Procedury z parametrami Scenariusz lekcji Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Procedury z parametrami 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: Uczeń potrafi: wyjaśnić pojęcie parametru procedury; opisać postać parametru procedury; opisać sposób umieszczania parametru w treści procedury; opisać sposób umieszczania parametru w wywołaniu procedury. 2.2 Umiejętności: Uczeń potrafi: korzystać z edytora procedur; umieszczać parametry w nagłówku i w treści procedury; tworzyć procedury wielokątów foremnych z parametrami; wywoływać procedury z parametrami. 3 METODY NAUCZANIA pogadanka; laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu. 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE komputery z zainstalowanym programem Logomocja. 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym programem Logomocja; projektor multimedialny. Logomocja Imagine 1
Procedury z parametrami Scenariusz lekcji 6 PRZEBIEG LEKCJI Logomocja Imagine 2
Etap Zadanie Przebieg realizacji Uwagi do realizacji czynności organizacyjne (3 min) - sprawdzenie obecności - zalogowanie się do systemu Faza przygotowawcza wprowadzenie do tematu lekcji (3 min) - podanie tematu lekcji - przypomnienie treści bezparametrowej procedury kwadrat - analiza poleceń występujących w procedurze (wskazanie polecenia decydującego o wielkości rysowanego kwadratu) - rozmowa na temat ograniczonej przydatności bezparametrowej procedury kwadrat (rysuje zawsze kwadrat tej samej wielkości) Lokomocja Imagine 3
Faza realizacyjna wprowadzenie pojęcia parametr procedury (10 min) - uruchomienie programu Logomocja - uruchomienie edytora procedur - napisanie procedury kwadrat o długości boku 100 i sprawdzenie jej działania - modyfikacja procedury kwadrat (zmiana długości boku kwadratu) i sprawdzenie jej działania - krótka rozmowa na temat wprowadzonej zmiany (zwrócenie uwagi na fakt, że długość boku jest jedyną liczbą, jaką możemy zmieniać w procedurze kwadrat ) - wyjaśnienie pojęcia parametru procedury, który umożliwia wywoływanie kwadratów różnej wielkości za pomocą jednej procedury - omówienie postaci parametru oraz sposobu umieszczania go w procedurze - modyfikacja procedury kwadrat poprzez wstawienie do niej parametru (zamiana polecenia np 100 na polecenie np :bok oraz umieszczenie parametru :bok w nagłówku procedury) - wyjaśnienie sposobu wywołania procedury z parametrem (zastąpienie nazwy parametru wartością) - sprawdzenie działania procedury (kilkakrotne wywołanie procedury z różnymi wartościami parametru :bok) Program Logomocja Lokomocja Imagine 4
tworzenie procedury kwadraty wykorzystującej procedurę kwadrat z parametrem :bok (7 min) tworzenie procedury trójkąty wykorzystującej procedurę trójkąt z parametrem :bok (9 min) - pokaz projektu kwadraty.imp - analiza wykonania zadania: ustalenie elementów składowych rysunku (kwadraty z zamalowanym wnętrzem o różnej długości boku) ustalenie wielkości kwadratów tworzących rysunek ustalenie kolejności umieszczania poszczególnych kwadratów w procedurze kwadraty - uruchomienie edytora procedur - modyfikacja procedury kwadrat z parametrem :bok poprzez dopisanie poleceń zamalowujących wnętrze kwadratu - sprawdzenie poprawności działania procedury kwadrat po modyfikacji - wspólne tworzenie procedury kwadraty - wywołanie procedury - zapisanie projektu na dysku - pokaz projektu trójkąty.imp (część wykonywana wspólnie, rysunek złożony z trzech trójkątów) - omówienie kolejnych kroków wykonania zadania: napisanie procedury trójkąt z parametrem :bok, którego wnętrze będzie malowane losowo wybranym kolorem utworzenie procedury trójkąty wykorzystującej procedurę trójkąt z parametrem :bok ustalenie wielkości trójkątów tworzących rysunek - uruchomienie nowego projektu - otworzenie edytora procedur - wspólne tworzenie procedury trójkąt z parametrem :bok - sprawdzenie działania procedury - wspólne tworzenie procedury trójkąty - wywołanie procedury trójkąty Załącznik 8.1 treść i wywołanie procedury kwadraty Załącznik 8.2 treść i wywołanie procedury trójkąty Lokomocja Imagine 5
Faza podsumowująca samodzielna praca uczniów polegająca na modyfikacji procedury trójkąty (10 min) podsumowanie wiadomości poznanych na lekcji (3 min) - pokaz projektu trójkąty.imp (rysunek złożony z sześciu trójkątów) - analiza wykonania zadania (należy zwrócić uwagę, że jeśli chcemy wykorzystać procedurę trójkąt z parametrem :bok, należy ustawić żółwia na górnym wierzchołku najmniejszego trójkąta, obrócić go o 180 o i dorysować trójkąty, zaczynając od najmniejszego) - edycja procedury trójkąty - samodzielna modyfikacja procedury (dopisanie poleceń rysujących trzy brakujące trójkąty) - sprawdzenie działania procedury (poprawa ewentualnych błędów) - zapisanie projektu na dysku - utrwalenie treści lekcji (krótka rozmowa na temat korzyści wynikających ze stosowania w procedurach parametrów, zwrócenie uwagi na fakt, że jedna procedura z parametrem może zastąpić wiele procedur bezparametrowych) - zadanie pracy domowej Załącznik 8.2 treść i wywołanie procedury trójkąty Załącznik 8.3 treść pracy domowej 7 BIBLIOGRAFIA [1] A. Walat, Wprowadzenie do Logomocji, OEIiZK, Warszawa 2003. [2] W. Jochemczyk, I. Krajewska-Kranas, A. Samulska, W. Kranas, M. Wyczółkowski, Lekcje z komputerem, WSiP, Warszawa 2004. 8 ZAŁĄCZNIKI 8.1 Treść i wywołanie procedury kwadraty oto kwadrat :bok powtórz 4 [np :bok pw 90] Lokomocja Imagine 6
pod np :bok / 2 pw 90 np :bok /2 ukm jld zamaluj ws :bok / 2 lw 90 ws :bok / 2 opu już oto kwadraty kwadrat 200 kwadrat 160 kwadrat 120 kwadrat 80 kwadrat 40 już 8.2 Treść i wywołanie procedury trójkąty oto trójkąt :bok Lokomocja Imagine 7
powtórz 3 [np :bok pw 120] pod np :bok / 2 pw 90 np :bok / 2 ukm jld zamaluj ws :bok / 2 lw 90 ws :bok / 2 opu już oto trójkąty Część procedury wykonywana wspólnie trójkąt 120 np 120 trójkąt 80 np 80 trójkąt 40 Wywołanie procedury wspólnie redagowanej Część procedury wykonywana samodzielnie przez uczniów np 40 pw 180 trójkąt 40 np 40 trójkąt 80 np 80 trójkąt 120 sż już Wywołanie procedury po jej zmodyfikowaniu przez uczniów 8.3 Treść pracy domowej Napisz procedurę sześciokąty, której wywołaniem będzie poniższy rysunek. W zadaniu wykorzystaj procedurę sześciokąt z parametrem :bok, którego wnętrze będzie malowane losowo wybranym kolorem. Wielkości sześciokątów ustal dowolnie. Lokomocja Imagine 8
9 CZAS TRWANIA LEKCJI: 45 minut Lokomocja Imagine 9