Szkoła podstawowa klasy 4-6

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Szkoła podstawowa klasy 4-6"

Transkrypt

1 Scenariusz 11 autor: Krzysztof Kus Szkoła podstawowa klasy 4-6 temat: Bobrze parki narodowe. Cele ogólne: przyswojenie informacji dotyczących parków narodowych w Polsce, wskazanie roli parków narodowych w ochronie gatunków rzadkich i ginących, kształcenie umiejętności korzystania z komputera i Internetu, jako źródła informacji. Cele operacyjne: Uczeń potrafi: podać definicję parku narodowego, wymienić pięć parków narodowych istniejących w Polsce, zlokalizować i wskazać na mapie parki narodowe utworzone najbliżej miejsca jego zamieszkania, podać trzy gatunki rzadko występujących roślin i zwierząt żyjących w parkach narodowych, wyjaśnić potrzebę reintrodukowania gatunków, które wyginęły, odnaleźć w Internecie potrzebne mu informacje. grupowa, zespołowa. Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy: pogadanka, praca z komputerem. Wiek uczestników: V klasa. Optymalna liczba uczestników: 20 osób. Czas przewidywany na realizację planowanych zajęć: 2 godziny lekcyjne (90 minut). Materiały i środki dydaktyczne: komputery z dostępem do Internetu, karty ucznia, cztery koperty A4. Czynności przygotowawcze nauczyciela: 1. Przygotuj do zajęć salę komputerową z czterema stanowiskami posiadającymi dostęp do Internetu. 2. Przygotuj poszczególne karty pracy dla każdej z czterech grup. 3. Wydrukuj na papierze A4 poszczególne fragmenty mapy Polski (patrz karta pracy nr 1) i umieść je w kopertach wraz z wydrukiem formularza (karta pracy nr 2). 4. Po wykonaniu drugiego ćwiczenia umieść w kopertach karty pracy nr 4. Przebieg zajęć: A. Faza wstępna zajęć: 1. Podziel klasę na cztery grupy i każdej z nich przydziel jedno stanowisko komputerowe. 2. Krótko przypomnij zasady pracy z komputerem i wyszukiwania informacji w Internecie.

