OCHRONA POWIETRZA. Czy wiesz jak walczyć ze smogiem?

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów związanej z właściwym zagospodarowaniem odpadów.

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Jak zostać EcoBohaterem?

Scenariusz zajęć dla uczniów z kl. 0-III szkoły podstawowej I. Temat: Muzeum Recyklingu

Wykraczamy poza horyzont...

Scenariusz zajęć nr 45 Temat: Idziemy do sklepu- obliczenia pieniężne.

Ochrona Środowiska. Autor: Tomasz Buchta

Drugie życie odpadów ALEKSANDRA BRZEZIŃSKA JAGODA MACKIEWICZ

Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 2

Temat lekcji: Recykling, czyli ze starego coś nowego cz I

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KARTA PRACY WIEK: 4 8

Rozwijanie wśród uczniów świadomości ekologicznej związanej z ponownym wykorzystaniem posegregowanych odpadów.

Scenariusz lekcji koła przyrodniczego

ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO

Tak bardzo kochamy nasze lasy...??? Czyżby - skoro tak je zaśmiecamy!!!

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusz zajęć zintegrowanych kształcących kompetencje przyrodnicze uczniów w klasie II a na etapie edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusze lekcji Przedszkola. Scenariusz nr 1

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

MATERIAŁ POMOCNICZY DO SCENARIUSZA SEGREGACJA WYśSZA RACJA. Co zbierać?

Wspólny System Segregacji Odpadów

Problematyka i nowe obowiązki gmin wynikające z nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

K A R T Y P R A C Y. projekt Anna Kaszuba-Dębska. krakowskialarmsmogowy.pl / polskialarmsmogowy.pl

Scenariusze lekcji Szkoły podstawowe. Scenariusz nr 2

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej

Jak segregowac odpady?

Spalanie odpadów i wypalanie traw zagraża naszemu środowisku

Nie zapominaj o pomarańczowych polach! Dzięki nim dowiesz się dużo więcej!

ODPADY czyli przedmioty i substancje stałe oraz ciekłe (które nie są ściekami), powstałe w wyniku działalności przemysłowej, gospodarczej lub

Klasa 3 wrzesień blok 5 dzień 1. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: Dbamy o siebie i nie tylko. Temat dnia: Dbamy o czystość najbliższego środowiska.

Już od rana Rybnik huczy: Segregacji kto nauczy? Dzieci co zasady znały Trochę pozapominały. A maluchy nasze miłe Wiedzę zdobyć mają siłę.

Praktyczny poradnik: Jak segregować odpady? Wykonały: Dominika Frejek Marta Firmanty

Z ekologią na Ty uczymy się segregować odpady

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY III. CEL GŁÓWNY: Nabywanie umiejętności wyboru zachowań promujących zdrowie

Klasa II, edukacja przyrodnicza, krąg tematyczny Jesteśmy miłośnikami przyrody Temat: Mali ekolodzy to my!

BEZPIECZNE DZIECKO- PRZYJACIEL SZNUPKA DLA KLASY VI. CEL GŁÓWNY: Nabywanie umiejętności wyboru zachowań promujących zdrowie.

1. Logo 2. Kody 3. Pojemniki na odpady 4. Co nam daje segregacja śmieci 5. Co robić z odpadami 6. Składowanie 7. Utylizacja 8. Kompostowanie 9.

1. o dostępnych systemach zwrotu, zbierania i odzysku, w tym recyklingu, odpadów opakowaniowych

Spalanie odpadów i wypalanie traw zagraża naszemu środowisku

Drugie rzeczy życie. Traktor jak żywy! Instrukcja na familyfun.go.com (źródło:

MICHAŁA RADY NA ODPADY

Budynki wielorodzinne

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W RAMACH PROJEKTU URODZINY ZIEMI DLA KLAS TRZECICH SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W CHODZIEŻY

CO WARTO WIEDZIEĆ O PLASTIKU I RECYKLINGU

Majsterkowo to program warsztatów manualnych dla dzieci w wieku 6-12 lat, realizowanych przez sieć sklepów Castorama od 2012 roku.

