Instrukcja instalacji oprogramowania diagnostycznego na przykładzie instalacji oprogramowania VCDS

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Instrukcja instalacji oprogramowania diagnostycznego na przykładzie instalacji oprogramowania VCDS"

Transkrypt

1 Instrukcja instalacji oprogramowania diagnostycznego na przykładzie instalacji oprogramowania VCDS Uwaga: Absolutnie odradza się stosowanie oprogramowania pobieranego ze stron firmy ADAKO, gdzie przeczytać można (rok 2011) między innymi: "Instalując ten program akceptujesz go "takim jaki jest" - ze wszystkimi swoimi błędami i usterkami oraz świadomie wyrażasz zgodę na korzystanie z programu na własne ryzyko." Tego typu zapisy stosuje się w oprogramowaniu ogólnodostępnym freeware, gdzie twórca nie jest w stanie lub z założenia nie chce niczego gwarantować oraz nie jest pewien dzieła, które stworzył. Ponadto to oprogramowanie jest zawsze mocno opóźnione wobec innych dostępnych w Internecie wersji różnorodnego oprogramowania a najważniejszym uzupełnieniem jest to, iż wersja polska nic nie wnosi (oprócz błędów) do pracy użytkownika. Wersje angielskie są na tyle przejrzyste, iż każda osoba bez problemu zidentyfikuje problemy i błędy zgłaszane przez pojazd. Błędy reprezentowane są w sposób cyfrowy a przyporządkowane bardzo krótkie opisy bardzo intuicyjne i stosunkowo łatwe do samodzielnego przetłumaczenia. Nie dość jednak na tym, wykorzystywanie oprogramowania w wersji językowej polskiej prowadzi do ograniczenia możliwości konsultowania problemu na forach zagranicznych, ponadto może skutkować powstaniem bałaganu i zamieszania a najpowszechniej używanym obecnie w przypadku zagadnień technicznych językiem jest język angielski. Wciąż zachodzi potrzeba edukacji oraz rozpowszechniania informacji w tym zakresie, ale nie ulega wątpliwości iż jest to najwłaściwsza droga i polscy użytkownicy/technicy/mechanicy/inżynierowie powinni jak najszybciej poznać słownictwo stosowane w motoryzacji. Podobnie dla przypadku programów ściągniętych z Internetu bez uprzedniego potwierdzenia zgodności, taka praktyka skończy się jedynie problemami (bardzo trudno odwracalnymi) z działaniem urządzenia. Wielu użytkowników w pewien sposób odruchowo poszukuje różnych aktualizacji, przypadek programów diagnostycznych to nie jest problem tożsamy z problemami przykładowo systemu operacyjnego Windows. Jest to przyczyną najczęściej popełnianych błędów przez użytkowników. Kolejne edycje programów diagnostycznych w obecnej chwili praktycznie nie wnoszą nic poza obsługą najnowszych modeli samochodów (lista kodów podanych przez szynę samochodów istniejących nie rozszerza się). Nie ma zatem żadnej uzasadnionej przyczyny (poza najnowszymi modelami samochodów) aby gorączkowo aktualizować czy poszukiwać aktualizacji oprogramowania diagnostycznego. Z właściwie dobranym oprogramowaniem można robić wszystko bez obawy o uszkodzenie kabla np. wielokrotnie przeinstalować itp. Programy właściwe wolne są od wszelkich wirusów.

