Jedynie ZŁOTO to prawdziwy pieniądz - wszystko inne to dług. John Pierpont Morgan

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Jedynie ZŁOTO to prawdziwy pieniądz - wszystko inne to dług. John Pierpont Morgan"

Transkrypt

1 Jedynie ZŁOTO to prawdziwy pieniądz - wszystko inne to dług John Pierpont Morgan

2 Złoto ma swoją ogromną wartość. Dlaczego złoto? Nie ma na świecie drugiej takiej możliwości inwestycyjnej, która zapewniałaby taką trwałą wartość.

3 Złoto ma swoją ogromną wartość. Po pierwsze, jest idealnym materiałem na pieniądz - i to nawet wówczas, gdy w obiegu posługujemy się pieniądzem papierowym. Chodzi bowiem o pieniądz rzeczywisty, a więc taki, który w każdej sytuacji będzie zaakceptowany przez innych jako zapłata, niezależnie od tego, czy podoba się to emitującemu banknoty państwu, czy też nie.

4 Złoto ma swoją ogromną wartość. Złoto jest idealnym pieniądzem również dlatego, że jest w praktyce niezniszczalne Można więc przez całe stulecia przechowywać w nim majątek - ani nie wyparuje, ani nie zniszczy go ogień, ani woda No i oczywiście złota sztabka lub moneta daje się łatwo dzielić na części, a każda część zachowuje (proporcjonalnie do swojej wagi) odpowiednią część wartości całości Proszę spróbować to samo zrobić z pieniądzem papierowym!

5 Złoto ma swoją ogromną wartość. Złoto jest trudno dostępne Koszt wydobycia jest bardzo wysoki Złota jest na świecie stosunkowo niedużo (według szacunków łącznie około 160 tys. ton, warte dziś ok. 6 bln dol.). To powoduje, że złoto było zawsze towarem bardzo drogim Nie da się wyprodukować dowolnej ilości złota w celu manipulacji cenami. Sztabki złota i złote monety są łatwiejsze do przemieszczenia niż nieruchomości, dzieła sztuki, antyki.

6 Złoto ma swoją ogromną wartość. Jednym słowem, wysoka wartość złota nie wynika wcale z tego, że wszyscy pragniemy obwiesić się złotymi łańcuchami. Wynika z tego, że nikt z nas nie ma wątpliwości, że w razie potrzeby będzie w stanie je bez kłopotów sprzedać. W związku z czym ci, którzy mają zasoby oszczędności (i ludzie, i państwa), są zawsze gotowi przetrzymywać je właśnie w formie złota.

7 Papierowy pieniądz to dług! Produkcja złota zwiększa jego wydobytą ilość średnio o 1,5 proc. rocznie. Papierowe banknoty można drukować bez opamiętania co w historii pieniądza niejednokrotnie się zdarzało. To samo można robić z innymi formami państwowych zobowiązań, np. emitować dużą ilość obligacji, jak to ma miejsce ostatnio w Grecji czy Stanach Zjednoczonych.

8 Papierowy pieniądz to dług! Ostatecznie można ich nie wykupić, ogłaszając bankructwo kraju lub wywołać inflację, która ułatwi spłatę dotychczasowych nominałów obligacji

9 Niezależność finansowa Bezpieczeostwo, jakie zapewnia złoto jest związane z jego niezależnością od Paostw i Rządów, walut oraz kredytów. Napięcia polityczne, obawy o wyniki na giełdzie, niskie ceny i niepewnośd pozycji dolara amerykaoskiego i innych walut wpływają na wzmocnienie i wzrost ceny złota.

10 Popyt i podaż Popyt na złoto na świecie wzrasta nieustannie. Wschodnia Azja, subkontynent Indyjski i Bliski Wschód stanowiły w 2007 roku 72% całego popytu światowego. Obecnie zapotrzebowaniu 5 krajów; Indii, Chin, USA, Arabii Saudyjskiej i Turcji - można przypisać 55% zapotrzebowania światowego. Po stronie popytu nadal stoi na pierwszym miejscu rynek jubilerski (70%), do czego w dużej mierze przyczynia się zapotrzebowanie Indii wynikające z jej tradycji kulturowych i religijnych, ale i Chiny też posiadają duży potencjał na przyszłość.

11 Popyt i podaż 11% stanowi zapotrzebowanie przedsiębiorstw przemysłowych ( informatyka, medycyna, mikroelektronika itp.), 12% to inwestorzy prywatni a 7% - holdingi kopalniane.

12 Podaż kruszcu maleje Roczne wydobycie złota to ok. 2,5 tys. ton Do roku 2006 całkowite wydobycie złota wynosiło ok.160 tys. ton, co stanowi sześcian o wymiarach 20 x 20 x 20m Ograniczone zasoby kruszcu; statystyki mówią o wyczerpaniu eksploatowanych złóż do 2030 roku Całe wydobyte złoto świata mieści się w jednej kostce, która ma 20 m wysokości, 20 m szerokości, 20 m grubości

13 Popyt i podaż Hou Huimin, z-ca sekretarza generalnego China Gold Association, stwierdził, że Chiny powinny posiadać 5000 ton złota (pięć razy więcej niż obecnie) ze względu na swoją pozycję w świecie i kryzys dolara. Władimir Putin określił docelowy poziom złota na 10 proc. rezerw walutowych Rosji (dwa razy więcej niż obecnie).

14 Historia złota

15 Historia Na światową skalę, rolę pieniądza spełniało w pierwszym rzędzie złoto Pierwsze złote monety, jako środek płatniczy wybili Egipcjanie w XVII w p.n.e., ale prawdziwe znaczenie handlowe uzyskały dopiero dzięki Grekom w VII w p.n.e. Przy pojawianiu się pieniądza, kiedy był on jednocześnie jeszcze towarem, można było łatwo określić stosunek środków płatniczych różnych państw. Na przykład, monety płatnicze państwa "A" zawierały 10 gram złota, monety państwa "B" zawierały 5 gram, wtedy wartość wg. parytetu złota wynosiła: 1:2. (Parytet złota wskazuje, jaka jest zawartość złota w monecie). W tych czasach systemy pieniężne każdego z państw funkcjonowały na jednakowych zasadach. Był to system monet złotych, który funkcjonował do roku 1914.

16 Historia W 1922 roku w ramach konferencji w Genewie, próbowano przywrócić system monetarny oparty na złocie W 1934 roku po raz pierwszy określony został stosunek pomiędzy złotem a dolarem (1 uncja złota kosztowała 35 dolarów) Po drugiej wojnie światowej stary system pieniężny się załamał Nowy system został wprowadzony w 1944 roku w ramach konferencji Bretton Woods, gdzie kluczową walutą stał się dolar, wymienialny na złoto Wartości wszystkich innych walut, były sztywno ustalane w stosunku do dolara

17 Historia System z Bretton Woods system walutowy, który stworzył podstawy relacji międzynarodowych w sferze zarządzania systemami monetarnymi. Był pierwszym w pełni negocjowalnym systemem monetarnym kierowanym przez rządy państw. W konferencji uczestniczyło 730 delegatów z 44 państwa alianckich.

18 Historia W celu przestrzegania i kontroli postanowień systemu uczestnicy konferencji powołali do życia Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (The International Bank for Reconstruction and Development, IBRD) Oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy (International Monetary Fund, IMF) Początek działalności tych instytucji przypada na 1946 r kiedy porozumienie zostało ratyfikowane System z Bretton Woods nakładał obowiązek na każdym państwie do zastosowania polityki monetarnej, której jednym z celów było utrzymanie kursów wymiany w jednoprocentowym przedziale wahań

19 Historia Z powodu wzrastających obciążeń system załamał się w 1971r. Jednym z powodów było wstrzymanie przez Stany Zjednoczone wymienialności dolara na złoto. Do wczesnych lat 70. system z Bretton Woods w efektywny sposób zapobiegał konfliktom oraz pomagał w osiąganiu wspólnych celów twórcom systemu, w szczególności Stanom Zjednoczonym.

20 Historia Problemem było to, że od uprzednio sztywno określonych wartości kursowych, wartości nie mogły odbiegać. Ponieważ inflacji nie można było ominąć, dlatego niezmienności parytetów nie można było długo utrzymać. Ilość lokat w dolarach zaczęła wzrastać, więc państwa bardziej rozwinięte dla ochrony dolara stworzyły jednostkę (tzw. złoty pool). Powstały zatem dwie równoległe ceny złota; monetarna (1 uncja złota = 35 dolarów) i cena rynkowa. Złoty Pool próbował uniemożliwić, by cena rynkowa była wyższa od wartości monetarnej.

