Spis treści Wstęp...3 Zawartość pudełka...3 Klauzula gwarancyjna...4 Urządzenie...6 Włączanie...7 Antena teleskopowa...7 Wyłączanie...7 Dostosowanie poziomu głośności...7 Zmiana stacji DAB+...8 Sortowanie stacji...8 Wyszukiwanie stacji DAB+...8 Zapisywanie stacji radiowych...9 Dostrajanie stacji DAB+...9 Informacje wyświetlane w trybie DAB+...9 Tryb radia FM...10 Tryb FM Stereo Audio...10 Szukanie stacji FM...10 Zapisywanie stacji FM...11 Korzystanie z radia FM...11 Dostrajanie zapisanej stacji FM...11 Informacje o stacji FM...12 Ustawianie alarmu...12 2
Zatrzymanie alarmu...13 Wyłączanie alarmu...13 Wyłącznik czasowy...13 Anulowanie opcji wyłącznika czasowego...13 Proste rozwiązania...14 Ostrożność i konserwacja...15 Specyfikacja techniczna...15 Zasięg częstotliwości:...15 Wersja oprogramowania...15 Wstęp Dziękujemy za zakup radia stereofonicznego DAB+ i FM. Oprócz charakterystycznego szybkiego i łatwego ustawienia i wyświetlania informacji, nasz produkt posiada również następujące funkcje: * Podświetlany odwrócony wyświetlacz * 2 x 1,5-watowe głośniki stereo * Szeroki wybór krajowych i lokalnych stacji radiowych DAB+ * Wybór stacji radiowych po nazwie a nie częstotliwości * Możliwość zapisania 10 stacji DAB+ i 10 stacji FM * Odbiór informacji radia FM (funkcja RDS jeśli jest dostępna) * Zegar z podwójnym alarmem * Budzenie dzwonkiem, radiem DAB+ lub FM * Drzemka i wyłącznik czasowy * Gniazdo słuchawkowe Zasilanie bateriami lub zasilaczem Zawartość pudełka 1 x radio DAB+/FM 1 x zasilacz 1 x instrukcja obsługi 3
Klauzula gwarancyjna 1. Urządzenie nie powinno być wystawiane na działanie kapiącej lub pryskającej wody. Nie można umieszczać na urządzeniu przedmiotów wypełnionych wodą, takich jak wazony. 2. Zasilacz jest częścią urządzenie, którą się odłącza. Dostęp do niego nie może być zablokowany lub utrudniony. Co to jest radio cyfrowe DAB+? DAB+ oznacza cyfrowe nadawanie dźwięku audio. Różnica pomiędzy radiem DAB+ a tradycyjnym radiem AM/FM polega na tym, że sygnał odbierany jest cyfrowo, dzięki czemu odbierany dźwięk jest wysokiej jakości, bez żadnych zakłóceń, trzasków lub szumienia. Twoje radio DAB+ automatycznie wyszuka wszystkie dostępne stacje radiowe. Nazwa każdej stacji radiowej, oraz wszystkie pomocne informacje będą wyświetlane na ekranie. Wybierz stację, którą chcesz słuchać- jest to szybkie i proste w obsłudze. Pamiętaj, że jakość dźwięku zależy od siły sygnału. Siła sygnału może być różna w innych miejscach. Gdzie umieścić radio? Ważne jest, żeby przestrzegać wskazówek dotyczących miejsca położenia radio. Na płaskiej i stabilnej powierzchni. W odległości ok. 1.4m od gniazda elektrycznego. W miejscu umożliwiającym pełne rozciągnięcie anteny radiowej. Z daleka od nasłonecznionych miejsc lub źródeł ciepła, takich jak kaloryfer. Z dala od parnych i wilgotnych miejsc, takich jak łazienka. Ustawianie Krok 1: Podłącz kabel zasilający do gniazda z tyłu urządzenia oraz umieść wtyczkę w ściennym gnieździe elektrycznym i włącz urządzenie. Krok 2: Rozciągnij w pionie antenę radiową na całej jej długości, żeby uzyskać najlepszy odbiór sygnału. Krok 3: Przesuń suwak z tyłu urządzenia na pozycję ON. Na ekranie pojawi się napis Welcome to Digital Radio, a urządzenia automatycznie zacznie wyszukiwanie stacji radiowych. Pasek postępu będzie pokazywał poziom wyszukiwania, a numer odnalezionych stacji pokaże się na ekranie. Gdy wyszukiwanie się zakończy urządzenie zacznie automatycznie odtwarzać pierwszą odnalezioną stację. Stacje są domyślnie ustawione wg kolejności numerycznej oraz wg alfabetycznych nazw. 4
