INTERNET DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "INTERNET DLA POCZĄTKUJĄCYCH"

Transkrypt

1 INTERNET DLA POCZĄTKUJĄCYCH CO TO JEST INTERNET? Najprościej rzecz ujmując Internet to wiele połączonych ze sobą komputerów, które mogą wymieniać się między sobą informacjami. Komputer może w dowolnym momencie podłączyć się i odłączyć od sieci. Komputery w internecie nazywamy serwerami, gdy służą do udostępniania jakichś danych innym lub klientami, gdy służą do pobierania danych. Komputer, którym podłączamy się w domu do sieci, by chodzić po stronach www, to klient, zaś ten, na którym strony są umieszczone to serwer. JAK MOŻNA PODŁĄCZYĆ SIĘ DO INTERNETU? Najczęstszym sposobem jest wyposażenie komputera w modem i korzystanie z połączenia telefonicznego (tzw. dial-up). Komputer wybiera specjalny numer dostępowy np. udostępniany przez Telekomunikację Polską, Onet Konekt lub inny i w ten sposób łączy się z siecią. Coraz bardziej popularne stają się łącza oferowane przez telewizje kablowe. TP S.A. zaoferowała klientom zryczałtowany dostęp przez Neostradę. Można podłączyć się łączem radiowym. Firmy korzystają na ogół z tzw. stałego łącza. Podczas korzystania z łącza modemowego płaci się za czas trwania połączenia. Przy łączach radiowych, stałych, czy Neostradzie opłata jest zryczałtowana, niezależna od czasu, jaki spędzamy w Internetu. Niektóre firmy (np. działająca w Warszawie Sferia) uzależniają jednak wysokość opłat również od tzw. transferu, czyli ilości danych przesyłanych i pobieranych z sieci. CO JEST W INTERNECIE? W globalnej sieci możemy korzystać z wielu różnych usług, np. ze stron www, poczty elektronicznej, serwerów FTP, komunikatorów, IRC, chat roomów, grup dyskusyjnych, czy tzw. sieci P2P (peer-topeer, czyt. pir-tu-pir), czyli systemów wymiany plików. Wszystko to składa się na Internet. STRONY WWW Większość z nas kojarzy Internet właśnie ze stronami www. Po podłączeniu się do sieci uruchamiamy specjalny program nazywany przeglądarką, wpisujemy w nim adres takiej strony i już możemy ją oglądać. Na stronie www oprócz tekstu możemy znaleźć grafikę (np. zdjęcia), pliki wideo, pliki dźwiękowe.

2 Istotę www stanowią jednak tzw. hiperłącza, zwane też odsyłaczami lub linkami. Są one na ogół wyróżnione na stronie. Kliknięcie myszką na łącze umożliwia nam przejście do innego dokumentu. Mechanizm linków pozwala nam na tzw. surfowanie po sieci, czyli przechodzenie z jednego dokumentu na drugi. Na przykład: na stronie fundacji mogą być linki do innych dokumentów, wchodzących w jej skład, ale również takie, które kierują do zupełnie innych stron www. Dzisiaj poprzez strony www możemy uzyskać również dostęp do większości innych usług internetowych. Możemy przez nie sprawdzać elektroniczną pocztę, przeglądać grupy dyskusyjne, korzystać z chat roomów, itd. Strony www umożliwiają komunikację w obie strony. Autor zamieszcza na nich jakąś treść, ale często umożliwia nam poprzez interaktywne formularze możliwość komunikowania się z nim, a nawet współredagowania strony. POCZTA ELEKTRONICZNA Poczta elektroniczna jest najczęściej wykorzystywaną usługą internetową. Wielu twierdzi, że w dzisiejszych czasach nie wypada wręcz nie mieć adresu tzw. małpą. Poczta elektroniczna, nazywana em, ma wiele zalet: jest szybka, niezawodna i niezwykle tania. W dodatku drogą elektroniczną możemy przesłać list, dołączając do niego obrazek, film, muzykę, program, czy potrzebny dokument. W pracy wysyłamy do kontrahenta mail z projektem umowy, on otwiera go, nanosi poprawi i odsyła nam od razu wersję właściwą. Metodą tradycyjną musielibyśmy wydrukować projekt, wysłać go faxem lub pocztą, kontrahent wprowadziłby go do komputera, nanosząc poprawki, wydrukowałby i znów wysyłał. List tradycyjny idzie kilka dni, a elektroniczny najdłużej kilka minut, w dodatku nie trzeba kupować i naklejać znaczka. Aby korzystać z poczty elektronicznej musimy mieć swoją skrzynkę na jakimś serwerze, darmowym lub płatnym. Otrzymamy wówczas adres, który będzie brzmiał np. przy czym to, co znajduje się przed to nazwa naszego konta, a to, co po znaku, to nazwa serwera, na którym ono się znajduje. W zależności od tego, co oferuje nam firma zarządzająca serwerem, możemy korzystać z naszej poczty, tzn. odbierać i wysyłać listy, przez stronę www lub korzystając z programu pocztowego. SERWERY FTP Na ogół ich nie widzimy, ale są one niezwykle istotne dla działania sieci. FTP to specjalny, szybszy niż www, sposób przesyłania plików w Internecie. Wykorzystuje się go m.in. do udostępniania plików (np. programów, muzyki, itp.) oraz do umieszczania stron na serwerze. Żebyśmy mogli obejrzeć stronę, ktoś musi najpierw ją przygotować, a potem wgrać na serwer. Do tego posłuży mu właśnie serwer FTP.

3 Dostęp do serwera FTP, np. do publikacji strony, wymaga na ogół logowania, czyli podania unikalnego loginu i hasła. Zabezpiecza nas to przed dostępem do naszego katalogu przez osoby niepożądane. Serwery udostępniające publicznie różne materiały często nie wymagają logowania. KOMUNIKATORY Idea komunikatora jest bardzo podobna do telefonu. Komunikator jest to bowiem program, który umożliwia nam prowadzenie przez sieć rozmowy z drugą osobą (w kontakcie jeden na jednego) w czasie rzeczywistym. Rozmowa polega na tym, że piszemy coś na klawiaturze swojego komputera i jest to widoczne równocześnie na monitorze naszym i rozmówcy, który odpowiada nam w ten sam sposób. Obecnie programy tego typu umożliwiają również przesyłanie plików, a nawet rozmowę głosową. Każdy użytkownik po ściągnięciu programu z sieci i zainstalowaniu ma przyznany swój unikalny numer, tak jak numer telefonu. Potem wskazujemy w programie do jakiego numeru chcemy wysłać wiadomość, piszemy i jest to widoczne u odbiorcy. Jeśli jest on w danym momencie niedostępny, wiadomość zostanie zapisana i przekazana mu, tak, jakbyśmy nagrali ją na automatycznej sekretarce, wysłali pagerem, czy SMSem. Komunikatory umożliwiają tworzenie list przyjaciół (jak książka adresowa w naszej komórce), abyśmy nie musieli pamiętać numerów naszych znajomych. Możemy też poznawać nowych ludzi. Podczas instalacji programu użytkownik proszony jest o podanie informacji o sobie. Później możemy skorzystać z takiego katalogu. Prosimy program o wyszukanie osób spełniających zadane przez nas kryteria, np. podając preferowany wiek, imię, płeć, czy miejsce zamieszkania. Na świecie popularne są takie komunikatory jak ICQ, MSN Messenger i Yahoo Messenger. W Polsce większość osób używa darmowych programów Gadu-Gadu (www.gadu-gadu.pl) i Tlen (www.tlen.pl). IRC I CHAT ROOMY Działanie IRC i chat roomów (czyt. czat rum) jest bardzo podobne. Różnica polega głównie na tym, że do IRC używamy specjalnego programu, tzw. klienta IRC, a z chatu możemy korzystać przez stronę www. Wyobraźmy sobie salę, w której znajduje się wiele osób. Każda z nich może coś powiedzieć, a inni to usłyszą. Każdy może też odpowiedzieć. Jeśli zaś dwie osoby chcą porozmawiać między sobą, odchodzą na chwilę na bok, a potem wracają. Tak mniej więcej działa IRC i chat. Wiele osób w czasie rzeczywistym rozmawia ze sobą na tzw. main (czyt. mejn), czyli na ogóle. Zamiast mówić piszą na klawiaturze. Niemal w tej samej chwili, gdy napiszą, wszyscy zobaczą ich słowa i każdy może im odpowiedzieć. Gdy dwie osoby chcą porozmawiać tylko ze sobą, włączają okienko rozmowy prywatnej ( idą na priv ), wtedy to, co piszą, jest widoczne tylko dla tych dwóch osób. Gdy skończą, wracają do rozmowy publicznej.