2 Szkoła podstawowa 3. Opisz cel zajęć, którym jest poznanie polskich parków narodowych, poprzez wykorzystanie informacji znajdujących się na ich stronach internetowych. Podaj definicję parku narodowego z tekstu ustawy o ochronie przyrody: Park narodowy obejmuje obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1000 ha, na którym ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe. 4. Przeprowadź z uczniami pogadankę na temat parków narodowych w Polsce i na świecie. Najstarszy park narodowy na świecie Yellowstone znajduje się w Stanach Zjednoczonych. W Polsce pierwszy park narodowy utworzono w 1921 roku, chroniąc fragment Puszczy Białowieskiej. Obecnie w naszym kraju istnieją 23 parki narodowe. Chronią one najcenniejsze przyrodniczo i krajobrazowo obszary Polski o niezmienionym, lub zmienionym w znikomym stopniu, środowisku naturalnym. Tereny te są ostojami rzadkich i ginących roślin oraz zwierząt. Parki narodowe pełnią kilka istotnych ról w dziedzinie ochrony przyrody. Poza ochroną obszarową prowadzą ochronę czynną, przywracając i odtwarzając siedliska przyrodnicze zniszczone przez człowieka, a także uczestniczą między innymi w programach reintrodukcji gatunków, które wyginęły na ich obszarach. Uczestniczyły m.in. w reintrodukcji bobra. Parki narodowe prowadzą działalność naukową i edukacyjną, a także chronią dziedzictwo kulturowe, w tym obiekty znajdujące się w ich granicach. B. Ćwiczenia 1. Poznajemy parki narodowe. 1. Zadaniem każdej grupy będzie wypełnienie formularza, zawartego w karcie pracy nr 2, dotyczącego parku narodowego, którego logo znajduję się na mapie. Każda z grup powinna wyłonić osobę, która będzie obsługiwała komputer oraz dwóch reprezentantów, którzy przedstawią wyniki ćwiczenia na forum klasy. 2. Rozdaj poszczególnym grupom koperty A4 zawierające wydruk jednej z czterech części mapy Polski z naniesionymi lokalizacjami parków narodowych oraz formularz. Potrzebne informacje powinny zostać znalezione na stronach internetowych parków: Bieszczadzki Park Narodowy: Drawieński Park Narodowy: Ojcowski Park Narodowy: Wigierski Park Narodowy: 3. W przypadku trudności pomóż uczniom odnaleźć potrzebne wiadomości. Po wypełnieniu formularzy przez wszystkie grupy poproś reprezentantów grup o ich przedstawienie. Najpierw przypnij poszczególne części mapy do tablicy, tworząc obraz Polski z naniesionymi wszystkimi parkami narodowymi. Wskazując lokalizację, przeczytaj nazwę parku narodowego. Następnie poproś o zaprezentowanie informacji o czterech wybranych parkach. 4. Po zakończeniu wystąpień reprezentantów grup poleć uczniom, aby posługując się przeglądarką internetową odnaleźli informację: a) nazwę parku narodowego z przełomem Dunajca (Pieniński Park Narodowy), b) nazwę parku narodowego z górami o charakterze alpejskim (Tatrzański Park Narodowy), c) nazwę parku narodowego usytuowanego na wyspie (Woliński Park Narodowy), d) nazwę parku narodowego, będącego ostoją żubra (Białowieski Park Narodowy), e) nazwę parku narodowego, którego symbolem jest żuraw (Poleski Park Narodowy), f ) nazwę parku narodowego, w którym dokonano pierwszej reintrodukcji bobrów w Polsce, a obecnie ma on największy obszar w naszym kraju (Biebrzański Park Narodowy). 2. Wyginęły i powracają. 1. Poproś uczniów o odczytanie z formularzy dat pojawienia się bobrów w parkach narodowych. Kolejne daty roczne nanoś na tablicy na linię czasu. Bóbr wyginął w Polsce ostatecznie w wieku XIX. W latach 70-tych XX wieku rozpoczął się w Polsce program reintrodukcji tego gatunku, w którym czynny udział brały parki narodowe. Na teren Wigierskiego Parku Narodowego bobry dotarły już pod koniec drugiej wojny światowej, wskutek naturalnej migracji z terenów dzisiejszej Litwy lub Białorusi. Od tamtego czasu licznie zasiedlają obszar wokół jeziora Wigry. W 1978 roku wprowadzono ponownie bobry do Drawy, skąd rozprzestrzeniły się one na obszarze dzisiejszego Drawieńskiego Parku Narodowego. Do doliny Prądnika, płynącego przez Ojcowski Park Narodowy, bobry sprowadzono w roku Zaaklimatyzowały się w łęgach nadrzecznych, jednak warunki środowiskowe nie pozwalają im tutaj rozprze Bobrze parki narodowe

