TWORZENIE SKUTECZNEJ OFERTY HANDLOWEJ WYSYŁANEJ DROGĄ MAILOWĄ DZIAŁ GRAFICZNY.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "TWORZENIE SKUTECZNEJ OFERTY HANDLOWEJ WYSYŁANEJ DROGĄ MAILOWĄ DZIAŁ GRAFICZNY. www.dzialgraficzny.pl kontakt@działgraficzny."

Transkrypt

1

2 TWORZENIE SKUTECZNEJ OFERTY HANDLOWEJ WYSYŁANEJ DROGĄ MAILOWĄ DZIAŁ GRAFICZNY

3

4 wstęp Pierwszą rzeczą jaką ma się na myśli w odniesieniu do marketingu mailowego (tzw. marketing) jest SPAM. SPAM - jest to pojęcie pochodzące z informatyki, a oznacza ono niechciane i często bezwartościowe teksty, artykuły, wiadomości, które pojawiają się w poczcie elektronicznej ( ). Główną cechą spamu jest to, iż jest on rozsyłany do dużej ilości przypadkowych odbiorców. Nie liczy się treść, a jedynie to, aby jak najwięcej spamu rozesłać. Twórca spamu otrzymuje pewne korzyści za rozsyłanie go do odbiorców. Natomiast odbiorcy są zwykle przypadkowi i nie wyrażają chęci otrzymywania tego typu informacji, gdyż z reguły jest ona dla nich bezużyteczna. Źródło: cotojest.info Wytłuszczone zostały słowa, które odróżniają marketingowców od spamerów. To właśnie osoby zawodowo zajmujące się tworzeniem kampanii e-marketingowych stworzyły definicję słowa SPAM. Dla przeciętnego użytkownika jest to każda niechciana wiadomość. Z kolei dla marketingowca jest to rzecz psująca rynek, czarny PR ; czyli rzeczy najgorsze przez pryzmat których postrzegane jest całe środowisko osób uczciwie pracujących i przynoszących zyski dla swoich klientów. Na marketing mailowy lub telefoniczny należy patrzyć w inny sposób, Wyobraź sobie teraz sytuację, w której dzwoni telefon od przyjaciółki, która mieszka blisko Biedronki. W kilku zdaniach mówi: Marcin, dzisiaj jest promocja na wieszaki na drzwi Mimo że nie zamawiano takiej informacji, dostaliśmy ją w dobrej wierze. Osoba która dzwoniła mogła usłyszeć, że nie mamy w domu szafy. Czy taką wiadomość nazwiesz czymś złym, nieprzydatnym i się zdenerwujesz? A może spojrzysz na drzwi i zobaczysz na nich wiszący płaszcz który leży teraz na kanapie i się niszczy? W księgarniach, firmach szkoleniowych, internecie znajdziesz bardzo wiele pozycji typu Wielka księga promocji, 995zł, Badanie rynku. Jak poznać swojego klienta i skłonić go do ujawnienia swoich potrzeb? 299zł. Każda taka książka (specjalistyczne pozycje angielskie potrafią kosztować więcej niż 120 funtów) czy szkolenie chcą zrobić z Ciebie marketingowca w kilka godzin. Tajemnicą poliszynela jest jednak fakt, że marketingowcem nie może być każdy. Jest to zawód jak każdy inny, wymagający lat nauki, jeszcze więcej lat praktyki i predyspozycji. Spójrz na to w ten sposób Wielka encyklopedia matematyki 995zł myślisz że po kupieniu i przeczytaniu zrozumiesz wszystkie te aspekty? Pozostawiam odpowiedź Tobie samemu.

5 czym się różni SPAM od informacji handlowej 1 Wróć teraz na chwilę do definicji co to jest SPAM. Postaram się wyjaśnić dokładnie jakie są różnice między niechcianą pocztą, a ofertą handlową wysyłaną w dobrej wierze. WIADOMOŚĆ NIECHCIANA Wiadomość musi być zamówiona jeżeli mówimy o osobie prywatnej. Na adresy osób fizycznych najpierw trzeba wysłać informację, czy chcą uzyskać ofertę handlową. Warunek prosty do spełnienia. Poniżej znajduje się przykładowa prośba, którą należy wysłać aby uzyskać zgodę na wysyłkę konkretnej już oferty. Szanowny Panie Marcinie, Pana strona www może zapewnić firmie wzrost klientów dzięki obecności na pierwszej stronie wyników w Google. Jest to możliwe dzięki pozycjonowaniu stron internetowych - najskuteczniejszej reklamie w Internecie. Oferujemy pozycjonowanie, na które stać każdegi i które jest bardzo efektywne. Posiadamy wyjątkowo konkurencyjne ceny. Klient płaci tylko za efekty, które rozumiemy jako pozycję strony firmowej na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Aby otrzymać ofertę wystarczy napisać w zwrotnej odpowiedzi: TAK, imię i nazwisko, strona www oraz telefon kontaktowy. Skontaktujemy się z Panem, doradzimy i prześlemy bezpłatną, niezobowiązującą wycenę. Sprawdzimy, na jakiej pozycji jest Państwa strona i określimy w jakim czasie dzięki nam będzie mogła trafić na pierwszą stronę wyników wyszukiwania w Google. Równocześnie informuję, że Pana dane znajdujące się w bazie naszej firmy, pochodzą z publicznych źródeł informacji, jak np. książka telefoniczna, otwarte portale internetowe. Jeśli nie jesteście Państwo zainteresowani również prosimy o informacje. Niniejsze zapytanie nie jest informacją handlową a jedynie pytaniem o zgodę na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną zgodnie z art.10 ustawy z dnia 18 lipca 2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002r. nr 144, poz z późn. zm.) Zgodnie z Ustawa z dnia 18 lipca 2002r.o świadczeniu usług droga elektroniczną (Dz. U. z 2002r. Nr.144,poz124 ustawy z dnia 18 lipca 2002r.)oraz dyrektywą UOKiK Dopuszczalne jest przesyłanie na adres pytania czy adresat zgadza się na otrzymanie drogą elektroniczną informacji handlowej