4 Dla ułatwienia ludzie grupują się według zainteresowań, wieku, czy miejsca zamieszkania. Grupy takie na IRC nazywane są kanałami, a na chat roomach pokojami. Są pokoje i kanały dla dzieci, nastolatków, 30-latków, 50-latków, itp. Są pokoje i kanały dla mieszkańców poszczególnych krajów, miast, czy województw. Są pokoje i kanały dla fanów konkretnej muzyki, ludzi o podobnych zainteresowaniach, itp. Trzeba przyznać, iż spora część rozmów na IRC i chat roomach ma charakter erotyczny, służy flirtowi, czy poznaniu partnera. Tu też ludzie grupują się np. według preferencji seksualnych. Niemal każdy portal internetowy ma swój serwis z chat roomami. W Polsce popularny jest też serwis Polchat (www.polchat.pl), w którym każdy może za darmo założyć własny pokój i zostać jego administratorem. GRUPY DYSKUSYJNE Grupy dyskusyjne, inaczej newsy lub Usenet to jedna z najstarszych części Internetu. Korzystanie z nich przypomina nieco pocztę elektroniczną. Komunikacja nie odbywa się tutaj w czasie rzeczywistym. Istnieje kilkadziesiąt tysięcy grup dyskusyjnych, w których ludzie gromadzą się podobnie jak na IRC czy chat roomach według płci, wieku, miejsca zamieszkania, czy zainteresowań. Każdy, kto prenumeruje grupę, może w dowolnym momencie wysłać na nią wiadomość, a wszyscy inni subskrybenci ją zobaczą i każdy z nich będzie mógł na nią w dowolnym momencie, nawet po długim czasie, odpowiedzieć. Każdy będzie mógł też zobaczyć taką odpowiedź. Grupy dyskusyjne mają swoje archiwa, można więc w każdej chwili prześledzić dyskusje nawet sprzed kilku lat. Ogromną zaletą Usenetu jest to, że możemy w nim zapytać niemal o wszystko i niemal na pewno znajdzie się ktoś, kto z życzliwością nam odpowie. Możemy zasięgnąć opinii o jakiejś firmie, dowiedzieć się czegoś o interesującej nas sprawie, podyskutować z innymi użytkownikami. Możemy też poszukać, czy ktoś przed nami nie pytał o interesujący nas problem i nie znalazł już na niego rozwiązania. SIECI P2P Idea działania systemów wymiany plików jest banalnie prosta. Wyobraźmy sobie wielki kosz, do którego każdy coś wrzuca, każdy może z niego coś wyjąć i nigdy w nim nie ubywa. Załóżmy, że pan Kowalski jest pasjonatem muzyki Chopina, pani Iksińska zbiera pliki wideo ze scenkami kabaretowymi, pan Malinkowski ma ogromną kolekcję elektronicznych reprodukcji malarstwa abstrakcyjnego, a pani Nowak ma w komputerze zbiór wszystkich dzieł Mickiewicza. Każde z nich udostępni to przez specjalny program do wymiany plików. Wszyscy będą mogli wymieniać się tymi materiałami. Pani Nowak ściągnie sobie muzykę Chopina, ale oryginalne pliki z nią nadal pozostaną na komputerze pana Kowalskiego, który w tym czasie ściągnie i obejrzy reprodukcje od pana Malinowskiego. Ten zaś będzie pobierał scenki kabaretowe z komputera pani Iksińskiej. Każde z nich

5 nie straci przy tym ani na moment dostępu do swoich rzeczy. To przyjemniejsze niż np. pożyczenie komuś książki, bo gdy ten ktoś ją czyta, my nie mamy do niej dostępu. Jeśli zaś weźmiemy pod uwagę, że z najpopularniejszego systemu wymiany plików korzysta równocześnie kilka milionów osób, a każda z nich udostępnia innym średnio ok plików, to uświadomimy sobie jak potężnym narzędziem są systemy wymiany plików. Stało się one ostatnio niezwykle głośno, gdyż na ogół użytkownicy wymieniają się piracką muzyką, filmami i programami. Organizacje broniące praw autorskich wydały więc wojnę producentom oprogramowania do wymiany, a ostatnio również osobom, które udostępniają przez nie nielegalne materiały. Najpopularniejszym systemem wymiany plików jest Kazaa. Dużą popularnością cieszą też takie programy jak emule, Imesh, edonkey, czy SoulSeek. KATALOGI Znalezienie tego w Internecie, co nas interesuje, przypomina czasem poszukiwanie igły w stogu siana. Pomocą stają się dla nas katalogi stron www. Ich redaktorzy zbierają adresy stron i dzielą je na kategorie. Jeśli szukamy np. dostawcy spinaczy, możemy w katalogu szukać kategorii biznes, potem katalogu firm według podziału branżowego, potem podkategorii materiały biurowe, itp. Katalog jest zawsze redagowany przez żywego człowieka, tzn. redaktor przegląda strony, przyporządkowuje je do właściwej kategorii i opisuje, aby ułatwić nam znalezienie tego, czego szukamy. Najpopularniejszym katalogiem na świecie jest słynny Yahoo!. Istnieje jednak wiele innych katalogów, działają one zarówno przy popularnych witrynach, jak i przy małych stronach. WYSZUKIWARKI W przeszukiwaniu Internetu pomagają nam również wyszukiwarki. Również one gromadzą adresy stron www i dzielą je według kategorii. Od katalogów różni je jednak to, że zbieraniem adresów i ich porządkowaniem zajmują się programy komputerowe, tzw. pająki. Wędrują one po sieci, zbierając informacje o napotkanych stronach www, umieszczając je w bazie danych. My wpisujemy interesujące nas hasło w specjalnym formularzu, naciskamy przycisk szukaj, a mechanizm wyszukiwarki automatycznie wybierze odpowiednie adresy. Najpopularniejszą wyszukiwarką światową jest Google (www.google.com), a polską Netsprint (www.netsprint.pl). PORTALE I WORTALE Nazwa portal początkowo oznaczała bramę, czyli miejsce, od którego zaczynamy wędrówkę po Internecie. Dzisiaj każdy portal udostępnia tyle treści, że właściwie moglibyśmy w ogóle z niego nie wychodzić. Portal to strona www, w ramach której na ogół mamy dostęp do najświeższych informacji z kraju i ze świata, katalog stron www, wyszukiwarkę oraz wiele, wiele innych serwisów. Większość

6 portali kusi nas również darmowymi skrzynkami poczty elektronicznej, czy miejscem na założenie własnej strony www. Wortal różni się tym od portalu, iż ma swoją specjalizację. Przykładem portalu będzie np. Onet (www.onet.pl), zaś wortalu Bankier (www.bankier.pl). Ten drugi serwis poświęcony jest wyłącznie tematyce finansów. DOMENY Strony www, czy poczta elektroniczna muszą mieć swoje adresy, abyśmy mogli z nich korzystać. Każdy komputer w sieci ma swój unikalny adres, tzw. numer IP (np ). Jego zapamiętanie byłoby jednak trudne, dlatego wymyślono wygodniejszy sposób, czyli tzw. domeny, np. Kidprotect.pl. Domeny dzielą się na globalne np. com, net, org, biz; krajowe np. uk, pl, ru; funkcjonalne np. com.pl, org.pl i regionalne np. waw.pl, zgora.pl. Większość domen z końcówką.pl rejestruje państwowa instytucja NASK (www.dns.pl). Za rejestrację domeny trzeba na ogół zapłacić, choć są również domeny bezpłatne. NETYKIETA Społeczność internetowa ma swoje zasady dobrego zachowania. Zanim zaczniemy korzystać z sieci, dobrze poznać te reguły, aby nie zachowywać się grubiańsko i nie narazić na krytykę. Najprościej można ująć te zasady w jedno nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe. Mało kto wie, że pisanie drukowanymi literami w internecie odbierane jest jako krzyk. Nikt zaś nie lubi osób, które ciągle krzyczą. Dlatego lepiej unikać wciskania przycisku caps lock w naszym komputerze. Polskie znaki w systemie Windows domyślnie zapisywane są w innym formacie niż ten, który obowiązuje w Internecie. Dlatego warto albo zmienić to w ustawieniach systemu albo po prostu pisać bez polskich znaków (np. pisac bez polskich znakow). Różnice w sposobie zapisu mogą spowodować, iż odbiorca zamiast polskich liter zobaczy przedziwne znaczki. Tym, czego internauci nie tolerują, jest tzw. spam, czyli masowe wysyłanie niechcianych przesyłek reklamowych. Wiele firm stawiających pierwsze kroki w e-biznesie zaczyna od tego, że kupuje, na ogół nielegalną, bazę adresów i wysyła masowo oferty reklamowe. W najlepszym wypadku skończy się to obraźliwymi odpowiedziami. Zgodnie z polskim prawem takie zachowanie może jednak zostać uznane za przestępstwo i ukarane grzywną. Nasz dostawca internetu może nas też odciąć od sieci, a rozzłoszczeni odbiorcy mogą w odwecie zablokować nam skrzynkę pocztową. Zanim zaczniemy korzystać na dobre z Internetu, wejdźmy na stronę wyszukiwarki, np. Netsprint, poszukajmy hasła netykieta i zapoznajmy się zasadami sieciowego savoir-vivre u.

