Innowacyjne formy promocji i marketingu polskich produktów spożywczych na rynku chińskim

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Innowacyjne formy promocji i marketingu polskich produktów spożywczych na rynku chińskim"

Transkrypt

1 Innowacyjne formy promocji i marketingu polskich produktów spożywczych na rynku chińskim Polskie Centrum Logistyczne w Szanghaju Klaster Eksport Promocja Azja

2 Xijiao International Agricultural Trade Center Shanghai Centrum Wystawienniczo-Sprzedażowe ma powierzchnię m 2.Jest przeznaczone dla zróżnicowanych wysokiej klasy produktów spożywczych krajowych i zagranicznych. Parter i pierwsze piętro Centrum Wystawienniczego zajmuje 69 stoisk firmowych, z których 15 prezentuje produkty zagraniczne. Polskie stoisko jest jedynym stoiskiem z krajów europejskich.

3 Polskie stoisko ma powierzchnię 185 m 2. Koordynatorem działalności polskiego stoiska ze strony polskiej jest : Klaster Eksport Promocja Azja utworzony w grudniu 2011 roku z inicjatywy firm : Detal Holding, Polskiego Centrum Logistycznego Xijiao w Szanghaju, Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur oraz PNO Consultants.

4 Polskie stoisko widok na gabloty wystawiennicze Polskie stoisko ma stanowić centrum promocji przetworzonych polskich produktów żywnościowych. Prezentowane i promowane produkty, po dopełnieniu lokalnych procedur certyfikacyjnych, mogą być przedmiotem sprzedaży hurtowej i detalicznej.

5 Centrum Xijiao ma wspierać import żywności. Celem stoiska polskiego jest Centrum jest promocja polskich artykułów spożywczych nie tylko w Szanghaju ale również w innych regionach Delty Rzeki Jangcy, szczególnie w tak zamożnych, sąsiednich prowincjach jak Zhejiang i Jiangsu. Region ten, poza wysoką konsumpcją chińskiej klasy średniej, ma także istotne znaczenie w Chinach jako rejon kształtujący szereg trendów i wzorców społecznych zachowań.

6 Piękno kobiet wspiera promocję. A eksponowanie i sprzedaż produktów w Centrum Xijiao, stwarza możliwość promowania się przed bardzo dużą ilości odbiorców takimi jak hurtownie, instytucjonalne kanały handlowe, sieci restauracji, supermarketów, łańcuchy hotelowe - nie tylko z Chin, ale i z całego świata.

7 Wizyta Wiceministra Rolnictwa Jarosława Wójtowicza. W Chinach wielką wagę przywiązuje się do relacji politycznych.wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chinach oraz premiera Chin Wen Jiabao w Polsce, nadała tym relacjom nowy wymiar.

8 Kolejka klientów na jednym ze stoisk w Xijiao. Chiny są obecnie największym rynkiem żywności na świecie. Wg. Badań przeprowadzonych przez brytyjską firmę IGD w 2011 r. rynek ten miał wartość 971 miliardów dolarów, podczas gdy rynek amerykański 915 miliardów dolarów.

9 Produkty firmy Aksam członka klastra w Xijiao. Partnerstwo strategiczne między Polską i Chinami i sprzyjający klimat i zapowiedź podjęcia przez Chiny działań do zrównoważenia wymiany handlowej z Polską oraz dążenia do podwojenia obrotów obustronnego handlu w ciągu najbliższych 5 lat; stwarzają wielką szansę dla polskich producentów i eksporterów żywności.

10 Stoisko Członków Klastra na targach SIAL w Szanghaju Tylko stały udział w imprezach targowych i wystawach w Chinach oraz koordynacja działań marketingowych polskich producentów i instytucji państwowych może doprowadzić do rozpoznawalności marki polskich towarów.