Uwaga: Radio DAB+ zapisze odnalezione stacje w pamięci urządzenia i przy następnym uruchomieniu urządzenie wyszukiwanie stacji nie będzie konieczne. Krok 4: Wkładanie baterii (opcjonalnie). Przed włożeniem baterii (nie są dołączone do zestawu) upewnij się, że urządzenie jest odłączone od głównego zasilania. Otwórz pokrywę komory na baterie znajdującej się na górze urządzenia. Włóż 4 baterie 1.5V LR14. Upewnij się, że kierunki + i są umieszczone w prawidłowy sposób. Zamknij pokrywę komory, upewniając się, że jest na właściwym miejscu. Uwaga: Przy wkładaniu baterii urządzenie musi być odłączone od zasilania elektrycznego. Używaj tylko baterii podanego typu lub ich zamienników. Nigdy nie łącz starych i nowych baterii. Umieszczaj baterie w komorze w prawidłowy sposób Zaciski zasilania nie mogą być zwarte Wyciągnij baterie z urządzenie, jeżeli nie będziesz z niego korzystać przez dłuższy czas Nie próbuj ładować baterii, które nie są do tego przeznaczone Utylizuj stare baterie w prawidłowy sposób Nigdy nie wrzucaj baterii do ognia lub nie próbuj otwierać zewnętrznej powłoki W przypadku połknięcia baterie mogą być szkodliwe. Trzymaj je z dala od dzieci. Baterie (zarówno te w opakowaniu, jak i te w urządzeniu) nie mogą być narażone na działanie nadmiernego ciepła, promieni słonecznych, ognia, itp. Uwaga: Istnieje ryzyko wybuchu w przypadku, gdy baterie są włożone w nieprawidłowy sposób. Wymieniaj wyłącznie n baterie tego samego typu lub zamienniki. Podświetlany wyświetlacz Jeżeli w ciągu 10 sekund żaden przycisk nie zostanie naciśnięty, światło ekranu zostanie wygaszone. Używanie słuchawek Możesz podłączyć słuchawki (nie dołączone do zestawu) do urządzenia. Gniazdo słuchawkowe znajduje się z tyłu radia. Uwaga: Słuchawki musza mieć kabel z końcówką 3.5mm. 5
Urządzenie 6
Włączanie Przesuń przycisk włączający do pozycji ON. Urządzenie zostanie włączone a na ekranie pojawi się napis Welcone to Digital Radio. Na ekranie pojawi się napis Welcome to Digital Radio, a urządzenia automatycznie zacznie wyszukiwanie stacji radiowych. Pasek postępu będzie pokazywał poziom wyszukiwania, a numer odnalezionych stacji pokaże się na ekranie. Gdy wyszukiwanie się zakończy urządzenie zacznie automatycznie odtwarzać pierwszą odnalezioną stację. Stacje są domyślnie ustawione wg kolejności numerycznej oraz wg alfabetycznych nazw. Uwaga: Radio DAB+ zapisze odnalezione stacje w pamięci urządzenia i przy następnym uruchomieniu urządzenie wyszukiwanie stacji nie będzie konieczne. Przy włączeniu radio wróci do trybu, który by używany przed wyłączeniem (DAB+/FM) i będzie odtwarzał stacje, która była ostatnio odtwarzana. Antena teleskopowa Upewnij się, że antena jest całkowicie rozciągnięta (zaleca się pionową pozycję) żeby odbierać najsilniejszy sygnał oraz najlepszą jakość dźwięku. Wyłączanie Wciśnij przycisk POWER na górze urządzenia. Przełącz przycisk włączający do pozycji OFF. Radio i ekran zostaną wyłączone. Baterie nie będą zużywane. Dostosowanie poziomu głośności Wciśnij przycisk VOL+ żeby zwiększyć poziom głośności, lub VOL- żeby obniżyć poziom. Wciśnij i przytrzymaj przycisk VOL+ lub VOL- żeby stopniowo zmieniać poziom głośności. 7