6 W żadnym akcie prawnym - czy to ustawie o ochronie danych osobowych, rozporządzeniach do ustawy, ani decyzjach GiODO nie ma wzoru zapytania. Dlatego też powyższa wiadomość bardzo konkretnie informuje już odbiorcę o ofercie firmy, jednocześnie zachowuje wszelkie wymagania prawne. Inaczej ma się kwestia wysyłania informacji handlowej od firm do firm. Na wysłanie takiej informacji nie trzeba już uzyskiwać nawet zgody. Po nowelizacji Ustawy Prawo telekomunikacyjne o możliwości przesyłania ofert handlowych na skrzynki mailowe potencjalnych klientów. Doprecyzowany został artykuł 10 tej ustawy : 1. Zakazane jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy będącego osobą fizyczną za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej. Jeśli firma zakłada pracownikom skrzynki pocztowe o imieniu i nazwisku pl) to takie konto pocztowe jest firmowym adresem pocztowym ponieważ należy do firmy, jest częścią firmy i jest w domenie firmowej. Odchodząc z pracy, pracownik nie zabiera konta pocztowego ze sobą ponieważ do niego nie należy lecz do firmy w której pracował. A więc wysyłanie korespondencji biznesowej na takie adresy należy rozumieć jak próbę nawiązania kontaktu handlowego z firmą a nie z Ziutkiem który jest tylko pracownikiem tej firmy. Reasumując wszystkie adresy bez względu co by nie miały w swojej nazwie jeśli są własnością firmy (w domenie firmy) to nie są prywatnymi adresami ponieważ należą do firmy. WIADOMOŚĆ BEZWARTOŚCIOWA Wiadomość bezwartościowa, to informacja, która nie zwiera w sobie nic, co zainteresują nią odbiorcę. SPAM to nie tylko oferty handlowe, ale rożnego rodzaju próby wyłudzenia pieniędzy, linki do stron po kliknięciu na które zyski czerpie jedynie spamer. W odniesieniu do oferty handlowej (zakładając, że właśnie takie wiadomości będą wysyłane) niechciana wiadomość to oferta gwoździ dla cukiernika. Oznacza to tylko tyle, że wiadomości muszą być odpowiednio dobrane do grupy odbiorców. Zwłaszcza tych, którzy otrzymają od firmy ofertę handlową której nie zamawiali. Targetowanie - celowanie w grupy odbiorców którzy będą potencjalnie zainteresowani przesłaną ofertą to klucz do udanej kampanii marketingowej. Musisz wiedzieć kto będzie zainteresowany Twoją ofertą. Ty znasz swój biznes najlepiej, więc pewnie wiesz to doskonale.

7 NIE LICZY SIĘ TREŚĆ Częstym błędem kampanii ingowych jest ignorowanie znaczenia tekstu w przekazie. Wiele dużych firm, które na zlecenie wysyłają oferty handlowe na swoje skrzynki (np. wp.pl, onet.pl, gazeta.pl) wstawia tekst w formie grafiki. Ignorują oni fakt, że w skrzynkach odbiorczych obrazki są najczęściej dostępne dopiero po kliknięciu przycisku Pobieraj obrazki i mało kto to robi, gdy już zdecyduje się na otwarcie wiadomości to orientuje się, że stracił nią zainteresowanie. Dlatego też odbiorcę należy zainteresować mailem od razu - tematem, pierwszym zdanie, pierwszym słowem. Jak pisać skuteczny mailing będzie opisane niżej. WYSŁAĆ JAK NAJWIĘCEJ WIADOMOŚCI Każdy słyszał powiedzenie nie liczy się ilość, tylko jakość! sprawdza się ono wszędzie, a zwłaszcza w marketingu. Lepiej wysłać odpowiednio stargetowaną wiadomość do stu odbiorców, niż do zupełnie przypadkowych. Skuteczność kampanii mierzy się dwoma współczynnikami Open Rate liczba otwartych maili CTR liczba kliknięć w linki zamieszczone w mailu (np. gdy chcesz przedstawić szczegóły oferty na stronie www. Wypisani użytkownicy liczba osób które wypisują się z listy mailingowej po otrzymaniu konkretnej informacji. Samemu można więc już dojść do wniosku, że marketing to nie spamowanie. Marketingowiec musi posiadać pewne predyspozycje, postrzegać świat we wszystkich barwach, a nie jedynie w odcieniach szarości. Jest to osoba o rozległej wiedzy technicznej, prawnej, psychologicznej, interpersonalnej i twórczej. Musi sprzedać produkt i zarobić pieniądze. Ten krótki poradnik nie zrobi z Ciebie marketingowca, ale pozwoli Ci zapoznać się z jego pracą, ilością czynników które trzeba brać pod uwagę wysyłając zwykłą ofertę handlową. Co najważniejsze jednak - uchroni Cię przed najczęściej popełnianymi błędami, jakie osoby bez doświadczenia nagminnie popełniają. Cena potrafi być bardzo wysoka - od utraty potencjalnych klientów, przez negatywną opinię w środowiska do zablokowania strony lub adresu mailowego przez administratora lub google.

8 sztuka przygotowania dobrego mailingu 2 Jak napisać wiadomość mailową która zostanie otwarta, przeczytana i wzbudzi zainteresowanie? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, bowiem wszystko zależy od samego produktu lub usługi. Dobra rzecz zawsze sprzeda się sama, innym trzeba lekko pomóc. Poniżej przedstawię Ci wszystkie elementy na które musisz zwrócić uwagę tworzą kampanię mailową. Wszystkie porady i opisywane elementy są ważne, ponieważ przedstawiam Ci tylko konkrety. Ten e-book nie jest rozlazłym, fabularyzowanym, kilkuset stronnicowym tomiszczem. NADAWCA WIADOMOŚCI Przygotowania do stworzenia skutecznej kampanii marketingowej rozpoczynają się już od planowania z jakiego adresu dotrze do Twoich klientów wiadomość. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i masz wydać pieniądze skuszony ofertą handlową zapewne będziesz mieć opory od zrobienia tego gdy zobaczysz że mail nadawcy to Pod takim adresem nie musi się kryć żadna oszukańcza Pani Krysia (wszystkie Panie Krysie bardzo przepraszam za użycie akurat ich imienia ;)). Osoba taka mogła tego adresu używać jeszcze przed założeniem firmy i zwyczajnie nie miała ochoty go zmieniać. Co jednak gdyby adres Pani Krysi wyglądał tak Od razu budzi on większe zaufanie, uwiarygadnia ofertę, sprawia, że odbiorca widzi że ofertę wysyła osoba która dba o dobry wizerunek swojej firmy i się ceni. A każdy przecież jest tyle wart na ile sam się realnie wycenia. Na szczęście żyjemy w czasach gdzie można połączyć ogień z wodą. Tak więc Pani Krysia nie będzie musiała rezygnować ze swojego starego adresu i będzie mogła dalej sprawdzać skrzynkę na wp na którą będą już trafiały także adresy z

