SOLIDARNI Z PRZEŚLADOWANYMI W SYRII

Podobne dokumenty
SOLIDARNI Z PRZEŚLADOWANYMI W SYRII

LEKCJA RELIGII NA DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM KLASY I-III PONADPODSTAWOWE AUTOR: KS. PIOTR PIERZCHAŁA

NASI CIERPIĄCY BRACIA W SYRII

LEKCJA RELIGII NA DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM KLASY I-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ AUTOR: KS. PIOTR PIERZCHAŁA

Pomoc Kościołowi w Potrzebie K O N S P E K T. Temat lekcji: Chusta św. Weroniki - dla chrześcijan w Pakistanie

LEKCJA RELIGII NA DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM KLASY IV-VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ AUTOR: KS. PIOTR PIERZCHAŁA

POMAGAM MOIM BRACIOM W SYRII

Pomoc Kościołowi w Potrzebie K O N S P E K T. Temat lekcji: Solidarni z prześladowanymi w Pakistanie

SOLIDARNI Z PRZEŚLADOWANYMI W SYRII

KONSPEKT KATECHEZY TEMAT WYMIAR SPORTU W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA CZEŚĆ OGÓLNY

1. Temat: Wody Jordanu - Sakrament chrztu świętego.

LEKCJA RELIGII NA DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM KLASA VII SZKOŁY PODSTAWOWEJ ORAZ KLASY II-III GIMNAZJUM AUTOR: KS.

ŚWIĘTYMI BĄDŹCIE. MATKA ZOFIA CZESKA

Pismo Święte podstawowym źródłem treści w programach. Kościoła Zielonoświątkowego w RP

OBRZĘDY SAKRAMENTU CHRZTU

WYMAGANIA PROGRAMOWE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z RELIGII DLA KLASY VI.

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

XXIV Niedziela Zwykła

Nabożeństwo powołaniowo-misyjne

KONSPEKT KATECHEZY SZAWLE! SZAWLE! DLACZEGO MNIE PRZEŚLADUJESZ?. O PRZEŚLADOWANIU CHRZEŚCIJAN W EGIPCIE

SŁUŻYĆ BOGU TO SZUKAĆ DRÓG DO LUDZKICH SERC

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Cele nauczania w ramach przedmiotu - religia.

Wymaganie edukacyjne z religii dla klas II. Rozumie, że modlitwa jest formą rozmowy z Bogiem.

PRACA ZBIOROWA ELŻBIETA GIL, NINA MAJ, LECH PROKOP. ILUSTROWANY KATALOG POLSKICH POCZTÓWEK O TEMATYCE JAN PAWEŁ II. PAPIESKIE CYTATY I MODLITWY.

Wymagania edukacyjne dla klasy VI B z przedmiotu religia na rok szkolny 2017/2018. Nauczyciel ks. Władysław Zapotoczny

Bp H. Tomasik: Przed nami czas zadań

1 Rozważania na każdy dzień. Cz. IX Marcin Adam Stradowski J.J. OPs

s. Łucja Magdalena Sowińska zdch

Konspekt katechezy. TEMAT: Siostry zakonne we wspólnocie Kościoła.

NOWY PROGRAM NAUCZANIA RELIGII ADWENTYSTYCZNEJ W SZKOLE LUB W PUNKCIE KATECHETYCZNYM

2. Wiadomości zdobywane podczas katechezy będą sprawdzane w następującej formie:

Wpisany przez Redaktor niedziela, 20 listopada :10 - Poprawiony niedziela, 20 listopada :24

W zeszłym roku chrześcijanie doświadczyli większych prześladowań niż kiedykolwiek w epoce nowożytnej a oczekuje

Celebracja zamknięcia Roku Wiary

Ogólnie: Na ocenę celującą zasługuje uczeń, który wyraźnie wykracza poza poziom osiągnięć edukacyjnych przewidzianych dla danego etapu kształcenia.

Kryteria oceniania z religii dla klasy pierwszej liceum

ROK SZKOLNY 2016/2017

Na zakończenie nauki w klasie IV uczeń potrafi:

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z RELIGII

Wymagania edukacyjne z religii kl. VI w oparciu o realizowany program Poznaję Boga i w Niego wierzę nr: AZ-2-01/10

WYMAGANIA OGÓLNE. SEMESTR I i II OCENA CELUJĄCA

Jezus do Ludzkości. Modlitwy Litanii (1-6) przekazane przez Jezusa Marii od Miłosierdzia Bożego

Studium Katechetyczne Wychowując w Wierze tłumaczenie po Polsku. OBJAWIENIE W PIŚMIE ŚWIĘTYM I TRADYCJI

LITURGIA DOMOWA. Modlitwy w rodzinach na niedziele Adwentu Spis treści. Gliwice 2017 [Do użytku wewnętrznego]

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego

:00 VG 23 K136. Arsam N. - Prawo dotyczące uchodźców Główne postępowanie 1 Tłumacz

Jezus przed swoim ukrzyżowaniem w modlitwie do Ojca wstawiał się za swoimi uczniami (i za nami).

