Pomoc Kościołowi w Potrzebie K O N S P E K T. Temat lekcji: Solidarni z prześladowanymi w Pakistanie

Podobne dokumenty
SOLIDARNI Z PRZEŚLADOWANYMI W SYRII

LEKCJA RELIGII NA DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM KLASY IV-VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ AUTOR: KS. PIOTR PIERZCHAŁA

LEKCJA RELIGII NA DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM KLASY I-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ AUTOR: KS. PIOTR PIERZCHAŁA

NASI CIERPIĄCY BRACIA W SYRII

LEKCJA RELIGII NA DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM KLASA VII SZKOŁY PODSTAWOWEJ ORAZ KLASY II-III GIMNAZJUM AUTOR: KS.

POMAGAM MOIM BRACIOM W SYRII

SOLIDARNI Z PRZEŚLADOWANYMI W SYRII

KONSPEKT KATECHEZY SZAWLE! SZAWLE! DLACZEGO MNIE PRZEŚLADUJESZ?. O PRZEŚLADOWANIU CHRZEŚCIJAN W EGIPCIE

Pomoc Kościołowi w Potrzebie K O N S P E K T. Temat lekcji: Kocham mojego bliźniego i mu pomagam

LEKCJA RELIGII NA DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z KOŚCIOŁEM PRZEŚLADOWANYM KLASY I-III PONADPODSTAWOWE AUTOR: KS. PIOTR PIERZCHAŁA

KONSPEKT KATECHEZY TEMAT WYMIAR SPORTU W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA CZEŚĆ OGÓLNY

ŚWIĘTYMI BĄDŹCIE. MATKA ZOFIA CZESKA

Klasa VI. Temat: Msza Święta posłanie w służbie. Cel dydaktyczny: Przekazanie uczniom prawdy, że Mszaśw. jest źródłem miłości i służby bliźniemu.

Wprowadzać pokój. Pojęcia, postaci: pokój Chrystusa, sakrament kapłaństwa, kapłani bohaterowie, antyklerykalizm.

SŁUŻYĆ BOGU TO SZUKAĆ DRÓG DO LUDZKICH SERC

NOWY PROGRAM NAUCZANIA RELIGII ADWENTYSTYCZNEJ W SZKOLE LUB W PUNKCIE KATECHETYCZNYM

Kryteria oceniania w klasie VI szkoły podstawowej

Celebracja zamknięcia Roku Wiary

Pomoc Kościołowi w Potrzebie K O N S P E K T. Temat lekcji: Jestem chrześcijaninem, odważnie wyznaję wiarę w Jezusa

XXIV Niedziela Zwykła

Krzyż znakiem naszej (chrześcijańskiej) wiary. wyznawanej we wspólnocie Kościoła

Wymaganie edukacyjne z religii dla klas II. Rozumie, że modlitwa jest formą rozmowy z Bogiem.

1. Temat: Wody Jordanu - Sakrament chrztu świętego.

KONSPEKT KATECHEZY. Temat katechezy: Świadek wiary. Jakub Błaszczykowski - Wrócę silniejszy.

Uchodźca - mój bliźni Konspekt lekcji religii dla klasy VII Szkoły Podstawowej oraz klas 2 i 3 Gimnazjum

Konspekt katechezy. TEMAT: Siostry zakonne we wspólnocie Kościoła.

Nabożeństwo powołaniowo-misyjne

O tym jak wypadła pierwsza podróż świętego Pawła

GDY UROCZYSTOŚĆ PRZYRZECZEŃ ODBYWA SIĘ PODCZAS MSZY ŚWIĘTEJ

NIEDZIELA, (2. niedziela adwentu)

drogi przyjaciół pana Jezusa

GODZINA WYCHOWAWCZA W GIMNAZJUM- KONSPEKT. Temat zajęć: W poszukiwaniu wartościowych dróg życia.