21 Historia W roku 1971 Prezydent Nixon obniżył wartość dolara i przejściowo zawiesił możliwość wymiany dolarów na złoto W 1976 roku złoto zostało ostatecznie zdemonetyzowane, czyli przestała być możliwa wymiana pomiędzy dolarem a złotem. Od tego czasu mówimy o dzisiejszym, czy nowoczesnym pieniądzu Wejście do Unii Europejskiej 1-szego maja 2004 roku, przyniosło wiele zmian w naszym kraju. Do tych zmian należy między innymi stworzenie nowych możliwości obrotu złotem inwestycyjnym Jest to możliwość, polegająca na tym, że każdy może swobodnie kupić złoto w celu inwestycyjnym czy oszczędnościowym, a szansa taka istniała ostatni raz przed II wojną światową

22 Wartość w czasie

23 Wartość w czasie Analityk rynku złota, Chris Martenson, powiedział: Na tym polega nieprzemijająca uroda złota: przez całe ubiegłe stulecie, a nawet tysiąclecie, zachowało swoją moc nabywczą, podczas gdy dolar, słynny amerykański dolar pożądany przez cały świat zielony w zaledwie 94 lata stracił około 97 proc. swojej mocy nabywczej i już nigdy jej nie odzyska!

24 Wartość w czasie Tak wygląda utrzymanie wartości nabywczej głównej waluty świata - US Dollar w ciągu ostatnich 100 lat z 25 USD zjechał do 0,25USD

25 Wartość w czasie Zapłata pieniądzem 1906: 20 $ 2006: 580 $ Inflacja zmienia cenę Zapłata złotem 1906: 1 Uncja 20 $ 2006: 1 Uncja 580 $ Siła kupna pozostaje stała

26 Wartość w czasie Cena chleba w 2002r. (standardowy bochenek) wynosiła 1,20zł Dzisiaj cena tego samego bochenka chleba to kwota 2,80zł Cena chleba w ciągu 10 lat wzrosła więc o 233,33% 3,00 zł 2,50 zł 2,00 zł 1,50 zł 1,00 zł 0,50 zł 0,00 zł

27 Wartość w czasie 1zł z 2002 roku dzisiaj jest wart tylko 42 grosze!!! Ile ta złotówka będzie warta za kolejne 10 lat??? Rok Kwota inwestycji Zysk rocznie Odsetki za dany rok ,20 zł 10% 0,12 zł ,32 zł 10% 0,13 zł ,45 zł 10% 0,15 zł ,60 zł 10% 0,16 zł ,76 zł 10% 0,18 zł ,93 zł 10% 0,19 zł ,13 zł 10% 0,21 zł ,34 zł 10% 0,23 zł ,57 zł 10% 0,26 zł ,83 zł 10% 0,28 zł 1 0,9 0,8 0,7 0,6 0,5 0,4 0,3 0,2 0,

28 Wartość w czasie

29 Wartość w czasie

30 Prognozy

31 Analitycy Inwestorzy często pytają, ile czasu będą rosły ceny złota i czy nie utworzyła się bańka na tym rynku? Wartość zgromadzonego złota stanowi mniej niż 2 proc. globalnego kapitału oraz 1 proc. aktywów pod zarządzaniem. Połowa aktywów pod zarządzaniem to instrumenty o stałym dochodzie, m.in. obligacje. W momencie spodziewanej wyprzedaży obligacji część kapitału popłynie prawdopodobnie na rynek złota. Będzie to stymulować zwyżki cen. Jeżeli dojdzie do tego problem wysokiej inflacji, ceny złota będą szybko rosły. Proces ten będziemy obserwować przez kilka lat.

32 Analitycy Państwa starają się zdywersyfikować rezerwy walutowe, głównie dolarowe obecnie dołącza również do Dolara Euro 2008 rok był przełomowy dla roli banków centralnych na rynku złota. Przez dwie dekady banki, głównie europejskie, dostarczały złoto na rynek ze swoich skarbców. Dzięki temu pokrywany był bieżący deficyt podaży kruszcu. W 2009 roku po raz pierwszy przez większą część roku różnica pomiędzy sprzedażą a kupnem była ujemna (sumarycznie banki więcej złota kupiły, niż sprzedały).

33 Analitycy Biorąc pod uwagę wypowiedzi przedstawicieli Chin, Rosji czy Indii, należy spodziewać się kontynuacji dużych zakupów złota. Z drugiej strony banki europejskie pozbyły się już znacznych ilości kruszcu, np. Szwajcaria przez dekadę sprzedała 60 proc. swoich rezerw złota i nie kwapią się do dużej podaży. Podaży nie zwiększą też producenci, ze względu na brak odkryć istotnych złóż i ogromne koszty poszukiwań oraz uruchomienia produkcji. Od dekady produkcja jest na relatywnie stabilnym poziomie, z lekką tendencją spadkową od kilku lat.

34 Analitycy Raport Gold Demand Trends opublikowany przez World Gold Council WGC prognozuje rosnący trend pod względem popytu na złoto. Brytyjski Bank inwestycyjny Barclarys PLC przewiduje, że do końca roku nastąpi wzrost ceny złota do dolarów za uncję. Bank Standard Chartered podał do wiadomości publicznej raport na temat sytuacji na rynku złota, gdzie ceny tego kruszcu wzrosną w niedalekiej przyszłości do 5000 dolarów za uncję.

35 Analitycy Złoto drożeje jedenasty rok z rzędu co oznacza, że inwestorzy nieustannie chronią się przed amerykańską inflacją, uciekając do lokaty w złocie

36 Ciekawostka Największa sztaba złota na świecie ma masę 200 kg. Została wytopiona 15 grudnia 1999 roku w Japonii przez Korporację Mitsubishi Materials. Czystość złota bryły jest rzędu 99,99 %. Sztaba ma 19,5 cm szerokości, 40,5 cm długości i 16 cm wysokości. 20 grudnia 1999 roku została zakupiona przez inną japońską korporację - Toi Marine Kanko i wystawiona na widok publiczny

37 protected GROUP

38 protected GROUP Obszary działalności protected GROUP zrzesza wokół siebie kilkanaście podmiotów gospodarczych o bardzo szerokim spektrum działania i o międzynarodowym zasięgu Spółki należące do protected GROUP to przede wszystkim wysoce wyspecjalizowane jednostki w takich branżach jak: finanse ubezpieczenia nieruchomości telekomunikacja medycyna sportu

39 protected GROUP protected GROUP w Salzburgu w Austrii to od ponad 25 lat lider na rynku usług maklerskich, posiadający 1500 wykwalifikowanych doradców i ekspertów w swoich dziedzinach protected GROUP jest dostarczycielem wielu produktów finansowych i ubezpieczeniowych, a jego dochody sięgają 100 mil EURO rocznie protected GROUP wspomaga również przedsiębiorców w zakładaniu spółek, tworzeniu planów marketingowych i biznesplanów czyli szeroko pojęty Consulting

40 protected GROUP Komunikacja, zdrowy rozwój, innowacja i bezpieczeństwo oraz zwiększanie zasobów pieniężnych i majątku - wszystkie te hasła składają się na wizję koncernu. Symbolika użyta w herbie Grupy Protected jest jednocześnie nieodłącznym mottem jej działania. 1. Komunikacja i zdrowy rozwój 2. Innowacyjność 3. Bezpieczeństwo 4. Zwiększanie zasobów pieniężnych i majątku

41 protected Noble Metals Realizując strategię grupy oferuje wysokiej jakości, specjalistyczny produkt finansowy. Produkt ten daje każdemu możliwość inwestycji w fizyczne złoto o próbie 999,9 w cenach dotychczas na rynku niedostępnych dla prywatnych inwestorów.

42 protected Noble Metals Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów. Biorąc pod uwagę doświadczenie ostatnich lat, oraz prognozy na przyszłość stworzyliśmy jedyny w swoim rodzaju produkt oszczędnościowy. Idea produktu to: Zabezpieczanie przyszłości własnej i najbliższych poprzez własny depozyt złota

43 protected Noble Metals Własny depozyt złota Protected Noble Metals istnieje i obejmuje swym zasięgiem coraz więcej krajów Europy Niemcy, Szwajcaria, Liechtenstein, Francja, Włochy, Hiszpania, Słowacja, Czechy, Polska, Węgry, Serbia, Chorwacja

44 protected Noble Metals Od 2011 roku Protected Nobel Metals oferuje swoje usługi również w Polsce. Główna siedziba Protected Noble Metals Polska Sp. z o.o. znajduje się w budynku AURUM Mennicy Polskiej przy ul. Waliców 11 w Warszawie. nm.com

45 protected Noble Metals

46 protected Noble Metals Depozyt metali szlachetnych oparty na złocie Protected Noble Metals: Program pozwala na otwarcie i rozbudowywanie własnego depozytu złota. Dla naszych klientów złoto kupowane jest na bardzo korzystnych warunkach. W 100% zabezpieczone jako depozyt lub wysyłane pod wskazany adres.

