Funkcje i instrukcje języka JavaScript



Podobne dokumenty
1. Zarządzanie informacją w programie Access

2. Metody prezentacji informacji

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

2. Tabele w bazach danych

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Tablice w PHP 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe typy danych omówione na lekcji; wymienić funkcje konwertujące typy danych, omawiane na lekcji.

Temat 20. Techniki algorytmiczne

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Programowanie i techniki algorytmiczne

Scenariusz lekcji. Obliczanie NWD- algorytm Euklidesa.

Zapisywanie algorytmów w języku programowania

Wykład 03 JavaScript. Michał Drabik

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Tworzenie prostych skryptów w PHP 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.

Scenariusz lekcji. wymienić elementy projektu w ASP.NET; opisać sposoby tworzenia stron ASP.NET; podać przykłady istniejących stron typu.

Scenariusz lekcji. rozpoznać prawidłową deklarację tablicy; podać odwołanie do określonego elementu tablicy.

KURSY PROGRAMOWANIA DLA DZIECI

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

XML extensible Markup Language. część 5

napisać konstrukcję instrukcji decyzyjnej If wraz z jej rozwinięciem Else i ElseIf; podać definicję algorytmu z rozgałęzieniami;

Temat 1. Więcej o opracowywaniu tekstu

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Podstawy JavaScript ćwiczenia

Ja i moje zainteresowania tworzenie własnej strony internetowej

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe typy danych omówione na lekcji; zadeklarować zmienną w programie; przypisywać wartości zmiennym i stałym;

Rys.2.1. Drzewo modelu DOM [1]

KURSY PROGRAMOWANIA DLA DZIECI

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Scenariusz lekcji. scharakteryzować budowę procedury w języku Logo; rozróżnić etapy tworzenia i wykonania procedury;

Temat 5. Programowanie w języku Logo

Scenariusz lekcji. podać przykłady zalet użycia takiej instrukcji; opisać algorytm obliczania średniej n liczb;

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

Zdarzenia Zdarzenia onload i onunload

Sposoby przedstawiania algorytmów

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA: 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

PLAN WYNIKOWY PROGRAMOWANIE APLIKACJI INTERNETOWYCH. KL III TI 4 godziny tygodniowo (4x30 tygodni =120 godzin ),

Ilość cyfr liczby naturalnej

2. Projektowanie stron WWW podstawowe informacje

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe dynamiczne struktury danych (stos, kolejka, lista, graf, drzewo); opisać sposób dostępu do danych w kolejce;

Zaawansowane aplikacje internetowe

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Scenariusz lekcji. wymienić najpopularniejsze formaty plików; omówić sposób kodowania znaków drukarskich;

Aplikacje WWW - laboratorium

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

Rys.2.1. Trzy warstwy stanowiące podstawę popularnego podejścia w zakresie budowy stron internetowych [2]

SUM Edukacja Techniczno Informatyczna Języki i Systemy Programowania. Wykład 2. dr Artur Bartoszewski - WYKŁAD: Języki i Systemy Programowania,

Scenariusz lekcji. zdefiniować elementy wykresu (zakres danych, serie danych, legenda, zakres wartości, etykiety osi);

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

JAVAScript w dokumentach HTML (2)

Programowanie w środowisku Baltie

Scenariusz lekcji. podać definicję matematyczną grafu; wymienić podstawowe rodzaje grafów;

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

APL_03_scenariusz_lekcji. Rodzaje kontrolek i ich obsługa w programach. Informatyka. Jadwiga Jezierska. Osiedle Stawki 39/27

I. KARTA PRZEDMIOTU CEL PRZEDMIOTU WYMAGANIA WSTĘPNE W ZAKRESIE WIEDZY, UMIEJĘTNOŚCI I INNYCH KOMPETENCJI EFEKTY KSZTAŁCENIA

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

JAVAScript w dokumentach HTML (1) JavaScript jest to interpretowany, zorientowany obiektowo, skryptowy język programowania.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

2. Konfiguracja programu Outlook Express

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Scenariusz lekcji. opisać strukturę prezentacji i budowę poszczególnych slajdów; opisać etapy projektowania prezentacji multimedialnej.