MODLITWA MODLITWA. Dla ułatwienia poszczególne zadania oznaczone są symbolami. Legenda pozwoli Ci łatwo zorientować się w znaczeniu tych symboli:

JAN PAWEŁ II KANONIZACJA

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

przedstawienie biblijnej prawdy o stworzeniu człowieka przez Pana Boga; ukazanie podobieństwa człowieka do Boga;

Bóg Ojciec kocha każdego człowieka

Modlitwa o wstawiennictwo na drodze całego życia

Modlitwa zawierzenia rodziny św. Janowi Pawłowi II

DUCH ŒWIĘTY DAWCĄ YCIA KOŒCIOŁA PIERWOTNEGO

Carlo Maria MARTINI SŁOWA. dla życia. Przekład Zbigniew Kasprzyk

Cele nauczania w ramach przedmiotu - religia.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA

Krzyż uczy nas człowieczeństwa

Jezus przed swoim ukrzyżowaniem w modlitwie do Ojca wstawiał się za swoimi uczniami (i za nami).

WYMAGANIA Z RELIGII. 1. Świadkowie Chrystusa

OBRZĘDY SAKRAMENTU CHRZTU

Kochamy Pana Jezusa. Zeszyt ćwiczeń do nauki religii dla klasy II szkoły podstawowej. pod redakcją ks. Andrzeja Krasińskiego

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE LEKCJI WYCHOWAWCZYCH MAJĄCYCH NA CELU PRZECIWDZIAŁANIE I NIWELOWANIE PRZEMOCY WŚRÓD UCZNIÓW

ROK SZKOLNY 2016/2017

Na zakończenie nauki w klasie IV uczeń potrafi:

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

Akt poświęcenia się Michałowi Archaniołowi

Archidiecezjalny Program Duszpasterski ROK B OKRES PASCHALNY. Komentarze do niedzielnej liturgii słowa

DUCH ŚWIĘTY O DZIEWCZYNCE U STUDNI

Nie owijam w bawełnę asertywność.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ - EDUKACJA ZDROWOTNA

1. MODLITWA WIERNYCH ZA WSTAWIENNICTWEM ŚW. STANISŁAWA

SAKRAMENT BIERZMOWANIA

Kościół Boży w Chrystusie PODSTAWA PROGRAMOWA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

KOŚCIÓŁ IDŹ TY ZA MNIE

Program nauczania biblijnego uczniów klas gimnazjalnych. Program powstaje pod kierunkiem Elżbiety Bednarz

250 ROCZNICA USTANOWIENIA ŚWIĘTA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Pismo Święte podstawowym źródłem treści w programach. Kościoła Zielonoświątkowego w RP

1. Roland rycerz średniowieczny

Uczeń spełnia wymagania

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Bóg a prawda... ustanawiana czy odkrywana?

PRACA ZBIOROWA ELŻBIETA GIL, NINA MAJ, LECH PROKOP. ILUSTROWANY KATALOG POLSKICH POCZTÓWEK O TEMATYCE JAN PAWEŁ II. PAPIESKIE CYTATY I MODLITWY.

Dobro, prawda kontra oszustwo Brak miłości owocuje pustką Takie są czasy, że zło się wciąż ciska Metoda zarybista to powiedzieć grzechom:

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

LITURGIA DOMOWA. Spis treści. Modlitwy w rodzinach na niedziele i uroczystości. Gliwice 2015 [Do użytku wewnętrznego]

KRYTERIA OCEN Z RELIGII

W zeszłym roku chrześcijanie doświadczyli większych prześladowań niż kiedykolwiek w epoce nowożytnej a oczekuje

KRYTERIUM WYMAGAŃ Z RELIGII. Uczeń otrzymujący ocenę wyższą spełnia wymagania na ocenę niższą.

Wymagania edukacyjne z religii kl. VI w oparciu o realizowany program Poznaję Boga i w Niego wierzę nr: AZ-2-01/10

Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. (1 J 4,11) Droga Uczennico! Drogi Uczniu!

Tytuł jednostki Treści Wymagania uczeń potrafi Nabywane postawy Uwagi

Człowiek stworzony do szczęścia

Programy i podręczniki do nauczania religii

Dlaczego chrześcijańskie wychowanie?