7 JĘZYK INTERNETOWY Słowo pisane, często na dużą odległość, utrudnia przekazanie emocji. Poza tym internauci cenią sobie czas i skondensowane informacje. Dlatego język, z jakim spotkamy się w sieci, może nas nieco zadziwić. Przez lata swego istnienia internauci wypracowali własny język. Używają w nim skrótów, ikonek symbolizujących emocje (emoticonów), itp. Zamiast cześć napiszą krótko cze, zamiast dziękuję z angielska thx. Aby wyrazić uśmiech wpiszą :-), a smutek wyrażą znaczkiem :-(. (przekręć kartkę o 90 stopni i zobaczyć oczy, nos i usta). Wpisz w wyszukiwarce słowo emoticony, a na pewno znajdziesz listę takich symboli. Internauci są na ogół bardzo bezpośredni. Poza tym najczęściej używanym w sieci językiem jest język angielski, w którym raczej nie używa się formy Pan/Pani. Nie dziw się więc temu, że często zupełnie obcy sobie ludzie zwracają się do siebie po imieniu. CO DAJE INTERNET Internet to nieocenione źródło wiedzy. Nie wychodząc z domu możesz zwiedzić muzeum Luwr albo przeglądać zasoby biblioteczne uczelni z drugiego końca świata. W Internecie możesz znaleźć niemal dowolną informację, choć trzeba pewnego doświadczenia, by odróżnić to, co wartościowe, od śmieci. Działają już nawet uniwersytety, które prowadzą zajęcia tylko za pośrednictwem Internetu. Internet to źródło najświeższych informacji. Jeśli coś wydarzyło się we wtorek wieczorem, to twój ulubiona gazeta napisze o tym zapewne w swoim porannym wydaniu. Zanim jednak papierowa gazeta trafi do Twoich rąk, z pewnością możesz znaleźć tą informację na stronie www. Ponieważ publikacja online jest tania, szybka i prosta, istnieje też wiele zupełnie niezależnych źródeł informacji. To niezwykle cenne na przykład w krajach, w których wciąż obowiązuje cenzura. Swoje strony www mają chińscy dysydenci, czeczeńscy partyzanci, czy organizacje opozycyjne z Białorusi. Informacje giełdowe publikowane są w Internecie na bieżąco, a strony takie jak np. CNN.com, czy PAP.pl stanowią źródło najbardziej aktualnych wiadomości. Internet to miejsce doskonałej zabawy. Możesz zagrać w szachy np. z osobą z Australii, pobawić się w wirtualnym kasynie, pooglądać telewizję, posłuchać radia, przeczytać elektroniczną książkę. Internet to narzędzie komunikacji z ludźmi z całego świata. Korzystając z sieci możesz poznawać i utrzymywać kontakty z ludźmi nawet z najbardziej odległych krajów. Odległość i granice państwowe nie mają bowiem w sieci żadnego znaczenia. Z poczty elektronicznej korzystają na przykład żołnierze służący w Iraku, by utrzymywać kontakty ze swoimi rodzinami w kraju. Internet ułatwia prowadzenie biznesu, naukę i rozrywkę. Dzisiaj trudno nam już wyobrazić sobie bez niego życie. Prawda jest taka, że nasze dzieci muszą mieć do niego dostęp i sprawnie się nim posługiwać, by mogły w przyszłości stać się wartościowymi pracownikami i konkurować z rówieśnikami z innych krajów.

8 CZY INTERNET JEST ZŁY? Internet to tylko narzędzie. Nie jest ani zły, ani dobry. Z Internetem jest jak z nożem można nim kroić chleb albo zabić sąsiada. Źli lub dobrzy są ludzie, którzy korzystają z Internetu, a nie on sam. Tak jak w życiu realnym mamy wokół siebie osoby miłe i niemiłe, mądre i głupie, dobre i złe, tak spotkamy je również w świecie wirtualnym. Nie ma sensu obrażanie się na Internet. Trzeba tylko korzystać z niego mądrze, a obowiązkiem nas, dorosłych, jest dbać o to, by dzieci mogły czuć się w sieci bezpiecznie.

Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami.

Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami. Tematyka i rozwiązania metodyczne kolejnych zajęć lekcyjnych wraz z ćwiczeniami. Zagadnienie tematyczne (blok tematyczny): Internet i sieci (Podr.cz. II, str.37-69) Podstawa programowa: Podstawowe zasady

Bardziej szczegółowo

Internet. Podstawowe usługi internetowe. Wojciech Sobieski

Internet. Podstawowe usługi internetowe. Wojciech Sobieski Internet Podstawowe usługi internetowe Wojciech Sobieski Olsztyn 2005 Usługi: Poczta elektroniczna Komunikatory Grupy dyskusyjne VoIP WWW Sieci P&P FTP Inne Poczta elektroniczna: - przesyłanie wiadomości

Bardziej szczegółowo

Lekcja 8, 9 i 10. Konspekt lekcji Poczta elektroniczna. Materiał z podręcznika: Rozdział 5. Poczta elektroniczna

Lekcja 8, 9 i 10. Konspekt lekcji Poczta elektroniczna. Materiał z podręcznika: Rozdział 5. Poczta elektroniczna Lekcja 8, 9 i 10 Materiał z podręcznika: Rozdział 5. Poczta elektroniczna Konspekt lekcji Poczta elektroniczna Temat: Poczta elektroniczna Czas: 3x45 minut Uczeń powinien znać pojęcia: Uczeń powinien posiadać

Bardziej szczegółowo

Spotkanie. Agenda spotkania: o sobie wstęp jak założyć Skype podstawy korzystania ze Skype. Pamiętaj, jeśli czegoś nie rozumiesz, pytaj od razu.