Projekt edukacyjny ko k -wo w jow o n w i n c i y. y.r E R a E k a t k y t wa w c a JA J

Edycja 2018/2019. Materiały edukacyjne. dla nauczycieli przedszkoli

Instrukcja dla nauczyciela

Terminy odbioru odpadów segregowanych i ogrodowych w zabudowie jednorodzinnej nie ulegną zmianie.

Do zbiórki makulatury służyć będą worki w kolorze niebieskim z napisem,,makulatura

Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego RADY NA ODPADY

Segregacja śmieci jak to robić? Jak segregować odpady komunalne?

PORADY NA ODPADY Gospodarowanie odpadami komunalnymi w naszym domu.

Temat: Pomóżmy naszej Ziemi po co segregujemy odpady?

Scenariusze lekcji Szkoły średnie. Scenariusz nr 2

Przyrodę szanuję śmieci segreguję!

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

Justyna Marcych. Temat: Dlaczego trzeba sprzątać Ziemię? Ogólny cel nauczania: Kształtowanie przyjaznych postaw wobec środowiska przyrodniczego.

SEGREGACJA ODPADÓW? O CO TU CHODZI?

Powietrze bez śmieci. Ogólnopolska kampania antysmogowa. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Legionowie Klasa IIIe

TEMAT: Czy śmieci to problem? Recykling, to się nam opłaca!

Domy jednorodzinne Opublikowano na Odpady Toruń (

Scenariusz nr 6. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi

11 maja Dzień Bez Śmiecenia

Scenariusz zajęć nr 3

I TWORZYWA SZTUCZNE PAPIER

NOWE ZASADY DOTYCZĄCE SEGREGACJI ODPADÓW.

KONKURS EKOLOGICZNY ARCYDZIAŁA Z ODPADÓW OZDOBY

SEGREGACJA SUROWCÓW WTÓRNYCH

DĄBKOWICE, DOLNE, DĄBKOWICE GÓRNE, JASTRZĘBIA, I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII Dzień miesiąca

Segregując odpady dbasz o środowisko!

CZYSTE ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO segregujemy odpady

PRAKTYCZNE INFORMACJE DOTYCZĄCE GOSPODARKI ODPADAMI LĄDEK - ZDRÓJ SOŁECTWA JAK SEGREGUJEMY ODPADY W GMINIE LĄDEK-ZDRÓJ?

SEGREGACJA ODPADÓW. Szanowni mieszkańcy gminy Barciany,

GMINA CEWICE HARMONOGRAM WYWOZU ODPADÓW KOMUNALNYCH: SEGREGOWANYCH I ZMIESZANYCH. LIPIEC GRUDZIEŃ 2018r. Cewice

Scenariusz nr 4. I. Tytuł scenariusza: Pragniemy zatrzymać kolorowy świat. Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata

NOWY SYSTEM GOSPODAROWANIA ODPADAMI NA TERENIE ZWIĄZKU CELOWEGO GMIN MG-6

DZIEŃ ZIEMI SCENARIUSZ ZAJĘĆ SKIEROWANY DO UCZNIÓW KLAS GIMNAZJALNYCH U I KLAS SPDP

Zasady segregacji odpadów - od 1 lipca 2017r. obowiązuje ujednolicony system!

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

Od 1 lipca obowiązują nowe przepisy dotyczące segregacji śmieci. Mieszkańcy będą musieli dzielić odpady na co najmniej cztery kategorie.

Warsztaty kreatywne. Warsztaty kreatywne to ciekawa forma nauki połączona z doskonałą zabawą.

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH Z ZAKRESU GOSPODARKI ODPADAMI

Selektywna zbiórka odpadów na terenie Gminy Wilków

Scenariusz zajęć - 45 min

CZY TY TEŻ SEGREGUJESZ ODPADY?

WARSZTATY NT. OSZCZĘDZANIA ENERGII PRZEDSZKOLA

Uwaga! Nie trzeba myć kubeczków po jogurtach, opakowań po kosmetykach (chyba, Ŝe znajduje się w nich jeszcze sporo jedzenia)

ABC segregacji odpadów komunalnych. Gdzie wyrzucić konkretny odpad?

Kilkumiesięczna obserwacja systemu skłania do przemyśleń i przekazania Państwu pewnych wytycznych dotyczących segregacji odpadów.

Segregacja odpadów. Odpady suche worek koloru żółtego

Jak prawidłowo segregować odpady?

