Krzyż uczy nas człowieczeństwa



Podobne dokumenty
Krzyż znakiem naszej (chrześcijańskiej) wiary. wyznawanej we wspólnocie Kościoła

KONSPEKT KATECHEZY. Temat katechezy: Świadek wiary. Jakub Błaszczykowski - Wrócę silniejszy.

1. Temat: Wody Jordanu - Sakrament chrztu świętego.

Archidiecezjalny Program Duszpasterski ROK B OKRES PASCHALNY. Komentarze do niedzielnej liturgii słowa

Uczeń spełnia wymagania na ocenę dopuszczającą, oraz: - wykazuje w jaki sposób powstała Biblia. - opisuje symbole Ewangelistów w sztuce sakralnej

KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII. Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą.

Kryteria ocen z religii kl. 4

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Najczęściej o modlitwie Jezusa pisze ewangelista Łukasz. Najwięcej tekstów Chrystusowej modlitwy podaje Jan.

W DRODZE DO WIECZERNIKA PRZYJMUJEMY. Poradnik metodyczny do nauki religii dla klasy III szkoły podstawowej

WYMAGANIA PROGRAMOWE I KRYTERIA WYMAGAŃ z KATECHEZY. w SZKOLE PODSTAWOWEJ w KOŃCZYCACH MAŁYCH. KLASY II i III

KONSPEKT KATECHEZY TEMAT WYMIAR SPORTU W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA CZEŚĆ OGÓLNY

Co to jest? SESJA 1 dla RODZICÓW

Źródło: ks. Andrzej Kiciński,,Historia Światowych Dni Młodzieży * * *

Modlitwa zawierzenia rodziny św. Janowi Pawłowi II

WYMAGANIA PROGRAMOWE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z RELIGII DLA KLASY VI.

KONSPEKT KATECHEZY WYMIAR SPORTU W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA CZEŚĆ OGÓLNA. 5. Środki dydaktyczne Arkusz papieru,

drogi przyjaciół pana Jezusa

Zespół Szkół nr 21 w Bydgoszczy. Informacja zwrotna RELIGIA szkoła podstawowa klasa 4

Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie

ŚWIĘTYMI BĄDŹCIE. MATKA ZOFIA CZESKA

Jezus prowadzi. Wydawnictwo WAM - Księża jezuici

Nabożeństwo powołaniowo-misyjne

ROK SZKOLNY 2016/2017

ADWENT, BOŻE NARODZENIE I OKRES ZWYKŁY

Przedmiotowy system oceniania z religii dla klasy drugiej szkoły podstawowej

Konspekt katechezy. TEMAT: Siostry zakonne we wspólnocie Kościoła.

Kryteria oceniania z religii na etapie edukacji wczesnoszkolnej

Klasa VI. Temat: Msza Święta posłanie w służbie. Cel dydaktyczny: Przekazanie uczniom prawdy, że Mszaśw. jest źródłem miłości i służby bliźniemu.

WYMAGANIA Z RELIGII dla klasy drugiej szkoły podstawowej

Kryteria oceniania z religii dla klasy pierwszej liceum

LITURGIA DOMOWA. Modlitwy w rodzinach na niedziele Adwentu Spis treści. Gliwice 2017 [Do użytku wewnętrznego]

Przewodnik modlitewny dla zabieganego człowieka

Pozycja w rankingu autorytetów: 1

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY W KLASIE I Ocena celująca Uczeń: twórczo rozwija uzdolnienia i zainteresowania, dzieląc się zdobytą wiedzą z innymi.

Cele nauczania w ramach przedmiotu - religia.

WYMAGANIA Z RELIGII. 1. Świadkowie Chrystusa

Dlaczego bywa ciężko i jak nabierać sił?

