Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Algorytmy wyszukiwania wzorca w ciągu 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: Uczeń potrafi: podać definicje wyszukiwania wzorca w tekście; opisać algorytm naiwny wyszukiwania wzorca; podać definicje pojęć: prefiks, sufiks, tablica przesunięć, brzeg łańcucha, minimalna szerokość brzegu; opisać sposób tworzenia tablicy przesunięć; wyjaśnić zastosowanie tablicy przesunięć w wyszukiwaniu wzorca oraz jej znaczenie dla usprawnienia algorytmu wyszukiwania; opisać algorytm wyszukiwania wzorca K-M-P; opisać algorytm Boyera-Moore a. 2.2 Umiejętności: Uczeń potrafi: napisać program wyszukujący wzorzec w tekście metodą naiwną; utworzyć w programie tablicę przesunięć dla wprowadzonego wzorca ; napisać program wyszukujący wzorzec metodą K-M-P; napisać program wyszukujący wzorzec metodą Boyera-Moore a; porównać poznane algorytmy i określić ich efektywność. 3 METODY NAUCZANIA pogadanka; laboratoryjna z elementami pokazu. 1
4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE komputery z zainstalowanym VB.NET; scenariusze zadań dostępne :. 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym VB.NET i Power Point; projektor multimedialny. 6 PRZEBIEG LEKCJI 2
Etap Zadanie Przebieg realizacji Uwagi do realizacji czynności organizacyjne (5 min) Faza przygotowawcza wprowadzenie do tematu lekcji (5 min) przypomnienie pojęcia łańcucha oraz sposobu jego implementacji w VB.NET przypomnienie podstawowych metod pozwalających na operacje na łańcuchu podanie tematu lekcji przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią Faza realizacyjna algorytm naiwny wyszukiwania wzorca (30 min) omówienie najprostszego sposobu wyszukiwania wzorca zwanego algorytmem naiwnym zapisanie algorytmu w postaci listy kroków kodowanie procedury wyszukującej 3
algorytm K-M-P wyszukiwania wzorca (50 min) przypomnienie algorytmu naiwnego omówienie problemu występującego w metodzie naiwnej w przypadku niepowodzenie w szukaniu nowe wyszukiwanie rozpoczyna się od kolejnego znaku omówienie podstawowych pojęć: sufiks, prefiks, brzeg łańcucha przedstawienie sposobu tworzenia tablicy przesunięć ćwiczenie uczniowie tworzą tablicę przesunięć dla wzorca podanego przez nauczyciela sprawdzenie wykonania ćwiczenia kodowanie procedury wyszukującej wzorzec oraz procedury tworzącej tablicę przesunięć algorytm Boyera- Moore a wyszukiwania wzorca (40 min) przypomnienie algorytmu naiwnego i K-M-P omówienie algorytmu Boyera-Moore a i roli tablicy przesunięć w tej metodzie porównanie algorytmu B-M z metodą K-M-P kodowanie procedury wyszukującej wzorzec oraz procedury tworzącej tablicę przesunięć 4
Faza podsumowująca podsumowanie lekcji (5 min) przypomnienie poznanych algorytmów wyszukiwania wzorca omówienie efektywności działania poznanych algorytmów oraz elementów wpływających na ich efektywność 7 BIBLIOGRAFIA [1] P. Wróblewski, Algorytmy struktury danych i techniki programowania, Helion, Gliwice 1997. [2] L. Banachowski, K. Diks, W. Rytter, Algorytmy i struktury danych, WNT, Warszawa 2001. [3] A. A. Aho, J. E. Hopcroft, J. D. Ullman, Algorytmy i struktury danych, Helion, Gliwice 2003. [4] H. Gantenbein, G. Dunn, A. Kalani, Ch. Payne, T. Thangarathinam, MS Visual Basic.NET 2003 Księga eksperta, Helion, Gliwice 2006 [5] J. Białowąs, Kompendium programisty VB. Net, 8 ZAŁĄCZNIKI 9 CZAS TRWANIA LEKCJI: 3 x 45 minut 10 UWAGI 5