ZBIÓR OPOWIADAŃ UCZNIÓW KLAS II

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "ZBIÓR OPOWIADAŃ UCZNIÓW KLAS II"

Transkrypt

1 ZBIÓR OPOWIADAŃ UCZNIÓW KLAS II i III NAGRODZONYCH W ROKU SZKOLNYM 2008 / 2009 Ocena i korekta Maria Fojut Danuta Kiereta Anna Pernaczyńska

2 MOJA PIERWSZA KSIĄŻKA KLASY II

3 I miejsce KLASY II Laura Cichacka II d - Przygoda Kasi Daria Kęsa II d - Księżniczka Basia II miejsce Aleksandra Proszyk II b - Ludzik Adrianna Skórnicka II d - Przygoda Emilki III miejsce Martyna Mierzwicka II c - Najlepsze przyjaciółki Wiktoria Dorna II c - Mały piesek Wyróżnienia Sara Wolniak II b - Biwak Kinga Łączkowska II b - Mała Zuzia Martyna Marko II c - Miś Oli

4 Laura Cichacka II d I miejsce Przygoda Kasi W pewnym biednym kraju mieszkała mała dziewczynka, która marzyła o dalekich podróżach, ale jej rodzina nie miała pieniędzy. Dziewczynka miała na imię Kasia. Kasia zawsze obiecywała mamie, że kiedyś zabierze ją do innych krajów. Po obiedzie zawsze chodziła na spacer. Któregoś dnia zauważyła dwa ptaki. Od razu do nich pobiegła. Ptaki były osłabione jeden miał złamaną nóżkę, a drugi skrzydełko. Kasia zabrała je do domu i zaopiekowała się nimi. Zauważyła, że jeden miał łatkę, a drugi kropkę, więc nazwała je Łatek i Kropeczka. Ptaki powoli wracały do zdrowia. Pewnego dnia ptaki powiedziały, że gdy do końca wyzdrowieją, zabiorą ją do innych krajów. Dziewczynka szczęśliwa pobiegła do mamy i powiedziała: - Zabiorę cię do ciepłych krajów. I poleciały. Wszyscy żyli długo szczęśliwie.

5 Daria Kęsa II d I miejsce Księżniczka Basia W pewnym biednym kraju mieszkała dziewczynka o imieniu Basia, która marzyła o dalekich podróżach, ale jej rodzina nie miała pieniędzy. Mieszkali w małej chatce. Nagle ktoś zapukał do drzwi, dziewczynka otworzyła je. Jakiś pan powiedział: - Dzień dobry, przysyła mnie książę Karol ze spadkiem dla was. Nasz książę umiera, a podobno jesteście jego krewnymi. Tata dziewczynki odpowiedział: - My? A skąd! My go nie znamy, no ale skoro umiera, przyjmiemy pieniądze! A Basia pomyślała: Szkoda mi tego księcia Karola, ale skoro mamy pieniądze, spełni się moje marzenie. Fajnie! W Chinach spotkała dziewczynkę, która miała na imię Sisi, która powiedziała: - Pożyczę ci wodę na drogę i kawałek chleba! Basia podziękowała i pojechała nad morze. Tam spotkała syrenkę o imieniu Sawa, która dała dziewczynce muszelkę i koronę. - To na pamiątkę, abyś mnie zapamiętała. Basia podziękowała i wróciła do domu. Rodzina kupiła większy dom. Dziewczynka długo jeszcze opowiadała o swoich przygodach.

6 Aleksandra Proszyk II b II miejsce Ludzik Pewnego dnia poszłam z koleżanką do parku. Już miałyśmy usiąść na ławce, a tu ktoś się odezwał i powiedział: - Cześć! Oglądamy się do tyłu i widzimy małego ludzika. - Kim jesteś? zapytałam. - Jestem leśnym ludzikiem, który bardzo lubi dzieci i dlatego przychodzę tutaj, żeby spotkać jakieś dziecko, które się ze mną pobawi. Bawiliśmy się z ludzikiem. Był bardzo szczęśliwy. Obiecaliśmy mu, że od tej pory będziemy go częściej odwiedzać. Nagle ludzik zobaczył, idących dwóch dorosłych ludzi. Schował się za ławką i powiedział, ze ukazuje się tylko dzieciom. Teraz chodzimy zawsze do tego parku, żeby zobaczyć się z nim. Świetnie razem spędzamy wolny czas.

7 Adrianna Skórnicka II d II miejsce Przygoda Emilki W pewnym biednym kraju mieszkała mała dziewczynka, która marzyła o dalekich podróżach, ale jej rodzina nie miała pieniędzy. Dziewczynka miała na imię Emilka. Pewnego dnia wyszła na spacer. Szła przez godzinę w końcu zobaczyła drzewo, które nie było żadnym znanym jej gatunkiem. W drzewie był otwór. Emilka weszła do otworu i nagle zobaczyła klapę w podłodze. Podniosła ją i zeszła pod ziemię. Znalazła tam rydwan. Dziewczynka znalazła drugie wyjście. Wzięła rydwan, a gdy wyszła z powrotem na górę znalazła konia. Przywiązała konia do rydwanu i pojechała do Chin. Po dwóch tygodniach jazdy dojechała na miejsce. Tam spotkała dziewczynkę o imieniu Liping, która oprowadziła ją po swoim kraju. Emilka wzięła udział w chińskim konkursie tańca i wygrała milion monet. Po paru dniach wróciła do domu. Monety oddała rodzicom i nie było już kłopotów z pieniędzmi.

8 Martyna Mierzwicka II c III miejsce Najlepsze przyjaciółki Pewnego dnia dziewczynka o imieniu Karolina pojechała do Chin. Droga była wyboista i długa. Gdy już była na miejscu, od razu pojechała do hotelu. Potem rozpakowała się i mówi: - Nudzi mi się. - To idź poszukać koleżanek mówi mama. Więc poszła. Szła przez targ i nic. Następnego dnia też szła przez targ, szła obok domów i nic. I tak co dzień. Aż pewnego dnia spotkała koleżankę o imieniu Mulan. Zaprzyjaźniły się tak bardzo. że całymi dniami bawiły się na podwórku. - Wiesz wkrótce zaczyna się szkoła! mówi Mulan. - Super! odpowiedziała Karolina. Ale ja za trzy tygodnie wyjeżdżam Do Polski. Przed wyjazdem bardzo czule się pożegnały. Kiedy Karolina dojechała do Polski od razu wysłała list do Mulan. Ich przyjaźń trwa do dziś.

9 Wiktoria Dorna II c III miejsce Mały piesek Pewnego dnia Ania poszła na spacer do lasu. Nagle zobaczyła małego pieska, który był przywiązany do drzewa. Był bardzo głodny i chciało mu się pić. Ania ściągnęła mu sznurek i powiedziała: - Jesteś wolny! Ale piesek nigdzie nie szedł. Oblizał rękę Ani. Dziewczynka zabrała go do domu. Ania powiedziała rodzicom, gdzie go znalazła. I mama pozwoliła jej zatrzymać małego pieska. Nazywa się Kropek

10 Sara Wolniak II b wyróżnienie Biwak Pewnego dnia w szkole pani powiedziała nam, że jedziemy na biwak. Ucieszyła się cała klasa, a najbardziej ucieszył się Darek, bo nie był na biwaku, a jego klasa już była. Cała klasa pojechała na trzy dni na biwak do lasu. Wszyscy ucieszyli się, że to takie piękne miejsce. Rozbili namioty i po godzinie już się bawili. Później udali się na spacer po lesie. Po powrocie na miejsce biwaku znów się bawili. Basia, Tomek, Ola i Marysia bawili się w berka. Darek z Kasią, Julka z Izą bawili się piłką. Kto nie złapał to miał kolanko. Wieczorem pani rozpaliła ognisko i powiedziała, że nie wolno zbliżać się do ognia. Wszyscy tańczyli dookoła ogniska, a potem poszli spać. Następne dni upływały równie przyjemnie i nawet nie zauważyli, kiedy musieli pakować się i wyjeżdżać do domu. Najbardziej zapamiętali nocne podchody i piękne widoki. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni.