Scenariusz nr 79 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Wymagania edukacyjne dla klas V z przedmiotu religia na rok 2017/18 nauczyciel: ks. Władysław Zapotoczny

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Plan metodyczny lekcji

1 Rozważania na każdy dzień. Cz. IX Marcin Adam Stradowski J.J. OPs

WYMAGANIA OGÓLNE. SEMESTR I i II OCENA CELUJĄCA

Bp H. Tomasik: Przed nami czas zadań

Wymagania edukacyjne dla klasy VI B z przedmiotu religia na rok szkolny 2017/2018. Nauczyciel ks. Władysław Zapotoczny

Temat: Wartość Eucharystii i jej znaczenie w życiu chrześcijanina

WYMAGANIA PROGRAMOWE I KRYTERIA WYMAGAŃ z KATECHEZY. w SZKOLE PODSTAWOWEJ w KOŃCZYCACH MAŁYCH KLASY IV - VI

KONSPEKT KATECHEZY WYMIAR SPORTU W ŻYCIU CHRZEŚCIJANINA CZEŚĆ OGÓLNA. 5. Środki dydaktyczne Arkusz papieru,

Przedmiotowy System Oceniania z Religii

LITURGIA DOMOWA. Modlitwy w rodzinach na niedziele Adwentu Spis treści. Gliwice 2017 [Do użytku wewnętrznego]

Metody nauczania: Rozmowa kierowana, praca z tekstem (z kontraktem i wyjaśnianiem), burza mózgów.

Szko a Uczniostwa. zeszyt I

7. Bóg daje ja wybieram

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z KATECHEZY W ZAKRESIE VI KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

Jezus prowadzi. Wydawnictwo WAM - Księża jezuici

Transkrypt:

Pomoc Kościołowi w Potrzebie K O N S P E K T Temat lekcji: Solidarni z prześladowanymi w Pakistanie Lekcja religii na Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym Klasy VII-VIII Szkoły podstawowej oraz III Gimnazjum Autor: ks. Piotr Pierzchała

Kontekst egzystencjalny bądź treściowy, do którego nawiązujemy: Lekcja jest związana z przeżywanym w kościele,11 listopada 2018 roku, X Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Ma uwrażliwić młodzież na to, że gdzieś na świecie żyją ich rówieśnicy, którzy cierpią z powodu prześladowań. Cel lekcji: Cele katechetyczne-wymagania ogólne: Uwrażliwienie młodzieży na cierpienia wynikające z prześladowań Kościoła w różnych rejonach świata. Ukazanie sytuacji prześladowanego Kościoła w Pakistanie. Wprowadzenie uczniów w tematykę X Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Treści nauczania-wymagania szczegółowe. Uczeń po lekcji opisuje czym jest prześladowanie. Po analizie artykułu Piętnastoletni chrześcijanin nie przyjął islamu wymienia różne formy prześladowania. Po analizie tekstu Prześladowani i zapomniani przedstawia sytuację Kościoła prześladowanego w Pakistanie. Po spotkaniu uczeń staje w obronie osób prześladowanych przez konkretne formy pomocy im. Uczeń po przeczytaniu tekstu z Pisma Świętego Dz 8, 1-6 podaje jakie były reakcje pierwszych chrześcijan na prześladowanie. Uczeń po lekcji podejmuje konkretne postanowienia, które są jego osobistym wkładem na rzecz Kościoła prześladowanego. Metody Po lekcji uczeń podejmuje modlitwę w intencji Kościoła prześladowanego. Elementy wykładu, Burza mózgów, Rozmowa kierowana, Dialog, Praca z tekstem, Okienko informacyjne, Czytanie Słowa Bożego, Organizacyjne formy pracy uczniów Zbiorowa W grupach

Indywidualna Środki i pomoce dydaktyczne: Tablica, kreda, zeszyt ucznia, Pismo Święte Plakat informujący o Dniu solidarności Tekst modlitwy w intencji Kościoła prześladowanego oraz tekst kolekty o męczennikach. Formularz: okienko informacyjne Wydruki artykułów, Literatura: Można zajrzeć na stronę http://www.pkwp.org/dszkp/ Zdania do zapisania: Notatkę stanowią: - Zapis skojarzeń podczas burzy mózgów - Zapisy okienka informacyjnego. - Odpowiedź na pytanie: Jak dać świadectwo wiary dziś?

