA ul. Krlezin Gvozd 3, Zagreb tel. ( ) tel./fax. ( ) CYPR 11 Acharnon Str Strovolos 1511 Nicosia, P.O. BOX 21648; Cyprus tel. ( ) , , Konsulat RP w Limassol Konsul Honorowy: Loukis Papaphilippou (grecki, angielski) 42 Ayias Fylaxeos Str. 3rd floor, Limassol, Nicosia, Cyprus tel. ( ) Nikozja: P.O.Box 22313, C.Pantelides Av., 3rd floor tel. (0-0357) , ; fax (0-0357) CZECHY ul. Valdštejnská 8, Praha 1 tel. ( ) Václavské Namesti 49, Praha 1 tel. ( ) fax. ( ) Konsulat RP w Brnie Konsul Honorowy: Petr Mrkývka ul. Pellicova 2C, Brno, Republika Czeska tel./fax. ( ) Konsulat Generalny RP w Ostrawie ul. Blahoslavova 4, Ostrava tel. ( ) /6 D DANIA Richelieus Alle 12, 2900 Hellerup tel. (+45) Richelieus Alle 10, 2900 Hellerup tel. (+45) lub 21 Dyżur konsularny: (+45) Konsulat RP w Aarhus Konsul Honorowy: Ole Lykke Ravnsbo Strandvejen 94, 8100 Aarhus C tel. (+45) Konsulat RP w Svendborgu Konsul Honorowy: Jan Krossteig Sankt Nicolaigade 11, 5700 Svendborg tel. (+45) Konsulat RP w R?nne Konsul Honorowy: Roar Bendtsen Schou Sandemansvej 6, 3700 R?nne tel. (+45)

17 E ESTONIA Pärnu Mnt. 8, Tallinn, P.O. Box 247 tel. ( ) , ; fax ( ) F FINLANDIA Armas Lindgrenintie 21, Helsinki, Suomi-Finland tel. ( ) , , adres - j. w. tel./fax. ( ) Konsulat RP w Espoo Konsul Honorowy: Stefan Widomski (polski, fiński, angielski, niemiecki, rosyjski) c/o Nokia Group, Kailahdentie 4, Espoo tel. (praca): (09) Konsulat RP w Turku Konsul Honorowy: Jari Rastas WTC-Building, Veistamonaukio 1-3, Turku tel. (003582) Konsulat RP w Tampere Konsul Honorowy: Timo Antila Tampere, M-real Corporation Tako Carton Plant Ltd., Hallitukatu 1, Tampere tel. (003583) Konsulat RP w Oulu Konsul Honorowy: Jorma Lukkari Rautaruukki Oyj, Kiilakiventie 1, Oulu, PO Box 217 tel. ( ) Konsulat Generalny RP w Paryżu 5 rue de Talleyrand, Paris tel. (0-033) , Konsulat Generalny RP w Lille 45 Boulevard Carnot, Lille, France tel. (0-033) Konsulat Generalny RP w Lyonie 79 rue Crillon, LYON, Cédex 06, France tel. (0-033) , Konsulat Generalny RP w Strasburgu ourworld.compuserve.com/homepages/kgstrasburg 2 rue Geiler, Strasbourg, France tel. (0-033) Stałe Przedstawicielstwo RP przy Radzie Europy 2 rue Geiler, Strasbourg, France tel. (0-033) Konsulat RP w Nicei Konsul Honorowy: Eugene Horoux-Horszowski (francuski, polski) 57, boulevard Victor-Hugo, Nice tel. (0-033) Konsulat RP w Bordeaux Konsul Honorowy: Bertrand de Bentzmann (francuski) Beraud-Sudreau S.A., 2, Place de la Bourse, Bordeaux Cedex tel. (0033) Konsulat RP w Rennes Konsul Honorowy: Michel Dorin (francuski, polski, angielski, niemiecki) Dories Consultants, Avenue des Peupliers, Cesson Sevigne tel. (0) FRANCJA 1 rue de Talleyrand, Paris, France tel. (0-033) Konsulat RP w Toulouse Konsul Honorowy: Longin Fourdrinier 21, rue Volta, Toulouse tel./fax. (0033)

