Scenariusz lekcji Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Pisanie na ekranie. 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: Uczeń potrafi: wymienić podstawowe klawisze klawiatury służące do wprowadzania polskich znaków i wykonywania operacji na tekście Caps Lock, Shift, prawy Alt, Enter, spacja; określić przeznaczenie klawiszy służących do poruszania się w obrębie tekstu i dokumentu: Home, End, Page UP Page Down, strzałki; określić przeznaczenie klawiszy: Delete, Insert, Backspace; wymienić zasady bezpiecznej pracy z komputerem. 2.2 Umiejętności: Uczeń potrafi: znaleźć edytor tekstu w menu Start; nadać nazwę i zapisać dokument w folderze Moje dokumenty; stosować podstawowe klawisze klawiatury, zgodnie z ich przeznaczaniem; wstawić polskie znaki, np. ę, ź, ś i dużą literę; wykonać operacje na tekście za pomocą klawiszy: Insert, Delete, Backspace; posłużyć się klawiszem Enter, spacją; wstawić znaki/symbole znajdujące się na klawiszach liczbowych; poruszać się za pomocą klawiatury w obrębie tekstu i strony; wpisać krótki tekst do edytora tekstu i poprawić proste błędy. 3 METODY NAUCZANIA pogadanka; Pisanie na ekranie 1
Scenariusz lekcji eksponująca - lekcja multimedialna; laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu. 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE komputery z zainstalowanym edytorem tekstu, np. Word, WordPad; lekcja multimedialna. 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym edytorem Word lub Wordpad, Power Point; projektor multimedialny. 6 PRZEBIEG LEKCJI Pisanie na ekranie 2
Etap Zadanie Przebieg realizacji Uwagi do realizacji Czynności organizacyjne (5 min) Faza przygotowawcza Faza realizacyjna Wprowadzenie do pisania na komputerze (5 min) Lekcja multimedialna (20 min) Praca uczniów z edytorem tekstu (10 min) - podanie tematu lekcji; - przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią; - pogadanka z uczniami na temat przydatności komputera w pisaniu tekstu, odwołanie się do wiedzy na temat różnych edytorów tekstu i codziennych sytuacji, w których mogą być zastosowane. - uruchomienie przez uczniów lekcji multimedialnej; - zwrócenie uwagi przez nauczyciela na najważniejsze elemnty lekcji (przedsatwione programy oraz podstawowe klawisze służące do wprowadzania tekstu, a zwłaszcza polskich znaków); - praca uczniów z lekcją multimedialną. - otwarcie nowego dokumentu w wybranym edytorze tekstu; - rozdanie kart z tekstem do przepisania; - zapisanie dokumentu z tekstem w folderze Moje dokumenty. Pisanie na ekranie 3
Faza podsumowująca Podsumowanie pracy na lekcji (5 min) - powtórzenie wiadomości zdobytych na lekcji - przypomnienie nazw edytorów tekstu oraz układu klawiatury i funkcji klawiszy specjalnych; - refleksja na przydatnością umiejętności pisania na komputerze oraz koniecznością zachowania zasad bezpiecznej pracy z komputerem; - zadanie domowe: 1. Sporządź listę uczniów uczących się w Twojej klasie. Pamiętaj, aby wpisać najpierw imię, potem nazwisko. Obydwa te wyrazy zacznij dużą literą. 2.Wyjaśnij przy pomocy słownika języka angielskiego znaczenie czterech wybrancyh nazw umieszczoncyh na klawiszach. Możesz skorzystać ze słownika on-line. 7 BIBLIOGRAFIA 1. Białowąs J., Chmielewska K., Drogowski A., Figielska-Pezda E., Mordaka M., Informatyka 2000 podręcznik kl.4-6 + CD, Wydawnictwo Czarny Kruk, Bydgoszcz rok wydania. 2. Gurbiel E., Hardt-Olejniczak G., Kołczyk E., Krupicka H., Sysło M., Informatyka. Podręcznik dla ucznia szkoły podstawowej klasy 4/6, WSiP, Warszawa 1999. 3. Nagajowa M., Słowo za słowem. Zeszyt ćwiczeń dla klasy 4 szkoły podstawowej, WSiP, Warszawa 1995. 8 ZAŁĄCZNIKI 8.1 Zadanie domowe: 1. Sporządź listę uczniów uczących się w Twojej klasie. Pamiętaj, aby wpisać najpierw imię, potem nazwisko. Obydwa te wyrazy zacznij dużą literą. 2. Wyjaśnij za pomocą słownika języka angielskiego znaczenie czterech wybrancyh nazw, umieszczoncyh na klawiszach. Możesz skorzystać ze słownika on-line. Pisanie na ekranie 4
9 CZAS TRWANIA LEKCJI: 1 x 45 minut 10 UWAGI Pisanie na ekranie 5