Scenariusz zajęd nr 82 Temat: Dobry czy zły? oceniamy zachowanie bohaterów bajek i baśni.

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęd nr 70 Temat: Klub melomana- słuchamy utworów muzyki klasycznej.

Scenariusz zajęd nr 57 Temat: W pracowni malarskiej skąd artyści czerpią inspirację? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 45 Temat: Piszemy życzenia świąteczne.

Temat: W jaki sposób utwory muzyczne przedstawiają wiosnę?

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Scenariusz zajęd nr 37 Temat: Poznajemy różne rodzaje instrumentów muzycznych

Scenariusz zajęd nr 56 Temat: Podziwiamy dzieła malarstwa europejskiego. Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 90 Temat: Składamy życzenia naszym mamom w dniu ich święta.

Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd Temat: Który z mazurków jest najważniejszy dla Polaków?

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

Scenariusz zajęd nr 3 Temat: W rocznicę wybuchu II wojny światowej szukamy śladów tamtych wydarzeo w naszej okolicy.

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda ekspresyjna.

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, ekspresyjna, zabawa ruchowa, burza mózgów.

Scenariusz zajęd nr 32 Temat: W jaki sposób porozumiewamy się, gdy dzieli nas duża odległość? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 96 Temat: Co to jest sztuka użytkowa? szukamy jej w naszym otoczeniu.

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Scenariusz zajęd nr 67 Temat: Netykieta poznajemy zasady odpowiedniego zachowania w sieci.

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Temat: Z czego to jest zrobione? poznajemy różne materiały.

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

Środki dydaktyczne: grafika nr 1, grafika nr 2, karta pracy nr 1, animacja komputerowa nr 1,

Temat: Jak szybko płynie czas?

Temat: Poznajemy zwyczaje i muzykę górali.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Temat: Olimpiada zimowa - organizujemy międzyklasowe zawody sportowe.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Przebieg zajęć: Etap realizacji. Zadanie 1 Uczniowie wracają do ławek i słuchają nagrania bajki Pawła Księżyka Bajka o szarym słowiku

Temat: Członkowie mojej rodziny opowiadamy o swoich najbliższych.

SCENARIUSZ ZAJĘD W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Metody i techniki nauczania: pokaz, pogadanka, inscenizacja, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęd nr 85 Temat: Do czego wykorzystujemy glinę?

Scenariusz zajęd nr 91 Temat: Jak sum dodawał i odejmował czytamy matematyczną poezję. Cele operacyjne: Uczeo:

Temat: W jaki sposób badamy zjawiska pogodowe?

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

wiersz Jana Brzechwy Stonoga, grafika nr 1 - zdjęcia stonogi (gatunek żyjący w Polsce), karta pracy nr 1,

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz nr 17 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 22 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie I Piosenka 1 What time is it?

Scenariusz zajęć nr 95 Temat: Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe?

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz nr 31 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęd nr 99 Temat: Co to znaczy byd chciwym? Cele operacyjne: Uczeo:

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Wzrok i słuch Wzrok i słuch Zagadnienia z podstawy programowej

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

Scenariusz zajęć nr 38 Temat: Pierwsze oznaki zimy

Scenariusz zajęć nr 16 Temat: Jesienny bal gdzie rosną drzewa owocowe?

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie. Scenariusz nr 7

2 zdjęcia/grafiki: plakat z opery Czarodziejski flet i śpiewacy operowi,

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie III edukacja wczesnoszkolna (polonistyczna)

Słynny malarz polski Jan Matejko

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia W bibliotece W bibliotece Zagadnienia z podstawy programowej

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

Scenariusz zajęd nr 34 Temat: Urządzenia techniczne wokół nas. Cele operacyjne Uczeo:

Scenariusz zajęć nr 28 Temat: Umiem mówić nie - poznajemy zasady kulturalnego odmawiania.

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Konspekt lekcji w klasie IV

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Podróże po Polsce Temat: Morskie opowieści

Scenariusz zajęć nr 96 Temat: Wizyta dentysty jak dbać o zęby?

Scenariusz nr 46 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Zawody dawniej i dziś. Temat ośrodka dziennego: Kim chcę zostać?

