I. Rynek ogółem II. Media Telewizja... 3 Radio... 5 Prasa... 6 Internet... 7 Kino III. Sektory IV. Województwa...

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "I. Rynek ogółem... 3. II. Media... 3. Telewizja... 3 Radio... 5 Prasa... 6 Internet... 7 Kino... 8. III. Sektory... 8. IV. Województwa..."

Transkrypt

1

2 Spis treści I. Rynek ogółem... 3 II. Media... 3 Telewizja... 3 Radio... 5 Prasa... 6 Internet... 7 Kino... 8 III. Sektory... 8 IV. Województwa V. Prognoza... 11

3 Podsumowanie Według szacunków domu mediowego MPG, na przestrzeni trzech pierwszych kwartałów rynek reklamy wyniósł 5,45 mld złotych netto, co stanowi o 7,4% więcej niż w analogicznym okresie roku. Jedną z przyczyn tak znaczącego wzrostu były obniżone w skutek katastrofy smoleoskiej wydatki w kwietniu. Przy założeniu nieobniżonych wydatków wzrost wyniósłby 4,9%. Największą dynamikę wzrostu osiągnął rynek reklamy internetowej oscylując w całym badanym okresie w granicach 2. W rezultacie, wydatki na reklamę online można szacowad na około 856 mln złotych. Dziesięcioprocentowy wzrost zanotowała również reklama telewizyjna, na którą całościowe inwestycje sięgnęły 2,68 mld złotych. Natomiast inwestycje na reklamę radiową wzrosły o 9% do poziomu 404 mln. Nieznacznie powiększyły się również nakłady na reklamę w prasie kolorowej, które wyniosły 613 mln złotych, czyli o 1% więcej niż w zeszłym roku. W badanym okresie, mediami, które zanotowały spadki były kino, reklama zewnętrzna oraz gazety. Siedmioprocentowy spadek zanotowała reklama kinowa, sześcioprocentowy spadek reklama zewnętrzna zaś nakłady na promocję w gazetach spadły o 5%, w wyniku czego inwestycje w te media wyniosły odpowiednio 71 mln, 397 mln oraz 441 mln złotych netto. Wydatki na reklamę najintensywniej rosły w sektorach: farmaceutycznym (26%), finansowym (19%) oraz telekomunikacyjnym (14%). W przypadku sektora finansowego suma wszystkich inwestycji wzrosła przy stosunkowo niezmiennej liczbie aktywnych reklamodawców. W odniesieniu do konsumpcji mediów, największą dynamiką wzrostu charakteryzuje się Internet. W pierwszym półroczu 55% Polaków powyżej 16 r.ż. deklarowało, iż korzysta z sieci, co stanowi o 5 p.p. więcej niż w poprzednim roku. Popularnośd Internetu nie wpływa jednak na zmniejszenie roli lidera, czyli telewizji w roku średni czas poświęcany na oglądanie telewizji nie spadł i wyniósł około 192 minut. Dynamika wzrostu rynku reklamy zahamowała w trzecim kwartale, w wyniku czego całościowy wzrost trzech kwartałów zmniejszył się w porównaniu ze wzrostem samego pierwszego półrocza. Przede wszystkim, miesiące wakacyjne oraz wrzesieo przyniosły tylko dwuprocentowy wzrost inwestycji w telewizję. Również wzrost nakładów na promocję w radio zmniejszył się do poziomu 5%. Z drugiej zaś strony spadki pogłębiły się zwłaszcza w prasie codziennej, w którą inwestycje skurczyły się o 9%. 2 S t r o n a MPG Media Market Scan I-IX. Analiza rynku reklamy w Polsce.

4 I. Rynek ogółem Największy wpływ na wzrost rynku miał intensywny rozwój sektorów produktów farmaceutycznych, telekomunikacyjnych i finansowych. Według estymacji MPG, całkowita wartośd rynku reklamy na przestrzeni trzech pierwszych kwartałów roku wyniosła 5,43 mld złotych netto. W porównaniu do analogicznego okresu w roku rynek zwiększył się o 7,. Powodem tak istotnej różnicy pomiędzy a rokiem były obniżone po katastrofie smoleoskiej wydatki na reklamę gdyby obniżenia tego nie było rynek wzrósłby o ok. 4,9%, Na przestrzeni trzech pierwszych kwartałów największe wzrosty zanotowała reklama online. W wyniku wzrostu sięgającego niemal 2 rynek ten w trzech pierwszych kwartałach roku osiągnął wielkośd 856 mln. Rynek reklamy telewizyjnej również odnotował w okresie I-IX wzrost rzędu 1 w porównaniu do analogicznego okresu w roku. Struktura wydatków rynku mediowego w okresie I-IX roku OOH 7% Gazety 8% Magazyny 11% Radio 7% Internet 16% Kino TV 49% Źródło: Kantar Media, I-IX.: Nielsen Audience Measurement, I-IX. Reklama radiowa zanotowała w całym okresie od stycznia do września wzrost wydatków o 9% osiągając poziom 404 mln złotych netto. Wydatki na magazyny wzrosły o 1, do poziomu 613 mln złotych. Natomiast wydatki na pozostałe media spadły. Najsilniej skurczyły się inwestycje w reklamę zewnętrzną (spadek o 6%) oraz kinową (spadek o 7%) - spadając do poziomu (odpowiednio) 385 mln oraz 71 mln. Inwestycja w reklamę w gazetach również spadłą o około 5% do poziomu 441 mln złotych. 31% 15% Źródło: Kantar Media, I-IX. Najważniejszym sektorem posiadającym największy udział w całościowych wydatkach reklamowych jest sektor Żywnośd. Inwestycje na reklamę dóbr FMCG (Żywnośd plus Higiena i Pielęgnacja) stanowią prawie jedną piątą wszystkich wydatków. Duży udział w rynku mają również sektory telekomunikacyjny oraz farmaceutyczny, cieszące się odpowiednio dwunastooraz dziesięcioprocentowym udziałem w całościowych wydatkach reklamowych. Wzrosty w samym trzecim kwartale nie były już tak dynamiczne jak w pierwszym półroczu. Znacznie mniejszy niż w dwóch poprzedzających kwartałach, dwuprocentowy wzrost wydatków na telewizję był generowany głównie przez liderów tego rynku sektor farmaceutyczny oraz telekomunikacyjny. Ponadto z uwagi na październikowe wybory parlamentarne pojawiły się inwestycje ze sztabów wyborczych, które podbiły wynik trzeciego kwartału. Również wydatki na magazyny, analizując wyłącznie trzeci kwartał, spadły o 3%. W rezultacie całościowe wzrosty wydatków są mniejsze niż były w samym tylko trzecim kwartale. II. Media Telewizja Udział sektorów w wydatkach w okresie I-IX roku 9% 8% 1 1 8% 7% Finanse Handel Higiena i pielęgnacja Motoryzacja Produkty farmaceutyczne Telekomunikacja Żywnośd Inne Popularnośd telewizji utrzymuje się na niezmiennym, wysokim poziome. W I półroczu korzystanie z tego medium deklarowało około 95,4% Polaków, w 3 S t r o n a MPG Media Market Scan I-IX. Analiza rynku reklamy w Polsce.

5 Czas w minutach % RS analogicznym okresie poprzedniego roku procent ten był na dokładnie takim samym poziomie Oglądalnośd telewizji wg pór dnia w 1H i roku W okresie objętym badaniem najwięcej EqGRO zostało wygenerowane przez Grupę TVN, której udział w całościowej liczbie EgGRP stanowił 29%. Natomiast największą dynamikę w tej kategorii odnotowała Grupa Polsat 1. Zapełnienie czterech głównych kanałów wg godzin w I-IX roku 10 06:00-06:59 22:00-22:59 07:00-07:59 21:00-21:59 08:00-08:59 1H 1H 20:00-20: :00-09:59 Źródło: TGI SMG/KRC, I-VI.; I-VI. 1 19:00-19:59 10:00-10:59 Średni dzienny czas spędzany przed telewizorem oraz oglądalnośd w zależności od pór dnia w okresie od stycznia do września nie uległy większym zmianom. Polak przeciętnie spędzał przed telewizorem 192 minuty, zaś porą dnia, kiedy najwięcej Polaków oglądało telewizję był czas między 19 a Średni dzienny czas spędzany przed telewizją w I-IX 2008-, TG All I-IX 2008 I-IX 2009 I-IX I-IX Tematyczne Ogólnopolskie Źródło: Nielsen Audience Measurement, I-IX.2008; 2009; ; 18:00-18:59 17:00-17:59 16:00-16:59 15:00-15:59 Źródło: Nielsen Audience Measurement, I-IX. 11:00-11:59 12:00-12:59 13:00-13:59 14:00-14:59 TVP1 TVP2 Polsat TVN Polsat niezmiennie pozostaje najbardziej wyprzedaną ogólnopolską stacją. W okresie I-IX z ustawowych 12 minut reklam w godzinie sprzedane było 11m 47sek. Z uwagi na uregulowania prawne dotyczące telewizji publicznej, stacje TVP1 oraz TVP2 nie były równie mocno zapełnione reklamami. Stacja TVN oraz Polsat niemal przez całą dobę miały praktycznie całkowicie wyprzedany czas reklamowy Udział kategorii programowych w generowanych EqGRP w I-IX roku W ostatnich latach można zaobserwowad trend stopniowego skracania czasu oglądania stacji ogólnopolskich na rzecz stacji tematycznych. W średni dzienny czas spędzany na oglądaniu stacji tematycznych wyniósł 80 min. tymczasem w roku było to 76 min. Programy sportowe Programy kulturalne Programy informacyjne 5% 11% inne 4% 6% EqGRP wygenerowane w poszczególnych grupach kanałów w okresie I-IX i roku Grupa I-IX Udział I-IX Udział Dynamika Programy rozrywkowe i muzyczne 14% Filmy, seriale 6 Grupa TVN % % 11% Grupa TVP % % Grupa Polsat % % 1 Atmedia % - Discovery Źródło: Nielsen Audience Measurement, I-IX.. I-IX.; TG: All Źródło: Nielsen Audience Measurement, I-IX.; TG: All Na dzieo sporządzenia raportu dane za 3Q były niedostępne. 4 S t r o n a MPG Media Market Scan I-IX. Analiza rynku reklamy w Polsce.

