Scenariusz zajęd nr 54 Temat: Czego możemy się nauczyd od osób starszych? Cele operacyjne: Uczeo:

Podobne dokumenty
Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, ekspresyjna, zabawa ruchowa, burza mózgów.

Scenariusz zajęd nr 45 Temat: Piszemy życzenia świąteczne.

Styczeń. w grupie Wiewiórek

Temat: W jaki sposób utwory muzyczne przedstawiają wiosnę?

Temat: Członkowie mojej rodziny opowiadamy o swoich najbliższych.

Scenariusz zajęd nr 57 Temat: W pracowni malarskiej skąd artyści czerpią inspirację? Cele operacyjne: Uczeo:

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda ekspresyjna.

Scenariusz zajęd w Ośrodku opracowany przez nauczyciela mianowanego

Scenariusz zajęd Temat: Który z mazurków jest najważniejszy dla Polaków?

czyta z zachowaniem interpunkcji i intonacji wiersz Wielkanocny stół E. Skarżyoskiej,

Scenariusz zajęć nr 95 Temat: Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe?

Scenariusz zajęd nr 56 Temat: Podziwiamy dzieła malarstwa europejskiego. Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 90 Temat: Składamy życzenia naszym mamom w dniu ich święta.

Scenariusz zajęd nr 32 Temat: W jaki sposób porozumiewamy się, gdy dzieli nas duża odległość? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęć Temat: Jak bezpiecznie się bawić i spędzać czas?

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Żyj pomysłowo. Temat: Tworzymy dla babci i dziadka

Scenariusz zajęd nr 37 Temat: Poznajemy różne rodzaje instrumentów muzycznych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęd nr 34 Temat: Urządzenia techniczne wokół nas. Cele operacyjne Uczeo:

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Scenariusz zajęd nr 99 Temat: Co to znaczy byd chciwym? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 55 Temat: Planujemy ferie co robić, aby się nie nudzić?

SCENARIUSZ ZAJĘD W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęd nr 70 Temat: Klub melomana- słuchamy utworów muzyki klasycznej.

Scenariusz zajęd nr 82 Temat: Dobry czy zły? oceniamy zachowanie bohaterów bajek i baśni.

Scenariusz zajęd nr 96 Temat: Co to jest sztuka użytkowa? szukamy jej w naszym otoczeniu.

Scenariusz zajęd nr 17 Temat: Szkoła dzieci w Bullerbyn czym się różni od naszej? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 92 Temat: W jaki sposób listy trafiają do adresatów? Cele operacyjne: Uczeo:

Przebieg zajęć: Etap realizacji. Zadanie 1 Uczniowie wracają do ławek i słuchają nagrania bajki Pawła Księżyka Bajka o szarym słowiku

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Moja rodzina. Temat ośrodka dziennego: Babcia i dziadek.

Scenariusz zajęd nr 31 Temat: Jakie bogactwa kryją się w ziemi? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 50 Temat: Co to znaczy byd Europejczykiem?

Temat: Poznajemy zwyczaje i muzykę górali.

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Pokolenie. Scenariusz nr 3

Scenariusz zajęć świetlicowych

, PAKIET 59, SCENARIUSZE LEKCJI,

Z Babcią i Dziadkiem na wesoło scenariusz spotkania otwartego w klasie II a w dniu r.

Raport miesiąc Styczeń. Grupa Wieloryby. Nauczyciel prowadzący Małgorzata Jaworek.

Scenariusz zajęć nr 10 Temat: Poznajemy zasady panujące w naszej szkole.

Scenariusz zajęć Temat: Bawimy się w sklep

Scenariusz zajęć nr 50 Temat: Kropka czy przecinek? wstawiamy odpowiedni znak.

Scenariusz zajęd nr 3 Temat: W rocznicę wybuchu II wojny światowej szukamy śladów tamtych wydarzeo w naszej okolicy.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH

Cele szczegółowe: Uczeń: - śpiewa piosenki pt. Familijny blues, Piosenka dla babci, Piosenka o dziadku,

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Samorządni Temat: Wybieramy samorząd klasowy SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTU

Scenariusz zajęd nr 91 Temat: Jak sum dodawał i odejmował czytamy matematyczną poezję. Cele operacyjne: Uczeo:

Wymagania. - śpiewa w grupie - wykonuje gamę C-dur za pomocą solmizacji, - wyjaśnia, co to są gama i solmizacja.

