SCENARIUSZ LEKCJI. Dzielenie wielomianów z wykorzystaniem schematu Hornera

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Zastosowanie średnich w statystyce i matematyce. Podstawowe pojęcia statystyczne. Streszczenie.

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

SCENARIUSZ LEKCJI. Wielomiany komputerowe wykresy funkcji wielomianowych

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

SCENARIUSZ LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Postać kanoniczna funkcji kwadratowej. Interpretacja danych w arkuszu kalkulacyjnym

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA.

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Projektowanie rozwiązania prostych problemów w języku C++ obliczanie pola trójkąta

Ciąg Fibonacciego jako szczególny przykład ciągu określonego rekurencyjnie. Przykłady rekurencji w informatyce

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

SCENARIUSZ LEKCJI. Czas realizacji. Podstawa programowa

SCENARIUSZ TEMATYCZNY. Prawa Keplera (fizyka, informatyka poziom rozszerzony)

SCENARIUSZ LEKCJI. Jedno z doświadczeń obowiązkowych ujętych w podstawie programowej fizyki - Badanie ruchu prostoliniowego jednostajnie zmiennego.

Autorski program nauczania

SCENARIUSZ LEKCJI. Tajemniczy ciąg Fibonacciego sztuka przygotowania dobrej prezentacji

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

Wybrane wymagania dla informatyki w gimnazjum i liceum z podstawy programowej

SCENARIUSZ TEMATYCZNY

Zapisywanie algorytmów w języku programowania

Scenariusz lekcji. potrafi podać formułę obliczającą wartość wielomianu stopnia n w punkcie wg schemat Hornera;

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat może zostać zrealizowany jako wprowadzający do zagadnień opracowywania i prezentowania informacji.

Programowanie i techniki algorytmiczne

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA.

Projekt interdyscyplinarny chemia-informatyka KIERUNEK PRZEBIEGU REAKCJI I JEJ KINETYKA A ZNAK EFEKTU ENERGETYCZNEGO

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Temat 20. Techniki algorytmiczne

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

KOŁO MATEMATYCZNE LUB INFORMATYCZNE - klasa III gimnazjum, I LO

Rozkład materiału do nauczania informatyki w liceum ogólnokształcącym Wersja II

Grażyna Koba, Poradnik metodyczny. Informatyka dla gimnazjum Program nauczania wymagania na oceny PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA KLASA II

KONSPEKT ZAJĘĆ KOŁA INFORMATYCZNEGO LUB MATEMATYCZNEGO W KLASIE III GIMNAZJUM LUB I LICEUM ( 2 GODZ.)

Komputer i urządzenia cyfrowe

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z INFORMATYKI dla klasy III gimnazjalnej, Szkoły Podstawowej w Rychtalu

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Rozkład materiału do nauczania informatyki w liceum ogólnokształcącym Wersja I

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

INFORMATYKA POZIOM ROZSZERZONY

WYMAGANIA EDUKACYJNE

EGZAMIN MATURALNY W ROKU SZKOLNYM 2017/2018 INFORMATYKA

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa. Cele kształcenia wymagania ogólne:

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Sposoby przedstawiania algorytmów

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie 1

Informatyka klasa III Gimnazjum wymagania na poszczególne oceny

Zapisywanie w wybranej notacji algorytmów z warunkami i iteracyjnych

Z nowym bitem. Informatyka dla gimnazjum. Część II

ZAŁOŻENIA OGÓLNE. Cele konkursu

WYMAGANIA EDUKACYJNE zajęcia komputerowe

Rozkład materiału do zajęć z informatyki. realizowanych według podręcznika

WYMAGANIA EDUKACYJNE. Informatyka Szkoła Podstawowa Klasa 4 NA ŚRÓDROCZNĄ I ROCZNĄ OCENĘ KLASYFIKACYJNĄ

Wykorzystanie szkolnych pracowni komputerowych w nauczaniu przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych

Wymagania edukacyjne z informatyki dla uczniów klas VI SP nr 53 w Krakowie w roku szkolnym 2019/2020

ANALIZA WYNIKÓW EGZAMINU MATURALNEGO Z INFORMATYKI

Programowanie od pierwszoklasisty do maturzysty. Grażyna Koba

Teraz bajty. Informatyka dla szkół ponadpodstawowych. Zakres rozszerzony. Część 1.