Katarzyna Michalec. Prace plastyczne na cały rok szkolny

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja przyrodnicza

Scenariusz zajęć - 45 min. Cel ogólny zajęć: Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów z zakresu gospodarki odpadami.

UWAGA!!! ODPADY OPAKOWANIOWE PRZED WRZUCENIEM DO WORKA NALEŻY OPRÓŻNIĆ Z ZAWARTOŚCI I UMYĆ

NASZE ŚMIECI W NASZYCH RĘKACH

MATERIAŁ DO PREZENTACJI NA DZIEŃ ZIEMI NOWY SYSTEM GOSPODAROWANIA ODPADAMI

Czym zajmuje się ekologia?

Podstawowe wytyczne selektywnego zbierania odpadów komunalnych w Gminie Rojewo

Odpady, segregacja, recykling. Powiślańska Regionalna Agencja Zarządzania Energią Kwidzyn 2012

Transkrypt:

Lekcja : OCHRONA POWIETRZA. Czy wiesz jak walczyć ze smogiem? Scenariusze zajęć dla nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego klas 1 / 2 /. powietrzebezsmieci.pl

OCHRONA POWIETRZA. Lekcja Cel Forma Metoda wiedza na temat ochrony powietrza wiedza na temat recyklingu praca grupowa praca indywidualna quiz klasowy rozmowa karty pracy warsztat 45 Przebieg lekcji: rozmowa 10 Początek zajęć (taki sam dla klas 1-): Powitanie: nauczyciel wita się z klasą i mówi: Dzisiaj zastanowimy się, jak walczyć ze smogiem. Rozdaje dzieciom naklejki z tematem lekcji, które każde dziecko przykleja sobie na koszulkę. Rozpoczyna dyskusję, zadaje różne pytania, by dowiedzieć się, co dzieci wiedzą na temat walki ze smogiem, m.in.: Czy wiatr może rozwiać smog? / Kto jest winny powstawania smogu? / Czy warto rozmawiać o smogu z innymi? / Czy walka ze smogiem jest łatwa? Dzieci odpowiadają na pytania. Nauczyciel na razie nie neguje żadnych złych odpowiedzi, nie wskazuje też poprawnych, tylko zapisuje je na tablicy pod zwrotem WALKA ZE SMOGIEM. Cel tej rozmowy, to ukierunkowanie dzieci do wysnucia wniosku, że SMOG to wina ludzi i ludzie mogą go zwalczyć. praca grupowa eksperyment 10 Działania (takie same dla klas 1-): Nauczyciel mówi: Sprawdzimy, czy macie racje. Przygotowuje klasę do przeprowadzenia eksperymentu. Na stole, na środku klasy, nauczyciel układa następujące przedmioty: butelki ze szkła kolorowego np. po syropie, po winie / pojemniki z przeźroczystego szkła np. różnej wielkości słoiki, szklanki, kieliszki / plastikowe butelki typu pet po wodzie i coca coli / plastikowe opakowania po kremie / plastikowe opakowanie tzw. śniadaniówka / plastikowe rurki do picia / plastikowe zabawki / plastikowe zakrętki do butelek i słoików / plastikowe opakowania po jogurtach / plastikowe reklamówki / metalowe zakrętki do butelek i słoików, kapsle / metalowe klucze / metalowe sztućce / metalowe puszki po napojach, czy po ciasteczkach / metalowe wsuwki i spinki do włosów / gazety / pudełko po butach / wytłoczki po jajkach / stary zeszyt / kartka / jabłko / makaron / ryż / kromka chleba / kwiatek / liście / podkoszulka / beret / buty / gumiaki / gumki do włosów / porcelanowy kubek / porcelanowy talerz / pieluszka jednorazowa Nauczyciel dzieli dzieci na sześć grup za pomocą losowania. Każdy przedstawiciel grupy losuje jej nazwę: Grupa nr 1 otrzymuje nazwę, którą musi zapamiętać: SZKŁO Grupa nr 2 otrzymuje nazwę, którą musi zapamiętać: PLASTIK Grupa nr otrzymuje nazwę, którą musi zapamiętać: METAL Grupa nr 4 otrzymuje nazwę, którą musi zapamiętać: PAPIER Grupa nr 5 otrzymuje nazwę, którą musi zapamiętać: BIO / BIODEGRADOWALNE Grupa nr 6 otrzymuje nazwę, którą musi zapamiętać: INNE 1

