Scenariusz zajęć nr 6 Temat: Czytamy list od kolegi z wakacji.

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć nr 28 Temat: Umiem mówić nie - poznajemy zasady kulturalnego odmawiania.

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Scenariusz zajęd nr 45 Temat: Piszemy życzenia świąteczne.

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Scenariusz zajęć nr 51 Temat: Podróż w kosmos zasady zapisywania wyrazów małą i wielką literą.

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, gra dydaktyczna

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć nr 35 Temat: Nasi przyjaciele ze schroniska pomagamy bezdomnym zwierzętom.

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 13 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć nr 18 Temat: Pożegnanie lata zegar odmierza czas.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć nr 10 Temat: Poznajemy zasady panujące w naszej szkole.

Scenariusz nr 14 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęd nr 57 Temat: W pracowni malarskiej skąd artyści czerpią inspirację? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 3 Temat: W rocznicę wybuchu II wojny światowej szukamy śladów tamtych wydarzeo w naszej okolicy.

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz nr 46 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz nr 38 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz nr 81 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć nr 4

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Tydzień żartów i zagadek Temat: Prima aprilis

Scenariusz nr 32 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz nr 26 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęd nr 67 Temat: Netykieta poznajemy zasady odpowiedniego zachowania w sieci.

Uczeń: Zna produkty pochodzące od zwierząt Zna podstawowe nazwy zwierząt hodowlanych w języku angielskim Uczy się słuchać uważnie nauczyciela

Scenariusz zajęć nr 100 Temat: Ważymy znalezione skarby.

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda ekspresyjna.

KWIECIEŃ klasa 2 MATEMATYKA

Scenariusz nr 47 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz nr 61 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

Scenariusz nr 77 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

Scenariusz nr 5 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz zajęć nr 57 Temat: Czy chciałbym być podobny do Szewczyka Dratewki? - Baśń J. Porazińskiej.

Metody i techniki: praca z tekstem, ćwiczenia praktyczne, burza mózgów.

Temat: Z czego to jest zrobione? poznajemy różne materiały.

Metody i techniki: burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz zajęć nr 38 Temat: Pierwsze oznaki zimy

Scenariusz zajęć nr 95 Temat: Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe?

Scenariusz nr 42 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 6 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 49 Temat: Czy to pytanie, czy to odpowiedź? dbamy o poprawną intonację.

Scenariusz zajęd nr 96 Temat: Co to jest sztuka użytkowa? szukamy jej w naszym otoczeniu.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Jesteśmy uczniami i kolegami

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęd nr 90 Temat: Składamy życzenia naszym mamom w dniu ich święta.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Szkoła podstawowa - klasa 6

Scenariusz zajęć do Nauczania Zintegrowanego w kl. II.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz zajęć. Moduł VI. Projekt Gra logiczna zgadywanie liczby

Scenariusz zajęć nr 16 Temat: Jesienny bal gdzie rosną drzewa owocowe?

Scenariusz nr 69 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz nr 81 zajęć edukacji wczesnoszkolnej 1. Metryczka zajęć edukacyjnych

Scenariusz nr 69 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 79 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę-działam-idę w świat

Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz nr 21 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 4

Scenariusz zajęć Edukacja matematyczna Czas realizacji zajęć : 45 min

Scenariusz 4. Realizacja

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

klasa I moduł 11: WEEK

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

a) Przypomnienie wiadomości o ułamkach zwykłych. licznik

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Odejmujemy i dodajemy w zakresie 10. Klasa I Edukacja: matematyczna,muzyczna

Scenariusz nr 75 zajęć edukacji wczesnoszkolnej 1. Metryczka zajęć edukacyjnych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz nr 22 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Temat: Odejmowanie w pamięci

Ich bin so allein SCENARIUSZ LEKCJI

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa nr 3 im. K. Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

SCENARIUSZ RUCH TO ZDROWIE

Scenariusz zajęć nr 73 Temat: Odkrywanie rytmów gramy na instrumentach.

