Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Logomocja tworzenie procedur 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: Uczeń potrafi: nazwać elementy składowe procedury; wymienić polecenia służące do malowania wnętrza figur; wymienić kolejne kroki tworzenia procedury; wymienić polecenia wchodzące w skład procedury rysowania wielokąta foremnego. 2.2 Umiejętności: Uczeń potrafi: korzystać z okna pamięci; korzystać z edytora procedur; tworzyć procedury rysujące kwadrat i trójkąt; wypełniać wnętrze figury kolorem; wyznaczać kąt obrotu żólwia podczas rysowania wielokątów foremnych; tworzyć procedury rysowania wielokątów foremnych. 3 METODY NAUCZANIA pogadanka; laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu. 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE komputery z zainstalowanym programem Logomocja; lekcja multimedialna; karta pracy. Logomocja tworzenie procedur 1
5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE lokalna sieć komputerowa, składająca się ze stanowisk uczniowskich z zainstalowanym programem Power Point, programem Logomocja i dostępem do internetu; projektor multimedialny. 6 PRZEBIEG LEKCJI Logomocja tworzenie procedur 2
Etap Zadanie Przebieg realizacji Uwagi do realizacji Czynności organizacyjne (3 min) - sprawdzenie obecności - zalogowanie się do systemu Faza przygotowawcza Wprowadzenie do tematu lekcji (5 min) - podanie tematu lekcji - przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią - pogadanka z uczniami na temat procedur pierwotnych języka Logo nawiązująca do treści poprzedniej lekcji (przypomnienie poznanych poleceń sterujących ruchem żółwia) - krótka rozmowa na temat rodzajów wielokątów znanych uczniom z lekcji matematyki Faza realizacyjna Lekcja multmedialna (20 min) - uruchomienie przez uczniów lekcji multimedialnej - zwrócenie przez nauczyciela uwagi na najważniejsze elementy lekcji dotyczące tworzenia własnych procedur - praca uczniów z lekcją multimedialną polegająca na wykonywaniu kolejnych poleceń zawartych w lekcji Lekcja multimedialna Logomocja tworzenie procedur 3
Ćwiczenia praktyczne dotyczące tworzenia procedur własnych w edytorze procedur oraz sprawdzania ich poprawności (10 min) - uruchomienie programu Logomocja - otworzenie okna pamięci i uruchomienie edytora procedur - wspólne tworzenie procedury kwadrat (wykorzystanie projektora multimedialnego w celu umożliwienia uczniom śledzenia kolejnych kroków tworzenia procedury) - sprawdzenie poprawności procedury poprzez wywołanie jej w oknie głównym Logomocji Program Logomocja - poprawianie procedury w przypadku, gdy nie zostanie wykonana lub jej wykonanie będzie nieprawidłowe (analiza komunikatów) - zamknięcie programu Logomocja Faza podsumowująca Usystematyzowanie wiadomości poznanych na lekcji (7 min) - utrwalenie wiadomości dotyczących tworzenia procedur własnych, przypomnienie sposobu tworzenia procedur rysujących wielokąty foremne ze zwróceniem szczególnej uwagi na charakterystyczne elementy występujące w treści tych procedur - sprawdzenie wiadomości poprzez wypełnienie karty pracy - zadanie pracy domowej Karta pracy 7 BIBLIOGRAFIA [1] Jochemczyk W., Krajewska-Kranas I., Samulska A., Kranas W., Wyczółkowski M., Lekcje z komputerem, WSiP, Warszawa 2004. [2] Walat A., Wprowadzenie do Logomocji, OEIiZK, Warszawa 2003. 8 ZAŁACZNIKI 8.1 Zadanie domowe: Napisz procedurę rysowania trójkąta równobocznego o długości boku 200, którego kontur będzie rysowany kolorem czarnym o grubości linii 3, zaś wnętrze będzie pomalowane na kolor zielony. Logomocja tworzenie procedur 4
9 CZAS TRWANIA LEKCJI: 45 minut Logomocja tworzenie procedur 5