Nowenna do Najświętszego Serca Jezusowego. Wpisany przez Administrator piątek, 11 kwietnia :32 - DZIEŃ 1

Temat: Sakrament chrztu świętego

CZyM SĄ ĆwICZENIA DUChOwNE

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

JEZUS CHRYSTUS ŚLAD SPOTKANIE 2

MODLITWA MODLITWA. Dla ułatwienia poszczególne zadania oznaczone są symbolami. Legenda pozwoli Ci łatwo zorientować się w znaczeniu tych symboli:

WYMAGANIA Z RELIGII. I. Czy przyjaźnię się z Panem Jezusem? Ocena Dobra

Ku przemienionemu człowiekowi

1. MODLITWA WIERNYCH ZA WSTAWIENNICTWEM ŚW. STANISŁAWA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z RELIGII KLASA I

Wymagania edukacyjne dla klasy VI B z przedmiotu religia na rok szkolny 2017/2018. Nauczyciel ks. Władysław Zapotoczny

Celebracja zamknięcia Roku Wiary

Program nauczania biblijnego uczniów klas gimnazjalnych. Program powstaje pod kierunkiem Elżbiety Bednarz

Kryteria oceniania z religii dla klasy drugiej szkoły podstawowej

Kryteria oceniania z religii dla klasy VIII szkoły podstawowej

NOWY PROGRAM NAUCZANIA RELIGII ADWENTYSTYCZNEJ W SZKOLE LUB W PUNKCIE KATECHETYCZNYM

MODLITWA ZA RODZINY I BŁOGOSŁAWIEŃSTWO INDYWIDUALNE RODZIN

Wymagania edukacyjne z religii dla klasy VIII

Bp H. Tomasik: Przed nami czas zadań

Na zakończenie nauki w klasie IV uczeń potrafi:

Szko a Uczniostwa. zeszyt I

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z RELIGII W KLASACH I-III

Ja nic nie znaczę, Bóg kieruje wszystkim. Czynię tylko to, czego Bóg żąda ode mnie.

Bóg a prawda... ustanawiana czy odkrywana?

OBRZĘDY SAKRAMENTU CHRZTU

Pozytywna atmosfera szkoły chrześcijańskiej

WYMAGANIA EDUKACYJNE W ZAKRESIE IV KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Zaproszeni przez Boga z serii Drogi przymierza

2. Na to zaś wszystko przyobleczcie miłość, która jest więzią doskonałości (Kol 3, 14).

2. Wiadomości zdobywane podczas katechezy będą sprawdzane w następującej formie:

Dzień Patrona przygotowanie programów artystycznych, kiermasze, konkursy, Obchody Rocznic Pontyfikatu Jana Pawła II, Upamiętnianie Rocznicy Śmierci

s. Łucja Magdalena Sowińska zdch

PRACA ZBIOROWA ELŻBIETA GIL, NINA MAJ, LECH PROKOP. ILUSTROWANY KATALOG POLSKICH POCZTÓWEK O TEMATYCE JAN PAWEŁ II. PAPIESKIE CYTATY I MODLITWY.

ADWENT, NARODZENIE PAŃSKIE I OKRES ZWYKŁY

przedstawienie biblijnej prawdy o stworzeniu człowieka przez Pana Boga; ukazanie podobieństwa człowieka do Boga;

Studium biblijne numer 13. List do Efezjan 1,4. Andreas Matuszak. InspiredBooks

w swoim sercu wszelkie wspomnienia (por. łk 2, ), przekazała je Dwunastu, którzy byli zgromadzeni z Nią w Wieczerniku, aby otrzymać Ducha

Nowenna do św. Charbela

7. Bóg daje ja wybieram

XXIV Niedziela Zwykła

Wymaganie edukacyjne z religii dla klas II. Rozumie, że modlitwa jest formą rozmowy z Bogiem.