Scenariusz nr 69 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Wyprawy z rodzicami. Temat: Dzień Mamy

Scenariusz zajęć nr 57 Temat: Czy chciałbym być podobny do Szewczyka Dratewki? - Baśń J. Porazińskiej.

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, gra dydaktyczna

Temat: Poznajemy siebie

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda czynnościowa, zabawa ruchowa,

Scenariusz zajęd nr 55 Temat: Planujemy ferie co robić, aby się nie nudzić?

Scenariusz zajęd nr 50 Temat: Co to znaczy byd Europejczykiem?

Scenariusz nr 22 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz nr 65 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz nr 42 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

OŚRODEK TEMATYCZNY: WIOSNA PACHNĄCA MAJEM

Scenariusz zajęć Temat: Mój pamiętnik

Scenariusz zajęć nr 100 Temat: Ważymy znalezione skarby.

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

Scenariusz nr 60. Temat: Jak powstaje film? - Współpracujemy przy jego tworzeniu. Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 31 Temat: Jakie bogactwa kryją się w ziemi? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz nr 38 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 81 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Książki oknem na świat. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Historia książki

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Wędrówki po świecie. Scenariusz nr 3

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Kolorowe ozdoby choinkowe. Historia choinki.

Transkrypt:

Scenariusz zajęd nr 82 Temat: Dobry czy zły? oceniamy zachowanie bohaterów bajek i baśni. Cele operacyjne: Uczeo: wymienia bohaterów znanych bajek i baśni, przyporządkowuje fragment utworu do tytułu, wciela się w rolę wybranego bohatera utworu, ocenia postępowanie wybranych bohaterów i klasyfikuje je jako pozytywne lub negatywne, opowiada treśd utworu,, Kopciuszek, układa zadanie z treścią na dodawanie i odejmowanie w zakresie 100 dotyczące treści wybranej bajki, przedstawia kolejne etapy rozwiązania złożonego zadania z treścią na grafie liczbowym, mnoży i dzieli w zakresie 100, rozwiązując graficzne zagadki matematyczne, wykonuje pracę plastyczną za pomocą różnych technik (malowanie lakierami do paznokci, malowanie farbami i palcami, wydzieranie z kolorowych papierów, naklejanie różnych elementów z gazet), przedstawiającą ulubionego bohatera bajki lub baśni. Środki dydaktyczne: tablety/komputer, nagranie piosenki: Witajcie w naszej bajce, nagranie dźwiękowe fragmentów różnych bajek (z puli nagrao), animacja komputerowa nr 1, animacja komputerowa nr 2, grafika nr 1, 1

atrybuty bohaterów z bajek: pantofelek, czerwona chusteczka, zapałki, łupinka orzecha, lusterko, drewniana marionetka itd., karteczki z nazwami bajek, szary papier, kredki, flamastry, farby. Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, drama, metoda ekspresyjna, asocjogramy Formy: grupowa, zbiorowa, indywidualna. Przebieg zajęd: Etap wstępny Uczniowie siadają na krzesełkach ustawionych w kole. Nauczyciel wypowiada słowa:,,witam tych, którzy. Uczniowie zamieniają się miejscami. Witam wszystkich tych, którzy: - lubią się bawid, - mają swoją ulubioną bajkę, - chętnie czytają różne bajki, - lubią marzyd. Uczniowie wspólnie śpiewają piosenkę,,witajcie w naszej bajce. Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę zajęd. Etap realizacji 2

Zadanie 1 Nauczyciel rozdaje uczniom po kilka małych kartek. Każdy z nich zapisuje na kartkach bohaterów znanych mu bajek lub baśni. Następnie wokół koła z napisem,,bajkowi bohaterowi układają kartki w formie promieni słonecznych. Uczniowie odczytują głośno, jakie znają bajki. Zadanie 2 Uczniowie siedzą w kręgu w rekreacyjnej części sali i słuchają nagrao z fragmentami bajek. Ich zadaniem jest rozpoznanie utworu, z którego pochodzi dany fragment. Zadanie 3 Uczniowie dzielą się na trzyosobowe grupy. Losują kartkę z nazwą bajki, którą będą przedstawiad. Odgrywają fragment bajki i wcielają się w role bohaterów. Po odegraniu scenek, nauczyciel pyta uczniów: - W jaką postad wcielił się (imię ucznia)? - Co mu się przydarzyło? - Jak uważacie, czy to zachowanie było właściwe? - Czy tę postad można określid jako pozytywnego i negatywnego bohatera? Zadanie 4 Animacja komputerowa nr 1. Przedstawia ona atrybuty różnych bohaterów z bajek np. lusterko, koszyczek, jabłko, zapałki, trzy miseczki, pantofelek itd. Uczniowie wskazują bohatera, do którego przynależy dany przedmiot. Oceniają również, które z postaci były pozytywne, a które negatywne. Zadanie 5 Nauczyciel przedstawia uczniom grafikę komputerową nr 1 przedstawiającą rebus (proszę grafików o stworzenie rebusu). Uczniowie rozwiązują rebus, którego rozwiązaniem jest hasło: Kopciuszek. Nauczyciel prosi wybranych uczniów o przypomnienie historii Kopciuszka. 3