9 TEMAT WIADOMOŚCI Zdajesz sobie zapewne sprawę, jak ważnym elementem wiadomości jest jej temat. Jest to druga, zaraz po nadawcy informacja na którą zwraca się uwagę. Masz tylko kilka krótkich słów na stworzenie dobrego tematu dla wiadomości. Temat wiadomości musi być krótki i rzeczowy. Powinien on zachęcać do otwarcia wiadomości i zapoznania się z jej treścią. Używanie języka potocznego, niezrozumiałego spowoduje że wiadomości nikt nie otworzy. MOCNE SŁOWA Jak wzbudzić zainteresowanie tematem? Musisz używać mocnych słów czyli wyrazów, które przyciągają uwagę. Masz kiepską stronę, nie chcesz zdobyć więcej klientów? Temat zbudowany z mocnych słów często może lekko odbiegać od wewnętrznej zawartości listy. Jednak jego zadaniem jest otwarcie maila, a nie szczegółowe informowanie. częstotliwość otrzymywania wiadomości od nadawcy nadawca charakter wiadomości największą klikalnością cieszyły się wiadomości które były nadawane przez znajome osoby i dotyczyły rzeczy które realnie interesowały odbiorców. na końcu skali były nieaktualne biuletyny oferty z nierealnymi lub zbyt dobrymi na prawdziwe zniżkami TRZY SŁOWA KTÓRYCH UNIKAJ W TEMACIE WIADOMOŚCI 1. darmowe 2. obniżka 3. przypomnienie Użycie tych słów zniechęca do dalszego czytania wiadomości. Odbiorca automatycznie klasyfikuje maila o takim tytule jako SPAM. Programy pocztowe również korzystają z analizy słów które zawarte są w temacie. Na 100% dostarczony na skrzynkę gmail zostanie uznany jako SPAM gdy w temacie pojawi się słowo darmowy. PERSONALIZACJA Tworzenie stron internetowych dla firm Dwa tematy odnoszą się do jednej oferty, ale samodzielnie już oceń w który instynktownie klikniesz, gdy dostaniesz taką wiadomość na skrzynkę. W badaniach prowadzonych przez agencje marketingowe badano współczynnik otwarć wiadomości mailowych. Wahał się on od nieprawdopodobnego wręcz poziomu 93% do 0,5% otwartych wiadomości (źródło MailChimp). Co na to wpływało? Najlepsze efekty jak już pisałem dają wiadomości osobiste. Nie możemy znać osób z bazy mailowej, ale można mieć na tyle dużo danych jak imię, nazwisko, nazwa firmy, miasto; że można stworzyć namiastkę wrażenia skąd ta osoba mnie zna??? Zabieg ten nazywa się personalizacją wiadomości i można go uzyskać na wiele sposób. O sposobach personalizacji wiadomości przeczytasz w dalszej części e-booka.

10 CYKLICZNE BIULETYNY INFORMACYJNE Zebranie odpowiedniej listy mailingowej to dopiero połowa sukcesu. Zapewne nie robisz tego, żeby wysłać jedną wiadomość, ale chcesz to robić cyklicznie informując tym samym o nowościach jakie oferuje Twoja firma. Jak uczy praktyka powtarzające się czynności doprowadzają do rutyny i zniechęcenia. Dlatego też biuletyny na początku są bardzo chętnie otwierane, ale z czasem zainteresowanie spada. Aby uniknąć tego negatywnego zjawiska za każdym razem wpisuj inny temat wiadomości informuj odbiorcę co znajduje się w mailu Jeżeli biuletyn będzie wzbudzał zainteresowanie te dwie proste zasady pozwolą na ograniczenie spadku zainteresowania nimi. DŁUGOŚĆ TEMATU Idealna długość tematu na którą czytelnik zwraca uwagę to 50 znaków. Nie musisz jednak tego dokładnie wyliczać. Wystarczy że orientacyjnie zmieścisz się w tym przedziale. Zwróć uwagę, że że tytuły wiadomości wyświetlane na telefonach komórkowych są jeszcze krótsze. Po pierwszych 20 znakach pojawiają się trzy kropki i temat jest ucinany. Ponieważ właściciele firm często są w ruchu szybkie spojrzenie na temat wiadomości w telefonie jest często ostatecznym testem decydującym o jej późniejszym otwarciu. Za chwilę dowiesz się, że temat wiadomości, to nie jedyna rzecz jaką czytelnik widzi jeszcze przed otwarciem maila. TEMATY W WIADOMOŚCIACH INFORMUJĄCYCH O PROMOCJACH Tego typu maile mają znacznie mniejszy współczynnik otwarć. Jeżeli jednak przedsiębiorca prowadzi sklep internetowy ciężko jest informować klienta o innych rzeczach jak nowy towar i promocje. Dlatego też staraj się unikać WIELKICH LITER, wykrzykników!!!, nadmiernej interpunkcji ;,. potocznego języka <lol>. Używaj pytań w temacie Jest coraz chłodniej? Promocja na czapki SYMBOLE SPECJALNE W TEMACIE WIADOMOŚCI Wiadomość z ofertą handlową musi się odróżniać na tle innych podobnych wiadomości. Klient który dostaje wiele listów na swoją skrzynkę jest już wzrokowcem. Instynktownie zaznacza maile które go nie interesują nie czytając nawet do końca tematu. Adresata można jednak zaciekawić niecodziennym symbolem w temacie. Znaki których na co dzień się nie używa bo nie ma ich na klawiaturze komputera. Niemniej nie oznacza to, że nie ma ich w ogóle.