NIEDZIELA, (2. niedziela adwentu)

Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy

Przedmiotowy system oceniania z religii dla klasy drugiej szkoły podstawowej Ad. 1. Cele oceniania Ad. 2. Zasady oceniania

SŁUŻYĆ BOGU TO SZUKAĆ DRÓG DO LUDZKICH SERC

Bóg Ojciec kocha każdego człowieka

METODA MEDYTACJI IGNACJAŃSKIEJ

Klasa IV Królestwo Boże wśród nas

ROK SZKOLNY 2016/2017

Diecezjalna inauguracja kolejnego roku pracy Domowego Kościoła A W S D W S Z C Z E C I N I E 3 1 S I E R P N I A

Zadania nauki religii. Procedura osiągania celów I. Kocham Pana Boga i rodziców

3. Miłość niejedno na imię

9 STYCZNIA Większej miłości nikt nie ma nad tę, jak gdy kto życie swoje kładzie za przyjaciół swoich. J,15,13 10 STYCZNIA Już Was nie nazywam

KLASA I-WYMAGANIA EDUKACYJNE NA ŚRÓDROCZNE I ROCZNE OCENY Z RELIGII Ocenie podlegają: Krótkie wypowiedzi ustne. Prowadzenie zeszytu ćwiczeń.

SAKRAMENT BIERZMOWANIA

O POJEDNANIE MAŁŻEŃSTWA

Św. Jan Paweł II. Spotkania z młodzieżą

20 Kiedy bowiem byliście. niewolnikami grzechu, byliście wolni od służby sprawiedliwości.

Wymagania edukacyjne z religii kl. VI w oparciu o realizowany program Poznaję Boga i w Niego wierzę nr: AZ-2-01/10

Teksty Jana Pawła II zaprezentowane w czasie montażu. Jan Paweł II - odwaga świętości.

Studium Katechetyczne Wychowując w Wierze tłumaczenie po Polsku. OBJAWIENIE W PIŚMIE ŚWIĘTYM I TRADYCJI

Transkrypt:

ks. Piotr Halczuk SCENARIUSZ LEKCJI Krzyż uczy nas człowieczeństwa (konspekt katechezy dla klas: 1-3 szkoły gimnazjalnej oraz ponadgimnazjalnej) Cele ogólne: 1.Cel dydaktyczny - uczeń wie: - że poprzez krzyż Jezus Chrystus uczy nas człowieczeństwa, - że wspólnota Kościoła nieustannie towarzyszy Panu Jezusowi, czego wyrazem jest trwanie przy krzyżu, - krzyż jest znakiem wiary, wokół którego wierni gromadzą się na modlitwie; - że krzyż Światowych Dni Młodzieży jest przewodnikiem dla młodych po drogach życia. 2. Cel wychowawczy - uczeń pragnie: - kształtować swoją hierarchię wartości na podstawie krzyża Chrystusa, - w ciągu dnia wygospodarować trochę czasu na wyciszenie i spojrzenie na krzyż. Cele szczegółowe (operacyjne) - uczeń potrafi: - wyjaśnić znaczenie fragmentu Ewangelii: Mt 21,1-10; Mk 11,1-11; Łk 19,29-40, - ukazać, co łączy terminy: krzyż i człowieczeństwo, - ukazać, czym jest chrześcijański entuzjazm. Metody i formy pracy: - pogadanka - burza mózgów

- rozmowa kierowana - mini wykład - praca w grupach: z tekstem, rozmowa, - praca indywidualna. Środki dydaktyczne: Fragment Ewangelii do wyboru: Mt 21,1-10; Mk 11,1-11; Łk 19,29-40; kartki z pytaniami; zdjęcie/obraz z uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy; zdjęcie młodzieży zgromadzonej przy krzyżu Światowych Dni Młodzieży; rzutnik multimedialny; zeszyt ucznia. Przebieg lekcji Faza przygotowawcza (ok. 10 min.) Modlitwa fragment Wyznania wiary:...wierzę w jednego Pana Jezusa Chrystusa... Przywitanie uczniów Sprawdzenie obecności Wprowadzenie oraz podanie tematu lekcji Burza mózgów uczniowie zapisują na tablicy skojarzenia z słowami: krzyż człowieczeństwo W pogadance, istotne jest ukazanie wspólnych skojarzeń związanych z krzyżem i człowieczeństwem, np. miłość, cierpienie, oddanie, zaufanie... Faza realizacyjna (ok. 10 min.) 1. Odczytanie fragmentu Ewangelii o wjeździe Jezusa do Jerozolimy (do wyboru: Mt 21,1-10; Mk 11,1-11; Łk 19,29-40) jeśli jest możliwe, należy zaprezentować zdjęcie/obraz z uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy.