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz nr 63 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęd nr 52 Temat: Poznajemy sztukę ludową naszego regionu. Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej. Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

ROZKŁAD MATERIAŁU Z MUZYKI KLASA CZWARTA. WYMAGANIA PODSTAWOWE Uczeń:

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Scenariusz zajęć. -nazywa członków rodziny używając pojęć: mama, tata, babcia, dziadek, ciocia, wujek, brat, rodzeństwo, wnuczek, itp.

Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Podróże po Polsce Temat: Morskie opowieści

Scenariusz zajęć Temat: Czy można zobaczyć dźwięk?

Metody i techniki nauczania: pokaz, pogadanka, inscenizacja, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Scenariusz zajęd nr 67 Temat: Netykieta poznajemy zasady odpowiedniego zachowania w sieci.

Mała Szkoła Wielka Sprawa

Scenariusz zajęd dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej klasa III. (działania na cały dzieo)

Scenariusz zajęć Temat: Jaka jest pogoda jesienią?

Scenariusz nr 16 zajęć edukacji wczesnoszkolnej

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęd nr 30 Temat: Co to znaczy byd tolerancyjnym? Cele operacyjne: Uczeo:

Scenariusz zajęd nr 33 Temat: Jak to jest zrobione? wytwarzamy papier własnej produkcji. Cele operacyjne: Uczeo:

Przeczytaj zagadkę i napisz jej rozwiązanie. Z AGADK A

Temat: Olimpiada zimowa - organizujemy międzyklasowe zawody sportowe.

Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, metoda czynnościowa, zabawa ruchowa,

Scenariusz zajęć nr 45 Temat: Idziemy do sklepu- obliczenia pieniężne.

Zamierzenia na miesiąc styczeń

Scenariusz zajęć. Prowadząca: Ilona Olewniczak. Grupa wiekowa: 3,4,5 latki. Czas trwania zajęć: 20 minut. Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające

Przykładowe materiały do edukacji artystycznej dla trzeciej klasy

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie drugiej

Scenariusz zajęć nr 6

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Biało-czerwony maj Temat: Piękna jest moja Ojczyzna SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Scenariusz zajęd nr 20 Temat: Piszemy list do dzieci z Bullerbyn.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ W CICHYM. Przedstawienie rodziny jako jednej z najwyższych wartości.

SCENARIUSZE ZAJĘĆ KLASA 1 DIDASKO Ewa Kapczyńska, Krystyna Tomecka

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Bawimy się słowami- rymowanki Rymowanki.

Metody i techniki: burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna.

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie I, Dookoła biało

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęd nr 88 Temat: Trzeciego maja dlaczego Polacy obchodzą to święto?

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH Z WYKORZYSTANIEM TIK W RAMACH PROGRAMU AKTYWNA TABLICA

Scenariusz zajęć Temat: Po co nam znaki drogowe?

wiersz Jana Brzechwy Stonoga, grafika nr 1 - zdjęcia stonogi (gatunek żyjący w Polsce), karta pracy nr 1,

Scenariusz zajęć nr 38 Temat: Pierwsze oznaki zimy

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1 karta pracy nr 2 grafika nr 1, 2 2 szarfy piłka do koszykówki dla każdego ucznia (lub 1 piłka na kilku uczniów)

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej z elementami języka angielskiego dla klasy 1

Koncert życzeń dla babci i dziadka scenariusz uroczystości z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Grupa wiekowa: 3 4-latki Czas trwania: 60 minut

Scenariusz zajęd nr 76. Temat: Do czego potrzebny jest wiatr? Cele operacyjne: Uczeo:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

wyjaśnia znaczenie prawdy, dobra i pożyteczności w życiu codziennym, dostrzega analogię między wartościami a sitami z bajki,

Scenariusz zajęć nr 16 Temat: Jesienny bal gdzie rosną drzewa owocowe?