11 Jeżeli używasz systemu Windows otwórz start i zacznij wpisywać słowa tablica znaków odpowiednia aplikacja sama wyświetli się w menu start. Możesz zniej wybrać teraz dowolny znak, który przykuje wzrok adresata wiadomości. Jak każdy wodotrysk posługiwanie się symbolami w temacie niesie ze sobą zagrożenia. Pierwszym z nich jest przesada z ilością i formą symboli. Łatwo sprawić, że temat wiadomości zamiast być przyciągający stanie się wręcz odpychający. Inną kwestią jest dobranie odpowiedniej grupy docelowej, dla której takich symboli można używać. Przy mailingach skierowanych do branży kierowniczej, menedżerskiej nie warto korzystać z takich ozdobników. Używanie symboli tematach wiadomości jest ciągle pewnego typu nowością. Należy się jednak spodziewać, że w pewnym momencie osiągnięty zostanie przesyt i znaczki w temacie wiadomości będą jednoznacznie kojarzone ze spamem. PIERWSZE ZDANIE W WIADOMOŚCI W ramach ćwiczenia otwórz teraz swoją skrzynkę pocztową. Jeżeli dysponujesz możliwością podejrzenia jej za pomocą programu pocztowego, przeglądarki internetowej i telefonu komórkowego - jeszcze lepiej. Pierwsza rzecz jaka rzuca się w oczy to temat. Ale zaraz za nim znajduje się pierwsze zdanie wiadomości mailowej. Właśnie ten fragment ma kluczowe znaczenie czy adresat kliknie na wiadomość i przeczyta jej dalszą część. Pierwsza linijka maila powinna być zatem przedłużeniem tematu i tworzyć spójny przekaz. Co jednak zrobić w sytuacji gdy wiadomość rozpoczyna się danymi firmy? Najprościej przed samym szablonem napisać odpowiednie pierwsze zdanie, nadać mu kolor tła i gotowe.

12 TREŚĆ WIADOMOŚCI Wiadomości mailowe można podzielić na dwie kategorie B2B (business-to-business) czyli firma-do-firmy B2C (business-to-consumer) czyli firma-do-klienta indywidualnego Różnice w przygotowaniu treści dla dwóch grup są znaczne. Dla mailingów kierowanych dla firm liczy się głównie konkretny przekaz jasny układ CZAS JAKI POŚWIĘCĄ NA CZYTANIE Wiadomość musi być krótka, rzeczowa, treściwa i przedstawiać natychmiast korzyści jakie osiągnie firma po zakupie tej oferty. Nie mają tutaj przełożenia zasady pisania ofert handlowych, które potrafią rozciągać się na kilka stron. To jak zareklamujesz / poinformujesz o swoim produkcie zależy już od Ciebie. Jeżeli boisz się utracić klientów przez źle napisany mailing - poszukaj osób które zajmują się tym zawodowo. Taka osoba to copywriter - zna się na doborze mocnych słów, nienagannie zna język polski, potrafi napisać chwytliwy tekst. Najlepszym sposobem na pisanie mailingów jest poznanie swoich subskrybentów. Na podstawie parametrów CTR, otwarć maili i liczby wypisanych osób można prowadzić przez pewien czas własne statystyki. Gdy uznasz, że jeden dobór treści powoduje lepsze efekty - trzymaj się go. KILKA WSKAZÓWEK NA START Poprawność wiadomości Wiadomość musi być poprawna językowo i graficznie. Staraj się patrzeć bardzo krytycznie na każdy mailing, Nie ma nic gorszego niż wysłanie wiadomości z literówką lub błędem ortograficznym. Segmentowanie odbiorców Dziel odbiorców na grupy docelowe. Jeżeli prowadzę firmę wielobranżową - worzę strony internetowe, zapewniam usługi graficzne, marketingowe itd. to dzielę swoich klientów na grupy zgodnie z zakresem usług jaki dla nich prowadzę. Dla osoby dla której przygotowałem wizytówkę nie wyślę oferty związanej z pozycjonowaniem strony w google; ponieważ ta osoba nie ma strony www. Skutkiem tak niefortunnego odbioru będzie wypisanie się adresata mailingu z mojej bazy danych. W przyszłości nie zaproponuje mu już atrakcyjnego cenowo projektu ulotki.

13 Segmentowanie odbiorców w sklepie internetowym jest znacznie łatwiejsze. Zbierając dane zamówień posiadasz bardzo różnorodne dane. Płeć, miasto, data urodzenia, towary które zostały zakupione, datę ostatniego logowania się na stronie. Jak je wykorzystać? Wysyłając informacje o rabatach na zakup określonej marki, którą klient wybrał przy ostatnim zamówieniu. Można wysyłać też informacje, że produkty danego producenta pojawiły się w sklepie. Zbliżają się urodziny klienta? Wyślij mu kod rabatowy z tej okazji Klient dawno nie logował się na swoim koncie w sklepie? Poproś go o ponowne odwiedziny. Zaskocz swojego czytelnika Musisz odróżniać się od konkurencji. Prowadzisz sklep? Dopisz się do list wysyłkowych konkurencji i zobacz jak wyglądają ich maile. Dopisz się do list wysyłkowych najlepszych sklepów (nie tylko polskich) i kopiuj ich rozwiązania. Możesz rozpocząć pisanie maila od krótkiej historii w której postawi się adresat. Jest to działanie ryzykowne w świetle tego co napisano wyżej - dlatego staraj się je stosować jedynie do subskrybentów których znasz i wiesz że współczynnik wypisów jest bardzo niski po takich zabiegach. Nie bądź anonimowy Poinformuj czytelnika kim jesteś. Podaj swoje dane kontaktowe. Dla bezpieczeństwa jednak niech kończą one wiadomość. Jeżeli czytanie maila rozpoczyna się od NIPu firmy - może to lekko zniechęcić. Pozwól czytelnikowi odejść Do każdej wiadomości powinien być link który usuwa z bazy danych adres takiej osoby. Jeżeli nie korzystasz z systemu do wysyłki mailingu - napisz jasno jeżeli nie chcą Państwo otrzymywać od nas wiadomości, prosimy o odesłanie pustego maila. Uszanuj to, usuń maila i zapomnij o tej osobie. Wysyłanie ponownych wiadomości na skrzynkę takiej osoby rozzłości ją na 120% i w najgorszym razie zadzwoni do Twojego szefa lub postraszy UOKiKiem. Treść maila musi być krótka Używaj krótkich bloków tekstowych. Maksymalnie do 200 słów. Mail musi być jedynie skrótem pełnej informacji, którą odbiorca przeczyta po kliknięciu w link. Treść musi być odpowiednia Zasada 3x3 - trzy kolory czcionki, 3 rozmiary czcionki, 3 style czcionki. Zasada 3x3 sprawdza się wszędzie - w aranżacji wnętrz, wywieraniu pierwszego wrażenia, a także w marketingu. Zbyt duża różnorodność może przytłoczyć i zdezorientować adresata. Pozwól czytelnikowi wczuć się w sytuację Witaj Tomku! Używaj personalizacji wiadomości mailowych. Gdy odbiorca widzi, że w treści wiadomości pojawia się jego imię nabiera zupełnie innego podejścia do takiej oferty. Personalizacja wymaga jednak posiadania bazy danych z informacjami o imieniu i nazwisku. Wstawienie takich pól do korespondencji seryjnej również wymaga odpowiedniego oprogramowania wysyłkowego. Unikaj, unikaj, unikaj! Istnieje 200 słów które sprawiaja, że wiadomość jest oznaczona jako SPAM. Nie oznacza to, że nie można ich używać. Ich obecność w treści wiadomości musi być jednak maksymalnie zminimalizowana.

