SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KLASY V

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KLASY V"

Transkrypt

1 Maria Markowska nauczyciel przyrody w Szkole Podstawowej im. Powstańców 1863r. w Lututowie SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KLASY V Temat: Dlaczego człowiek tworzy parki narodowe? Cele operacyjne: - wyjaśnienie terminu park narodowy, - wskazanie na mapie Polski położenia parków narodowych, - przyporządkowanie nazw parków narodowych do ich symboli, - scharakteryzowanie krajobrazów wybranych sześciu parków narodowych, - wymienienie organizmów charakterystycznych dla wybranych parków, - zaprezentowanie informacji na temat parków będących światowymi rezerwatami biosfery, - uświadomienie właściwego zachowania się w obszarze chronionym, - uzasadnienie celowości tworzenia parków narodowych. Metoda: - praktycznego działania (praca z tekstem) - słowna (pogadanka) - gry dydaktyczne - projekcja prezentacji multimedialnej: Parki narodowe - praca z programem multimedialnym Forma pracy: indywidualna i grupowa Środki dydaktyczne : - mapa Polski; - czasopisma Wielki Atlas Świata, Aura ; - książki Cuda Polski Parki Narodowe P. Fabiański, Ekologia z ochroną środowiska E. Pyłka Gutowska, Słownik Szkolny - Ochrona przyrody i środowiska R. Olaczek - program multimedialny Krajoznawczy atlas Polski GMG Gdańsk Multimedia Group; - fotografie i pocztówki z typowymi krajobrazami parków; - zestaw komputerowy; - pokaz prezentacji multimedialnej w Programie Power Point Parki narodowe ; - papier pakowy, mazaki; - karty pracy ucznia. 1

2 PRZEBIEG LEKCJI 1. Faza wprowadzająca dyskusja, burza mózgów - jakie znacie formy ochrony przyrody? - jakie formy występują w naszym powiecie wieruszowskim? Celem dzisiejszej lekcji będzie odpowiedzieć na pytanie dlaczego człowiek tworzy takie formy ochrony przyrody? Zapisanie tematu lekcji. 2. Faza realizacji - uczniowie podzieleni zostają na 4- osobowe grupy; - rozdanie grupom materiałów do pracy; - każda grupa ma za zadanie na papierze zapisać jak najwięcej skojarzeń z terminem park narodowy PARK NARODOWY - po wyczerpaniu skojarzeń lider grupy przedstawia efekty pracy swojej grupy; - na podstawie wyników każda grupa próbuje zdefiniować termin park narodowy, a poprawność definicji sprawdza w dostępnej literaturze; - wprowadzenie uczniów w tematykę pokaz prezentacji multimedialnej Parki narodowe ; - uczniowie rozwiązują zadania w grupach odpowiadają na pytania z karty pracy; - liderzy grup prezentują efekty pracy w grupy. 3. Faza podsumowująca W czasie prezentacji uczniowie sami oceniają pracę grupy oraz własne zaangażowanie. Uczniowie wypełniają arkusz ewaluacyjny. Praca domowa (dla chętnych) Jesteś przewodnikiem w parku narodowym. Opracuj trasę wycieczki po dowolnie wybranym przez siebie parku. ( możesz skorzystać z internetu, map, przewodników itp.) 2

3 KARTA PRACY UCZNIA 1. Na mapie Polski zaznacz literami następujące parki narodowe: A Białowieski P.N. B - Babiogórski P.N. C Bieszczadzki P.N. D Karkonoski P.N. E Słowiński P.N. F Tatrzański P.N. ( Testy sprawdzające przyroda Akademia WiP Wiedza i Praktyka) Parki te ze względu na ich wyjątkowość w skali ogólnoświatowej zostały wpisane na listę rezerwatów biosfery UNESCO. 2. Na podstawie mapy z zadania 2 wypisz te parki, które położone są nad Morzem Bałtyckim. 3. Korzystając z materiałów dowiedz się i napisz, który park wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości (WH)?... 3

4 4. Na podstawie poniższej tabeli uzupełnij zdania: Największą powierzchnię zajmuje... Park Narodowy, a najmniejszą... Park Narodowy. L.p. Nazwa parku Powierzchnia parku (ha) 1. Babiogórski Białowieski Biebrzański Bieszczadzki Bory Tucholskie Drawieński Gorczański Gór Stołowych Kampinoski Karkonoski Magurski Narwiański Ojcowski Pieniński Poleski Roztoczański Słowiński Świętokrzyski Tatrzański Ujście Warty Wielkopolski Wigierski Woliński Źródło: Słownik Szkolny Ochrona przyrody i środowiska R. Olaczek 4

5 5. Korzystając z wykresu przedstawionego poniżej odpowiedz na pytania: a) Który z parków narodowych jest najstarszy, a który najmłodszy? b) Jakie parki utworzono w 1990 roku?... Rok założenia parku narodowego rok numer parku narodowego Numery parków narodowych: 1-Babiogórski, 2-Białowieski, 3- Biebrzański, 4- Bieszczadzki, 5-Bory Tucholskie, 6-Drawieński, 7- Gorczański, 8- Gór Stołowych, 9- Kampinoski, 10- Karkonoski, 11- Magurski, 12- Narwiański, 13- Ojcowski, 14- Pieniński, 15- Poleski, 16- Roztoczański, 17- Słowiński, 18- Świętokrzyski, 19- Tatrzański, 20- Ujście Warty, 21- Wielkopolski, 22- Wigierski, 23- Woliński 5

6 6. Korzystając z materiałów oraz prezentacji multimedialnej uzupełnij tabelę (grupa może skorzystać z informacji zawartych w internecie, na płytach CD): Nazwa parku Symbol Charakterystyczne rośliny Charakterystyczne zwierzęta Ojcowski Zamek na górze Chojnik jeleń, sarna, dzik, borsuk, lis, kuna, zając, wiewiórka, sprowadzony z Korsyki Muflon, głuszec, zimorodek, dzięcioł, sowa uszata Słowiński żubr ogromne bogactwo flory: 632 gat. roślin naczyniowych, ponad 2000 gat. grzybów, 250 gat. porostów, 200gat. mszaków kozica szarotka alpejska, sasanka alpejska, warzucha tatrzańska łoś ryś, bóbr, wydra, bielik 7. Napisz przynajmniej 3 zasady obowiązujące w parku narodowym:

7 Podkreśl odpowiedni rysunek ARKUSZ EWALUACYJNY Z JAKĄ MINĄ WYCHODZISZ Z ZAJĘĆ? Uwaga: Zdjęcia do prezentacji zaczerpnęłam z CD "Krajoznawczy Atlas Polski", który to moja szkoła dostała od wydawnictwa "Mama, Tata, Komputer i Ja" nr 12 Autorzy zdjęć to: "Puszcza Białowieska" - Włodzimierz Łapiński "Żubry" - Ryszard Czerwiński "Łoś" - Andrzej Stachurski "Borsuk" - Andrzej Stachurski "Ruchome wydmy" - Ryszard Czerwiński "Orzeł bielik" - Grzrgorz i Tomasz Kłosowscy "Puchacz" - Andrzej Stachurski "Krokusy" - Włodzimierz Łapiński "Świstak" - Ryszard Czerwiński "Kozica" Ryszard Czerwiński "Niepylak apollo" - Ryszard Czerwiński "Śnieżka" - Ryszard Czerwiński "Kosodrzewina" - Ryszard Czerwiński 7

Formy nauczania lekcja zajęcia edukacyjne (zmiana roli nauczyciela z osoby przekazującej wiedzę w osobę wspomagającą uczenie się uczniów).

Formy nauczania lekcja zajęcia edukacyjne (zmiana roli nauczyciela z osoby przekazującej wiedzę w osobę wspomagającą uczenie się uczniów). 1 Hanna Będkowska Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie bedkowska.lzd@interia.pl Temat lekcji Poznaj polskie parki narodowe (etap edukacyjny: gimnazjum) Cele: Cele kształcenia Wiadomości. Uczeń:

Bardziej szczegółowo

Edukacja przyrodnicza "Polskie parki narodowe"

Edukacja przyrodnicza Polskie parki narodowe Edukacja przyrodnicza "Polskie parki narodowe" nr zasobu tytuł opis Q/3/PRZ/2/001-002 Dzikie zwierzęta - 1 Q/3/PRZ/2/003-004 Dzikie zwierzęta - 2 Q/3/PRZ/2/005-006 Dzikie zwierzęta - 3 Q/3/PRZ/2/007-008

Bardziej szczegółowo

Tabela Nr 18. 2011 22 - Gospodarka wodna, a) dochody i wydatki, b) dotacje celowe, c) wynagrodzenia w państwowych jednostkach budżetowych,

Tabela Nr 18. 2011 22 - Gospodarka wodna, a) dochody i wydatki, b) dotacje celowe, c) wynagrodzenia w państwowych jednostkach budżetowych, Tabela Nr 18 WYKAZ CZĘŚCI BUDŻETOWYCH, PLANÓW FINANSOWYCH ORAZ ZAŁĄCZNIKÓW DO SPRAWOZDAŃ Z WYKONANIA BUDŻETU PAŃSTWA ROZPATRYWANYCH I OPINIOWANYCH PRZEZ KOMISJĘ ZGODNIE Z POSTANOWIENIEM MARSZAŁKA SEJMU

Bardziej szczegółowo

Łysogóry dla natury. Świętokrzyski. wszystkie

Łysogóry dla natury. Świętokrzyski. wszystkie Świętokrzyski Park Narodowy Łysogóry dla natury ul. Suchedniowska 4 [ 26 010 Bodzentyn tel. 41311 5106 fax. 41 311 5106 I swietokrzyskipnorgpl e-mail: dyrekcja@swietokrzyskipn.org.pl REGON: 260571899 NIP:

Bardziej szczegółowo

Śladami Łosia. Który z Parków ma najmniejszy areał? a) Babiogórski b) Karkonoski c) Ojcowski d) Wielkopolski

Śladami Łosia. Który z Parków ma najmniejszy areał? a) Babiogórski b) Karkonoski c) Ojcowski d) Wielkopolski Śladami Łosia Parki narodowe w Polsce Nazwa Parku Narodowego Rok utworzenia Areał w ha Babiogórski 1954 3.392 Białowieski (1932)1947 10.502 Biebrzański 1993 59.223 Bieszczadzki 1973 29.202 Bory Tucholskie

Bardziej szczegółowo

UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY KOD UCZNIA DATA URODZENIA UCZNIA. rok

UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY KOD UCZNIA DATA URODZENIA UCZNIA. rok UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY KOD UCZNIA DATA URODZENIA UCZNIA dzień miesiąc rok miejsce na naklejkę z kodem EGZAMIN W TRZECIEJ KLASIE GIMNAZJUM Z ZAKRESU PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie danych VGIS do monitorowania ruchu na terenach leśnych

Wykorzystanie danych VGIS do monitorowania ruchu na terenach leśnych Wykorzystanie danych VGIS do monitorowania ruchu na terenach leśnych Mariusz Ciesielski Zakład Geomatyki Instytut Badawczy Leśnictwa Zimowa Szkoła Leśna Zastosowanie Geoinformatyki w Leśnictwie, 12-14

Bardziej szczegółowo

FORMY OCHRONY PRZYRODY

FORMY OCHRONY PRZYRODY Ryszard Kapuściński FORMY OCHRONY PRZYRODY Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880 z 30 kwietnia 2004 r. z późniejszymi zmianami) wymienia 10 form ochrony przyrody,

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZANIE PARKAMI NARODOWYMI W POLSCE STAN OBECNY I KIERUNKI POŻĄDANYCH ZMIAN

ZARZĄDZANIE PARKAMI NARODOWYMI W POLSCE STAN OBECNY I KIERUNKI POŻĄDANYCH ZMIAN ZARZĄDZANIE PARKAMI NARODOWYMI W POLSCE STAN OBECNY I KIERUNKI POŻĄDANYCH ZMIAN Dr inż. Andrzej Raj Sucha Beskidzka, 26 27.02.2019 r. Polskie Parki Narodowe 1. Parki górskie (Karkonoski PN, PN Gór Stołowych,

Bardziej szczegółowo

Metoda pracy: Praca z mapą, praca z tekstem (analiza opisu wybranych parków narodowych), rozmowa dydaktyczna.

