Gwiazdy i gwiazdki Scenariusz lekcji Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Gwiazdy i gwiazdki 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: Uczeń potrafi: zdefiniować pojęcie gwiazda ; wyjaśnić polecenie Losowa; określić parametry procedury gwiazda. 2.2 Umiejętności: Uczeń potrafi: tworzyć uniwersalną procedurę rysującą gwiazdy o różnej liczbie ramion; stosować polecenie Losowa w procedurach; korzystać z procedur rysujących gwiazdy wieloramienne. 3 METODY NAUCZANIA pogadanka; laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu. 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE komputery z zainstalowanym programem Logomocja. 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym programem Logomocja; projektor multimedialny. Logomocja Imagine 1
Gwiazdy i gwiazdki Scenariusz lekcji 6 PRZEBIEG LEKCJI Logomocja Imagine 2
Etap Zadanie Przebieg realizacji Uwagi do realizacji czynności organizacyjne (3 min) sprawdzenie obecności zalogowanie się do systemu Faza przygotowawcza wprowadzenie do tematu lekcji (4 min) podanie tematu lekcji krótka pogadanka na temat łamanych zamkniętych porównanie gwiazdy i wielokąta będących rodzajami łamanych zamkniętych przypomnienie budowy procedury rysującej wielokąty foremne Lokomocja Imagine 3
Faza realizacyjna tworzenie procedury gwiazda (10 min) pokaz rysunku gwiazdy pięcioramiennej omówienie kolejnych kroków wykonywanych przez żółwia podczas rysowania gwiazdy (zwrócenie uwagi na liczbę obrotów wokół własnej osi wykonywanych podczas tworzenia rysunku oraz sposób poruszania się żółwia; sposób ten jest taki sam jak przy tworzeniu wielokąta) uruchomienie programu Logomocja uruchomienie edytora procedur tworzenie procedury gwiazda skorzystanie z treści procedury rysującej wielokąt omówienie znaczenia parametrów (:bok to długość ramienia gwiazdy, :ile to liczba ramion i jednocześnie wierzchołków gwiazdy) dodanie parametru :n określającego liczbę obrotów żółwia wokół własnej osi podczas tworzenia rysunku sprawdzenie działania procedury przy różnych wartościach parametrów znaczenie wartości parametru :n (wyjaśnienie, dlaczego przy pewnych wartościach :n rysowana jest linia prosta lub wielokąt) sprawdzanie, dla jakich wartości parametru :n rysowane są gwiazdy pięcio- i siedmioramienne zapisanie procedury na dysku Program Logomocja Załącznik 8.1 treść i wywołanie procedury gwiazda Lokomocja Imagine 4
tworzenie procedury niebo (15 min) samodzielna praca uczniów polegająca na napisaniu procedury niebo1 (10 min) pokaz działania procedury niebo (kilkakrotne wywołanie procedury, zwrócenie uwagi na różne wielkości gwiazd oraz przypadkowe ich rozmieszczenie) omówienie elementów składających się na rysunek (ciemnoniebieskie tło, 20 żółtych pięcioramiennych, dowolnie rozmieszczonych gwiazd różnej wielkości) wyjaśnienie polecenia Losowa i sposobu jego stosowania (zwrócenie uwagi na przydatność tego polecenia do rysowania gwiazd różnej wielkości oraz dowolnego rozmieszczania ich na ekranie) tworzenie procedury pomocniczej gwiazdka ( gwiazdka jest zmodyfikowaną procedurą gwiazda, w której wprowadzamy kolor i grubość pisaka, ustalamy stałą wartość parametrów :n i :ile oraz zmienną wartość parametru :bok poprzez wprowadzenie polecenia Losowa) sprawdzenie poprawności działania procedury gwiazdka wspólne tworzenie procedury niebo utworzenie tła rysunku poleceniem Zamaluj umieszczenie 20 pięcioramiennych gwiazdek na ekranie (różne gwiazdki uzyskamy dzięki zastosowaniu procedury gwiazdka, a dowolne ich rozmieszczenie dzięki zastosowaniu polecenia Losowa w procedurach naprzód i prawo) wywołanie procedury niebo zapisanie procedury na dysku pokaz działania procedury niebo1 porównanie rysunków niebo i niebo1 (w nowej procedurze dodano 20 gwiazd siedmioramiennych) ustalenie kolejnych kroków tworzenia procedury napisanie procedury gwiazdka1 rysującej siedmioramienne gwiazdy różnej wielkości napisanie procedury niebo1 poprzez dodanie do procedury niebo poleceń dowolnie rozmieszczających na ekranie 20 gwiazd siedmioramiennych (zwrócenie uwagi na możliwość kopiowania treści procedur, co znacznie ułatwi ich pisanie) samodzielna praca uczniów polegająca na zredagowaniu procedury niebo1 Załącznik 8.2 treść i wywołanie procedury niebo Załącznik 8.3 treść i wywołanie procedury niebo1 Lokomocja Imagine 5
sprawdzenie działania procedury zapisanie projektu na dysku Faza podsumowująca podsumowanie wiadomości poznanych na lekcji (3 min) utrwalenie treści lekcji (krótka rozmowa na temat znaczenia wartości parametrów procedury gwiazda oraz przydatności polecenia Losowa) zadanie pracy domowej Załącznik 8.4 treść pracy domowej 7 BIBLIOGRAFIA [1] A. Walat, Wprowadzenie do Logomocji, OEIiZK, Warszawa 2003. [2] W. Jochemczyk, I. Krajewska-Kranas, A. Samulska, W. Kranas, M. Wyczółkowski, Lekcje z komputerem, WSiP, Warszawa 2004. 8 ZAŁĄCZNIKI 8.1 Treść i wywołanie procedury gwiazda oto gwiazda :n :ile :bok gwiazda 2 5 100 powtórz :ile [np :bok pw :n * 360 / :ile] Lokomocja Imagine 6
8.2 Treść i wywołanie procedury niebo oto niebo ukm "ciemnoniebieski zamaluj powtórz 20 [gwiazdka pod pw losowa 360 np losowa 500 opu] sż oto gwiazdka ukp "żółty ugp 3 gwiazda 2 5 losowa 51 Lokomocja Imagine 7
8.3 Treść i wywołanie procedury niebo1 oto niebo1 ukm "ciemnoniebieski zamaluj powtórz 20 [gwiazdka pod pw losowa 360 np losowa 500 opu] powtórz 20 [gwiazdka1 pod pw losowa 360 np losowa 500 opu] sż oto gwiazdka1 ukp "żółty ugp 3 gwiazda 4 7 losowa 51 Lokomocja Imagine 8
8.4 Treść pracy domowej Ustal, dla jakich wartości parametru :n efektem wywołania procedury gwiazda będą rysunki różnych gwiazd siedmio- i dziewięcioramiennych. Wypisz wywołania tych procedur. 9 CZAS TRWANIA LEKCJI: 45 minut Lokomocja Imagine 9