14 Unikaj tych słów darmowy odwiedź stronę www okazja 50% zniżki kliknij tutaj zadzwoń teraz subskrybuj promocja obniżka zaoszczędź do zwycięzca nagrody informacja o ważna informacja dotycząca gwarantowana gwarancja specjalna promocja świetna oferta kompletna nowość pewnego razu zamów teraz Nie są to wszystkie wyrazy z indeksu słów zakazanych, ale możesz już się domyśleć w jakim kierunku podąża algorytm klasyfikujący maile jako wiadomości - śmieci. Może się wydawać, że tekst skopiowany z Worda do edytora HTML jest poprawny. Ale to ABSOLUTNA NIEPRAWDA. Kod takiego formatowania jest niezgodny ze standardami i zawiera masę błędów. Zawsze gdy przygotowujesz treść wiadomości w Wordzie kopiuj ją za pomocą opcji Wklej jako zwykły tekst, lub wcześniej skopiuj zawartość do notatnika, a z notatnika dopiero do edytora HTML. Nie kopiuj z Worda Używaj nagłówków Różnicowanie wielkości i sytlu tekstu jest bardzo przydatne dla odbiorcy. Wie gdzie jest treść oferty, gdzie są warunki, gdzie instrukcje itp. OBRAZKI I LINKI W WIADOMOŚCIACH Należy zwracać szczególną uwagę na odpowiednią konstrukcję odnośników. Dlaczego? W przypadku obrazków ma to ogromne znaczenie gdy klient poczty nie wyświetla domyślnie grafik. Wtedy odpowiedni parametr pozwala na wstawienie w miejscu pustego pola tekstu, który informuje co się tam znajduje. W przypadku linków jest to jeszcze ważniejsze, ponieważ od poprawnej ich konstrukcji zależy, czy program pocztowy uzna daną wiadomość za SPAM. HTML <a title= tytuł odnośnika alt= etykieto linku href= >

15 HTML <img title= tytuł obrazki alt= tekst alternatywny który wyświetla się gdy obrazek nie jest wyświetlany src= Element TITLE jest wykorzystywany do wstawiania tekstu pomocniczego. Dzięki niemu możemy wyświetlać odpowiednie dymki, które pojawią się po najechaniu na wskazany fragment strony kursorem. W przypadku odnośników możemy umieścić tekst pomocny w opisie zawartości strony, do której prowadzi dany link. alt - służy do wstawiania opisu alternatywnego w obrazkach wstawianych na stronę. Powyższy kod spowoduje, wstawienie na stronie obrazka, z adresu podanego w atrybucie SRC, oraz przypisanie mu opisu alternatywnego zawartego w atrybucie ALT. Dlaczego warto stosować ten atrybut? Jest on wymaganym przez specyfikacje XHTML, obowiązkowym elementem znacznika IMG Opis alternatywny jest wyświetlany w przypadku, gdy obrazek nie może zostać wczytany. Dzięki temu, można korzystać z graficznej nawigacji, nawet gdy obrazek nie został załadowany. Tekst alternatywny jest czytany przez specjalne programy dla osób z problemami wzroku, jako normalny tekst na stronie. Dlatego tak, ważne jest odpowiednie formułowanie zawartości atrybutu ALT. Wyszukiwarki i ich roboty nie analizują obrazów pod względem ich zawartości, dlatego posługują się opisami zawartymi w tym atrybucie. FORMATOWANIE HTML WIADOMOŚCI Czym różni się wiadomość formatowana za pomocą kodu HTML a taką która jest pisana zwykłym tekstem? To tak, jakbym dostarczył Ci tego e-booka napisanego w notatniku. Co prawda Word nie korzysta z formatowania HTML, ale wszystkie parametry wyglądu tekstu - nagłówków, kolumn, obrazków, strony tytułowej - można dzięki niemu zdefiniować. Do dzisiaj nie wszystkie programy pocztowe umożliwiają formatowanie wiadomości w formacie HTML. Inne pozwalają na to w ograniczonym stopniu. Jeżeli już dany edytor na to pozwala - to w pełnym zakresie (mimo że może oferować tylko kilka podstawowych opcji formatowania tekstu). Jeżeli nie znasz języka HTML możesz użyć edytorów wizualnych np. ze strony Bardziej zaawansowane edytory pozwalają budować tabele, używać kaskadowych arkuszy stylów (xhtml). Jeżeli znasz język xhtml możesz samodzielnie przygotować wiadomość w notatniku, lub bardziej zaawansowanym edytorze. Następnie wyświetlić ją w przeglądarce internetowej, zaznaczyć i wklei do okna wprowadzania treści wiadomości w aplikacji pocztowej. Kodu nie widać, a pełne formatowanie zostanie zachowane. Tworzenie wiadomości HTML to jednak dopiero początek drogi do stworzenia atrakcyjnego i PO- PRAWNEGO mailingu. Algorytmy sprawdzające czy dana wiadomość nie jest spamem uwzględniają wiele parametrów.