Metoda pracy: Praca z mapą, praca z tekstem (analiza opisu wybranych parków narodowych), rozmowa dydaktyczna. Scenariusz lekcji I. Cele lekcji 1) Wiadomości Uczeń: a) wymienia nazwy polskich parków narodowych; definiuje pojęcia: park narodowy, park krajobrazowy, rezerwat; b) zna symbole poszczególnych parków narodowych;

Bardziej szczegółowo

PARKI NARODOWE W POLSCE

PARKI NARODOWE W POLSCE PARKI NARODOWE W POLSCE Czym jest park Narodowy? - to wydzielony teren, o powierzchni powyżej 1000 ha, który ze względu na walory przyrodnicze podlega szczególnej ochronie prawnej. W jego obrębie zakazana

Bardziej szczegółowo

Ochrona przyrody. Test podsumowujący rozdział III. Wersja A

Ochrona przyrody. Test podsumowujący rozdział III. Wersja A ..................................... Imię i nazwisko Wersja A Test podsumowujący rozdział III Ochrona przyrody.............................. Data Klasa oniższy test składa się z 15 zadań. rzy każdym poleceniu

Bardziej szczegółowo

Ochrona środowiska przyrodniczego Polski

Ochrona środowiska przyrodniczego Polski Ochrona środowiska przyrodniczego Polski Formy ochrony środowiska w Polsce Parki narodowe obszary chronione o powierzchni większej niż 1000 ha wyróżniające się szczególnymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi.

Bardziej szczegółowo

NFOSiGW. Sprawozdanie. z I Ogólnopolskiego Sympozjum Parków Narodowych

NFOSiGW. Sprawozdanie. z I Ogólnopolskiego Sympozjum Parków Narodowych Sprawozdanie z I Ogólnopolskiego Sympozjum Parków Narodowych Tytuł sympozjum: Edukacja w parkach narodowych dokąd zmierzamy, rola ośrodków edukacyjnych, aktywne formy przekazu i komunikacji Termin: 25-27

Bardziej szczegółowo

Działania pisemne na liczbach naturalnych powtórzenie

Działania pisemne na liczbach naturalnych powtórzenie Scenariusz lekcji matematyki w klasie IV szkoły podstawowej rozdział działania pisemne. Działania pisemne na liczbach naturalnych powtórzenie Opracowała: mgr Monika Sałamacha nauczycielka SP Wierzba Temat:

Bardziej szczegółowo

Prawne warunki ochrony przyrody w Polsce

Prawne warunki ochrony przyrody w Polsce Prawne warunki ochrony przyrody w Polsce zebrał i opracował: arch. Mirosław Konwerski 1/7 Prawne warunki ochrony przyrody w Polsce zostały opracowane w celu możliwości poznania tych zagadnień przez społeczeństwo

Bardziej szczegółowo

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1) z dnia 24 października 2011 r.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1) z dnia 24 października 2011 r. Dziennik Ustaw Nr 251 14609 Poz. 1507 1507 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1) z dnia 24 października 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazów lub ograniczeń lotów na czas dłuższy niż

Bardziej szczegółowo

Dziennik Ustaw Nr Poz ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1) z dnia 24 października 2011 r.

Dziennik Ustaw Nr Poz ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1) z dnia 24 października 2011 r. Dziennik Ustaw Nr 251 14609 Poz. 1507 Na podstawie art. 119 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze (Dz. U. z 2006 r. Nr 100, poz. 696, z późn. zm. 2) ) zarządza się, co następuje: 1.

Bardziej szczegółowo

Co to jest park narodowy?

Co to jest park narodowy? Szymon Hunek Co to jest park narodowy? Jest to duży obszar (w Polsce od 500 ha) o szczególnych wartościach przyrodniczych, naukowych, historyczno-kulturowych i innych, podlegający ochronie przyrody. POŁOŻENIE

Bardziej szczegółowo

Szkolny Quiz Wiedzy Ekologicznej

Szkolny Quiz Wiedzy Ekologicznej Szkolny Quiz Wiedzy Ekologicznej W dniach 01.12 12.12.2014 r. w naszej szkole, z inicjatywy p. M. Marciniak i p. D. Ambrochowicz, odbyła się II edycja Szkolnego Quizu Wiedzy Ekologicznej, którego celem

Bardziej szczegółowo

z dnia 29 marca r.

z dnia 29 marca r. Warszawa, dnia 6 kwietnia 2017 r. Poz. 23 Z A R Z Ą D Z E N I E M I N I S T R A Ś R O D O W I S K A 1) z dnia 29 marca 20017 r. zmieniające zarządzenie w sprawie systemu kierowania w Ministerstwie Środowiska

Bardziej szczegółowo

PARKI NARODOWE W POLSCE Działalność organizacyjna i finansowanie w 2009 r.

PARKI NARODOWE W POLSCE Działalność organizacyjna i finansowanie w 2009 r. PARKI NARODOWE W POLSCE Działalność organizacyjna i finansowanie w 2009 r. Departament Ochrony Przyrody Warszawa 2010 r. 1 Część I Działalność parków narodowych I. Wstęp Park narodowy obejmuje obszar wyróżniający

Bardziej szczegółowo

Szkoła podstawowa klasy 4-6

Szkoła podstawowa klasy 4-6 Scenariusz 11 autor: Krzysztof Kus Szkoła podstawowa klasy 4-6 temat: Bobrze parki narodowe. Cele ogólne: przyswojenie informacji dotyczących parków narodowych w Polsce, wskazanie roli parków narodowych

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji przyrody. Etap edukacyjny nauczania: II Oddział: V. 1. Temat lekcji Poznajemy parki narodowe Polski

Scenariusz lekcji przyrody. Etap edukacyjny nauczania: II Oddział: V. 1. Temat lekcji Poznajemy parki narodowe Polski Scenariusz lekcji przyrody Etap edukacyjny nauczania: II Oddział: V 1. Temat lekcji Poznajemy parki narodowe Polski 2. Opis ogólnego celu edukacyjnego opis celów kształcenia i wychowania (co jest zamierzeniem

Bardziej szczegółowo

ETAP GMINNY KONKURSU POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI XVI EDYCJA 2016/2017 WYPEŁNIA UCZESTNIK KONKURSU: IMIĘ i NAZWISKO:. KLASA:. SZKOŁA:...