11 Prezentacja polskich produktów na targach SIAL. Szanghaj jest już obecnie dużym centrum dystrybucyjnym i jednym z największych importerów i eksporterów produktów rolnych w Chinach. Szanghaj każdego dnia konsumuje 1, 100 ton wieprzowiny, 850 ton drobiu i jaj, 850 ton świeżego mleka, 870 ton ryb i owoców morza, ton warzyw, 3,800 ton owoców, 1, 65 miliona bukietów kwiatów.

12 Stała wystawa polskich produktów w Xijiao PLC Xijiao pomaga firmom i ich produktom dostanie się na rynek najbardziej zaludnionego kraju na świecie, za ułamek kosztów związanych z wejściem na ten rynek jeśli firma chciałaby to robić sama.

13 Reklama firmy Makro K&K marki Lestello w Xijiao PLC Xijiao świadczy usługi reklamowe na 16 powierzchniach reklamowych na naszym stoisku o wymiarach 70cm x 120 cm oraz 700cm x 40 cm, oraz 3 monitorach i na naszej chińskiej stronie internetowej.

14 Plan Centrum Wystawienniczego Xijiao Xijiao International Agricultural Trade Center jest obiektem zbudowanym kosztem 300 milionów USD w pełni finansowanym i wspieranym przez władze Szanghaju,oraz ośmiu akcjonariuszy: Bright Food Group Co. Ltd, Shanghai Vegetable Group, Shanghai Cao An Vegetable Basket Co. Ltd, Shanghai Shengyuan Investment Company, Shanghai Dajiang Co. Ltd, Shanghai Fruit Company, Shanghai Xijiao International Agricultural Product Development Company and Greenland Group.

15 Firmy z całych Chin prezentują swoja ofertę w Xijiao w Szanghaju Centrum Logistyczne Xijiao International jest płożone w płd.wsch. części Szanghaju,w odległosci około godziny jazdy samochodem od centrum miasta. Ma dogodne połączenie lotnicze ( Lotnisko Honqiao), kolejowe i drogowe z innymi miastami i prowincjami Chin. Wartość import żywności. do Szanghaju wyniosła milionów USD.

16 Młody klient ogląda soki Fortuna w Xijiao. W imporcie żywności do Szanghaju produkty mleczne stanowiły 43.5 %,wina i alkohole 30.5 %, napoje 12.3 %, owoce i warzywa 3.3 %, czekolada i słodycze 3.2 %.

17 Promocja i marketing w Xijiao. PLC pozyskuje importerów, agentów i dystrybutorów dla polskich produktów w Chinach poprzez prezentacje produktów na naszym stoisku, rozsyłanie materiałów informacyjnych w formie video-maili oraz organizację prezentacji poza Centrum Xijiao.

18 Personel chiński PLC Xijiao i prezentuje polskie produkty nie tylko w Centrum Xijiao lecz także na naszych stoiskach wystawieniczych na targach w Chinach takich jak : SIAL Szanghaj, FHC Szanghaj, Ningbo Fair, Xianmen Fair.

19 Klaster funkcjonuje jako wspólne przedsięwzięcie Partnerów. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie sieci współpracy pomiędzy producentami, dystrybutorami, jednostkami badawczymi i instytucjami z otoczenia biznesu oraz administracją dla uzyskania wartości dodanej w wyniku zintegrowanego użycia zasobów ludzkich, materialnych, finansowych i informacyjnych dla skutecznej realizacji eksportu na rynek chiński i inne rynki azjatyckie, promocji Polski jako atrakcyjnego miejsca dla lokowania azjatyckich inwestycji oraz wspierania rozwoju turystyki przyjazdowej z krajów azjatyckich do Polski.