Zadanie 4 Animacja komputerowa nr 2. (Animacja przedstawia Kopciuszka siedzącego w kuchni. Macocha przynosi mu woreczek z 50 ziarenkami grochu i maku. Kopciuszek wysypuje ziarenka na podłogę i zaczyna przebierad. Do pomieszczenia wlatuje ptak, który pomaga Kopciuszkowi oddzielid 12 ziarenek). Animacja zatrzymuje się. Do kuchni wchodzi pierwsza przyrodnia siostra Kopciuszka i dosypuje mu kolejne 50 ziaren. Tym razem do Kopciuszka przylatują inne ptaszki, wybierają razem z nim 43 ziarenka. Kolejna scena pokazuje wchodzącą do kuchni drugą siostrę, niosącą woreczek z 50 dodatkowymi ziarenkami i dosypuje je Kopciuszkowi. Za każdym razem na animacji pojawia się odpowiednia liczba ziaren. Animacja zatrzymuje się. Nauczyciel pyta uczniów:,,jaką treśd zadania można ułożyd do tej animacji?,,,co możemy obliczyd? Nauczyciel zapisuje propozycje uczniów na tablicy. Uczniowie ilustrują treśd zadania na grafie liczbowym i rozwiązują je, udzielając odpowiedzi na pytania. Zadanie 5 Nauczyciel prezentuje uczniom grafikę komputerową nr 2. Grafika przedstawia zamek księcia oraz drogi prowadzące z różnych domów i dworów, w których mieszkają panny zaproszone na bal do zamku. Trasa 1 z pierwszego dworu wynosi 35 kilometrów do zamku. Trasa 2 jest o 17 kilometrów krótsza od 1 trasy. Trasa 3 jest o 4 km krótsza od trasy 1. Trasa 4 jest o 12 kilometrów dłuższa niż trasa 3. Trasa 5 prowadząca z domu Kopciuszka liczy o 2 kilometry mniej niż trasa 2. Trasa 6 jest o 14 kilometrów dłuższa od najkrótszej spośród 5 tras. Nauczyciel zadaje uczniom pytanie:,,co można obliczyd z tych danych? Uczniowie podają swoje propozycje: -Ile kilometrów ma trasa 1,2,3, 4, 5, 6? 4

-Która trasa jest najkrótsza? -Ile kilometrów musiał przebyd Kopciuszek, aby dotrzed do zamku? Uczniowie ilustrują zadanie na grafie liczbowym oraz dokonują obliczeo i odpowiadają na postawione pytania. Zadanie 6 Uczniowie rozwiązują zadanie w karcie pracy nr 1. Zadanie 7 Uczniowie w grupach 4 osobowych malują na dużym szarym papierze swojego ulubionego bohatera z bajki, tworząc wspólny obraz,,bajkowe graffiti. Uczniowie wykonują je różnymi technikami: malowanie lakierami do paznokci, malowanie farbami i palcami, wydzieranie z kolorowych papierów, naklejanie różnych elementów z gazet. Etap koocowy Nauczyciel wymienia różne cechy charakteru, do których uczniowie przyporządkowują bohatera, do którego ona pasuje, np.: piękny/a-śnieżka złośliwy/a siostra Kopciuszka, niegrzeczny- Pinokio, delikatny- Śpiąca Królewna. Dodatkowo Uczeo zdolny: rozwiązuje zadanie w karcie pracy nr 1a. Uczeo ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: rozwiązuje zadanie w karcie pracy nr 1b. 5