47 Własny depozyt złota W skrócie: Możliwość zakupu jednorazowa lub ratalna Minimalna inwestycja miesięczna przy zakupie ratalnym 100 zł, przy zakupie jednorazowym 10 tys. zł Bardzo atrakcyjna cena złota, liczona z ceny za kilogram Złoto inwestycyjne o próbie 999,9 renomowanych banków europejskich (The London Bullion Market Association) Możliwość w dowolnym momencie obniżenia składki miesięcznej do minimalnej (100zł) Możliwość zawieszenia opłacania składek w dowolnym momencie

48 Własny depozyt złota Złoto przechowywane w bezpiecznym miejscu, po bardzo niskich kosztach 0,48% od wartości depozytu rocznie Wysyłka złota pod wskazany adres, zgodnie z życzeniem Klienta Stały dostęp do informacji o wartości własnego depozytu W każdej chwili możliwość zbycia depozytu złota po aktualnej cenie rynkowej bez dodatkowych opłat Możliwość opłaty wszystkich kosztów z góry Status VIP (wysoka elastyczność programu i korzyści finansowe)

49 Własny depozyt złota Profesjonalna obsługa Klientów, po zakupie złota korespondencja do Klienta Rozliczenie konta Klienta raz w roku, informacja o zgromadzonym depozycie Stała infolinia dla Klientów i sprzedawców na temat produktu i depozytu Możliwość dostosowania obsługi do potrzeb Klienta (partnera handlowego)

50 Własny depozyt złota Austria, obok Szwajcarii należy do wąskiej grupy krajów uznawanych za najbardziej rygorystycznie przestrzegających tajemnicy handlowej i bankowej. Zgodnie z paragrafem 38. Konstytucji Republiki Austrii, banki nie mogą przekazywać informacji osobom trzecim, a jest to możliwe tylko w przypadku wszczęcia postępowania karnego.

51 Własny depozyt złota 300 zł x 12 x 11 lat = zł Depozyt/marża transakcyjna 12% 4 752,00 zł VIP 50% / 50% - Standard Taka sama całkowita suma zainwestowanego kapitału

52 Własny depozyt złota STANDARD 50%/50% VIP 100% kosztów STANDARD 50%/50% VIP 100% kosztów Mennica Koszty początkowo 0,00 zł 4 752,00 zł ,00 zł 3 600,00 zł ,00 zł 3 600,00 zł ,00 zł 3 600,00 zł ,00 zł 3 600,00 zł ,00 zł 3 600,00 zł ,00 zł 3 600,00 zł ,00 zł 3 600,00 zł ,00 zł 3 600,00 zł ,00 zł 3 600,00 zł ,00 zł 2 448,00 zł ,00 zł 0,00 zł Ilość złota w gramach Ilość złota w gramach Ilość złota w gramach 44,07 88,14 65,81 37,94 75,89 56,66 44,30 65,14 48,64 74,11 74,11 55,34 65,68 65,68 49,04 54,94 54,94 41,02 50,20 50,20 37,49 39,16 39,16 29,24 32,45 32,45 24,23 24,00 16,32 17,92 18,37 0,00 13,71 Łączna kwota na zakup złota ,00 zł ,00 zł Ilość gramów Total 485,22 g 562,03 g 439,10 Suma Wpłat ,00 zł ,00 zł Wartość w 11 roku ,50 zł ,25 zł ,16 zł

53 Własny depozyt złota VIP 100% kosztów STANDARD 50%/50% Mennica Ilość gramów Total 562,03 485,22 439,09 Wartość w 11 roku ,25 zł ,50 zł ,16 zł zł ,00 zł80 000,00 zł60 000,00 zł40 000,00 zł20 000,00 VIP 100% kosztów STANDARD 50%/50% Mennica zł0,00

54 Własny depozyt złota Zlecenie Wysyłka Depozyt Rozliczenie zakupów 14 dni Wysyłka ubezpieczoną przesyłką kurierską pod wskazany adres Odsprzedaż po hurtowej cenie zakupu

55 Własny depozyt złota

56 Własny depozyt złota Na spotkaniu z klientem Doradca Finansowy zadając Klientowi następujące pytanie. Jeśli miałby Pan rozpocząć jakiś program oszczędnościowy, to jaki on miałby być? Najczęściej usłyszy No cóż, jeśli Pan o to pyta, to przede wszystkim: - Żeby był bezpieczny, ale też i zyskowny -Żebym zawsze mógł przestać płacić jeśli nie będzie mnie na to stać -Żebym mógł płacić znowu kiedy już będzie mnie na to stać

57 Własny depozyt złota - Żebym mógł obniżyć lub podnieść wysokość inwestycji w zależności od sytuacji - Żebym mógł wycofać pieniądze w każdej chwili - Żebym mógł korzystać z pieniędzy nie przerywając programu - Żebym mógł inwestować w każdej chwili więcej, np. za 3 lata z góry - Żebym nie musiał płacić podatku Belki - Żeby skarbowy nie miał wglądu w moje konto - To chyba z grubsza byłoby najważniejsze..

58 Własny depozyt złota I tu mamy trzy wersje odpowiedzi 1. Takie rzeczy to tylko w ERZE 2. Po cuda to do Pana Boga 3. Protected Noble Metals

59 Dziękuję

Złoto i srebro. we współczesnym portfelu inwestycyjnym. Obraz gospodarki jest lepiej widoczny przez tylną, Warren Buffett

Złoto i srebro. we współczesnym portfelu inwestycyjnym. Obraz gospodarki jest lepiej widoczny przez tylną, Warren Buffett Złoto i srebro we współczesnym portfelu inwestycyjnym Obraz gospodarki jest lepiej widoczny przez tylną, zakurzoną Ryzyko bierze szybę, się niż z przez niewiedzy czysto o umytą tym co szybę robisz przednią

Bardziej szczegółowo

Prezentacja jak inwestować w złoto w 2013 roku

Prezentacja jak inwestować w złoto w 2013 roku Prezentacja jak inwestować w złoto w 2013 roku AGENDA SZKOLENIA CZĘŚĆ 1 O GRUPIE MENNICE KRAJOWE S.A. CZĘŚĆ 2 INFORMACJE O RYNKU ZŁOTA CZĘŚĆ 3 ZŁOTO INWESTYCYJNE PRODUKT NA LATA 2013-2015 CZĘŚĆ 4 PODSUMOWANIE

Bardziej szczegółowo

Prezentacja dotycząca inwestowania w złoto. Wojciech Mróz, CFA Licencjonowany doradca Inwestycyjny nr 219

Prezentacja dotycząca inwestowania w złoto. Wojciech Mróz, CFA Licencjonowany doradca Inwestycyjny nr 219 Prezentacja dotycząca inwestowania w złoto Wojciech Mróz, CFA Licencjonowany doradca Inwestycyjny nr 219 AGENDA SZKOLENIA CZĘŚĆ 1 O GRUPIE MENNICE KRAJOWE S.A. CZĘŚĆ 2 INFORMACJE O RYNKU ZŁOTA CZĘŚĆ 3

Bardziej szczegółowo

Indywidualny depozyt metali szlachetnych. prosta droga do bezpiecznego pomnażania majątku

Indywidualny depozyt metali szlachetnych. prosta droga do bezpiecznego pomnażania majątku Indywidualny depozyt metali szlachetnych prosta droga do bezpiecznego pomnażania majątku O NAS Krajowe Centrum Złota jest spółką zajmująca się handlem inwestycyjnymi metalami szlachetnymi wyłącznie z certyfikatem

Bardziej szczegółowo

Dezintegracja gospodarki światowej w latach 1918-1939

Dezintegracja gospodarki światowej w latach 1918-1939 Gospodarka światowa Dezintegracja gospodarki światowej w latach 1918-1939 Tomasz Białowąs msg.umcs.lublin.pl/bialowas.htm bialowas@hektor.umcs.lublin.pl Etapy w analizie Lata 1918-1924 Lata 1924-1929 Lata