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa VI

Umieszczanie kodu. kod skryptu

Scenariusz lekcji. podać definicję liczby pierwszej i naturalnej; opisać sposób szukania liczb pierwszych za pomocą sita Eratostenesa.

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT

Zapisywanie w wybranej notacji algorytmów z warunkami i iteracyjnych

Scenariusz lekcji. nazwać elementy składowe procedury; wymienić polecenia służące do malowania wnętrza figur;

JAVAScript w dokumentach HTML - przypomnienie

Laboratorium Wstawianie skryptu na stroną: 2. Komentarze: 3. Deklaracja zmiennych

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.10 Temat zajęć: Ile tak naprawdę zarobię? Wynagrodzenia brutto i netto

Programowanie w języku Python. Grażyna Koba

Wymagania edukacyjne z informatyki w klasie VIII

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Wymagania edukacyjne z informatyki dla uczniów klas VI SP nr 53 w Krakowie w roku szkolnym 2019/2020

Scenariusz lekcji. opisać sposoby dystrybucji oprogramowania możliwe do realizacji w VB.NET; opisać zadania i możliwości programu instalacyjnego;

Scenariusz zajęć. Moduł VI. Projekt Gra logiczna zgadywanie liczby

Scenariusz lekcji. wymienić cechy narzędzia służącego do umieszczania napisów w obszarze rysunku;

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

Wyszukiwanie największej spośród czterech liczb. Przykładowe rozwiązanie

Scenariusz lekcji. zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny-program i arkusz kalkulacyjnydokument;

Aplikacje WWW - laboratorium

4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE 6 PRZEBIEG LEKCJI. Scenariusz lekcji. komputery. lekcja multimedialna;

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Algorytmy z nawrotami 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA

Komputer i urządzenia cyfrowe

Scenariusz lekcji. podać definicję metody zachłannej stosowanej w algorytmie; wymienić cechy algorytmów zachłannych;

Scenariusz lekcji. opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna, procedura z parametrem, lista, zmienna;

Transkrypt:

Funkcje i instrukcje języka JavaScript 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń : zna operatory i typy danych języka JavaScript, zna konstrukcję definicji funkcji, zna pętlę If i For, Do i While oraz podaje przykłady ich użycia w języku JavaScript, zna deklarację tablicy. b) Umiejętności Uczeń potrafi: stosować funkcje i właściwie używać typów danych, dokonywać konwersji typów znaków na liczby, liczb na tekst, stosować pętle i tablice. 2. Metoda i forma pracy Wykład, dyskusja, praca przy komputerze w grupach dwuosobowych. 3. Środki dydaktyczne Prezentacje multimedialne: JavaScript. Dane, zmienne i instrukcje i JavaScript. Język programowania stron HTML. 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Nauczyciel odczytuje listę obecności, podaje temat i cele zajęć. Uczniowie zapoznają się z typami danych, operatorami i funkcjami oraz pętlami i możliwościami języka JavaScript. Zapisują temat lekcji oraz logują się do systemu Windows. b) Faza realizacyjna Nauczyciel rozpoczyna dyskusję, zadając pytania: - Jakie są zasady umieszczania skryptów na stronach WWW? Uczniowie odpowiadają: Stosuje się kilka sposobów umieszczania skryptów na stronach WWW: umieszczanie kodu JS w pliku zewnętrznym, umieszczanie kodu JS bezpośrednio w kodzie HTML wewnątrz poleceń:

<SCRIPT LANGUAGE=JavaScript TYPE= text/javascript >... </SCRIPT> kodu JS jako obsługa zdarzenia, lub kodu JS jako adresu URL, do którego odwołuje się polecenie HTML. - W jaki sposób można wprowadzać dane na stronę internetową za pomocy języka html? Uczniowie odpowiadają: Obiektem umożliwiającym wprowadzanie danych jest Formularz, zadanie to realizuje się poleceniem: <form> </form>. Nauczyciel wyjaśnia, że jednym ze sposobów uzyskania dynamiczności strony WWW, jest zastosowanie skryptów języka JavaScript. Nauczyciel udostępnia uczniom prezentację JavaScript. Język programowania stron HTML z poleceniem powtórzenia wiadomości o zasadach. Uczniowie pracują samodzielnie przez 5-7 minut i w tym czasie: powtarzają wiadomości o zasadach wprowadzania i umieszczania skryptów, zapisują najważniejsze cechy języka JavaScript: JavaScript to skryptowy język programowania, efekty wykonania są widoczne w oknie przeglądarki internetowej, dzięki zastosowaniu skryptów strona staje się dynamiczna, istnieje możliwość reagowania na zdarzenia np. kliknięcie obiektu, wpisania danych formularza, język JavaScript posiada kolekcję obiektów i działa na obiektach. Nauczyciel przypomina przykłady zastosowania skryptów na stronach: sprawdzenie poprawności wprowadzanych danych, stworzenie listy kontaktów. Nauczyciel wyjaśnia konstrukcje języka, omawia: pętle, operatory, funkcje, korzystając z prezentacji multimedialnej: JavaScript. Dane, zmienne i instrukcje. Następnie nauczyciel prezentuje skrypty do wykonywania obliczeń na stronie WWW. Przypomina algorytm Euklidesa. Omawia zadanie dla uczniów, zawarte na karcie pracy (załącznik). Uczniowie wykonują polecenia i zapisują efekty swojej pracy w pliku. c) Faza podsumowująca Nauczyciel podsumowuje wiadomości o funkcjach i pętlach języka JavaScript. Uczniowie zapisują notatkę:. Właściwości określają pewne atrybuty obiektów. Metoda definiuje akcje (czynności), jakie można wykonać na obiekcie. Każdy obiekt może reagować na zdarzenia zdefiniowane dla danego obiektu. 5. Bibliografia 1. Negrino T., Smith D., Po prostu JavaScript, Helion, Gliwice 1999. 2. strony www: http://www.diversity.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=53&itemid=121

http://js.webinside.pl/. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia Funkcje i instrukcje języka JavaScript 1. Przygotuj w podanych niżej krokach sprawdzanie poprawności wprowadzanych danych podobne do przykładu: 2. Otwórz notatnik i wpisz polecenia początku strony WWW oraz tytuł wyświetlający napis: Algorytm Euklidesa w kolorze granatowym, dużą czcionką. 3. Posiłkując się poleceniami zapisanymi poniżej, utwórz formularz. <FORM NAME="formularz"> <INPUT TYPE="text" NAME="wartoscA" VALUE="0" SIZE=4><BR> <INPUT TYPE="text" NAME="wartoscB" VALUE="0" SIZE=4> <INPUT TYPE="button" VALUE="NWP" onclick="nwp(this.form)"> <INPUT TYPE="text" NAME="wynik" SIZE=6><BR> </FORM> 4. W polu HEAD wpisz skrypt: <SCRIPT language="javascript"> function nwp(formularz) {

var a, b, c, d; c=formularz.wartosca.value; a=parseint(c); d=formularz.wartoscb.value; b=parseint(d); while (a!=b) {if (a<b) {b=b-a else {a=a-b document.formularz.wynik.value=a; //koniec kodu JavaScript --> </SCRIPT> 5. Zapisz plik pod nazwą: algorytm_euklidesa_nazwisko.html w folderze wskazanym przez nauczyciela. b) Zadanie domowe Zaplanuj możliwość wykonania kalkulatora w języku JavaScript. Skorzystaj z funkcji dodawania: function dodaj (formularz) { var a, b; a=formularz.wartosca.value; b=formularz.wartoscb.value; document.formularz.wynik.value=parseint(a)+parseint(b); oraz formularza: <FORM NAME="formularz"> <table width=30%><tr><td>liczba1<td> <INPUT TYPE="text" NAME="wartoscA" VALUE="0" SIZE=4><tr><td>liczba2<td> <INPUT TYPE="text" NAME="wartoscB" VALUE="0" SIZE=4><tr><td> <td> <INPUT TYPE="button" VALUE="Sumuj" onclick="dodaj(this.form)"><tr><td>wynik:<td> <INPUT TYPE="text" NAME="wynik" SIZE=6></table> </FORM> 7. Czas trwania lekcji 2 x 45 minut 8. Uwagi do scenariusza Uczniowie powinni znać już język HTML oraz znać sposoby tworzenia formularzy w HTML. Do pełnego wykorzystania środków dydaktycznych wskazany jest projektor multimedialny.