20 Partner Klastra Partnerem Klastra może zostać instytucja, firma lub organizacja, prowadząca działalność zgodną z celem Klastra lub oferująca usługi skierowane do osób i podmiotów będących członkami Klastra Eksport- Promocja-Azja. Klaster jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych, a zwłaszcza dla polskich producentów żywności, szczególnie tych, którzy mają w swojej ofercie produkty ze znakiem Poznaj Dobrą Żywność lub uczestniczą w innych programach promocyjnych pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa. Uczestnictwo w Klastrze jest oparte na zasadach dobrowolności i woli współpracy. Każdy z Partnerów Klastra uczestniczy w nim na równych prawach.

21 Główne cele działalności klastra - Wspólna promocja, baza informacyjna, portal internetowy, udział w targach i misjach gospodarczych ukierunkowany na eksport polskiej żywności na rynek chiński i inne rynki azjatyckie, - Organizowanie szkoleń, seminariów i konferencji, - Wspieranie i ubieganie się o dofinansowanie projektów naukowo-badawczych i wdrożeniowych Klastra z uwzględnieniem środków finansowych UE, rządowych i samorządowych, - Wspólne prowadzenie badań i projektów innowacyjnych, - Wydawanie wspólnych publikacji, - Wspieranie członków Klastra poprzez transfer wiedzy z instytutów badawczych do jednostek gospodarczych, - Integracja wszystkich członków Klastra poprzez wymianę know-how, szkolenia, konferencje.

22 System promocji polskich artykułów spożywczych na rynku chińskim realizowany przez Klaster poprzez PLC Xijiao ma na celu: - doprowadzenie do obecności żywności wytworzonej w Polsce w koszyku zakupów chińskich konsumentów - wzrost świadomości chińskich konsumentów w kwestii wysokiej jakości i bezpieczeństwa żywności produkowanej w Polsce, - zaistnienie w świadomości chińskich konsumentów polskiej marki żywności, - promowanie Polski, jej walorów turystycznych, kultury i tradycji.

23 Działania Klastra mają doprowadzić do: -wzrostu udziału produktów polskich firm spożywczych w rynku chińskim i innych rynkach azjatyckich, - wzrostu wartości i ilości sprzedaży artykułów spożywczych wytworzonych w Polsce, - wzrostu przychodów i zysków firm spożywczych z Polski, - ugruntowania wizerunku Polski jako atrakcyjnego miejsca dla lokowania zagranicznych inwestycji, - wzrostu turystyki przyjazdowej z państw azjatyckich do Polski

24 Formy działania Klastra Inicjatorzy utworzenia Klastra rozpoczęli jego działania od wypracowania i upowszechnienia koncepcji stoiska wystawienniczo-sprzedażowego w Szanghaju jako nowej formy promocji i rozwoju eksportu, łączącej wysiłek poszczególnych przedsiębiorców (w formie działania grupowego) ze wsparciem ze strony państwa oraz wykorzystaniem programów i funduszy promocyjnych dla potrzeb wdrażania wybranych elementów funkcjonowania jego struktury organizacyjnej i planu gospodarczego oraz współfinansowania kosztów promocji realizowanej przez przedsiębiorców. Rynek chiński oraz miasto Szanghaj zostały wybrane przez inicjatorów utworzenia Klastra jako priorytetowe miejsce działania, ze względu na posiadanie dużego potencjału chłonności na polskie produkty spożywcze w układzie sektorowo-produktowym.

25 Korzyści z uczestnictwa i współpracy w ramach Klastra dla jego członków: - dostęp do informacji o konsumentach chińskich, ich potrzebach, rynku oraz łańcuchu dostaw, - możliwość nawiązania współpracy z chińskimi przedsiębiorstwami z łańcucha dostaw, - możliwość udziału we wspólnych projektach Klastra oraz wspólnej strategii promocyjnej wyrobów z Polski; promowaniu i budowaniu pozytywnego wizerunku członków Klastra, - wykreowanie marki polskiej żywności jako wartości dla konsumentów i inwestorów, -poprawa konkurencyjności i innowacyjności polskich firm spożywczych, -wzmocnienie pozycji rynkowej polskich firm spożywczych w stosunku do globalnych marek.