11 Kinga Łączkowska II b wyróżnienie Mała Zuzia W małym miasteczku niedaleko wielkiego lasu mieszkała mała dziewczynka o imieniu Zuzia. Zuzia bardzo interesowała się psami. W jej pokoju na półkach było pełno figurek z psami z porcelany. Dziewczynka najbardziej lubiła małego szczeniaczka rasy Labrador, którego nazwała Nika. Pewnego dnia rano, gdy obudziła się, na tapczanie obok dziewczynki leżał szczeniaczek zupełnie taki, jak sobie wymarzyła. Zuzia przetarła oczy i jeszcze raz spojrzała na psa. Poszła zapytać mamę, co się dzieje. Mama zdziwiła się, bo nie wiedziała, o jakim psie Zuzia mówi. Wraz z córką poszła do pokoju. Tam na tapczanie leżał pies. Mama pytała tatę, czy coś wie na temat psa. Zuzia w tym czasie myślała, czy mama i tata zgodzą się na zostawienie małego szczeniaka. Rodzice zadecydowali, że pies może zostać w domu. Cała rodzina usiadła razem. Towarzyszył im szczeniak. W końcu odezwała się mama: - Jak ma być nasz, to musimy go jakoś nazwać. Tata zapytał Zuzię, jak ma się nazywać. Dziewczynka chwilę zastanowiła się i popatrzyła na półkę, na której leżał jej ulubiony piesek. Pomyślała, że szczeniak będzie miał na imię Nika. Rodzice zgodzili się. Zuzia była zadowolona, bo wreszcie mogła mieć swojego pieska.

12 Martyna Marko II c wyróżnienie Miś Oli Kiedyś Ola dostała pięknego misia na urodziny. Nigdy go nie opuszczała. Spała z nim, jadła śniadanie, a nawet chodziła z nim do szkoły. Pewnego dnia mama Oli musiała iść do sklepu. Kazała córce wykąpać się. Dziewczynka wzięła misia. Następnego dnia podczas śniadania mama zapytała: - Kąpałaś się z misiem, bo się skurczył? - Nie mamusiu, to ja urosłam! odpowiedziała Ola.

13 NAJCIEKAWSZE OPOWIADANIE KLASY III

14 KLASY III Miejsca: 1. Paulina Ratajczak III a Przygoda na polanie 1. Hanna Felka III c Podwodny koń 2. Karolina Świątek III c Jednorożec Wyróżnienia Dominik Kaniowski III d Urok głębin oceanu Oliwia Bździel III d Nieznajomy Zielonek

15 Paulina Ratajczak III a I miejsce Przygoda na polanie Był piękny słoneczny dzień. Ania, Krzyś i Weronika jak co dzień po szkole wracali razem do domu. A ze cała trójka mieszkała pod lasem, postanowili że pójdą inną drogą niż zwykle. Poszli daleko w las. Słońce przebijało przez konary drzew, a jego promienie przypominały długie wstęgi. Podziwiali leśne kwiaty. Szli długo, aż wyszli na dużą polanę, gdzie stała wysoka ambona. Szybciutko wdrapali się na nią, by podziwiać las z góry. Ania zachwycała się ptakami latającymi obok nich, Krzyś udawał leśniczego i wypatrywał dzikich zwierząt, a Weronika ustawiła się przodem do słońca, żeby łapać jego pierwsze promienie. Nagle Krzyś zobaczył małą sarenkę, która biegała w kółko w jednym miejscu. Postanowili, ze pójdą zobaczyć, dlaczego tak się dzieje. Zbliżali się powoli, aby nie wystraszyć zwierzęcia. Gdy podeszli okazało się, ze jej mama lania wpadła w pułapkę kłusowników. Krzyś, jako ze najszybciej biega udał się do pana leśniczego, a dziewczynki zostały z małą sarenką i jej mamą. W końcu przyszedł leśniczy i wydostał łanię z pułapki. Kiedy obie sarny były wolne, jakby w podziękowaniu kiwnęły głowami i pobiegły w głąb lasu. Dzieci wróciły do domów i opowiedziały rodzicom o swojej historii, a rodzice byli z nich bardzo dumni.

16 Hanna Felka III c II miejsce Podwodny koń Pewnego dnia rodzice Karola powiedzieli mu, że polecą Kubę. Chłopiec bardzo się z tego powodu ucieszył. Gdy się spakowali, czekali już na nich ich znajomi. Karol o tym nie wiedział, ale i tak był zadowolony. Wszyscy wsiedli do auta. Kiedy dojechali na lotnisko Karol ze swoim kolegą Danielem wzięli bagaże i pobiegli do samolotu. Lecieli trzy godziny. Samolot wylądował i obaj chłopcy wzięli swoje bagaże i pobiegli do domku, który wskazała mama Karola. Gdy oswoili się z nowym otoczeniem Karol zaproponował koledze pływanie w morzu. Daniel zgodził się z tą propozycją. Przebrali się w strój kąpielowy, wzięli płetwy, gogle oraz rurki do oddychania i pobiegli na plażę. Następnie wskoczyli szybko do wody. Słychać było tylko głośny plusk wody. Cały czas płynęli obok siebie i podziwiali rafy koralowe. Karol wykonał gest, oznaczający wypłynięcie na powierzchnię i zaproponował powrót do domu, ponieważ był zmęczony. Daniel zgodził się niechętnie. Pobiegli do domu, przebrali się w piżamy i poszli spać. Pierwszy wstał Karol i nie budząc Daniela założył strój kąpielowy, wziął ze sobą strój do nurkowania i pobiegł na plażę. Gdy ubrał płetwy zobaczył coś w wodzie. Dał nura pod wodę i popłynął w tamtym kierunku. Płynąc nie wiedział, co to jest, ale koniecznie chciał się dowiedzieć. Nagle zza kamienia wyszedł koń, lecz nie był to zwyczajny koń. Miał płetwy zamiast kopyt, a na szyi skrzela. Był koloru niebiesko białego. Koń zapytał Karola: kim jest. Karol popatrzył na niego i już chciał odpowiedzieć, ale szybko wypłynął na powierzchnię. Myślał, że ma halucynacje. Znowu zanurkował. Nie, jednak mu się nie zdawało. Koń nadal stał zza kamieniem i zapytał Karola: jak ma na imię. Karol chciał odpowiedzieć, ale zdał sobie sprawę, że jest pod wodą. Koń dotknął chłopca i po chwili Karolowi wyrosły skrzela i błony między palcami nóg i rąk. Nawet mógł mówić pod wodą. Karol przedstawił się koniowi, a koń zrobił to samo. Chłopiec zaproponował Wodnikowi pływanie w oceanie. A ten chętnie się na to zgodził. Od tej chwili obaj przyjaciele spotykali się codziennie. Daniel podejrzliwie wypytywał kolegę, gdzie się ciągle wymyka i znika. Karol odpowiedział, że chodzi popływać i czym prędzej udał się na plażę i wbiegł do oceanu. Popłynął do Wodnika i zapytał, czy może wyjawić swojemu przyjacielowi ich sekret. Ten zgodził się na to i od tej chwili trójka przyjaciół codziennie się spotykała, penetrując dno oceanu. Pewnego dnia bawili się w chowanego. Karol liczył i gdy skończył usłyszał krzyki. Popłynął w tym kierunku. Okazało się, ze wielka ośmiornica

17 trzyma w swoich mackach Daniela i Wodnika. Chłopiec zdał sobie sprawę, że uda mu się uratować tylko jednego z nich. Poczym podpłynął do ośmiornicy i z całej siły bił ją. Karol uratował Daniela, a Wodnika udusiły macki ośmiornicy. To była wielka przyjaźń Karola z Wodnikiem. Chłopiec wierzy jednak, że gdzieś w oceanie pływa Duch Wodnika

18 Karolina Świątek III c III miejsce Jednorożec Dawno, dawno temu w małej chatce żył rolnik z dwiema córkami Emmą i Weroniką. Nie był bogaty, więc musiał wyjechać w świat, aby zarobić trochę pieniędzy. Jego córki musiały zostać same, bo ojciec nie miał ich z kim zostawić. Pewnego razu Emma, nie mówiąc Weronice wyszła do lasu. Gdy tak chodziła po lesie znalazła śliczną polanę, której nigdy nie widziała. Chodziła po niej, zbierając kwiaty i nagle usłyszała płacz. Poszła sprawdzić co to. Okazało się, że to jednorożec, który płakał, bo zgubił bardzo cenny kryształ, który otwiera magiczny portal do krainy marzeń. - Nie płacz już - uspakajała go Emma. - Jutro razem poszukamy kryształu, a teraz muszę już iść, bo robi się późno. - To do jutra. Będę tu na ciebie czekać powiedział jednorożec, ułożył się w trawie i zasnął. Następnego ranka dziewczynka znów wymknęła się z domu i udała się do lasu. Biegnąc, zmęczyła się, więc zwolniła tempo. Szła i nagle zauważyła coś, co błyszczało w różnych kolorach: różowym, zielonym, niebieskim, czerwonym, srebrnym, złotym i fioletowym. Bardzo się zdziwiła, gdy zobaczyła, co to, ponieważ był to kryształ jednorożca. Szybko schowała go do torby ze śniadaniem i pobiegła do jego właściciela, aby mu to oddać. - Jednorożcu, obudź się Spójrz, co znalazłam! krzyczała Emma. - Już wstaję, co takiego znalazłaś? zapytał jednorożec. Dziewczynka wyjęła z torby kolorowy kryształ i włożyła go w koronę jednorożca, która po paru sekundach otworzyła magiczny portal. - Chodź ze mną - zaproponował. - Nie mogę zostawić mej siostry samej, a niedługo wraca mój ojciec. Będzie zmartwiony, gdy zobaczy, ze mnie nie ma. - No, dobrze, więc co chcesz w zamian za pomoc. - Chcę mieć konia. - Weź mnie! Będę pomagał twojej rodzinie. - Dobrze. Chodź ze mną do domu. Gdy doszli, okazało się, że ojciec już wrócił. Emma opowiedziała mu o swojej przygodzie i odtąd żyli już w dostatku.