6 %RS Programy z najwyższą oglądalnością w okresie I-IX roku Tytuł M JAK MILOSC (TVP 2) RANCZO (TVP1) Ojciec Mateusz (TVP 1) Seriale Rozrywkowe Informacyjne W kategorii programów informacyjnych dwie najwyższe oglądalności osiągnęły serwisy emitowane w telewizji publicznej: Teleexpres i Wiadomości, zaś na trzecim miejscu znalazły się TVN-owskie Fakty. Wśród programów rozrywkowych dużą popularnością cieszyły się programy muzyczne polegające na wyłanianiu zwycięzcy z dużej liczby zgłaszających się kandydatów na pierwszym miejscu znalazł się X- factor, zaraz potem plasował się program Must be the Music. Jednak najwyższe oglądalności ze wszystkich typów programów zanotowały seriale. Liderem w tej kategorii niezmiennie pozostaje M jak Miłośd. Co ciekawe, wszystkie trzy seriale, które osiągnęły w badanym okresie najwyższe oglądalności, dzieją się na wsi bądź w małych miasteczkach. 8% Żywnośd i napoje Udział sektorów w wydatkach na telewizję w okresie I-IX 28% 11% Produkty farmaceutyczne Finanse AMR % 18,1% 16,7% 1 Tytuł X-Factor (TVN) Must be the music (Polsat) Jaka to melodia? (TVP1) AMR % 16,5% 11,8% 11,1% 26% 15% 1 Telekomunikacja Środki higieny i pielęgnacji inne Tytuł Telexpress (TVP1) Wiadomości (TVP1) Fakty TVN (Polsat) Źródło: Nielsen Audience Measurement, I-IX., TG: All AM R% 14,2 % 14,0 % 11,4 % poprzednim roku, nie przekraczają 2 p.p. W porównaniu do roku udział w rynku wydatków telewizyjnych zwiększyły firmy z sektora farmaceutycznego oraz telekomunikacyjnego (o 2p.p) kosztem branży FMCG (spadki o 1 p.p dla sekt. Higiena i Pielęgnacja oraz Żywnośd). Pomimo tego nadal największe wydatki na reklamę w telewizji płyną z sektora spożywczego. W porównaniu do zmniejszyła się liczba reklamodawców osiągających najwyższe poziomy EgGRP. Wzrosła liczba emitujących nieco mniej między a EqGRP. Radio Liczba reklamodawców wg poziomu aktywności w telewizji w I-IX i roku EqGRP Radio jest niezmiennie jednym z najpopularniejszych mediów. W I półroczu roku 91% Polaków powyżej 16 roku życia deklarowało, że słucha radia i jest to nieznacznie mniej niż w analogicznym okresie roku kiedy wielkośd ta wyniosła 9. 15% 1 5% Liczba reklamodawców Udział EqGRP w całości Słuchalnośd radia wg pór dnia w 1H i roku Dynamika % -14% % 9% 33% % 18% 35% % 2-13% % 24% -7% Źródło: Nielsen Audience Measurement, I-IX., I-IX.; TG: All H 1H Źródło: Nielsen Audience Measurement, I-XI.; Kantar Media, I-IX.; TG: All Podział całościowych wydatków na telewizje w zależności od sektorów pozostaje stosunkowo niezmienny. Różnice w udziałach poszczególnych sektorów w porównaniu do analogicznego okresu w Źródło: TGI SMG/KRC, I-VI.; I-VI. 2 2 Na dzieo sporządzenia raportu dane za 3Q były niedostępne. 5 S t r o n a MPG Media Market Scan I-IX. Analiza rynku reklamy w Polsce.

7 Ilośd reklam wradiowych w tys %RS Polacy najczęściej słuchają radia w godzinach porannych. Jednak w pierwszym półroczu, w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, można zaobserwowad dośd znaczny spadek popularności radia w tych szczytowych, porannych godzinach. Liczba emisji reklam radiowych wg zasięgu stacji w I-IX i roku Zasięg I-IX Udział Pomimo zmian w słuchalności radia wzrosła liczba emisji reklam radiowych we wszystkich typach stacji. W okresie I-IX roku najwięcej reklam było wyemitowanych w stacjach miejskich i regionalnych. Jednak największą dynamikę wzrostu można było zaobserwowad w stacjach krajowych, gdzie pojawiło się o 26% więcej emisji niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Drugie pod względem dynamiki były stacje miejskie z 21% wzrostem I-IX Udział Liczba reklam radiowych wg godziny emisji, w I-IX i roku dynamika miejskie % 21% regionalne % % 15% ponadregionalne % % 13% krajowe % % 26% Źródło: Kantar Media, I-IX.; I-IX. Prasa Kolorowe magazyny cieszą się większą popularnością niż gazety codzienne. Jednak porównując deklarowane czytelnictwo w I półroczu i roku można zaobserwowad nieznaczny spadek w 86,8% Polaków twierdziło, że czyta magazyny i jest to o ok. 1p.p. mniej niż w roku poprzednim. Podobny spadek wystąpił również w odniesieniu do gazet w I półroczu 52, Polaków deklarowało czytanie gazet, w analogicznym okresie poprzedniego roku było to 53,6%. 1,5% 1, 0,5% 0, Czytelnictwo prasy wg pór dnia w 1H i roku magazyny 1H magazyny 1H gazety 1H gazety 1H 2 Źródło: TGI SMG/KRC, I-VI.;I-VI. 3 Spadki czytelnictwa nie spowodowały jednak zmniejszenia się liczby emisji reklam w prasie. Jedynie posiadająca bardzo mały udział w rynku prasa miejska zanotowała spadek liczby zamieszczanych reklam. Największa, trzyprocentowa dynamika wzrostu wystąpiła w liczbie reklam publikowanych w prasie regionalnej. Prasa o takim zasięgu posiada największy udział w całościowych wydatkach na prasę sięgający prawie Źródło: Kantar Media, I-VI.; I-VI. przyrost I-IX I-IX Wzrost liczby emitowanych reklam w okresie I-IX był najbardziej znaczący w pierwszej połowa dnia, między godziną 7 a 14. W tym przedziale czasowym największa różnice zanotowano dla godziny 11 i 12, kiedy to średnio pojawiło się o 26% więcej reklam niż w roku. zasięg Liczba emisji reklam w prasie wg zasięgu dystrybucji w I-IX i roku I-IX Udział I-IX Udział dynamika regionalne % % 3% krajowe % 1% miejskie 859 1% 800-7% Źródło: Kantar Media, I-XI.; I-XI. 3 Na dzieo sporządzenia raportu dane za 3Q były niedostępne. 6 S t r o n a MPG Media Market Scan I-IX. Analiza rynku reklamy w Polsce.

8 Średnia ilośd unikalnych użytkowników w miesiącu w mln % zmiana vs %RS % RS posiadających internet Internet Internet pozostaje medium o najwyższym tempie rozwoju. W pierwszym półroczu roku około 55% Polaków deklarowało, że korzysta z Internetu i jest ot o 3p.p więcej niż w poprzednim roku. 5% 4% 3% 1% Korzystanie z Internetu wg pór dnia w I-IX i roku zarówno w roku, jak i w poprzednim roku. Zaś połowa Internautów deklaruje, że wśród poszukiwanych informacji są te dotyczące marek i produktów. Prawie trzy czwarte internautów deklaruje również, że korzysta z poczty Typy poszukiwanych informacji, wśród użytkowników Internetu w 1H roku 64% 58% 68% 65% 53% 45% 39% 48% 44% 38% I-IX I-IX Źródło: TGI SMG/KRC, I-VI.; I-VI. 4 Polacy najchętniej korzystają z Internetu w godzinach wieczornych, między a 22. W przypadku tej części dnia wystąpił też największy wzrost użytkowników w porównaniu do poprzedniego roku. W I połowie roku najwięcej polskich internautów deklarowało, że korzysta z Internetu około 1-2 godz. (35,3%). Najpopularniejsze sposoby wykorzystywania Internetu wśród osób już posiadających Internet w 1H i roku poszukiwanie informacji poczta poszukuje informacji o markach i produktach korzystanie z komunikatorów czyta prasę 69% 71% % 51% 47% 47% H 1H Źródło: Net Track SMG/KRC, I-IV. 6 Internauci chętnie wykorzystują sied do poszukiwania informacji na temat swoich zainteresowao. Nieco mniej popularne jest wyszukiwanie materiałów potrzebnych do pracy i szkoły. Co ciekawe, w roku o 5 p.p wzrosła popularnośd wyszukiwania informacji z kraju i ze świata, co może wskazywad na rosnące zaufanie dla informacji w sieci oraz wzrost popularności witryn informacyjnych. Strony o największej miesięcznej liczby unikalnych użytkowników w I-VIII i roku Źródło: Net Track SMG/KRC, I-VI.; I-VI. 5 Jak pokazują statystyki bezsprzecznie najpopularniejszą motywacją surfowania w sieci jest poszukiwanie informacji. Sto procent internautów deklaruję, że Internet jest dla nich źródłem wiedzy, 1-8. Wzros % vs. poprzedni rok Źródło: Gemius, I-VIII.; I-VIII. 7 4 Na dzieo sporządzenia raportu dane za 2Q były niedostępne. 5 Na dzieo sporządzenia raportu dane za 3Q były niedostępne. 6 Na dzieo sporządzenia raportu dane za IX były niedostępne. 7 S t r o n a MPG Media Market Scan I-IX. Analiza rynku reklamy w Polsce.