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej.

INFORMATYKA treści nauczania i system oceniania. Cele edukacyjne. Treści nauczania wymagania szczegółowe

INFORMATYKA

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Kurs MATURA Z INFORMATYKI

KARTA MONITOROWANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO

Część II Uwaga: wszystkie wyniki muszą być odzwierciedleniem dołączonej komputerowej realizacji obliczeń.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych klasa 4:

Wymagania edukacyjne z informatyki i technologii informacyjnej

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Zastosowanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach mechaniki technicznej

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Szkoły ponadgimnazjalne, PODSTAWA PROGRAMOWA. Cele kształcenia wymagania ogólne

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH KLASA 4:

Wymagania edukacyjne i sposoby sprawdzania edukacyjnych osiągnięć uczniów z informatyki - klasy II zakres rozszerzony

Przedmiotowy System Oceniania z informatyki Oddziały gimnazjalne SP 3 w Gryfinie, klasy II.

Wymagania edukacyjne i sposoby sprawdzania edukacyjnych osiągnięć uczniów z informatyki

Plan wynikowy do realizacji informatyki w gimnazjum (cykl dwuletni, II rok nauczania) opracowany na podstawie podręcznika

Scenariusz lekcji. zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny-program i arkusz kalkulacyjnydokument;

1. Zagadnienie (blok, moduł programowy): Obliczenia w arkuszach kalkulacyjnych.

Sprawozdanie z egzaminu maturalnego 2015 WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE. Informatyka

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH

Innowacja pedagogiczna na zajęciach komputerowych w klasach 4e, 4f, 4g. Nazwa innowacji Programowy Zawrót Głowy

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI. Przedmiotowy System Oceniania został opracowany na podstawie:

Wymagania - informatyka

WYMAGANIA EGZAMINACYJNE Egzamin maturalny z INFORMATYKI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH dla uczniów klas IV Szkoły Podstawowej nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku

Wymagania edukacyjne i sposoby sprawdzania edukacyjnych osiągnięć uczniów z informatyki - klasy II zakres rozszerzony

Innowacja pedagogiczna

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

- 1 - Liczba godzin. Nr lekcji. Nr punktu w podręczniku. Zagadnienia do realizacji według podstawy programowej (treści nauczania)

Cyfrowe portfolio język algorytmów

WYKRESY FUNKCJI LINIOWEJ

Rozkład materiału nauczania z przedmiotu INFORMATYKA. dla gimnazjum

Proporcje podziału godzin na poszczególne bloki. Tematyka lekcji. Rok I. Liczba godzin. Blok

Rozkład materiału do realizacji informatyki w szkole ponadgimnazjalnej w zakresie rozszerzonym

Algorytmika i programowanie usystematyzowanie wiadomości

Transkrypt:

Autorzy scenariusza: SCENARIUSZ LEKCJI OPRACOWANY W RAMACH PROJEKTU: INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA. PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH Paweł Królikowski, Agnieszka Brzostek TEMAT LEKCJI: Dzielenie wielomianów z wykorzystaniem schematu Hornera - jak informatyka upraszcza matematykę Streszczenie W poniższym scenariuszu lekcji zaprezentowano metodę dzielenia przez dwumian (x-c) z wykorzystaniem schematu Hornera. Metoda ta w znacznym stopniu upraszcza pisemne wykonywanie dzielenia wielomianów i może być pomocna w rozwiązywaniu zadań na lekcjach matematyki. Podczas realizacji tego scenariusza uczniowie będą stosować różne narzędzia informatyczne (arkusz kalkulacyjny, język programowania C++). Głównym celem zajęć jest pokazanie, w jakim stopniu informatyka może być przydatna na lekcjach matematyki. Czas realizacji 2 x 45 minut Podstawa programowa Etap edukacyjny: IV, przedmiot: informatyka (poziom rozszerzony) Cele kształcenia wymagania ogólne: III. Rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji z wykorzystaniem komputera, z zastosowaniem podejścia algorytmicznego Treści nauczania wymagania szczegółowe: Poziom rozszerzony: 4. Opracowywanie informacji za pomocą komputera, w tym: rysunków, tekstów, danych liczbowych, animacji, prezentacji multimedialnych i filmów.