19 Dominik Kaniowski III d wyróżnienie Urok głębin oceanu Dawno temu, gdy jeszcze nie było samochodów i statków, ludzie nie wiedzieli o morzach i oceanach. Dziś jest zupełnie inaczej. Rok temu, pewien człowiek o imieniu Andrzej wyruszył na wyprawę do głębin oceanu. Gdy znalazł się nad szczeliną podwodną, czyli głębiną, kazał załodze spuścić łódź podwodną. Sam zaś do niej wsiadł i popłynął do niezbadanego obszaru. Nieliczni wierzą, ze tam znajdują się ośmiornice giganty, które żywią się wodorostami. Andrzej w to nie wierzył, więc nie bał się tego. Kiedy zeszedł na głębokość około 200 metrów, postanowił że popłynie wzdłuż szczeliny, żeby zobaczyć, co w niej się znajduje. Przemieszczał się tak przez kwadrans, aż zobaczył jakby zatopione miasto. Tak, to była Atlantyda. Wyszedł w skafandrze ją zbadać i sfotografować. Spacerował po dnie, bo stwierdził, ze od góry nie byłoby bezpiecznie. Miasto to jednak było spokojne. Nagle z głębiny wynurzyła się ośmiornica gigant, żeby poszukać pokarmu. Andrzej w pierwszej chwili przestraszył się, ale potem zanurkował jeszcze niżej i popłynął do łodzi podwodnej, którą zostawił niedaleko. Wsiadł do niej i wyruszył w głębinę. Był tam piękny kwiat podwodny. Postanowił wyjść z łodzi i zerwać go. I też tak zrobił. Po powrocie do swojego środka lokomocji, popłynął do swojej załogi. Gdy dotarł na stały ląd, opowiadał ludziom o swoich przygodach, lecz prawie nikt nie chciał mu wierzyć.

20 Oliwia Bździel III d wyróżnienie Nieznajomy Zielonek Pewnego wrześniowego dnia, ja moim kuzynem Mateuszem poszliśmy do lasu. Była słoneczna pogoda. W lesie słychać było ćwierkanie ptaków i szum drzew. I tak doszliśmy do leśnej polany, obok której biegały sarenki. Był też jelonek. Rosły tam paprocie, jeżyny i maliny. Pod krzaczkiem malin był mały zielony domek. Okazało się, ze należy do elfa. Gdy go zobaczyłam miał zielona czapeczkę i zielone ubranko. Lubił kolor zielony i miętę. Mateuszek podszedł do niego i zapytał: jak ma na imię. Odpowiedział cienkim głosem: Zielonek. Następnie Zielonek pokazał nam wioskę, w której mieszkał. Była mała i kolorowa. Znajdowała się pod paprocią i innymi krzakami. Nagle Mateuszkowi zachciało się pić. Elfy poczęstowały go magicznym napojem. I w tym momencie zaczął się unosić, fikał koziołki i zaczął nam uciekać. Ruszyliśmy w pogoń. Gdy ktoś go złapał, szybko uciekał i leciał dalej. Wtedy wpadłam na pewien pomysł. namówiłam elfy, aby zrobić siatkę z pajęczyn. Tak też zrobiliśmy. Po kilku godzinach złapaliśmy Mateuszka. Wtedy spojrzałam na zegarek, była godzina 17. Musieliśmy wracać do domu, bo ciocia Ewa pewnie już się nie pokoi. Podziękowaliśmy elfom za mile spędzony czas i poszliśmy do domu. Po powrocie do domu Mateuszek opowiedział, co się wydarzyło swojej mamie. Ciocia powiedziała, że następnego dnia pójdzie z nami do lasu. Niestety, gdy dotarliśmy na miejsce nie znaleźliśmy domków elfów, ani elfów, ani polany. Tylko stał i szumiał zielony las.

Przygody Jacka- Część 1 Sen o przyszłości

Przygody Jacka- Część 1 Sen o przyszłości Przygody Jacka- Część 1 Sen o przyszłości Rozdział 1 Park Cześć, jestem Jacek. Wczoraj przeprowadziłem się do Londynu. Jeszcze nie znam okolicy, więc z rodzicami Magdą i Radosławem postanowiliśmy wybrać

Bardziej szczegółowo

Pan Toti i urodzinowa wycieczka

Pan Toti i urodzinowa wycieczka Aneta Hyla Pan Toti i urodzinowa wycieczka Biblioteka szkolna 2014/15 Aneta Hyla Pan Toti i urodzinowa wycieczka Biblioteka szkolna 2014/15 P ewnego dnia, gdy Pan Toti wszedł do swojego domku, wydarzyła

Bardziej szczegółowo

Magdalena Bladocha. Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach

Magdalena Bladocha. Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach Magdalena Bladocha Marzenie... Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mochach Dawno, dawno temu, a może całkiem niedawno. Za siedmioma morzami i za siedmioma górami, a może całkiem blisko tuż obok ciebie mieszkała

Bardziej szczegółowo

Uprzejmie prosimy o podanie źródła i autorów w razie cytowania.

Uprzejmie prosimy o podanie źródła i autorów w razie cytowania. Tytuł: Marzenie Franka Kupki Tekst: Anna Cwojdzińska Ilustracje: Aleksandra Bugajewska Wydanie I, lipiec 2012 Text copyright Anna Cwojdzińska Illustration copyright Aleksandra Bugajewska Uprzejmie prosimy

Bardziej szczegółowo

ZAGUBIONA KORONA. Autor:,,Promyczki KOT, PONIEWAŻ NICZYM SYRENCE, W WODZIE WYRASTAŁ IM RYBI OGON I MOGLI PRZEMIERZAĆ POD WODĄ CAŁE MORZA I OCEANY.

ZAGUBIONA KORONA. Autor:,,Promyczki KOT, PONIEWAŻ NICZYM SYRENCE, W WODZIE WYRASTAŁ IM RYBI OGON I MOGLI PRZEMIERZAĆ POD WODĄ CAŁE MORZA I OCEANY. ZAGUBIONA KORONA Autor:,,Promyczki DAWNO TEMU W ODLEGŁEJ KRAINIE ŻYŁA SOBIE KRÓLEWNA LIZA ZE SWOIM KOTEM AKWARKIEM. BYŁA TO NIEZWYKŁA KRÓLEWNA I NIEZWYKŁY KOT, PONIEWAŻ NICZYM SYRENCE, W WODZIE WYRASTAŁ

Bardziej szczegółowo

Joanna Charms. Domek Niespodzianka

Joanna Charms. Domek Niespodzianka Joanna Charms Domek Niespodzianka Pomysł na lato Była sobie panna Lilianna. Tak, w każdym razie, zwracała się do niej ciotka Małgorzata. - Dzień dobry, Panno Lilianno. Czy ma Panna ochotę na rogalika z

Bardziej szczegółowo

Czerwony Kapturek inaczej

Czerwony Kapturek inaczej Czerwony Kapturek inaczej Grzegorz Korbański Na skraju lasu, koło wodospadów i kwiecistych ogrodów znajdował się mały, ale bardzo piękny domek. Domek był może i mały ale przyległo do niego wielkie gospodarstwo