9 Wydatki w mln PLN % RS Istotna rola Internetu jako źródła szybkiej informacji znajduje swoje potwierdzenie również w przypadku najczęściej odwiedzanych stron. W okresie od stycznia do sierpnia witryną o najwyższej liczbie unikalnych użytkowników była wyszukiwarka Google, zaraz potem plasowały się portale Onet.pl i Wirtualna Polska oraz portal społecznościowy Nasza Klasa. Jednak najszybszy rozwój odnotowuje Facebook ze wzrostem liczby unikalnych użytkowników o około 77% w stosunku do. Outdoor Pomimo wyborów parlamentarnych spadki w branży outdoorowej nie zatrzymały się. W całym okresie od początku roku wydatki na outdoor spadły o 6%, w wyniku czego szacuje się je na 397 mln złotych. Struktura sprzedanych tablic wg rodzajów w okresie I-IX roku Frontlight 27% Backlight 4% Billboard 33% do analogicznego okresu poprzedniego roku o 5 p.p. więcej Polaków deklaruje, że chodzi do kina Źródło: TGI SMG/KRC,I-IV.; I-IV. 8 III. Sektory Odwiedzanie kina w 1H i roku 3 37% przynajmniej raz w ciągu 12 m 23% 24% przynajmniej raz w ciągu 6m 1H 1H Wydatki top 7 sektorów w okresie I-IX i roku 14% % 19% 14% 6% Citylight 36% 200 Źródło: Kantar Media, I-IX. 0 Spadki, jakie są obserwowane od początku roku mogą stanowid pochodną stopniowego oczyszczania dużych miast z nośników reklamowych. Oprócz wydatków spadła również liczba sprzedanych tablic. Ze wszystkich typów nośników outdoorowych największe, dwunastoprocentowe spadki wystąpiły w odniesieniu do billboardów. Zaś cały rynek reklamy zewnętrznej zanotował, w porównaniu do analogicznego okresu, trzyprocentowy spadek liczby sprzedanych tablic. Kino Źródło: Nielsen Audience Measurement I-VI.; I-VI.; Kantar Media, I- VI.; I-VI. We wszystkich siedmiu największych sektorach wystąpiły wzrosty w inwestycjach reklamowych. Największą różnicę odnotowała branża farmaceutyczna, finansowa oraz telekomunikacyjna osiągając wzrosty sięgające 26%, 19% i 14%. Ze wszystkich badanych mediów kino cieszy się najmniejszą popularnością. Niemniej, w porównaniu 7 Na dzieo sporządzenia raportu dane za wrzesieo były niedostępne. 8 Na dzieo sporządzenia raportu dane za 2Q były niedostępne. 8 S t r o n a MPG Media Market Scan I-IX. Analiza rynku reklamy w Polsce.

10 Średnie wydatki w tys PLN Ilośd reklamodawców Media split w ramach poszczególnych sektorów w okresie I-IX roku Pielęgnacja, zmniejszyło swój udział w całościowych wydatkach reklamowych o 2 p.p. MOTORYZACJA FINANSE HANDEL HIGIENA I PIELĘGNACJA FARMACEUTYKI TELEKOMUNIKACJA ŻYWNOŚĆ 35% 3 47% 51% 67% 67% 21% 11% 13% 6% 13% 8 23% 13% 1 5% 5% 6% 13% 19% 7% 15% 16% 7% 1% 19% 4% 9% 1% 16% 13% 5% 6% 5% Źródło: Nielsen Audience Measurement I-IX.; Kantar Media, I-IX. 5% 5 10 Telewizja Internet Gazety Kina Magazyny Outdoor Radio Liczba reklamodawców a średnie wydatki w sektorze w okresie I-IX vs W przypadku farmaceutyków, higieny i pielęgnacji oraz żywności wiodącą rolę odgrywała telewizja. W okresie od stycznia do września handel charakteryzował się największym udziałem gazet w wydatkach reklamowych. Natomiast sektor finansowy miał największy ze wszystkich sektorów udział wydatków na reklamę internetową. Zaś reklama radiowa odgrywała stosunkowo największą rolę w budżetach reklamowych branż farmaceutycznej i handlowej. Udział wydatków 10 czołowych reklamodawców w nakładach danego sektora w okresie I-IX i roku Sektor I-IX I-IX różnica Finanse 38% 41% 3% Motoryzacja 57% 58% 1% Żywnośd i napoje 54% 51% -3% Farmaceutyki 6 63% 3% Higiena i pielęgnacja Telekomunikacja 84% 83% -1% Handel 53% 56% 3% Źródło: Nielsen Audience Measurement I-IX., I-IX.; Kantar Media, I-VI., I-VI. średnie wydatki I-IX średnie wydatki I-IX l. reklamodawców I-IX l. reklamodawców I-IX Źródło: Nielsen Audience Measurement I-IX., I-IX.; Kantar Media, I- IX., I-IX. Znaczny wzrost całościowych wydatków reklamowych w sektorze finansowym nastąpił pomimo niezmiennej liczby aktywnych reklamodawców. Natomiast w przypadku farmaceutyków tak znaczący wzrost inwestycji może stanowid pochodną pojawienia się nowych graczy, którzy z jednej strony inwestują swoje budżety, ale też zaostrzają konkurencję w tym sektorze. W segmencie żywności charakteryzującym się najwyższymi wydatkami reklamowymi liczba aktywnych reklamodawców oraz średnie wydatki reklamowe pozostały na niezmiennym poziomie. 10 największych reklamodawców we wszystkich sektorach, (poza Finansami), generowało ponad połowę całkowitych wydatków reklamowych w swoich branżach. Ponadto najwięksi gracze rynku farmaceutycznego, handlowego i finansowego zanotowali w okresie I-IX wzrosty udziału w wydatkach reklamowych na poziomie 3 p.p. Zaś Top 10, najsilniej skonsolidowanej branży Higiena i 9 S t r o n a MPG Media Market Scan I-IX. Analiza rynku reklamy w Polsce.

11 Finanse Handel Żywnośd Telekomunikacja Higiena Farmaceutyki Motoryzacja Struktura liczby wykorzystywanych mediów przez reklamodawców w czołowych 7 sektorach w okresie I-IX i roku 61% 79% 77% 76% 78% 78% 76% 86% 86% 2 9% 9% 14% 4% 16% 4% 13% 5% 6% 13% 3% 6% 14% 3% 5% 13% 6% 5% 1 1 Źródło: Kantar Media, I-IX.; I-IX. We wszystkich sektorach rynku zdecydowaną większośd stanowią reklamodawcy lokujący swoje wydatki reklamowe w jednym tylko medium. Zjawisko to najsilniej występuje w branży motoryzacyjnej, gdzie około 86% wszystkich reklamodawców inwestuje w jedno medium. Jednomediowe inwestycje sektora motoryzacyjnego były najczęściej lokowane w magazynach. Podobnie w innych branżach telekomunikacyjnej, finansowej, handlowej oraz higiena i pielęgnacja w przypadku inwestycji lokowanych w jednym medium najchętniej wybierane były magazyny. Potencjał innych mediów był najczęściej wykorzystywany przez reklamodawców z sektora finansowego oraz spożywczego. W przypadku reklamodawców z tych sektorów inwestujących w dwa media, najczęstszym połączeniem były gazety i magazyny. 6 19% 9% 1 81% 1 4% 4% 8 11% 4% 4% 59% 15% 9% 17% 6 16% 7% 17% Źródło: Kantar Media, I-IX.; I-IX. IV. Województwa Analizując trzy pierwsze kwartały roku można zaobserwowad, że najsilniej pod względem dotarcia mediów rozwinęły się województwa kujawskopomorskie oraz pomorskie, odnotowując wzrost liczby emisji radiowych reklam regionalnych, generowanych EqGRP i liczby dostępnych mediów. Na kolejnych miejscach uplasowały się województwa zachodniopomorskie oraz dolnośląskie. Najwięcej EqGRP wygenerowały województwa śląskie (8% całości), łódzkie (8%), oraz kujawsko-pomorskie (7%). Najwyższy stosunek liczby wygenerowanych EqGRP do liczby ludności odnotowały województwa opolskie, lubuskie i podlaskie. Najniższy stosunek woj. śląskie, małopolskie oraz mazowieckie. 10 S t r o n a MPG Media Market Scan I-IX. Analiza rynku reklamy w Polsce.

12 Zmiany w poziomie inwestycji oraz konsumpcji poszczególnych mediów I-IX vs 1H l. reklam l. reklam l. reklam l. aktywnych Wzrost penetracji Województwo kinowych radiowych* prasowych* kin l. EqGRP Internetu** woj. dolnośląskie 2 29% 3% 29% 4% 6% woj. kujawsko-pomorskie 4 18% 17% 9% woj. lubelskie -18% 27% 9 27% 17% woj. lubuskie -34% - -8% woj. łódzkie 1 8% -7% 25% 5% 4% woj. małopolskie 16% 15% -6% 136% -4% 5% woj. mazowieckie 4% 26% -7% -4% 8% woj. opolskie % -8% woj. podkarpackie -5 14% 14% -5% 14% woj. podlaskie -43% 19% -3% -3% woj. pomorskie 44% 2 8% 17% 8% woj. śląskie 6% 1-4% 1 1 7% woj. świętokrzyskie -47% 17% 3% 14% 6% woj. warmiosko-mazurskie 3 11% -6% 36% -1% woj. wielkopolskie 16% 2 4% - 6% woj. zachodniopomorskie 58% 2 4% 1 11% Measurement I-IX.; Kantar Media, I-IX.; TGI SMG/KRC I-III. *liczba emisji prasowych oraz radiowych dotyczy jedynie tytułów/stacji regionalnych i miejskich. ** Na dzieo sporządzenia raportu dane za wrzesieo były niedostępne. V. Prognoza MPG prognozuje, iż w roku wartośd rynku reklamy w Polsce wzrośnie o 3,6% w stosunku do roku poprzedniego. 11 S t r o n a MPG Media Market Scan I-IX. Analiza rynku reklamy w Polsce.