Przebieg zajęć Treści i zadania metodycznodydaktyczne Pomoce dydaktyczne Czas Część wstępna Nauczyciel wraz z uczniami wchodzą do klasy. Następuje sprawdzenie listy obecności. - Dziennik. 4 minuty Modlitwa Po czynnościach wstępnych nauczyciel zaprasza młodzież do modlitwy. Przyjmujemy postawę stojącą. Nauczyciel wprowadza do modlitwy mówiąc o tym, że podczas dzisiejszej lekcji powiemy sobie o prześladowaniach Kościoła. Nawiązujemy do Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który będzie obchodzony w Kościele polskim 11 listopada b.r. Zachęcamy młodzież do modlitwy za wszystkie osoby, które cierpią prześladowania, zwłaszcza za ich rówieśników, którzy nie mogą swobodnie wyznawać swojej wiary. Nauczyciel sam odczytuje lub prosi któregoś z uczniów o odczytanie modlitwy za prześladowanych chrześcijan. - Wydruk Modlitwy za prześladowanych chrześcijan Załącznik 1 4 minuty Wprowadzenie w temat zajęć Nauczyciel wprowadza uczniów w temat zajęć. Prosi o odczytanie artykułu Piętnastoletni chrześcijanin nie przyjął islamu A następnie stawia uczniom pytania: Co było powodem prześladowań Sharona Masihna? Jak myślicie jakie uczucia mogły towarzyszyć Sharonowi w odniesieniu do rówieśników ze szkoły? Jak myślicie dlaczego Sharon się nie ugiął? Nauczyciel stara się w rozmowie kierowanej doprowadzić uczniów do wyciągnięcia wniosku, że w tym przypadku wyznawana wiara, światopogląd stały się powodem dyskryminacji, prześladowania ze strony innych rówieśników. Nauczyciel zaznacza, że podobnie jest w wielu miejscach świata. Zaznacza, że są na - Fragment artykułu, - Załącznik 2 6 minut

świecie nasi bracia chrześcijanie, którzy są prześladowani a nawet giną za wiarę w Jezusa. Przemoc zaczyna się w klasie, ponieważ uczniowie uczą się z podręczników, w których od szkoły podstawowej próbuje się zasiać nienawiść i nietolerancję wobec niemuzułmanów. Podręczniki przyjęte w szkołach publicznych propagują islam, muzułmanów, islamską kulturę i cywilizację; z drugiej strony, nie wahają się promować pogardy i nienawiści wobec nieislamskich religii, niemuzułmanów, ich kultur i cywilizacji nieislamskich. Ma to szkodliwe konsekwencje dla umysłów dzieci i nastolatków, wzbudza przemoc i szkodzi pokojowemu współistnieniu. Co to jest prześladowanie? Za pomocą metody burzy mózgów pracujemy nad jak najszerszym ukazaniem czym jest prześladowanie. Nauczyciel zapisuje na środku tablicy słowo: PRZEŚLADOWANIE a następnie młodzież podaje swoje skojarzenia związane z tym słowem. Wszystkie zapisujemy na tablicy wokół hasła, a uczniowie przenoszą wyniki pracy do swoich zeszytów. Tablica, kreda, zeszyt. 6 minut Prześladowania Pakistanie w Następnie nauczyciel stara się zapoznać uczniów z sytuacją Kościoła Prześladowanego w Pakistanie. W tym celu uczniowie dostają do przeczytania tekst: Prześladowani i zapomniani zamieszczony w załączniku. Należy przygotować jeden tekst na dwie osoby. W trakcie czytania uczniowie mają wypisać sobie z tekstu słowa klucze tak by jak najwięcej wiadomości zostało im w głowie. Słowa klucze pomagają uczniom opowiedzieć innym o sytuacji chrześcijan w Pakistanie. - Teksty opisujący sytuację chrześcijan w Pakistanie. Załącznik 3. 6 minut Pomagamy prześladowanym Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z okienkiem informacyjnym do pracy w parach. Uczniowie opisują sytuację i starają się znaleźć konkretne rozwiązania. Pracują w parach. Można zaplanować, o ile jest taka możliwość pracę z wyszukiwaniem wiadomości w internecie. - Okienko informacyjne, - Załącznik 4, - długopis, - internet 7 minut