Bardziej szczegółowo

WYCIECZKA DO ZOO. 1. Tata 2. Mama 3. Witek 4. Jacek 5. Zosia 6. Azor 7. Słoń

WYCIECZKA DO ZOO. 1. Tata 2. Mama 3. Witek 4. Jacek 5. Zosia 6. Azor 7. Słoń WYCIECZKA DO ZOO 1 Tata 2 Mama 3 Witek 4 Jacek 5 Zosia 6 Azor 7 Słoń Uczestnicy zabawy siadają na krzesłach (krzesła należy ułożyć jak na rysunku powyżej) Prowadzący zabawę ma za zadanie czytać tekst a

Bardziej szczegółowo

Królowa zwierząt. Dawno, dawno temu, przed wiekami w leśnej krainie stał. Klara Mikicka 5a

Królowa zwierząt. Dawno, dawno temu, przed wiekami w leśnej krainie stał. Klara Mikicka 5a Klara Mikicka 5a Królowa zwierząt Dawno, dawno temu, przed wiekami w leśnej krainie stał piękny, wysoki zamek. W tym zamku mieszkał król, królowa i ich śliczna córka o imieniu Malina. Królewna bardzo kochała

Bardziej szczegółowo

Streszczenie. Streszczenie MIKOŁAJEK I JEGO KOLEDZY

Streszczenie. Streszczenie MIKOŁAJEK I JEGO KOLEDZY Streszczenie MIKOŁAJEK I JEGO KOLEDZY 8 Kleofas ma okulary! MIKOŁAJEK I JEGO KOLEDZY Mikołajek opowiada, że po przyjściu do szkoły on i wszyscy koledzy z klasy bardzo się zdziwili, gdy zobaczyli, że Kleofas,

Bardziej szczegółowo

Opowiedziałem wam już wiele o mnie i nie tylko. Zaczynam opowiadać. A było to tak...

Opowiedziałem wam już wiele o mnie i nie tylko. Zaczynam opowiadać. A było to tak... Wielka przygoda Rozdział 1 To dopiero początek Moja historia zaczęła się bardzo dawno temu, gdy wszystko było inne. Domy były inne zwierzęta i ludzie też. Ja osobiście byłem inny niż wszyscy. Ciągle bujałem

Bardziej szczegółowo

Piaski, r. Witajcie!

Piaski, r. Witajcie! Piszemy listy Witajcie! Na początek pozdrawiam Was serdecznie. Niestety nie znamy się osobiście ale jestem waszą siostrą. Bardzo się cieszę, że rodzice Was adoptowali. Mieszkam w Polsce i dzieli nas ocean.

Bardziej szczegółowo

Wreszcie nadszedł ten dzień, na który tak długo czekały. Rodzice przygotowali im tort.

Wreszcie nadszedł ten dzień, na który tak długo czekały. Rodzice przygotowali im tort. Pewnego ranka Pusia i Lila wstały z łóżka i pobiegły do rodziców krzycząc: wakacje! pierwszy dzień wakacji! Kiedy to już wykrzyczały zjadły swoje ulubione przysmaki i pobiegły na dwór się bawić. Pusia

Bardziej szczegółowo

II Gminny Konkurs Literacki

II Gminny Konkurs Literacki II Gminny Konkurs Literacki klas trzecich Jestem młodym pisarzem Zbiór nagrodzonych opowiadań Rok szkolny 2008/2009 Organizatorzy Szkoła Podstawowa nr 1 w Szamotułach Publiczna Biblioteka Pedagogiczna

Bardziej szczegółowo

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca.

Szczęść Boże, wujku! odpowiedział weselszy już Marcin, a wujek serdecznie uściskał chłopca. Sposób na wszystkie kłopoty Marcin wracał ze szkoły w bardzo złym humorze. Wprawdzie wyjątkowo skończył dziś lekcje trochę wcześniej niż zwykle, ale klasówka z matematyki nie poszła mu najlepiej, a rano

Bardziej szczegółowo

VIII Międzyświetlicowy Konkurs Literacki Mały Pisarz

VIII Międzyświetlicowy Konkurs Literacki Mały Pisarz VIII Międzyświetlicowy Konkurs Literacki Mały Pisarz 19 grudnia 2017 r. odbyło się podsumowanie VIII edycji konkursu literackiego Mały Pisarz w SP nr 11 w Kielcach. Wzięły w nim udział dwie uczennice naszej

Bardziej szczegółowo

Czy na pewno jesteś szczęśliwy?

Czy na pewno jesteś szczęśliwy? Czy na pewno jesteś szczęśliwy? Mam na imię Kacper i mam 40 lat. Kiedy byłem małym chłopcem nigdy nie marzyłem o dalekich podróżach. Nie fascynował mnie daleki świat i nie chciałem podróżować. Dobrze się

Bardziej szczegółowo

Żołądź o imieniu Jacek

Żołądź o imieniu Jacek Żołądź o imieniu Jacek W samym środku lasu, na najwyższym drzewie, rósł żołądź Jacek. Miał on brązową czapeczkę i zielony ogonek. Codziennie kiwał się na wietrze. Radośnie, nawet jak na huśtawce. Wtem,

Bardziej szczegółowo

Copyright SBM Sp. z o.o., Warszawa 2015 Copyright for the illustrations by SBM Sp. z o.o., Warszawa 2015

Copyright SBM Sp. z o.o., Warszawa 2015 Copyright for the illustrations by SBM Sp. z o.o., Warszawa 2015 Grażyna Nowak Copyright SBM Sp. z o.o., Warszawa 2015 Copyright for the illustrations by SBM Sp. z o.o., Warszawa 2015 Tekst: Grażyna Nowak Ilustracje, skład, okładka i przygotowanie do druku: Wojciech

Bardziej szczegółowo

Płynęły statkiem aż zobaczyły na wodach ogromnego wieloryba. Dziewczynki bardzo się przestraszyły.

Płynęły statkiem aż zobaczyły na wodach ogromnego wieloryba. Dziewczynki bardzo się przestraszyły. Pewnego dnia Klara i Laura bawiły się na strychu. Dziewczynki w szufladach szukały swoich gier planszowych. - Laura znalazłam mapę! krzyknęła Klara. - Naprawdę a do czego? zapytała Laura. - Chyba do złotej

Bardziej szczegółowo

Nowe przygody Pana Toti

Nowe przygody Pana Toti Paulina Bieś, Barbara Krzus, Kamila Krzus, Anna Pawlus, Kamila Pigoń, Paulina Słowik, Natalia Wolny, Marta Zawada Nowe przygody Pana Toti Biblioteka szkolna 2014/15 Paulina Bieś, Barbara Krzus, Kamila

Bardziej szczegółowo

ĆWICZENIA DLA NAUCZYCIELA. 1. Oglądanie filmu.

ĆWICZENIA DLA NAUCZYCIELA. 1. Oglądanie filmu. ĆWICZENIA DLA NAUCZYCIELA 1. Oglądanie filmu. 2. Rozumienie filmu; mówienie. Proszę odpowiedzieć na pytania: a. Dlaczego Kuba na początku filmu był smutny? b. Od kogo dowiedział się o Złotej kaczce? c.

Bardziej szczegółowo

Moja przygoda w CzechachKarolina. Zaleńska

Moja przygoda w CzechachKarolina. Zaleńska Moja przygoda w CzechachKarolina Zaleńska Dzień I Wstałam o 7:00. Autobus miał wyjechać o 9:30 z Krakowa do Katowic. Po drodze na dworzec były straszne korki, ale zdążyłam. W czasie drogi bawiliśmy się

Bardziej szczegółowo

Violet Otieno Catherine Groenewald Aleksandra Migorska Polish Level 4

Violet Otieno Catherine Groenewald Aleksandra Migorska Polish Level 4 Wakacje u babci Violet Otieno Catherine Groenewald Aleksandra Migorska Polish Level 4 Odongo i Apiyo mieszkali z ojcem w mieście. Nie mogli doczekać się wakacji nie tylko dlatego, że w czasie wakacji szkoła

Bardziej szczegółowo

MAŁGORZATA PAMUŁA-BEHRENS, MARTA SZYMAŃSKA. Bo to było tak

MAŁGORZATA PAMUŁA-BEHRENS, MARTA SZYMAŃSKA. Bo to było tak Bo to było tak Zaprosiłem Hoana do domu. Bardzo się ucieszyłem na wspólną zabawę. Umówiliśmy się na trzecią. Hoan jeszcze nigdy u mnie nie był. Zobaczyłem z okna, że przyszedł pół godziny wcześniej. Ucieszyłem

Bardziej szczegółowo

Z wizytą u Lary koleżanki z wymiany międzyszkolnej r r. Dzień I r.