WYMAGANIA Z RELIGII. 1. Świadkowie Chrystusa

Carlo Maria MARTINI SŁOWA. dla życia. Przekład Zbigniew Kasprzyk

Ewangelizacja O co w tym chodzi?

WYMAGANIA EDUKACYJNE W ZAKRESIE IV KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Zaproszeni przez Boga z serii Drogi przymierza

Archidiecezjalny Program Duszpasterski ROK B OKRES PASCHALNY. Komentarze do niedzielnej liturgii słowa

XXVIII Niedziela Zwykła

Jezus prowadzi. Wydawnictwo WAM - Księża jezuici

drogi poznania Boga. drogi poznania Boga. drogi poznania Boga, drogi poznania Boga.

Program nauczania biblijnego uczniów klas gimnazjalnych. Program powstaje pod kierunkiem Elżbiety Bednarz

W DRODZE DO WIECZERNIKA PRZYJMUJEMY. Poradnik metodyczny do nauki religii dla klasy III szkoły podstawowej

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: V a Przedmiot: historia i społeczeństwo Nauczyciel: mgr Małgorzata Borowska. Temat lekcji: Wielkie religie średniowiecza.

WYMAGANIA Z RELIGII dla klasy szóstej szkoły podstawowej

Kryteria oceniania z religii dla klasy pierwszej technikum

MODLITWA MODLITWA. Dla ułatwienia poszczególne zadania oznaczone są symbolami. Legenda pozwoli Ci łatwo zorientować się w znaczeniu tych symboli:

Modlitwa o wstawiennictwo na drodze całego życia

Bóg Ojciec kocha każdego człowieka

PODSTAWA PROGRAMOWA NAUCZANIA RELIGII PRAWOSŁANEJ POLSKIEGO AUTOKEFALICZNEGO KOŚCIOŁA PRAWOSŁAWNEGO SZKOŁA PODSTAWOWA

Wymagania edukacyjne klasy I - III

Wymagania programowe i kryteria oceniania religia klasa 6 I. Podstawowe: Na ocenę celującą uczeń: Spełnia wymagania na ocenę bardzo dobrą.

7. Bóg daje ja wybieram

Religia ks. Paweł Mielecki Klasa IV

INTENCJE MODLITWY RÓŻAŃCOWEJ 2017 rok STYCZEŃ. Intencja ewangelizacyjna:

Modlitwa o wstawiennictwo Jana Pawła II

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 12 stycznia 2017

Klasa VI. Temat: Msza Święta posłanie w służbie. Cel dydaktyczny: Przekazanie uczniom prawdy, że Mszaśw. jest źródłem miłości i służby bliźniemu.

Wymagania edukacyjne i kryteria oceniania z religii uczniów klasy I-III w Szkole Podstawowej nr 4 w Poznaniu

Bóg a prawda... ustanawiana czy odkrywana?

Chcielibyśmy bardziej służyć. Chcielibyśmy bardziej służyć

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z KATECHEZY W ZAKRESIE VI KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

KOŚCIÓŁ IDŹ TY ZA MNIE

Przedmiotowy System Oceniania z Religii

ROK SZKOLNY 2016/2017

ZAPROSZENIE NA MISJE PARAFIALNE 9 marca - 16 marca 2014 rok BÓG JEST MIŁOŚCIĄ

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z RELIGII dla klasy szóstej szkoły podstawowej

WYMAGANIA PROGRAMOWE I KRYTERIA WYMAGAŃ z KATECHEZY. w SZKOLE PODSTAWOWEJ w KOŃCZYCACH MAŁYCH KLASY IV - VI

Wymagania edukacyjne z religii dla klasy VIII

Wymagania edukacyjne i kryteria oceniania z religii uczniów klasy I w Szkole Podstawowej nr 4 w Poznaniu

JEDNOŚĆ W WIELBIENIU BOGA. Lekcja 11 na 15. grudnia2018

drogi przyjaciół pana Jezusa

Kryteria oceniania z religii

SC ENA R I US Z KA T EC H EZ Y DO FI LM U M OJA MIŁ OŚĆ SCENARIUSZ KATECHEZY

Tytuł jednostki Treści Wymagania uczeń potrafi Nabywane postawy Uwagi

Kryteria oceniania w klasie VI szkoły podstawowej

Krzyż znakiem naszej (chrześcijańskiej) wiary. wyznawanej we wspólnocie Kościoła

WYMAGANIA EDUKACYJNE RELIGIA. Klasa 1. Pani Katarzyna Lipińska

Uczeń spełnia wymagania

ŚWIĘTYCH OBCOWANIE 1 str.

