uczeń potrafi odczytać znaczenia i emocje wyrażone we wskazanych scenach filmu;

Podobne dokumenty
Film to życie, z którego wymazano plamy nudy (A. Hitchcock) rodzaje i gatunki filmowe

WARSZTATY Z MONTAŻU OBRAZU I DŹWIĘKU. Temat: OPOWIADANIE FILMOWE CZYLI JAK MONTUJE SIĘ FILMY

Opowieści nocy reż. Michel Ocelot

Na polowaniu z Wielkomiludem


3) Na podstawie słownika frazeologicznego wypiszcie na arkuszu papieru związki frazeologiczne związane z kolorem szarym.

Mój pierwszy film Zadanie 5

Scenariusz zajęć dla 5- latków

Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy

Scenariusz zajęć nr 6


MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA SCENARIUSZ LEKCJI opracowanie: Małgorzata Bazan, Iwona Złotnicka-Brzózka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Brzdąc reż. Charlie Chaplin

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Scenariusz nr 13 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Wyrazy dźwiękonaśladowcze w poezji i prozie

cele ogólne: Uczniowie zapoznają się historią gatunku filmowego, jakim jest animacja.

SCENARIUSZ LEKCJI Z FIZYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM. Temat lekcji: Co wiemy o drganiach i falach mechanicznych powtórzenie wiadomości.

Temat: "W świecie ludzi bezdomnych. Czy można z niego wyjść?

Scenariusz zajęć z języka angielskiego

Dalej będziemy tworzyli prezentacje filmową złożoną ze zdjęd, filmów i muzyki.

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Jaki utwór nazywamy bajką?

Temat: Jak wędrówka może zmienić człowieka? (na podstawie filmu Emilio Esteveza Droga życia )

Autorka: Ewa Wrzesińska- Skrypko Scenariusz lekcji do filmu Wielka wyprawa Oskara (reż. Torfinn Iversen, Norwegia, 2017)

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

Scenariusz zajęć nr 5

Sprawozdanie z realizacji zajęć Klubu Miłośników Muzyki i Filmu w roku szkolnym 2011/2012

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień


Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Opinie o polskim filmie

język polski test dla uczniów klas drugich

1.2a-przejawia wrażliwość estetyczną, rozszerza zasób słownictwa poprzez kontakt z dziełami literackimi,

Wybrane kompetencje medialne. Opracowała: Małgorzata Dec Edukacja Medialna KUL

KONSPEKT ZAJĘĆ Z WIEDZY O KULTURZE

Ernest i Celestyna reż. Stéphane Aubier, Vincent Patar, Benjamin Renner

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Za Niebieskimi drzwiami - materiał dla nauczycieli i pedagogów:

czyli Orkiestra Niewidzialnych Instrumentów

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Scenariusz lekcji edukacja polonistyczna oraz lekcje wychowawcze. TEMAT 7 "Siłę mam w sobie"

Scenariusz zajęć Temat: Mój pamiętnik

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Balcerowska, Anna Koludo

Zwyczajny człowiek i jego problemy to też historia

Dziennikarze przyszłości

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III Z ZASTOSOWANIEM TIK

Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

PROGRAM ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO I JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KL. V I VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Konspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu...

Razem czy osobno? Spotkanie 17. fundacja. Realizator projektu:

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Scenariusz zajęć dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA Z PRZEDMIOTU -MUZYKA- NA POSZCZEGÓLNE OCENY

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Pamiętamy o zmarłych. Temat ośrodka dziennego: Jaki to nastrój?

KONSPEKT spotkanie z bajką polską

Temat: Sztuka to przede wszystkim myślenie ( ) reagowanie na problemy społeczności - Oni Artura Żmijewskiego. Opracowanie: Katarzyna Zabłocka

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

Scenariusz zajęć plastycznych w kl. IV szkoły podstawowej

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SCENARIUSZ LEKCJI Z WYKORZYSTANIEM ICT

*12 Polska między wojnami

Akcja! Julka i Kuba kręcą swój pierwszy film Zadanie 5

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny dla przedmiotu MUZYKA na II etapie edukacyjnym ( kl. IV-VI)

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

6 W średniowiecznym mieście

Wiek: 7 10 lat (z modyfikacjami dostosowującymi zajęcia do potrzeb rozwoju i możliwości dzieci )

SCENARIUSZE SCENARIUSZE LEKCJI KLASA II. Czas start! Powodzenia!