Transkrypt:

Scenariusz zajęd nr 54 Temat: Czego możemy się nauczyd od osób starszych? Cele operacyjne: Uczeo: formułuje ustną wypowiedź na temat swojej babci i dziadka, bawi się w zabawę swoich dziadków według instrukcji, wykonuje obliczenia kalendarzowe, rozwiązując zadania na porównywanie różnicowe, układa chronologicznie daty, układa przebieg scenki dotyczącej wylosowanej sytuacji i odgrywa ją, śpiewa piosenkę o dziadku i babci Cza cza cza dla babci i dziadka i odtwarza ruchem rytm piosenki. Środki dydaktyczne: kartka A4 z instrukcją gry w klasy - po 1 dla czterech uczniów, Instrukcja: Potrzebne rekwizyty: kreda, którą na boisku należy narysowad pola do gry w klasy oraz kamieo. Pola przypominają w swoim kształcie człowieka. Ilośd pól jest dowolna, ale najlepiej, jeśli nie przekracza 6-8. Pola muszą byd na tyle duże, żeby można było po nich skakad. Przebieg gry: 1

Każdy uczestnik gry rzuca kamieniem kolejno na każde pole, zaczynając od pola z najmniejszą cyfrą, a następnie skacze na jednej nodze przez wszystkie pola. W powrotnej drodze podnosi kamyk, ciągle stojąc na jednej nodze. Uczestnik rzuca kamieo na pola z kolejnymi cyframi i skacze. Zabawa zostaje przerwana, gdy skusi, czyli stanie na dwie nogi lub nie zabierze w powrotnej drodze kamienia albo nie rzuci kamieniem na właściwe pole. Wtedy kolejkę przejmuje kolejny zawodnik. Uwaga: W razie niepogody zabawę należy przenieśd do szkoły wykorzystując brązowy papier oraz markery do stworzenia planszy oraz woreczek z groszkiem zamiast kamienia. Uczniowie grają w grę bez butów. grafika 1, Grafika przedstawia proste drzewo genealogiczne. Na samym dole drzewa są dziadkowie, pod dwiema twarzami widnieją podpisy: babcia, dziadek. Od dziadków odchodzą dwa promienie. Na koocu jednego są dwie twarze z podpisami - mama, tata, na koocu drugiego dwie twarze i podpisy - ciocia, wujek. Od taty i mamy odchodzą dwa promienie, gdzie są dwie twarzy i podpisy - Ala, Adam. karta pracy nr 1, białe kartki A4, losy ze znakiem dodawania i odejmowania oraz liczbą miesięcy od 1 do 12, losy ze scenkami do odegrania przez uczniów, teksty piosenki Cza cza cza dla Babci i Dziadka, Dla babci czaczę taoczymy na lodzie Dla babci taoczyd możemy i co dzieo Dla babci czaczę na soplach gra wiatr A my życzymy i śpiewamy tak Kochana babciu żyj sto lat Ciesz się wnukami i kochaj świat 2

Kochana babciu żyj sto lat Śpiewaj z nami głośno cza cza cza Dla dziadka czaczę taoczymy na lodzie Dla dziadka taoczyd możemy i co dzieo Dla dziadka czaczę na soplach gra wiatr A my życzymy i śpiewamy tak Kochany dziadku żyj sto lat Ciesz się wnukami i kochaj świat Kochany dziadku żyj sto lat Śpiewaj z nami głośno cza cza cza Bo babcia z dziadkiem to nasze są skarby Malują uśmiech bez pędzla i farby I dla nich czaczę na soplach gra wiatr A my życzymy i śpiewamy tak Kochana babciu żyj sto lat Ciesz się wnukami i kochaj świat Kochany dziadku żyj sto lat Śpiewaj z nami głośno cza cza cza plik muzyczny z podkładem piosenki Cza cza cza dla Babci i Dziadka, pobrany ze źródeł ogólnodostępnych, nożyczki, papier w kolorach czerwonym, żółtym oraz zielonym. Metody i techniki nauczania: dwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, drama, niedokooczonych zdao. 3

Formy: indywidualna zespołowa zbiorowa. Przebieg zajęd: Etap wstępny Nauczyciel pyta uczniów: Jak myślicie, w jakie zabawy bawili się wasi dziadkowie?, Czy wiecie, na czym polegały te zabawy?. Dzieci zgłaszają swoje pomysły, ich propozycje są zapisywane na tablicy. Etap realizacji Zadanie 1 Dzieci opowiadają w formie ustnej o swojej babci i dziadku, zgodnie z pytaniami zapisanymi na tablicy. 1. Jak wygląda mój dziadek/moja babcia? 2. Czym się zajmuje? 3. Co lubią robid? 4. Czy mają jakieś zwierzę? Oprócz zapisanych zagadnieo uczniowie mogą dodad coś od siebie. Zadanie 2 Nauczyciel proponuje swoim uczniom grę w Klasy zgodnie z instrukcją otrzymaną na kartce. 4