Akt poświęcenia narodu polskiego Sercu Jezusowemu

Pozycja w rankingu autorytetów: 1

Kto puka do naszych drzwi?

KONSPEKT KATECHEZY. Temat katechezy: Świadek wiary. Jakub Błaszczykowski - Wrócę silniejszy.

Lekcja 2: Co może Prezydent?

Transkrypt:

KONSPEKT KATECHEZY SOLIDARNI Z PRZEŚLADOWANYMI W SYRII klasy ponadgimnazjalne Autor: ks. Piotr Pierzchała Pomoc Kościołowi w Potrzebie Warszawa 2014

Kontekst egzystencjalny bądź treściowy, do którego nawiązujemy: Lekcja jest związana z przeżywanym w kościele, 9 listopada 2014 roku, VI Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Ma uwrażliwić młodzież na to, że gdzieś na świecie żyją ich rówieśnicy, którzy cierpią z powodu prześladowań. Cele katechetyczne-wymagania ogólne: Uwrażliwienie młodzieży na cierpienia wynikające z prześladowań Kościoła w różnych rejonach świata. Ukazanie sytuacji prześladowanego Kościoła w Syrii. Wprowadzenie uczniów w tematykę VI Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Treści nauczania-wymagania szczegółowe: Uczeń po lekcji określa skale zjawiska prześladowań w świecie. Po analizie teledysku Podaj im dłoń wyjaśnia jego przesłanie. Po wysłuchaniu wykładu nauczyciela przedstawia sytuację Kościoła prześladowanego w Syrii. Po spotkaniu uczeń staje w obronie osób prześladowanych przez konkretne formy pomocy im. Pisze listy w obronie chrześcijan do odpowiednich organów, zna zasady redagowania takich pism. Uczeń po przeczytaniu tekstu z Pisma Świętego Łk 21, 12 wie, że Pan Jezus zapowiadał uczniom prześladowania. Uczeń po lekcji podejmuje konkretne postanowienia, które są jego osobistym wkładem na rzecz Kościoła prześladowanego. Podaje przykłady jak dać świadectwo wiary dziś. Po lekcji uczeń podejmuje modlitwę w intencji Kościoła prześladowanego. Metody: Elementy wykładu,

Analiza utworu poetyckiego, Rozmowa kierowana, Dialog, Praca z tekstem, Redagowanie listu, Czytanie Słowa Bożego, Organizacyjne formy pracy uczniów: Zbiorowa W grupach Indywidualna Środki i pomoce dydaktyczne: Tablica, kreda, zeszyt ucznia, Pismo Święte Plakat informujący o Dniu solidarności Tekst litanii do świętych oraz tekst kolekty o męczennikach. Białe kartki papieru A4, Zasady tworzenia listów, Literatura: Można zajrzeć na stronę http://www.pkwp.org/dszkp/ Zdania do zapisania: Uczniowie systematycznie podczas lekcji tworzą notatkę. W zeszycie może zaleźć się list przygotowywany podczas lekcji.

Przebieg zajęć Treści i zadania metodyczno-dydaktyczne Pomoce dydaktyczne Czas Część wstępna Modlitwa Wprowadzenie w temat zajęć Podaj im dłoń Nauczyciel wraz z uczniami wchodzą do klasy. Następuje sprawdzenie listy obecności. Po czynnościach wstępnych nauczyciel zaprasza młodzież do modlitwy. Przyjmujemy postawę stojącą. Nauczyciel wprowadza do modlitwy mówiąc o tym, że podczas dzisiejszej lekcji. Powiemy sobie o prześladowaniach Kościoła. Nawiązujemy do Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który będzie obchodzony w Kościele polskim 9 listopada b.r. Zachęcamy młodzież do modlitwy za wszystkie osoby, które cierpią prześladowania, zwłaszcza za ich rówieśników, którzy nie mogą swobodnie wyznawać swojej wiary. W ramach modlitwy odczytujemy wezwania z litanii do wszystkich świętych odnoszące się do męczenników. Można wybrać kilka bardziej znanych uczniom. Modlitwę może poprowadzić wybrany uczeń. Na początku lekcji czytamy fragment raportu o prześladowaniach chrześcijan: Prześladowani i zapomniani, który mówi o brutalnych prześladowaniach chrześcijan oraz podaje skale tego zjawiska w świecie. Nauczyciel uświadamia młodzieży, że choć żyjemy w XXI wieku to ciągle spotykamy się z ograniczaniem wolności człowieka. Międzynarodowe raporty podkreślają jak wielu ludzi jest prześladowanych z powodu wyznawania swojej wiary. Nauczyciel zaznacza, że są na świecie nasi bracia chrześcijanie, którzy są prześladowani a nawet giną za wiarę w Jezusa. Zapraszamy młodzież do wysłuchania teledysku: Podaj im dłoń, w wykonaniu Beaty Bednarz, który został przygotowany i nagrany w 2009 r. z okazji Dnia Modlitwy za Prześladowany Kościół. Towarzyszy jej poruszający teledysk z ujęciami osób prześladowanych za wiarę w Jezusa - Dziennik. 4 minuty - Wydruk litanii do świętych Załącznik 1 - Fragment raportu o prześladowaniach chrześcijan, - Załącznik 2 Komputer, teledysk, http://www.gpch.pl/filmy/169- teledysk-podaj-im-dlon Załącznik 3 4 minuty 6 minut 6 minut