Bardziej szczegółowo

Polityka monetarna państwa

Polityka monetarna państwa Polityka monetarna państwa Definicja pieniądza To miara wartości dóbr i usług To ustawowy środek zwalniania od zobowiązań Typy pieniądza Pieniądz materialny: monety, banknoty, czeki, weksle, akcje, obligacje

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Temat spotkania: Finanse dla sprytnych Dlaczego inteligencja finansowa popłaca? Prowadzący: dr Anna Miarecka Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie 28 maj

Bardziej szczegółowo

TEST WIEDZY EKONOMICZNEJ nr 4

TEST WIEDZY EKONOMICZNEJ nr 4 TEST WIEDZY EKONOMICZNEJ nr 4 TEST WYBORU (1 pkt za prawidłową odpowiedź) Przeczytaj uważnie pytania, wybierz jedną poprawną odpowiedź spośród podanych i zakreśl ją znakiem X. Czas pracy 30 minut. 1. Bankiem

Bardziej szczegółowo

Gospodarka światowa w 2015. Mateusz Knez kl. 2A

Gospodarka światowa w 2015. Mateusz Knez kl. 2A Gospodarka światowa w 2015 Mateusz Knez kl. 2A Koło Ekonomiczne IV LO Nasze koło ekonomiczne współpracuje z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu. Wspólne działania rozpoczęły się od podpisania umowy pomiędzy

Bardziej szczegółowo

SYSTEM BANKOWY. Finanse 110630-1165

SYSTEM BANKOWY. Finanse 110630-1165 SYSTEM BANKOWY Finanse Plan wykładu Rodzaje i funkcje bankowości Bankowość centralna Banki komercyjne i inwestycyjne Finanse Funkcje banku centralnego(1) Bank dla państwa Bank dla banków Emisja pieniądza

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Wspólna waluta euro Po co komu Unia Europejska i euro? dr Urszula Kurczewska EKONOMICZNY UNIWERSYTET DZIECIĘCY

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Wspólna waluta euro Po co komu Unia Europejska i euro? dr Urszula Kurczewska EKONOMICZNY UNIWERSYTET DZIECIĘCY Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Wspólna waluta euro Po co komu Unia Europejska i euro? dr Urszula Kurczewska Szkoła Główna Handlowa w Warszawie 23 października 2012 r. EKONOMICZNY UNIWERSYTET DZIECIĘCY

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Walutowa wieża Babel Dr Grzegorz Wojtkowiak Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu 6 listopada 2014 r. EKONOMICZNY UNIWERSYTET DZIECIĘCY WWW.UNIWERSYTET-DZIECIECY.PL Pieniądze

Bardziej szczegółowo

Wykład 16: Determinanty kursu walutowego w krótkim i długim okresie. Gabriela Grotkowska

Wykład 16: Determinanty kursu walutowego w krótkim i długim okresie. Gabriela Grotkowska Międzynarodowe Stosunki konomiczne Makroekonomia gospodarki otwartej i finanse miedzynarodowe Wykład 16: Determinanty kursu walutowego w krótkim i długim okresie Gabriela Grotkowska Plan wykładu 16 Kurs

Bardziej szczegółowo

RYNEK FINANSOWY W POLSCE - WYBRANE PROBLEMY

RYNEK FINANSOWY W POLSCE - WYBRANE PROBLEMY GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY Rzecznik Prasowy Prezesa GUS seminarium naukowe pod patronatem naukowym prof. dr hab. Józefa Oleńskiego Prezesa GUS RYNEK FINANSOWY W POLSCE - WYBRANE PROBLEMY prof. nadzw. dr

Bardziej szczegółowo

lokata ze strukturą Złoża Zysku

lokata ze strukturą Złoża Zysku lokata ze strukturą Złoża Zysku Lokata ze strukturą to wyjątkowa okazja, aby pomnożyć swoje oszczędności w bezpieczny sposób. Lokata ze strukturą Złoża Zysku to produkt łączony, składający się z promocyjnej

Bardziej szczegółowo

Oszczędzanie a inwestowanie..

Oszczędzanie a inwestowanie.. Oszczędzanie a inwestowanie.. Oszczędzanie to zabezpieczenie nadmiaru środków finansowych niewykorzystanych na bieżącą konsumpcję oraz czerpanie z tego tytułu korzyści w postaci odsetek. Jest to czynność

Bardziej szczegółowo

Plan finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa i jego uwarunkowania

Plan finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa i jego uwarunkowania Departament Długu Publicznego Plan finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa i jego uwarunkowania Listopad 2014 NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE Miesięczny kalendarz emisji... 2 Komentarze MF... 8 ul.

Bardziej szczegółowo

Jak inwestować w burzliwych czasach? Typy inwestycyjne Union Investment TFI

Jak inwestować w burzliwych czasach? Typy inwestycyjne Union Investment TFI Jak inwestować w burzliwych czasach? Typy inwestycyjne Union Investment TFI Warszawa luty 2013 r. Co ma największy potencjał zysku? Typy inwestycyjne na 12 miesięcy luty 2013 2 Subfundusz UniKorona Akcje

Bardziej szczegółowo

Akademia Młodego Ekonomisty

Akademia Młodego Ekonomisty Temat spotkania: Matematyka finansowa dla liderów Temat wykładu: Matematyka finansowa wokół nas Prowadzący: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie 14 października 2014 r. Matematyka finansowa dla liderów Po

Bardziej szczegółowo

Imię i nazwisko (czytelnie).. Nazwa szkoły.

Imię i nazwisko (czytelnie).. Nazwa szkoły. Imię i nazwisko (czytelnie).. Nazwa szkoły. Drogi Uczniu! Masz przed sobą test złożony z 30 pytań jednokrotnego wyboru. Oznacza to, że w każdym pytaniu poprawna jest tylko jedna odpowiedź. Zaznacz ją w

Bardziej szczegółowo

Konkurs wiedzy ekonomicznej

Konkurs wiedzy ekonomicznej POZIOMO: 1. zdolność pieniądza do przechowywania wartości 2. pośrednik giełdowy 3. stan rachunku lub konta 4. punkt wymiany walut 5. waluta zjednoczonej Europy 6. spadek cen kursu papierów wartościowych

Bardziej szczegółowo

ZŁOTY FILAR. Budowanie majątku dzięki metalom szlachetnym

ZŁOTY FILAR. Budowanie majątku dzięki metalom szlachetnym ZŁOTY FILAR Budowanie majątku dzięki metalom szlachetnym Pieniądz papierowy powraca prędzej czy później do swojej wewnętrznej wartości - zera. Voltaire (1694-1778) Pieniądz papierowy ciągle traci na wartości

Bardziej szczegółowo

Kreacja pieniądza: mity i rzeczywistość Czy banki centralne kreują pieniądze? Czy QE to masowe drukowanie pieniędzy?

Kreacja pieniądza: mity i rzeczywistość Czy banki centralne kreują pieniądze? Czy QE to masowe drukowanie pieniędzy? Andrzej Sławiński Kreacja pieniądza: mity i rzeczywistość Czy banki centralne kreują pieniądze? Czy QE to masowe drukowanie pieniędzy? 1. Czy banki centralne emitują pieniądze? Warszawa.gazeta.pl Bilans

Bardziej szczegółowo

Rola banku w gospodarce Po co potrzebne są banki? Katarzyna Szarkowska-Ludew

Rola banku w gospodarce Po co potrzebne są banki? Katarzyna Szarkowska-Ludew Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Rola banku w gospodarce Po co potrzebne są banki? Katarzyna Szarkowska-Ludew Uniwersytet w Białymstoku 5 grudnia 2013 r. O czym będziemy rozmawiać? 1.Jak powstały banki?