ETAP GMINNY KONKURSU POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI XVI EDYCJA 2016/2017 WYPEŁNIA UCZESTNIK KONKURSU: IMIĘ i NAZWISKO:. KLASA:. SZKOŁA:... ETAP GMINNY KONKURSU POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI XVI EDYCJA 2016/2017 WYPEŁNIA UCZESTNIK KONKURSU: IMIĘ i NAZWISKO:. KLASA:. SZKOŁA:..... INSTRUKCJA Witamy Ciebie na Ogólnopolskim Konkursie Poznajemy

Bardziej szczegółowo

Lasy w planowaniu ochrony form ochrony przyrody. Warsztaty Udział społeczny w zarządzaniu cennymi przyrodniczo lasami Izabelin lutego 2015

Lasy w planowaniu ochrony form ochrony przyrody. Warsztaty Udział społeczny w zarządzaniu cennymi przyrodniczo lasami Izabelin lutego 2015 Lasy w planowaniu ochrony form ochrony przyrody Warsztaty Udział społeczny w zarządzaniu cennymi przyrodniczo lasami Izabelin 20-21 lutego 2015 Park narodowy Plan ochrony (20 lat) Zadania ochronne (1-5

Bardziej szczegółowo

2. Jednostki, dla których zaplanowano dotacje celowe

2. Jednostki, dla których zaplanowano dotacje celowe 2. Jednostki, dla których zaplanowano dotacje celowe Część Dział Rozdział Nazwa części Poz. Kwota dotacji 01 KANCELARIA PREZYDENTA RP 1 30 000 921 92123 Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa

Bardziej szczegółowo

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy.

Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy. Scenariusz lekcji geografii w klasie VII z wykorzystaniem tablicy interaktywnej Temat: Czytamy mapę najbliższej okolicy. Dział: Mój region i moja mała ojczyzna. Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności czytania

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: wie, jak skutecznie wyszukiwać informacje w sieci oraz jak wykorzystać adresy stron internetowych, zna korzyści płynące z wykorzystywania

Bardziej szczegółowo

,,DAR PANOWANIA NAD PRZYRODĄ WINNIŚMY WYKORZYSTAĆ W POCZUCIU ODPOWIEDZIALNOŚCI, ŚWIADOMOŚCI, ŻE JEST TO WSPÓLNE DOBRO LUDZKOŚCI.

,,DAR PANOWANIA NAD PRZYRODĄ WINNIŚMY WYKORZYSTAĆ W POCZUCIU ODPOWIEDZIALNOŚCI, ŚWIADOMOŚCI, ŻE JEST TO WSPÓLNE DOBRO LUDZKOŚCI. ,,DAR PANOWANIA NAD PRZYRODĄ WINNIŚMY WYKORZYSTAĆ W POCZUCIU ODPOWIEDZIALNOŚCI, ŚWIADOMOŚCI, ŻE JEST TO WSPÓLNE DOBRO LUDZKOŚCI. (JAN PAWEŁ II) WOJEWÓDZKI KONKURS EKOLOGICZNY NA RATUNEK ZIEMI KONKURS OBJĘTY

Bardziej szczegółowo

Parki narodowe w Polsce

Parki narodowe w Polsce Parki narodowe w Polsce Prezentację wykonała Katarzyna Flaga Materiały przeznaczone dla uczniów gimnazjum. Czym jest park Narodowy??? - to wydzielony teren, który ze względu na walory przyrodnicze podlega

Bardziej szczegółowo

Zespół Szkół im. ks. Stanisława Brzóski w Zalesiu

Zespół Szkół im. ks. Stanisława Brzóski w Zalesiu Październik 2013 Zespół Szkół im. ks. Stanisława Brzóski w Zalesiu 1 W NUMERZE: - CIEKAWE STRONKI W INTERNECIE...2 - FORMY OCHRONY PRZYRODY W POLSCE...3 - NIE ZASMIECAJ ŚRODOWISKA SEGREGUJ.. 4 - CIEKAWOSTKI

Bardziej szczegółowo

Karta pracy nr 1. 1.Jakie substancje zanieczyszczają środowisko? Wpisz w odpowiednie miejsca po 3 przykłady: a)powietrza-. b)wody- c)gleby-..

Karta pracy nr 1. 1.Jakie substancje zanieczyszczają środowisko? Wpisz w odpowiednie miejsca po 3 przykłady: a)powietrza-. b)wody- c)gleby-.. Karta pracy nr 1 1.Jakie substancje zanieczyszczają środowisko? Wpisz w odpowiednie miejsca po 3 przykłady: a)powietrza-... b)wody- c)gleby-.... 2.Z podanych szeregów liter wykreśl nazwy substancji chemicznych,

Bardziej szczegółowo

SYSTEMY INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

SYSTEMY INFORMACJI PRZESTRZENNEJ SYSTEMY INFORMACJI PRZESTRZENNEJ 2014-2015 program podstawowy dr inż. Paweł Strzeliński Katedra Urządzania Lasu Wydział Leśny UP w Poznaniu lata 60. początki: - 1962 Kanada Canada Land Inventory (Roger

Bardziej szczegółowo

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8 Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska Blok tematyczny: Koniec lata Scenariusz nr 8 I. Tytuł scenariusza: Krajobrazy Polski. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3 wiodące): polonistyczna,

Bardziej szczegółowo

Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa

Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa 14. scenariusze Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: ZAKRES TREŚCI: Gatunek, populacja, pula genowa, systematyka, taksonomia, biom, siedlisko, krajobraz, ekosystem.

Bardziej szczegółowo

PARKI NARODOWE w POLSCE Maria Młynarczyk

PARKI NARODOWE w POLSCE Maria Młynarczyk PARKI NARODOWE w POLSCE Maria Młynarczyk Pracuję w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 27 w Lublinie i od wielu lat prowadzę kartoteki biblioteczne zbierając opisy z czasopism, które są prenumerowane. Nie

Bardziej szczegółowo

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW.

POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW. Scenariusz lekcji przyrody w kl. IV (2 jednostki lekcyjne). Temat: POZNAJEMY LAS I JEGO MIESZKAŃCÓW. Cele lekcji: Uczeń po lekcji: zna nazwy warstw lasu, potrafi wymienić rośliny i zwierzęta mieszkańców

Bardziej szczegółowo

JĘZYK HASEŁ PRZEDMIOTOWYCH BIBLIOTEKI NARODOWEJ

JĘZYK HASEŁ PRZEDMIOTOWYCH BIBLIOTEKI NARODOWEJ JĘZYK HASEŁ PRZEDMIOTOWYCH BIBLIOTEKI NARODOWEJ WYKAZ REKORDÓW MODYFIKOWANYCH (9-15.03.2012) 1 010 a p 2004300325 151 a Babia Góra z Polska 2 010 a p 2004300348 151 a Poleski Park Narodowy 3 010 a p 2004300481

Bardziej szczegółowo

WYKAZ JEDNOSTEK, DLA KTÓRYCH ZAPLANOWANO DOTACJE PODMIOTOWE I CELOWE, ORAZ KWOTY TYCH DOTACJI W 2013 R.

WYKAZ JEDNOSTEK, DLA KTÓRYCH ZAPLANOWANO DOTACJE PODMIOTOWE I CELOWE, ORAZ KWOTY TYCH DOTACJI W 2013 R. WYKAZ JEDNOSTEK, DLA KTÓRYCH ZAPLANOWANO DOTACJE PODMIOTOWE I CELOWE, ORAZ KWOTY TYCH DOTACJI W 2013 R. Załącznik nr 8 1. Jednostki, dla których zaplanowano dotacje podmiotowe Część Dział Rozdział Nazwa

Bardziej szczegółowo

Zagadnienia dla klasy 4 do I części konkursu (test)

Zagadnienia dla klasy 4 do I części konkursu (test) Zagadnienia dla klasy 4 do I części konkursu (test) 1. Sposoby poznawania przyrody. 2. Kierunki geograficzne. 3. Zmiany położenia Słońca na niebie w ciągu doby i w różnych porach roku. 4. Składniki pogody

Bardziej szczegółowo

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Proporcjonalność prosta i odwrotna Literka.pl Proporcjonalność prosta i odwrotna Data dodania: 2010-02-14 14:32:10 Autor: Anna Jurgas Temat lekcji dotyczy szczególnego przypadku funkcji liniowej y=ax. Jednak można sie dopatrzeć pewnej różnicy

Bardziej szczegółowo

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem. Scenariusz nr 10 I. Tytuł scenariusza zajęć : Sposoby poznawania przyrody " II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III.

Bardziej szczegółowo

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean

Duża, główna, wyróżniona umownie część wodnej powłoki Ziemi to... ocean SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH Z PRZYRODY WKLASIEVI Hasło programowe: Krajobraz. Woda Temat: Znajomość mapy fizycznej świata Czas zajęć: 2x 45 minut Klasa: VI Cele: Wiadomości uczeń: wie, co to jest mapa,.

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety; Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia 2 CELE LEKCJI 2.1 Wiadomości Uczeń potrafi: wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Bardziej szczegółowo

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego SCENARIUSZ LEKCJI PRZEDMIOT: PRZYRODA TEMAT: JAK PRZEDSTAWIĆ WYSOKOŚĆ NA MAPIE? AUTOR SCENARIUSZA: mgr Katarzyna Borkowska OPRACOWANIE ELEKTRONICZNO GRAFICZNE : mgr Beata Rusin TEMAT LEKCJI Jak przedstawić

Bardziej szczegółowo

Mapa niewyczerpane źródło informacji

Mapa niewyczerpane źródło informacji Mapa niewyczerpane źródło informacji Opis: Program powstał, ponieważ uczniowie mają problem w posługiwaniu się mapą i skalą. Mają kłopoty z orientacją na mapie oraz odczytywaniem informacji z różnych typów

Bardziej szczegółowo

QUIZY I TESTY. Zestaw ćwiczeń polskie parki narodowe i ochrona gatunkowa. www.ochrona-przyrody.edu.pl

QUIZY I TESTY. Zestaw ćwiczeń polskie parki narodowe i ochrona gatunkowa. www.ochrona-przyrody.edu.pl QUIZY I TESTY temat: Zestaw ćwiczeń polskie parki narodowe i ochrona gatunkowa www.ochrona-przyrody.edu.pl E-MM Magdalena de Large, Maciej Gąsiorowski Spółka Jawna Al. Wojska Polskiego 237A, 71-256 Szczecin

Bardziej szczegółowo

Dawniej Polskę pokrywały nieprzebyte puszcze, czyli wielkie lasy, niezmieniane przez człowieka, odludne, niezamieszkane przez kogokolwiek.

Dawniej Polskę pokrywały nieprzebyte puszcze, czyli wielkie lasy, niezmieniane przez człowieka, odludne, niezamieszkane przez kogokolwiek. Dawniej Polskę pokrywały nieprzebyte puszcze, czyli wielkie lasy, niezmieniane przez człowieka, odludne, niezamieszkane przez kogokolwiek. Lasy te były bogate w zwierzynę. Żyły w nich tury, żubry, niedźwiedzie,

Bardziej szczegółowo

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie.

PLAN METODYCZNY LEKCJI. Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie. PLAN METODYCZNY LEKCJI Data: 11. 01. 2016 r. Klasa: VI b Przedmiot: przyroda Czas trwania lekcji: 45 minut Nauczyciel: mgr Iwona Gładyś Temat lekcji: Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie. (temat

Bardziej szczegółowo

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów 1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów a. b. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości Uczeń: wie, jak skutecznie wyszukiwać informacje w sieci oraz jak wykorzystać adresy stron internetowych, zna korzyści płynące

Bardziej szczegółowo

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r. PLAN METODYCZNY LEKCJI Przedmiot: geografia Klasa: VII Czas trwania lekcji: 45 minut Nauczyciel: mgr Iwona Mrugała Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017 SCENARIUSZ LEKCJI Nazwa Nazwa szkoły Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody eksperymentu dla klasy IV Szkoła Podstawowa w Dukli Tytuł i numer projektu Nowa jakość kształcenia w Szkole Podstawowej w Zespole

Bardziej szczegółowo

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI Temat: Uczymy się korzystać z różnych źródeł informacji Cel ogólny: Doskonalenie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji. Cel szczegółowe: Uczeń:

Bardziej szczegółowo

Anna Nitkiewicz-Jankowska Park narodowy a rozwój turystyki w regionie. Ekonomiczne Problemy Usług nr 52,

Anna Nitkiewicz-Jankowska Park narodowy a rozwój turystyki w regionie. Ekonomiczne Problemy Usług nr 52, Anna Nitkiewicz-Jankowska Park narodowy a rozwój turystyki w regionie Ekonomiczne Problemy Usług nr 52, 351-361 2010 ZESZYTY NAUKOWE UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO NR 590 EKONOMICZNE PROBLEMY USŁUG NR 52

Bardziej szczegółowo

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów 1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów a. b. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości Uczeń: wie, jak skutecznie wyszukiwać informacje w sieci oraz jak wykorzystać adresy stron internetowych, zna korzyści

Bardziej szczegółowo

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE

BIOLOGIA MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE SCENARIUSZ LEKCJI PRZEDMIOT: BIOLOGIA TEMAT: MATERIA I ENERGIA W EKOSYSTEMIE AUTOR SCENARIUSZA: mgr Agnieszka Kowalik OPRACOWANIE ELEKTRONICZNO GRAFICZNE : mgr Beata Rusin TEMAT LEKCJI Materia i energia

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam-idę w świat. Temat lekcji: Opowieści górskiego przewodnika

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam-idę w świat. Temat lekcji: Opowieści górskiego przewodnika Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam-idę w świat Autor: Beata Sochacka Klasa III Edukacja: przyrodnicza, polonistyczna, społeczna, techniczna, muzyczna Cele zajęć: - doskonalenie umiejętności

Bardziej szczegółowo

Konkurs ekologiczny dla klas V Etap klasowy Grupa I Imię i nazwisko...

Konkurs ekologiczny dla klas V Etap klasowy Grupa I Imię i nazwisko... Opracowanie: mgr E. Jerczyńska, mgr M. Śliwińska 1 Konkurs ekologiczny dla klas V Etap klasowy Grupa I Imię i nazwisko... 1.Co to jest ekologia? 2.Ile parków narodowych jest w Polsce?... 3.Jakie parki

Bardziej szczegółowo

Plan metodyczny lekcji

Plan metodyczny lekcji Plan metodyczny lekcji Klasa: VI Przedmiot: przyroda Czas trwania lekcji: 45 minut Nauczyciel: mgr Iwona Gładyś Temat lekcji: Ślimak winniczek przedstawiciel ślimaków lądowych (temat zgodny z podstawą

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej Temat: Czytamy mapę topograficzną. Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej Moduł programu: Wędrówki po bliższej i dalszej okolicy. Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności

Bardziej szczegółowo

KONKURS MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZY dla uczniów szkół podstawowych województwa lubuskiego. listopad 2010 r. zawody I stopnia (szkolne)

KONKURS MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZY dla uczniów szkół podstawowych województwa lubuskiego. listopad 2010 r. zawody I stopnia (szkolne) KONKURS MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZY dla uczniów szkół podstawowych województwa lubuskiego listopad 2010 r. zawody I stopnia (szkolne). imię i nazwisko ucznia... klasa Przed Tobą różnorodne zadania testowe.

Bardziej szczegółowo

Szkoła Podstawowa w Lisewie. Program zajęć dydaktyczno-wyrównawczych. przygotowujący uczniów klasy VI. do sprawdzianu kompetencji z przyrody

Szkoła Podstawowa w Lisewie. Program zajęć dydaktyczno-wyrównawczych. przygotowujący uczniów klasy VI. do sprawdzianu kompetencji z przyrody Szkoła Podstawowa w Lisewie Program zajęć dydaktyczno-wyrównawczych przygotowujący uczniów klasy VI do sprawdzianu kompetencji z przyrody Autor programu: Monika Wrońska-Nowicka Lisewo 04 I Wstęp Priorytetem

Bardziej szczegółowo

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków. 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: zna podstawowe wiadomości dotyczące biologii ptaków drapieżnych, zna środowisko życia ptaków drapieżnych, wie, jak wyglądają sylwetki różnych grup ptaków drapieżnych,

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie 1 Temat zajęć: Aktywność fizyczna i zdrowie Liczba godzin: 1 godz. Liczba uczniów: do 30 Cele ogólne: Uświadomienie uczniom potrzeby prawidłowego i zdrowego

Bardziej szczegółowo

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska Scenariusz nr 2 I. Tytuł scenariusza zajęć : Cechy krajobrazów. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje SCENARIUSZ ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH TEMAT: Inwestujemy w obligacje Czas: 60 min ZAŁOŻENIA: uczeń zna pojęcie obligacji, giełdy, emitenta, obligatariusza; uczeń podaje przykłady różnych obligacji, ale nie potrafi

Bardziej szczegółowo

PROJEKT EDUKACYJNY REALIZOWANY W KL. VA OD MAJA DO GRUDNIA 2013 R. TYTUŁ

PROJEKT EDUKACYJNY REALIZOWANY W KL. VA OD MAJA DO GRUDNIA 2013 R. TYTUŁ PROJEKT EDUKACYJNY REALIZOWANY W KL. VA OD MAJA DO GRUDNIA 2013 R. TYTUŁ: ZAPRASZAMY DO PSZCZYNY OPRACOWANIE I PROWADZENIE ZAJĘĆ: Strona 1 z 6 TEMAT: Zapraszamy do Pszczyny. CELE: Uczeń: umie: - wymienić

Bardziej szczegółowo

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny Opracowała: mgr Bożena Szkopińska nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej Miejsce realizacji: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Antoniego Grabowskiego w Nowym Dworze Cele

Bardziej szczegółowo

Karta pracy nr 5. Materiały dodatkowe do scenariusza: Poznajemy różnorodność biologiczną Doliny Środkowej Wisły. Anna Janowska.