26 Inicjatorzy utworzenia Klastra: Polskie Centrum Handlu i Dystybucji Produktów Rolno- Spożywczych ( PLC Xijiao ) w Szanghaju. Hall 32,F.2nd,No. 1500,Rd.XinFuZhong, Qingpu District, Shanghai, China Pierwsze polskie stoisko wystawienniczo-sprzedażowe oferujące chińskim konsumentom polskie artykuły spożywcze funkcjonujące w Centrum Logistycznym Xijiao International położonym w płd.wsch. części Szanghaju, w odległości około godziny jazdy samochodem od centrum miasta. Strona internetowa: Strona operatora Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur (IBRKK) instytut badawczy z siedzibą w Warszawie zajmujący się badaniami ekonomicznymi m.in. z dziedziny współpracy gospodarczej z zagranicą nadzorowany przez Ministerstwo Gospodarki. Działalność naukowo-badawcza Instytutu jest ściśle związana z praktyką gospodarczą. Poza raportami i ekspertyzami wykonywanymi dla centrum gospodarczego Instytut świadczy także usługi w zakresie analiz rynkowych i finansowo-ekonomicznych. Jest inicjatorem i organizatorem krajowych i międzynarodowych seminariów i konferencji będących forum wymiany poglądów dla naukowców, biznesmenów i przedstawicieli administracji rządowej. Instytut jest członkiem Stowarzyszenia Europejskich Instytutów Koniunktury Gospodarczej (AIECE ) Strona internetowa : Polecana publikacja: Rynki zagraniczne dla polskiego biznesu: Kraje Azji - Korea Południowa, Malezja, Wietnam. Warszawa 2011, str.132.isbn : Detal Holding sp. z o.o. ul. Gryfińska 105, Szczecin Firma DETAL HOLDING powstała w 2008 roku i jest częścią grupy dystrybucyjno logistycznej-lodimex. Specjalizuje się w magazynowaniu, dystrybucji i promocji polskich produktów w Europie i na świecie. Strona internetowa : PNO Consultants Sp. z o. o. PROMENADA ul. Ostrobramska 75c Warszawa Wiodąca, europejska firma doradztwa dotacyjnego koncentrująca swoje działaniana na wspieraniu inwestorów w Europie Środkowej. Strona internetowa :

27 Dziękujemy za uwagę. Zapraszamy do współpracy Przewodniczący Rady Klastra Eksport -Promocja -Azja: dr hab. Ryszard Michalski - Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur Zarząd Klastra Eksport-Promocja-Azja: Przewodniczący - Mariusz Borawski - Detal Holding Sp. z o.o. Wiceprzewodniczący - dr Jerzy Rzymanek - Polskie Centrum Logistyczne Xijiao w Szanghaju Sekretarz - Hanna Kępka - Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur Informacji na temat działalności Klastra, jego Partnerów oraz procedury związanej z przystąpieniem do Klastra udzielają: Sekretarz Klastra - Hanna Kępka Wiceprzewodniczący Zarządu Klastra - dr Jerzy Rzymanek

28 Targi SIAL Shanghai 2012 W Szanghaju na stałe mieszka ponad 23 miliony osób.znacząca część popytu na żywność zaspokajana jest przez produkty z innych prowincji oraz produkty zagraniczne. Z tego względu stronie chińskiej zależy na nawiązaniu ścisłej współpracy handlowej.

Jak wprowadzić produkty spożywcze na rynek w Chinach poprzez Szanghaj Xijiao International?