3 Szkoła podstawowa strzeniać się i zwiększać liczebności. Pomimo to młode zwierzęta skolonizowały rzekę Prądnik wędrując z jej nurtem aż do granic Krakowa. W Bieszczadach bobry zostały reintordukowane w 1992 roku. Pomimo trudnych, górskich warunków przystosowały się do bytowania nad bieszczadzkimi strumieniami. Wyjaśnij pojęcie reintrodukcji (patrz słowniczek) i wymień kilka gatunków zwierząt, które oprócz bobra były ponownie wprowadzane do środowiska (sokół wędrowny, puchacz, cietrzew, żubr). 2. Rozdaj uczniom karty pracy nr 3 i poproś o podpisanie rysunków zwierząt reintrodukowanych w poszczególnych parkach narodowych. Prawidłowe wykonanie tego zadania pozwoli rozszyfrować nazwy sześciu parków narodowych. 3. Po uzupełnieniu nazw, każdej grupie wskaż dwa parki narodowe, których oficjalny serwis internetowy powinny odnaleźć za pomocą przeglądarki. Poproś, aby na stronach parków, w dziale poświęconym faunie, uczniowie poszukali informacji o występowaniu bobrów. 3. Cudze chwalicie, swego nie znacie 1. Przedstaw wszystkim grupom zadanie, którego celem będzie prawidłowe połączenie zestawienia charakterystycznych miejsc, gatunków roślin i zwierząt z odpowiednim parkiem narodowym. 2. Rozdaj członkom grup karty pracy nr 4. Na twój znak wszystkie grupy przystępują do wypełnienia zadania w czasie dwudziestu minut. W trakcie realizacji ćwiczenia uczestnicy mogą wspomagać się wiadomościami z Internetu. 3. Podsumuj ćwiczenie, podając prawidłowe odpowiedzi i wyjaśniając sformułowania, które uczniom wydały się niejasne. Zakończenie: W ramach zadania domowego, poproś uczniów o przygotowanie na osobnych kartkach wyszukanych w Internecie zakazów i nakazów z regulaminu dowolnego parku narodowego. Słowniczek trudniejszych pojęć: Reintrodukcja - ponowne wprowadzenie do środowiska naturalnego gatunku, który występował w danym miejscu i wyginął. Wybrane pozycje z literatury: 1. K. Romeyko-Hurko, Ochrona Polskiej Przyrody, płyta CD, ROEE, Kraków Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220) Bobrze parki narodowe 3

4 Bobrze parki narodowe - karta pracy nr 1 Poznajemy parki narodowe. Fragmenty mapy konturowej Polski z naniesionym położeniem parków narodowych.

5 Bobrze parki narodowe - karta pracy nr 2 Poznajemy parki narodowe. Wypełnij formularz, posługując się informacjami odnalezionymi w Internecie. Nazwa parku narodowego:... Symbol parku narodowego:... Rok powstania:... Powierzchnia (ha):... Największa rzeka... Pięć gatunków roślin chronionych rosnących w parku: Pięć gatunków zwierząt chronionych żyjących w parku: Rok pojawienia się bobrów:...

6 Bobrze parki narodowe - karta pracy nr 3 Wyginęły i powracają. Podpisz prawidłowo rysunki i rozszyfruj nazwy parków narodowych, w których zostały reintrodukowane poszczególne gatunki. _ U 1 2 _ Ó _ O _ Ó _ WĘDROWNY _ I _ O _ A SZARA 4 _ U A 9 7 PARK NARODOWY _ I A _ O _ I _ I _ I A Ń I _ I _ N I Ń I _ O L _ I O _ I Ń I _ O L I Ń I 8 3 4

7 Bobrze parki narodowe - karta pracy nr 4 Cudze chwalicie, swego nie znacie... Połącz zestawy charakterystycznych miejsc, roślin i zwierząt z odpowiadającym im parkiem narodowym, którego nazwę wpisz pod logiem. Jaskinia Łokietka, Maczuga Herkulesa, Brama Krakowska, Prądnik, Pieskowa Skała nietoperze, ostnica Jana, macierzanka wczesna. Giewont, Dolina Chochołowska, Kalatówki, Morskie Oko, Wodogrzmoty Mickiewicza, świstak, kozica, szarotka alpejska, szafran spiski Łysogóry, Święty Krzyż, Łysica, gołoborza, Puszcza Jodłowa, dzięcioł białogrzbiety, koszatka, cis, modrzew polski Diablak, Markowe Szczawiny, Górny Płaj, Perć Akademików, niedźwiedź, ryś, okrzyn, jeleni, rogownica alpejska,

Metoda pracy: Praca z mapą, praca z tekstem (analiza opisu wybranych parków narodowych), rozmowa dydaktyczna.

