Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Zmienne tablicowe 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: Uczeń potrafi: podać definicję tablicy; podać definicję indeksu; wymienić cechy tablicy w VB.NET; podać postać deklaracji tablicy; określić rozmiar i wymiar tablicy; rozpoznać prawidłową deklarację tablicy; opisać sposób indeksowania tablicy; podać odwołanie do określonego elementu tablicy. 2.2 Umiejętności: Uczeń potrafi: wskazać definicję tablicy w kodzie programu; zadeklarować tablicę; wprowadzić dane do tablicy różnymi metodami; odwołać się do pojedynczego elementu tablicy jedno- i ; modyfikować i przetwarzać elementy tablic; wykorzystywać zmienne tablicowe przy rozwiązywaniu typowych problemów algorytmicznych. 3 METODY NAUCZANIA pogadanka; 1
laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu. 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE komputery z zainstalowanym MS VB.NET; prezentacja wykonana w programie PowerPoint: Prezentacja13, materiały dostępne pod adresem www.programuj.edu.pl zestawy ćwiczeń i scenariusze do nich, materiały dostępne pod adresem www.programuj.edu.pl, e-podręcznik, rozdział 13: Zmienne tablicowe. materiały dostępne pod adresem www.programuj.edu.pl 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym MS VB.NET i Power Point; projektor multimedialny. 6 PRZEBIEG LEKCJI 2
Etap Zadanie Przebieg realizacji Uwagi do realizacji Faza przygotowawcza - czynności organizacyjne (2 min) - wprowadzenie do tematu (3 min) - podanie tematu lekcji - przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią slajd 1 slajd 2 - lekcja multmedialna (20 min) - uruchomienie przez uczniów lekcji multimedialnej - zwrócenie przez nauczyciela uwagi uczniów na najistotniejsze elementy (pojęcia tablicy, wymiaru, rozmiaru, indeksowania, deklaracja i wykorzystanie tablic w praktyce) slajd 3 slajdy 4, 5 strona 13.1 - praca uczniów z lekcją multimedialną slajd 6 Faza realizacyjna strona 13.1.1 strona 13.1.2 slajd 7 strona 13.1.3 y slajd 8 strona 13.1.4 strona 13.1.5 Lekcja multimedialna 3
- wykonanie programu konsolowego wypełniającego tablicę losowymi elementami i wyświetlającego jej zawartość (15 min) - wykorzystanie tablicy (15 min) - program OiX praktyczne wykorzystanie tablicy (10 min) - program Totolotek - wykorzystanie tablic do sprawdzania i przechowywania danych (20 min) - omówienie sposobu wypełniania tablicy z wykorzystaniem instrukcji pętli For Next - zaprojektowanie procedur programu oraz sposobu przekazywania parametrów wg scenariusza zadania - zapisanie kodu programu - testowanie - podsumowanie sposobu obsługi tablicy w programie oraz użytych metod przekazywania parametrów - przypomnienie sposobu deklaracji tablicy - omówienie sposobu obsługi tablicy za pomocą dwóch pętli For Next - zapisanie kodu programu wypełniającego tablice dwuwymiarową liczbami i wyświetlającego jej zawartość po wypełnieniu - testowanie - omówienie procedur rozszerzających funkcjonalności programu o sumowanie wybranego wiersza lub kolumny - modyfikacja kodu programu i testowanie - otwarcie i uruchomienie projektu OiX.sln - analiza kodu jak tablice są wykorzystywane w prostej grze logicznej - omówienie wykorzystania tablic w programie Totolotek do przechowywania i sprawdzania danych - zaprojektowanie algorytmu losowania liczb, które się nie powtarzają - otwarcie projektu z gotowym interfejsem - napisanie kodu programu losującego liczby - testowanie programu - omówienie wykorzystania tablicy w tej Zadanie1_13 slajd 9 strona 13.2 slajd 6 Zadanie2_13 slajd 10 strona 13.3 Zadanie3_13 slajd 11 strona 13.4 program Zadanie4_13 slajd 12 strona 13.5 program 4
Faza podsumowująca Podsumowaniei zadanie pracy domowej (5 min) - przypomnienie pojęcia tablicy oraz podanie ów jej zastosowań - zadanie domowe dla wszystkich - opracować aplikację dokonującą zamiany miejscami w tablicy dwóch określonych wierszy - zadanie domowe dla chętnych - program na obliczenie dokładnej wartości silni z liczby 1000 slajd 11 slajd 12 7 BIBLIOGRAFIA [1] Gurbiel E., Hardt-Olejniczak G., Kołczyk E., Krupicka H., Sysło M. M. Informatyka. Część 2. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego, WSiP S. A., Warszawa 2003 [2] Michael Halvorson Microsoft Visual Basic.NET, RM, Warszawa 2002 [3] Duncan Mackenzie, Kent Sharkey Visual Basic.NET dla każdego, Helion, Gliwice 2002 8 ZAŁACZNIKI 8.1 Zadanie domowe: Zadanie domowe dla wszystkich - opracować aplikację dokonującą zamiany miejscami w tablicy dwóch określonych wierszy. Zadanie domowe dla chętnych - program na obliczenie dokładnej wartości silni z liczby 1000. 9 CZAS TRWANIA LEKCJI: 2 x 45 minut 10 UWAGI 5