Z wizytą u Lary koleżanki z wymiany międzyszkolnej r r. Dzień I r. Z wizytą u Lary koleżanki z wymiany międzyszkolnej 29.01.2017r. - 04.02.2017r. Dzień I - 29.01.2017r. O północy przyjechałam do Berlina. Stamtąd FlixBusem pojechałam do Hannoveru. Tam już czekała na mnie

Bardziej szczegółowo

Violet Otieno Catherine Groenewald Aleksandra Migorska polsk nivå 4

Violet Otieno Catherine Groenewald Aleksandra Migorska polsk nivå 4 Wakacje u babci Violet Otieno Catherine Groenewald Aleksandra Migorska polsk nivå 4 Odongo i Apiyo mieszkali z ojcem w mieście. Nie mogli doczekać się wakacji nie tylko dlatego, że w czasie wakacji szkoła

Bardziej szczegółowo

MAŁGORZATA PAMUŁA-BEHRENS, MARTA SZYMAŃSKA. W szpitalu

MAŁGORZATA PAMUŁA-BEHRENS, MARTA SZYMAŃSKA. W szpitalu W szpitalu Maja była chora. Pani doktor skierowała ją do szpitala. Miała okropny kaszel. Miała zapalenie płuc. Jej siostra bliźniaczka Ola też była chora, ale ona nie musiała jechać do szpitala. W szpitalu,

Bardziej szczegółowo

30-dniowe #FajneWyzwanie Naucz się prowadzić Dziennik!

30-dniowe #FajneWyzwanie Naucz się prowadzić Dziennik! 30-dniowe #FajneWyzwanie Naucz się prowadzić Dziennik! Witaj w trzydziestodniowym wyzwaniu: Naucz się prowadzić dziennik! Wydrukuj sobie cały arkusz, skrupulatnie każdego dnia uzupełniaj go i wykonuj zadania

Bardziej szczegółowo

SPRAWDZIAN KOMPETENCJI DRUGOKLASISTY. Czy rodzice lubią zwierzęta? 2013

SPRAWDZIAN KOMPETENCJI DRUGOKLASISTY. Czy rodzice lubią zwierzęta? 2013 Imię i nazwisko ucznia... Wypełnia nauczyciel Klasa... SPRAWDZIAN KOMPETENCJI DRUGOKLASISTY Numer ucznia w dzienniku Instrukcja dla ucznia Czy rodzice lubią zwierzęta? 2013 TEST Z JĘZYKA POLSKIEGO Czas

Bardziej szczegółowo

MAŁA JADWINIA nr 11. o mała Jadwinia p. dodatek do Jadwiżanki 2 (47) Opracowała Daniela Abramczuk

MAŁA JADWINIA nr 11. o mała Jadwinia p. dodatek do Jadwiżanki 2 (47) Opracowała Daniela Abramczuk o mała Jadwinia p MAŁA JADWINIA nr 11 Opracowała Daniela Abramczuk Zdjęcie na okładce Julia na huśtawce pochodzą z książeczki Julia święta Urszula Ledóchowska za zgodą Wydawnictwa FIDES. o Mała Jadwinia

Bardziej szczegółowo

Ilustracje. Kasia Ko odziej. Nasza Księgarnia

Ilustracje. Kasia Ko odziej. Nasza Księgarnia Ilustracje Kasia Ko odziej Nasza Księgarnia Copyright by Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2014 Text by Katarzyna Majgier 2014 Projekt okładki i ilustracje Kasia Kołodziej 1. Wyobraźnia cioci Gosi

Bardziej szczegółowo

NUMER WIOSENNO - WAKACYJNY MAJ CZERWIEC 2016 GAZETKA SZKOLNA -- SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 IM. KSIĄŻĄT PSZCZYŃSKICH W PSZCZYNIE W TYM NUMERZE:

NUMER WIOSENNO - WAKACYJNY MAJ CZERWIEC 2016 GAZETKA SZKOLNA -- SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 IM. KSIĄŻĄT PSZCZYŃSKICH W PSZCZYNIE W TYM NUMERZE: GAZETKA SZKOLNA -- SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 IM. KSIĄŻĄT PSZCZYŃSKICH W PSZCZYNIE NUMER WIOSENNO - WAKACYJNY MAJ CZERWIEC 2016 W TYM NUMERZE: - RELACJA Z PRZEDSTAWIENIA W CENTRUM KULTURY - PRZYRODNICZA CIEKAWOSTKA

Bardziej szczegółowo

Wycieczka do Karpacza

Wycieczka do Karpacza Dnia 9 maja uczniowie klas IV VI wyjechali na trzydniową wycieczkę do Karpacza. Opiekowały się nimi p. Lidka Wojciechowska, p. Ksenia Jańska, p. Dominika Małolepsza oraz p. Lidka Mucha, mama Julki i Fabiana.

Bardziej szczegółowo

Szczęśliwa podróż Wiktoria Gurgul Klasa III

Szczęśliwa podróż Wiktoria Gurgul Klasa III Szczęśliwa podróż Pewnego dnia nasza klasa III pojechała nad morze. Tam popłynęliśmy statkiem. Płynęliśmy długo, ale się opłaciło. Nagle Szymon zauważył wyspę i powiedział żeby tam popłynąć, więc popłynęliśmy.

Bardziej szczegółowo

Uzupełnij: Vorname:..

Uzupełnij: Vorname:.. Uzupełnij: Vorname:.. Name: Geburtsdatum:.. Land:. Adresse:. Telefonnummer: E-Mail:.. Schule:... Klasse:... Geschwister:.. Lieblingsfach: Lieblingslehrer:. Freunde: Haustiere:.. Hobbys:. Freizeit:. Tam,

Bardziej szczegółowo

Przepraszam, w czym mogę pomóc?

Przepraszam, w czym mogę pomóc? Ed polonistyczna Ad@ i J@ś na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa II, pakiet 68, s. Przepraszam, w czym mogę pomóc? Wysłuchaj uważnie opowiadania. Pomocna dłoń Bardzo lubię chodzić z mamą

Bardziej szczegółowo

Rozdział 1. Pierwszy dzień w czwartej klasie.

Rozdział 1. Pierwszy dzień w czwartej klasie. ,,W czwartej klasie WSTĘP W tej książce największą bohaterką jest Karolina. Karolina ma 10 lat. Ma ciemne czarne włosy. Niebieskie oczy, krzywe zęby. Bardzo lubi się ubierać w trampki, bluzy, dresy czyli

Bardziej szczegółowo

Uwaga, niebezpieczeństwo w sieci!

Uwaga, niebezpieczeństwo w sieci! W samo południe 14 Uwaga, niebezpieczeństwo w sieci! przed czytaniem 1. W internecie można znaleźć wiele rzeczy. W internecie, czyli właściwie gdzie? Opracujcie hasło INTERNET na podstawie własnych skojarzeń

Bardziej szczegółowo

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, pakiet 159, s. 1 KARTA:... Z KLASY:...

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, pakiet 159, s. 1 KARTA:... Z KLASY:... polonistyczna Ad@ i J@ś na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, pakiet 59, s. Wakacyjne zabawy Posłuchaj opowiadania Lato w mieście. Lato w mieście W zeszłym roku Ada i Jaś spędzili lato w swoim

Bardziej szczegółowo

STARY TESTAMENT. NARODZINY BLIŹNIĄT 9. NARODZINY BLIŹNIĄT

STARY TESTAMENT. NARODZINY BLIŹNIĄT 9. NARODZINY BLIŹNIĄT NARODZINY BLIŹNIĄT 40 Izaak modlił się do Pana Boga, by ten dał jemu i Rebece dzieci. Pan Bóg wysłuchał jego prośby i Rebeka urodziła bliźnięta. Najpierw urodził się Ezaw, a zaraz po nim Jakub, który trzymał

Bardziej szczegółowo

Jestem pewny, że Szymon i Jola. premię. (dostać) (ja) parasol, chyba będzie padać. (wziąć) Czy (ty).. mi pomalować mieszkanie?

Jestem pewny, że Szymon i Jola. premię. (dostać) (ja) parasol, chyba będzie padać. (wziąć) Czy (ty).. mi pomalować mieszkanie? CZAS PRZYSZŁY GRY 1. Gra ma na celu utrwalenie form i zastosowania czasu przyszłego niedokonanego i dokonanego. Może być przeprowadzona jako gra planszowa z kostką i pionkami, albo w formie losowania porozcinanych

Bardziej szczegółowo

Demokracja co to znaczy?