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Poczta nam pomocna. Temat: Piszemy list do Świętego Mikołaja

Transkrypt:

Scenariusz zajęć nr 6 Temat: Czytamy list od kolegi z wakacji. Cele operacyjne: Uczeń: podaje elementy budowy listu, wyszukuje informacje w liście, dodaje i odejmuje w zakresie 20. Środki dydaktyczne: zagadki (zamieszczone w treści scenariusza), list napisany przez nauczyciela, list prezentowany uczniom (np. na dostępnym sprzęcie multimedialnym): Gdynia, 20. 09. 2014 r. Drogi Bartku! Piszę do Ciebie zgodnie z obietnicą. Od naszego ostatniego spotkania minęło wiele czasu, a łódka, którą zbudowaliśmy z patyków ciągle bardzo dobrze pływa! Niestety, nie mam zbyt wiele czasu na zabawę, ponieważ mam dużo obowiązków w szkole. Co u Ciebie słychać? Nie mogę doczekać się do następnych wakacji! Czekam na odpowiedź! Pozdrawiam, Piotrek animacja komputerowa nr 1, karta pracy nr 1, praca plastyczna: 10 12 ramek, w których znajdują się różne formy pism użytkowych, ramki są małe), animacja komputerowa nr 2, 1

stoper, ćwiczenie interaktywne nr 1: na ekranie pojawiają się działania ze znaczkami pocztowymi zamiast liczb: dwa znaczki + 4 znaczki =, 10 + 7 znaczków =, 20 znaczków 5 znaczków =, 5 znaczków + 9 znaczków =, 9 znaczków + 7 znaczków =, 3 znaczki + 9 znaczków =, 8 znaczków + 6 znaczków =, Nagranie dźwiękowe nr 1: głos lektora czytającego zdania: 1. Elementy budowy listu to: nagłówek, stopka, zakończenie, ilustracja. 2. Aby wysłać list, należy udać się do sklepu z warzywami. 3. Listy do domów dostarcza listonosz. Metody i techniki: ćwiczenia praktyczne, burza mózgów. Formy: zbiorowa, praca w parach, indywidualna. Przebieg zajęć: Etap wstępny Nauczyciel wita dzieci i zaprasza do rozwiązania kilku zagadek, które pomogą im odgadnąć, o czym będzie dzisiejsza lekcja. ZAGADKI 1 : 1. Chodzi z dużą torbą i z tego jest znany, że nosi przekazy, listy i telegramy. (listonosz) 2. W tym oto domku, tuż przed podróżą, zawsze spotyka się listów dużo. (skrzynka pocztowa) 3. Co musi nadawca napisać dokładnie, żeby listonosz nie błądził? Kto zgadnie? (adres) 1 Zagadki pochodzą ze strony internetowej www.zagadkidladzieci.net 2

4. Papierowa torebka, na niej znaczek. Rozerwę ją prędko, list w środku zobaczę. (koperta) 5. Szczerzy ząbki w cztery strony, choć jest mały, ma ich wiele. Na kopercie przyklejony, grzecznie czeka na stempelek. (znaczek pocztowy) 6. Przychodzi do nas, z bliska lub z daleka. Często bardzo niecierpliwie ktoś na niego czeka. (list) Uczniowie po odgadnięciu zagadek dochodzą do wniosku, że lekcja będzie dotyczyć wysyłania listów. Nauczyciel pyta uczniów, czy kiedykolwiek wysyłali listy lub czy kiedykolwiek je otrzymali? Następnie prosi uczniów, aby odszukali w sali ukryty list, np. w butelce, piórniku; może być związany sznurkiem i przywiązany do szafki, wystający spod dywanu, ukryty za obrazem w sali, w doniczce lub pod nią. Po odnalezieniu listu siadają na dywanie, znalazca czyta go lub wskazuje osobę, która może to zrobić. Następnie uczniowie wspólnie zastanawiają się, jakie elementy zawiera list (nie ma konieczności zachowania właściwego nazewnictwa). Najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej formy, tj. umieszczenie daty i miejscowości, nagłówka, wstępu, rozwinięcia, zakończenia i podpisu. Etap realizacji Zadanie 1 Nauczyciel wyświetla na dostępnym sprzęcie multimedialnym list (wielkości ekranu). Wybrani uczniowie zaznaczają wskazane wcześniej elementy listu (miejscowość i data, nagłówek, wstęp, rozwinięci, zakończenie i podpis). Nauczyciel prosi, aby uczniowie policzyli, ile elementów mają zapamiętać (6). Wybrani uczniowie odczytują list na głos, zdanie po zdaniu. Nauczyciel zadaje pytania: kto jest autorem listu? do kogo list jest napisany? gdzie list został napisany? Zadanie 2 3