Karta pracy nr 5. Materiały dodatkowe do scenariusza: Poznajemy różnorodność biologiczną Doliny Środkowej Wisły. Anna Janowska. Akademia EduGIS Technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) oraz geoinformacyjne (GIS) w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych w gimnazjum i liceum oraz w edukacji środowiskowej Karta pracy nr 5 Materiały

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć Otwarte zabytki

Scenariusz zajęć Otwarte zabytki Scenariusz zajęć Otwarte zabytki Temat zajęć (2 zajęcia): Szlakiem zabytków regionalnych. Przeszłość odkrywana za pomocą nowych technologii. Czas zajęć: 2 jednostki lekcyjne po 45 min. Odbiorcy: uczniowie

Bardziej szczegółowo

MIĘDZYPRZEDMIOTOWY PROJEKT WYCIECZKI EDUKACYJNEJ DALEKIE I BLISKIE WYPRAWY KLASY 6c

MIĘDZYPRZEDMIOTOWY PROJEKT WYCIECZKI EDUKACYJNEJ DALEKIE I BLISKIE WYPRAWY KLASY 6c Szkoła Podstawowa nr 3 im. Tadeusza Kościuszki Sanok MIĘDZYPRZEDMIOTOWY PROJEKT WYCIECZKI EDUKACYJNEJ DALEKIE I BLISKIE WYPRAWY KLASY 6c CELE: - poznanie wybranych, ciekawych miejsc w okolicach Sanoka

Bardziej szczegółowo

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE! Scenariusz lekcji geografii dla klasy III gimnazjum TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE! Hasło programowe: zanieczyszczenie środowiska przyrodniczego. Zakres treści: zanieczyszczenia powietrza, działania

Bardziej szczegółowo

MINISTERSTWO ŚRODOWISKA Biuro Dyrektora Generalnego ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa

MINISTERSTWO ŚRODOWISKA Biuro Dyrektora Generalnego ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa Nr sprawy: BDGzp/216 / 26 /2012/bk MINISTERSTWO ŚRODOWISKA Biuro Dyrektora Generalnego ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa działając w oparciu o ustawę z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych

Bardziej szczegółowo

Model odpowiedzi i schemat oceniania arkusza

Model odpowiedzi i schemat oceniania arkusza Nr zad. Model odpowiedzi i schemat oceniania arkusza Konkurs biologiczny etap wojewódzki 2012/2013 Gimnazjum Oczekiwana odpowiedź ucznia i punktacja Zakres punktacji za zadania 1. D. odruchem bezwarunkowym.

Bardziej szczegółowo

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne) POZNAJEMY ZJAWISKO MAGNETYZMU Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu Poziom nauczania: klasa VI Czas trwania zajęć: 2 x po 45 minut Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu

Bardziej szczegółowo

Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące nr 81 SGH TEST EGZAMINACYJNY 2012 r. Zadania egzaminacyjne GEOGRAFIA wersja A

Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące nr 81 SGH TEST EGZAMINACYJNY 2012 r. Zadania egzaminacyjne GEOGRAFIA wersja A Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące nr 81 SGH TEST EGZAMINACYJNY 2012 r. Zadania egzaminacyjne GEOGRAFIA wersja A kod ucznia... Zadanie 1 (0,5 pkt) Bryza w Polsce występuje w najcieplejszej porze roku.

Bardziej szczegółowo

Jaki to Park Narodowy?

Jaki to Park Narodowy? Jaki to Park Narodowy? Do gry potrzebne są: - opisy Parków Narodowych - loga Parków Narodowych - zarys mapy Polski z z lokalizacjami Parków Narodowych zaznaczone kropkami. Dzielimy grupę na dwie drużyny.

Bardziej szczegółowo

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Pojęcie i klasyfikacja podatków Pojęcie i klasyfikacja podatków 1. Cele lekcji a) Wiadomości Zapoznanie z pojęciem podatku. Charakterystyka poszczególnych podatków bezpośrednich i pośrednich. b) Umiejętności Doskonalenie umiejętności

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017 SCENARIUSZ LEKCJI Nazwa Nazwa szkoły Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody eksperymentu dla klasy IV Szkoła Podstawowa w Dukli Tytuł i numer projektu Nowa jakość kształcenia w Szkole Podstawowej w Zespole

Bardziej szczegółowo

wiedzieć?, zwraca dziś uwagę na najważniejsze sprawy, o których powinniśmy pamiętać podczas

wiedzieć?, zwraca dziś uwagę na najważniejsze sprawy, o których powinniśmy pamiętać podczas Warszawa, 10 czerwca 2011 r. Informacja prasowa Przed wakacjami co warto wiedzieć? Parki Narodowe - chrońmy różnorodność biologiczną, walczmy ze śmieciami! Czy można palić ogniska w Parku Narodowym, zrywać

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy Strona1 Wioletta Kilar Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy 1. Cele lekcji: Uczeń: zna podstawowe przepisy Kodeksu pracy, wie, jakie są najważniejsze

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI Z FIZYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM. Temat lekcji: Co wiemy o drganiach i falach mechanicznych powtórzenie wiadomości.

SCENARIUSZ LEKCJI Z FIZYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM. Temat lekcji: Co wiemy o drganiach i falach mechanicznych powtórzenie wiadomości. SCENARIUSZ LEKCJI Z FIZYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM Temat lekcji: Co wiemy o drganiach i falach mechanicznych powtórzenie wiadomości. Prowadzący: mgr Iwona Rucińska nauczyciel fizyki, INFORMACJE OGÓLNE

Bardziej szczegółowo

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach. Praca dydaktyczno wychowawcza w kl. II. Rok szkolny 2012/2013

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach. Praca dydaktyczno wychowawcza w kl. II. Rok szkolny 2012/2013 Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach Praca dydaktyczno wychowawcza w kl. II Rok szkolny 2012/2013 Nauczyciel: Beata Sochacka Lekcja w rękach uczniów uczniowie aktywni podczas lekcji.

Bardziej szczegółowo

Warszawa, dnia 22 sierpnia 2014 r. Poz. 1117

Warszawa, dnia 22 sierpnia 2014 r. Poz. 1117 Warszawa, dnia 22 sierpnia 2014 r. Poz. 1117 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW 1) z dnia 13 sierpnia 2014 r. w sprawie wyrażenia zgody na zwiększenie wielkości wynagrodzeń bezosobowych w roku 2014 Na podstawie

Bardziej szczegółowo

PROJEKT EDUKACYJNY TYTUŁ: ZAPRASZAMY DO PSZCZYNY OPRACOWANIE I PROWADZENIE ZAJĘĆ: mgr Anna Ryba. Strona 1 z 6

PROJEKT EDUKACYJNY TYTUŁ: ZAPRASZAMY DO PSZCZYNY OPRACOWANIE I PROWADZENIE ZAJĘĆ: mgr Anna Ryba. Strona 1 z 6 PROJEKT EDUKACYJNY REALIZOWANY W KL. IV B OD KWIETNIA DO CZERWCA 2007 R. TYTUŁ: ZAPRASZAMY DO PSZCZYNY OPRACOWANIE I PROWADZENIE ZAJĘĆ: mgr Strona 1 z 6 TEMAT: Zapraszamy do Pszczyny. CEL GŁÓWNY: wykonanie

Bardziej szczegółowo

Logo PNBT. Symbolem PNBT jest głuszec - ptak, który jeszcze niedawno licznie występował w Borach Tucholskich.