Demokracja co to znaczy? społeczna Ad@ i J@ś na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa III, pakiet 11, s. 1 1 Demokracja co to znaczy? Zaznacz, jeżeli informacja jest prawdziwa, lub, jeżeli jest nieprawdziwa. Demokracja

Bardziej szczegółowo

MAŁGORZATA PAMUŁA-BEHRENS, MARTA SZYMAŃSKA

MAŁGORZATA PAMUŁA-BEHRENS, MARTA SZYMAŃSKA Wyprawa do Australii Moja mama ma brata w Australii. Jest inżynierem w kopalni złota. Australia jest tak wielka, że do pracy musi latać samolotem! W tym roku, w wakacje, jedziemy go odwiedzić. Kiedy w

Bardziej szczegółowo

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa III, pakiet 109, s. 1 KARTA:... Z KLASY:...

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa III, pakiet 109, s. 1 KARTA:... Z KLASY:... polonistyczna Ad@ i J@ś na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa III, pakiet 09, s. To nie moja wina! Przeczytaj uważnie opowiadanie. Edyta Krawiec To nie moja wina Latać, poczuć się jak ptak.

Bardziej szczegółowo

Geneza. Plan wydarzeń

Geneza. Plan wydarzeń Geneza Geneza Pomysł napisania opowiadania o Lampo powstał, kiedy Roman Pisarski poznał historię psa, która została opisana we włoskiej gazecie. Plan wydarzeń 1. Pies przyjeżdża do Marittimy. 2. Zawiadowca

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 To jest moje ukochane narzędzie, którym posługuję się na co dzień w Fabryce Opowieści, kiedy pomagam swoim klientom - przede wszystkim przedsiębiorcom, właścicielom firm, ekspertom i trenerom - w taki

Bardziej szczegółowo

Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii

Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii Polska Szkoła Sobotnia im. Jana Pawla II w Worcester Opracował: Maciej Liegmann 30/03hj8988765 03/03/2012r. Wspólna decyzja? Anglia i co dalej? Ja i Anglia. Wielka

Bardziej szczegółowo

W kaszubskiej krainie

W kaszubskiej krainie polonistyczna Ad@ i J@ś na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa III, pakiet 93, s. 1 1 W kaszubskiej krainie Przeczytaj uważnie legendę o powstaniu Kaszub. Edyta Krawiec Legenda o Kaszubach

Bardziej szczegółowo

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa III, pakiet 3, s. 1 KARTA:... Z KLASY:...

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa III, pakiet 3, s. 1 KARTA:... Z KLASY:... polonistyczna Ad@ i J@ś na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa III, pakiet, s. Nasze szkolne sprawy Przeczytajcie tekst opowiadania z podziałem na role. Zwróć uwagę na zachowanie bohaterów.

Bardziej szczegółowo

Ekologiczne działania w postaci historyjki. Ratowanie kasztanowców. Our Eco Story. PG 13 Radom

Ekologiczne działania w postaci historyjki. Ratowanie kasztanowców. Our Eco Story. PG 13 Radom Ekologiczne działania w postaci historyjki Our Eco Story Ratowanie kasztanowców Ra PG 13 Radom Historia kasztanowca D awno, dawno temu w samym środku miejskiego parku wyrosło małe drzewko. Słoneczko ogrzewało

Bardziej szczegółowo

Podróże w czasie. Autor: Maja Kleiber Ilustracje: Maja Kleiber

Podróże w czasie. Autor: Maja Kleiber Ilustracje: Maja Kleiber Podróże w czasie Autor: Maja Kleiber Ilustracje: Maja Kleiber 1 Rozdział I Opowieści dziadka Ludwika Pewnego zwyczajnego, zimowego wieczoru, jak każdego dnia dziadek zaprosił nas przed kominek i zaczął

Bardziej szczegółowo

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska

BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska BEZPIECZNY MALUCH NA DRODZE Grażyna Małkowska spektakl edukacyjno-profilaktyczny dla najmłodszych. (Scenografia i liczba aktorów - zależne od wyobraźni i możliwości technicznych reżysera.) Uczeń A - Popatrz

Bardziej szczegółowo

Rys. Gabriela Piersa PODWODNY ŚWIAT

Rys. Gabriela Piersa PODWODNY ŚWIAT Rys. Gabriela Piersa PODWODNY ŚWIAT Wstęp Drogi Czytelniku, oddajemy w Twoje ręce pierwszego ebooka napisanego przez dzieci z Przedszkola Samorządowego w Olszewie- Borkach. Nasi młodzi autorzy sami stworzyli

Bardziej szczegółowo

www.abcprzedszkola.pl

www.abcprzedszkola.pl 1 do artykułu z cyklu Bajkowe Abecadło autorstwa Chanthy E.C. zamieszczonego na www.abcprzedszkola.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Występują: Narrator (przedszkolanka lub rodzic) Brzydkie Kaczątko Mama

Bardziej szczegółowo

Nazywam się Maria i chciałabym ci opowiedzieć, jak moja historia i Święta Wielkanocne ze sobą się łączą

Nazywam się Maria i chciałabym ci opowiedzieć, jak moja historia i Święta Wielkanocne ze sobą się łączą Nazywam się Maria i chciałabym ci opowiedzieć, jak moja historia i Święta Wielkanocne ze sobą się łączą Jako mała dziewczynka miałam wiele marzeń. Chciałam pomagać innym ludziom. Szczególnie starzy, samotni

Bardziej szczegółowo

Przedstawienie. Kochany Tato, za tydzień Dzień Ojca. W szkole wystawiamy przedstawienie. Pani dała mi główną rolę. Będą występowa-

Przedstawienie. Kochany Tato, za tydzień Dzień Ojca. W szkole wystawiamy przedstawienie. Pani dała mi główną rolę. Będą występowa- Przedstawienie Agata od kilku dni była rozdrażniona. Nie mogła jeść ani spać, a na pytania mamy, co się stało, odpowiadała upartym milczeniem. Nie chcesz powiedzieć? mama spojrzała na nią z troską. Agata

Bardziej szczegółowo

Spacer? uśmiechnął się zając. Mógłbyś używać nóg do bardziej pożytecznych rzeczy.

Spacer? uśmiechnął się zając. Mógłbyś używać nóg do bardziej pożytecznych rzeczy. Zając wychodził z siebie ze złości i krzyczał: Biegniemy jeszcze raz, jeszcze raz wkoło! Nie ma sprawy, odparł jeż, Ile razy masz ochotę. Biegał więc zając siedemdziesiąt trzy razy, a jeż ciągle dotrzymywał

Bardziej szczegółowo

- Ola, zobacz jaki piękny motyl. Ola tak się zachwyciła motylem, że głośno krzyknęła:

- Ola, zobacz jaki piękny motyl. Ola tak się zachwyciła motylem, że głośno krzyknęła: NIEZWYKŁA PRZYGODA Jakiś czas temu w pewnej wiosce nieopodal lasu żyła sobie mała dziewczynka o imieniu Ania. Ania miała 6 lat. Pewnego ciepłego, letniego dnia, Ania postanowiła, że pójdzie do lasu na

Bardziej szczegółowo

Bajkę zilustrowały dzieci z Przedszkola Samorządowego POD DĘBEM w Karolewie. z grupy Leśne Ludki. wychowawca: mgr Katarzyna Leopold

Bajkę zilustrowały dzieci z Przedszkola Samorządowego POD DĘBEM w Karolewie. z grupy Leśne Ludki. wychowawca: mgr Katarzyna Leopold KOSMITA W PRZEDSZKOLU B.B Jadach Bajkę zilustrowały dzieci z Przedszkola Samorządowego POD DĘBEM w Karolewie z grupy Leśne Ludki wychowawca: mgr Katarzyna Leopold Pawełek wpadł zdyszany do sali prosto

Bardziej szczegółowo

Siedzę sobie w ciepły wieczór, patrząc w bezkres gwiazd. Wypatruję tej szczęśliwej, która wiedzie nas.

Siedzę sobie w ciepły wieczór, patrząc w bezkres gwiazd. Wypatruję tej szczęśliwej, która wiedzie nas. Siedzę sobie w ciepły wieczór, patrząc w bezkres gwiazd. Wypatruję tej szczęśliwej, która wiedzie nas. Lecz jest trudno coś wypatrzeć, z miliard w górze ciał gwiazd i planet, i galaktyk Mętlik w głowie

Bardziej szczegółowo

TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta)

TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta) TRYB ROZKAZUJĄCY A2 / B1 (wersja dla studenta) Materiał prezentuje sposób tworzenia form trybu rozkazującego dla każdej koniugacji (I. m, -sz, II. ę, -isz / -ysz, III. ę, -esz) oraz część do ćwiczeń praktycznych.