Jak wprowadzić produkty spożywcze na rynek w Chinach poprzez Szanghaj Xijiao International? Jak wprowadzić produkty spożywcze na rynek w Chinach poprzez Szanghaj Xijiao International? dr Jerzy Rzymanek, Klaster Eksport Promocja Azja, Robayu Corp. Sp. z o.o. Shanghai XiJiao International Agricultural

Bardziej szczegółowo

Wejście smoka Przypadki chińskich inwestycji w Polsce

Wejście smoka Przypadki chińskich inwestycji w Polsce Wejście smoka Przypadki chińskich inwestycji w Polsce Od Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej W ostatnich latach polsko-chińskie stosunki polityczno-gospodarcze przechodzą ogromne zmiany. Wizyta Prezydenta

Bardziej szczegółowo

,,Warunki, obszar i założenia do działania Sieci Współpracy Aglomeracji. Kalisko-Ostrowskiej. Opracował: Andrzej Spychalski

,,Warunki, obszar i założenia do działania Sieci Współpracy Aglomeracji. Kalisko-Ostrowskiej. Opracował: Andrzej Spychalski Sieć Współpracy Aglomeracji Kalisko Ostrowskiej. Raport końcowy Zespołu Projektowego opracowany w ramach projektu: POKL.08.01.02 30 012/11 Sieć Współpracy Aglomeracji Kalisko Ostrowskiej współfinansowanego

Bardziej szczegółowo

Warszawa, 25.06.2015. KOMPASS POLAND Informacja prasowa. Jak korzystać z rządowego wsparcia eksportu?

Warszawa, 25.06.2015. KOMPASS POLAND Informacja prasowa. Jak korzystać z rządowego wsparcia eksportu? Warszawa, 25.06.2015 KOMPASS POLAND Informacja prasowa Jak korzystać z rządowego wsparcia eksportu? Mimo rosyjskiego embarga w 2014 roku wartość polskiego eksportu żywności zwiększyła się o 4,5 proc. do

Bardziej szczegółowo

Fundusze strukturalne w Polsce przeznaczone na rozwój infrastruktury teleinformatycznej

Fundusze strukturalne w Polsce przeznaczone na rozwój infrastruktury teleinformatycznej Fundusze strukturalne w Polsce przeznaczone na rozwój infrastruktury teleinformatycznej Dokumenty programowe Zintegrowany Pakiet Wytycznych Strategiczne Wytyczne Wspólnoty (SWW) Rada Europejska Komisja

Bardziej szczegółowo

Strategia rozwoju Gdańskiego Parku Naukowo Technologicznego w ramach projektu DISKE

Strategia rozwoju Gdańskiego Parku Naukowo Technologicznego w ramach projektu DISKE Strategia rozwoju Gdańskiego Parku Naukowo Technologicznego w ramach projektu DISKE BDKM Grupa Doradcza Warszawa, czerwiec 2011 Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Programu Współpracy Transgranicznej

Bardziej szczegółowo

Studium przypadku tworzenia klastra w województwie mazowieckim.

Studium przypadku tworzenia klastra w województwie mazowieckim. Studium przypadku tworzenia klastra w województwie mazowieckim. Jednym z powiązań kooperacyjnych, które znalazło się na Interaktywnej Mapie Klastrów przygotowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości

Bardziej szczegółowo

numer 6 Wywiad z Ministrem Gospodarki Polska - USA relacje gospodarcze e-marketing nadchodzi nowe SSE - Raport EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO

numer 6 Wywiad z Ministrem Gospodarki Polska - USA relacje gospodarcze e-marketing nadchodzi nowe SSE - Raport EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO numer 6 e-marketing nadchodzi nowe Wywiad z Ministrem Gospodarki SSE - Raport Polska - USA relacje gospodarcze EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU POLSKI WSCHODNIEJ

Bardziej szczegółowo

XV FORUM EDUKACYJNE MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW 15 LAT INNOWACJI W BIZNESIE

XV FORUM EDUKACYJNE MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW 15 LAT INNOWACJI W BIZNESIE INFORMACJA PRASOWA 8.06.2015 XV FORUM EDUKACYJNE MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW 15 LAT INNOWACJI W BIZNESIE Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ul. Pańska 81/83 00-834 Warszawa Miłosz Marczuk