Bardziej szczegółowo

Lepsza perspektywa zysków! Zarządzanie płynnością Typy inwestycyjne Union Investment

Lepsza perspektywa zysków! Zarządzanie płynnością Typy inwestycyjne Union Investment Lepsza perspektywa zysków! Zarządzanie płynnością Typy inwestycyjne Union Investment Warszawa maj 2012 r. W co lokować nadwyżki? Aktualne typy inwestycyjne. maj 2012 2 Zarządzanie płynnością PLN Stały

Bardziej szczegółowo

Jak zbierać plony? Krótkoterminowo ostrożnie Długoterminowo dobierz akcje Typy inwestycyjne Union Investment

Jak zbierać plony? Krótkoterminowo ostrożnie Długoterminowo dobierz akcje Typy inwestycyjne Union Investment Jak zbierać plony? Krótkoterminowo ostrożnie Długoterminowo dobierz akcje Typy inwestycyjne Union Investment Warszawa sierpień 2011 r. Co ma potencjał zysku? sierpień 2011 2 Sztandarowy fundusz dla klientów

Bardziej szczegółowo

Planowanie finansów osobistych

Planowanie finansów osobistych Planowanie finansów osobistych Osoby, które planują znaczne wydatki w perspektywie najbliższych kilku czy kilkunastu lat, osoby pragnące zabezpieczyć się na przyszłość, a także wszyscy, którzy dysponują

Bardziej szczegółowo

Determinanty kursu walutowego w krótkim i długim okresie

Determinanty kursu walutowego w krótkim i długim okresie Determinanty kursu walutowego w krótkim i długim okresie Wykład 10 z Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych, C UW Copyright 2006 Pearson Addison-Wesley & Gabriela Grotkowska 2 Wykład 10 Kurs walutowy

Bardziej szczegółowo

Złoty trend. Wszystko o rynku złota. Raport specjalny portalu Funduszowe.pl

Złoty trend. Wszystko o rynku złota. Raport specjalny portalu Funduszowe.pl Złoty trend Wszystko o rynku złota Raport specjalny portalu Funduszowe.pl Złoto w dzisiejszych czasach jest popularnym środkiem inwestycyjnym. Uważa się przy tym, że inwestowanie w kruszec (poprzez fundusze,

Bardziej szczegółowo

Akademia Młodego Ekonomisty. Walutowa Wieża Babel

Akademia Młodego Ekonomisty. Walutowa Wieża Babel Akademia Młodego Ekonomisty Walutowa Wieża Babel Dr Andrzej Dzun Uniwersytet w Białymstoku 20 listopada 2014 r. Pieniądz- powszechnie akceptowany z mocy prawa lub zwyczaju środek regulowania zobowiązań,

Bardziej szczegółowo

MSG ĆWICZENIA 3. Międzynarodowe przepływy kapitału

MSG ĆWICZENIA 3. Międzynarodowe przepływy kapitału MSG ĆWICZENIA 3 Międzynarodowe przepływy kapitału przemieszczanie za granicę wartości w formie środków finansowych lub dóbr materialnych, gdy kraj przyjmujący kapitał jest obciążony na rzecz kraju-eksportera

Bardziej szczegółowo

Finanse dla sprytnych

Finanse dla sprytnych Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Uniwersytet w Białymstoku 28 kwietnia 2011 r. Finanse dla sprytnych Dlaczego inteligencja finansowa popłaca? dr Adam Wyszkowski EKONOMICZNY UNIWERSYTET DZIECIĘCY WWW.UNIWERSYTET-DZIECIECY.PL

Bardziej szczegółowo

DYWERSYFIKACJA PORTFELA INWESTYCYJNEGO W DOBIE EKONOMICZNEGO KRYZYSU

DYWERSYFIKACJA PORTFELA INWESTYCYJNEGO W DOBIE EKONOMICZNEGO KRYZYSU DYWERSYFIKACJA PORTFELA INWESTYCYJNEGO W DOBIE EKONOMICZNEGO KRYZYSU Każda inwestycja Twojego kapitału powinna być poprzedzona skrupulatną analizą różnych form oszczędzania i budowania majątku. Ponadto

Bardziej szczegółowo

Międzyrynkowa analiza kursów walutowych SPIS TREŚCI

Międzyrynkowa analiza kursów walutowych SPIS TREŚCI Międzyrynkowa analiza kursów walutowych Ashraf Laidi SPIS TREŚCI Przedmowa Podziękowania Wprowadzenie Rozdział 1. Dolar i złoto Koniec systemu z Bretton Woods złoto rozpoczyna hossę Restrykcyjna polityka

Bardziej szczegółowo

Zyski są w Twoim zasięgu! Typy inwestycyjne Union Investment

Zyski są w Twoim zasięgu! Typy inwestycyjne Union Investment Zyski są w Twoim zasięgu! Typy inwestycyjne Union Investment Warszawa Listopad 2012 Co ma potencjał zysku? Typy inwestycyjne na 12 miesięcy listopad 2012 Kategorie aktywów cieszące się największym zainteresowaniem

Bardziej szczegółowo

Kursy walutowe wprowadzenie

Kursy walutowe wprowadzenie Kursy walutowe wprowadzenie Krzysztof Radojewski Koło Naukowe Zarządzania Finansami http://knmanager.ae.wroc.pl e-mail: knmanager@ae.wroc.pl Spis treści podstawowe pojęcia, ewolucja międzynarodowego systemu

Bardziej szczegółowo

W dłuższym terminie Grexit nie powinien zaszkodzić Polsce

W dłuższym terminie Grexit nie powinien zaszkodzić Polsce W dłuższym terminie Grexit nie powinien zaszkodzić Polsce Cała uwaga Europy skupia się od kilku miesięcy na Grecji ze względu na nasilenie trwającego w tym kraju kryzysu finansowego. Perspektywa wyjścia

Bardziej szczegółowo

Zbieraj zyski z UniStabilnym Wzrostem! Typy inwestycyjne Union Investment

Zbieraj zyski z UniStabilnym Wzrostem! Typy inwestycyjne Union Investment Zbieraj zyski z UniStabilnym Wzrostem! Typy inwestycyjne Union Investment Warszawa wrzesień 2012 r. Co ma potencjał zysku? wrzesień 2012 2 Sztandarowy subfundusz dla klientów banków spółdzielczych: UniStabilny

Bardziej szczegółowo

UMOŻLIWIAMY WYMIANĘ PONAD 120 WALUT Z CAŁEGO ŚWIATA

UMOŻLIWIAMY WYMIANĘ PONAD 120 WALUT Z CAŁEGO ŚWIATA UMOŻLIWIAMY WYMIANĘ PONAD 120 WALUT Z CAŁEGO ŚWIATA Transakcje Spot (Transkacje natychmiastowe) Transakcje terminowe (FX Forward) Zlecenia rynkowe (Market Orders) Nasza firma Powstaliśmy w jednym, jasno

Bardziej szczegółowo

T. Łuczka Kapitał obcy w małym i średnim przedsiębiorstwie. Wybrane aspekty mikro i makroekonomii

T. Łuczka Kapitał obcy w małym i średnim przedsiębiorstwie. Wybrane aspekty mikro i makroekonomii Teresa Łuczka Godziny konsultacji: 12 13.30 poniedziałek 15 16 wtorek p. 306 Strzelecka T. Łuczka Kapitał obcy w małym i średnim przedsiębiorstwie. Wybrane aspekty mikro i makroekonomii WYKŁAD 1 (26.02)

Bardziej szczegółowo

Bezpieczne zyski w Twoim zasięgu Typy inwestycyjne Union Investment

Bezpieczne zyski w Twoim zasięgu Typy inwestycyjne Union Investment Bezpieczne zyski w Twoim zasięgu Typy inwestycyjne Union Investment Warszawa październik 2012 r. Co ma potencjał zysku? Typy inwestycyjne na 12 miesięcy październik 2012 2 Kategorie aktywów cieszące się

Bardziej szczegółowo

Polityka pieniężna. Prof. dr hab. Marian Górski

Polityka pieniężna. Prof. dr hab. Marian Górski Polityka pieniężna Prof. dr hab. Marian Górski Spis wykładów Wykład 1 Pieniądz pochodzenie i formy współczesnego pieniądza Wykład 2 Dwuszczeblowy sektor bankowy gospodarki rynkowej Wykład 3 Podaż pieniądza

Bardziej szczegółowo

Wykład 5 Kurs walutowy parytet stóp procentowych

Wykład 5 Kurs walutowy parytet stóp procentowych Wykład 5 Kurs walutowy parytet stóp procentowych dr Leszek Wincenciak WNUW 2/30 Plan wykładu: Kurs walutowy i stopy procentowe Kursy walutowe i dochody z aktywów Rynek pieniężny i rynek walutowy fektywność

Bardziej szczegółowo

Globalny kryzys ekonomiczny Geneza, istota, perspektywy

Globalny kryzys ekonomiczny Geneza, istota, perspektywy Globalny kryzys ekonomiczny Geneza, istota, perspektywy prof. dr hab. Piotr Banaszyk, prof. zw. UEP Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu Wydział Gospodarki Międzynarodowej Agenda 1. Przyczyny globalnego

Bardziej szczegółowo

lokata ze strukturą Czarne Złoto

lokata ze strukturą Czarne Złoto lokata ze strukturą Czarne Złoto Lokata ze strukturą Czarne Złoto jest produktem łączonym. Składa się z lokaty promocyjnej i produktu strukturyzowanego Czarne Złoto inwestycji w formie ubezpieczenia na

Bardziej szczegółowo

TEST WIEDZY EKONOMICZNEJ nr 3

TEST WIEDZY EKONOMICZNEJ nr 3 TEST WIEDZY EKONOMICZNEJ nr 3 TEST WYBORU (1 pkt za prawidłową odpowiedź) Przeczytaj uważnie pytania, wybierz jedną poprawną odpowiedź spośród podanych i zakreśl ją znakiem X. Czas pracy 30 minut. 1. Państwem

Bardziej szczegółowo

Złoty Polski po I Wojnie Światowej.