Lekcja OCHRONA POWIETRZA. Działanie: na środku klasy stoi stół z różnymi przedmiotami, to odpady potocznie zwane śmieciami, każda z grup ma wybrać i przynieść na swoje stoliki przedmioty, będące nazwą danej grupy, czyli np. grupa o nazwie SZKŁO przynosi na swój stolik szklane przedmioty, przedmioty zostają uporządkowane, czyli posegregowane przez dzieci i leżą na ich stolikach, nauczyciel przypomina dzieciom pojęcie RECYKLINGU i mówi o konieczności SEGREGACJI ODPADÓW SEGREGOWANE ODPADY powinny być poddane procesowi RECYKLINGU, bo RECYKLING to: Ponowne wykorzystanie materiałów, które zostały już wcześniej użyte. Jedna z metod ochrony środowiska naturalnego. Ograniczenie zużycia surowców naturalnych. Zmniejszenie ilości odpadów. dzieci w swoich grupach z kart pracy wycinają znak recyklingu i kolorują według wskazówek nauczyciela, nauczyciel tłumaczy dzieciom, że odpady segreguje się do pojemników oznaczonych konkretnymi kolorami, a choć każda gmina może sama narzucić kolorystykę pojemników, to podczas zajęć zastosujmy następującą: SZKŁO PLASTIK METAL PAPIER BIO / BIODEGRADOWALNE INNE za pomocą taśmy klejącej, bądź kleju, dzieci w grupach przyczepiają wykonane znaki do posegregowanych przedmiotów, oklejone znakami przedmioty odnoszą z powrotem na wspólny stół, dzieci wracają do swoich ławek. 2 Cel eksperymentu: wniosek odpady, czyli śmieci należy SEGREGOWAĆ. Nie wolno ich palić! Dzięki pracy w grupach, poprzez działania interdyscyplinarne, dzieci uczą się nie tylko, że odpady należy segregować, ale również w jaki sposób to robić.

OCHRONA POWIETRZA. quiz 5 Lekcja RECYKLINGOWY QUIZ klasowy: nauczyciel stoi przy stole z posegregowanymi i oznaczonymi przedmiotami i tłumaczy, co można ponownie wytworzyć z posegregowanych odpadów, czyli śmieci (np. z plastikowych butelek można zrobić polar i uszyć ciepłe bluzy, z makulatury można ponownie wytworzyć papier lub papier toaletowy, szkło i metal można ponownie przetopić, odpady biodegradowalne z kolei użyźnią glebę), nauczyciel zwraca jeszcze raz uwagę na kolory znaków recyklingowych, które dzieci przykleiły na przedmiotach, by podkreślić, jak ważne jest rozsądne segregowanie odpadów, nauczyciel rozdaje każdemu dziecku komplet 6 karteczek (format A5) w kolorach znaków recyklingowych, lub dzieci same przygotowują takie karteczki z bloku papieru kolorowego, rozpoczyna się recyklingowy quiz, nauczyciel podnosi przedmiot ze stolika, a dzieci podnoszą rękę z kartką w odpowiednim kolorze (np., gdy nauczyciel podnosi słoik, dzieci powinny podnieść do góry rękę z zieloną karteczką), które z dzieci podniesie karteczkę w złym kolorze, odpada z gry, wygrywa dziecko (lub kilkuosobowa grupa dzieci), które poprawnie podnosiło karteczki. Cel Forma Metoda wiedza na temat ochrony powietrza wiedza na temat recyklingu praca grupowa praca indywidualna quiz klasowy rozmowa karty pracy warsztat 45 rozmowa, wykład Podsumowanie działań przez nauczyciela (takie samo dla klas 1-): Nauczyciel wraca do tablicy, na której notował uwagi uczniów na początku zajęć. Razem z dziećmi wybiera prawidłowe odpowiedzi, nieprawidłowe wymazuje gąbką. Nauczyciel zwraca szczególną uwagę na problem palenia śmieci w domowych piecach. Mówi, że jest to absolutnie zabronione. Dym ze spalania plastiku, drukowanych kartonów, czy gumowych opon szkodzi zdrowiu wszystkich, powodując groźne, nieuleczalne choroby. Walka ze smogiem, którą mogą podjąć dzieci, to rozmowa uświadamiająca rodziców, dziadków, czy sąsiadów o szkodliwości palenia w piecach śmieci, złej jakości węgla, czy mokrego drewna w kominkach. Walka ze smogiem, to również wymiana starych pieców węglowych zwanych kopciuchami, na nowe bardziej ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie. W niektórych miastach, np. w Krakowie, wprowadza się całkowity zakaz palenia drewnem i węglem. praca indywidualna warsztat 20 Działania warsztatowe (różne warianty dla klas 1-): Wszystkie dzieci z klas 1- wykonują własne TRANSPARENTY ANTYSMOGOWE. Z kart pracy dzieci wycinają transparenty i kolorują je. Po wycięciu na odwrocie rysują własną wizję albo piszą wymyślone przez siebie hasła antysmogowe. Klasa 1 najprostszy szablon. Do wycięcia koło, do pokolorowania napis SMOG, opcjonalnie wykonanie strony odwrotnej transparentu. Klasa 2 prosty szablon. Do wycięcia zaokrąglony kwadrat, do pokolorowania dachy domów, opcjonalnie wykonanie strony odwrotnej transparentu. Klasa prosty szablon. Do wycięcia koło, do pokolorowania napis NIE DLA SMOGU, opcjonalnie wykonanie strony odwrotnej transparentu.