18 G GRECJA Chryssanthemon Paleo Psychico, Ateny, Grecja tel. centr. ( ) , Kamelion Paleo Psychico Ateny, Grecja tel. ( ) /41 Konsulat RP w Salonikach Konsul Honorowy: Minos X. Kiriakou (grecki, polski, angielski) Thessaloniki 78, Tsimiski str., tel. ( ) Konsulat RP w Pireusie Konsul Honorowy: Michail D. Kokkinis (grecki, angielski) 59 Akti Miaouli str., Pireus tel. (0-0301) Konsulat RP w Heraklionie Konsul Honorowy: Stelios Golemis (grecki) 16, Psaromiligon str Heraklion, Crete tel. (003081) /7 H HISZPANIA c/ Guisando, 23-bis Madrid tel /0 - sekretariat ambasady Konsulat RP w Barcelonie Avda. Diagonal, Barcelona tel Konsulat Honorowy RP w Palma de Majorka C/Bartomeu Sureda i Miserol 4A Palma de Mallorca - Baleares tel. (34) Konsul Honorowy: Silvia Riera Konsulat Honorowy RP w Murcii c/ Las Norias, 1-2 D Murcia tel./fax Konsulat Honorowy RP w Walencii Cno. Nuevo de Pica?a, 31 D Valencia tel I IRLANDIA 5, Ailesbury Road, Ballsbridge, Dublin 4, Ireland tel. ( ) adres www: ISLANDIA Brak placówki dyplomatycznej. Ambasasdor RP w Norwegii jest akredytowany również w Republice Islandii. Konsulat RP w Reykjawiku Konsul honorowy: Fridrik Gunnarsson (islandzki, angielski) Ánanaust 1, P.O. Box 506, 121 Reykjavik, Iceland tel. ( ) IZRAEL 16, Soutine St., Tel-Aviv , Israel tel. ( ) /88, , Konsulat RP w Hajfie Konsul Honorowy: Jan Robinsohn (hebrajski, jidysz, polski, angielski, niemiecki, francuski) 3, Shmaryahu Levin Str., Hajfa tel./fax. ( ) Konsulat RP w Jerozolimie Konsul Honorowy: Zeev Baran tel. (02) Konsulat RP w Tel Awiwie

19 Konsul Honorowy: Peretz Unikowski (jidysz, polski) tel./fax. (03) J JUGOSŁAWIA ul. Kneza Milosa 38, Beograd tel , L LICHTENSTEIN Brak placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Szwajcarii akredytowany jest również w Księstwie Lichtensteinu. LITWA Smelio g-ve 20A, MPT Vilnius tel. ( ) do 3 Konsulat RP w Wilnie Smelio g-ve 22A, MPT Vilnius tel , fax/modem Punkt Konsularny w Kownie Laisves Al. 46, Kaunas, LT-3000 tel LUKSEMBURG Ambasador RP w Brukseli (Belgia) akredytowany jest również w Wielkim Księstwie Luksemburga. Konsulat RP w Luksemburgu Konsul Honorowy: Tom Krieps 9, rue Pierre d Aspelt L-1142 Luxembourg tel Ł ŁOTWA Elizabetes iela 2, Riga, LV-1340 Latvija tel. (0.0371) , , , adres - j.w. tel. (0.0371) , (całodobowy) M MACEDONIA ul. Djuro Djaković Skopje tel. ( ) , N NIDERLANDY Alexanderstraat 25, 2514 JM Den Haag tel. ( ) do 11 NIEMCY w Berlinie Lassenstr , Berlin tel. ( ) adres www: Ambasady RP Richard-Strauss-str Berlin-Grunewald tel. ( ) Konsulat RP w Kolonii Lindenallee 7, Köln tel. ( ) , / Konsulat RP w Lipsku Trufanowstrasse 25; Leipzig tel. ( ) centrala ,