Złoty Polski po I Wojnie Światowej. Złoty (skrót zł, lub aktualny kod ISO 4217 PLN), to podstawowa jednostka monetarna w Polsce, która dzieli się na 100 groszy. Nazwę polskiej jednostki monetarnej wprowadzono w 1919 roku, parytet złota określono

Bardziej szczegółowo

Porównanie możliwości inwestowania w tzw. bezpieczne formy lokowania oszczędności. Jakub Pakos Paulina Smugarzewska

Porównanie możliwości inwestowania w tzw. bezpieczne formy lokowania oszczędności. Jakub Pakos Paulina Smugarzewska Porównanie możliwości inwestowania w tzw. bezpieczne formy lokowania oszczędności Jakub Pakos Paulina Smugarzewska Plan prezentacji 1. Bezpieczne formy lokowania oszczędności 2. Depozyty 3. Fundusze Papierów

Bardziej szczegółowo

1. Co to jest lokata? 2. Rodzaje lokat bankowych 3. Lokata denominowana 4. Lokata inwestycyjna 5. Lokata negocjowana 6. Lokata nocna (overnight) 7.

1. Co to jest lokata? 2. Rodzaje lokat bankowych 3. Lokata denominowana 4. Lokata inwestycyjna 5. Lokata negocjowana 6. Lokata nocna (overnight) 7. Lokaty 1. Co to jest lokata? Spis treści 2. Rodzaje lokat bankowych 3. Lokata denominowana 4. Lokata inwestycyjna 5. Lokata negocjowana 6. Lokata nocna (overnight) 7. Lokata progresywna 8. Lokata rentierska

Bardziej szczegółowo

Krzysztof Osiński BIZNES MIĘDZYNARODOWY NA PROGU XXI WIEKU KOMPENDIUM

Krzysztof Osiński BIZNES MIĘDZYNARODOWY NA PROGU XXI WIEKU KOMPENDIUM Krzysztof Osiński BIZNES MIĘDZYNARODOWY NA PROGU XXI WIEKU KOMPENDIUM Szczecin, 2010 Spis treści Wstęp... 11 CZĘŚĆ I OD WYMIANY MIĘDZYNARODOWEJ DO GOSPODARKI GLOBALNEJ Rozdział 1 HANDEL MIĘDZYNARODOWY....

Bardziej szczegółowo

Złoto. Korzystna inwestycja w bezpieczną przyszłość. Trwała forma kapitału. Niebanalny prezent

Złoto. Korzystna inwestycja w bezpieczną przyszłość. Trwała forma kapitału. Niebanalny prezent Złoto Korzystna inwestycja w bezpieczną przyszłość Jeśli szukasz zróżnicowanych form lokowania kapitału lub po prostu chcesz czuć wartość swoich pieniędzy, zainwestuj w złoto. Inwestycja w złoto od zarania

Bardziej szczegółowo

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz Poradnik Inwestora Numer 1 Admiral Markets Sp. z o.o. ul. Aleje Jerozolimskie 133 lok.34 02-304 Warszawa e-mail: Info@admiralmarkets.pl Tel. +48

Bardziej szczegółowo

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Twoja emerytura. Wyższa emerytura. Niższe podatki!

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Twoja emerytura. Wyższa emerytura. Niższe podatki! Twoja emerytura Wyższa emerytura Niższe podatki! Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to wyjątkowy program oszczędnościowy w formie ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi,

Bardziej szczegółowo

OPIS FUNDUSZY OF/ULM4/1/2012

OPIS FUNDUSZY OF/ULM4/1/2012 OPIS FUNDUSZY OF/ULM4/1/2012 Spis treści Opis Ubezpieczeniowego Funduszu Kapitałowego ING Perspektywa 2020 3 Opis Ubezpieczeniowego Funduszu Kapitałowego ING Perspektywa 2025 6 Opis Ubezpieczeniowego Funduszu

Bardziej szczegółowo

Plan wykładu 8 Równowaga ogólna w małej gospodarce otwartej

Plan wykładu 8 Równowaga ogólna w małej gospodarce otwartej Plan wykładu 8 Równowaga ogólna w małej gospodarce otwartej 1. Model Mundella Fleminga 2. Dylemat polityki gospodarczej małej gospodarki otwartej 3. Skuteczność polityki monetarnej i fiskalnej w warunkach

Bardziej szczegółowo

Copyright BiznesTUBE Sp. z o. o.

Copyright BiznesTUBE Sp. z o. o. Kraków 2015 Copyright BiznesTUBE Sp. z o. o. Gdybym dostawała choć jeden złoty za każdym razem, kiedy ludzie kupują fałszywkę twierdząc, że to złoto; albo kiedy przepłacają dużo za dużo za złoto, byłabym

Bardziej szczegółowo

Skuteczne rozwiązania w zarządzaniu płynnością firm i przedsiębiorstw Typy inwestycyjne Union Investment TFI. Warszawa marzec 2013 r.

Skuteczne rozwiązania w zarządzaniu płynnością firm i przedsiębiorstw Typy inwestycyjne Union Investment TFI. Warszawa marzec 2013 r. Skuteczne rozwiązania w zarządzaniu płynnością firm i przedsiębiorstw Typy inwestycyjne Union Investment TFI Warszawa marzec 2013 r. W co lokować nadwyżki? Aktualne typy inwestycyjne. marzec 2013 2 Zarządzanie

Bardziej szczegółowo

Złoto inwestycja w ponadczasowe wartości. Polska

Złoto inwestycja w ponadczasowe wartości. Polska Złoto inwestycja w ponadczasowe wartości Polska ZŁOTO Cytat Kto posiada złoto, zawsze ma pieniądze Alan Greenspan, szef banku centralnego Stanów Zjednoczonych FED w latach 1987-2006 2 Firma Jaką firmą

Bardziej szczegółowo

BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A.

BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. BANK HANDLOWY W WARSZAWIE S.A. Wyniki skonsolidowane za III kwartał 2011 roku Listopad 2011 III kwartał 2011 roku podsumowanie Wolumeny Kredyty korporacyjne 12% kw./kw. Kredyty hipoteczne 20% kw./kw. Depozyty

Bardziej szczegółowo

Sierpnień 2015. Kieruj płynnością swojej firmy! Typy inwestycyjne Union Investment TFI. Warszawa Sierpień 2015 r.

Sierpnień 2015. Kieruj płynnością swojej firmy! Typy inwestycyjne Union Investment TFI. Warszawa Sierpień 2015 r. Kieruj płynnością swojej firmy! Typy inwestycyjne Union Investment TFI Warszawa Sierpień 2015 r. W co lokować nadwyżki? Aktualne typy inwestycyjne Zarządzanie płynnością PLN Potencjał wzrostu UniLokata

Bardziej szczegółowo

Rozdział 3. Zarządzanie długiem 29

Rozdział 3. Zarządzanie długiem 29 Wstęp 9 Rozdział 1. Źródła informacji 11 Źródła informacji dla finansów 11 Rozdział 2. Amortyzacja 23 Amortyzacja 23 Rozdział 3. Zarządzanie długiem 29 Finansowanie działalności 29 Jak optymalizować poziom

Bardziej szczegółowo

Instrumenty strukturyzowane inwestycja na rynku kapitałowym w okresie kryzysu finansowego

Instrumenty strukturyzowane inwestycja na rynku kapitałowym w okresie kryzysu finansowego Katedra Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Witold Szczepaniak Instrumenty strukturyzowane inwestycja na rynku kapitałowym w okresie kryzysu finansowego Rynek

Bardziej szczegółowo

Rozdział 15. podręcznika Wolna przedsiębiorczość - bank centralny

Rozdział 15. podręcznika Wolna przedsiębiorczość - bank centralny Rozdział 15. podręcznika Wolna przedsiębiorczość - bank centralny Autor: Mateusz Machaj #bank centralny #inflacja #polityka pieniężna #stopy procentowe W tym rozdziale dowiesz się: Czym są banki centralne