13 Uwaga: Wymagane jest, aby przy każdorazowym powoływaniu się na niniejszy dokument podawad źródło: MPG Media Market Scan I-IX. Analiza rynku reklamy w Polsce. Uwaga: Niniejsze opracowanie powstało na podstawie ogólnie dostępnych danych rynkowych, analiz własnych, danych telemetrycznych Nielsen Audience Measurement, badania TGI SMG/KRC oraz danych Kantar Media o wydatkach reklamowych brutto. Przedstawione wnioski mają charakter poglądowy. Opracowanie nie powinno byd źródłem wykorzystywanym w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych oraz innych, mogących mied skutki natury finansowej. 12 S t r o n a MPG Media Market Scan I-IX. Analiza rynku reklamy w Polsce.

Executive Summary... 2. I. Rynek ogółem... 3. II. Media... 3. Telewizja... 3 Radio... 5 Prasa... 6 Internet... 6 Outdoor... 7 Kino...

Executive Summary... 2. I. Rynek ogółem... 3. II. Media... 3. Telewizja... 3 Radio... 5 Prasa... 6 Internet... 6 Outdoor... 7 Kino... Spis treści Executive Summary... 2 I. Rynek ogółem... 3 II. Media... 3 Telewizja... 3 Radio... 5 Prasa... 6 Internet... 6 Outdoor... 7 Kino... 8 III. Sektory... 8 IV. Województwa... 10 V. Prognoza... 10

Bardziej szczegółowo

Executive Summary I. Rynek ogółem II. Media Telewizja... 3 Radio... 5 Prasa... 6 Internet... 7 Outdoor... 8 Kino...

Executive Summary I. Rynek ogółem II. Media Telewizja... 3 Radio... 5 Prasa... 6 Internet... 7 Outdoor... 8 Kino... Spis treści Executive Summary... 2 I. Rynek ogółem... 3 II. Media... 3 Telewizja... 3 Radio... 5 Prasa... 6 Internet... 7 Outdoor... 8 Kino... 8 III. Sektory... 9 IV. Województwa... 11 V. Prognoza... 11

Bardziej szczegółowo

Raport półroczny MPG I półrocze 2010 Sytuacja na rynku mediów

Raport półroczny MPG I półrocze 2010 Sytuacja na rynku mediów Warszawa, 29 lipca 2010 Raport półroczny MPG I półrocze 2010 Sytuacja na rynku mediów Według szacunków MPG wartość rynku mediowego w Polsce wzrosła wartościowo o niemal 12% w pierwszym półroczu 2010 w

Bardziej szczegółowo

Spis treści. Telewizja... 4 Radio... 6 Prasa... 8 Internet... 9 Kino... 11. [Wpisz tekst] Podsumowanie... 2. I. Rynek ogółem... 3. II. Media...

Spis treści. Telewizja... 4 Radio... 6 Prasa... 8 Internet... 9 Kino... 11. [Wpisz tekst] Podsumowanie... 2. I. Rynek ogółem... 3. II. Media... no [Wpisz tekst] Spis treści Podsumowanie... 2 I. Rynek ogółem... 3 II. Media... 4 Telewizja... 4 Radio... 6 Prasa... 8 Internet... 9 Kino... 11 III. Sektory... 13 [Wpisz tekst] Podsumowanie Według szacunków

Bardziej szczegółowo

Rozdział 8. Profile regionalne małych i średnich przedsiębiorstw

Rozdział 8. Profile regionalne małych i średnich przedsiębiorstw Melania Nieć, Maja Wasilewska, Joanna Orłowska Rozdział 8. Profile regionalne małych i średnich przedsiębiorstw Struktura podmiotowa Województwo dolnośląskie W 2012 r. w systemie REGON w województwie dolnośląskim

Bardziej szczegółowo

Rynek Pracy Specjalistów w II kwartale 2017 roku. Raport Pracuj.pl

Rynek Pracy Specjalistów w II kwartale 2017 roku. Raport Pracuj.pl Rynek Pracy Specjalistów w II kwartale 2017 roku Raport Pracuj.pl Rynek Pracy Specjalistów - II kwartał 2017 w liczbach Wzrost całkowitej liczby ofert pracy o 4% w porównaniu do II kwartału 2016 r. Najwięcej

Bardziej szczegółowo

Raport domu mediowego Starlink. Estymacja rynku reklamowego w Polsce po pierwszym kwartale 2007 r.

Raport domu mediowego Starlink. Estymacja rynku reklamowego w Polsce po pierwszym kwartale 2007 r. Raport domu mediowego Starlink Estymacja rynku reklamowego w Polsce po pierwszym kwartale 2007 r. Spis treści Rozdział 1.... 3 Wprowadzenie... Rozdział 2.... 4 Tendencje rozwoju rynku reklamowego... Rozdział

Bardziej szczegółowo

Rynek Pracy Specjalistów w I kwartale 2017 roku. Raport Pracuj.pl

Rynek Pracy Specjalistów w I kwartale 2017 roku. Raport Pracuj.pl Rynek Pracy Specjalistów w I kwartale 2017 roku Raport Pracuj.pl Rynek Pracy Specjalistów - I kwartał 2017 w liczbach 02 Wzrost całkowitej liczby ofert pracy o 11% w porównaniu do I kwartału 2016 r. Najwięcej

Bardziej szczegółowo

Udział w rynku, wielkość i struktura audytorium programów radiowych w IV kwartale 2010 r.

Udział w rynku, wielkość i struktura audytorium programów radiowych w IV kwartale 2010 r. BIURO KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI DEPARTAMENT PROGRAMOWY Udział w rynku, wielkość i struktura audytorium programów radiowych w IV kwartale 2010 r. WARSZAWA 2010 Analiza została przeprowadzona

Bardziej szczegółowo

Udział poszczególnych mediów w wydatkach reklamowych firm motoryzacyjnych w 2015 roku

Udział poszczególnych mediów w wydatkach reklamowych firm motoryzacyjnych w 2015 roku MOTORYZACJA Udział poszczególnych mediów w wydatkach reklamowych firm motoryzacyjnych w 2015 roku W 2015 roku firmy z branży motoryzacyjnej wydały na reklamę cennikowo blisko 1,8 mld zł. Z tego 33 proc.

Bardziej szczegółowo

Rozdział 4. Profile regionalne małych i średnich przedsiębiorstw. Województwo dolnośląskie

Rozdział 4. Profile regionalne małych i średnich przedsiębiorstw. Województwo dolnośląskie Melania Nieć, Joanna Orłowska, Maja Wasilewska Rozdział 4. Profile regionalne małych i średnich przedsiębiorstw Województwo dolnośląskie Struktura podmiotowa przedsiębiorstw aktywnych W 2013 r. o ponad

Bardziej szczegółowo

Raport upadłości polskich firm D&B Poland / II kwartał 2011 roku

Raport upadłości polskich firm D&B Poland / II kwartał 2011 roku Raport upadłości polskich firm D&B Poland / II kwartał roku W pierwszych sześciu miesiącach roku sądy gospodarcze ogłosiły upadłość 307 polskich przedsiębiorstw. Tym samym blisko 12 tys. Polaków straciło

Bardziej szczegółowo

Prezentacja dla inwestorów Wrzesień 2003

Prezentacja dla inwestorów Wrzesień 2003 Prezentacja dla inwestorów Wrzesień 3 Dane finansowe wg. MSR A g o r a S t a n w : r y n e k a A g o r a Wydatki na reklamę Wzrost przychodów w Agory CAGR 7,1% Rynek reklamy dzienników Rynek reklamy 9

Bardziej szczegółowo

Wydatki reklamowe w grudniu 2017

Wydatki reklamowe w grudniu 2017 Wydatki reklamowe w grudniu 2017 BRANŻE: FARMACJA FINANSE HANDEL MOTORYZACJA TELEKOMUNIKACJA Raport IMM: Wydatki reklamowe w wybranych branżach Instytut Monitorowania Mediów zbadał wydatki reklamowe w

Bardziej szczegółowo

Widownia audycji informacyjnych oraz publicystycznych w programach TVP 1, TVP 2, Polsat, TVN w październiku i listopadzie 2011

Widownia audycji informacyjnych oraz publicystycznych w programach TVP 1, TVP 2, Polsat, TVN w październiku i listopadzie 2011 Widownia audycji informacyjnych oraz publicystycznych w programach TVP 1, TVP 2, Polsat, TVN w październiku i listopadzie 2011 Analiza i opracowanie Justyna Reisner DEPARTAMENT MONITORINGU Celem analizy

Bardziej szczegółowo

Wyniki w 3 kwartale r. Prezentacja dla inwestorów listopad 2007 r. Prezentacja dla inwestor

Wyniki w 3 kwartale r. Prezentacja dla inwestorów listopad 2007 r. Prezentacja dla inwestor Wyniki w 3 kwartale 22 77 r. Prezentacja dla inwestor Prezentacja dla inwestorów listopad 27 r. SOLIDNE WYNIKI FINANSOWE GRUPY 3 2 Przychody 16% 13% Reklama 3 2 Koszty operacyjne 6% % 2 1 Sprzedaż egz.

Bardziej szczegółowo

RYNEK TELEWIZYJNY W III KWARTALE 2014 ROKU. Analiza i opracowanie Justyna Reisner

RYNEK TELEWIZYJNY W III KWARTALE 2014 ROKU. Analiza i opracowanie Justyna Reisner RYNEK TELEWIZYJNY W III KWARTALE 2014 ROKU Analiza i opracowanie Justyna Reisner WARSZAWA 2014 . Wskaźniki wykorzystywane w analizie Prezentowana analiza została przeprowadzona na podstawie telemetrycznego

Bardziej szczegółowo

RAPORT: PODSUMOWANIE ROZTRZYGNIĘTYCH PRZETARGÓW Z BRANŻY MEDYCZNEJ W IV KWARTALE 2012 ROKU. Kraków, 25.02.2013

RAPORT: PODSUMOWANIE ROZTRZYGNIĘTYCH PRZETARGÓW Z BRANŻY MEDYCZNEJ W IV KWARTALE 2012 ROKU. Kraków, 25.02.2013 Strona1 RAPORT: PODSUMOWANIE ROZTRZYGNIĘTYCH PRZETARGÓW Z BRANŻY MEDYCZNEJ W IV KWARTALE 2012 ROKU. Kraków, 25.02.2013 Strona2 Serwis Inwestycyjno - Przetargowy www.pressinfo.pl we współpracy z Grupą Marketingową

Bardziej szczegółowo

Sytuacja na rynku pracy w II kwartale 2016r. na koniec pierwszego kwartału hipotezę o przejmowaniu rynku przez pracownika.