2 Instalacja i pierwsze kroki 1) Przy uruchamianiu instalatora (przykładowy plik instalacyjny: VCDS-Beta Installer.exe) należy w przypadku Windows 7 (poniżej zamieszczono uwagę instalacyjną dla systemu Windows XP) wybrać opcje: "uruchom jako administrator" ze względu na instalacje sterownika urządzenia (na końcu instalacji) oraz wymaganych praw. Po zakończeniu wypakowania plików podczas pierwszej instalacji należy zainstalować również sterownik urządzenia. Uwaga: w przypadku systemów 64bit należy często zainstalować sterownik oddzielnie (wydzielony i dedykowany dla wersji 64bit), gdyż oprogramowanie zgłosi błąd braku kompatybilności właśnie sterownika z systemem operacyjnym 64bit owym. Uwaga: w przypadku systemu Windows XP ze względu na ograniczone prawa użytkownika (zależne od procesu instalacji samego systemu Windows XP) często zdarza się, iż wybierając opcję: uruchom jako: administrator czy też poprzez dwukrotne kliknięcie pliku wykonywalnego.exe instalacja samego sterownika nie zostanie przeprowadzona automatycznie. W takim przypadku należy z katalogu, w którym został zainstalowany program uruchomić ręcznie w klasyczny sposób plik: dpinst.exe (instalator sterownika). W takim przypadku oprogramowanie sterownika powinno zostać zainstalowane a fakt ten powinny potwierdzać komunikaty (np. urządzenie zainstalowano poprawnie i jest gotowe do użycia) w uruchomionym oknie instalacji sterownika.

3 Sekwencje działań w przypadku ręcznej instalacji sterownika poprzez wywołanie programu dpinst.exe obrazują ekrany poniżej. Jako iż Windows XP występuje w kilku odmianach Service Pack to dodatkowo pomimo iż zainstalowaliśmy driver urządzenia po jego podłączeniu do portu USB system może zainicjować ponowną jego instalację i zaproponować nam połączenie z Internetem celem odnalezienia

4 sterownika. W takim przypadku wybieramy opcję: Nie tym razem i tym samym przechodzimy do kolejnego etapu instalacji w którym system Windows XP automatycznie przypisze wcześniej wgrany przez nas sterownik do podłączonego urządzenia i od tego momentu będziemy mogli się nim cieszyć w pełni. 2) Po instalacji oprogramowania przy pierwszym uruchomieniu należy podłączyć kabel odpowiednio do portu USB komputera oraz następnie do gniazda OBD pojazdu, uruchomić oprogramowanie oraz skierować sie do zakładki Options. Widok głównego okna dialogowego znajduje się poniżej. Uwaga: Podłączając kabel styku OBD w samochodzie należy pamiętać o tym, iż szyna CAN i ECU otrzymują zasilanie dopiero, gdy kluczyk jest przekręcony na pozycji zaraz przed zapłonem. Jeżeli nie spełnimy tego warunku to kabel i oprogramowanie zgłoszą brak dostępu do szyny CAN. Zawsze po podłączeniu można zrobić sobie TEST (zakładka Options) aby sprawdzić czy wszystkie linie działają poprawnie (bez zapamiętywania SAVE za każdym razem). 3) W zakładce Options pojawia się okno dialogowe jak poniżej

5 Klikamy pole Test (po podłączeniu do pojazdu i ustawieniu kluczyka w odpowiedniej pozycji) Po chwili oczom naszym ukazuje się okno: Jest to potwierdzenie poprawnej współpracy kabla i szyby danych samochodu. W przypadku samochodów bez CAN (rok produkcji najczęściej przed 2005r) w linii CAN pojawi się komunikat CAN: Not Ready Zaleca się również w zakładce User Interface and Identification w polu wyboru Check for free Updates wybrać opcję: Do not check for updates, aby ograniczyć możliwość przypadkowej aktualizacji do wersji, która nie jest dopracowana, bądź z powodu błędów w trakcie aktualizacji) co w konsekwencji może zablokować nasze narzędzie.

6 Po tych operacjach klikamy SAVE a nasz zestaw jest gotowy do pierwszych testów oraz działań. UWAGA: zaleca się wykonywanie operacji TEST oraz SAVE przy każdorazowym podłączeniu interfejsu do samochodu, należy przy tym pamiętać o zasilaniu podanym na CAN (w przypadku samochodów z CAN). Uwaga: po podłączeniu kabla do gniazda OBD i podaniu zasilania (samochody z CAN) należy mieć na uwadze fakt, iż firmware układów znajdujących się wewnątrz kabla potrzebuje około 15-25sek na przeładowanie i przygotowanie kabla do właściwego funkcjonowania. Dlatego też należy bezwzględnie odczekać ten czas a przed przystąpieniem do pracy wykonać operację TEST aby potwierdzić iż kabel jest już gotowy do pracy i działa stabilnie. W przypadku braku gotowości najczęściej wyświetlany jest komunikat : Interface Not Found lub propozycja upgrade firmwire Pod żadnym pozorem nie klikamy opcji: Update!