Spotkanie. Agenda spotkania: o sobie wstęp jak założyć Skype podstawy korzystania ze Skype. Pamiętaj, jeśli czegoś nie rozumiesz, pytaj od razu. ABC Skype a Spotkanie Agenda spotkania: o sobie wstęp jak założyć Skype podstawy korzystania ze Skype Pamiętaj, jeśli czegoś nie rozumiesz, pytaj od razu. Czym jest komunikator Skype? Jakie funkcje ma

Bardziej szczegółowo

Zastosowanie TI do wymiany informacji. Technologia Informacyjna Lekcja 7

Zastosowanie TI do wymiany informacji. Technologia Informacyjna Lekcja 7 Zastosowanie TI do wymiany informacji Technologia Informacyjna Lekcja 7 Komunikacja międzyludzka 1) Jakie są możliwe sposoby komunikowania się między ludźmi? 2) W jaki sposób można komunikować się poprzez

Bardziej szczegółowo

PRZYJAZNY PRZEWODNIK PO SMARTFONACH

PRZYJAZNY PRZEWODNIK PO SMARTFONACH PRZYJAZNY PRZEWODNIK PO SMARTFONACH 01 NAJPOTRZEBNIEJSZE INFORMACJE I PODPOWIEDZI CO TO SĄ SMARTFONY I DO CZEGO SŁUŻĄ? SMARTFONY TO NIE TYLKO TELEFONY NOWEJ GENERACJI. TO MULTIFUNKCJONALNE URZĄDZENIA,

Bardziej szczegółowo

World Wide Web? rkijanka

World Wide Web? rkijanka World Wide Web? rkijanka World Wide Web? globalny, interaktywny, dynamiczny, wieloplatformowy, rozproszony, graficzny, hipertekstowy - system informacyjny, działający na bazie Internetu. 1.Sieć WWW jest

Bardziej szczegółowo

ABC poczty elektronicznej

ABC poczty elektronicznej ABC poczty elektronicznej Spotkanie Agenda spotkania: o sobie czym jest poczta elektroniczna zakładamy własną skrzynkę pocztową Pamiętaj, jeśli czegoś nie rozumiesz, pytaj od razu. Czym jest poczta elektroniczna

Bardziej szczegółowo

Zajęcia e-kompetencje

Zajęcia e-kompetencje Zajęcia e-kompetencje Internet. Nowe medium w komunikacji. Poczta e-mail Projekt pt:. E-dzi@dek, e-b@bcia i nauczyciel wnuczek 1 o o o o o o o o Plan dzisiejszych zajęć podstawowe pojęcia: adres e-mail,

Bardziej szczegółowo

POCZTA ELEKTRONICZNA. Patrycjusz Różański

POCZTA ELEKTRONICZNA. Patrycjusz Różański POCZTA ELEKTRONICZNA Patrycjusz Różański Definicja Poczta elektroniczna (ang. electronic mail, e-mail, czyt. imejl ) służy do przesyłania informacji (listów, zdjęć, prezentacji) w postaci elektronicznej

Bardziej szczegółowo

Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność Kup książkę Poleć książkę Oceń książkę Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność SPIS TREŚCI Drodzy Uczniowie!........................................... 5 Rozdział 1. Bezpieczne posługiwanie

Bardziej szczegółowo

Internetowy serwis Era mail Aplikacja sieci Web

Internetowy serwis Era mail Aplikacja sieci Web Internetowy serwis Era mail Aplikacja sieci Web (www.login.eramail.pl) INSTRUKCJA OBSŁUGI Spis treści Internetowy serwis Era mail dostępny przez komputer z podłączeniem do Internetu (aplikacja sieci Web)

Bardziej szczegółowo

Rozdział 6. Komunikatory internetowe i czaty. 6.1. Jak działa komunikator?

Rozdział 6. Komunikatory internetowe i czaty. 6.1. Jak działa komunikator? Rozdział 6 Komunikatory internetowe i czaty Komunikatory internetowe umożliwiają korzystającym z nich użytkownikom sieci m.in. prowadzenie pogawędek tekstowych czy przesyłanie plików. Większość programów

Bardziej szczegółowo

Publikacja zdjęć w sieci wykorzystanie Picasa Web Albums

Publikacja zdjęć w sieci wykorzystanie Picasa Web Albums Publikacja zdjęć w sieci wykorzystanie Picasa Web Albums Picasa Web Albums to jedno z najpopularniejszych miejsc do przechowywania i udostępniania fotografii w Internecie. Picasa Web Albums swoje powodzenie

Bardziej szczegółowo

Bezpieczeństwo dzieci w internecie: 4 rzeczy, które może zrobić rodzic MODUŁ 6 B

Bezpieczeństwo dzieci w internecie: 4 rzeczy, które może zrobić rodzic MODUŁ 6 B Bezpieczeństwo dzieci w internecie: 4 rzeczy, które może zrobić rodzic MODUŁ 6 B PIOTRKÓW TRYBUNALSKI, KWIECIEŃ 2014 Przygotowano na podstawie informacji zawartych w serwisie Centrum Bezpieczeństwa Microsoft

Bardziej szczegółowo

ROZDZIAŁ 2. INTERNET. Lekcja 5. Temat: Przeglądanie stron internetowych

ROZDZIAŁ 2. INTERNET. Lekcja 5. Temat: Przeglądanie stron internetowych ROZDZIAŁ 2. INTERNET Lekcja 5. Przeglądanie stron internetowych.................21 Lekcja 6. Wyszukiwanie informacji w internecie...............24 Lekcja 7. Gry w internecie...........................26

Bardziej szczegółowo

Facebook, Nasza klasa i inne. www.facebook.com. podstawowe informacje o serwisach społeczności internetowych. Cz. 2. Facebook

Facebook, Nasza klasa i inne. www.facebook.com. podstawowe informacje o serwisach społeczności internetowych. Cz. 2. Facebook Facebook, Nasza klasa i inne podstawowe informacje o serwisach społeczności internetowych Cz. 2. Facebook www.facebook.com Facebook to drugi najczęściej wykorzystywany portal społecznościowy w Polsce i

Bardziej szczegółowo

Zespół Edukacji Informatycznej, Szkolny Klub Przedsiębiorczości

Zespół Edukacji Informatycznej, Szkolny Klub Przedsiębiorczości Scenariusze spotkań z rodzicami Spotkanie z rodzicami na temat bezpieczeństwa w Internecie Czas: 20 minut Prowadzący: Nauczyciel/pedagog 1. Wstęp Po powitaniu prowadzący przedstawia uczestnikom cel spotkania,

Bardziej szczegółowo

Tomorrow Sp. z o.o. SCENARIUSZ WIDEOWYKŁADU. Na początku wideowykładu pojawia się na ekranie informacja z tytułem: Zagrożenia w Internecie.

Tomorrow Sp. z o.o. SCENARIUSZ WIDEOWYKŁADU. Na początku wideowykładu pojawia się na ekranie informacja z tytułem: Zagrożenia w Internecie. SCENARIUSZ WIDEOWYKŁADU Na początku wideowykładu pojawia się na ekranie informacja z tytułem: Zagrożenia w Internecie. Opis ekranu: Na środku napis wykładu: : Zagrożenia w Internecie. Treść ekranu: Osobą

Bardziej szczegółowo

TEMAT: Komunikacja i wymiana informacji w Internecie. Informatyka podstawowa

TEMAT: Komunikacja i wymiana informacji w Internecie. Informatyka podstawowa TEMAT: Komunikacja i wymiana informacji w Internecie Informatyka podstawowa Pytania lekcja poprzednia 1. Czym zajmuje się prawo autorskie? 2. Co nie podlega prawu autorskiemu? 3. Na czym polega dozwolony

Bardziej szczegółowo

Baza wiedzy instrukcja

Baza wiedzy instrukcja Strona 1 z 12 Baza wiedzy instrukcja 1 Korzystanie z publikacji... 2 1.1 Interaktywny spis treści... 2 1.2 Przeglądanie publikacji... 3 1.3 Przejście do wybranej strony... 3 1.4 Przeglądanie stron za pomocą

Bardziej szczegółowo

Polityka prywatności stron BIP WIJHARS w Opolu

Polityka prywatności stron BIP WIJHARS w Opolu Polityka prywatności stron BIP WIJHARS w Opolu Niniejsza Polityka ma na celu poszanowanie prywatności każdego z użytkowników serwisu BIP Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych

Bardziej szczegółowo

CZYM JEST INTERNET? ogromną liczbą komputerów wymieniających się ciągami 0 i 1, narzędziem, kopalnią wiedzy, placem zabaw, sposobem komunikowania

CZYM JEST INTERNET? ogromną liczbą komputerów wymieniających się ciągami 0 i 1, narzędziem, kopalnią wiedzy, placem zabaw, sposobem komunikowania BEZPIECZNY INTERNET CZYM JEST INTERNET? ogromną liczbą komputerów wymieniających się ciągami 0 i 1, narzędziem, kopalnią wiedzy, placem zabaw, sposobem komunikowania się, wielkim śmietnikiem (Stanisław

Bardziej szczegółowo

Certyfikat. 1 Jak zbieramy dane?