Lekcja OCHRONA POWIETRZA. Z kartek papieru technicznego dzieci wycinają paski i je sklejają, żeby były bardziej stabilne i twarde. Mogą je pokolorować np. na czerwono. Stabilny papierowy pasek za pomocą kleju należy przymocować do antysmogowego transparentu. Nauczyciel pomaga dzieciom w jego przymocowaniu, zszywa zszywaczem w miejscu łączenia. praca w domu Praca domowa dla uczniów klasy 1/2/ Każde dziecko zabiera swój własnoręcznie wykonany transparent do domu. Jego zadaniem jest zamanifestować przed dorosłymi, że chce walczyć ze smogiem i oddychać czystym powietrzem, żeby być zdrowym. Takie działanie i taka postawa wymaga odwagi. Uczy ekologicznego spojrzenia i troski o zdrowie swoje i najbliższych. Dziecko edukuje dorosłych poprzez działanie happeningowe. Każde dziecko powinno wynieść z lekcji następujce wnioski, które zapamięta i przekaże dorosłym: 1. NIE WOLNO PALIĆ ŚMIECI. 2. ŚMIECI NALEŻY SEGREGOWAĆ.. NIE WOLNO PALIĆ ZŁEJ JAKOŚCI WĘGLA. 4. NIE WOLNO PALIĆ MOKREGO DREWNA W KOMINKACH. 5. TRZEBA WYMIENIAĆ STARE WĘGLOWE PIECE NA NOWE. 4 Przygotuj: Do eksperymentu: butelki ze szkła kolorowego np. po syropie, po winie / pojemniki z przeźroczystego szkła np. różnej wielkości słoiki, szklanki, kieliszki / plastikowe butelki typu pet po wodzie i coca coli / plastikowe opakowania po kremie / plastikowe opakowanie tzw. śniadaniówka / plastikowe rurki do picia / plastikowe zabawki / plastikowe zakrętki do butelek i słoików / plastikowe opakowania po jogurtach / plastikowe reklamówki /metalowe zakrętki do butelek i słoików, kapsle / metalowe klucze / metalowe sztućce / metalowe puszki po napojach, czy po ciasteczkach / metalowe wsówki i spinki do włosów / gazety / pudełko po butach / wytłoczki po jajkach / stary zeszyt / kartka / jabłko / makaron / ryż / kromka chleba / kwiatek / liście / podkoszulka / beret / buty / gumiaki / gumki do włosów / porcelanowy kubek / porcelanowy talerz / pieluszka jednorazowa / inne przedmioty według uznania Do warsztatów grupowych: kartki z bloku kolorowego / nożyczki / klej / kredki Do warsztatów indywidualnych: kartki z bloku technicznego / nożyczki / klej / kredki / zszywacze i zszywki