Konspekt zajęć sportowych dla kategorii: ORLIK data: r.

Spała, 13 września 2014

KAROLINA KUJAWA DIONIZY KNAPIK. Teaching Games for Understanding

PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE

Konferencja Trenerska Lubuskiego Związku Piłki Nożnej

HALOWA PIŁKA NOŻNA. 2. Piłka Zawody rozgrywane będą specjalnymi piłkami do gry na hali Nr 4(nisko kozłujące)

Konspekt zajęć sportowych dla Orlik nr 3 data: Część główna I OBWÓD STACYJNY NR 1: STACJA 1 1 x 1 po przyjęciu przodem do

Regulamin Turnieju o puchar Wójta Gminy Świdnica Piłki Nożnej halowej.

ZMIANY W PRZEPISACH GRY W KOSZYKÓWKĘ. obowiązujące od 1 października 2018

PRZEPISY I ZASADY GRY W MINISIATKÓWKĘ W POLSCE

Konspekt zajęć sportowych dla kategorii: ŻAK data: r.

Warsztaty Trenerskie MZPN

PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE SPIS TREŚCI

6/ MAJĄC NA WZGLĘDZIE OGRANICZONĄ LICZBĘ ZAREZERWOWANYCH MIEJSC HOTELOWYCH O UDZIALE W ROZGRYWKACH DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ. I I.

Jednostka treningowa dla dzieci U8 - U10; wersja 3

Zawodnik A5 popełnia błąd kroków. W tym momencie A7 prosi o zmianę. Czy moŝna dokonać tej zmiany mimo, Ŝe to druŝyna B będzie wprowadzała piłkę?

PROPOZYCJE FORM I ORGANIZACJI MAŁYCH GIER W RÓŻNYCH KRAJACH NA ŚWIECIE

Temat; Ćwiczenia kształtujące panowanie nad piłką, technikę podań i koordynację ruchową ułożone w formie jednostki treningowej.

REGULAMIN ROZGRYWEK SEZON 2012 / 2013

Regulamin Ligi Miejskiej Halowej Piłki Nożnej w Kędzierzynie-Koźlu w sezonie 2010/2011

TCHOUKBALL PLAŻOWY PRZEPISY GRY

Sporty letnie zespołowe. *Baseball *Hokej na trawie *Koszykówka *Piłka nożna *Piłka ręczna *Siatkówka halowa *Siatkówka plażowa

HARMONOGRAM Gmina Skrzyszów. planowanych godzin pracy animatora mgr PIOTRA ZAJĄCA w ramach projektu Moje Boisko ORLIK 2012.

BALL MASTERY LEVEL INTERMEDIATE

INSTRUKCJA MONTAŻU. Najpierw złożyć bandę, a następnie całość odwrócić.

Test nr 1. 4) Strefa zmian dla zawodników z pola gry ma długość i szerokość: a) 15 m x 3 m, 1 b) 12 m x 1.5 m, c) 27 m x 2 m, d) 21 m x 3 m.

Małe gry z akcentem na fazy przejściowe

Akademia piłkarska UEFA Grassroots_ZBIÓR GIER ZADANIOWYCH

Regulamin. I Warszawski Turniej Halowy PilkaNaHali.pl

1. Organizatorzy nauczyciele wychowania fizycznego oraz kształcenia zintegrowanego. 2. Termin r. (środa).

REGULAMIN TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ

Zestawienie zmian w Oficjalnych przepisach gry w koszykówkę (...) Linie półkoli podkoszowych są częścią obszarów półkoli podkoszowych.

Regulamin. ArcheoCup 2009

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Z PIŁKI SIATKOWEJ

ZASADY GRY W MINI SIATKÓWKĘ NA PLAŻY KLEBARK OPEN KIDS edycja 2013

3. Organizacja rozgrzewki jak na rysunku- dowolne podania pomiędzy zawodnikami w sposób określony przez trenera, po wykonaniu podania zawodnicy wykonu

Testy sprawności fizycznej zostały opracowane zgodnie z obowiązującymi normami i dostosowane do wieku rozwojowego uczniów.