4) wykorzystuje arkusz kalkulacyjny do obrazowania zależności funkcyjnych i do zapisywania algorytmów. 5. Rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji z wykorzystaniem komputera, stosowanie podejścia algorytmicznego. 11) opisuje podstawowe algorytmy i stosuje: c) algorytmy numeryczne, np. zastosowania schematu Hornera 12) projektuje rozwiązanie problemu (realizację algorytmu) i dobiera odpowiednią strukturę danych; 14) dobiera odpowiednie struktury danych do realizacji algorytmu, w tym struktury dynamiczne; 16) opisuje własność algorytmu na podstawie analiz; 17) ocenia zgodność algorytmu ze specyfikacją; 19) szacuje wielkość pamięci potrzebnej do komputerowej realizacji algorytmu; Podstawa programowa Etap edukacyjny: IV, przedmiot: matematyka (poziom rozszerzony) Cele kształcenia wymagania ogólne: II Wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji Treści nauczania- wymagania szczegółowe: R3.4 uczeń stosuje twierdzenie o reszcie z dzielenia przez dwumian x a Cel: Umiejętność wykorzystania i implementacji schematu Hornera z użyciem narzędzi informatycznych Słowa kluczowe Dzielenie wielomianów, schemat Hornera, arkusz kalkulacyjny, algorytm, schemat blokowy, program komputerowy Co przygotować? - prezentacja 1 (omówienie schematu Hornera), - prezentacja 2 (algorytm w postaci schematu blokowego), - wzorcowy arkusz kalkulacyjny, - wzorcowy program w C++, - zbiór zadań z matematyki (M. Kurczab, E. Kurczab, E. Świda- Matematyka- zbiór zadań do liceów i techników- klasa 2- zakres rozszerzony. Oficyna Edukacyjna. Krzysztof Pazdro, - plik z zadaniami nr 1, - plik z zadaniami nr 2.

Materiał teoretyczny. Poniżej przedstawiono metodę dzielenia przez dwumian za pomocą schematu Hornera. W(x) = a n x n + a n-1 x n-1 +... + a 2 x 2 + a 1 x + a 0 przez dwumian x - c. n stopień a n,, a 0 współczynniki liczbowe Przykład: Podzielmy wielomian postaci: x 3 + x 2-10x - 8 przez dwumian x-4 Krok 1 Przepisujemy współczynniki liczbowe do odpowiednich komórek tabeli 1 x 3 + 1x 2-10x -8 1 1 x 3 + 1 x 2-10x - 8 1 1 1 x 3 + 1x 2-10 x - 8 1 1-10 1 x 3 + 1x 2-10x - 8

Krok 2 Przepisujemy pierwiastek dwumianu x-4 do tabeli: c = 4 4 Krok 3 Przepisujemy wartość a3 = 1 do komórki b3 4 1 Krok 4 Mnożymy wartość c = 4 z wartością b3 = 1: 4 1

Krok 5 Wynik umieszczamy w odpowiednim miejscu tabeli 4 4 1 Krok 6 Dodajemy 4 4 1 4 4 1 5 Krok 7 Mnożymy wartość c = 4 z wartością b2 = 5 4 4 1 5

Krok 8 Wynik umieszczamy w odpowiednim miejscu tabeli 4 4 20 1 5 Krok 9 Dodajemy 4 4 20 1 5 4 4 20 1 5 10 Krok 10 Mnożymy wartość c = 4 z wartością b1 = 5 4 4 20 1 5 10

Krok 11 Wynik umieszczamy w odpowiednim miejscu tabeli 4 4 20 40 1 5 10 Krok 12 Dodajemy 4 4 20 40 1 5 10 4 4 20 40 1 5 10 32 Ostatecznie: b3 = 1 b2 = 5 b1 = 10 b0 = 32 4 4 20 40 1 5 10 32