Certyfikat. 1 Jak zbieramy dane? Certyfikat P O L I T Y K A P R Y W A T N O Ś C I 1. Niniejsza Polityka Prywatności określa zasady gromadzenia, przetwarzania i wykorzystywania danych osobowych pozyskanych przez serwis internetowy miejscereklam.pl

Bardziej szczegółowo

obchodzony jest w pierwszej połowie lutego w całej Europie. W 2014 roku obchodzony jest 11 lutego. Dzień ten ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię

obchodzony jest w pierwszej połowie lutego w całej Europie. W 2014 roku obchodzony jest 11 lutego. Dzień ten ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię obchodzony jest w pierwszej połowie lutego w całej Europie. W 2014 roku obchodzony jest 11 lutego. Dzień ten ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Bardziej szczegółowo

ZASADY KORZYSTANIA Z PLIKÓW COOKIES ORAZ POLITYKA PRYWATNOŚCI W SERWISIE INTERNETOWYM PawłowskiSPORT.pl

ZASADY KORZYSTANIA Z PLIKÓW COOKIES ORAZ POLITYKA PRYWATNOŚCI W SERWISIE INTERNETOWYM PawłowskiSPORT.pl ZASADY KORZYSTANIA Z PLIKÓW COOKIES ORAZ POLITYKA PRYWATNOŚCI W SERWISIE INTERNETOWYM PawłowskiSPORT.pl Niniejsze zasady dotyczą wszystkich Użytkowników strony internetowej funkcjonującej w domenie http://www.pawlowskisport.pl,

Bardziej szczegółowo

Jak założyć konto Google i otrzymać bezpłatny dostęp do chmury?

Jak założyć konto Google i otrzymać bezpłatny dostęp do chmury? Temat 2. Aplikacje i usługi w chmurze Jak założyć konto Google i otrzymać bezpłatny dostęp do chmury? 1. W przeglądarce internetowej wpisz adres https://www.google.pl/ 2. Kliknij w Utwórz konto. 3. W otwartym

Bardziej szczegółowo

OBSŁUGA KOMUNIKATORA GADU- GADU I WEB-GADU

OBSŁUGA KOMUNIKATORA GADU- GADU I WEB-GADU OBSŁUGA KOMUNIKATORA GADU- GADU I WEB-GADU Opracowała: Emilia Pietrzak Klasa IIB KLO Łódź 2009/2010 INFORMACJE WSTĘPNE O KOMUNIKATORZE : Komunikator Gadu-Gadu ( GG, gg) pierwszy komunikator internetowy,

Bardziej szczegółowo

uczyć się bez zagłębiania się w formalnym otoczeniu,

uczyć się bez zagłębiania się w formalnym otoczeniu, CZĘŚĆ 3 - INTERNET 3.1 WSTĘP Internet jest globalnym zbiorem połączonych ze sobą komputerów, które przesyłają informacje między sobą za pośrednictwem szybkich połączeń sieciowych oraz linii telefonicznych.

Bardziej szczegółowo

Instrukcja rejestracji Netia Fon

Instrukcja rejestracji Netia Fon Instrukcja rejestracji Netia Fon 1. Rejestracja usługi Fon W celu rejestracji Netia Fona należy zalogować się do Netia Spota. Wpisz w pasku przeglądarki internetowej adres netiaspot.home lub 192.168.1.254.

Bardziej szczegółowo

Wyszukiwanie informacji

Wyszukiwanie informacji Wyszukiwanie informacji Informatyka Temat 1 Krotoszyn, wrzesień 2015 r. 1 Informatyka 1 Przeszukiwanie zasobów internetowych Krotoszyn, 2015 r. Spis treści prezentacji 1. Wprowadzenie 2. Gdzie szukać informacji?

Bardziej szczegółowo

Podstawy open source system SUSE Linux

Podstawy open source system SUSE Linux 4-93 4.7 Gaim IRC (Internet Relay Chat) jest jedną z najstarszych usług sieciowych, umożliwiających tzw. czatowanie ( od słowa chat), czyli bezpośrednią rozmowę za pośrednictwem sieci. Komunikacja natychmiastowa

Bardziej szczegółowo

2. Rozmowy i dyskusje w Internecie

2. Rozmowy i dyskusje w Internecie 1. Uczeń: Uczeń: 2. Rozmowy i dyskusje w Internecie a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości zna podstawowe zasady wymiany informacji w sieci Internet, zna portale internetowe oferujące usługę czatów, wie, w

Bardziej szczegółowo

GMAIL.COM NIE TYLKO POCZTA

GMAIL.COM NIE TYLKO POCZTA GMAIL.COM NIE TYLKO POCZTA Najpierw poczta elektroniczna GMAIL.COM NIE TYLKO POCZTA Pisanie wiadomości rozpoczynamy od naciśnięcia przycisku Utwórz. Naszym oczą ukazuje się wtedy okno nowej wiadomości.

Bardziej szczegółowo

e-awizo SYSTEM POTWIERDZANIA DORĘCZEŃ POCZTY ELEKTRONICZNEJ

e-awizo SYSTEM POTWIERDZANIA DORĘCZEŃ POCZTY ELEKTRONICZNEJ e-awizo SYSTEM POTWIERDZANIA DORĘCZEŃ POCZTY ELEKTRONICZNEJ www.e-awizo.pl BrainSoft sp. z o. o. ul. Bolesława Chrobrego 14/2 65-052 Zielona Góra tel.68 455 77 44 fax 68 455 77 40 e-mail: biuro@brainsoft.pl

Bardziej szczegółowo

FTP przesył plików w sieci

FTP przesył plików w sieci FTP przesył plików w sieci 7.5 FTP przesył plików w sieci Podstawowe pojęcia FTP (File Transfer Protocol) jest usługą sieciową pozwalającą na wymianę plików w sieci Internet. Osoby chcące wymienić między

Bardziej szczegółowo

Wymagania edukacyjne z informatyki w klasie IIIa gimnazjum

Wymagania edukacyjne z informatyki w klasie IIIa gimnazjum Lp. Wymagania edukacyjne z informatyki w klasie IIIa gimnazjum 1. Internet i sieci [17 godz.] 1 Sieci komputerowe. Rodzaje sieci, topologie, protokoły transmisji danych w sieciach. Internet jako sie rozległa

Bardziej szczegółowo

Komunikacja i udostępnianie plików

Komunikacja i udostępnianie plików Komunikacja i udostępnianie plików Informatyka Temat 2 Krotoszyn, wrzesień 2015 r. 1 Komunikacja i udostępnianie plików Krotoszyn, 2015 r. Spis treści prezentacji 1. Poczta elektroniczna (email) 2. Zakładanie

Bardziej szczegółowo

Obsługa poczty internetowej przez stronę internetową (www)

Obsługa poczty internetowej przez stronę internetową (www) Obsługa poczty internetowej przez stronę internetową (www) Konta poczty elektronicznej w ramach domeny introl.pl mogą być obsługiwane poprzez stronę www pod adresem internetowym http://www.introl.pl/wwwmail

Bardziej szczegółowo

Zachęcamy do zapoznania się z Polityką Prywatności naszych serwisów www.

Zachęcamy do zapoznania się z Polityką Prywatności naszych serwisów www. Polityka Prywatności Niniejsza Polityka ma na celu poszanowanie prywatności każdego z użytkowników serwisów WWW Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Opolu, zwanego dalej Inspektoratem.

Bardziej szczegółowo

P O L I T Y K A P R Y W A T N O Ś C I. 1 Jak zbieramy dane?

P O L I T Y K A P R Y W A T N O Ś C I. 1 Jak zbieramy dane? P O L I T Y K A P R Y W A T N O Ś C I 1. Niniejsza Polityka Prywatności określa zasady gromadzenia, przetwarzania i wykorzystywania danych osobowych pozyskanych przez Sklep Internetowy www.yourboard.pl

Bardziej szczegółowo

Konto Google: Gmail, YouTube.

Konto Google: Gmail, YouTube. Konto Google: Gmail, YouTube. Samouczek dla Pracowni Orange Samouczek powstał na potrzeby szkolenia Komunikacja i promocja z wykorzystaniem nowych technologii. Platforma internetowa dla Pracowni Orange,

Bardziej szczegółowo

Spotkanie. Agenda spotkania: o sobie wstęp podstawy korzystania z portalu YouTube. Pamiętaj, jeśli czegoś nie rozumiesz, pytaj od razu.