7 Każdorazowo też warto skierować się do zakładki About w celu sprawdzenia statusu licencji. Status licencji powinien być podświetlony na zielono.

8

9 4) Gdy oczom naszym ukaże się komunikat: Software out of date I nie wiemy co w tej sytuacji zrobić aby pozbyć się tego błędu to dla własnego i kabla dobra bezwzględnie należy skontaktować ze wsparciem technicznym. Pod żadnym pozorem nie można ignorować tego komunikatu oraz nie należy kontynuować pracy w przypadku jego zaistnienia.

10 5) Pierwsze kroki Pierwszym działaniem jest najczęściej przeskanowanie wszystkich podzespołów samochodu wykonywane automatycznie. Opcja ta dostępna jest w polu Auto-Scan W oknie dialogowym Auto-Scan wybieramy markę i tym samochodu do przeskanowania

11 Klikamy Start i możemy obserwować jak poszczególne elementy i podzespoły charakterystyczne dla danego typu samochodu są odpytywane na okoliczność wystąpienia w nich błędów. Na koniec rezultat skanowania możemy przeanalizować na ekranie komputera oraz zapisać (opcja Save w rubryce Results) sobie do pliku celem zaprezentowania szerszemu gronu użytkowników i zasięgnięcia konsultacji. Opcją Clear all DCTs możemy wykasować powstałe błędy, jeżeli miały charakter przejściowy to znikną z listy, natomiast jeśli mają charakter stały to pojawią się ponownie po kolejnym przeskanowaniu poszczególnych modułów samochodu. 6) Obsługa i kasowanie Inspekcji olejowej Inną ważną i często wykorzystywaną funkcją jest SRI Reset która jest odpowiedzialna za weryfikowanie stanu oraz kasowanie inspekcji olejowych. Funkcje powiązane z inspekcją olejową (zmiana interwału, reset, czas od ostatniej wymiany, ilość kilometrów przejechanych od ostatniej wymiany) dostępne są bezpośrednio z okna głównego oprogramowania ale w przypadku najnowszych samochodów zostaniemy odesłani (beta 11.2 wskaże nam drogę, jedynie odrzuci żądanie) bezpośrednio do kontrolera o adresie 17 czyli Instruments i tam w adaptacjach dopiero będziemy w stanie dokonać stosownych korekt.

12 7) W kolejnym kroku jako już bardziej doświadczeni użytkownicy (kilka kliknięć pozwala na oswojenie się z filozofią oprogramowania) oczywiście każdy jest w stanie wprowadzać modyfikacje nastaw różnych podzespołów oraz uruchamiać dodatkowe ukryte przez producenta z różnych powodów funkcje. Prawdziwą kopalnią wiedzy oraz zbiorem szczegółów z tego zakresu są fora internetowe dedykowane poszczególnym markom samochodów.

Instrukcja instalacji i obsługi aplikacji. Manager Połączeń wersja 9

Instrukcja instalacji i obsługi aplikacji. Manager Połączeń wersja 9 Instrukcja instalacji i obsługi aplikacji Manager Połączeń wersja 9 Spis treści 1. Wstęp 2. Instalacja Managera Połączeń 3. Panel zarządzania Managera Połączeń 4. Uruchamianie Managera Połączeń 5. Połączenia

Bardziej szczegółowo

Sage Symfonia Klucz sprzętowy. Podręcznik użytkownika

Sage Symfonia Klucz sprzętowy. Podręcznik użytkownika Sage Symfonia Klucz sprzętowy Podręcznik użytkownika Wersja 2015 Producent: Sage sp. z o.o. tel. 22 455 56 00 www.sage.com.pl Windows jest znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation. Microsoft SQL Server