Sytuacja na rynku pracy w II kwartale 2016r. na koniec pierwszego kwartału hipotezę o przejmowaniu rynku przez pracownika. RAPORT Sytuacja na rynku pracy w II kwartale 2016r. Analiza ofert pracy zamieszczonych na portalu Praca.pl potwierdza postawioną na koniec pierwszego kwartału hipotezę o przejmowaniu rynku przez pracownika.

Bardziej szczegółowo

Zatrudnimy tylko doświadczonego pracownika

Zatrudnimy tylko doświadczonego pracownika Zatrudnimy tylko doświadczonego pracownika Na koniec I kwartału 2012 roku stopa bezrobocia uplasowała się na poziomie 13,3 proc. Według danych serwisu Szybkopraca.pl w tym okresie najłatwiej było znaleźć

Bardziej szczegółowo

Ewolucja poziomu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw

Ewolucja poziomu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw Biuletyn Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy KPP Numer 4 Ewolucja poziomu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw Czerwiec był piątym kolejnym miesiącem, w którym mieliśmy do czynienia ze spadkiem

Bardziej szczegółowo

BIURO KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI DEPARTAMENT PROGRAMOWY. na podstawie danych SMG/KRC Millward Brown

BIURO KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI DEPARTAMENT PROGRAMOWY. na podstawie danych SMG/KRC Millward Brown BIURO KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI DEPARTAMENT PROGRAMOWY UDZIAŁ W RYNKU I WIELKOŚĆ AUDYTORIUM PROGRAMÓW RADIOWYCH W UKŁADZIE WOJEWÓDZKIM STYCZEŃ-MARZEC 2010 na podstawie danych SMG/KRC Millward

Bardziej szczegółowo

IAB AdEx 2011 Full-Year

IAB AdEx 2011 Full-Year IAB AdEx 2011 Full-Year Warszawa, 23 marca 2012 1 AdEx 2011 Full-Year podsumowanie Tendencja wzrostowa na rynku reklamy on-line wciąż się utrzymuje według badania IAB AdEx przeprowadzonego przez PwC, wydatki

Bardziej szczegółowo

radiomonitor Raport kwartalny przygotowany przez zespół Biura Analiz Radiowych Grupy RMF

radiomonitor Raport kwartalny przygotowany przez zespół Biura Analiz Radiowych Grupy RMF Raport kwartalny przygotowany przez zespół Biura Analiz Radiowych Grupy RMF Warszawa, 14 kwietnia 2015 Liczba słuchaczy radia (w mln) Średni czas słuchania radia (w minutach) Ewolucja audytorium Radio

Bardziej szczegółowo

Firmy bardziej aktywne na rynku pracy. Raport Pracuj.pl Rynek Pracy Specjalistów w II kwartale 2014

Firmy bardziej aktywne na rynku pracy. Raport Pracuj.pl Rynek Pracy Specjalistów w II kwartale 2014 Warszawa, 8 lipca 2014 r. Firmy bardziej aktywne na rynku pracy Raport Pracuj.pl Rynek Pracy Specjalistów w II kwartale 2014 Jak wynika z kwartalnego raportu Pracuj.pl, sytuacja na rynku pracy w II kwartale

Bardziej szczegółowo

IAB AdEx 2012 H1 Wydatki na reklamę online w pierwszym półroczu 2012

IAB AdEx 2012 H1 Wydatki na reklamę online w pierwszym półroczu 2012 IAB AdEx 2012 H1 Wydatki na reklamę online w pierwszym półroczu 2012 Warszawa, październik 2012 1 AdEx 2012 H1 podsumowanie IAB Polska / PwC AdEx 2012 H1 miliard do połowy roku na reklamę w internecie

Bardziej szczegółowo

RYNEK TELEWIZYJNY W I KWARTALE 2016 ROKU

RYNEK TELEWIZYJNY W I KWARTALE 2016 ROKU RYNEK TELEWIZYJNY W I KWARTALE 2016 ROKU Analiza i opracowanie Justyna Reisner DEPARTAMENT MONITORINGU WARSZAWA 2016 Wskaźniki wykorzystywane w analizie Prezentowana analiza została przeprowadzona na podstawie

Bardziej szczegółowo

KANDYDACI W WYBORACH DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO - 2014 EUROWYBORY. Analiza medialności lokomotyw wyborczych. 16 kwietnia - 12 maja 2014

KANDYDACI W WYBORACH DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO - 2014 EUROWYBORY. Analiza medialności lokomotyw wyborczych. 16 kwietnia - 12 maja 2014 EUROWYBORY Analiza medialności lokomotyw wyborczych 16 kwietnia - 12 maja 2014 METODOLOGIA Monitoring mediów i opracowanie raportu PRESS-SERVICE Monitoring Mediów 2 Badanie dotyczy obecności medialnej

Bardziej szczegółowo

prezentacja wyników badania Perspektywa rynku reklamy Warszawa, Sierpień 2009

prezentacja wyników badania Perspektywa rynku reklamy Warszawa, Sierpień 2009 prezentacja wyników badania Perspektywa rynku reklamy Warszawa, Sierpień 2009 agenda 1. ogólne informacja na temat badania 2. charakterystyka respondentów 3. wyniki 4. najważniejsze wydarzenia 2010 roku

Bardziej szczegółowo

RAPORT O STANIE SEKTORA MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW W POLSCE. Rozdział 8. Profile regionalne małych i średnich przedsiębiorstw

RAPORT O STANIE SEKTORA MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW W POLSCE. Rozdział 8. Profile regionalne małych i średnich przedsiębiorstw RAPORT O STANIE SEKTORA MAŁYCH I ŚREDNICH PRZEDSIĘBIORSTW W POLSCE Rozdział 8. Profile regionalne małych i średnich przedsiębiorstw Warszawa, 2011 Spis treści Województwo dolnośląskie...3 Województwo kujawsko-pomorskie...6

Bardziej szczegółowo

Udział w rynku, wielkość i struktura audytorium programów radiowych w IV kwartale 2009 roku

Udział w rynku, wielkość i struktura audytorium programów radiowych w IV kwartale 2009 roku Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji KRAJOWA RADA RADIOFONII I TELEWIZJI Departament Programowy Udział w rynku, wielkość i struktura audytorium programów radiowych w IV kwartale 2009 roku ANALIZA

Bardziej szczegółowo

RYNEK TELEWIZYJNY W II KWARTALE 2016 ROKU

RYNEK TELEWIZYJNY W II KWARTALE 2016 ROKU RYNEK TELEWIZYJNY W II KWARTALE 2016 ROKU Analiza i opracowanie Justyna Reisner DEPARTAMENT MONITORINGU WARSZAWA 2016 Wskaźniki wykorzystywane w analizie Prezentowana analiza została przeprowadzona z wykorzystaniem

Bardziej szczegółowo

Baza noclegowa w I kwartale 2012 roku 1

Baza noclegowa w I kwartale 2012 roku 1 Materiał na konferencję prasową w dniu 31 maja 212 r. GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY Departament Badań Społecznych i Warunków Życia Notatka informacyjna WYNIKI BADAŃ GUS Baza noclegowa w I kwartale 212 roku

Bardziej szczegółowo

RYNEK TELEWIZYJNY W III KWARTALE 2016 ROKU

RYNEK TELEWIZYJNY W III KWARTALE 2016 ROKU RYNEK TELEWIZYJNY W III KWARTALE 2016 ROKU DEPARTAMENT MONITORINGU Analiza i opracowanie Justyna Reisner WARSZAWA 2016 Wskaźniki wykorzystywane w analizie Prezentowana analiza została przeprowadzona z

Bardziej szczegółowo

TVP GORZÓW WIELKOPOLSKI PARTNER W BIZNESIE

TVP GORZÓW WIELKOPOLSKI PARTNER W BIZNESIE TVP GORZÓW WIELKOPOLSKI PARTNER W BIZNESIE TVP to najbardziej wiarygodny nadawca w Polsce Polacy ufają TVP Z najnowszych badań Homo Homini wynika, że media publiczne w Polsce cieszą się zbliżonym zaufaniem

Bardziej szczegółowo

SMG: REKLAMA W POLSCE WZROSŁA O 3,2 PROC. W I kwartale 2016 R.

SMG: REKLAMA W POLSCE WZROSŁA O 3,2 PROC. W I kwartale 2016 R. SMG: REKLAMA W POLSCE WZROSŁA O 3,2 PROC. W I kwartale 2016 R. Warszawa, 20 maja 2016 r. W okresie od stycznia do marca 2016 roku rynek reklamy w wartościach netto wzrósł o 3,2%, to jest o 53 mln złotych

Bardziej szczegółowo

Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2017 r. Raport Pracuj.pl

Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2017 r. Raport Pracuj.pl Warszawa, 14.03.2017 r. Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2017 r. Raport Pracuj.pl W lutym na portalu Pracuj.pl opublikowano 41 504 ogłoszeń o pracę. Oznacza to wzrost liczby ofert publikowanych przez pracodawców

Bardziej szczegółowo

Wyniki przetargów w branży reklamowej. w pierwszym półroczu 2011 roku

Wyniki przetargów w branży reklamowej. w pierwszym półroczu 2011 roku Wyniki przetargów w branży reklamowej w pierwszym półroczu 2011 roku Raport przygotowany przez: Instytut Inwestycyjno-Przetargowy pressinfo.pl Serwis www.targetmarketing.pl Warszawa, lipiec 2011 Wyniki

Bardziej szczegółowo

Raport upadłości polskich firm D&B Poland / I kwartał 2011 roku

Raport upadłości polskich firm D&B Poland / I kwartał 2011 roku Raport upadłości polskich firm D&B Poland / I kwartał 2011 roku W I kwartale 2011 roku sądy gospodarcze ogłosiły upadłość 145 polskich przedsiębiorstw. W porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłego,

Bardziej szczegółowo

Radio jako medium tradycyjne znalazło nowe źródła dotarcia stało się medium nowoczesnym.