Jak brzmi słowo wolność w języku białoruskim?

Blask tęczy reż. Vic Sarin

Prezentacja Dlaczego tworzymy plan? Slajd 1. Slajd 2.

1. Prezentacja filmu (początkowa scena filmu Dystrykt 9 N. Blomkampa), lub odegranie ról*

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Scenariusz zajęć nr 3

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Propozycja wykorzystania filmu edukacyjnego

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl II. Gdy czujemy smutek

Scenariusz zajęć nr 2

Temat: POLE MAGNETYCZNE PROSTOLINIOWEGO PRZEWODNIKA Z PRĄDEM

Scenariusz lekcji Tworzenie prostych animacji

Polskie kino w opinii Internautów. wyniki badań bezpośrednich

Scenariusz nr 5. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Czas karnawału

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Kompletny system multimedialny, łatwe w użyciu a jednocześnie bogate w oferowane funkcje narzędzie wspomagające oprawę liturgii i pracę duszpasterską

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Międzynarodowy Projekt Filmowy Learning Through Film.

Transkrypt:

Autorka: dr hab. Katarzyna Mąka-Malatyńska Temat zajęć: Dźwiękowa i kolorowa podróż przez świat. Chłopiec i świat, reż. Alê Abreu, Brazylia 2013 Czas realizacji: dwie jednostki lekcyjne Grupa wiekowa: szkoła podstawowa, klasy IV-VI Cele: poznawcze: uczeń potrafi odróżnić film dźwiękowy od niemego i zna oba pojęcia; uczeń potrafi wskazać podstawowe funkcje dźwięku w filmie; uczeń potrafi odczytać znaczenia i emocje wyrażone we wskazanych scenach filmu; kształcące: uczeń potrafi odtworzyć fabułę filmu; uczeń nazywa emocje towarzyszące bohaterowi i potrafi określić ich przyczynę; wychowawcze: uczeń dostrzega zróżnicowanie kulturowe i ekonomiczne współczesnego świata; uczeń potrafi wczuć się w sytuację bohatera. Metody i formy pracy: heureza; praca w grupach; metoda strukturalna; metoda przekładu intersemiotycznego (utwór audiowizualny słowo); prezentacja multimedialna; Pomoce dydaktyczne: komputer i rzutnik PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. Czy film pozbawiony dialogów to film niemy?

Filmy nie tylko oglądamy, ale również słuchamy. Zasadnicze elementy konstrukcji filmu to ruchomy obraz i dźwięk. Nauczyciel odtwarza krótki film niemy - jeden z wczesnych filmów Charliego Chaplina dostępnych na youtube.com, np. U fryzjera: https://www.youtube.com/watch?v=z9uuxbftd8i). Jeśli film odtworzony został z muzyką nauczyciel wyjaśnia, że w początkach kina rejestrowano wyłącznie obraz, a dopiero podczas projekcji w kinie filmom towarzyszyła muzyka (odtwarzana lub wykonywana na żywo). Chaplin opowiada historię wyłącznie za pomocą obrazu. Jej komizm wynika przede wszystkim z zachowań bohaterów (komizm sytuacyjny). Anegdota na marginesie: Po zakończeniu prac nad filmem Chaplin organizował pokazy swych filmów wyłącznie z udziałem publiczności dziecięcej. Podczas preview obserwował reakcję dzieci. Jeśli śmiały się i wzruszały, uznawał film za gotowy i udany. Abreu, reżyser filmu Chłopiec i świat, opowiada historię za pomocą obrazów i dźwięków, ale nie wykorzystuje słów (strzępy dialogów słyszanych w filmie są odtwarzane od tyłu. Przypominają więc ludzką mowę, ale pozbawione są znaczeń). 2. Dlaczego tak trudno opowiedzieć ten film? Zbudowanie opowiadania filmowego wyłącznie przy użyciu obrazu, muzyki i efektów akustycznych, z wyłączeniem dialogów, sprawia, że staje się on enigmatyczny, zmetaforyzowany, ale może jednocześnie nastręczać trudności interpretacyjne, a nawet powodować w młodym widzu frustrację wywołaną nieumiejętnością odczytania scen na elementarnym poziomie (trudności z rekonstrukcją fabuły). Celem zadania jest więc odtworzenie fabuły filmu. Uczniowie wspólnie z nauczycielem przygotowują plan akcji (poszczególne punkty powinny zostać zapisane na tablicy). Pytania pomocnicze: Gdzie zaczyna się akcja filmu? Dlaczego ojciec opuszcza dom? Dlaczego syn wyrusza w ślad za nim? Jakie miejsca odwiedza chłopiec podczas podróży w poszukiwaniu ojca? 3. Co słychać w filmie? Jakie dźwięki wybrzmiewają w filmie Chłopiec i świat? Wybierając fragmenty filmu nauczyciel zwraca uwagę na związek pomiędzy rytmem obrazu (ruchem postaci podczas wędrówki, zmieniających się kształtów w ujęciach imitujących kalejdoskop) a rytmem muzyki i wszystkich efektów akustycznych. Wskazuje tym samym jedną z zasadniczych cech kina animowanego: ścisły związek pomiędzy warstwą dźwiękową a obrazem.