Bardziej szczegółowo

SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294

SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294 Datapolis.com, ul Wiktorska 63, 02-587 Warszawa tel. (+48 22) 398-37-53; fax. (+ 48 22) 398-37-93, office@datapolis.com SZYBKI START Datapolis Process System v 4.2.0.4294 Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca

Bardziej szczegółowo

Instalacja aplikacji dostępowej KSOmniPharm w aptekach

Instalacja aplikacji dostępowej KSOmniPharm w aptekach Instalacja aplikacji dostępowej KSOmniPharm w aptekach 1 / 40 Table of contents Aplikacja dostępowa KS-OmniPharm... 3 1. Instalacja aplikacji dostępowej... 5 1.1. Problemy z usługą KS-OmniPharm... 15 1.2.

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Faktura 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Faktura 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie 8 4.1 Kreator

Bardziej szczegółowo

Klucz sprzętowy. Podręcznik użytkownika. Wersja 2010

Klucz sprzętowy. Podręcznik użytkownika. Wersja 2010 Klucz sprzętowy Podręcznik użytkownika Wersja 2010 Windows jest znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation. Microsoft SQL Server jest znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation. Adobe, Acrobat, Acrobat

Bardziej szczegółowo

GRAITEC, Bievres. Wszystkie prawa zastrzeżone. Windows oraz logo Windows są zastrzeżonymi znakami towarowymi Microsoft.

GRAITEC, Bievres. Wszystkie prawa zastrzeżone. Windows oraz logo Windows są zastrzeżonymi znakami towarowymi Microsoft. W przypadku rozbieżności pomiędzy informacjami zawartymi w niniejszym przewodniku a tymi przedstawionymi w programie, informacje pochodzące z programu należy traktować jako priorytetowe. Zawartość niniejszego

Bardziej szczegółowo

Instrukcja administratora Systemu SJO BeSTi@

Instrukcja administratora Systemu SJO BeSTi@ System powstał w ramach projektu Transition Facility 2006/018-180.01.04 System zarządzania budżetami jednostek samorządu terytorialnego sprawozdawczość jednostek organizacyjnych Strona 2 z SPIS TREŚCI

Bardziej szczegółowo

AVG Anti-Virus 2012. Podręcznik użytkownika. Wersja dokumentu 2012.20 (3/29/2012)

AVG Anti-Virus 2012. Podręcznik użytkownika. Wersja dokumentu 2012.20 (3/29/2012) AVG Anti-Virus 2012 Podręcznik użytkownika Wersja dokumentu 2012.20 (3/29/2012) Copyright AVG Technologies CZ, s.r.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszystkie pozostałe znaki towarowe są własnością ich właścicieli.

Bardziej szczegółowo

INTUICA System Pomocy

INTUICA System Pomocy INTUICA System Pomocy 1 / 96 Spis treści Korzystanie z pomocy... 5 Instalacja programu... 6 Instalacja... 6 Praca w sieci... 10 Instalacja serwera... 11 Konfiguracja serwera... 11 Wymagania... 13 Klucz

Bardziej szczegółowo

ECOD CONNECTOR 2 INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA COMARCH SA. Identyfikator Dokumentu ECOD_WWW/DB/04/2003. Wersja dokumentu 1.0. Autor. Revision dokumentu

ECOD CONNECTOR 2 INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA COMARCH SA. Identyfikator Dokumentu ECOD_WWW/DB/04/2003. Wersja dokumentu 1.0. Autor. Revision dokumentu ECOD CONNECTOR 2 INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA COMARCH SA Identyfikator Dokumentu ECOD_WWW/DB/04/2003 Wersja dokumentu 1.0 Autor Revision dokumentu Dystrybucja COMARCH S.A. SPIS TREŚCI SPIS TREŚCI... 2 1 PODSTAWOWE

Bardziej szczegółowo

Bazy danych. Dr inż. Michał Kruk

Bazy danych. Dr inż. Michał Kruk Bazy danych Dr inż. Michał Kruk Informacje o wykładzie Opis wykładu W tym module znajdziesz informację o podstawowych zadaniach administratora systemu bazodanowego. Do zadań tych należy instalacja serwera

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika. Lipiec 2013. Q - Table. Just dream IT, we do the rest.