Metoda pracy: Praca z mapą, praca z tekstem (analiza opisu wybranych parków narodowych), rozmowa dydaktyczna. Scenariusz lekcji I. Cele lekcji 1) Wiadomości Uczeń: a) wymienia nazwy polskich parków narodowych; definiuje pojęcia: park narodowy, park krajobrazowy, rezerwat; b) zna symbole poszczególnych parków narodowych;

Bardziej szczegółowo

Formy nauczania lekcja zajęcia edukacyjne (zmiana roli nauczyciela z osoby przekazującej wiedzę w osobę wspomagającą uczenie się uczniów).

Formy nauczania lekcja zajęcia edukacyjne (zmiana roli nauczyciela z osoby przekazującej wiedzę w osobę wspomagającą uczenie się uczniów). 1 Hanna Będkowska Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie bedkowska.lzd@interia.pl Temat lekcji Poznaj polskie parki narodowe (etap edukacyjny: gimnazjum) Cele: Cele kształcenia Wiadomości. Uczeń:

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KLASY V

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KLASY V Maria Markowska maria_markowska@wp.pl nauczyciel przyrody w Szkole Podstawowej im. Powstańców 1863r. w Lututowie SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KLASY V Temat: Dlaczego człowiek tworzy parki narodowe? Cele

Bardziej szczegółowo

PARKI NARODOWE W POLSCE

PARKI NARODOWE W POLSCE PARKI NARODOWE W POLSCE Czym jest park Narodowy? - to wydzielony teren, o powierzchni powyżej 1000 ha, który ze względu na walory przyrodnicze podlega szczególnej ochronie prawnej. W jego obrębie zakazana

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć. Temat: Gesty dotykowe. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Tytuł pakietu: Obsługa tabletów.

Scenariusz zajęć. Temat: Gesty dotykowe. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Tytuł pakietu: Obsługa tabletów. Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe Tytuł pakietu: Obsługa tabletów. Gesty dotykowe Temat: Gesty dotykowe Treści kształcenia: Zajęcia komputerowe: 1. Bezpieczne posługiwanie się komputerem

Bardziej szczegółowo

Dawniej Polskę pokrywały nieprzebyte puszcze, czyli wielkie lasy, niezmieniane przez człowieka, odludne, niezamieszkane przez kogokolwiek.

Dawniej Polskę pokrywały nieprzebyte puszcze, czyli wielkie lasy, niezmieniane przez człowieka, odludne, niezamieszkane przez kogokolwiek. Dawniej Polskę pokrywały nieprzebyte puszcze, czyli wielkie lasy, niezmieniane przez człowieka, odludne, niezamieszkane przez kogokolwiek. Lasy te były bogate w zwierzynę. Żyły w nich tury, żubry, niedźwiedzie,

Bardziej szczegółowo

Działania pisemne na liczbach naturalnych powtórzenie

Działania pisemne na liczbach naturalnych powtórzenie Scenariusz lekcji matematyki w klasie IV szkoły podstawowej rozdział działania pisemne. Działania pisemne na liczbach naturalnych powtórzenie Opracowała: mgr Monika Sałamacha nauczycielka SP Wierzba Temat:

Bardziej szczegółowo

Ochrona przyrody. Test podsumowujący rozdział III. Wersja A

Ochrona przyrody. Test podsumowujący rozdział III. Wersja A ..................................... Imię i nazwisko Wersja A Test podsumowujący rozdział III Ochrona przyrody.............................. Data Klasa oniższy test składa się z 15 zadań. rzy każdym poleceniu

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Prawo pracy młodocianych.

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Prawo pracy młodocianych. Temat: Prawo pracy młodocianych. Młodzi Przedsiębiorczy program nauczania ekonomii w praktyce w szkole ponadgimnazjalnej SCENARIUSZ LEKCJI Powiązanie z wcześniejszą wiedzą Zna podstawowe pojęcia związane

Bardziej szczegółowo

FORMY OCHRONY PRZYRODY

FORMY OCHRONY PRZYRODY Ryszard Kapuściński FORMY OCHRONY PRZYRODY Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880 z 30 kwietnia 2004 r. z późniejszymi zmianami) wymienia 10 form ochrony przyrody,

Bardziej szczegółowo

Ochrona środowiska przyrodniczego Polski

Ochrona środowiska przyrodniczego Polski Ochrona środowiska przyrodniczego Polski Formy ochrony środowiska w Polsce Parki narodowe obszary chronione o powierzchni większej niż 1000 ha wyróżniające się szczególnymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi.