Spotkanie. Agenda spotkania: o sobie wstęp podstawy korzystania z portalu YouTube. Pamiętaj, jeśli czegoś nie rozumiesz, pytaj od razu. ABC YouTube Spotkanie Agenda spotkania: o sobie wstęp podstawy korzystania z portalu YouTube Pamiętaj, jeśli czegoś nie rozumiesz, pytaj od razu. YouTube YouTube (czyt. Jutiub) to strona internetowa umożliwiająca

Bardziej szczegółowo

3. DyplomyDlaDzieci.pl dokłada szczególnej staranności do poszanowania prywatności Klientów odwiedzających Sklep. 1 Zbieranie danych

3. DyplomyDlaDzieci.pl dokłada szczególnej staranności do poszanowania prywatności Klientów odwiedzających Sklep. 1 Zbieranie danych POLITYKA PRYWATNOŚCI 1. Niniejsza Polityka Prywatności określa zasady przetwarzania danych osobowych pozyskanych za pośrednictwem sklepu internetowego DyplomyDlaDzieci.pl platformy AlleDruk.com oraz sklepu

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Rejestracja/logowanie. Zmiana numeru konta klienta. Tworzenie nowej przesyłki. Zamawianie kuriera

Spis treści. Rejestracja/logowanie. Zmiana numeru konta klienta. Tworzenie nowej przesyłki. Zamawianie kuriera DHL24 - instrukcja Spis treści Wprowadzenie Rejestracja/logowanie Zmiana numeru konta klienta Zamówienie kuriera Tworzenie nowej przesyłki Zamawianie kuriera Wyliczenie ceny Wyliczanie ceny podczas zamawiania

Bardziej szczegółowo

ABC poczty elektronicznej

ABC poczty elektronicznej ABC poczty elektronicznej Spotkanie Agenda spotkania: o sobie jak zmienić hasło i nasze dane w poczcie elektronicznej wysyłamy pierwszą wiadomość elektroniczną odbieramy pierwszą wiadomość elektroniczną

Bardziej szczegółowo

GroupWise WebAccess Basic Interface

GroupWise WebAccess Basic Interface GroupWise WebAccess Basic Interface szybki start 8 Novell GroupWise WebAccess Basic Interface SZYBKI START www.novell.com Korzystanie z programu GroupWise WebAccess Basic Interface Po zainstalowaniu przez

Bardziej szczegółowo

Issuu publikowanie dokumentów w sieci

Issuu publikowanie dokumentów w sieci Issuu publikowanie dokumentów w sieci Issuu to bezpłatny serwis do zbierania, publikowania i udostępniania dokumentów, dostępny na stronie issuu.com. Jest wykorzystywany zarówno przez osoby prywatne, jak

Bardziej szczegółowo

POLITYKA PRYWATNOŚCI

POLITYKA PRYWATNOŚCI POLITYKA PRYWATNOŚCI 1. Niniejsza Polityka Prywatności określa zasady przetwarzania danych osobowych pozyskanych za pośrednictwem Sklepu Internetowego www.mybodie.pl (zwanego dalej: Sklepem ). 2. Właścicielem

Bardziej szczegółowo

Polityka prywatności serwisu zarabianieskuteczne.pl

Polityka prywatności serwisu zarabianieskuteczne.pl Polityka prywatności serwisu zarabianieskuteczne.pl Korzystając w jakikolwiek sposób z serwisu znajdującego się pod adresem 'zarabianieskuteczne.pl', akceptujesz zasady zawarte w Polityce Prywatności znajdującej

Bardziej szczegółowo

Publikowanie strony WWW

Publikowanie strony WWW Danuta ROZPŁOCH-NOWAKOWSKA Strona 1 2007-10-11 Moduł 2 (1. część) Publikowanie strony WWW Do publikowania stron WWW wykorzystywany był dotychczas w ramach zajęć wydziałowy serwer WWW. Kroki publikacji

Bardziej szczegółowo

Szkolne Blogi - jak zacząć?

Szkolne Blogi - jak zacząć? Szkolne Blogi - jak zacząć? Zapraszamy do Szkolnych Blogów SzkolneBlogi.pl to platforma społecznościowa udostępniona przez PKO Bank Polski szkołom, które uczestniczą w programie SKO. Dzięki Szkolnym Blogom

Bardziej szczegółowo

OLIMPIADA INFORMATYCZNA 2010 ROK ETAP SZKOLNY

OLIMPIADA INFORMATYCZNA 2010 ROK ETAP SZKOLNY KOD UCZNIA OLIMPIADA INFORMATYCZNA 2010 ROK ETAP SZKOLNY * Postaw znak x w okienku obok właściwej odpowiedzi. 1. Przybornik w programie Paint to element programu, w którym znajdują się: kolory przyciski

Bardziej szczegółowo

System Kancelaris. Zdalny dostęp do danych

System Kancelaris. Zdalny dostęp do danych Kancelaris krok po kroku System Kancelaris Zdalny dostęp do danych Data modyfikacji: 2008-07-10 Z czego składaj adają się systemy informatyczne? System Kancelaris składa się z dwóch części: danych oprogramowania,

Bardziej szczegółowo

Facebook, Nasza klasa i inne. http://nk.pl/ podstawowe informacje o serwisach społeczności internetowych. Cz. 1. Serwis nk.pl (dawniej Nasza-klasa.

Facebook, Nasza klasa i inne. http://nk.pl/ podstawowe informacje o serwisach społeczności internetowych. Cz. 1. Serwis nk.pl (dawniej Nasza-klasa. Facebook, Nasza klasa i inne podstawowe informacje o serwisach społeczności internetowych Cz. 1. Serwis nk.pl (dawniej Nasza-klasa.pl) Serwisy (portale) społecznościowe są popularnym narzędziem komunikacji

Bardziej szczegółowo

Pomoc dla http://host.nask.pl/ 31.12.2012 r.

Pomoc dla http://host.nask.pl/ 31.12.2012 r. Pomoc dla http://host.nask.pl/ 31.12.2012 r. Spis treści Kontakt... 2 Logowanie do konta pocztowego przez WWW... 3 Logowanie do panelu administracyjnego... 4 Konfiguracja klienta pocztowego... 7 Umieszczanie

Bardziej szczegółowo

autor poradnika - KS Jak zamieszczać i edytować artykuły na szkolnej stronie internetowej

autor poradnika - KS Jak zamieszczać i edytować artykuły na szkolnej stronie internetowej Jak zamieszczać i edytować artykuły na szkolnej stronie internetowej adres naszej strony: www.zs3.wroc.pl logo liceum 1. Aby dodać artykuł należy się zalogować: System pokaże nazwę zalogowanego użytkownika

Bardziej szczegółowo

Kurs: ECDL Usługi w sieciach informatycznych poziom podstawowy

Kurs: ECDL Usługi w sieciach informatycznych poziom podstawowy Kurs: ECDL Usługi w sieciach informatycznych poziom podstawowy Opis: W tym module uczestnicy szkolenia poznają podstawowe pojęcia związanie z Internetem, programy służące do przeglądania zasobów sieci

Bardziej szczegółowo

AUKCJE LIVE! PRZEWODNIK! licytowanie na żywo przez Internet razem z salą! AGRAART.ONEBID.PL! Agra-Art SA 2015

AUKCJE LIVE! PRZEWODNIK! licytowanie na żywo przez Internet razem z salą! AGRAART.ONEBID.PL! Agra-Art SA 2015 AUKCJE LIVE licytowanie na żywo przez Internet razem z salą PRZEWODNIK AGRAART.ONEBID.PL Agra-Art SA 2015 Przewodnik Aukcji Live 2 z 10 Agra-Art SA i Onebid.pl, 2015 JAK TO DZIAŁA Licytacja Live razem

Bardziej szczegółowo

uplook z modułem statlook program do audytu oprogramowania i kontroli czasu pracy

uplook z modułem statlook program do audytu oprogramowania i kontroli czasu pracy uplook z modułem statlook program do audytu oprogramowania i kontroli czasu pracy Jaka część oprogramowania w firmie jest legalna? Gdzie zostało zainstalowane zakupione oprogramowanie? Czy jest ono w ogóle

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Connection Manager

Instrukcja obsługi Connection Manager Instrukcja obsługi Connection Manager Wydanie 1.0 2 Spis treści Informacje na temat aplikacji Menedżer połączeń 3 Pierwsze kroki 3 Otwieranie aplikacji Menedżer połączeń 3 Wyświetlanie statusu bieżącego

Bardziej szczegółowo

Szanujemy Twoją prywatność. Zobacz nasze zasady Ochrony Prywatności Użytkowników RocketCv

Szanujemy Twoją prywatność. Zobacz nasze zasady Ochrony Prywatności Użytkowników RocketCv RocketCv to platforma umożliwiająca utworzenie osobom ich CV w postaci wizytówki internetowej oraz otrzymywania ogłoszeń rekrutacyjnych od potencjalnych pracodawców. W ramach serwisu przetwarzane są dane

Bardziej szczegółowo

P O L I T Y K A P R Y W A T N O Ś C I

P O L I T Y K A P R Y W A T N O Ś C I P O L I T Y K A P R Y W A T N O Ś C I 1. Niniejsza Polityka Prywatności określa zasady gromadzenia, przetwarzania i wykorzystywania danych osobowych pozyskanych przez Sklep Internetowy www.morethanbag.pl

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Spis treści... 2. Wstęp... 3. Instalacja nazwa.pl... 3. Instalacja Home.pl... 8. Edycja grafiki strony... 17. logo...

