Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Sortowanie, filtrowanie, grupowanie analiza danych w arkuszu kalkulacyjnym 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: Uczeń potrafi: opisać pojęcia klucz i porządek sortowania; omówić zasady filtrowania; wymienić różnice w działaniu Autofiltru i Filtru zaawansowanego; omówić grupowanie. 2.2 Umiejętności: Uczeń potrafi: sortować tabelę; stosować Autofiltr; stosować Filtr zaawansowany; grupować wiersze arkusza. 3 METODY NAUCZANIA pogadanka; laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu. 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE komputery; lekcja multimedialna. 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanymi Microsoft Excel i Microsoft Word oraz dostępem do Internetu;
projektor multimedialny. 6 PRZEBIEG LEKCJI
Etap Zadanie Przebieg realizacji Uwagi do realizacji czynności organizacyjne (5 min) Faza przygotowawcza wprowadzenie do wykresu (5 min) - podanie przykładów uporządkowania i filtrowania, jakie spotykamy na co dzień - podanie tematu lekcji - przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią lekcja multimedialna (25 min) - uruchomienie przez uczniów lekcji multimedialnej - zwrócenie przez nauczyciela uwagi na istotne elementy w lekcji multimedialnej Lekcja multimedialna G_9E5 - praca uczniów z lekcją multimedialną Faza realizacyjna sortowanie list - otwarcie przygotowanego skoroszytu o nazwie Sortowanie i filtry zawierającego arkusze Sortowanie, Autofiltr, Filtr zaawansowany, Konspekt - sortowanie tabeli w arkuszu Sortowanie dla różnych kluczy i kolejności sortowania, według wskazówek nauczyciela - sortowanie na podstawie niestandardowej kolejności pierwszego klucza - zamknięcie skoroszytu bez zapisywania Skoroszyt zawiera cztery arkusze wcześniej przygotowane przez nauczyciela. W każdym z nich znajdują się tabele przygotowane odpowiednio do sortowania, filtrowania Autofiltrem, filtrowania Filtrem zaawansowanym oraz do grupowania wierszy. 3
filtrowanie za pomocą Autofiltru i Autofiltru niestandardowego - otwarcie skoroszytu Sortowanie i filtry, przejście do arkusza Autofiltr - filtrowanie tabeli według wartości z jednej kolumny - filtrowanie tabeli według wartości z dwóch kolumn - filtrowanie z wykorzystaniem Autofiltru niestandardowego filtrowanie z wykorzystaniem Filtru zaawansowanego (15 min) - przejście do arkusza Filtr zaawansowany - wykonanie ćwiczeń z różnym Zakresem danych w tym ćwiczenie z koniunkcją i alternatywą warunków dla jednej i wielu kolumn grupowanie wierszy - przejście do arkusza Konspekt - sprawdzenie i ewentualna zmiana Ustawień grupowania - grupowanie wierszy w tabeli Treść tabeli powinna być odpowiednio dobrana, tak, aby efekty ćwiczenia przekonujące dla ucznia. Wskazane byłoby skonstruować dwa poziomy Konspektu. Faza podsumowująca utrwalenie i usystematyzowanie treści lekcji - samodzielna praca uczniów z kartą pracy - zadanie i omówienie pracy domowej Wykorzystanie Karty pracy. 7 BIBLIOGRAFIA Microsoft Excel Pomoc 4
8 ZAŁĄCZNIKI 8.1 Zadanie domowe: Jeżeli masz komputer z zainstalowanym programem Microsoft Excel, rozwiąż następujące zadanie. Zadanie Wyszukaj informacje na temat powierzchni i liczby mieszkańców wszystkich województw w Polsce. Umieść wyszukane dane w tabeli. Wykonaj dwie kopie tabeli. Jedną z tabel posortuj według nazwy województwa, drugą według powierzchni, trzecią według liczby mieszkańców. 9 CZAS TRWANIA LEKCJI: 2 x 45 minut 10 UWAGI Uczniowie pracują ze skoroszytem Sortowanie i filtry przygotowanym wcześniej przez nauczyciela. Skoroszyt zawiera cztery arkusze Sortowanie, Autofiltr, Filtr zaawansowany i Konspekt. Wszystkie arkusze zawierają tabele, których treść powinna być odpowiednio dobrana do danego ćwiczenia. 5