Radio jako medium tradycyjne znalazło nowe źródła dotarcia stało się medium nowoczesnym. RADIO 2008 Radio Radio jako medium tradycyjne znalazło nowe źródła dotarcia stało się medium nowoczesnym. Źródła takie jak platformy cyfrowe, internet, telefony komórkowe, odtwarzacze mp3 umożliwiają słuchanie

Bardziej szczegółowo

GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY

GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY Warszawa, 8.6.215 r. Notatka informacyjna Wykorzystanie turystycznych obiektów noclegowych 1 w I kwartale 215 roku W pierwszych trzech miesiącach roku 215, w porównaniu do I kwartału

Bardziej szczegółowo

Prezentacja dla inwestorów Wrzesień 2005

Prezentacja dla inwestorów Wrzesień 2005 Prezentacja dla inwestorów Wrzesień 2005 Skonsolidowane wyniki finansowe według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej GOSPODARKA SIĘ POPRAWIA Budownictwo napędza wzrost produkcji przemysłowej

Bardziej szczegółowo

Rynek przetargów w branży medycznej w czwartym kwartale 2011 roku

Rynek przetargów w branży medycznej w czwartym kwartale 2011 roku Rynek przetargów w branży medycznej w czwartym kwartale 2011 roku Warszawa, marzec 2012 Instytut Inwestycyjno-Przetargowy www.pressinfo.pl razem z Grupą Marketingową TAI przygotował raport, który podsumowuje

Bardziej szczegółowo

Prezentacja dla inwestorów. Wyniki finansowe i rynkowe 2 kwartał 2013r.

Prezentacja dla inwestorów. Wyniki finansowe i rynkowe 2 kwartał 2013r. Prezentacja dla inwestorów Wyniki finansowe i rynkowe 2 kwartał 213r. Istotne wydarzenia w 2kw.213 r. Stagnacja w polskiej gospodarce Poprawa wyniku operacyjnego Grupy w efekcie działań restrukturyzacyjnych

Bardziej szczegółowo

PODSUMOWANIE I PÓŁROCZA 2012 ROKU W BRANŻY CIEPŁOWNICZO - GAZOWEJ NA PODSTAWIE INFORMACJI O WYGRANYCH PRZETARGACH

PODSUMOWANIE I PÓŁROCZA 2012 ROKU W BRANŻY CIEPŁOWNICZO - GAZOWEJ NA PODSTAWIE INFORMACJI O WYGRANYCH PRZETARGACH PODSUMOWANIE I PÓŁROCZA 2012 ROKU W BRANŻY CIEPŁOWNICZO - GAZOWEJ NA PODSTAWIE INFORMACJI O WYGRANYCH PRZETARGACH Warszawa, lipiec 2012 WSTĘP Grupa Marketingowa TAI Sp. z o.o. we współpracy z Serwisem

Bardziej szczegółowo

Wydatki na reklamę radiową rosną

Wydatki na reklamę radiową rosną HANDEL SUPER I HIPERMARKETY Wydatki na reklamę radiową rosną W roku 2014 wartość wydatków w ujęciu cennikowym na reklamę radiową w super i hipermarketach* to ponad 666 mln złotych. W 2015** roku dotychczasowa

Bardziej szczegółowo

Analiza poziomu frekwencji w wyborach samorządowych na poziomie powiatów województwa lubuskiego, jako jednego z mierników kapitału społecznego.

Analiza poziomu frekwencji w wyborach samorządowych na poziomie powiatów województwa lubuskiego, jako jednego z mierników kapitału społecznego. Analiza poziomu frekwencji w wyborach samorządowych na poziomie powiatów województwa lubuskiego, jako jednego z mierników kapitału społecznego. Według danych z końcu grudnia 2010 r województwo lubuskie

Bardziej szczegółowo

RAPORT REKLAMY WIELKOFORMATOWEJ W I KWARTALE 2013

RAPORT REKLAMY WIELKOFORMATOWEJ W I KWARTALE 2013 RAPORT REKLAMY WIELKOFORMATOWEJ W I KWARTALE 2013 SPIS TREŚCI 001 002 003 WPROWADZENIE RYNEK REKLAMY WIELKOFORMATOWEJ W I KWARTALE 2013 NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE WYMIAR WAROŚCIOWY ZMIANA WARTOŚCI RYNKU

Bardziej szczegółowo

MAZOWIECKI RYNEK PRACY LUTY 2014 R.

MAZOWIECKI RYNEK PRACY LUTY 2014 R. MAZOWIECKI RYNEK PRACY LUTY 2014 R. Na koniec lutego 2014 r. stopa bezrobocia na Mazowszu pozostała na poziomie sprzed miesiąca (11,4%). Jak wynika z informacji publikowanych przez GUS, przeciętne zatrudnienie

Bardziej szczegółowo

Statystyki serwisu oraz profil użytkowników

Statystyki serwisu oraz profil użytkowników Statystyki serwisu oraz profil użytkowników Adres biura Skąpiec.pl: Ul. Zelwerowicza 20 III piętro 53-676 Wrocław 1. Statystyki oglądalności serwisu Skąpiec.pl 1.1. Odsłony. Poniżej przedstawiamy statystyki

Bardziej szczegółowo

RYNEK TELEWIZYJNY W II KWARTALE 2014 ROKU. Analiza i opracowanie Justyna Reisner

RYNEK TELEWIZYJNY W II KWARTALE 2014 ROKU. Analiza i opracowanie Justyna Reisner RYNEK TELEWIZYJNY W II KWARTALE 2014 ROKU Analiza i opracowanie Justyna Reisner WARSZAWA 2014 . Wskaźniki wykorzystywane w analizie Prezentowana analiza została przeprowadzona na podstawie telemetrycznego

Bardziej szczegółowo

Pracownicy z branży budowlanej na wagę złota?

Pracownicy z branży budowlanej na wagę złota? Pracownicy z branży budowlanej na wagę złota? Zapotrzebowanie, zarobki, benefity Raport Pracuj.pl Pracownicy z branży budowlanej to w ostatnich miesiącach wielcy wygrani rynku pracy. W I półroczu 2017

Bardziej szczegółowo

RYNEK TELEWIZYJNY W I KWARTALE 2014 ROKU. Analiza i opracowanie Justyna Reisner

RYNEK TELEWIZYJNY W I KWARTALE 2014 ROKU. Analiza i opracowanie Justyna Reisner RYNEK TELEWIZYJNY W I KWARTALE 2014 ROKU Analiza i opracowanie Justyna Reisner WARSZAWA 2014 . Wskaźniki wykorzystywane w analizie Prezentowana analiza została przeprowadzona na podstawie telemetrycznego

Bardziej szczegółowo

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA PRZEDSIĘBIORSTW O LICZBIE PRACUJĄCYCH DO 9 OSÓB W 2008 R.

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA PRZEDSIĘBIORSTW O LICZBIE PRACUJĄCYCH DO 9 OSÓB W 2008 R. Warszawa, 2009.10.16 DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA PRZEDSIĘBIORSTW O LICZBIE PRACUJĄCYCH DO 9 OSÓB W 2008 R. W Polsce w 2008 r. prowadziło działalność 1780 tys. przedsiębiorstw o liczbie pracujących do 9 osób

Bardziej szczegółowo

Wyniki finansowe i rynkowe. 1 kw. 2008 r. Część 1

Wyniki finansowe i rynkowe. 1 kw. 2008 r. Część 1 Wyniki finansowe i rynkowe 1 kw. 28 r. Część 1 Wyniki finansowe Grupy Przychody Koszty operacyjne Wzrost przychodów dzięki reklamie 4 3 2 1 3,5% 16% 4,5% 52,5% 15% Reklama Sprzedaż egz. Kolekcje Pozostałe

Bardziej szczegółowo

PRZYKŁADOWE STRONY. Sektor. budowlany. w Polsce 2016 Analiza regionalna. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata

PRZYKŁADOWE STRONY. Sektor. budowlany. w Polsce 2016 Analiza regionalna. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata PRZYKŁADOWE STRONY Sektor budowlany w Polsce 2016 Analiza regionalna Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2016-2021 RYNEK BUDOWLANY OGÓŁEM Produkcja budowlano-montażowa Największy udział w produkcji

Bardziej szczegółowo

Wyścig o ESK 2016 7 do 30 września WARSZAWA, październik 2010

Wyścig o ESK 2016 7 do 30 września WARSZAWA, październik 2010 Wyścig o ESK 016 Analiza aktywności miast kandydatów w mediach na podstawie publikacji z prasy, radio i telewizji z okresu od 7 do 30 września 010 roku WARSZAWA, październik 010 Spis treści 1. W MEDIACH

Bardziej szczegółowo

Rynek telewizyjny w 2009 roku. Podsumowanie

Rynek telewizyjny w 2009 roku. Podsumowanie Rynek telewizyjny w 2009 roku Podsumowanie Widownia telewizyjna 2 Statystyczny Polak w 2009 roku poświęcił na oglądanie telewizji 3 godziny i 35 minut dziennie. To o przeszło 9 minut więcej niŝ w roku