Bardziej szczegółowo

Rozumiem, że prezentem dla pani miał być wspólny wyjazd, tak? Na to wychodzi. A zdarzały się takie wyjazdy?

Rozumiem, że prezentem dla pani miał być wspólny wyjazd, tak? Na to wychodzi. A zdarzały się takie wyjazdy? Praga Cieszyłam się jak dziecko. Po tylu latach Doczekałam się. Mój mąż spytał mnie: Jaki chcesz prezent na rocznicę?. Czy chce pani powiedzieć, że nigdy wcześniej? Jakby pan wiedział, przez pięćdziesiąt

Bardziej szczegółowo

STARY TESTAMENT. NARODZINY BLIŹNIAT 9. NARODZINY BLIŹNIĄT

STARY TESTAMENT. NARODZINY BLIŹNIAT 9. NARODZINY BLIŹNIĄT NARODZINY BLIŹNIĄT 41 Izaak modlił się do Pana Boga, by ten dał jemu i Rebece dzieci. Pan Bóg wysłuchał jego prośby i Rebeka urodziła bliźnięta. Najpierw urodził się Ezaw, a zaraz po nim Jakub, który trzymał

Bardziej szczegółowo

Nie ruszaj, to moje!

Nie ruszaj, to moje! Nie ruszaj, to moje! 1 Nie ruszaj, to moje! Głośno wrzasnął chłopak z przeciwległego kąta piaskownicy, podbiegł i mocno popchnął Marysię, tak, że zatoczyła się i upadła na mokry piasek. Jej serce głośno

Bardziej szczegółowo

Karta pracy 8. Przed imprezą

Karta pracy 8. Przed imprezą Karta pracy 8 Przed imprezą Mini rozmowy 1 D: - W weekend jest impreza u Agi. Mogę iść? R: - Impreza? Z jakiej okazji? D:- Są jej urodziny. R: -Kiedy dokładnie? D: - W piątek, zaczyna się o siódmej. Mogę

Bardziej szczegółowo

Ulubione zabawki. "Pluszowy miś" Ola Szulejko. "Mój misiaczek" Karolina Parzybut. "Mój misiaczek" Karolina Parzybut

Ulubione zabawki. Pluszowy miś Ola Szulejko. Mój misiaczek Karolina Parzybut. Mój misiaczek Karolina Parzybut Ulubione zabawki "Pluszowy miś" Ola Szulejko Miś, miś, piękny miś, z którym każdy śpi dziś. Już zgadliście? Bo ja tak! To wasz wspaniały pluszak. Wasza mama i wasz tata, też z nim kiedyś spali. A wiecie,

Bardziej szczegółowo

dla mamy Joanna Wilkońska Książka ze stronami do kolorowania Wydawnictwo WAM

dla mamy Joanna Wilkońska Książka ze stronami do kolorowania Wydawnictwo WAM dla mamy Joanna Wilkońska Wydawnictwo WAM Książka ze stronami do kolorowania Wydawnictwo WAM, 2012 tekst: Joanna Wilkońska ilustracje i opracowanie graficzne: Piotr Warisch korekta: Jadwiga Zięba ISBN

Bardziej szczegółowo

VII ODPOCZYWAM PRZY DOMU POD DRZEWEM NA TRAWIE PRZYIMEK

VII ODPOCZYWAM PRZY DOMU POD DRZEWEM NA TRAWIE PRZYIMEK VII ODPOCZYWAM PRZY DOMU POD DRZEWEM NA TRAWIE PRZYIMEK I. Proszę wybrać poprawne wyrażenie przyimkowe. Moja ciocia mieszka w górach / w górze / na górach. 1. Chcę mieć dom nad morze / nad morzem / na

Bardziej szczegółowo

Jakieś 12 godzin później dotarliśmy do miasta Darwin w Australii. Zostaliśmy tam 2 dni, dlatego że byliśmy zmęczeni i potrzebowaliśmy odpoczynku.

Jakieś 12 godzin później dotarliśmy do miasta Darwin w Australii. Zostaliśmy tam 2 dni, dlatego że byliśmy zmęczeni i potrzebowaliśmy odpoczynku. Dnia 24 września 1984 roku postanowiłam wyruszyć w podróż. Ustaliłam z moją załogą, że przyjmiemy nowego majtka do sprzątania pokładu. Po 2 dniach zgłosił się do nas pewien chłopak. Miał 14 lat. Nie przedstawił

Bardziej szczegółowo

Język polski marzec. Klasa V. Teraz polski! 5, rozdział VII. Wymogi podstawy programowej: Zadania do zrobienia:

Język polski marzec. Klasa V. Teraz polski! 5, rozdział VII. Wymogi podstawy programowej: Zadania do zrobienia: Język polski marzec Klasa V Teraz polski! 5, rozdział VII Wymogi podstawy programowej: równoważnik, zdania: pojedyncze, złożone (zdania składowe); pisownia nie z różnymi częściami mowy; redagowanie kartki

Bardziej szczegółowo

Część I Konwersacja Przeprowadź z egzaminatorem trzy rozmowy na zaproponowane przez niego tematy.

Część I Konwersacja Przeprowadź z egzaminatorem trzy rozmowy na zaproponowane przez niego tematy. 1. tétel 1/1. oldal Zestaw abiturienta ZESTAW 1 Za chwilę przystąpisz do egzaminu ustnego. Zestaw pytań składa się z trzech części (zadań). W części II i III masz 30 sekund na zastanowienie się i przygotowanie

Bardziej szczegółowo

"PRZYGODA Z POTĘGĄ KOSMICZNA POTĘGA"

PRZYGODA Z POTĘGĄ KOSMICZNA POTĘGA "PRZYGODA Z POTĘGĄ KOSMICZNA POTĘGA" Maciej Rak kl.4a 1 PEWNEGO DNIA W SZKOLE NA LEKCJI MATEMATYKI: PANI: Dzieci, proszę o ciszę!!! STAŚ: Słuchajcie pani, bo jak nie, to zgłoszę wychowawczyni żeby wpisała

Bardziej szczegółowo

OGRÓD EDEN, WYGNANIE Z RAJU

OGRÓD EDEN, WYGNANIE Z RAJU OGRÓD EDEN, WYGNANIE Z RAJU 5 Pan Bóg zasadził ogród, w którym rosły piękne drzewa i których owoce można było jeść. Umieścił też pośrodku tego ogrodu drzewo życia oraz drzewo poznania dobra i zła. Ogród

Bardziej szczegółowo

Witajcie dzieci! Powodzenia! Czekam na Was na końcu trasy!

Witajcie dzieci! Powodzenia! Czekam na Was na końcu trasy! Witajcie dzieci! To ja Kolorowy Potwór! Przez te kilka dni zdążyliście mnie już poznać. Na zakończenie naszych zajęć dotyczących emocji przygotowałem dla Was zabawę, podczas której sprawdzicie ile udało

Bardziej szczegółowo

Nagrodzone prace

Nagrodzone prace Wyniki konkursu 1. miejsce - Julia Turek kl. 1a 2. miejsce - Maciej Kloc kl.4c, Matylda Folgart kl. 4b 3.miejsce - Miłosz Kopka kl. 3c, Monika Pszczoła kl. 5b, Rafał Zieliński kl. 6a Wyróżnienia: Hania

Bardziej szczegółowo

Odkrywam Muzeum- Zamek w Łańcucie. Przewodnik dla osób ze spektrum autyzmu

Odkrywam Muzeum- Zamek w Łańcucie. Przewodnik dla osób ze spektrum autyzmu Odkrywam Muzeum- Zamek w Łańcucie Przewodnik dla osób ze spektrum autyzmu Dzisiaj odwiedzę Muzeum- Zamek w Łańcucie! Zamek w Łańcucie był domem dwóch rodzin. Zamek wybudował czterysta lat temu książę Stanisław

Bardziej szczegółowo

Copyright by Wydawnictwo SBM Sp. z o.o., Warszawa 2014 Copyright for the illustrations by Wydawnictwo SBM, Warszawa 2014

Copyright by Wydawnictwo SBM Sp. z o.o., Warszawa 2014 Copyright for the illustrations by Wydawnictwo SBM, Warszawa 2014 Copyright by Wydawnictwo SBM Sp. z o.o., Warszawa 2014 Copyright for the illustrations by Wydawnictwo SBM, Warszawa 2014 Tekst: Zespół redakcyjny Ilustracje: Blanka Olasik Projekt layoutu i okładka: Wojciech