Jarosław Pasieczny Koszykówka : proste formy współpracy w ataku szybkim. Acta Scientifica Academiae Ostroviensis nr 19, 78-81

Kot i Mysz poruszanie się bez piłki W parach. Na sygnał jeden z ćwiczących musi uciec drugiemu unikając dotknięcia

Przepisy do gry w siatkonogę. 2009

ROCZNIK 2008 PROGRAM TURNIEJU TURNIEJ ROZGRYWANY W TERMINIE i Wyniki na żywo na stronie:

PRZEPISY I ZASADY GRY W MINI SIATKÓWCE W POLSCE ZDZISŁAW GOGOL

Robert Solnica PRESSING: CHARAKTERYSTYKA, RODZAJE, DETERMINANTY SKUTECZNOŚCI

TECHNIKA W PIŁCE RĘCZNEJ

III MEMORIAŁ IM. MIECZYSŁAWA WASZAKA W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ

MISTRZOSTWA SĘDZIÓW WIELKOPOLSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ

NAUCZANIE I DOSKONALENIE TECHNIKI PIŁKI NOŻNEJ W FORMIE GIER I ZABAW (22 przykłady)

Wymagania programowe z wychowania fizycznego dla uczniów klasy VI z zakresu umiejętności.

Test R. Test znajomości przepisów gry w hokeja na lodzie Sosnowiec 2017

Regulamin turnieju. 1 Postanowienia ogólne

Gry i zabawy ruchowe doskonalące elementy gier zespołowych cz. I

W GRZE OBOWIĄZUJĄ NASTĘPUJĄCE PODSTAWOWE PRZEPISY

ZASADY UCZESTNICTWA W TURNIEJU PRZEPISY I ZASADY GRY

ROCZNIK 2009 PROGRAM TURNIEJU TURNIEJ ROZGRYWANY W TERMINIE II.2017 Wyniki na żywo na stronie:

REGULAMIN HALOWEJ LIGI PIŁKI NOŻNEJ W DREZDENKU

I Turniej w Halowej Piłce Nożnej Stalówka Cup Hala widowiskowo-sportowa przy Szkole Podstawowej nr 2 w Głownie, ul. Generała Andersa 37

Prezentacje przygotował Grzegorz Kucharski SPORTY DRUŻYNOWE

ROCZNIK 2008 PROGRAM TURNIEJU TURNIEJ ROZGRYWANY W TERMINIE III.2017 Wyniki na żywo na stronie:

5.Nauka i doskonalenie zagrywki sposobem górnym i dolnym (lewą i prawą ręką)

(CZYT. CZUKBOL) RYWALIZACJA BEZ AGRESJI, SPORT BEZ KONTUZJI, ZABAWA BEZ PRZERWY CZYM JEST TCHOUKBALL?

Artykuł 1 Rozpoczęcie i wznowienie gry

5. Faul techniczny trenera orzeczony w konsekwencji przebywania 6 graczy jego drużyny na boisku oznaczamy w protokole jako "B"?

Regulamin turnieju CEL ZAWODÓW: TERMIN ZAWODÓW: MIEJSCE ROZGRYWANIA ZAWODÓW: ZASADY UCZESTNICTWA W ZAWODACH: NAGRODY:

III y Ii w II Y III tf Ii f

Regulamin halowych rozgrywek szkoleniowych Skrzatów, Żaków i Orlików. Podhalańskiego Podokręgu Piłki Nożnej w sezonie 2017/2018 ORGANIZATOR

OTWARTE MISTRZOSTWA DĄBROWY TARNOWSKIEJ W HALOWEJ PIŁCE NOZNEJ REGULAMIN

OFICJALNE INTERPRETACJE PRZEPISÓW GRY W TCHOUKBALL

Regulamin AMATORSKIEJ HALOWEJ LIGI PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR BURMISTRZA STRUMIENIA. na sezon 2012/2013 roku.

Wymagania edukacyjne z wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Zielonkach w roku szkolny, 2017/2018 Klasa IV

Akademia piłkarska UEFA Grassroots_KONSPEKT ZAJĘĆ TRENINGOWYCH

Regulamin Mistrzostw Polski Seniorów w Beach Rugby

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO KLASY IV VI LEKKOATLETYKA

Obszary diagnostyczne w przygotowaniu technicznym

Tok Treść Interpretacja lekcji. podanie zadań lekcji. Współpraca w grupie

TEORIA I METODYKA GRY W PIŁKĘ RĘCZNĄ WYKŁAD 3 TECHNIKA I TAKTYKA

ROCZNIK 2007 PROGRAM TURNIEJU TURNIEJ ROZGRYWANY W TERMINIE II.2017 LAKIERNIA MEBLOWA "DOM-MAR" Wyniki na żywo na stronie:

REGULAMIN I ORLIKOWY TURNIEJ FUTBOLU FLAGOWEGO W LUBLINIE

Przyjrzyjcie się dzieciom, jaką radość sprawia im zdobycie bramki. Każde dziecko rodzi się z talentem, ale od nas zależy kiedy go zauważymy.