Zadanie 3 Grafika 1 Nauczyciel pokazuje uczniom grafikę oraz zadaje pytania: Co jest przedstawione na grafice? Jak myślicie, kto w tej rodzinie jest najstarszy, dlaczego? Kto jest najmłodszy, dlaczego? Kto jest starszy, babcia czy ciocia? Kto jest młodszy Adam czy dziadek? Rozwiązanie zadao w karcie pracy nr 1. Zadanie 4 Faza 1 Uczniowie na kartce A4, na której zapisują datę swoich rodzin (dzieo, miesiąc, rok). Zadaniem ich jest ustawienie się od najmłodszego do najstarszego. Faza 2 Każde dziecko losuje kartkę z napisami zawierającymi znak odejmowania lub dodawania i liczbą miesięcy od 1 do 12 np. +12; +4; -6; -7. Ich zadaniem jest dodanie lub odjęcie wylosowanej liczby miesięcy od swojej daty urodzin i zapisanie nowej daty na odwrocie otrzymanej kartki A4. Następnie dzieci muszą ustawid się od najstarszego do najmłodszego zgodnie z nowymi datami. Zadanie 5 Nauczyciel dzieli uczniów na 4 zespoły. Zadaniem uczniów jest odegranie 3 minutowej scenki na wylosowany temat:. Pomoc dziadkom w codziennych obowiązkach. Odwiedziny u dziadka i babci w domu. Odwiedziny u dziadka lub babci w szpitalu. Z dziadkami najweselej. 5

Po odegranych scenkach nauczyciel przeprowadza z dziedmi rozmowę na podstawie pytao: W jaki sposób należy zachowywad się wobec naszych dziadków? Czego możemy dowiedzied się od osób starszych? Jaką najciekawszą historię usłyszeliście od swoich dziadków? Jakie macie najmilsze wspomnienie związane ze swoimi dziadkami? W czym możemy pomóc naszym dziadkom? Czy dom waszych dziadków wygląda podobnie do waszego? Jakie są podobieostwa, a jakie różnice? Zadanie 6 Nauka piosenki Cza cza cza dla Babci i Dziadka. Wychowawca odtwarza plik muzyczny z utworem oraz śpiewa piosenkę. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania: Dla kogo jest śpiewana ta piosenka? O czym jest ten utwór? Jaki jest nastrój tej piosenki? Wychowawca ponownie odtwarza nagranie muzyczne. Uczniowie taoczą, obrazując ruchem rytm piosenki. Następnie nauczyciel rozdaje dzieciom tekst piosenki. Wszyscy uczniowie czytają tekst po cichu, następnie jeden ochotnik czyta go na głos. Wychowawca rytmicznie mówi poszczególne wersy pierwszej zwrotki oraz refrenu (z wyklaskiwaniem), uczniowie powtarzają (każdy wers osobno). Nauczyciel śpiewa całą piosenkę, uczniowie nucą melodię - mormorando, następnie na sylabach la-la. Wychowawca śpiewa poszczególne wersy pierwszej zwrotki oraz refrenu - dzieci powtarzają. Kolejno następuje wspólna próba śpiewania całej piosenki. Etap koocowy Uczniowie siedzą w kręgu na krzesłach. Każde dziecko kooczy zdanie Moi dziadkowie są wyjątkowi, ponieważ. Po wszystkich wypowiedziach nauczyciel podsumowuje dwiczenie: Każdy z was ma wyjątkowych dziadków. Pamiętajcie, że od osób starszych możecie się wiele nauczyd zarówno o historii, jak i wartościach rodzinnych. Wspomnienia dziadków mogą stad 6

się również źródłem nowych gier i zabaw. Doceniajcie swoich dziadków na co dzieo i nie zapomnijcie im powiedzied, jacy są wspaniali. Dodatkowo Uczeo zdolny: w zadaniu 2 rozwiązuje zadania w karcie pracy 1a. Uczeo ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: w zadaniu 2 rozwiązuje zadania w karcie pracy 1b. 7