Logo PNBT. Symbolem PNBT jest głuszec - ptak, który jeszcze niedawno licznie występował w Borach Tucholskich. Powstanie Parku Park Narodowy "Bory Tucholskie" jest jednym z najmłodszych parków narodowych w Polsce. Utworzono go 1 lipca 1996 roku. Ochroną objęto powierzchnię 4 798 ha lasów, jezior, łąk i torfowisk.

Bardziej szczegółowo

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ Data: 14.11.2018r. Nauczyciel: Małgorzata Cybulska Temat: Powtarzamy nazwy czynności wykonywanych

Bardziej szczegółowo

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka DZIAŁANIA NA RZECZ OCHRONY ŚRODOWISKA PRZYRODNICZEGO W ŚRODOWISKU LOKALNYM TWORZENIE BAZY DANYCH Podstawa programowa biologii zakres podstawowy 2. Różnorodność

Bardziej szczegółowo

Temat: Piękno Tatr i ich stolicy czym charakteryzują się górskie krajobrazy?

Temat: Piękno Tatr i ich stolicy czym charakteryzują się górskie krajobrazy? Scenariusz zajęć nr 106 Temat: Piękno Tatr i ich stolicy czym charakteryzują się górskie krajobrazy? Cele operacyjne: Uczeń: podaje elementy krajobrazu górskiego - góry utworzone ze skał, brak roślinności

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji otwartej dla nauczycieli gimnazjum w związku z Dniem Ziemi 2004 w ramach projektu Przyjazny Ziemi.

Scenariusz lekcji otwartej dla nauczycieli gimnazjum w związku z Dniem Ziemi 2004 w ramach projektu Przyjazny Ziemi. Scenariusz lekcji otwartej dla nauczycieli gimnazjum w związku z Dniem Ziemi 2004 w ramach projektu Przyjazny Ziemi. I. Informacje wstępne: nazwisko prowadzącego lekcję Dorota Giełdzik przedmiot Godzina

Bardziej szczegółowo

Literą A oznaczony jest park krajobrazowy: a) Jeleniowski b) Suchedniowsko-Oblęgorski c) Sieradowicki

Literą A oznaczony jest park krajobrazowy: a) Jeleniowski b) Suchedniowsko-Oblęgorski c) Sieradowicki Na prośbę nauczycieli zamieszczamy przykładowe pytania z ubiegłych lat. Jednocześnie informujemy, że w b.r. test sprawdzający zostanie przeprowadzony w nowej formule. Składać się będzie z 25 pytań: 15

Bardziej szczegółowo

Realizacja zadania udostępniania dla potrzeb turystyki w polskich parkach narodowych w latach

Realizacja zadania udostępniania dla potrzeb turystyki w polskich parkach narodowych w latach REVIEW OF CURRENT MANAGEMENT PROBLEMS 2017 Beata Pater 1 Realizacja zadania udostępniania dla potrzeb turystyki w polskich parkach narodowych w latach 2012-2015 Streszczenie Artykuł prezentuje realizację

Bardziej szczegółowo

KRAJOWY REJESTR SĄDOWY. Stan na dzień godz. 16:20:11 Numer KRS:

KRAJOWY REJESTR SĄDOWY. Stan na dzień godz. 16:20:11 Numer KRS: Strona 1 z 7 CENTRALNA INFORMACJA KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO KRAJOWY REJESTR SĄDOWY Stan na dzień 09.11.2017 godz. 16:20:11 Numer KRS: 0000103761 Informacja odpowiadająca odpisowi aktualnemu Z REJESTRU

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy

Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce poznajemy różne krajobrazy Cele operacyjne: Uczeń: wyszukuje w tekście potrzebne informacje, rozróżnia na ilustracji krajobraz nadmorski, nizinny i górski,

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu; Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI Funkcje warunkowe w arkuszu Excel 2 CELE LEKCJI 2.1 Wiadomości Uczeń potrafi: wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); podać zastosowanie funkcji; wymienić

Bardziej szczegółowo

Zastosowanie informatyki na lekcjach geografii

Zastosowanie informatyki na lekcjach geografii Zastosowanie informatyki na lekcjach geografii Piotr Szopiński Geografia jest nauką interdyscyplinarną, czyli wykorzystującą wiadomości i zdobycze z innych dyscyplin nauki. Współcześnie najwyraźniej można

Bardziej szczegółowo

ROZWÓJ TURYSTYKI W PARKACH NARODOWYCH W LATACH

ROZWÓJ TURYSTYKI W PARKACH NARODOWYCH W LATACH ŻANETA WĄSIK Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie ROZWÓJ TURYSTYKI W PARKACH NARODOWYCH W LATACH 2006 2015 DEVELOPEMENT OF TOURISM IN NATIONAL PARKS IN THE YEARS 2006 2015 Wstęp Ostatnie pół

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy; Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI Baza danych budowa, podstawowe pojęcia i zastosowanie 2 CELE LEKCJI 2.1 Wiadomości Uczeń potrafi: wyjaśnić pojęcie bazy danych; omówić zastosowanie bazy danych; omówić

Bardziej szczegółowo

FORMY OCHRONY PRZYRODY

FORMY OCHRONY PRZYRODY POWIATOWY KONKURS PRZYRODNICZY DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH POD HASŁEM: FORMY OCHRONY PRZYRODY PATRONAT HONOROWY: BURMISTRZ GMINY RYGLICE ZESPÓŁ PARKÓW KRAJOBRAZOWYCH WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO ORGANIZATOR: ZESPÓŁ

Bardziej szczegółowo