REGUŁY GRY FooBaSKILL Marzec 2017 1

WPROWADZENIE FooBaSKILL jest nową dyscypliną sportu, która została stworzona przez trzech szwajcarskich nauczycieli wychowania fizycznego. Łączy cechy piłki nożnej i koszykówki i jest rozgrywana nowatorską piłką SKILLTheBall, której budowa łączy piłkę do koszykówki i piłki nożnej. Reguły gry zostały skrupulatnie przemyślane, aby rozwijać u dziecka: 1) Pięć zdolności koordynacyjnych (orientacja, reakcja, różnicowanie, rytm oraz równowaga) 2) Konstruowanie akcji ofensywnych (drugi ofensywny zamiar) oraz organizację w obronie w piłce nożnej 3) Zbiórki w ataku oraz obronie w koszykówce 4) Kreatywność 5) Zdolność zdobywania punktów 6) Wzmocnienie umysłowe PODSTAWOWE REGUŁY Specyfika FooBaSKILL polega na przemiennej pracy dolnej (piłka nożna) oraz górnej (koszykówka) części ciała. Zmiana dyscypliny następuje na poziomie linii środkowej boiska. Na jednej połowie boiska znajdują się dwie bramki złożone z dwóch górnych części skrzyni gimnastycznej na których ustawiony jest pachołek lub bramka FooBaSKILL. Na drugiej połowie znajduje się kosz do koszykówki. Ściany końcowe oraz boczne stanowią pełnoprawną część boiska. W związku z czym, zawodnicy mogą odbijać od nich piłkę. W tej grze rywalizują dwie drużyny składające się z czterech zawodników każda. Podczas pierwszej połowy, jedna drużyna broni bramek piłkarskich a atakuje kosz do koszykówki. W przerwie następuje zamiana ról na drugą połowę. Podstawowe zasady są takie same co w przypadku piłki nożnej oraz koszykówki (patrz Reguła nr 5). Punkty są przyznawane według reguły nr 6 niniejszego dokumentu. REGUŁA N 1 BOISKO 1.1. FooBaSKILL jest rozgrywana w sali gimnastycznej. 1.2. Linia środkowa musi być widoczna. 1.3. Linie boczne oraz końcowe nie stanowią granic boiska. 2

1.4. Sciany stanowią pełnoprawną cześć boiska. Odbijanie od ściany jest dozwolone w piłce nożnej jak i w koszykówce. Możliwe jest podanie do siebie samego od ściany; podanie do drugiego zawodnika od ściany; strzelenie gola przy pomocy ściany. 1.5. Sufit oraz wszelkiego typu zawieszone elementy nie stanowią części boiska. 1.6. Na jednej połowie boiska znajdują się dwie bramki złożone z dwóch górnych części skrzyni gimnastycznej na których ustawiony jest pachołek lub bramka FooBaSKILL. Ta konstrukcja stanowi bramki na części piłkarskiej. Na drugiej połowie znajduje się kosz do koszykówki. REGUŁA N 2 SKILLTheBall Z uwagi na połączenie piłki nożnej i koszykówki, potrzebna jest piłka o odpowiedniej fakturze, wadze, rozmiarze, jakości strzału oraz odbicia. SKILLTheBall została specjalnie stworzona, aby spełnić powyżej wymienione kryteria. Jest stworzona z połączenia faktur od piłek do piłki nożnej oraz koszykówki. Zalecenie : W celu optymalnego wykorzystania właściwości SKILLTheBall, piłkę należy napompować zgodnie z nadrukowanymi na niej wytycznymi: 0.33-0.36 bar / 4.8-5.2 psi. Patrz obrazek wyżej. 3