w wielu różnych krajach świata. Jeżeli nie mamy dostępu do Internetu możemy użyć zapisu tekstu. Po wysłuchaniu lub przeczytaniu tekstu nauczyciel stawia pytania: Komu mamy podać dłoń? Co możesz powiedzieć o prześladowanych na podstawie tego teledysku? Jakich przeciwstawień używa autor w ostatniej zwrotce piosenki? Jakie przesłanie płynie z tego utworu? Jakie pytanie stawia nam autor? Sytuacja chrześcijan w Syrii Następnie nauczyciel stara się zapoznać uczniów z sytuacją Kościoła Prześladowanego w Syrii. W krótkim wykładzie przedstawia sytuacje Kościoła syryjskiego. W tym celu można skorzystać z tekstu opisu przygotowanego przez Kirche in Not. - Teksty opisujący sytuację chrześcijan w Syrii. Załącznik 4. 6 minut Czy słyszysz ten głos? pomóż!!! Po wykładzie nauczyciel wraca do przesłania płynącego z wysłuchanego teledysku i prosi uczniów by odpowiedzieli sobie na pytanie: Czy my słyszymy ten głos? Następnie proponuje uczniom by podjęli konkretne działania w celu pomocy prześladowanym chrześcijanom. Wśród wielu form pomocy, o których należy powiedzieć młodzieży zatrzymujemy się nad jedną a mianowicie nad przygotowaniem listów do: przedstawiciela Syrii przy ONZ ambasadora Syrii w Polsce do przywódcy Syrii W listach należy wyrazić swój sprzeciw wobec prześladowania chrześcijan. W klasach z rozszerzonym językiem obcym można przygotować listy w języku obcym. Warunkiem jest znajomość tego języka przez katechetę lub współpraca z nauczycielem języka obcego. Kartki papieru A 4, zasady tworzenia listów - Załącznik 5, długopis. 10 minut Spotkanie ze Słowem Bożym Na zakończenie nauczyciel otwiera Pismo święte i odczytuje fragment z Ewangelii świętego Łukasza 21, 12. Na czas czytania Słowa Bożego uczniowie wstają, można zapalić świecę. Nauczyciel podkreśla, że Pan Jezus przewidział, iż z powodu jego imienia chrześcijanie na świecie będą prześladowani. To właśnie zapewne dodaje otuchy prześladowanym i wzywa Pismo święte, świeca Załącznik 6 2 minut

nas do mężnego wyznania wiary. Wezwani jesteśmy do świadectwa Uczniowie w dyskusji wymieniają sposoby jak dziś oni w szkole mogliby dać świadectwo wiary. Zachęcamy ich do przyjęcia takich postaw. 5 minut Modlitwa na zakończenie Na zakończenie możemy odmówić Kolektę o męczennikach prosząc ich by orędowali za tymi, którzy cierpią prześladowania. Tekst kolekty o męczennikach. Załącznik 7. 2 minuty. Załączniki: Załącznik 1 Męczennicy Święty Szczepanie, módl się za nami. Święty Ignacy Antiocheński, módl się za nami. Święty Polikarpie, módl się za nami. Święty Justynie, módl się za nami. Święty Wawrzyńcze, módl się za nami. Święty Cyprianie, módl się za nami. Święty Bonifacy, módl się za nami. Święty Wojciechu, módl się za nami. Święty Stanisławie, módl się za nami. Święty Tomaszu Becket, módl się za nami. Święci Janie i Tomaszu z Anglii, módlcie się za nami. Święty Pawle z Japonii, módl się za nami. Święci Izaaku i Janie z Ameryki, módlcie się za nami. Święty Piotrze z Polinezji, módl się za nami. Święty Karolu z Ugandy, módl się za nami. Święte Perpetuo i Felicyto, módlcie się za nami. Święta Agnieszko, módl się za nami. Święta Mario Goretti, módl się za nami. Wszyscy święci Męczennicy, módlcie się za nami. Załącznik 2 Prześladowani i zapomniani - raport o prześladowaniach chrześcijan Co 5 minut ginie jeden chrześcijanin, rocznie - 105 000. Brutalnie prześladowanych jest 200 mln wyznawców Chrystusa, w ponad 70 krajach świata łamie się prawo do wolności religijnej a 350 mln chrześcijan poddawanych jest różnym formom dyskryminacji alarmuje papieska organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jej doroczny raport na temat prześladowań zwraca szczególną uwagę na exodus chrześcijan z krajów Bliskiego Wschodu. http://e-sancti.net/zycie-kosciola/wiesci-ze-swiata/kosciol-przesladowany