Spis treści. Spis treści... 2. Wstęp... 3. Instalacja nazwa.pl... 3. Instalacja Home.pl... 8. Edycja grafiki strony... 17. logo... Instalacja serwera Spis treści Spis treści... 2 Wstęp... 3 Instalacja nazwa.pl... 3 Instalacja Home.pl... 8 Edycja grafiki strony... 17 logo... 17 Wstęp Najnowszy sklep internetowy spod znaku sellsmart,

Bardziej szczegółowo

Instrukcja konfiguracji funkcji skanowania

Instrukcja konfiguracji funkcji skanowania Instrukcja konfiguracji funkcji skanowania WorkCentre M123/M128 WorkCentre Pro 123/128 701P42171_PL 2004. Wszystkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie bez zezwolenia przedstawionych materiałów i informacji

Bardziej szczegółowo

Zarządzanie bazą danych

Zarządzanie bazą danych -1- Kampania SMS Kampanie SMS to bardzo efektywne narzędzie marketingu bezpośredniego. Łączy w sobie prostotę i zwięzłość przekazu wraz z niemal stu procentową pewnością odebrania i przeczytania wiadomości

Bardziej szczegółowo

Podręcznik instalacji i konfiguracji aplikacji 7 Office Ship Control dla Microsoft Office 2007 i 2010. Siódemka S.A. Warszawa, dnia 06.02.20112r.

Podręcznik instalacji i konfiguracji aplikacji 7 Office Ship Control dla Microsoft Office 2007 i 2010. Siódemka S.A. Warszawa, dnia 06.02.20112r. Podręcznik instalacji i konfiguracji aplikacji 7 Office Ship Control dla Microsoft Office 2007 i 2010 Siódemka S.A. Warszawa, dnia 06.02.20112r. 1 Spis treści: 1. Przed instalacją aplikacji 7 Office Ship

Bardziej szczegółowo

Rejestracja i logowanie do systemu e-bok EWE

Rejestracja i logowanie do systemu e-bok EWE Rejestracja i logowanie do systemu e-bok EWE Spis treści Wstęp 1. Kto może korzystać z e-bok EWE?... 3 2. Funkcje systemu e-bok... 3 3. Wymagania techniczne sprzętu komputerowego... 4 4. Bezpieczeństwo...

Bardziej szczegółowo

e-mail Technologia Informacyjna Lekcja 5

e-mail Technologia Informacyjna Lekcja 5 e-mail Technologia Informacyjna Lekcja 5 List elektroniczny (e-mail) E-mail to informacja tekstowa przeznaczona dla konkretnego odbiorcy i wysłana z wykorzystaniem technologii komunikacyjnej. Do listu

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi portalu MojeHR moduł pracownika

Instrukcja obsługi portalu MojeHR moduł pracownika Spis treści:. Strona startowa MojeHR 2 2. 3 3. Okno rejestracji pracownika 4 4. Konto pracownika 9 5. Znajdź ofertę 0 6. Edycja informacji 7. Zmiana hasła 8. Edycja zdjęcia 2 9. Zobacz swoje CV 2 0. Edycja

Bardziej szczegółowo

Program GroupWise WebAccess interfejs podstawowy

Program GroupWise WebAccess interfejs podstawowy Program GroupWise WebAccess interfejs podstawowy 21 listopada 2011 Novell Skrócona instrukcja obsługi Po zainstalowaniu przez administratora systemu oprogramowania GroupWise 2012 WebAccess można korzystać

Bardziej szczegółowo

1. Platforma e-learningowa

1. Platforma e-learningowa Instrukcja korzystania z platformy e-learningowej Zespołu Szkół Technicznych im. gen. prof. S. Kaliskiego w Turku dla prowadzących zajęcia - Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe 1. Platforma e-learningowa Zespół

Bardziej szczegółowo

Internet, jako ocean informacji. Technologia Informacyjna Lekcja 2

Internet, jako ocean informacji. Technologia Informacyjna Lekcja 2 Internet, jako ocean informacji Technologia Informacyjna Lekcja 2 Internet INTERNET jest rozległą siecią połączeń, między ogromną liczbą mniejszych sieci komputerowych na całym świecie. Jest wszechstronnym

Bardziej szczegółowo

Zastosowanie TI do wymiany informacji USENET. Technologia Informacyjna Lekcja 9

Zastosowanie TI do wymiany informacji USENET. Technologia Informacyjna Lekcja 9 Zastosowanie TI do wymiany informacji USENET Technologia Informacyjna Lekcja 9 USENET Usenet czyli system grup dyskusyjnych, powstał jeszcze przed powstaniem www, jest bardzo popularną usługą. Grupy dyskusyjne

Bardziej szczegółowo

Rejestracja partnerstwa etwinning: przewodnik krok po kroku

Rejestracja partnerstwa etwinning: przewodnik krok po kroku Rejestracja partnerstwa etwinning: przewodnik krok po kroku Informacje ogólne strona 2 Krok 1: Szukaj partnera strona 3 1) Szukanie automatyczne strona 3 2) Szukanie zaawansowane strona 4 3) Szukanie według

Bardziej szczegółowo

Ćwiczenie. Temat: TeamViewer - zarządzanie komputerami na odległość.

Ćwiczenie. Temat: TeamViewer - zarządzanie komputerami na odległość. Ćwiczenie Temat: TeamViewer - zarządzanie komputerami na odległość. Zastosowanie: Śledzenie ustawień energetycznych, elektrycznych w programie i sterowanie nimi na odległość Wytłumaczenie ćwiczenia Ćwiczenie

Bardziej szczegółowo

GSMONLINE.PL. Darmowe Orange WiFi 2014-09-30. Darmowe Orange WiFi. Jeśli lubisz nasze newsy to polub także nasz profil na Facebooku - KLIKNIJ TUTAJ

GSMONLINE.PL. Darmowe Orange WiFi 2014-09-30. Darmowe Orange WiFi. Jeśli lubisz nasze newsy to polub także nasz profil na Facebooku - KLIKNIJ TUTAJ GSMONLINE.PL Darmowe Orange WiFi 2014-09-30 Darmowe Orange WiFi Jeśli lubisz nasze newsy to polub także nasz profil na Facebooku - KLIKNIJ TUTAJ Zgodnie z zapowiedziami Orange uruchomił darmowe WiFi dla

Bardziej szczegółowo

Przykładowa konfiguracja konta pocztowego w programie Thunderbird z wykorzystaniem MKS 2k7 (MS Windows Vista Busissnes)

Przykładowa konfiguracja konta pocztowego w programie Thunderbird z wykorzystaniem MKS 2k7 (MS Windows Vista Busissnes) Przykładowa konfiguracja konta pocztowego w programie Thunderbird z wykorzystaniem MKS 2k7 (MS Windows Vista Busissnes) KROK NR 1: Uruchamiamy dowolną przeglądarkę internetową w celu pobrania najnowszej

Bardziej szczegółowo

Instrukcja do panelu administracyjnego. do zarządzania kontem FTP WebAs. www.poczta.greenlemon.pl

Instrukcja do panelu administracyjnego. do zarządzania kontem FTP WebAs. www.poczta.greenlemon.pl Instrukcja do panelu administracyjnego do zarządzania kontem FTP WebAs www.poczta.greenlemon.pl Opracowanie: Agencja Mediów Interaktywnych GREEN LEMON Spis treści 1.Wstęp 2.Konfiguracja 3.Konto FTP 4.Domeny

Bardziej szczegółowo

ZACHOWANIE PRYWATNOŚCI W INTERNECIE. Szkolenie dla osób korzystających z portali społecznościowych

ZACHOWANIE PRYWATNOŚCI W INTERNECIE. Szkolenie dla osób korzystających z portali społecznościowych ZACHOWANIE PRYWATNOŚCI W INTERNECIE Szkolenie dla osób korzystających z portali społecznościowych INTERNET (ang. International - globalna, międzynarodowa; network - sieć, również spotykany zapis: łac.