2. Pogadanka co się wydarzyło, gdy Pan Jezus wjeżdżał do Jerozolimy? Jak zachowywali się ludzie?... 3. Istotne jest zwrócenie uwagi uczniów na następujące elementy: Jezus szedł otoczony rzeszą pielgrzymów: starszych i młodych; towarzyszący Jezusowi napełnieni byli entuzjazmem; w tym entuzjazmie pielgrzymów, zdążających do Jerozolimy, istotny udział mieli młodzi: dzieci i młodzież; Warto nawiązać do współczesnej wspólnoty Kościoła: gromadzimy się przy Jezusie jako pielgrzymi, otaczamy Go naszym entuzjazmem, czasem mniejszym, czasem większym, w zależności od naszego samopoczucia, istotny udział w dzisiejszym entuzjazmie Kościoła mają dzieci i młodzież przyszłość Kościoła Dobrze odnieść to do sceny młodych zgromadzonych przy krzyżu ŚDM jeśli jest możliwe, należy wyświetlić zdjęcie przedstawiające młodzież zgromadzoną przed krzyżem ŚDM: młodzi gromadzą się przy krzyżu jako pielgrzymi, otaczają go z entuzjazmem (śpiew, taniec, cisza...), młodością/przyszłością Kościoła jest młodzież. Pogłębienie materiału (ok. 20 min.) 4. Praca w (7) grupach: Czym jest entuzjazm? - wyjaśnić własnymi słowami. Co jest gwarancją entuzjazmu? Czym jest młodość? wyjaśnić własnymi słowami. Czy można być wiecznie młodym? Czym jest służba? wyjaśnij własnymi słowami. Z czym/kim jest związany entuzjazm ogarniający wierzących?

Jest to entuzjazm dla Osoby: Jezus Chrystus nie przestaje być Ideałem, najdoskonalszym Wzorem człowieczeństwa. Młodzi patrzą w Jego kierunku, ponieważ młodość oznacza szczególne zapotrzebowanie na wzór człowieczeństwa: na człowieczeństwo pełne, proste i przejrzyste, na człowieczeństwo wzorcze. Zapotrzebowanie na takie człowieczeństwo jest szczególnie mocne u ludzi młodych, ponieważ im najbardziej narzuca się pytanie: jaki ma być człowiek? Jakim człowiekiem warto być? Kim mam być ja sam, aby wypełnić właściwą treścią to człowieczeństwo, które jest mi dane? (Jan Paweł II, Jubileusz młodzieży, 15 kwietnia 1984 r.). Dlaczego mamy uczyć się człowieczeństwa-bycia człowiekiem od Jezusa? Warto być człowiekiem, ponieważ On był człowiekiem, On przyszedł na świat, by ukazać, jak żyć w prawdzie; ukazał prawdziwą miłość, tzn. jak być całkowicie dla drugich. Jezus wypełnił człowieczeństwo prostą, przejrzystą i niepodważalną treścią. On wciąż daje odpowiedź na pytania, które nurtują współczesnego człowieka, zwłaszcza młodego (por. Jan Paweł II, Jubileusz młodzieży, 15 kwietnia 1984 r.). Po co Chrystus nas odkupił poprzez krzyż? On, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi (Flp 2,6-7). Trwać w entuzjazmie Chrystusa to przezwyciężać grzech u samych jego korzeni. A korzeniem grzechu jest chęć postawienia siebie na równi z Bogiem. Kiedy to odkryje każdy z nas, wtedy ujrzymy, jaka wielkość człowieka kryje się w postawie służby - życiu zaprogramowanym jako służba (Jan Paweł II, Jubileusz młodzieży, 15 kwietnia 1984 r.). Jakie niebezpieczeństwa stwarza egoizm? Czym jest służba względem drugiego człowieka?