Bardziej szczegółowo

Agora SA Wyniki finansowe i pozycja na rynku w 2002 roku

Agora SA Wyniki finansowe i pozycja na rynku w 2002 roku Agora SA Wyniki finansowe i pozycja na rynku w 2002 roku 25 czerwca 2003 Agora w 2002 roku: najważniejsze wydarzenia Agora zrealizowała ważny etap strategii rozwoju. Dziś wydajemy 16 magazynów, przejęliśmy

Bardziej szczegółowo

Główny Urząd Statystyczny

Główny Urząd Statystyczny Główny Urząd Statystyczny Urząd Statystyczny w Krakowie Opracowanie sygnalne Ośrodek Statystyki Kultury Kraków, wrzesień 2011 r. Wydatki na kulturę w 2010 r. Niniejsza informacja prezentuje wydatki poniesione

Bardziej szczegółowo

Średnia wielkość powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie za rok 2006 (w hektarach) Jednostka podziału administracyjnego kraju

Średnia wielkość powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie za rok 2006 (w hektarach) Jednostka podziału administracyjnego kraju ROLNYCH W GOSPODARSTWIE W KRAJU ZA 2006 ROK w gospodarstwie za rok 2006 (w hektarach) Województwo dolnośląskie 14,63 Województwo kujawsko-pomorskie 14,47 Województwo lubelskie 7,15 Województwo lubuskie

Bardziej szczegółowo

Instytut Keralla Research Raport sygnalny Sygn /246

Instytut Keralla Research Raport sygnalny Sygn /246 Instytut Keralla Research Raport sygnalny Sygn. 17.10.2016/246 2016 1. Rośnie liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce Polska i Rosja zanotowały w 2015 roku największy przyrost bezpośrednich

Bardziej szczegółowo

MAZOWIECKI RYNEK PRACY II KWARTAŁ 2016 II KWARTAŁ 2016 NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

MAZOWIECKI RYNEK PRACY II KWARTAŁ 2016 II KWARTAŁ 2016 NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE MAZOWIECKI RYNEK PRACY II KWARTAŁ 2016 II KWARTAŁ 2016 NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE Na Mazowszu nie pracowało 43,4% ludności w wieku 15 lat i więcej. W województwie mazowieckim populacja pracujących wyniosła

Bardziej szczegółowo

BIURO KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI DEPARTAMENT PROGRAMOWY

BIURO KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI DEPARTAMENT PROGRAMOWY BIURO KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI DEPARTAMENT PROGRAMOWY Udział w rynku i wielkość widowni programów telewizji publicznej (TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP Polonia) i koncesjonowanej (TVN, Polsat, TV4,

Bardziej szczegółowo

RAPORT: RYNEK PRZETARGÓW W BRANŻY BUDOWLANEJ W DRUGIM PÓŁROCZU 2012 ROKU ANALIZA WYNIKÓW PRZETARGÓW

RAPORT: RYNEK PRZETARGÓW W BRANŻY BUDOWLANEJ W DRUGIM PÓŁROCZU 2012 ROKU ANALIZA WYNIKÓW PRZETARGÓW RAPORT: RYNEK PRZETARGÓW W BRANŻY BUDOWLANEJ W DRUGIM PÓŁROCZU 2012 ROKU ANALIZA WYNIKÓW PRZETARGÓW Kraków, 12 czerwiec 2013r. Serwis Inwestycyjno-Przetargowy www.pressinfo.pl wraz z Grupą Marketingową

Bardziej szczegółowo

II. BUDOWNICTWO MIESZKANIOWE

II. BUDOWNICTWO MIESZKANIOWE II. BUDOWNICTWO MIESZKANIOWE 1. Mieszkania oddane do eksploatacji w 2007 r. 1 Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce w 2007 r. oddano do użytku 133,8 tys. mieszkań, tj. o około 16% więcej

Bardziej szczegółowo

Najbardziej opiniotwórcze polskie media w I połowie 2005 r.

Najbardziej opiniotwórcze polskie media w I połowie 2005 r. Najbardziej opiniotwórcze polskie media w I połowie 2005 r. Analiza częstotliwości cytowania poszczególnych mediów przez inne media na podstawie przekazów prasowych, telewizyjnych i radiowych z okresu

Bardziej szczegółowo

Działalność gospodarcza przedsiębiorstw o liczbie pracujących do 9 osób w 2015 r.

Działalność gospodarcza przedsiębiorstw o liczbie pracujących do 9 osób w 2015 r. GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY Warszawa, 03.10.2016 r. Opracowanie sygnalne Działalność gospodarcza przedsiębiorstw o liczbie pracujących do 9 osób w 2015 r. W 2015 r. działalność gospodarczą w Polsce prowadziło

Bardziej szczegółowo

ANALIZA BIURA KRRiT. Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji KRAJOWA RADA RADIOFONII I TELEWIZJI

ANALIZA BIURA KRRiT. Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji KRAJOWA RADA RADIOFONII I TELEWIZJI Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji KRAJOWA RADA RADIOFONII I TELEWIZJI Departament Programowy Udział w rynku i wielkość widowni programów telewizji publicznej (TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Polonia)

Bardziej szczegółowo

475 tys. absolwentów szkół wyższych

475 tys. absolwentów szkół wyższych 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 475 tys. absolwentów szkół wyższych Studia wyższe przestały byd przywilejem. Obecnie dostęp do wykształcenia wyższego ma niemal każdy. Powszechne

Bardziej szczegółowo

SCENA POLITYCZNA KWIECIEŃ 2016 SCENA POLITYCZNA. Raport medialny. Kwiecień 2016

SCENA POLITYCZNA KWIECIEŃ 2016 SCENA POLITYCZNA. Raport medialny. Kwiecień 2016 SCENA POLITYCZNA Raport medialny Kwiecień 216 METODOLOGIA Monitoring mediów i opracowanie raportu PRESS-SERVICE Monitoring Mediów 2 Na podstawie informacji medialnych zebranych w kwietniu 216 roku, a traktujących

Bardziej szczegółowo

Najbardziej opiniotwórcze polskie media w maju 2006 r.

Najbardziej opiniotwórcze polskie media w maju 2006 r. Najbardziej opiniotwórcze polskie media w maju 2006 r. Analiza częstotliwości cytowania poszczególnych mediów przez inne media na podstawie przekazów prasowych, telewizyjnych i radiowych z okresu od 1

Bardziej szczegółowo

Raport o sytuacji finansowej przedsiębiorstw w województwie mazowieckim w 2015 r.

Raport o sytuacji finansowej przedsiębiorstw w województwie mazowieckim w 2015 r. Raport o sytuacji finansowej przedsiębiorstw w województwie mazowieckim w 2015 r. Opracowanie: Zespół Mazowieckiego Obserwatorium Rynku Pracy Najważniejsze obserwacje W 2015 r.: Przychody z całokształtu

Bardziej szczegółowo

RAPORT KWARTALNY. jednostkowy ZA II KWARTAŁ 2010 R. STOPKLATKA SA. z siedzibą w Szczecinie. Szczecin, 13 sierpnia 2010 r.

RAPORT KWARTALNY. jednostkowy ZA II KWARTAŁ 2010 R. STOPKLATKA SA. z siedzibą w Szczecinie. Szczecin, 13 sierpnia 2010 r. jednostkowy ZA II KWARTAŁ 2010 R. STOPKLATKA SA z siedzibą w Szczecinie Szczecin, 13 sierpnia 2010 r. SPIS TREŚCI: 1. LIST ZARZĄDU... 3 2. WYBRANE JEDNOSTKOWE DANE FINANSOWE STOPKLATKA SA ZAWIERAJĄCE PODSTAWOWE

Bardziej szczegółowo

Konferencja prasowa Narodowy Bank Polski Warszawa, 22 kwietnia 2004 r.

Konferencja prasowa Narodowy Bank Polski Warszawa, 22 kwietnia 2004 r. Konferencja prasowa Narodowy Bank Polski Warszawa, 22 kwietnia 2004 r. Narodowy Bank Polski uruchomił 15 kwietnia infolinię, na którą każdy może zgłosić informacje zarówno o wzrostach, jak i o spadkach

Bardziej szczegółowo

Kraków, 7 września 2012 r.

Kraków, 7 września 2012 r. Budownictwo Drogowo-Mostowe W Pierwszej Połowie 2012 roku - Analiza Wyników Przetargów Kraków, 7 września 2012 r. Serwis Inwestycyjno-Przetargowy www.pressinfo.pl wraz z Grupą Marketingową TAI opracowały

Bardziej szczegółowo

ANALIZA PŁAC SPECJALISTÓW

ANALIZA PŁAC SPECJALISTÓW ANALIZA PŁAC SPECJALISTÓW Przygotowana dla Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Kontakt: Dział Analiz i Raportów Płacowych info@raportplacowy.pl www.raportplacowy.pl +48 12 350 56 00

Bardziej szczegółowo

Robert Lewandowski. Raport medialny I-VI Robert Lewandowski Raport medialny I-VI 2016

Robert Lewandowski. Raport medialny I-VI Robert Lewandowski Raport medialny I-VI 2016 Robert Lewandowski Raport medialny I-VI 2016 WSTĘP Przeprowadzone badanie dotyczy obecności medialnej piłkarza Roberta Lewandowskiego w okresie od stycznia do czerwca 2016 r. Raport powstał na podstawie

Bardziej szczegółowo

Rozwód? Przemyśl to. Podsumowanie kampanii społecznej 2011

Rozwód? Przemyśl to. Podsumowanie kampanii społecznej 2011 Rozwód? Przemyśl to. Podsumowanie kampanii społecznej 2011 Główny przekaz: Rozwód to lekcja życia, której nie chcesz dawać swojemu dziecku. To lekcja, która uczy, że w relacjach między ludźmi nie ma nic

Bardziej szczegółowo

Rynek telewizyjny w 2014 roku

Rynek telewizyjny w 2014 roku Rynek telewizyjny w 204 roku Analiza i opracowanie Justyna Reisner Departament Monitoringu Warszawa 205 Wprowadzenie WPROWADZENIE Prezentowana analiza została przeprowadzona na podstawie telemetrycznego