Animacja komputerowa nr 1: duży nagłówek Jak wysyłamy listy? W animacji nie widać twarzy ludzi, w centrum zawsze jest list: najpierw jest pisany, wkładany do koperty i adresowany, następnie zanoszony na pocztę. Tam pracownik poczty przykleja i stempluje znaczek. Kolejnym krokiem jest grupowanie listów ze względu na adresy, przekazywanie listonoszowi, który dostarcza list pod wybrany adres. Karta pracy nr 1. Zadanie ma na celu utrwalenie poznanego zagadnienie (wysyłania listów). Uczniowie wycinają obrazki i układają je w porządku chronologicznym. W parach wymieniają się pracami, nauczyciel jeszcze raz włącza animację komputerową nr 1 i uczniowie w parach sprawdzają, czy praca kolegi zgadza się z animacją. Zadanie 3 Nauczyciel wiesza na tablicy pracę plastyczną. Znajdują się na nim ramki, a w nich różne formy pism użytkowych: list, zaproszenie, życzenie, notatka. Zadaniem uczniów jest ustalenie, które z nich to listy. Wybrani uczniowie zakreślają kolorowym flamastrem właściwe ramki. Zadanie 4 Zabawa ruchowa w sali gimnastycznej: rozgrzewka: uczniowie realizują marszobieg (5 minut), marsz z wymachami rąk (najpierw pojedynczo, następnie obie na raz). Część główna: uczniowie dobierają się w pary. Każda z par otrzymuje piłkę. W pierwszym ćwiczeniu uczniowie stają tyłem do siebie, dotykają się plecami. Podają sobie piłkę najpierw nad głową, potem na dole, pod nogami, na końcu z boku. Określają kierunki nad, pod, obok. Nauczyciel zadaje uczniom pytania dotyczące relacji przestrzennych przedmiotów znajdujących się na sali (np. gdzie znajduje się piłka w szafie). Następnie każdy z uczniów kozłuje piłkę między pachołkami i z powrotem. W kolejnym ćwiczeniu nauczyciel wyznacza dwa punkty start i metę (ok. 50 m). Uczniowie starają się jak najszybciej przebiec wskazany odcinek. Uczniowie biegną pojedynczo, nauczyciel mierzy każdemu czas stoperem i zapisuje wyniki każdego dziecka na kartce. Następnie uczniowie porównują czasy i wybierają najkrótszy i najdłuższy. 4

Zadanie 5 Animacja komputerowa nr 2: kartka, na której kolejno pojawiają się różne elementy listu (najpierw nagłówek, wstęp, rozwinięcie, zakończenie, miejscowość i data, podpis). Po pojawieniu się każdego elementu animacja zatrzymuje się na 5 sekund. Jest to czas, w którym uczniowie określają, jaki element listu wyświetla się w danym momencie. Zadanie 6 Ćwiczenie interaktywne nr 1: uczniowie dodają i odejmują od siebie znaczki pocztowe (na ekranie wyświetlają się opisane w punkcie środki dydaktyczne działania ułożone ze znaczków zamiast liczb) obliczają działania i wynik zapisują na tablicy. Następnie uczniowie układają podobne działania, a osoby chętne mogą wymyślić zadanie z treścią (np. Ola miała sześć znaczków pocztowych. Babcia dała jej jeszcze dziesięć znaczków. Niestety Ola zgubiła dwa. Ile znaczków ma teraz?). Etap końcowy Nauczyciel zadaje uczniom pytania: w jaki sposób listy są wysyłane?, jakie elementy zawiera w sobie list?. Nagranie dźwiękowe nr 1. Lektor czyta zdania. Wybrani uczniowie określają, czy zdania są prawdziwe, czy fałszywe. Następnie nauczyciel dziękuje uczniom za wytrwałą pracę. Dodatkowo Uczeń zdolny: w zadaniu 6 dodatkowe ćwiczenie (dla chętnych osób) kierowane jest przede wszystkim dla niego. Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: w zadaniu 1 nauczyciel zaznacza innym kolorem każdy element budowy listu. 5