Syn Boży: służy. Służy wszelkiemu dobru człowieka. A nade wszystko służy jego dobru ostatecznemu: dobru zbawienia. Tak więc: (Jezus) stawszy się podobnym do ludzi jest owym człowiekiem dla drugich. Ale ten człowiek dla drugich człowiek, który służy jest Bogiem. Jest Synem Bożym. Służba stanowi nie tylko o szlachetnym wymiarze człowieczeństwa. Służba ma w sobie wymiar Boży. Nosi na sobie znamię Syna Bożego. (...) w Ewangelię zbawienia świata jest wpisany Chrystus, który przyjął postać sługi. I w tę samą Ewangelię, w tę samą dobrą nowinę, wpisuje się każdy człowiek, gdy od Chrystusa przejmuje postawę i gotowość służenia. Gdy staje się na miarę swoich możliwości i zadań również człowiekiem dla drugich : człowiekiem, który służy (Jan Paweł II, Jubileusz młodzieży, 15 kwietnia 1984 r.). 5. Podsumowanie prezentacja pracy w grupach w formie rozmowy kierowanej należy ukazać, że krzyż Jezusa Chrystusa uczy nas prawdziwego człowieczeństwa, czyli bycia dla drugich, in. służenia bliźnim. Efektem tego zaangażowania oraz łączności osobistej z Chrystusem jest promieniowanie Bożym/Chrystusowym entuzjazmem. Podsumowanie treści Odczytanie fragmentu z wypowiedzi św. Jana Pawła II skierowanego do młodych w 1984 roku: Młodzi Przyjaciele! Nauczcie się od Chrystusa-Odkupiciela przezwyciężać grzech, przezwyciężać egoizm oraz ukrytą w nim pożądliwość oczu, ciała i pychę żywota. Ukrytą w nim postawę: nie będę służył. (...) jesteśmy w Jezusie Chrystusie wezwani do zbawienia czyli do życia w łasce Boga czyli do przezwyciężenia zła w miłości i prawdzie czyli do prawdziwej wolności synów (i córek) Bożych i jesteśmy w Jezusie Chrystusie wezwani do chwały. Taka jest Boża prawda o człowieku (...). Czego więc oczekuje od nas Chrystus? Oczekuje, że w ten Boży Projekt będziemy starali się wniknąć naszym własnym projektem życia, naszym własnym rozwiązaniem sensu człowieczeństwa.

W indywidualnej pracy każdy uczeń winien w swoim zeszycie stworzyć własny projekt życia, odnosząc każdy jego punkt do pytania: Co myśli o tym Jezus? Czy jest to zgodne z Jego nauką, czy też nie? Prawdopodobnie uczniowie nie zdążą wykonać pracy na lekcji. Należy ją dokończyć w domu. Propozycja zapisu do zeszytu Kiedy młodzi ludzie spoglądają na krzyż, zwłaszcza krzyż ŚDM, winni pamiętać, że są wezwani do tego, by: - trwać na modlitwie, która składa się nie tylko z wypowiadanych słów, ale także z przebywania w ciszy, - kształtować swoje człowieczeństwo według słowa i czynów Chrystusa, - służyć (pomagać) bliźnim (rodzicom, rodzeństwu..., napotkanym ludziom), - prosić o Chrystusowy entuzjazm, by nim żyć. Modlitwa na zakończenie lekcji Modlitwa za ludzi młodych przyszłość Kościoła: Byśmy byli wierni krzyżowi Jezusa Chrystusa Ciebie prosimy... Byśmy tak dysponowali naszym czasem, aby każdego dnia była modlitwa osobista Ciebie prosimy... Byśmy kształtowali nasze człowieczeństwo na wzór Chrystusowego, przepełnionego miłością człowieka Ciebie prosimy... Byśmy pozwalali się prowadzić Chrystusowemu entuzjazmowi Ciebie prosimy... Módlmy się: Prosimy Ciebie, Boże Ojcze, abyśmy uważnie Ciebie słuchali, abyśmy zmieniali się na lepsze, abyśmy stawali się Twoimi świadkami. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.