Załącznik 3 Beata Bednarz - Podaj im dłoń Z poza więziennych krat, ze spalonych domów, płynnie cicha pieśń niewinnej krwi. Łagodna jak szum niedołamanej trzciny. Drąży skałę kamiennych serc Ref:. Sierot płacz i wdów skargę wypędzonych czy widzisz ból ich świeżych ran? uciskani są wciąż prześladowani ale błogosławią,wybaczają modlą się za cały świat za cały świat. Z poza więziennych krat z ruin kościołów płynie cicha pieśń niewinnej krwi. Pełna miłości dla prześladowców i pełna odwagi w oblicza zła. Wołanie tych co giną za wiarę w Jezusa odchodzą wpatrzeni w jego twarz. Miłość i nadzieja oświetla mrok cierpienia oni czekają na twej modlitwy dar. Na modlitwy dar na twoją dłoń. Podaj im swoją dłoń - Modlitwy... Uciskani lecz nie zrozpaczeni prześladowani lecz nie opuszczeni powaleni lecz niepokonani Uciskani lecz nie zrozpaczeni prześladowani lecz nie opuszczeni powaleni lecz niepokonani Podaj im swoją dłoń Modlitwy

Załącznik 4 Syria Ludność: 20 900 000 Religie: - muzułmanie 93 % - chrześcijanie 5 % - bezwyznaniowcy 2 % Krwawa wojna domowa W marcu 2011 r. arabska wiosna dotarła również do Syrii. W mieście Dara ludzie wyszli na ulicę, aby zaprotestować przeciwko szerzącej się w kraju korupcji. Zaczęto domagać się ustąpienia prezydenta Baszara al-asada, wyznawcy świeckiej i socjalistycznej ideologii partii Baas (Socjalistycznej Partii Odrodzenia Arabskiego), którego otoczenia składa się w przeważającej części z członków mniejszości religijnej alawitów. Stanowiąca około 10 % ludności kraju wspólnota alawitów powstała wskutek odłączenia się jej wyznawców od tradycyjnego nurtu islamu i w Syrii sprawuje rządy nad sunnicką większością. Aby bronić władzy, reżim zastosował niezwykle brutalne środki. Do stłumienia protestów oddelegowano oddziały policji i wojska, które strzelały do demonstrantów ostrą amunicją. Przedstawicieli opozycji aresztowano i torturowano. W drugiej połowie 2011 r. przeciwnicy reżimu zaczęli zaopatrywać się w broń i prowadzić walkę z siłami rządowymi. W ten sposób konflikt przerodził się w krwawą wojnę domową, której zakończenie w chwili zamknięcia niniejszego opracowania wydawało się być jeszcze bardzo odległe. Sytuację komplikował fakt, że do Syrii napływali bojownicy muzułmańscy z całego świata, aby walczyć o utworzenie państwa islamskiego, opartego na zasadach Koranu i szariatu. Żniwo wojny już obecnie jest przerażające. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do końca 2012 r. w wyniku walk śmierć poniosło około 60 000 osób. Pod koniec tego roku Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców zarejestrowało pół miliona uchodźców z Syrii w krajach sąsiednich Libanu, Jordanii, Iraku i Turcji oraz w Afryce Północnej. Setki tysięcy osób, które uciekły przed przemocą, udały się do innych części Syrii. Dotychczasowy system sprawowania władzy oparty był na zasadach świeckich, a rząd nie stawiał sobie celów religijnych. Represjonowano natomiast opozycję polityczną, a także ruchy islamskie. Swobody polityczne i wolność wypowiedzi w zasadzie nie istniały. Reżim zaprowadzał porządek twardą ręką. W sferze religijnej panowała dla odmiany stosunkowo duża wolność. Większym zakresem swobody niż w innych krajach arabskich cieszyły się zwłaszcza mniejszości wyznaniowe. Współżycie chrześcijan i muzułmanów kształtowało się zazwyczaj spokojnie. Nie odnotowywano niemal przypadków dyskryminacji; wolno było bez większych ograniczeń wznosić kościoły i tworzyć instytucje kościelne. Istniały szkoły chrześcijańskie i różne formy duszpasterstwa młodzieży. Prawo co prawda zabraniało charytatywnej działalności instytucji religijnych, ale niektóre jej przejawy były przez państwo tolerowane.