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej; Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI Poznajemy program edukacyjny 2 CELE LEKCJI 2.1 Wiadomości Uczeń potrafi: wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Bardziej szczegółowo

Wykonanie: Koplin Małgorzata i Szmyt Konstancja Kl. 3 IM

Wykonanie: Koplin Małgorzata i Szmyt Konstancja Kl. 3 IM Wykonanie: Koplin Małgorzata i Szmyt Konstancja Kl. 3 IM Jest to obszar chroniony ze względu na swoje walory, głównie przyrodnicze. W Polsce obejmuje obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi,

Bardziej szczegółowo

Kto puka do naszych drzwi?

Kto puka do naszych drzwi? scenariusz III etap edukacyjny. Przedmiot: geografia Przedmiot: geografia str 1 Tytuł scenariusza: Kto puka do naszych drzwi? Autor scenariusza: Tomasz Majchrzak Krótki opis scenariusza: Scenariusz lekcji

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III Z ZASTOSOWANIEM TIK

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III Z ZASTOSOWANIEM TIK SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III Z ZASTOSOWANIEM TIK Blok tematyczny: Na białym lądzie Temat dnia: Z wyprawą na Grenlandię. Zapis w dzienniku: Rozmowa o bohaterach książki Cz. Centkiewicza Anaruk, chłopiec

Bardziej szczegółowo

2. Rozmowy i dyskusje w Internecie

2. Rozmowy i dyskusje w Internecie 1. Uczeń: Uczeń: 2. Rozmowy i dyskusje w Internecie a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości zna podstawowe zasady wymiany informacji w sieci Internet, zna portale internetowe oferujące usługę czatów, wie, w

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017 SCENARIUSZ LEKCJI Nazwa Nazwa szkoły Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody eksperymentu dla klasy IV Szkoła Podstawowa w Dukli Tytuł i numer projektu Nowa jakość kształcenia w Szkole Podstawowej w Zespole

Bardziej szczegółowo

Parki narodowe w Polsce

Parki narodowe w Polsce Parki narodowe w Polsce Prezentację wykonała Katarzyna Flaga Materiały przeznaczone dla uczniów gimnazjum. Czym jest park Narodowy??? - to wydzielony teren, który ze względu na walory przyrodnicze podlega

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ EKOLOGICZNYCH ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH. Temat: BOGACTWO NADNARWIAŃSKICH PTAKÓW. Poziom: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna

SCENARIUSZ EKOLOGICZNYCH ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH. Temat: BOGACTWO NADNARWIAŃSKICH PTAKÓW. Poziom: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna Projekt został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Środki Przejściowe PL2005/017-488.01.01.01. Niniejszy dokument został opublikowany dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej.

Bardziej szczegółowo

Przedmiotowy System Oceniania z zajęć komputerowych w klasach IV - VI

Przedmiotowy System Oceniania z zajęć komputerowych w klasach IV - VI Przedmiotowy System Oceniania z zajęć komputerowych w klasach IV - VI Obszary aktywności ucznia w zakresie wiedzy, umiejętności i postaw, będące przedmiotem oceny Z uwagi na charakter przedmiotu jedną

Bardziej szczegółowo

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów 1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów a. b. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości Uczeń: wie, jak skutecznie wyszukiwać informacje w sieci oraz jak wykorzystać adresy stron internetowych, zna korzyści płynące

Bardziej szczegółowo

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów 1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów a. b. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości Uczeń: wie, jak skutecznie wyszukiwać informacje w sieci oraz jak wykorzystać adresy stron internetowych, zna korzyści

Bardziej szczegółowo

Edukacja przyrodnicza "Polskie parki narodowe"