Zmiana stacji DAB+ 1. Jeżeli urządzenie nie jest w trybie DAB+, wciśnij przycisk MODE, żeby przejść do trybu DAB+. 2. Wciśnij przycisk lub żeby przeglądac stacje. Stacje są ustawione wg kolejności numerycznej oraz wg alfabetycznych nazw. 3. Gdy wyświetli się stacją, którą chcesz słuchać, wciśnij przycisk ENTER. Na ekranie pojawi się TUNING a radio dostroi się do wybranej sieci. Uwaga: Wciśnij i przytrzymaj przycisk ENTER żeby zmieniać tryb pomiędzy Auto Enter ON lub Auto Enter Off. W trybie Auto Enter On możesz zmieniać stacje za pomocą przycisków lub. W trybie Auto Enter Off wyświetli się TUNING, gdy radio będzie dostrajało się do wybranej sieci. Sortowanie stacji Ta funkcja umożliwia ustawienie stacji w kolejności alfabetycznej (wg nazwy stacji), wg zespołów (częstotliwość stacji) lub aktualnych stacji (aktualnie odbieranych stacji). 1. Wciśnij i przytrzymaj przycisk INFO do momentu aż na wyświetlaczu pojawi się Station sort. Następnie wciśnij ENTER. 2. za pomocą przycisków lub wybierz żądaną opcję i wciśnij ENTER żeby zatwierdzić. Wyszukiwanie stacji DAB+ W przypadku stacji DAB+ dodatkowe stacje i usługi mogą być dostępne, dlatego dobrze jest co jakiś czas ręcznie wyszukiwać stacji DAB+. 1. Jeżeli urządzenie nie jest w trybie DAB+ wciśnij przycisk MODE i przejdź do trybu DAB. 2. Wciśnij i przyciśnij przycisk INFO do momentu, aż na wyświetlaczu pojawi się Station sort. Wciśnij przycisk INFO jeszcze raz, a na wyświetlaczu pojawi się Auto Scan. 3. Wciśnij ENTER żeby wyszukać lokalnych stacji. Na wyświetlaczu pojawi się Scan Services, Quick Scan. Na pasku postępu widoczny będzie postęp 8
wyszukiwania i liczba wyszukanych stacji. Wyszukiwanie lokalnych stacji zajmuje ok. 10 sekund. 4. Jeżeli korzystasz z radia DAB+ poza granicami Niemiec wciśnij i przytrzymaj przycisk Enter przez dwie sekundy (w kroku 3) żeby przeprowadzić szersze, krajowe i lokalne wyszukiwanie. Zapisywanie stacji radiowych Urządzenie może zapisać 10 stacji radiowych DAB+, tak żeby były bezpośrednio dostępne. Uwaga: Gdy zapisujesz stacje DAB+, nie nadpisuj zapisanych stacji FM. 1. Ustaw radio na odbiór stacji, którą chcesz zapisać w pamięci (zobacz rozdział o zmianie stacji DAB str. 6). 2. Wciśnij przycisk PRESET. Dolna linia wyświetlacza, pokazująca numer aktualnej stacji będzie migać. 3. Za pomocą przycisków lub wybierz numer, pod którym ma być zapisana stacja (1-10). Wciśnij i przytrzymaj przycisk PRESET przez około 2 sekundy żeby zapisać stacje pod wybranym numerem. Na wyświetlaczu pojawi się PXX Saved, gdzie XX to numer zapisanej stacji. Uwaga: Gdy pod danym numerem jest już zapisana jakaś stacja, zostanie nadpisana i urządzenie zapisze nową stację. Dostrajanie stacji DAB+ W trybie DAB+ 1. Wciśnij przycisk PRESET i za pomocą przycisków lub przeskakuj między stacjami. Krótko wciśnij przycisk PRESET, gdy wybierzesz stację. Radio dostroi się do tej stacji i zacznie odtwarzanie. Uwaga: Jeżeli żadna stacja DAB+ nie została zapisana w pamięci urządzenia, na wyświetlaczu pojawi się ostatnio wybrana stacja. Informacje wyświetlane w trybie DAB+ Podczas słuchania stacji w trybie DAB możesz zmienić informacje, jakie pojawiają się na wyświetlaczu. Istnieje 6 typów informacji nadawanych przez stacje radiowe. 9