Bardziej szczegółowo

PROGRAM PROMOCJI PRZEDSIĘBIORCZOŚCI POWIATU KIELECKIEGO NA LATA 2012-2014

PROGRAM PROMOCJI PRZEDSIĘBIORCZOŚCI POWIATU KIELECKIEGO NA LATA 2012-2014 PROGRAM PROMOCJI PRZEDSIĘBIORCZOŚCI POWIATU KIELECKIEGO NA LATA 2012-2014 Kielce, 2011 Spis treści Wstęp...3 1. Diagnoza sytuacji społeczno - gospodarczej powiatu kieleckiego...5 1.1 Ogólna charakterystyka

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 1 do SIWZ - Opis programu pt. SMAKI EUROPY - JAKOŚĆ I TRADYCJA

Załącznik nr 1 do SIWZ - Opis programu pt. SMAKI EUROPY - JAKOŚĆ I TRADYCJA OPIS PROGRAMU Niniejszy dokument określa strategie i działania, które stanowią treść programu pt. SMAKI EUROPY - JAKOŚĆ I TRADYCJA i zostały zaakceptowane przez ARR oraz KE. Niniejszy dokument stanowi

Bardziej szczegółowo

Marketing eksportowy poradnik dla małych i średnich przedsiębiorców

Marketing eksportowy poradnik dla małych i średnich przedsiębiorców 2014 Marketing eksportowy poradnik dla małych i średnich przedsiębiorców Marketing eksportowy poradnik dla małych i średnich przedsiębiorców Warszawa 2014 Marketing eksportowy poradnik dla małych i średnich

Bardziej szczegółowo

KLASTRY I INICJATYWY KLASTROWE W WOJEWÓDZTWIE ZACHODNIOPOMORSKIM. Klaster ICT Pomorze Zachodnie

KLASTRY I INICJATYWY KLASTROWE W WOJEWÓDZTWIE ZACHODNIOPOMORSKIM. Klaster ICT Pomorze Zachodnie KLASTRY I INICJATYWY KLASTROWE W WOJEWÓDZTWIE ZACHODNIOPOMORSKIM Klaster ICT Pomorze Zachodnie Redakcja: Jaek Drożdżal Paweł Mieczan Patrycja Mikuła Joanna Niemcewicz Opracowanie i korekta: Jaek Drożdżal

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z realizacji rocznego programu działalności ZODR w Barzkowicach za rok 2014 Barzkowice 2015 www.zodr.pl e-mail: barzkowice@home.

Sprawozdanie z realizacji rocznego programu działalności ZODR w Barzkowicach za rok 2014 Barzkowice 2015 www.zodr.pl e-mail: barzkowice@home. Sprawozdanie z realizacji rocznego programu działalności w Barzkowicach za rok 2014 Barzkowice 2015 www.zodr.pl e-mail: barzkowice@home.pl Spis treści Wstęp... 3 1. Informacje ogólne... 5 2. Działalność

Bardziej szczegółowo

Załącznik nr 1 do SIWZ

Załącznik nr 1 do SIWZ 1 Załącznik nr 1 do SIWZ Założenia strategiczne dla kampanii promocyjno-informacyjnej dotyczącej europejskiego drobiu wysokiej jakości na rynku Zjednoczonych Emiratów Arabskich. SYTUACJA NA RYNKU DOCELOWYM

Bardziej szczegółowo

Akademickie Centrum Kariery

Akademickie Centrum Kariery Akademickie Centrum Kariery Akademia Ekonomiczna w Krakowie Transfer innowacji poprzez staże w przedsiębiorstwach projekt staży innowacyjnych Projekt został zrealizowany w ramach ZPORR Priorytetu 2 Wzmocnienie