Bardziej szczegółowo

ING Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. ogłasza zmiany w Statutach:

ING Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. ogłasza zmiany w Statutach: ING Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. ogłasza zmiany w Statutach: ING Funduszu Inwestycyjnego Otwartego Obligacji Dolarowych ING Funduszu Inwestycyjnego Otwartego Obligacji Euro Poniższe zmiany

Bardziej szczegółowo

Subfundusz wydzielony w ramach Allianz Fundusz Inwestycyjny Otwarty

Subfundusz wydzielony w ramach Allianz Fundusz Inwestycyjny Otwarty Subfundusz wydzielony w ramach Allianz Fundusz Inwestycyjny Otwarty Aktywa subfunduszu są inwestowane w instrumenty finansowe o ograniczonym ryzyku np. papiery wartościowe emitowane przez najbardziej wiarygodnych

Bardziej szczegółowo

Międzynarodowy system walutowy

Międzynarodowy system walutowy Międzynarodowy system walutowy Wykład 12 z Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych, CE UW Copyright Gabriela Grotkowska 2 Wykład 12 Międzynarodowy system walutowy Przed systemem waluty złotej System waluty

Bardziej szczegółowo

Top 5 Polscy Giganci

Top 5 Polscy Giganci lokata ze strukturą Top 5 Polscy Giganci Pomnóż swoje oszczędności w bezpieczny sposób inwestując w lokatę ze strukturą Top 5 Polscy Giganci to możliwy zysk nawet do 45%. Lokata ze strukturą Top 5 Polscy

Bardziej szczegółowo

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD

Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz kontraktów CFD Podstawy inwestowania na rynku Forex, rynku towarowym oraz Poradnik Inwestora Numer 4 Admiral Markets Sp. z o.o. ul. Aleje Jerozolimskie 133 lok.34 02-304 Warszawa e-mail: Info@admiralmarkets.pl Tel. +48

Bardziej szczegółowo

Opis funduszy OF/ULS2/2/2016

Opis funduszy OF/ULS2/2/2016 Opis funduszy OF/ULS2/2/2016 Spis treści Opis funduszy OF/ULS2/2/2016 Rozdział 1. Postanowienia ogólne... 3 Rozdział 2. Polityka inwestycyjna i opis ryzyka UFK portfel Dłużny... 3 Rozdział 3. Polityka

Bardziej szczegółowo

Waluty to nie wszystko Wykres 1. Korelacja między S&P500 i dolarem w latach 2001-2011 (6 miesięcy krocząco). Źródło:Bespoke Investment Group

Waluty to nie wszystko Wykres 1. Korelacja między S&P500 i dolarem w latach 2001-2011 (6 miesięcy krocząco). Źródło:Bespoke Investment Group ANALIZA NOBLE SECURITIES, 01.04.2011 r. Banki centralne popsuły rynki W ostatnim czasie zupełnie zaniknęła korelacja między kursem dolara a zachowaniem rynków akcji. Jednocześnie korelacja obligacje akcje

Bardziej szczegółowo

Rachunkowość finansowa środki pieniężne i inwestycje. Ewidencja środków pieniężnych w kasie

Rachunkowość finansowa środki pieniężne i inwestycje. Ewidencja środków pieniężnych w kasie 1 Ewidencja środków pieniężnych w kasie 1. Wpływ gotówki podjętej z rachunku bankowego 2. Wypłaty wynagrodzeń 3. Wpłaty gotówkowe dokonane przez kontrahentów 4. Wypłaty zasiłków dla pracowników finansowane

Bardziej szczegółowo

koordynator: nauczyciele wspomagający: mgr Jadwiga Greszta mgr Magdalena Kosiorska mgr Iwona Pałka

koordynator: nauczyciele wspomagający: mgr Jadwiga Greszta mgr Magdalena Kosiorska mgr Iwona Pałka koordynator: mgr Jadwiga Greszta nauczyciele wspomagający: mgr Magdalena Kosiorska mgr Iwona Pałka Opracowanie słownictwa dotyczącego bankowości i finansów. Od Grosika do Złotówki rozwiązywanie łamigłówek

Bardziej szczegółowo

Warunki Subskrypcji *

Warunki Subskrypcji * Złoto Inwestycyjne Warunki Subskrypcji * Minimalna wpłata 50.000 zł Czas trwania Subskrypcji około dwóch tygodni Opłata wstępna BRAK Opłata roczna za przechowanie złota** Gwarantowany odkup złota*** *

Bardziej szczegółowo

Forward kontrakt terminowy o charakterze rzeczywistym (z dostawą instrumentu bazowego).

Forward kontrakt terminowy o charakterze rzeczywistym (z dostawą instrumentu bazowego). Kontrakt terminowy (z ang. futures contract) to umowa pomiędzy dwiema stronami, z których jedna zobowiązuje się do kupna, a druga do sprzedaży, w określonym terminie w przyszłości (w tzw. dniu wygaśnięcia)

Bardziej szczegółowo

Produkty szczególnie polecane

Produkty szczególnie polecane Produkty szczególnie polecane 9 luty 2011 r. Szczegółowe informacje na temat funduszy zarządzanych przez Legg Mason TFI S.A. ( fundusze") zawarte są w prospekcie informacyjnym oraz skrócie prospektu informacyjnego,

Bardziej szczegółowo

6 miesięczna LOKATA Strukturyzowana Czas Złotówki III

6 miesięczna LOKATA Strukturyzowana Czas Złotówki III 6 miesięczna LOKATA Strukturyzowana Czas Złotówki III Okres subskrypcji: 02.12.2011 07.12.2011 Okres trwania lokaty: 08.12.2011 08.06.2012 Aktywo bazowe: Kurs EUR/PLN ogłaszany na fixingu Narodowego Banku

Bardziej szczegółowo

Akademia Młodego Ekonomisty

Akademia Młodego Ekonomisty Akademia Młodego Ekonomisty Po co komu Unia Europejska i euro? Prof. dr hab. Elżbieta Kawecka-Wyrzykowska (Katedra Integracji Europejskiej im. Jeana Monneta; www.kawecka.eu) Poprzedniczka strefy euro Łacińska

Bardziej szczegółowo

Licz i zarabiaj matematyka na usługach rynku finansowego

Licz i zarabiaj matematyka na usługach rynku finansowego Licz i zarabiaj matematyka na usługach rynku finansowego Przedstawiony zestaw zadań jest przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ma na celu ukazanie praktycznej strony matematyki, jej zastosowania

Bardziej szczegółowo

System finansowy w Polsce. dr Michał Konopczak Instytut Handlu Zagranicznego i Studiów Europejskich michal.konopczak@sgh.waw.pl

System finansowy w Polsce. dr Michał Konopczak Instytut Handlu Zagranicznego i Studiów Europejskich michal.konopczak@sgh.waw.pl System finansowy w Polsce dr Michał Konopczak Instytut Handlu Zagranicznego i Studiów Europejskich michal.konopczak@sgh.waw.pl Segmenty sektora finansowego (w % PKB) 2 27 212 Wielkość systemu finansowego

Bardziej szczegółowo

Złoto nie tylko dla zuchwałych

Złoto nie tylko dla zuchwałych Złoto nie tylko dla zuchwałych Autor: Bernard Waszczyk, Open Finance 30.10.2011. Na wzroście cen złota można zarabiać na wiele sposobów. Kupno złotych monet czy sztabek jest droższe, ale daje poczucie

Bardziej szczegółowo

Wyzwania w rozwoju gospodarczym Polski : jaka rola JST i spółek komunalnych? Witold M.Orłowski

Wyzwania w rozwoju gospodarczym Polski : jaka rola JST i spółek komunalnych? Witold M.Orłowski Wyzwania w rozwoju gospodarczym Polski : jaka rola JST i spółek komunalnych? Witold M.Orłowski Lubelska Konferencja Spółek Komunalnych, 22.10.2014 Od 20 lat Polska skutecznie goni bogaty Zachód 70.0 PKB

Bardziej szczegółowo

Koniec dolara? Nowy pieniądz międzynarodowy. prof. dr hab. Roman SkarŜyński

Koniec dolara? Nowy pieniądz międzynarodowy. prof. dr hab. Roman SkarŜyński Koniec dolara? Nowy pieniądz międzynarodowy prof. dr hab. Roman SkarŜyński Część I. Stan aktualny Niesprawność międzynarodowego systemu finansowego u źródeł kryzysu finansowego 2008-2010 Rosnąca świadomość,

Bardziej szczegółowo

Warszawa Lipiec 2015 r.