DLS jest to przewijana informacja, która może pokazywać nazwę wykonawcy, tytuł muzyki, nazwę DJa, dane kontaktowe, lub inne szczegóły. Typ programu np. Rock, Pop, Talk lub News. Nazwe multipleksu wyświetla obszar nadawania oraz zespól stacji na tej częstotliwości, np. BBC National DAB+, Digital 1 Network. Kanał i częstotliwość np. 12B 225.64MHz Siła sygnału- rząd jednolitych trójkątów przedstawia aktualny poziom siły sygnału, który odbierasz. Im mocniejszy sygnał, tym więcej trójkątów będzie po stronie prawej. 1. Wciśnij kilkakrotnie przycisk INFO żeby zmieniać opcje. Tryb radia FM Jeżeli urządzenie będzie w trybie FM, po prawej stronie wyświetlacza pojawi się ikona FM oraz częstotliwość, np. 89.60MHz. Gdy radio jest w trybie FM może odbierać informacje RDS (Radio Data System) nadawane przez stację radiową. Informacje RDS zawierają nazwę stacji, szczegóły dotyczące programu oraz aktualny czas. Jeżeli urządzenie zostało wyłączone podczas słuchania radia FM, po włączeniu ostatnio odtwarzana stacja zostanie uruchomiona. Tryb FM Stereo Audio Możesz zmienić tryb odtwarzania radia i słuchać muzyki w trybie mono lub stereo. Urządzenie automatycznie zacznie odtwarzać dźwięk mono, gdy odbierany sygnał będzie słaby. Szukanie stacji FM 1. Jeżeli nie jesteś w trybie FM wciśnij przycisk MODE i przejdź do trybu FM. 2. Za pomocą przycisków lub wyszukaj stacji. Długie przyciśnięcie przycisków lub zapoczątkuje automatyczne wyszukiwanie następnej stacji. Gdy stacja zostanie odnaleziona wyszukiwanie się zatrzyma a na ekranie pojawią 10
się informacje RDS, jeżeli są dostępne. Krótkie wciskanie przycisków umożliwia precyzyjne dostrojenie. Uwaga: Gdy odbiór nadal jest słaby, popraw ustawienie anteny lub spróbuj umieścić radio w innym miejscu. Zapisywanie stacji FM Urządzenie może zapisać 10 stacji radiowych DAB+, tak żeby były bezpośrednio dostępne. Uwaga: Jeżeli wcześniej zapisane zostały stacje FM, to działanie nie nadpisze zapisanych wcześniej stacji DAB+. Korzystanie z radia FM 1. Wyszukaj stację FM, którą chcesz dobierać (zobacz sekcję szukanie stacji FM powyżej). 2. Wciśnij przycisk PRESET. Górna linijka na wyświetlaczu, pokazująca numer pamięci będzie migać. 3. Za pomocą przycisków lub wybierz numer, pod którym ma być zapisana stacja (1-10). Wciśnij i przytrzymaj przycisk PRESET przez około 2 sekundy żeby zapisać stacje pod wybranym numerem. Na wyświetlaczu pojawi się PXX Saved, gdzie XX to numer zapisanej stacji. Uwaga: Gdy pod danym numerem jest już zapisana jakaś stacja, zostanie nadpisana i urządzenie zapisze nową stację. Dostrajanie zapisanej stacji FM W trybie FM: 1. Wciśnij przycisk PRESET i za pomocą przycisków lub przeskakuj między stacjami. Krótko wciśnij przycisk PRESET, gdy wybierzesz stację. Radio dostroi się do tej stacji i zacznie odtwarzanie. Uwaga: Jeżeli żadna stacja FM nie została zapisana w pamięci urządzenia, na wyświetlaczu pojawi się ostatnio wybrana stacja. 11