REGUŁA N 3 LICZBA ZAWODNIKÓW Rywalizują ze sobą dwie drużyny złożone z czterech zawodników każda. Zalecenie: Możliwe jest zwiększenie liczby zawodników do pięciu, w szczególności w przypadku najmłodszych zawodników. REGUŁA N 4 CZAS TRWANIA MECZU 4.1. Mecz jest złożony z dwóch pięciominutowych części. 4.2. W trakcie pierwszej połowy jedna z drużyn atakuje na bramki piłkarskie broniąc kosza do koszykówki. Następnie, na drugą połowę drużyny zamieniają się rolami. REGUŁA N 5 FAULE 5.1. Obowiązują reguły z piłki nożnej. 5.2. Obowiązują reguły koszykówki (błąd kroków, błąd podwójnego kozłowania, itp.). 5.3. Gra po faulu wznowiona jest w miejscu, w którym faul został popełniony. 5.4. Po faulu zawodnik kładzie piłkę przynajmniej jedną ręką na ziemi i natychmiast wznawia grę podaniem. 5.5. W przypadku strzału, którego celem jest strącenie pachołka lub strzał do bramki FooBaSKILL, piłka nie może przelecieć nad tymi elementami. W przeciwnym razie popełniony zostaje faul i piłka oddana jest obronie. 5.6. W FooBaSKILL zabronione są wślizgi. 5.7. Jeżeli piłka dotknie sufitu lub podwieszonego elementu zostaje popełniony faul. 5.8. Jeżeli piłka odbije się od krawędzi tablicy koszykarskiej zostaje popełniony faul. 5.9. Jeżeli piłka odbije się od tyłu tablicy koszykarskiej lub od obramowania, które ją podtrzymuje zostaje popełniony faul. 4

REGUŁA N 6 ZDOBYWANIE PUNKTÓW PIŁKA NOŻNA KOSZYKÓWKA 1 Piłka dotyka dolnej części skrzyni z jakiegokolwiek boku. Zawodnicy mogą strzelać ze wszystkich stron skrzyni. Piłka odbija się od tablicy i dotyka podłoża, nie dotykając kosza. 2 Piłka dotyka skrzyni po czym jest zatrzymana podeszwą przez strzelca lub drugiego zawodnika z drużyny zanim przekroczy linię środkową (drugi ofensywny zamiar). Jeżeli obrońca zatrzyma piłkę podeszwą przed napastnikiem, zostaje zdobyty jedynie jeden punkt. Piłka odbija się od tablicy, nie dotyka kosza i zostaje złapana oburącz przez innego zawodnika z drużyny zanim odbije się od ziemi (zbiórka w ataku). 3 0 Pachołek zostaje strącony lub piłka przelatuję przez bramkę FooBaSKILL. Żaden punkt nie zostaje zdobyty jeżeli: Piłka dotyka górnej części skrzyni. Gra nie zostaje przerwana. UWAGA: W wypadku gola samobójczego przeciwnik zdobywa 1 punkt. Piłka wpada do kosza. Żaden punkt nie zostaje zdobyty jeżeli: Piłka dotyka kosza podczas strzału. Gra nie zostaje przerwana. Piłka odbija się od tyłu tablicy, od krawędzi tablicy lub od obramowania podtrzymującego kosz. Zostaje popełniony faul. Piłka zostaje złapana oburącz przez przeciwnika zanim odbije się od ziemi (zbiórka w obronie). Gra toczy się dalej. Po zdobytym punkcie: Wznowienie gry po zdobytym punkcie odbywa się jak najszybciej w miejscu przechwytu piłki przez obrońcę. Zawodnik kładzie piłkę na ziemi przynajmniej jedną ręką i natychmiast wznawia grę podaniem. 5

REGUŁA N 7 ROZPOCZĘCIE / WZNOWIENIE GRY 7.1. Rozpoczęcie meczu oraz drugiej połowy odbywa się w środku pola z piłką w ręku, przez drużynę która broni strony koszykarskiej. Każda z drużyn znajduje się na swojej połowie. 7.2. Wznowienie gry po zdobytym punkcie w piłce nożnej lub koszykówce odbywa się jak najszybciej w miejscu przechwytu piłki przez obrońcę. Zawodnik kładzie piłkę na ziemi przynajmniej jedną ręką i natychmiast wznawia grę podaniem Zalecenie: Osoba nadzorująca grę może pozwolić na «wolne» pierwsze podanie nie przekraczające linii środkowej boiska aby ułatwić grę po zdobytym punkcie 6