Przemoc wobec chrześcijan W czasie wojny domowej w rozwój wydarzeń coraz częściej zaczęli ingerować agresywni islamscy radykałowie. Niektóre ich ugrupowania prowadzą systematyczną walkę z chrześcijanami, mimo że ci nie odgrywają w wojnie większej roli. W marcu 2012 r. agencja informacyjna Fides podała, że przedstawiciele syryjskiego Kościoła prawosławnego alarmowali, iż w położonym na zachodzie kraju mieście Homs trwają czystki etniczne, których ofiarą padają miejscowi chrześcijanie. Liczący niemal milion mieszkańców Homs jest trzecim co do wielkości miastem Syrii. Jak relacjonowali świadkowie, islamscy bojówkarze z Brygady Al-Faruk, organizacji powiązanej prawdopodobnie z Al-Kaidą i otrzymującej wsparcie finansowe z Arabii Saudyjskiej oraz Kataru, w systematyczny sposób wypędzali wyznawców Chrystusa z domów i konfiskowali ich mienie. Wskutek tych działań dzielnice Hamadijja i Bustan el-diwan miały zostać już oczyszczone z chrześcijan, a cała metropolia w 90 % uwolniona od chrześcijańskiej ludności. Informacje te potwierdzili podczas wizyty w biurze Pomocy Kościołowi w Potrzebie w Monachium w maju 2012 r. syryjsko-prawosławni biskupi Izry i Eufratu Eustazy Matta Roham oraz Himsu i Hamy Sylwan Petros Al-nemeh, precyzując, że z miasta Homs uciekło już ponad 50 000 chrześcijan. Podczas walk w tym mieście poważnie uszkodzona została katedra Najświętszej Maryi Panny, świątynia, której korzenie sięgają I wieku po Chrystusie i w której przechowywana jest niezwykle cenna relikwia pas Matki Bożej. Mroczne perspektywy na przyszłość Większość chrześcijan obawia się upadku reżimu partii Baas i prezydenta Baszara al-asada. Konsekwencją tego byłoby prawdopodobnie dojście do władzy sunnickich ugrupowań islamskich, a tym samym islamizacja w sferze społecznej i politycznej, których skutków dla chrześcijan i innych mniejszości religijnych nie sposób przewidzieć. Źródła: Asia News (agencja informacyjna Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych PIME) Katholische Nachrichtenagentur (KNA) Radio Watykańskie biuletyn SYRIA Konstytucja z 1973 r. stwierdza, że islamskie prawo jest jednym ze źródeł ustawodawstwa, a głowa państwa musi być muzułmaninem. Ale islam nie jest religią państwową, a Konstytucja zapewnia uznanie innych religii oraz wolność wiary i kultu. Partia Baath, rządząca w Syrii od 1963 r., działa twardo przeciw opozycjom i kontroluje różne wspólnoty religijne, zarówno należące do większości islamskich sunnitów jak do niemuzułmańskich mniejszości. Co do ostatnich wybór między obecnym ustrojem a ewentualną integralistyczną muzułmańską alternatywą jest złożony. Uważając polityczny islam za zagrożenie jego stabilności, rząd powierza służbom bezpieczeństwa zadanie czuwania nad treścią mów głoszonych w meczetach. Chrześcijanie Wspólnoty chrześcijańskie korzystają z większej swobody wznoszenia miejsc kultu, otrzymując często od państwa materiały budowlane, oraz organizowania religijnej działalności. Księża są zwolnieni ze służby wojskowej, nie ma też przeszkód przy umieszczaniu ich w diecezjach. Istnieją jednak problemy z cenzurą prasy religijnej, które dotykają zresztą także muzułmanów, oraz związane z upaństwowionymi w 1967 r. chrześcijańskimi szkołami.