Warszawa Lipiec 2015 r. Kieruj płynnością swojej firmy! Typy inwestycyjne Union Investment TFI Warszawa r. W co lokować nadwyżki? Aktualne typy inwestycyjne Zarządzanie płynnością PLN Potencjał wzrostu UniLokata Zarządzanie płynnością

Bardziej szczegółowo

Prognozy wzrostu dla Polski 2015-06-02 15:58:50

Prognozy wzrostu dla Polski 2015-06-02 15:58:50 Prognozy wzrostu dla Polski 2015-06-02 15:58:50 2 Bank of America Merrill Lynch podniósł prognozy wzrostu PKB dla Polski - z 3,3 do 3,5 proc. w 2015 r. i z 3,4 do 3,7 proc. w 2016 r. W raporcie o gospodarce

Bardziej szczegółowo

KURS DORADCY FINANSOWEGO

KURS DORADCY FINANSOWEGO KURS DORADCY FINANSOWEGO Przykładowy program szkolenia I. Wprowadzenie do planowania finansowego 1. Rola doradcy finansowego Definicja i cechy doradcy finansowego Oczekiwania klienta Obszary umiejętności

Bardziej szczegółowo

5,00 % 0,00 % 0,00 % 2,57 % 3,33 % 3,09 % ZAKUP podsumowanie najlepszych ofert. Strona 1 z 5. 204,98 zł 153,48 zł 151,10 zł.

5,00 % 0,00 % 0,00 % 2,57 % 3,33 % 3,09 % ZAKUP podsumowanie najlepszych ofert. Strona 1 z 5. 204,98 zł 153,48 zł 151,10 zł. Jakub Misiewicz email: jakubmisiewicz@homebrokerpl telefon: Oferta przygotowana dnia:02092015 (23:28) ZAKUP podsumowanie najlepszych ofert Parametry: Waluta: PLN, Kwota: 300 000, Wartość nieruc homośc

Bardziej szczegółowo

Karta informacyjna lokaty strukturyzowanej

Karta informacyjna lokaty strukturyzowanej Karta informacyjna lokaty strukturyzowanej Lokata strukturyzowana WIGwam w pigułce: Strategia pozwalająca zyskać na wzroście indeksu WIG20 Okres inwestycji 1 rok Brak podatku od zysków kapitałowych Partycypacja

Bardziej szczegółowo

Międzynarodowa rola euro na rynku pożyczkowym

Międzynarodowa rola euro na rynku pożyczkowym Międzynarodowa rola euro na rynku pożyczkowym Rola euro jako waluty służącej do zaciągania zobowiązań Euro jest popularną walutą zaciągania zobowiązań. Świadczy o tym wysoki udział dłużnych papierów wartościowych

Bardziej szczegółowo

Za rok obrotowy od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 r.

Za rok obrotowy od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 r. Fundusz PKO Światowy Fundusz Walutowy specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty Opinia niezależnego biegłego rewidenta List do Uczestników Funduszu Połączone sprawozdanie finansowe Oświadczenie Banku

Bardziej szczegółowo

Lokata strukturyzowana Złoto dla zuchwałych

Lokata strukturyzowana Złoto dla zuchwałych Inwestowanie w produkty strukturyzowane wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Powyższe informacje nie stanowią

Bardziej szczegółowo

dr Bartłomiej Rokicki Katedra Makroekonomii i Teorii Handlu Zagranicznego Wydział Nauk Ekonomicznych UW

dr Bartłomiej Rokicki Katedra Makroekonomii i Teorii Handlu Zagranicznego Wydział Nauk Ekonomicznych UW Katedra Makroekonomii i Teorii Handlu Zagranicznego Wydział Nauk Ekonomicznych UW arytet siły nabywczej () arytet siły nabywczej jest wyprowadzany w oparciu o prawo jednej ceny. rawo jednej ceny zakładając,

Bardziej szczegółowo

Fundusz PKO Strategii Obligacyjnych FIZ

Fundusz PKO Strategii Obligacyjnych FIZ Fundusz PKO Strategii Obligacyjnych FIZ 1 Wpływ polityki pieniężnej na obszar makro i wyceny funduszy obligacji Polityka pieniężna kluczowym narzędziem w walce z recesją Utrzymująca się duża podaż taniego

Bardziej szczegółowo

MÓJ UDZIAŁ W ŻYCIU GOSPODARCZYM POWTÓRZENIE PRZED EGZAMINEM GIMNAZJALNYM 2014

MÓJ UDZIAŁ W ŻYCIU GOSPODARCZYM POWTÓRZENIE PRZED EGZAMINEM GIMNAZJALNYM 2014 MÓJ UDZIAŁ W ŻYCIU GOSPODARCZYM POWTÓRZENIE PRZED EGZAMINEM GIMNAZJALNYM 2014 Pieniądz to powszechnie akceptowany środek wymiany towarów i usług oraz miernik ich wartości. PIENIĄDZ HISTORIA PIENIĄDZA W

Bardziej szczegółowo

OPIS FUNDUSZY OF/ULM3/1/2013

OPIS FUNDUSZY OF/ULM3/1/2013 OPIS FUNDUSZY OF/ULM3/1/2013 Spis treści Opis Ubezpieczeniowego Funduszu Kapitałowego ING Perspektywa 2020 3 Opis Ubezpieczeniowego Funduszu Kapitałowego ING Perspektywa 2025 6 Opis Ubezpieczeniowego Funduszu

Bardziej szczegółowo

Matematyka finansowa 11.10.2004 r. Komisja Egzaminacyjna dla Aktuariuszy. XXXIII Egzamin dla Aktuariuszy - 11 października 2004 r.

Matematyka finansowa 11.10.2004 r. Komisja Egzaminacyjna dla Aktuariuszy. XXXIII Egzamin dla Aktuariuszy - 11 października 2004 r. Komisja Egzaminacyjna dla Aktuariuszy XXXIII Egzamin dla Aktuariuszy - 11 października 2004 r. Część I Matematyka finansowa Imię i nazwisko osoby egzaminowanej:... WERSJA TESTU Czas egzaminu: 100 minut

Bardziej szczegółowo

Złota Emerytura http://zlotaemerytura.blogspot.com

Złota Emerytura http://zlotaemerytura.blogspot.com Złota Emerytura http://zlotaemerytura.blogspot.com 1 Złota Emerytura W jakim wieku przejdziesz na emeryturę? Dzisiaj już nikt nie wie kiedy przejdziemy na emeryturę ani jakiej wielkości emeryturę dostaniemy.

Bardziej szczegółowo

Czy warto mieć polską walutę?

Czy warto mieć polską walutę? Czy warto mieć polską walutę? dr hab. Eryk Łon Katedra Finansów Publicznych Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu Ważne linki: Raport dla NBP: Dlaczego Polska nie powinna wchodzić do strefy euro, 2007: http://analizy-rynkowe.pl/raport/

Bardziej szczegółowo

Komisja Egzaminacyjna dla Aktuariuszy XXXV Egzamin dla Aktuariuszy z 16 maja 2005 r. Część I Matematyka finansowa

Komisja Egzaminacyjna dla Aktuariuszy XXXV Egzamin dla Aktuariuszy z 16 maja 2005 r. Część I Matematyka finansowa Komisja Egzaminacyjna dla Aktuariuszy XXXV Egzamin dla Aktuariuszy z 6 maja 005 r. Część I Matematyka finansowa Imię i nazwisko osoby egzaminowanej:... WERSJA TESTU A Czas egzaminu: 00 minut . Inwestorzy

Bardziej szczegółowo

Fundamental Trade EURGBP

Fundamental Trade EURGBP Fundamental Trade EURGBP Euro to bez wątpienia jedna z najsłabszych walut w obecnym czasie, co z resztą widać po zachowaniu w stosunku do większości walut G10. EURUSD schodzi na coraz to niższe pułapy,

Bardziej szczegółowo

Dołącz do największej na świecie rewolucji gospodarczej. airbitworld.com

Dołącz do największej na świecie rewolucji gospodarczej. airbitworld.com Dołącz do największej na świecie rewolucji gospodarczej 1 airbitworld.com Cel tej prezentacji Ty Trudności obecnego systemu monetarnego Nadużycia Centralizacja i nadmierna regulacja Wysokie stawki Te czynniki

Bardziej szczegółowo