Instrukcja użytkownika. Lipiec 2013. Q - Table. Just dream IT, we do the rest. Instrukcja użytkownika Q - Table Lipiec 2013 Program Q-Table służy do połączenia z bazą danych systemu SAP ERP. Umożliwia pobranie tabel i zapisanie ich na lokalnym dysku lub w bazie danych. Przed ściągnięciem

Bardziej szczegółowo

NAWIGATOR podręcznik użytkownika

NAWIGATOR podręcznik użytkownika NAWIGATOR podręcznik użytkownika spis treści: informacje ogólne...2 rejestracja usługi...2 logowanie...3 pierwsze uruchomienie (instalacja komponentu Java)...4 proces instalacji komponentu Java...4 użytkownicy

Bardziej szczegółowo

www.softactivity.com Activity Monitor Podręcznik użytkownika

www.softactivity.com Activity Monitor Podręcznik użytkownika www.softactivity.com Activity Monitor Podręcznik użytkownika Wersja polska: www.sirtom.pl 2013 Spis treści Witamy w programie Activity Monitor... 3 Szybki start... 4 Dodatkowe uwagi odnośnie instalacji:...

Bardziej szczegółowo

RACE 2000 Instrukcja obsługi

RACE 2000 Instrukcja obsługi RACE 2000 Instrukcja obsługi Via Pontestura, 122-15020 CAMINO (AL) - ITALIA tel. +39 0142 4681 - fax +39 0142 469533 Email: support.race@dimsport.it http://www.dimsport.it Release valid until version 6.32.359

Bardziej szczegółowo

4Trans Instrukcja instalacji

4Trans Instrukcja instalacji 4Trans Instrukcja instalacji Wersja: 1.8 4Trans Instrukcja instalacji 2002-2014 Wszystkie prawa zastrzeżone Kopiowanie, wprowadzanie zmian, przesyłanie, publiczne odtwarzanie i wszelkie wykorzystywanie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika

Instrukcja użytkownika Instrukcja użytkownika Oprogramowanie serii MP www.binsoft.pl Marzec 2015!1 Wstęp 6 Jakie funkcje posiadają programy MP? 7 System BSX 12 Moduły 13 Wersje programów 15 Licencjonowanie 16 Aplikacje dedykowane

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika wersja 8.00

Podręcznik użytkownika wersja 8.00 wersja 8.00 Antivirus Antispam Intrusion Guard Personal Firewall Parental Control Privacy Tools Ograniczona gwarancja Norman gwarantuje, że załączona płyta CD-ROM lub DVD oraz dokumentacja nie zawierają

Bardziej szczegółowo

Instrukcja użytkownika programu Asystent Gabinet Lekarski 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk

Instrukcja użytkownika programu Asystent Gabinet Lekarski 2014. Autorzy: Tomasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Instrukcja użytkownika programu Asystent Gabinet Lekarski 2014 Autorzy: omasz Fok Karol Wierzchołowski Dominik Samojluk Spis treści 1 WSĘP 3 2 Asystent Gabinet Lekarski 5 3 Instalacja 6 4 Pierwsze uruchomienie

Bardziej szczegółowo

WF Mag dla Windows. Zaczynamy!