Bardziej szczegółowo

KOMUNIKACJA. Listy i grupy dyskusyjne

KOMUNIKACJA. Listy i grupy dyskusyjne KOMUNIKACJA Listy i grupy dyskusyjne Do czego służą? Do wymiany opinii na dany temat. Do dzielenia się wiedzą i spostrzeżeniami z danej dziedziny. Do nawiązywania kontaktów z specjalistami w określonym

Bardziej szczegółowo

KSS Patron Zawody Instrukcja instalacji i obsługi programu do rejestracji na zawodach sportowych stowarzyszenia KSS Patron.

KSS Patron Zawody Instrukcja instalacji i obsługi programu do rejestracji na zawodach sportowych stowarzyszenia KSS Patron. KSS Patron Zawody Instrukcja instalacji i obsługi programu do rejestracji na zawodach sportowych stowarzyszenia KSS Patron. 1. Wprowadzenie Program KSS Patron Zawody został stworzony celem ułatwienia rejestracji

Bardziej szczegółowo

Panel Administracyjny Spis treści:

Panel Administracyjny Spis treści: Panel Administracyjny Spis treści: 1. Wstęp - ogólne informacje dot. panelu Moje-Serwery.pl 2. Rejestracja konta w serwisie Moje-Serwery.pl i logowanie. 3. Dane konta - ustawienia konta użytkownika. 4.

Bardziej szczegółowo

Przekierowanie portów w routerze TP-LINK na przykładzie kamery Kenik. Po co wykonujemy przekierowanie portów? Spójrzmy na rysunek

Przekierowanie portów w routerze TP-LINK na przykładzie kamery Kenik. Po co wykonujemy przekierowanie portów? Spójrzmy na rysunek Przekierowanie portów w routerze TP-LINK na przykładzie kamery Kenik Po co wykonujemy przekierowanie portów? Spójrzmy na rysunek Router jest podłączony do sieci Internet, natomiast od dostawcy zostaje

Bardziej szczegółowo

Przekierowanie portów w routerze TP-LINK na przykładzie kamery Kenik. Po co wykonujemy przekierowanie portów? Spójrzmy na rysunek poniżej:

Przekierowanie portów w routerze TP-LINK na przykładzie kamery Kenik. Po co wykonujemy przekierowanie portów? Spójrzmy na rysunek poniżej: Przekierowanie portów w routerze TP-LINK na przykładzie kamery Kenik Po co wykonujemy przekierowanie portów? Spójrzmy na rysunek poniżej: Router jest podłączony do sieci Internet, natomiast od dostawcy

Bardziej szczegółowo

Poradnik korzystania z usługi FTP

Poradnik korzystania z usługi FTP Poradnik korzystania z usługi FTP 1. Wstęp FTP (ang. File Transfer Protocol) to usługa pozwalająca na wymianę plików poprzez Internet w układzie klient-serwer. Po podłączeniu się do serwera za pomocą loginu

Bardziej szczegółowo

1. PC to skrót od: a. Personal Computer b. Personal Calculator c. Perfect Creature

1. PC to skrót od: a. Personal Computer b. Personal Calculator c. Perfect Creature 1. PC to skrót od: a. Personal Computer b. Personal Calculator c. Perfect Creature 2. Internet: a. składa się z wielu połączonych, samodzielnie administrowanych sieci komputerowych b. kilku potrzebujących

Bardziej szczegółowo

Zakładanie konta e-mail

Zakładanie konta e-mail Zakładanie konta e-mail Jeśli chcesz posiadać własne konto e-mail i mieć możliwość wysyłania i odbierania poczty powinieneś skorzystać z oferty firmy świadczącej takie usługi 1. W celu założenia konta

Bardziej szczegółowo

1. Uruchom stronię poczta.foof.pl (pisane bez www). Powinien wyświetlić się następujący ekran

1. Uruchom stronię poczta.foof.pl (pisane bez www). Powinien wyświetlić się następujący ekran Proces rejestracji jest dokładnie opisany na stronie konkursu. Skoro jednak masz problemy upewnij się, że prawidłowo wykonujesz następujące czynności. Jeżeli w dalszym ciągu będziesz miał problemy napisz

Bardziej szczegółowo

Dostęp do poczty za pomocą przeglądarki internetowej

Dostęp do poczty za pomocą przeglądarki internetowej Dostęp do poczty za pomocą przeglądarki internetowej Wstęp Dostęp do poczty za pomocą przeglądarki internetowej zarówno przed zmianą systemu poczty, jak i po niej, odbywa się poprzez stronę http://mail.kozminski.edu.pl.

Bardziej szczegółowo

KSIĄŻKI W INTERNECIE. Jak się bronić przed nielegalnym rozpowszechnianiem

KSIĄŻKI W INTERNECIE. Jak się bronić przed nielegalnym rozpowszechnianiem KSIĄŻKI W INTERNECIE Jak się bronić przed nielegalnym rozpowszechnianiem Gdzie szukać plików? Portale świadczące usługi hostingu (magazynowania) plików Portale typu P2P udostępniające platformę do wymiany

Bardziej szczegółowo

Materiały informacyjne o aplikacjach mobilnych Getin Banku na stronę: www.getinbank.pl/igetin

Materiały informacyjne o aplikacjach mobilnych Getin Banku na stronę: www.getinbank.pl/igetin Materiały informacyjne o aplikacjach mobilnych Getin Banku na stronę: www.getinbank.pl/igetin Demonstracja wideo: http://www.youtube.com/watch?v=33p76qozb6e Opis aplikacji igetin igetin to najlepszy sposób

Bardziej szczegółowo

Strona wizytówka od 400 zł

Strona wizytówka od 400 zł Strona wizytówka od 400 zł Oferta z dnia 21.01.2010 Prosta strona zawierająca podstawowe informacje o firmie oraz jej ofercie. Pozwala ona klientom na odnalezienie firmy w sieci, zapoznanie się z jej ofertą,

Bardziej szczegółowo

Zbiory danych powstające w Internecie. Maciej Wierzbicki

Zbiory danych powstające w Internecie. Maciej Wierzbicki Zbiory danych powstające w Internecie Maciej Wierzbicki 17 marca 2009 Na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej oraz na podstawie art. 12 Ustawy z dnia 29

Bardziej szczegółowo

Autor: Szymon Targowicz

Autor: Szymon Targowicz Autor: Szymon Targowicz 1. Prywatność w internecie 2. Cyberprzemoc 3. Uwaga na uzależnienie 4. Zakupy w internecie 5. Internet to źródło informacji 6. Spotkania ze znajomymi 7. Gdy dzieje się coś złego

Bardziej szczegółowo

Karta pracy 9. Multimedia i korzystanie z nowych technologii

Karta pracy 9. Multimedia i korzystanie z nowych technologii Karta pracy 9 Multimedia i korzystanie z nowych technologii Mini rozmowy 1 D: - Możesz mi pomóc znaleźć w Internecie materiały do prezentacji? R:- A o czym ma być prezentacja? D: - Historia książki. R:

Bardziej szczegółowo

Przetwarzanie w chmurze

Przetwarzanie w chmurze Przetwarzanie w chmurze Opracował: Zb. Rudnicki 1 Chmura w Internecie 2 1 picasaweb.google.com - Fotografie w chmurze 3 Octave - podobny do Matlaba - także w chmurze (uproszczony) i dostępny w iphone 4

Bardziej szczegółowo