16 nie ukrywaj żadnego tekstu warunek taki sam jak w przypadku stron www. Ukrywanie tekstu (np. nadawanie mu koloru tła) zostanie odebrane jako podejrzana praktyka i wiadomość zostanie uznana za SPAM używaj poprawnego kodu HTML znajomość standardów jest tutaj niezbędna. Lepiej wysłać wiadomość w formacie tekstowym, niż wysłać ją niepoprawnie napisaną. staraj się stosować standardowy kod o ile przeglądarki wyświetlają kod w miarę jednolicie, to programy pocztowe radzą sobie z tym już bardzo różnie. Wiadomość poprawnie wyświetlana w przeglądarce, może wyglądać koszmarnie w programie The Bat! A nigdy nie wiadomo z jakiego klienta pocztowego korzysta adresat. nie przesadzaj z rozmiarem obrazków użyj niesformatowanej (jako zwykły tekst) wersji maila - wystarczy że stawisz tekst typu wiadomość nie wyświetla się poprawnie? Obejrzyj ją na stronie www (link) testowanie skuteczności mailingu 3 Podejmując określone działania oczekuje się konkretnych rezultatów. marketing jest formą docierania do klientów, która generuje koszty. Należy więc widzieć, czy zyski które wynikają z tego działa są współmierne. PARAMETRY W tekście często przewijały się określenia CTR, współczynnik otwarć, liczba wypisanych subskrybentów. Są to podtawowe parametry które można łatwo zmieżyć. CTR CLICK THROUGH RATE Wysyłając wiadomość zawierającą linki chcemy wiedzieć czy odbiorcy w nie klikali. Po co? Żeby zapoznać się ze szczegółami oferty ozywiście. Jak to analizować Najprostszym sposobem jest powiązanie strony do której prowadzą odnośniki z kontem Google Analytics. W raportach statystyk wyświetlane są źródła odwiedzin. ILOŚĆ OTWARTYCH MAILI Współczynnik trudniejszy do określenia bez wykorzystywania oprogramowania wysyłkowego. Można jednak znowu zastosować statystyki Google. Do każdej wiadomości mailingowej dodaj obrazek 1px x 1px. Gdy wiadomość jest otwierana obrazek jest wyświetlany, a statystyki to zliczają.

17 Problemem tej metody jest fakt, że większość klientów pocztowych nie wyświetla domyślnie obrazków. Jak odczytywać wyniki dla tego współczynnika? 0-10% - słabe dobranie odbiorców 10-20% - średnia skuteczność mailingu w Polsce 20-30% - bardzo dobre dobranie grupy odbiorców, jest czego zazdrościć 40% i więcej - nieprawdopodobnie dobry wynik *rzadko osiągany ;)) LICZBA WYPISANYCH SUBSKRYBENTÓW I znowu nie obejdzie się bez oprogramowania wysyłkowego. Jeżeli z żadnego nie korzystasz daj możliwość wypisania się z listy mailingowej przez odpowiedź ze słowem nie lub wypisz. Średnio na kampanię do 2500 subskrybentów są 3-5 wypisów. CZY WIADOMOŚĆ DOSZŁA? To pytanie zadaje sobie każdy marketingowiec. Można jednak to sprawdzić, oto kilka sposobów. ZAŁÓŻ MAILE KONTROLNE Musisz na bieżąco śledzić czy mailingi które wysyłasz nie trafiają do folderu SPAM. W tym celu załóż kilka konto testowych na popularnych serwisach pocztowych wp.pl gmail.com o2.pl gazeta.pl onet.pl Wysyłaj na nie kampanie testowe. Jeżeli trafią one do spamu oznacza to, że treść maila jest skonstruowana niepoprawnie, lub adres z którego wysyłana jest wiadomość została oznaczona przez dany serwis jako SPAM. W takim przypadku nie możesz zrobić nic więcej jak tylko zmienić adres z którego wysyłasz oferty.

18 ANALIZUJ Wykorzystaj parametry opisane wcześniej w praktyce. Zestawiaj je ze sobą i sprawdzaj jakie zmiany w treści i szablonie sprawiają, że cyfry się zmieniają. AUTOMATYCZNE TESTOWANIE DOSTARCZALNOŚCI Skorzystaj z narzędzia https://www.senderscore.org/ po rejestracji możliwe jest podejrzenie, czy nasze maile trafiają do spamu, oraz co sądzą o nas filtry antyspamowe. TESTY SPAMOWE Jeżeli posiadasz własny serwer, możesz na nim uruchomić oprogramowanie SpamAssassin Dzięki jego funkcjonalności wiadomość mailowa zostanie poddana serii testów na filtry antyspamowe w wielu usługach pocztowych. Wynikiem analizy będzie raport mówiący co w treści i wyglądzie wiadomości należy poprawić, aby ilość punktów spamowych naliczona dla mailingu się zmniejszyła. Oprogramowanie to jest częścią wszystkich serwisów za pomocą których można wysyłać mailingi. TESTOWANIE ZA POMOCĄ APLIKACJI MARKETINGOWYCH W internecie jest wiele firm, które oferują wysyłkę mailingu. Oprócz tej podstawowej funkcjonalności możliwe jest dzięki nim przeanalizowanie wyników każdej kampanii. Parametry jakie uzyskuje się po takiej analizie są bardziej dokładne, zebrane w jednym miejscu i pozwalaja w jasny i czytelny sposób śledzić nastroje odbiorców i na nie reagować.

Jak zarabiać w Internecie 100 euro dziennie?