Bardziej szczegółowo

Polska 2025 Nowy motor wzrostu w Europie

Polska 2025 Nowy motor wzrostu w Europie Styczeń 2015 Polska 2025 Nowy motor wzrostu w Europie Styczeń 2015 Polska 2025 Nowy motor wzrostu w Europie Wojciech Bogdan Daniel Boniecki Eric Labaye Tomasz Marciniak Marcin Nowacki ii O McKinsey &

Bardziej szczegółowo

24 września 2012 INAUGURACJA. Akademia Muzyczna w Katowicach. ul. Zacisze 3. Wyjazdowe posiedzenie Rady Krajowej Izby Gospodarczej

24 września 2012 INAUGURACJA. Akademia Muzyczna w Katowicach. ul. Zacisze 3. Wyjazdowe posiedzenie Rady Krajowej Izby Gospodarczej PROGRAM II EUROPEJSKIEGO KONGRESU MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW KATOWICE, 24-27 WRZEŚNIA 2012 24 września 2012 INAUGURACJA Akademia Muzyczna w Katowicach ul. Zacisze 3 Godz. 10.00 Godz. 12.00 Wyjazdowe

Bardziej szczegółowo

Analiza dotycząca Eksportu usług oraz produktów ICT. Analiza dotycząca eksportu usług oraz produktów ICT raport Informatyka polską specjalnością

Analiza dotycząca Eksportu usług oraz produktów ICT. Analiza dotycząca eksportu usług oraz produktów ICT raport Informatyka polską specjalnością Analiza dotycząca eksportu usług oraz produktów ICT raport Informatyka polską specjalnością 1 Departament Gospodarki Elektronicznej Ministerstwo Gospodarki Publikacja została przygotowana przez Zespół

Bardziej szczegółowo

Strategia marki dla sieci firm w sektorze budownictwa w południowo-zachodniej Wielkopolsce

Strategia marki dla sieci firm w sektorze budownictwa w południowo-zachodniej Wielkopolsce Strategia marki dla sieci firm w sektorze budownictwa w południowo-zachodniej Wielkopolsce Poznań, 1 czerwca 2011 Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Bardziej szczegółowo

w rozwój Krok po kroku www.rpo.podkarpackie.pl Inwestujemy Eksport nie tylko dla wielkich Kosmopolici z Podkarpacia

w rozwój Krok po kroku www.rpo.podkarpackie.pl Inwestujemy Eksport nie tylko dla wielkich Kosmopolici z Podkarpacia www.rpo.podkarpackie.pl Inwestujemy w rozwój Biuletyn informacyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 Nr 3(11)/2012 egzemplarz bezpłatny ISSN 2081-3643 Krok

Bardziej szczegółowo

24 września 2012 INAUGURACJA. Akademia Muzyczna w Katowicach. ul. Zacisze 3. wyjazdowe posiedzenie Rady Krajowej Izby Gospodarczej

24 września 2012 INAUGURACJA. Akademia Muzyczna w Katowicach. ul. Zacisze 3. wyjazdowe posiedzenie Rady Krajowej Izby Gospodarczej PROGRAM II EUROPEJSKIEGO KONGRESU MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW KATOWICE, 24-27 WRZEŚNIA 2012 24 września 2012 INAUGURACJA Akademia Muzyczna w Katowicach ul. Zacisze 3 Godz. 10.00 Godz. 12.00 wyjazdowe

Bardziej szczegółowo

Lista dobrych praktyk w podziale nad obszary Benchmarking klastrów w Polsce edycja 2010

Lista dobrych praktyk w podziale nad obszary Benchmarking klastrów w Polsce edycja 2010 Lista dobrych praktyk w podziale nad obszary Benchmarking klastrów w Polsce edycja 2010 1. Rozwój zasobów ludzkich Obszar: 1. Rozwój zasobów ludzkich Lubuski Klaster Metalowy Podlaski Klaster Obróbki Metali

Bardziej szczegółowo

Badania wizerunkowe Polski i polskiej gospodarki w krajach głównych partnerów gospodarczych RAPORT Z BADANIA DESK-RESEARCH