20 Konsulat RP w Hamburgu Gründgensstraße 20, Hamburg tel. ( ) , , Konsulat Generalny RP w Monachium Ismaninger Straße 62 a, München tel. ( ) , Konsulat RP w Norymberdze Konsul Honorowy: Karl Gerhard Schmidt (niemiecki, angielski) Lorenzer Platz 29, Nürnberg tel. ( ) Konsulat RP w Stuttgarcie Konsul Honorowy: Bernd Kobarg Am Wallgraben 115, Stuttgart tel. ( ) NORWEGIA Olav Kyrres plass 1, 0244 Oslo tel. ( ) , , adres - j. w.; tel , Konsulat RP w Trondheim Konsul Honorowy: Harald Johan Lydersen (norweski, angielski) Leirfossvn. 27, 7038 Trondheim, Norge tel. (0047) Konsulat RP w Bergen Konsul Honorowy: Fritz Rieber, Bjarne Rieber Gruppen, P.O. Box 985 Sentrum, 5808 Bergen tel. (0047) P PORTUGALIA Avenida das Descobertas 2, Lisboa, Portugal tel. ( ) , R ROSJA (FEDERACJA ROSYJSKA) ul. Klimaszkina 4, Moskwa tel. centrala ( ) sekretariat , tel. satelitarny adres - j.w. tel Konsulat RP w Sankt Petersburgu ul. 5 Sowietskaja 12/14, Sankt Petersburg tel. ( ) , Konsulat RP w Kaliningradzie Kasztanowa Aleja 51, Kaliningrad tel. ( ) , tel./fax adres do korespondencji ul. Hozjusza 1, Braniewo, skr. poczt Konsulat RP w Irkucku ul. Świerdłowa 19, Irkuck tel. ( ) w. 304 ( ) RUMUNIA Al. Alexandru 23, Bucuresti tel. ( ) , adres - j.w. tel tel./fax

INFORMACJA DLA OBYWATELI POLSKICH WYJEŻDŻAJĄCYCH DO KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ I EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO

INFORMACJA DLA OBYWATELI POLSKICH WYJEŻDŻAJĄCYCH DO KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ I EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO Źródło: http://www.msw.gov.pl Wygenerowano: Wtorek, 18 sierpnia 2015, 15:54 Strona znajduje się w archiwum. Niedziela, 11 kwietnia 2004 INFORMACJA DLA OBYWATELI POLSKICH WYJEŻDŻAJĄCYCH DO KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNE WYJAZDY DO PRACY

BEZPIECZNE WYJAZDY DO PRACY MINISTERSTWO PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ Departament Rynku Pracy BEZPIECZNE WYJAZDY DO PRACY poradnik co trzeba wiedzieć, żeby bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę? Warszawa,listopad 2008 SPIS TREŚCI

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNE WYJAZDY DO PRACY

BEZPIECZNE WYJAZDY DO PRACY MINISTERSTWO PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ Departament Rynku Pracy BEZPIECZNE WYJAZDY DO PRACY poradnik co trzeba wiedzieć, Ŝeby bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę? www.europa.eu.int/workersmobility2006

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNE WYJAZDY DO PRACY

BEZPIECZNE WYJAZDY DO PRACY MINISTERSTWO PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ Departament Rynku Pracy BEZPIECZNE WYJAZDY DO PRACY PORADNIK Co trzeba wiedzieć, żeby bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę? Warszawa, marzec 2014 Przedmowa

Bardziej szczegółowo

STUDIA W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ (poradnik dla maturzystów)

STUDIA W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ (poradnik dla maturzystów) STUDIA W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ (poradnik dla maturzystów) WSTĘP Przedstawiamy informacje na temat warunków ubiegania się o miejsca na uczelniach wyższych w krajach Unii Europejskiej. Opisujemy tu wszelkie

Bardziej szczegółowo

Polak obywatel Unii Europejskiej. Praktyczny poradnik

Polak obywatel Unii Europejskiej. Praktyczny poradnik Polak obywatel Unii Europejskiej Praktyczny poradnik Regionalne Centrum Informacji Europejskiej Koszalin 2008 1 Wyd.II zaktualizowane Tekst i opracowanie publikacji: Rafał Nagórski Magdalena Skrzypek Katarzyna

Bardziej szczegółowo

z Neckermannem? Co warto wiedzieć przed wyjazdem 196 ważne informacje Nnnnn Katalog Grecja i Cypr Aktualne ceny i informacje na www.neckermann.

z Neckermannem? Co warto wiedzieć przed wyjazdem 196 ważne informacje Nnnnn Katalog Grecja i Cypr Aktualne ceny i informacje na www.neckermann. 196 ważne informacje Co warto wiedzieć przed wyjazdem z Neckermannem? Już od 40 lat Nec ker mann or ga ni zu je naj cen niej sze dla swo ich klien tów dni w cią gu ro ku, kie ru jąc się ha słem: Każdy