Opis funkcji wykorzystanych w arkuszu wielomian.xls Budowa funkcji jeżeli Aby rozwiązać problem dzielenia wielomianów schematem Hornera w MS Excel należy posłużyć się funkcją jeżeli. Jej budowa jest następująca: =jeżeli(test_logiczny;wartość_jeżeli_prawda;wartość_jeżeli_fałsz) Zagadnienie funkcji warunkowej było szerzej omawiane w klasie 1 zakres podstawowy. Przykładowa formuła obliczająca współczynnik b n-1 ilorazu W(x) i dwumianu x-c. adres komórki L9 =JEŻELI(L5<>" ";$I$3*K9+L6;" ") L5 jest to komórka przechowująca indeks współczynnika liczbowego a n-1. a) jeżeli komórka ta nie jest pusta (warunek L5<> ), wówczas arkusz realizuje algorytm wyznaczania współczynnika liczbowego b n-1 za pomocą wyrażenia $I$3*K9+L6, gdzie: I3 jest wartością c pierwiastka dwumianu x-c, K9 jest wartością b n, L6 jest wartością a n-1 b n-1 = c b n + a n-1 L9 = $I$3 K9 + L6 b) jeżeli komórka L5 jest pusta oznacza to, że nie ma więcej współczynników liczbowych a, wówczas zawartość komórki b n-1 pozostaje pusta. Opisaną formułę należy przekopiować do kolejnych komórek (M9:AT9) w celu wyliczenia pozostałych wartości b n-2, b n-3,..., b 1, b 0. W opisanym rozwiązaniu pojawia się hasło kopiowanie komórek. Należy zwrócić uwagę na zawartość komórki I3. Przechowuje ona wartość c (stałą dla całego ciągu obliczeń). Dlatego też należy zablokować komórkę I3 tak aby pierwiastek c nie zmienił swojej wartości podczas procesu kopiowania formuły. Stąd też uzyskujemy zapis $I$3. Przebieg zajęć: Część pierwsza (45 minut) 1. Wprowadzenie (10 minut) Poinformowanie uczniów do czego służy schemat Hornera. Zwrócenie uwagi, że metoda ta była stosowana już wcześniej np. przez matematyków chińskich w XII w. Schematem tym posługiwał się również I. Newton.

Zaprezentowanie uczniom metody dzielenia wielomianów za pomocą schematu Horneraprezentacja 1. 2. Praca grupowa i indywidualna uczniów (30minut) Wybrani uczniowie wykonują na tablicy dzielenie wielomianów przez dwumian z wykorzystaniem schematu Hornera. Pozostali uczniowie pracują samodzielnie- plik zadania nr 1. W dalszej części zajęć uczniowie w grupach dwuosobowych przygotowują arkusz kalkulacyjny do wykonywania dzielenia wielomianów schematem Hornera. Następnie porównują efekty swojej pracy z wzorcowym arkuszem przygotowanym przez nauczyciela. 3. Podsumowanie danego etapu lekcji.( 5 minut) Zwrócenie uwagi na budowę formuły obliczającej kolejne współczynniki liczbowe będącego ilorazem. Część druga (45 minut) 4. Dyskusja prowadząca do zbudowania algorytmu działania schematu Hornera. (20 minut) 1) Odwołanie się do wcześniejszych przykładów i wyprowadzenie zależności na kolejne współczynniki będącego ilorazem (b n =a n, b n-1 =cb n + a n-1, dla n N. 2) Przygotowanie wraz z nauczycielem specyfikacji algorytmu. 3) Przedstawienie i omówienie schematu blokowego rozpatrywanego algorytmuprezentacja nr 2. 5. Praca grupowa (20 minut) Uczniowie w dwuosobowych grupach implementują przedstawiony algorytm w języku C++, wykorzystując instrukcje iteracyjne i tablice. 6. Podsumowanie lekcji (5minut) Sprawdzenie poprawności działania napisanego programu- program wzorcowy. Sprawdzenie wiedzy (praca domowa uczniów): - Rozwiązanie zadań ze zboru zadań- zadania nr 5.96, 5.97, 5.98 str. 160/ 170, - rozwiązanie zadania plik zadań nr 2

Ocenianie -Plik zadania nr 1- ocenianie poprawności wykonania dzielenia wielomianów za pomocą schematu Hornera. - Ocena poprawności budowy formuł użytych w arkuszu kalkulacyjnym oraz zastosowanych instrukcji w programie komputerowym. - Ocena pracy domowej zgodnie z zasadami PZO. Dostępne pliki - prezentacja 1 (działanie schematu Hornera), - prezentacja 2 (schemat blokowy algorytmu), - arkusz (wzorcowy arkusz kalkulacyjny), - program (wzorcowy program w C++ ) - plik z zadaniami nr 1, - plik z zadaniami nr 2,