Jak zarabiać w Internecie 100 euro dziennie? Jak zarabiać w Internecie 100 euro dziennie? www.100eurodziennie.pl Jest to robocza wersja poradnika na temat zarabiania w Internecie. H. Bernaciak J. Gortatowska Sz. Miałkas M. Rogoziński P. Wójcik 1

Bardziej szczegółowo

7 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim założysz własną stronę WWW - v2.0

7 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim założysz własną stronę WWW - v2.0 1 Spis treści Wstęp... 3 Dla kogo jest ten e- book?... 4 Komu polecam tego e- booka?... 4 Czego dowiesz się, czytając tego e- booka?... 4 Rozdział 1 - Co zyskujesz dzięki posiadaniu własnej strony WWW?...

Bardziej szczegółowo

JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE

JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE 2012 - Krzysztof Morawski 1 Do swobodnego kopiowania i rozpowszechniania! Zezwala się na: łączenie tej publikacji z innymi

Bardziej szczegółowo

Jak budować korporacyjne serwisy B2B. Jak zbudować, utrzymać i rozwijać w pełni profesjonalny, korporacyjny serwis web. golczyk.

Jak budować korporacyjne serwisy B2B. Jak zbudować, utrzymać i rozwijać w pełni profesjonalny, korporacyjny serwis web. golczyk. Jak budować serwisy Jak zbudować, utrzymać i rozwijać w pełni profesjonalny, korporacyjny serwis web. golczyk.com 2 2 Wstęp Dokumentacja Proces powstawania treści Kluczowe wartości dla serwisów b2b Q&A

Bardziej szczegółowo

Marketing i reklama w Internecie

Marketing i reklama w Internecie Marketing i reklama w Internecie Bartosz Małecki UNIA EUROPEJSKA EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO Autor: Bartosz Małecki UBIK Business Consulting Sp. z o.o. www.ubikbc.pl Wydawca: Polska Agencja

Bardziej szczegółowo

Newsletter Marketing

Newsletter Marketing Newsletter Marketing czyli inna twarz e-mail marketingu. Praktyczne porady dla wydawców i autorów newsletterów By Przemysław Modrzewski www.marketinglab.pl mój prywatny blog marketingowy [Newsletter marketing]

Bardziej szczegółowo

Podręcznik działań w Internecie dla NGO

Podręcznik działań w Internecie dla NGO Podręcznik działań w Internecie dla NGO 1 Opracowanie merytoryczne: Socjomania Redakcja: Marzena Żeber Autorki tekstów: Marzena Żeber, Justyna Kwiecień Opracowanie graficzne i skład: Małgorzata Spasiewicz

Bardziej szczegółowo

ekomercyjnie.pl Wybieramy platformę sklepową Sklep internetowy a GIODO Strategia e-mail marketingowa Wzór polityki prywatności nr 1 wrzesień 2011

ekomercyjnie.pl Wybieramy platformę sklepową Sklep internetowy a GIODO Strategia e-mail marketingowa Wzór polityki prywatności nr 1 wrzesień 2011 E-commerce sklepy internetowe aukcje zakupy grupowe ekomercyjnie.pl nr 1 wrzesień 2011 Wybieramy platformę sklepową Po raz drugi Sklep internetowy a GIODO Rejestracja bazy Strategia e-mail marketingowa

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika i administratora systemu ITCube

Podręcznik użytkownika i administratora systemu ITCube Podręcznik użytkownika i administratora systemu ITCube 1 Spis treści 1. Wstęp... 4 2. Instalacja systemu (administrator)... 7 3. Pierwsze uruchomienie (administrator)...10 3.1. Połączenie z innego komputera...12

Bardziej szczegółowo

Paweł Budynek. Metody optymalizacji i pozycjonowania stron internetowych Methods of search engine optimization

Paweł Budynek. Metody optymalizacji i pozycjonowania stron internetowych Methods of search engine optimization Paweł Budynek Metody optymalizacji i pozycjonowania stron internetowych Methods of search engine optimization Praca licencjacka Promotor: dr inż. Rafał Wojciechowski KIERUNEK: Informatyka i ekonometria

Bardziej szczegółowo

Pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW. Jak siê to robi. Wydanie II poprawione i uzupe³nione

Pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW. Jak siê to robi. Wydanie II poprawione i uzupe³nione Pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW. Jak siê to robi. Wydanie II poprawione i uzupe³nione Autor: Bartosz Danowski, Micha³ Makaruk ISBN: 978-83-246-1936-8 Format: 158x235, stron: 432 Przewodnik po

Bardziej szczegółowo

Copyright by Vestigio Sp. z o.o. Warszawa 2014. Menedżer projektu: Radosław Karbowski

Copyright by Vestigio Sp. z o.o. Warszawa 2014. Menedżer projektu: Radosław Karbowski 1 Copyright by Vestigio Sp. z o.o. Warszawa 2014 Menedżer projektu: Radosław Karbowski Redakcja i korekta: Partnerzy: Vestigio Sp. z o.o. ul. Domaniewska 17/19 lok. 133 02-663 Warszawa http://vestigio.pl

Bardziej szczegółowo

POZYCJONOWANIE HOTELU, MOTELU, PENSJONATU W WYSZUKIWARCE

POZYCJONOWANIE HOTELU, MOTELU, PENSJONATU W WYSZUKIWARCE POZYCJONOWANIE HOTELU, MOTELU, PENSJONATU W WYSZUKIWARCE krok po kroku dr Rafał Marek wiedza doświadczenie praktyka Tytuł Pozycjonowanie hotelu, motelu, pensjonatu w wyszukiwarce krok po kroku Autor dr

Bardziej szczegółowo

Najważniejsze pojęcia do zapamiętania... 3 Podstawy i wprowadzenie... 5 Co to jest reklama Google AdWords?... 5 Zalecenie redakcyjne tworzenia tekstu

Najważniejsze pojęcia do zapamiętania... 3 Podstawy i wprowadzenie... 5 Co to jest reklama Google AdWords?... 5 Zalecenie redakcyjne tworzenia tekstu Najważniejsze pojęcia do zapamiętania... 3 Podstawy i wprowadzenie... 5 Co to jest reklama Google AdWords?... 5 Zalecenie redakcyjne tworzenia tekstu reklamowego Google AdWords... 5 Wykorzystanie rabatów,

Bardziej szczegółowo

Strategia kampanii wyborczej

Strategia kampanii wyborczej Od autora Mój podręcznik, pierwsze w Polsce kompendium wiedzy o marketingu politycznym w Internecie, ma dostarczyć czytelnikowi użytecznych informacji i pomóc w wykształceniu praktycznych umiejętności

Bardziej szczegółowo

Jak zdobyć klientów i czytelników?