Bardziej szczegółowo

ISSN 1640-6818 ISSN 1644-0501

ISSN 1640-6818 ISSN 1644-0501 Rada Wydawnicza Stanisław Czepita, Maria Czerepaniak-Walczak, Marek Dutkowski, Inga Iwasiów Ewa Kępczyńska, Danuta Kopycińska, Piotr Krasoń Andrzej Offmański, Aleksander Panasiuk Andrzej Witkowski przewodniczący

Bardziej szczegółowo

LATO 2015 75 CO WARTO WIEDZIEĆ

LATO 2015 75 CO WARTO WIEDZIEĆ LATO 2015 75 CO WARTO WIEDZIEĆ Już od ponad 50 lat Neckermann organizuje najcenniejsze dla swoich klientów dni w ciągu roku, kierując się hasłem: Każdy klient jest zadowolonym klientem Neckermann to udany

Bardziej szczegółowo

1. Nauka w kraju i za granicą

1. Nauka w kraju i za granicą 1. Nauka w kraju i za granicą Czy warto iść na studia? Jaki kierunek wybrać? Jakie przedmioty trzeba zdawać, aby się tam dostać? Czy można studiować w innych krajach UE? MYŚLIMY O PRZYSZŁOŚCI Każdy młody

Bardziej szczegółowo

WITAMY W POLSCE EGZEMPLARZ BEZPŁATNY

WITAMY W POLSCE EGZEMPLARZ BEZPŁATNY WITAMY W POLSCE 1 EGZEMPLARZ BEZPŁATNY Szanowni Państwo! Witamy w Polsce kraju słynącym z gościnności i serdeczności jego mieszkańców, znakomitej kuchni i pięknych kolorów we wszystkich porach roku. Pozytywne

Bardziej szczegółowo

-200 PLN. 2-tygodniowe. zniżka na kursy -300 PLN. 3-tygodniowe

-200 PLN. 2-tygodniowe. zniżka na kursy -300 PLN. 3-tygodniowe ZNIŻKA FIRST MINUTE Zarezerwuj poniższy kurs językowy przed 15 marca 2015, a otrzymasz zniżkę*: 200 PLN kursy 2-tygodniowe 300 PLN kursy 3-tygodniowe i dłuższe * zniżka na kursy: JAL Londyn, KAA-09 Oxford,

Bardziej szczegółowo

Informator dla cudzoziemców. dotyczący podejmowania w Polsce nauki i studiów

Informator dla cudzoziemców. dotyczący podejmowania w Polsce nauki i studiów Informator dla cudzoziemców dotyczący podejmowania w Polsce nauki i studiów Informator dla cudzoziemców dotyczący podejmowania w Polsce nauki i studiów Katarzyna Rowińska, Iwona Zemanek Okręgowa Izba

Bardziej szczegółowo

Poradnik. dla animatorów szkolnictwa polonijnego, nauczycieli i rodziców

Poradnik. dla animatorów szkolnictwa polonijnego, nauczycieli i rodziców Poradnik dla animatorów szkolnictwa polonijnego, nauczycieli i rodziców Poradnik dla animatorów szkolnictwa polonijnego, nauczycieli i rodziców 2 Poradnik dla animatorów szkolnictwa polonijnego, nauczycieli

Bardziej szczegółowo

Moja Kariera. Praca i życie za granicą. Przygoda z Irlandią - s. 4-5. Magazyn Biura Karier Szkoły Głównej Służby Pożarniczej KWIECIEŃ 2007 1/2007 (2)

Moja Kariera. Praca i życie za granicą. Przygoda z Irlandią - s. 4-5. Magazyn Biura Karier Szkoły Głównej Służby Pożarniczej KWIECIEŃ 2007 1/2007 (2) 1/2007 (2) KWIECIEŃ 2007 Magazyn Biura Karier Szkoły Głównej Służby Pożarniczej Moja Kariera ISSN: 1897-2551 Fot. M. Kosowska Fot. A. Czarnecka Praca i życie za granicą Praca w Anglii str. 8-9 Wolontariat