Boże Narodzenie i Wielkanoc uważane są za święta urzędowe, a środki masowego przekazu transmitują obchody religijne. Pod koniec marca 2006 r. arcybiskup melchita z Aleppo stwierdził przy okazji jednej ze swoich wizyt w centralnej siedzibie Pomocy Kościołowi w Potrzebie, że także syryjski Kościół cierpi z powodu fundamentalizmu i przemocy: To dlatego tak potrzebny jest dialog, zarówno międzyreligijny jak ekumeniczny. Ks. Jean-Clément Jeanbart wyraził swoje życzenie utworzenia w jego diecezji centrum na rzecz dialogu i pojednania. Arabska grupa do spraw międzyreligijnego dialogu, ze swojej strony, w nadanym tego samego dnia komunikacie stwierdziła "potrzebę podążania ścieżką dialogu, jedyną drogą będącą w stanie oczyścić serca i nakreślić plan dla przyszłości regionu". Grupa wystąpiła z prośbą, by nie mówiono o tych różnicach postrzegania, które nie mogą pomóc istnieniu obok siebie muzułmanów i chrześcijan w Syrii, oraz podziękowała syryjskiemu rządowi za przedsięwzięte środki ostrożności "które oszczędziły przemocy i nienawiści". Rzeczywiście w Syrii, zaznaczył się niemal zupełny brak agresywnych reakcji na przemówienie papieża. Na froncie islamsko-chrześcijańskiego dialogu zaznaczają się słowa Wielkiego muftiego Hassouna, z 19 września 2006 r., w których wezwał do rozumienia ostatnich stanowisk Stolicy Apostolskiej w sprawie przypadku Ratyzbony, wyrażonych przez samego papieża oraz przez sekretarza państwa watykańskiego jako wyrazu "dobrej intencji królującej w sercach braci chrześcijan". Dezaprobata papieża Benedykta XVI i jego rozgoryczenie po zaistaniałych reakcjach są dla nas więcej niż przeproszeniem i oznaką wielkiego szacunku w stosunku do świata islamu". Muzułmanie Po dwóch latach ciszy, ruchy opozycji powołały do życia w marcu 2006 r. Front ocalenia narodowego", gdzie obok Braci muzułmanów znaleźli się liberałowie, komuniści oraz Kurdowie. Szef organizacji, Ali Saadeddin al-bayanouni, jest pewny, że "islamska fala, która uwidoczniła się w egipskim i palestyńskim głosowaniu, dałaby się odczuć także w ewentualnych wyborach w Damaszku. Bayanouni mówił o swoim ruchu jako o "umiarkowanych", wykluczając zamiar uczynienia z Syrii państwa rządzonego przez islamskie prawo. W marcu 2006 r. syryjski rząd zniósł nałożony na imamów w 1963 r. w momencie zwycięstwa świeckiej partii Baath zakaz chodzenia do więzień w celu mówienia żołnierzom o religii. Decyzja rządu wydaje się być odpowiedzią dla przywódców Braci muzułmanów, którzy są przekonani o swojej możliwości dojścia do władzy w Syrii, w przypadku upadku reżimu Bashara al-assada i wynikających z tego wolnych wyborów. Zarówno minister obrony, generał Hassan Turkmani, jak dowódca wojska generał Ali Habib, rzeczywiście rozmawiali o włączeniu religii do nauczania w programie studiów Akademii Wojskowej, jako o odpowiedzi na głód Boga w koszarach, ale poproszono wojskowych o odrzucenie wszelkich form fundamentalizmu religijnego, mogącego źle wpłynąć na istnienie obok siebie oraz wzajemny szacunek. Okazją do wystąpienia obu przedstawicieli wojska stało się spotkanie okrągłego stołu na temat: Syria wobec międzynarodowych wyzwań, zorganizowane w Damaszku z uczestnictwem grekomelchickiego biskupa Isidore Batikha, byłego wikariusza patriarchalnego Damaszku, który poprosił o zastosowanie prawa wzajemności między chrześcijanami i muzułmanami" oraz wielkiego mufti Syrii, szejka Ahmada Hassouna, który podkreślił fundamentalną rolę religii w walce z laicyzmem i sekularyzmem. Także obaj generałowie wskazali żołnierzom na potrzebę odzyskania ponadczasowych wartości religii, ponieważ społeczeństwo pozbawione Boga, wejdzie w konflikt z historią i społeczeństwem.