Informacje o stacji FM Podczas słuchania stacji w trybie FM możesz zmienić informacje, jakie pojawiają się na wyświetlaczu. Dostępne informacje to nazwa stacji, szczegóły dotyczące programu i aktualny czas. Wciśnij przycisk INFO kilka razy, żeby zmieniać wyświetlane informacje. (Działanie jak w przypadku trybu DAB+). Ustawianie alarmu Uwaga: Przed ustawieniem alarmu upewnij się, że radio wyświetla prawidłową godzinę i datę. Wciśnij kilkakrotnie przycisk INFO aż na wyświetlaczy pojawi się czas i data. Dostępne są 2 ustawienia alarmu. 1. W trybie DAB+ wciśnij i przytrzymaj przycisk INFO, aż na wyświetlaczu pojawi się Station Sort. W trybie FM wciśnij i przytrzymaj przycisk INFO aż pojawi się ALARM SET. 2. W trybie DAB+ wciśnij kilkakrotnie przycisk INFO aż pojawi się ALARM SET. 3. W górnym prawym rogu będzie migać napis ALARM 1. Za pomocą przycisków lub zmieniaj pomiędzy opcją ALARM 1 i ALARM 2. Wciśnij ENTER żeby zatwierdzić. 4. Na ekranie pojawi się OFF. Za pomocą przycisków lub wybierz częstotliwość włączania alarmu. Możesz wybrać pomiędzy DAILY (codziennie), DATE (data), WEEKDAY (dni robocze), WEEKEND (soboty i niedziele), WEEKLY (co tydzień, ONCE (raz), lub OFF (wyłączone). Wciśnij ENTER żeby zatwierdzić. 5. Na wyświetlaczy będzie migał czas alarmu. Za pomocą przycisków lub ustaw godzinę alarmu (tryb 24 godzinny)i potwierdź przyciskiem ENTER. 6. Za pomocą przycisków lub ustaw minuty alarmu i potwierdź przyciskiem ENETR. 7. Za pomocą przycisków lub ustaw poziom głośności alarmu i zatwierdź przyciskiem ENTER. 8. Za pomocą przycisków lub wybierz tryb alarmu: BUZZ (dzwonek) lub RADIO. Wciśnij ENTER żeby zatwierdzić. Na wyświetlaczu pojawi się ikona budzika potwierdzająca, że alarm jest ustawiony. 12
Uwaga: Jeżeli wybierzesz tryb radio przy włączeniu alarmu urządzenie włączy stację, która była ostatni raz słuchana. Jeżeli stacja DAB+, której ostatnio słuchałeś nie będzie odbierać, alarm włączy się s dźwiękiem dzwonka. Zatrzymanie alarmu Gdy dzwoni alarm, wciśnij przycisk włączania żeby wyłączyć alarm. Zamiennie możesz wcisnąć jakikolwiek przycisk, żeby włączyć drzemkę. Na wyświetlaczu pojawi się ikona Z a budzik zacznie dzwonić ponownie po upływie 5 minut. Wyłączanie alarmu Powtórz kroki od 1 do 4 i wybierz OFF. Wciśnij ENETR żeby zatwierdzić. Wyłącznik czasowy Możesz ustawić urządzenie w taki sposób, żeby samo wyłączyło się po upływie określonego czasu. Możesz wybrać czas od 15 do 90 minut. 1. Wciśnij i przytrzymaj przycisk INFO aż na wyświetlaczu pojawi się Station Sort. 2. Kilkakrotnie wciśnij przycisk INFO aż na wyświetlaczu pojawi się Sleep Set. Potwierdź wciskając ENETR. 3. Za pomocą przycisków lub wybierz opcję ON i potwierdź przyciskiem ENTER. 4. Za pomocą przycisków lub Wybierz ilość minut, po upływie których urządzenie wyłączy się. Możesz wybrać 15, 30, 45, 60, 75 lub 90. Wciśnij ENTER żeby potwierdzić. Na wyświetlaczu pojawi się s co potwierdza ustawienie wyłącznika czasowego. 5. Po upływie ustawionego czasu urządzenie automatycznie się wyłączy i ikona s zniknie z wyświetlacza. Anulowanie opcji wyłącznika czasowego Powtórz kroki od 1 do 3 i wybierz opcję OFF. Potwierdź przyciskiem ENTER lub wyłącz urządzenie. 13