Badania wizerunkowe Polski i polskiej gospodarki w krajach głównych partnerów gospodarczych RAPORT Z BADANIA DESK-RESEARCH Badania wizerunkowe Polski i polskiej gospodarki w krajach głównych partnerów gospodarczych RAPORT Z BADANIA DESK-RESEARCH Projekt realizowany na zlecenie Ministerstwa Gospodarki Projekt jest współfinansowany

Bardziej szczegółowo

KLASTRY I INICJATYWY KLASTROWE W WOJEWÓDZTWIE ZACHODNIOPOMORSKIM. Inicjatywa klastra spożywczego

KLASTRY I INICJATYWY KLASTROWE W WOJEWÓDZTWIE ZACHODNIOPOMORSKIM. Inicjatywa klastra spożywczego KLASTRY I INICJATYWY KLASTROWE W WOJEWÓDZTWIE ZACHODNIOPOMORSKIM Inicjatywa klastra spożywczego Redakcja: Jaek Drożdżal Paweł Mieczan Patrycja Mikuła Joanna Niemcewicz Opracowanie i korekta: Jaek Drożdżal

Bardziej szczegółowo

Tworzenie mechanizmów i struktur rozwoju handlu elektronicznego w Polsce

Tworzenie mechanizmów i struktur rozwoju handlu elektronicznego w Polsce MINISTERSTWO GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ Program na lata 2003-2006 Tworzenie mechanizmów i struktur rozwoju handlu elektronicznego w Polsce /Elektroniczna Platforma Wspomagania Handlu - ehandel/

Bardziej szczegółowo

Inicjatywy klastrowe:

Inicjatywy klastrowe: Polskie klastry i polityka klastrowa 2011 Inicjatywy klastrowe: skuteczne działanie i strategiczny rozwój Redakcja: Marita Koszarek Inicjatywy klastrowe: skuteczne działanie i strategiczny rozwój pod redakcją

Bardziej szczegółowo

Prowadzimy bliską współpracę z Ambasadą Wielkiej Brytanii w Polsce oraz Ambasadą RP w Londynie.

Prowadzimy bliską współpracę z Ambasadą Wielkiej Brytanii w Polsce oraz Ambasadą RP w Londynie. British Polish Chamber of Commerce AL. Szucha 3/14 00-580 Warszawa Tel/Fax: +48 22 622 20 56 www.bpcc.org.pl Brytyjsko-Polska Izba Handlowa (BPCC) - to rozbudowana sieć brytyjskopolskich kontaktów biznesowych.

Bardziej szczegółowo

Analiza strategiczna potencjału inwestycyjnego Miasta Zamość

Analiza strategiczna potencjału inwestycyjnego Miasta Zamość Analiza strategiczna potencjału inwestycyjnego Miasta Zamość Propozycje rozwiązań i wyjaśnienia do założonych elementów kampanii promującej inwestowanie w Zamościu, w oparciu o dane z przeprowadzonych

Bardziej szczegółowo

na Mazowszu PODSUMOWANIE STANU WDRAŻANIA PO KL 2007-2013 CO O PROJEKTACH B+R WIEDZIEĆ TRZEBA FILARY START-UP ZAKŁADAMY DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ

na Mazowszu PODSUMOWANIE STANU WDRAŻANIA PO KL 2007-2013 CO O PROJEKTACH B+R WIEDZIEĆ TRZEBA FILARY START-UP ZAKŁADAMY DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ nr 2 2014 na Mazowszu REGIONALNY PROGRAM OPERACYJNY WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO 2007 2013 PROGRAM OPERACYJNY KAPITAŁ LUDZKI PODSUMOWANIE STANU WDRAŻANIA PO KL 2007-2013 FILARY START-UP ZAKŁADAMY DZIAŁALNOŚĆ

Bardziej szczegółowo