Zaniepokojony o przywódców opozycji ze strony Braci muzułmanów, Bashar al-assad wydaje się naprawdę zaangażowany w pogłębianie świeckiego charakteru syryjskiego ustroju. W syryjskiej prasie w lipcu 2006 r., obszerne miejsce zajmuje problem stosunków pomiędzy wspólnotą świecką i religijną, po opublikowaniu apelu 39 imamów żądających od prezydenta Assada wykonywania jego określonej przez konstytucję roli po to, by zatrzymać jadowitą kampanię przeciwko nauczaniu religii w klasach początkowych w szkołach publicznych, uważając, że taki wybór ma na celu "przekształcenie społeczeństwa w społeczeństwo świeckie wedłu wzorca pozbawiającego kraj wartości, które wpoili i żyli nimi ojcowie". Minister spraw religijnych w Syrii skrytykował owych imamów, twierdząc, że chodzi o spisek przeciwko świeckiej wizji państwa: chcą postępować za przykładem fundamentalistów z Afganistanu i Somalii, powiedział Mohammad Ziad al-ayoubi, wkradając się do dusz obywateli i traktując religię instrumentalnie". 6 lipca rządowy dziennik al-thawra poruszył temat ryzyka zagrażającego Syrii: przekształcenia świeckiego państwa w kraj rządzony przez sharię. Podkreślając, że wiele restauracji zabroniło picia napojów alkoholowych, i że wzrasta liczba kobiet noszących czador, al-thawra zaapelował o stworzenie frontu obrony świeckiego państwa. W styczniu 2007 r. rząd zezwolił tzw. Qubaisiyyat na grupy nauczania zarezerwowane dla kobiet. Do tej pory takie grupy zaangażowanych na poziomie religijnym kobiet odbywały spotkania w miejscach prywatnych. Niektórzy obserwatorzy zinterpretowali pozwolenie jako podstęp po to, by lepiej kontrolować owe grupy. 14 maja 2007 r. dziennikarz Adel Mahfoudh został skazany na sześć miesięcy więzienia. 7 lutego 2006 r. aresztowano go po raz pierwszy za opublikowanie artykułu, w którym opowiadał się za potrzebą dialogu pomiędzy muzułmanami i autorami opublikowanych w duńskim dzienniku Jyllands-Posten satyrycznych rysunków na temat Mahometa. Mahfoudh został zwolniony za kaucją, następnie aresztowany i w ciągu roku ponownie zwolniony. Różni W jednym z artykułów opublikowanych przez Królestwo (nr. 6/2006) analizuje się około pięćdziesiąt podręczników do nauczania religii, chrześcijańskiej i muzułmańskiej w dwunastu stopniach szkoły podstawowej i średniej w Syrii. Sondaż - przeprowadzony przez kanadyjską badaczkę Monique Cardinal, doktora islamologii na Uniwersytecie Laval, w Kebeku uwidacznia silny ślad po bezwględnej kontroli państwa nad programami i testami szkolnymi. W rozdziałach poświęconych męczęństwu w chrześcijańskim programie ósmej i dziesiątej klasy przytacza się słowa zmarłego syryjskiego prezydenta Hafeza al-assada razem z tekstami o męczeństwie w Biblii, aby zaświadczyć, jak ważne jest poświęcenie własnego życia w obronie ojczyzny. Chrześcijański podręcznik do ósmej klasy ukazuje nawet przykład libańskiej kamikadze, która w 1985 r. w południowym Libanie wysadziła się w powietrze przed konwojem wojsk izraelskich. W czwartej klasie muzułmanie poznają dwa powody usprawiedliwiające dżihad: obrona świętych rzeczy islamu oraz wygnanie uzurpatorskiego wroga z Palestyny. Równolegle chrześcijański program drugiej klasy szkoły średniej podkreśla rolę, jaką odgrywa narodowy Kościół w popieraniu arabskiego społeczeństwa w walce przeciw zbrodniczemu syjonizmowi.

Załącznik 5 Jak pisać do władz? Pisz we własnym imieniu. Nie powołuj się na żadne organizacje, gdyż to może być wykorzystane przeciw więzionej osobie. Pisz zwięźle. Bądź uprzejmy, reprezentujesz Jezusa Chrystusa. Nie pisz o polityce ani nie krytykuj rządu w sprawach innych niż łamanie praw człowieka. Wyraź ogólnie swoją troskę o prześladowanych wierzących. Wyraź szczególne zainteresowanie sytuacją konkretnego więźnia lub więźniów. Tam, gdzie to możliwe, podaj imiona i nazwiska więzionych chrześcijan oraz miejscowość pochodzenia. Napisz, że się o nich martwisz (może byli bici lub torturowani). Napisz, czego byś oczekiwał (zwolnienia więźnia, lepszej opieki medycznej, itp.). Powstrzymaj się od pouczania ich lub cytowania fragmentów z Biblii. Nie zapomnij z góry podziękować za pozytywne działania w tej sprawie. http://www.gpch.pl/index.php/listy-do-wladz-wskazowki Załącznik 6 Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników. (Ew. Łukasza 21,12, Biblia Tysiąclecia) Załącznik 7 Wszechmogący, wieczny Boże, Ty dałeś ( ) Twoim męczennikom udział w męce Chrystusa, wspomóż swoją łaską naszą słabość, * abyśmy, naśladując męczenników, którzy nie wahali się umrzeć za Ciebie, odważnie wyznawali Cię naszym życiem. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje, i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.