Bardziej szczegółowo

Oferta dzienników regionalnych. Biuro Reklamy Mediów Regionalnych

Oferta dzienników regionalnych. Biuro Reklamy Mediów Regionalnych Oferta dzienników regionalnych Biuro Reklamy Mediów Regionalnych Pakiet 13 Wschodni Echo Dnia Codzienna Nowiny Lubuska Pomorska Współczesna Głos - Pomorza Kurier Poranny Nowa Trybuna Opolska Bydgoski Nowości

Bardziej szczegółowo

I. Wykaz wszystkich informacji opublikowanych przez Emitenta w trybie raportu bieżącego w okresie objętym raportem

I. Wykaz wszystkich informacji opublikowanych przez Emitenta w trybie raportu bieżącego w okresie objętym raportem Raport miesięczny za maj 2011 r. Zgodnie z punktem 16 Załącznika Nr 1 do Uchwały Nr 795/2008 Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. z dnia 31 października 2008 roku "Dobre Praktyki Spółek

Bardziej szczegółowo

Instytut Keralla Research Raport sygnalny Sygn /271

Instytut Keralla Research Raport sygnalny Sygn /271 Instytut Keralla Research Raport sygnalny Sygn. 13.09.2016/271 2016 1.1. Małe, średnie i duże firmy w 2015 roku Jak wynika z danych GUS, liczba firm zatrudniających w 2015 roku co najmniej 10 osób wyniosła

Bardziej szczegółowo

MAZOWIECKI RYNEK PRACY IV KWARTAŁ 2014 IV KWARTAŁ 2014 NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

MAZOWIECKI RYNEK PRACY IV KWARTAŁ 2014 IV KWARTAŁ 2014 NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE MAZOWIECKI RYNEK PRACY IV KWARTAŁ 2014 IV KWARTAŁ 2014 NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE Na Mazowszu nie pracowało 42,4% ludności w wieku 15 lat i więcej co oznacza poprawę sytuacji w ujęciu rocznym. W województwie

Bardziej szczegółowo

GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY Urząd Statystyczny w Katowicach

GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY Urząd Statystyczny w Katowicach GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY Urząd Statystyczny w Katowicach Notatka informacyjna PRODUKT KRAJOWY BRUTTO RACHUNKI REGIONALNE W 2008 R. 1 PRODUKT KRAJOWY BRUTTO W 2008 roku wartość wytworzonego produktu krajowego

Bardziej szczegółowo

Robert Lewandowski. Raport medialny Robert Lewandowski - Raport medialny

Robert Lewandowski. Raport medialny Robert Lewandowski - Raport medialny Robert Lewandowski Raport medialny 2016 WSTĘP Przeprowadzone badanie dotyczy obecności medialnej piłkarza Roberta Lewandowskiego w okresie od stycznia do grudnia 2016 r. Raport powstał na podstawie analizy

Bardziej szczegółowo

I PÓŁROCZE 2012 PREZENTACJA RAPORTU PÓŁROCZNEGO

I PÓŁROCZE 2012 PREZENTACJA RAPORTU PÓŁROCZNEGO I PÓŁROCZE 2012 PREZENTACJA RAPORTU PÓŁROCZNEGO OGLĄDALNOŚĆ I PRZYCHODY Z REKLAM TELEWIZJA KINO POLSKA I FILMBOX CIESZĄ SIĘ CORAZ WIĘKSZYM ZAINTERESOWANIEM WŚRÓD WIDZÓW Przychody reklamowe Grupy w I półroczu

Bardziej szczegółowo

Badanie krajowego i zagranicznego ruchu turystycznego w Województwie Zachodniopomorskim w roku 2014 Streszczenie raportu wyniki desk research

Badanie krajowego i zagranicznego ruchu turystycznego w Województwie Zachodniopomorskim w roku 2014 Streszczenie raportu wyniki desk research Badanie krajowego i zagranicznego ruchu turystycznego w Województwie Zachodniopomorskim w roku 2014 Streszczenie raportu wyniki desk research Listopad 2014 Wielkość i rozkład przestrzenny ruchu turystycznego

Bardziej szczegółowo

MAZOWIECKI RYNEK PRACY I KWARTAŁ 2016 I KWARTAŁ 2016 NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

MAZOWIECKI RYNEK PRACY I KWARTAŁ 2016 I KWARTAŁ 2016 NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE MAZOWIECKI RYNEK PRACY I KWARTAŁ 2016 I KWARTAŁ 2016 NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE Na Mazowszu nie pracowało 44,3% ludności w wieku 15 lat i więcej, co oznacza pogorszenie sytuacji w ujęciu rocznym o 1,1 p.

Bardziej szczegółowo

Produkt Krajowy Brutto. Rachunki Regionalne w 2014 roku

Produkt Krajowy Brutto. Rachunki Regionalne w 2014 roku WWW.OBSERWATORIUM.MALOPOLSKA.PL Produkt Krajowy Brutto. Rachunki Regionalne w 2014 roku Opracowanie: Małopolskie Obserwatorium Rozwoju Regionalnego Departament Polityki Regionalnej Urząd Marszałkowski

Bardziej szczegółowo

RAPORT: PODSUMOWANIE ROZTRZYGNIĘTYCH PRZETARGÓW Z BRANŻY MOTORYZACYJNEJ W 2012 ROKU.

RAPORT: PODSUMOWANIE ROZTRZYGNIĘTYCH PRZETARGÓW Z BRANŻY MOTORYZACYJNEJ W 2012 ROKU. Strona1 RAPORT: PODSUMOWANIE ROZTRZYGNIĘTYCH PRZETARGÓW Z BRANŻY MOTORYZACYJNEJ W 2012 ROKU. Kraków, 15.07.2013 Strona2 Serwis Inwestycyjno - Przetargowy www.pressinfo.pl we współpracy z Grupą Marketingową

Bardziej szczegółowo

Profile regionalne sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce

Profile regionalne sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce Melania Nied, Joanna Orłowska, Maja Wasilewska Profile regionalne sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce Województwo dolnośląskie Struktura podmiotowa przedsiębiorstw aktywnych W 2012 r. w

Bardziej szczegółowo

Żłobki i kluby dziecięce w 2013 r.

Żłobki i kluby dziecięce w 2013 r. Materiał na konferencję prasową w dniu 3 maja 214 r. GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY Departament Badań Społecznych i Warunków Życia Notatka informacyjna Żłobki i kluby dziecięce w 213 r. W pierwszym kwartale

Bardziej szczegółowo

Udział w rynku i wielkość audytorium programów radiowych w III kwartale 2015 r.

Udział w rynku i wielkość audytorium programów radiowych w III kwartale 2015 r. Udział w rynku i wielkość audytorium programów radiowych w III kwartale 2015 r. Analiza i opracowanie Monika Trochimczuk Departament Monitoringu Warszawa 2015 WSTĘP Prezentowaną analizę przeprowadzono

Bardziej szczegółowo

Estymacja rynku reklamowego w Polsce w 2006 r.

Estymacja rynku reklamowego w Polsce w 2006 r. Warszawa, 5 lutego 2007 Raport domu mediowego Starlink Estymacja rynku reklamowego w Polsce w 2006 r. Starlink sp. z o. o. ul. Filtrowa 28 02-032 Warszawa tel: (22) 875-82-82 fax: (22) 875-82-85 e-mail:piotr.wozniak@starlink.pl

Bardziej szczegółowo

Informacja prasowa. Źródło: Dane własne portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl. Warszawa, 7 maja 2009 r.

Informacja prasowa. Źródło: Dane własne portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl. Warszawa, 7 maja 2009 r. Warszawa, 7 maja 2009 r. I KWARTAŁ 2009 ROKU: NAJBARDZIEJ UCIERPIAŁ RYNEK PRACY NA MAZOWSZU 37 151 ofert pracy opublikowanych w portalu Pracuj.pl Spadek liczby ofert pracy na Mazowszu o 10% Zapotrzebowanie

Bardziej szczegółowo

Prognoza finansowa Grupy Motoricus S.A. na rok 2012

Prognoza finansowa Grupy Motoricus S.A. na rok 2012 Prognoza finansowa Grupy Motoricus S.A. na rok 2012 Przedstawiona prognoza została sporządzona na okres od 1 stycznia 2012 do 31 grudnia 2012 r. 1. Rynek motoryzacyjny - prognozy tendencji w 2012 r. Rynek

Bardziej szczegółowo

GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY Departament Badań Społecznych. Wykorzystanie bazy noclegowej 1 w 2008 roku

GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY Departament Badań Społecznych. Wykorzystanie bazy noclegowej 1 w 2008 roku GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY Departament Badań Społecznych Materiał na konferencję prasową w dniu 25 czerwca 2009 r. Notatka Informacyjna WYNIKI BADAŃ GUS Wykorzystanie bazy noclegowej 1 w 2008 roku Zgodnie

Bardziej szczegółowo

RYNEK PRACY STYCZEŃ-MARZEC 2011 POLSKA

RYNEK PRACY STYCZEŃ-MARZEC 2011 POLSKA RYNEK PRACY STYCZEŃ-MARZEC 2011 POLSKA Przygotowujemy się do pracy na Zachodzie Na początku stycznia dotarły do nas informacje o dużym wzroście bezrobocia w Polsce. Z drugiej jednak strony coraz więcej

Bardziej szczegółowo

Wyniki finansowe i rynkowe. 2 kw r. 12 sierpnia 2008 r.

Wyniki finansowe i rynkowe. 2 kw r. 12 sierpnia 2008 r. Wyniki finansowe i rynkowe 2 kw. 28 r. 12 sierpnia 28 r. Wyniki finansowe Grupy Wzrost wpływów z reklam we wszystkich segmentach 2kw.8 zmiana % r/r 1 poł.8 zmiana % r/r Przychody, w tym: 344 3% 657 3%

Bardziej szczegółowo