Jak zdobyć klientów i czytelników? Autor dołożył wszelkich starań, by zawarte w tej publikacji informacje, były kompletne i rzetelne. Nie bierze jednak żadnej odpowiedzialności za ich wykorzystywanie. Autor nie ponosi żadnej odpowiedzialności

Bardziej szczegółowo

E-MARKETING PRAWNICZY

E-MARKETING PRAWNICZY E-MARKETING PRAWNICZY Promocja kancelarii prawnej drugiej dekadzie XXI wieku Niewątpliwie żyjemy w świecie gigantycznych i bezprecedensowych zmian. Nie dotyczą one jedynie technologii, ale w ogóle globalnego

Bardziej szczegółowo

Autorzy: Wojciech Kyciak, Marek Kończal, Łukasz Majewski, Paweł Regiec, Barbara Molga

Autorzy: Wojciech Kyciak, Marek Kończal, Łukasz Majewski, Paweł Regiec, Barbara Molga 1 e-book stanowi przedmiot praw autorskich icomarch24 S.A. z siedzibą w Krakowie zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem KRS 0000328672. e-book podlega ochronie na podstawie ustawy o prawie

Bardziej szczegółowo

PORADNIK MARKETINGOWY

PORADNIK MARKETINGOWY PORADNIK MARKETINGOWY dla właścicieli małych i średnich firm Jak prowadzić tani i skuteczny marketing? Justyna Muszyńska 1 MARKETINGOWY KOCIOŁEK Marketing jest jak wrzący kocioł, do którego wrzucasz różne

Bardziej szczegółowo

PRACA DYPLOMOWA MAGISTERSKA

PRACA DYPLOMOWA MAGISTERSKA AKADEMIA GÓRNICZO-HUTNICZA IM. STANISŁAWA STASZICA WYDZIAŁ INŻYNIERII METALI I INFORMATYKI PRZEMYSŁOWEJ PRACA DYPLOMOWA MAGISTERSKA Narzędzie do optymalizacji i pozycjonowania stron internetowych dla wyszukiwarki

Bardziej szczegółowo

E-zakupy - technologie informacyjne i komunikacyjne w sprzedaży

E-zakupy - technologie informacyjne i komunikacyjne w sprzedaży E-zakupy - technologie informacyjne i komunikacyjne w sprzedaży 1 2 Autor raportu Grzegorz Skiera (Silence!) Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Bardziej szczegółowo

Wysokiej jakości teksty w marketingu internetowym

Wysokiej jakości teksty w marketingu internetowym Liczy się każde słowo Liczy się każde słowo Wysokiej jakości teksty w marketingu internetowym www.textbroker.pl Odnieś sukces dzięki wyrazistym tekstom Twoich e-marketingowych kampanii Wysokiej jakości

Bardziej szczegółowo

Pozycjonowanie krok po kroku 1

Pozycjonowanie krok po kroku 1 Pozycjonowanie krok po kroku 1 Pozycjonowanie krok po kroku 2 Copyright by Sławomir Gdak, rok 2011 Autor: Sławomir Gdak Tytuł: Pozycjonowanie krok po kroku Data: 01.09.2011 Niniejsza publikacja nie może

Bardziej szczegółowo

Jak założyć. sklep. internetowy. ABC Biznesu

Jak założyć. sklep. internetowy. ABC Biznesu ABC Biznesu Jak założyć sklep internetowy Spis treści 2 Pomysł na firmę / 3 1. W jakiej branży założyć sklep internetowy / 4 1.1. Kim są klienci sklepu internetowego? / 4 2. Cele i zasoby osobiste / 4

Bardziej szczegółowo

Rola marketingu internetowego w przedsiębiorstwie

Rola marketingu internetowego w przedsiębiorstwie Uniwersytet Mikołaja Kopernika Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Katedra Ekonomii Kamil Sobolewski nr albumu: 207757 Praca magisterska na kierunku zarządzanie Rola marketingu internetowego w przedsiębiorstwie

Bardziej szczegółowo

Wynik Jakości od A do Z

Wynik Jakości od A do Z Wynik Jakości od A do Z Krótki przewodnik dla reklamodawców Google AdWords By Przemysław Modrzewski AdWords Certified Trainer www.marketinglab.pl Drogi czytelniku, Ciszę się, że skorzystałeś z możliwości

Bardziej szczegółowo

SEM W BANKACH ZADOWOLENIE.pl Optymalizacja stron DOCELOWYCH MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH

SEM W BANKACH ZADOWOLENIE.pl Optymalizacja stron DOCELOWYCH MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH MAGAZYN MARKETINGU W WYSZUKIWARKACH www.semspecialist.pl Numer 2 styczeń 2011 ISSN 2082-3894 SEM W BANKACH ZADOWOLENIE.pl Optymalizacja stron DOCELOWYCH PATRONAT WYDAWCA Duarte Leszek Wolany ul. Studzienna

Bardziej szczegółowo

Strony WWW dla bibliotek. WordPress dla początkujących. Łukasz Stochniał Konrad Stepanajtys

Strony WWW dla bibliotek. WordPress dla początkujących. Łukasz Stochniał Konrad Stepanajtys Strony WWW dla bibliotek WordPress dla początkujących Łukasz Stochniał Konrad Stepanajtys Po co bibliotece strona internetowa? Zanim zaczniesz W XXI wieku, w dobie Internetu, to pytanie wydaje się trywialne

Bardziej szczegółowo

Kurs Google AdWords. Mariusz Gąsiewski www.ittechnology.us

Kurs Google AdWords. Mariusz Gąsiewski www.ittechnology.us Kurs Google AdWords 1 Najważniejsze pojęcia do zapamiętania... 8 Podstawy i wprowadzenie... 12 Co to jest reklama Google AdWords?... 12 Zalecenie redakcyjne tworzenia tekstu reklamowego Google AdWords...

Bardziej szczegółowo