WF Mag dla Windows. Zaczynamy! WF Mag dla Windows Zaczynamy! WF Mag dla Windows Spis treści O CZYM JEST TA KSIĄŻKA... 5 I STALACJA PROGRAMU... 7 ODROBINA TEORII... 7 Organizacja danych w WF Magu dla Windows... 9 Dlaczego instalacja

Bardziej szczegółowo

avast! antivirus Professional Edition wersji 4.8 Instrukcja obsługi Instrukcja obsługi programu antywirusowego avast! Professional Edition wersji 4.

avast! antivirus Professional Edition wersji 4.8 Instrukcja obsługi Instrukcja obsługi programu antywirusowego avast! Professional Edition wersji 4. Instrukcja obsługi programu antywirusowego avast! Professional Edition wersji 4.8 1 SPIS TREŚCI Wprowadzenie... 4 O firmie ALWIL Software a.s.... 4 Dalsza pomoc... 4 Zagrożenia dla komputera... 5 Czym

Bardziej szczegółowo

Weronika Ewertowska. Platforma Moodle w szkole przewodnik nauczyciela

Weronika Ewertowska. Platforma Moodle w szkole przewodnik nauczyciela Informatyka i technologia informacyjna Podyplomowe studia kwalifikacyjne Weronika Ewertowska Platforma Moodle w szkole przewodnik nauczyciela PRACA DYPLOMOWA PROMOTOR mgr Tomasz Piłka POZNAŃ 2010/2011

Bardziej szczegółowo

EtherWerX PPPoE Terminator. Podręcznik Użytkownika EwxOS. PT rev. 1.0

EtherWerX PPPoE Terminator. Podręcznik Użytkownika EwxOS. PT rev. 1.0 EtherWerX PPPoE Terminator Podręcznik Użytkownika EwxOS PT rev 10 Spis Treści 1 Wprowadzenie1 1 11 Główne cechy produktu1 3 12 Zawartość opakowania1 5 13 Specyfikacja techniczna1 6 14 Przykłady implementacji

Bardziej szczegółowo

Asseco WAPRO OPROGRAMOWANIE DLA FIRM PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA

Asseco WAPRO OPROGRAMOWANIE DLA FIRM PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA ASSECO BUSINESS SOLUTIONS SA Asseco WAPRO OPROGRAMOWANIE DLA FIRM PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA WF-Mag dla Windows WF-FaKir dla Windows WF-KaPeR dla Windows WF-GANG dla Windows WF-bEST dla Windows WF-Analizy

Bardziej szczegółowo

System Symfonia e-dokumenty

System Symfonia e-dokumenty System Symfonia e-dokumenty Podręcznik użytkownika Wersja 2012 Windows jest znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation. Adobe, Acrobat, Acrobat Reader, Acrobat Distiller są zastrzeżonymi znakami towarowymi

Bardziej szczegółowo

PodrÊcznik U ytkownika

PodrÊcznik U ytkownika Wies³aw M. Tr mpczy¼ski PodrÊcznik U ytkownika 2009 W.T. 1 Spis treści Projekt EOS założenia ogólne...3 Bardzo ogólnie...3 Bardziej szczegółowo...3 Zalety i Wady...4 Dodatkowe informacje...4 Instalacja

Bardziej szczegółowo

Wstęp, instalacja i konfiguracja Windows 2000 Professional

Wstęp, instalacja i konfiguracja Windows 2000 Professional Str. 1 Ćwiczenie 1 Wstęp, instalacja i konfiguracja Windows 2000 Professional Cel ćwiczenia: Zapoznanie się z planowaniem instalacji, instalacją i podstawową konfiguracją systemu Windows 2000 Professional

Bardziej szczegółowo

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA

PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA 1 2 1.Wstęp...4 2.Instalacja...5 2.1 Instalacja z CD (wersja płatna)...5 2.1 Instalacja z pliku pobranego z internetu...5 2.3 Instalacja wersji jednostanowiskowej...5 2.4 Uaktualnienie...5

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika

Podręcznik użytkownika G DATA Business 13.2 Podręcznik użytkownika Wszystkie prawa zastrzeżone. Oprogramowanie oraz pisemny materiał informacyjny chronione są prawami autorskimi. Dozwolone jest wykonanie jednej kopii bezpieczeństwa

Bardziej szczegółowo