W okienku informacyjnym powinny się znaleźć następujące zagadnienia: Jak jest? (opisz sytuacje, o której dowiedziałeś się z artykułu) Jak być powinno? (opisujemy jak dana rzeczywistość w demokratycznym państwie powinna wyglądać) Dlaczego nie jest tak jak być powinno? (wskazujemy na przyczyny, które spowodowały i powodują taką sytuacje) Co robić by było tak jak być powinno? (na ten punkt zwracamy szczególną uwagę uczniów, młodzież wymienia swoje pomysły na uzdrowienie sytuacji prześladowanych chrześcijan) (zastanawiamy się wspólnie jak młodzież żyjąca z dala od problemu prześladowania kościoła mogłaby pomóc swoim cierpiącym rówieśnikom.) Spotkanie ze Słowem Bożym Na zakończenie nauczyciel otwiera Pismo święte i odczytuje fragment z Dziejów apostolskich 8, 1-6. Na czas czytania Słowa Bożego uczniowie wstają, można zapalić świecę. Nauczyciel podkreśla, że już w pierwotnym Kościele dochodziło do prześladowań chrześcijan. Gorliwym prześladowcą był Szaweł, który pozwolił na ukamienowanie swojego przyjaciela św. Szczepana. Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Jaką postawę przyjmowali prześladowani chrześcijanie? Podsumowując nauczyciel podkreśla, że chrześcijanie nadal głosili Słowo Boże. Wierzyli bowiem w Zmartwychwstałego Chrystusa. Można zadać uczniom pytanie do przemyślenia: Czy my bylibyśmy zdolni do takiego poświęcenia? Pismo święte, świeca Załącznik 5 5 minut Jak dać świadectwo wiary? Uczniowie w zeszytach w ramach notatki w punktach wypisują w jaki sposób oni mogli by dziś dać świadectwo swojej wiary. Zeszyt, długopis 5 minut

Modlitwa na zakończenie Na zakończenie możemy odmówić Kolektę o męczennikach prosząc ich by orędowali za tymi, którzy cierpią prześladowania. Tekst kolekty o męczennikach. Załącznik 6. 2 minuty. Załączniki: Załącznik 1 Modlitwa za prześladowany Kościół. Boże, poprzez tajemnicze zrządzenie Twej Miłości, pozwoliłeś swemu Kościołowi uczestniczyć w cierpieniu Twego Syna, wzmocnij nasze Siostry i Braci, którzy z powodu swej wiary są prześladowani. Obdarz ich swoją mocą i wytrwałością, aby w każdym ucisku pokładali w Tobie całą swą ufność, a w cierpieniu wiernie świadczyli o Tobie. Podaruj im radość z uczestnictwa w ofierze Chrystusa i obdarz pewnością, że ich imiona są zapisane w Księdze Życia. Daj im siłę do naśladowania Chrystusa, która wesprze ich w dźwiganiu Krzyża, a w utrapieniu ustrzeże ich chrześcijańską wiarę. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen. Załącznik 2 PAKISTAN: PIĘTNASTOLETNI CHRZEŚCIJANIN NIE PRZYJĄŁ ISLAMU - ZABITY W SZKOLE. Kolejny poważny przypadek przemocy wstrząsnął chrześcijańską wspólnotą Punjab w Pakistanie. Według informacji zebranych przez Agencję FIDES, piętnastoletni chrześcijanin Sharon Masih, uczeń publicznego liceum w Burewala (w pobliżu miasta Multan) w południowym Pendżabie, w środę 30 sierpnia br., został pobity na śmierć przez muzułmańskich kolegów z klasy. Ta tragedia wydarzyła się na terenie szkoły. Policja wytypowała jako podejrzanego o zamordowanie Sharifa, gimnazjalistę Ahmeda Razę i innych uczniów muzułmanów. Według śledczych, prześladowanie z jakim zetknął się w szkole Sharif, i którego stał się ofiarą, było związane z wyznawaną przez niego wiarą chrześcijańską. Jak potwierdził FIDES chrześcijański adwokat Mushtaq Gill, występujący w imieniu rodziny nastoletniego męczennika, Sharon, mieszkający we wsi Chak-461 EB, został zatrzymany przez uczniów gimnazjum i groźbami przymuszany do porzucenia wiary w Jezusa Chrystusa i przyjęcia islamu. Zastraszanie, dyskryminacja i przemoc ze względów religijnych towarzyszyły Sharonowi od dłuższego czasu. Informował o tym swoją rodzinę zastanawiając się nad zmianą szkoły. Chłopiec nie ugiął się, a prześladowcy bili go i kopali dopóki nie osunął się na ziemię. Został zabrany do szpitala w Burewali, gdzie stwierdzono jego zgon. Ciało chłopca zostało przekazane rodzinie. http://pkwp.org/newsy/pakistan_pietnastoletni_chrzescijanin_nie_przyjal_islamu_zabity_w_szkole Załącznik 3 Prześladowani i zapomniani Październik 2016: Rzecznicy i działacze na rzecz praw człowieka powiązani z Kościołem katolickim w Pakistanie opracowali raport opisujący wzrost zagrożenia dla chrześcijan w kraju zarówno pod względem społecznej wrogości, jak i fizycznego niebezpieczeństwa. Raport udostępniony ACN podkreśla wzrost liczby porwań, przymusowych małżeństw i przyjęcia islamu przez chrześcijanki, jak również gwałty na chrześcijańskich dziewczętach, przemoc wobec chrześcijan, niesprawiedliwe postępowanie w sprawach o bluźnierstwo, a także bezczynność rządu względem ochrony chrześcijan. W dalszej części