Bardziej szczegółowo

INFORMACJA DLA OBYWATELI POLSKICH WYJEśDśAJĄCYCH DO KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ/EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO ORAZ SZWAJCARII

INFORMACJA DLA OBYWATELI POLSKICH WYJEśDśAJĄCYCH DO KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ/EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO ORAZ SZWAJCARII INFORMACJA DLA OBYWATELI POLSKICH WYJEśDśAJĄCYCH DO KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ/EUROPEJSKIEGO OBSZARU GOSPODARCZEGO ORAZ SZWAJCARII Stan na dzień 17 sierpnia 2006 r. SPIS TREŚCI: 1 1. PRZEKRACZANIE GRANICY...

Bardziej szczegółowo

ROZRYWKA/ FRYZJER Bilet do kina: 7-10 Fryzjer: ok. 20

ROZRYWKA/ FRYZJER Bilet do kina: 7-10 Fryzjer: ok. 20 Zestawienie kosztów w wybranych państwach, na podstawie ankiet wypełnianych przez studentów przebywających na programie Erasmus+ (rok akad. 2014/2015 kolor czarny, rok akad. 2013/2014 czerwony, rok akad.

Bardziej szczegółowo

Kierunek Niemcy Przewodnik dla zagranicznych studentów

Kierunek Niemcy Przewodnik dla zagranicznych studentów Kierunek Niemcy Przewodnik dla zagranicznych studentów StudiawNiemczech? Goracopolecam! Dorota Iwaszczuk z Polski jest studentka studiów doktoranckich na kierunku Geodezja na Technische Universität München.

Bardziej szczegółowo

Gdy pracujesz, mieszkasz i przemieszczasz się na obszarze Unii Europejskiej. Twoje prawa i obowiązki. Praca i zasiłki dla bezrobotnych w UE

Gdy pracujesz, mieszkasz i przemieszczasz się na obszarze Unii Europejskiej. Twoje prawa i obowiązki. Praca i zasiłki dla bezrobotnych w UE Gdy pracujesz, mieszkasz i przemieszczasz się na obszarze Unii Europejskiej. Twoje prawa i obowiązki. Praca i zasiłki dla bezrobotnych w UE EU Praca i zasilki to print.indd 1 6/7/05 8:48:58 AM Broszura

Bardziej szczegółowo

www.australiaonline.pl Pracovně - studijní pobyty v Austrálii Nauka i praca w Australii

www.australiaonline.pl Pracovně - studijní pobyty v Austrálii Nauka i praca w Australii www.australiaonline.pl Pracovně - studijní pobyty v Austrálii Nauka i praca w Australii Katalog AustraliaOnline 1. Oferta AustraliaOnline 2 Serwis AustraliaOnline 4. Bilety lotnicze do Australii 5. Nauka

Bardziej szczegółowo

ERASMUS Przewodnik dla studentów wyjeżdżających na praktyki (SMP) rok 2013/2014

ERASMUS Przewodnik dla studentów wyjeżdżających na praktyki (SMP) rok 2013/2014 Uniwersytet Mikołaja Kopernika ERASMUS Przewodnik dla studentów wyjeżdżających na praktyki (SMP) rok 2013/2014 Biuro Programów Międzynarodowych Rektorat, pokoje 506-508 ul. Gagarina 11 87-100 Toruń tel.:

Bardziej szczegółowo

2012/2013. erasmus. krok po kroku. przewodnik dla studentów wyjeżdżających na praktykę. Dział Współpracy Międzynarodowej UKSW

2012/2013. erasmus. krok po kroku. przewodnik dla studentów wyjeżdżających na praktykę. Dział Współpracy Międzynarodowej UKSW 2012/2013 erasmus krok po kroku przewodnik dla studentów wyjeżdżających na praktykę Dział Współpracy Międzynarodowej UKSW Publikacja sfinansowana z funduszu Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie

Bardziej szczegółowo

24. Austria 26. Belgia 28. Cypr 30. Dania 32. Finlandia 34. Francja 36. Grecja 38. Hiszpania 40. Holandia 42. Irlandia

24. Austria 26. Belgia 28. Cypr 30. Dania 32. Finlandia 34. Francja 36. Grecja 38. Hiszpania 40. Holandia 42. Irlandia spis treści 4. Czy tam jest w ogóle praca? 6. Przyjazd, pobyt, meldunek 8. Ubezpieczenie zdrowotne 10. Świadczenia, emerytury, zasiłki 12. Jaka praca przed osiemnastką? 14. Na swoim spółki i samozatrudnienie