Uczniowie próbują nazwać dźwięki, które do nich docierają. Przykład sceny do analizy (czas: 16:27-18:22) Opis sytuacji Dźwięki Chłopiec wyrusza na stację kolejową. Kroki na trawie, szuranie walizki po trawie, stękanie chłopca, szum traw, odległe pohukiwanie sowy, kołysanie się lampy itd. Chłopiec czeka na stacji kolejowej. Dźwięk kroków, szum traw, kołysanie się lampy, odległe odgłosy ptaków, szum wzmagającego się wiatru. Chłopiec zostaje porwany przez wiatr. Szum przechodzi w muzykę (od 17:32). Porzucona walizka leży na stacji. Padający deszcz (0d 18:03). 4. Co się stanie z filmem Chłopiec i świat, gdyby zupełnie pozbawiono go dźwięków? Nauczyciel odtwarza ten sam fragment filmu (inne niż w poprzednim zadaniu) bez dźwięku i z dźwiękiem. Po pierwszej projekcji uczniowie próbują odpowiedzieć na pytania, jaki jest świat, przez który wędruje chłopiec i co czuje bohater. Jeden z uczniów zapisuje przymiotniki i rzeczowniki, których użyły dzieci. To samo ćwiczenie powtórzone zostaje po drugiej projekcji (z włączonym dźwiękiem). Uczniowie wspólnie z nauczycielem porównują obie grupy słów. Uczniowie próbują odpowiedzieć na pytanie, jakie funkcje pełnić może dźwięk w filmie. Nauczyciel pomaga sformułować wnioski, np. dźwięk sprawia, że sytuacja wydaje się komiczna, smutna, radosna itd. 5. Jakie emocje związane są z poszczególnymi miejscami akcji? Nauczyciel powraca do planu zdarzeń. Uczniowie próbują określić emocje towarzyszące chłopcu podczas pobytu w poszczególnych miejscach. Dlaczego jedne są pozytywne inne negatywne? Co poza samymi zdarzeniami sprawia, że chłopiec raz jest smutny, raz wesoły (zwrócić uwagę na wyraz jego oczu i ust)? Ćwiczenie to przygotuje uczniów do wykonania zadania domowego. Przy każdym punkcie planu należy zapisać rzeczowniki i przymiotniki, za pomocą których dzieci określiły emocje bohatera. Zadanie domowe! Nauczyciel wybiera jeden kadr z filmu (przykładowe kadry poniżej). Uczeń odpowiada pisemnie na pytanie:

Co przedstawia obraz i jakie uczucia w Tobie wywołuje?

Przykładowe sceny do wykorzystania podczas zajęć: https://www.youtube.com/watch?v=0dehfgpv_pu https://www.youtube.com/watch?v=wdwfk0xhaec https://www.youtube.com/watch?v=sexe7j3qebs