Bardziej szczegółowo

ZBIÓR OPOWIADAŃ. UCZNIÓW KLAS II i III NAGRODZONYCH W ROKU SZKOLNYM 2006 / 2007

ZBIÓR OPOWIADAŃ. UCZNIÓW KLAS II i III NAGRODZONYCH W ROKU SZKOLNYM 2006 / 2007 ZBIÓR OPOWIADAŃ UCZNIÓW KLAS II i III NAGRODZONYCH W ROKU SZKOLNYM 2006 / 2007 Ocena i korekta Maria Fojut Danuta Kiereta Anna Pernaczyńska OPOWIADANIA UCZNIÓW KLAS II Ada Maryniaczyk II d miejsce I Księżniczka

Bardziej szczegółowo

Paulina Grzelak MAGICZNY ŚWIAT BAJEK

Paulina Grzelak MAGICZNY ŚWIAT BAJEK Paulina Grzelak MAGICZNY ŚWIAT BAJEK Copyright by Paulina Grzelak & e-bookowo Grafika na okładce: shutterstock Projekt okładki: e-bookowo ISBN 978-83-7859-450-5 Wydawca: Wydawnictwo internetowe e-bookowo

Bardziej szczegółowo

Uratowanie Prosiaczka

Uratowanie Prosiaczka Streszczenie W czasie tego długotrwałego deszczu Krzyś siedział w domu i rozmyślał o różnych rzeczach. Każdego dnia rano wychodził z parasolem i wtykał patyczek w miejsce, do którego dochodziła woda. Któregoś

Bardziej szczegółowo

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady,

Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH. Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady, Laura Mastalerz, gr. IV Izabella Mastalerz siostra, III kl. S.P. Nr. 156 BAJKA O WARTOŚCIACH Dawno, dawno temu, w dalekim kraju istniały następujące osady, w których mieszkały wraz ze swoimi rodzinami:

Bardziej szczegółowo

MAŁGORZATA PAMUŁA-BEHRENS, MARTA SZYMAŃSKA. Kim będę?

MAŁGORZATA PAMUŁA-BEHRENS, MARTA SZYMAŃSKA. Kim będę? Kim będę? Robert popsuł półkę na książki w klasie. Nikt się nie zdziwił, bo Robert to rozrabiaka. Tydzień później przyniósł nową półkę i to wszystkich zdziwiło. Powiedział, że sam ją zrobił i nikt mu nie

Bardziej szczegółowo

Kto chce niech wierzy

Kto chce niech wierzy Kto chce niech wierzy W pewnym miejscu, gdzie mieszka Bóg pojawił się mały wędrowiec. Przysiadł na skale i zapytał: Zechcesz Panie ze mną porozmawiać? Bóg popatrzył i tak odpowiedział: mam wiele czasu,

Bardziej szczegółowo

BURSZTYNOWY SEN. ALEKSANDRA ADAMCZYK, 12 lat

BURSZTYNOWY SEN. ALEKSANDRA ADAMCZYK, 12 lat BURSZTYNOWY SEN ALEKSANDRA ADAMCZYK, 12 lat Jestem bursztynnikiem. Myślę, że dobrym bursztynnikiem. Mieszkam w Gdańsku, niestety, niewiele osób mnie docenia. Jednak jestem znany z moich dziwnych snów.

Bardziej szczegółowo

POWTÓRZENIE WIADOMOŚ CI PRZED TESTEM

POWTÓRZENIE WIADOMOŚ CI PRZED TESTEM POWTÓRZENIE WIADOMOŚ CI PRZED TESTEM KLASA 4 Przeczytaj uważnie tekst i wykonaj zadania Katarzyna Jędraszko, Spotkać przyjaciela! Dawno, dawno temu, gdzieś w spróchniałym pniu żył mały robaczek. Miał na

Bardziej szczegółowo

BAJKA O PRÓCHNOLUDKACH I RADOSNYCH ZĘBACH

BAJKA O PRÓCHNOLUDKACH I RADOSNYCH ZĘBACH PREZENTUJE: BAJKA O PRÓCHNOLUDKACH I RADOSNYCH ZĘBACH SCENARIUSZ I RYSUNKI: DOROTA MILCZARSKA CZEŚĆ, pewnie często słyszysz, że mycie zębów jest bardzo ważne, no i że musimy to robić najlepiej po każdym

Bardziej szczegółowo

W Beskidzie Sądeckim

W Beskidzie Sądeckim W Beskidzie Sądeckim z naszą klasą 2d spędziliśmy najciekawsze chwile w tym roku szkolnym. Wyruszyliśmy pociągiem z Białegostoku o 5.08 (bardzo rano), ale w doskonałych humorach. Pod opieką p. Joanny Gaweł

Bardziej szczegółowo

,,Złośnica. Uważam, że warto być dobrym, bo nie jest się wtedy. samotnym i ma się dużo przyjaciół.

,,Złośnica. Uważam, że warto być dobrym, bo nie jest się wtedy. samotnym i ma się dużo przyjaciół. ,,Złośnica W małym miasteczku w pewnej szkole była sobie dziewczynka o imieniu Złośnica. W szkole wszyscy ja znali. Codziennie każdemu robiła na złość. Idąc korytarzem każdego popychała i podkładała nogi.

Bardziej szczegółowo

Pewien człowiek miał siedmiu synów, lecz ciągle nie miał córeczki, choć

Pewien człowiek miał siedmiu synów, lecz ciągle nie miał córeczki, choć troszeczkę, z każdego kubeczka wypiła łyczek, do ostatniego kubeczka rzuciła zaś obrączkę, którą zabrała ze sobą. Nagle usłyszała trzepot piór i poczuła podmuch powietrza. Karzełek powiedział: Panowie

Bardziej szczegółowo

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1)

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) Turysta: Dzień dobry! Kobieta: Dzień dobry panu. Słucham? Turysta: Jestem pierwszy raz w Krakowie i nie mam noclegu. Czy mogłaby mi Pani polecić jakiś hotel?

Bardziej szczegółowo

Hektor i tajemnice zycia

Hektor i tajemnice zycia François Lelord Hektor i tajemnice zycia Przelozyla Agnieszka Trabka WYDAWNICTWO WAM Był sobie kiedyś chłopiec o imieniu Hektor. Hektor miał tatę, także Hektora, więc dla odróżnienia rodzina często nazywała

Bardziej szczegółowo

Anioł Nakręcany. - Dla Blanki - Tekst: Maciej Trawnicki Rysunki: Róża Trawnicka

Anioł Nakręcany. - Dla Blanki - Tekst: Maciej Trawnicki Rysunki: Róża Trawnicka Maciej Trawnicki Anioł Nakręcany - Dla Blanki - Tekst: Maciej Trawnicki Rysunki: Róża Trawnicka Wersja Demonstracyjna Wydawnictwo Psychoskok Konin 2018 2 Maciej Trawnicki Anioł Nakręcany Copyright by Maciej

Bardziej szczegółowo

Witajcie!!! Zapraszam do lektury. Prawdziwi Przyjaciele

Witajcie!!! Zapraszam do lektury. Prawdziwi Przyjaciele Witajcie!!! Dziś chciałabym Wam zaprezentować wspaniałe prace klas III dotyczące przyjaźni i nie tylko Zapraszam do lektury Prawdziwi Przyjaciele To był słoneczny, bardzo gorący, wakacyjny dzień. Na łące

Bardziej szczegółowo

Powtórzenie wiadomości o czasowniku

Powtórzenie wiadomości o czasowniku Powtórzenie wiadomości o czasowniku 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna definicję czasownika, wymienia kategorie osoby, liczby, rodzaju, czasu i trybu, zna różnice między czasownikami dokonanymi i

Bardziej szczegółowo

Kielce, Drogi Mikołaju!

Kielce, Drogi Mikołaju! I miejsce Drogi Mikołaju! Kielce, 02.12.2014 Mam na imię Karolina, jestem uczennicą klasy 5b Szkoły Podstawowej nr 15 w Kielcach. Uczę się dobrze. Zbliża się 6 grudnia. Tak jak każde dziecko, marzę o tym,

Bardziej szczegółowo

Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. (1 J 4,11) Droga Uczennico! Drogi Uczniu!

Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. (1 J 4,11) Droga Uczennico! Drogi Uczniu! Droga Uczennico! Drogi Uczniu! Jesteś już uczniem i właśnie rozpoczynasz swoją przygodę ze szkołą. Poznajesz nowe koleżanki i nowych kolegów. Tworzysz razem z nimi grupę klasową i katechetyczną. Podczas

Bardziej szczegółowo