Bardziej szczegółowo

Przepisy wizowe w poszczególnych państwach. Porady dla podróżnych. Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015. 1. esky.pl 2. Porady dla podróżnych

Przepisy wizowe w poszczególnych państwach. Porady dla podróżnych. Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015. 1. esky.pl 2. Porady dla podróżnych Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 1. esky.pl 2. Porady dla podróżnych Porady dla podróżnych Loty Bagaż Ciąża a lot samolotem Dziecko w samolocie Zwierzęta Odprawa i obsługa pasażera Zdrowie i bezpieczeństwo

Bardziej szczegółowo

Edukacja w Islandii...30 Islandzki dla obcokrajowców... 33 Ważne informacje kontaktowe 35

Edukacja w Islandii...30 Islandzki dla obcokrajowców... 33 Ważne informacje kontaktowe 35 Zamieszkanie w innym kraju wymaga odwagi. Stwarza jednak również niezwykłe możliwości oraz stanowi początek czegoś zupełnie nowego. Daj sobie trochę czasu aby dowiedzieć się czego możesz oczekiwać i czego

Bardziej szczegółowo

Przewodnik dla organizacji goszczących Wolontariatu Europejskiego

Przewodnik dla organizacji goszczących Wolontariatu Europejskiego Przewodnik dla organizacji goszczacych, Wolontariatu Europejskiego Przewodnik dla organizacji goszczących Wolontariatu Europejskiego Wstep, Być może najpierw pojawiło się marzenie może nawet z pozoru niemożliwe

Bardziej szczegółowo

NAUKA I PRACA W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ Wielka Brytania Irlandia

NAUKA I PRACA W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ Wielka Brytania Irlandia Materia³y Informacyjne Ewa Flaszyñska NARODOWE CENTRUM ZASOBÓW PORADNICTWA ZAWODOWEGO PROGRAM LEONARDO DA VINCI NAUKA I PRACA W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ Wielka Brytania Irlandia Poradnik MINISTERSTWO

Bardziej szczegółowo

kieszonkowy przewodnik wolontariusza europejskiego

kieszonkowy przewodnik wolontariusza europejskiego kieszonkowy przewodnik wolontariusza europejskiego 1 kieszonkowy_ola.indd 1 2011-04-07 21:26:30 2 kieszonkowy_ola.indd 2 2011-04-07 21:26:30 kieszonkowy przewodnik wolontariusza europejskiego kompendium

Bardziej szczegółowo

Twoja Europa. Twoje prawa. Prawa i możliwości na jednolitym rynku UE praktyczny przewodnik dla obywateli i przedsiębiorstw. Rynek wewnętrzny i usługi

Twoja Europa. Twoje prawa. Prawa i możliwości na jednolitym rynku UE praktyczny przewodnik dla obywateli i przedsiębiorstw. Rynek wewnętrzny i usługi Twoja Europa Twoje prawa Prawa i możliwości na jednolitym rynku UE praktyczny przewodnik dla obywateli i przedsiębiorstw Rynek wewnętrzny i usługi Poznaj swoje prawa i korzystaj z nich! Bezpłatna infolinia

Bardziej szczegółowo

ANALIZA RYNKÓW za rok 2014 OBJĘTYCH DZIAŁANIAMI ZAGRANICZNYCH OŚRODKÓW POLSKIEJ ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ (ZOPOT).

ANALIZA RYNKÓW za rok 2014 OBJĘTYCH DZIAŁANIAMI ZAGRANICZNYCH OŚRODKÓW POLSKIEJ ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ (ZOPOT). ANALIZA RYNKÓW za rok 2014 OBJĘTYCH DZIAŁANIAMI ZAGRANICZNYCH OŚRODKÓW POLSKIEJ ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ (ZOPOT). OPIS I REKOMENDACJE INNYCH WYBRANYCH RYNKÓW TRENDY, WIZERUNEK POLSKI, PRODUKTY, KOMERCJALIZACJA

Bardziej szczegółowo