raportu opisano przypadki chrześcijan uciekających za granicę, gdy zmuszono ich do opuszczenia własnych domów. Raport oskarża rząd o bezczynność w walce z prześladowaniem. Czytamy w nim: Chrześcijanie są ofiarami dyskryminacji i przemocy ze strony [islamskich ekstremistów] w kraju; [nastąpił] też gwałtowny wzrost przemocy... na tle wyznaniowym. Raport, którego autorzy poprosili o anonimowość ze względu na bezpieczeństwo, nawiązuje do informacji ze źródła ACN: W Pakistanie prześladowanie chrześcijan jest brutalną rzeczywistością - zostali oni wzięci na cel. Spotykając się z szalejącą niesprawiedliwością, [padają] ofiarą przemocy ze strony tłumów (eksmisje). Dotyka ich dyskryminacja społeczna, polityczna i gospodarcza. Są zabijani, atakowani, mają konfiskowane lub niszczone domy i kościoły, są zmuszani do ucieczki przed śmiercią i poddawani innym straszliwym prześladowaniom. Załącznik 4 Dzień solidarności z Kościołem prześladowanym Jak jest? Jak być powinno? Dlaczego nie jest tak jak być powinno? Co robić by było tak, jak być powinno?

Załącznik 5. Szaweł zaś zgadzał się na zabicie go. Wybuchło wówczas wielkie prześladowanie w Kościele jerozolimskim. Wszyscy, z wyjątkiem Apostołów, rozproszyli się po okolicach Judei i Samarii. Szczepana zaś pochowali ludzie pobożni z wielkim żalem. A Szaweł niszczył Kościół, wchodząc do domów porywał mężczyzn i kobiety, i wtrącał do więzienia. Ci, którzy się rozproszyli, głosili w drodze słowo. Filip przybył do miasta Samarii i głosił im Chrystusa. Tłumy słuchały z uwagą i skupieniem słów Filipa, ponieważ widziały znaki, które czynił. Dz 8, 1-6. Załącznik 6. Wszechmogący, wieczny Boże, Ty dałeś ( ) Twoim męczennikom udział w męce Chrystusa, wspomóż swoją łaską naszą słabość, * abyśmy, naśladując męczenników, którzy nie wahali się umrzeć za Ciebie, odważnie wyznawali Cię naszym życiem. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje, i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.