Scenariusz lekcji Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Logomocja - narzędzie pracy 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: Uczeń potrafi: opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna, procedura z parametrem, lista, zmienna; wymienić zastosowania programu; wymienić elementy, z jakich składa się program. 2.2 Umiejętności: Uczeń potrafi: posługiwać się środowiskiem Logomocji; sterować żółwiem za pomocą procedur pierwotnych; sterować żółwiem za pomocą procedur własnych; pisać proste procedury własne z parametrami; implementować proste algorytmy w środowisku Logomocji; rysować proste grafiki w środowisku Logomocji z wykorzystaniem procedur pierwotnych i własnych; stosować iteracje i polecenie warunkowe do rysowania prostych grafik. 3 METODY NAUCZANIA wykład z elementami pokazu, eksponująca lekcja multimedialna, pogadanka. Logomocja wprowadzenie do programowania. 1
Scenariusz lekcji 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE komputery, lekcja multimedialna, podręcznik. 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich z dostępem do internetu; projektor multimedialny. 6 PRZEBIEG LEKCJI Logomocja wprowadzenie do programowania. 2
Etap Zadanie Przebieg realizacji Uwagi do realizacji Faza przygotowawcza Faza realizacyjna czynności organizacyjne (5 min) wprowadzenie do tematu krótka informacja (5 min) lekcja multimedialna (25 min) - sprawdzenie obecności - krótkie przypomnienie zasad BHP obowiązujących podczas obsługi komputera - zwrócenie uwagi na konieczność przestrzegania zasad BHP oraz regulaminu pracowni komputerowej - podanie tematu lekcji - przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią - pogadanka z uczniami na temat ich wiadomości dotyczących algorytmów, przypomnienie wiadomości - pogadanka z uczniami na temat programowania czy mają doświadczenia w programowaniu i z jakimi językami programowania się zetknęli, kto z nich słyszał o Logomocji - uruchomienie przez uczniów lekcji multimedialnej - zwrócenie przez nauczyciela uwagi na to, które elementy lekcji multimedialnej są szczególnie istotne (środowisko Logomocji, procedury podstawowe) - praca uczniów z lekcją multimedialną Lekcja multimedialna Programowanie 3
Faza podsumowująca wprowadzenie do programowania w Logomocji (45 min) - usystematyzowanie treści lekcji (15 min) - przypomnienie elementów środowiska Logomocja - uruchomienie Logomocji na stacjach roboczych - wskazanie przez uczniów podstawowych elementów środowiska Logomocja - narysowanie przez uczniów kwadratu w trybie interaktywnej pracy z żółwiem (pierwszy rysunek jest rysowany bez iteracji) - narysowanie prostokąta o zielonym kształcie z wykorzystaniem iteracji - narysowanie wielokąta foremnego z wykorzystaniem iteracji - przypomnienie budowy procedury - deklaracja prostej procedury własnej rysującej kwadrat - modyfikacja procedury dodanie parametru, by można było modyfikować długość boku kwadratu - utworzenie procedury rysującej trójką równoboczny, gdzie długość boku jest parametrem - grafika w Logomocji proste figury wykorzystujące iterację (np. serwetka) - utrwalenie informacji dotyczących Logomocji i programowania poprzez wykonanie zadań umieszczonych w Karcie pracy. Karta pracy 7 BIBLIOGRAFIA [1] Bremer A., Sławik M., Poznajemy informatykę, Videograf, Chorzów 2006. [2] Jochemczyk W., Lekcje z komputerem podręcznik dla ucznia gimnazjum, WSiP, Warszawa 2003. [3] Pańczyk J., Informatyka Europejczyka. Podręcznik dla gimnazjum, Helion, Gliwice 2006. Programowanie 4
8 ZAŁĄCZNIKI 9 CZAS TRWANIA LEKCJI: 2 x 45 minut 10 UWAGI Programowanie 5