Proste rozwiązania Jeżeli podczas korzystania z urządzenia wystąpią problemy, poniższe działania mogą pomóc Ci w ich rozwiązaniu. Radio słabo odbiera - Sprawdź czy antena jest całkowicie rozciągnięta dla lepszego odbioru i silniejszego sygnału - Spróbuj umieścić radio w innym miejscu, żeby sprawdzić czy jakość odbioru się poprawi. Pamiętaj, żeby ponownie wyszukać dostępne stacje radiowe DAB+ po przeniesieniu radia (zobacz str. 8) - Upewnij się, że inne urządzenia elektryczne nie znajdują się zbyt blisko radio, ponieważ może to powodować zakłócenia. Brak dźwięku - Dostosuj głośność za pomocą przycisku VOL+ - Podłączone są słuchawki. Odłącz je lub korzystaj ze słuchawek, aby słuchać radia - Sprawdź, że główny kabel zasilający jest prawidłowo podłączony z tyłu urządzenia oraz w gniazdku elektrycznym - Powtórz wyszukiwanie stacji, ponieważ stacja, której słuchałeś może nie być już dostępna AUKCJE Przycisk FUNCTION SCIGANY81 nie odpowiada (c) - Upewnij się, że kabel zasilający jest prawidłowo podłączony do zasilacza i że urządzenie jest włączone. Jeżeli korzystasz z zasilania bateriami upewnij się, że nie są wyczerpane i nie trzeba ich wymienić. Przełącz przycisk z tyłu urządzenia do pozycji ON - Wyłącz radio, odłącz kabel i wyciągnij baterie. Pozostaw radio w takim stanie na około minutę, następnie podłącz ponownie - Spróbuj zresetować urządzenie do ustawień domyślnych 1. Wciśnij i przytrzymaj przycisk INFO do momentu aż pojawi się Station Sort. 2. Kilkakrotnie wciśnij przycisk INFO aż na wyświetlaczu pojawi się System Reset. Wciśnij ENTER żeby wybrać. Radio powróci do ustawień domyślnych, a wszystkie zapisane stacje będą usunięte. 14
Ostrożność i konserwacja Niniejszy sprzęt jest pierwszorzędnym produktem i powinien być traktowany z należytą troską i dbałością. Przestrzeganie poniższych zaleceń pomoże Ci korzystać z urządzenie przez długie lata. - Trzymaj urządzenie i jego komponenty poza zasięgiem dzieci - Urządzenie musi być suche. Unikaj narażenia na osadzanie się kropli, wilgoci i kontaktu z płynami, ponieważ może to uszkodzić funkcje urządzenia - Nie pozostawiaj urządzenie w pobliżu wysokich temperatur, ponieważ plastikowe części urządzenia mogą się wygiąć - Nie pozostawiaj urządzenia w niskich temperaturach, ponieważ wewnątrz może powstać wilgoć, która może wpłynąć na funkcjonowanie urządzenia - Nie trzymaj urządzenia w zakurzonym miejscu - Nie stosuj ostrych środków czyszczących, rozpuszczalników lub innych detergentów do czyszczenie urządzenia. Wytrzyj sprzęt wilgotną (nie mokrą) szmatką. - Nie próbuj otwierać urządzenia. Nieupoważnione otwarcie urządzenie może spowodować uszkodzenia oraz unieważnić gwarancję - Używaj wyłącznie zasilacza dołączonego do zestawu. Używanie nieautoryzowanego zasilacza może uszkodzić urządzenie i unieważnić gwarancję Specyfikacja techniczna Zasilanie: Baterie: Wyjście 6V. Wejście 100-240V 50/60Hz 4 baterie LR14 (C) lub ich zamienniki (nie dołączone) Zasięg częstotliwości: DAB Pasmo III, od 174MHz do 240MHz FM od 87.4MHz do 108MHz Słuchawki: gniazdo słuchawkowe stereo średnica 3.5mm Wersja oprogramowania Jeżeli skontaktujesz się z działem pomocy, możesz zostać poproszony o podanie wersji oprogramowania swojego urządzenia. Żeby sprawdzić wersję: 15
1. Wciśnij i przytrzymaj przycisk INFO aż na wyświetlaczu pojawi się Station Sort. 2. Kilkakrotnie wciśnij przycisk INFO do momentu, aż na wyświetlaczu pojawi się kilka liczb i liter. Jest to wersja oprogramowania, możesz ją sobie zapisać tutaj: 16