Edukacja przyrodnicza Polskie parki narodowe Edukacja przyrodnicza "Polskie parki narodowe" nr zasobu tytuł opis Q/3/PRZ/2/001-002 Dzikie zwierzęta - 1 Q/3/PRZ/2/003-004 Dzikie zwierzęta - 2 Q/3/PRZ/2/005-006 Dzikie zwierzęta - 3 Q/3/PRZ/2/007-008

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: wie, jak skutecznie wyszukiwać informacje w sieci oraz jak wykorzystać adresy stron internetowych, zna korzyści płynące z wykorzystywania

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian. SCENARIUSZ LEKCJI Nazwa Nazwa szkoły Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody eksperymentu dla klasy IV Szkoła Podstawowa w Dukli Tytuł i numer projektu Nowa jakość kształcenia w Szkole Podstawowej w Zespole

Bardziej szczegółowo

UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY KOD UCZNIA DATA URODZENIA UCZNIA. rok

UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY KOD UCZNIA DATA URODZENIA UCZNIA. rok UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY UZUPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY KOD UCZNIA DATA URODZENIA UCZNIA dzień miesiąc rok miejsce na naklejkę z kodem EGZAMIN W TRZECIEJ KLASIE GIMNAZJUM Z ZAKRESU PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH

Bardziej szczegółowo

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

INFORMATYKA. Portale społecznościowe SCENARIUSZ LEKCJI PRZEDMIOT: INFORMATYKA TEMAT: Portale społecznościowe AUTOR SCENARIUSZA: mgr inż. Anna Stanisławska OPRACOWANIE ELEKTRONICZNO GRAFICZNE : mgr Beata Rusin TEMAT LEKCJI Portale społecznościowe

Bardziej szczegółowo

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem. Scenariusz nr 10 I. Tytuł scenariusza zajęć : Sposoby poznawania przyrody " II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III.

Bardziej szczegółowo

Pojęcie i klasyfikacja podatków

Pojęcie i klasyfikacja podatków Pojęcie i klasyfikacja podatków 1. Cele lekcji a) Wiadomości Zapoznanie z pojęciem podatku. Charakterystyka poszczególnych podatków bezpośrednich i pośrednich. b) Umiejętności Doskonalenie umiejętności

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień wskaże linię widnokręgu jako miejsce gdzie niebo pozornie styka się z Ziemią;

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień wskaże linię widnokręgu jako miejsce gdzie niebo pozornie styka się z Ziemią; SCENARIUSZ LEKCJI Nazwa Nazwa szkoły Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody eksperymentu dla klasy IV Szkoła Podstawowa w Dukli Tytuł i numer projektu Nowa jakość kształcenia w Szkole Podstawowej w Zespole

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017 SCENARIUSZ LEKCJI Nazwa Nazwa szkoły Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody eksperymentu dla klasy IV Szkoła Podstawowa w Dukli Tytuł i numer projektu Nowa jakość kształcenia w Szkole Podstawowej w Zespole

Bardziej szczegółowo

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA PREZENTACJA MULTIMEDIALNA i n ż. M a g d a l e n a P i ę t k a P. W I E D Z Y & P. E D U K A C Y J N E Strona 1 i n ż. M a g d a l e n a P i ę t k a P. W I E D Z Y & P. E D U K A C Y J N E Strona 2 i n

Bardziej szczegółowo

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych 1. Data Przedmiot 2. Miejsce odbywania zajęć: Szkoła Podstawowa 3. Temat jednostki metodycznej Praca z Internetem 4. Temat jednostki lekcyjnej Internet jako

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz SCENARIUSZ LEKCJI Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet Autorka: Agnieszka Kotowicz Klasa III technikum zawodowe Zespół Szkół nr 3 w Szczecinku Zawartość opracowania:

Bardziej szczegółowo

Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa

Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa 14. scenariusze Różnorodność gatunkowa i ponadgatunkowa Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: ZAKRES TREŚCI: Gatunek, populacja, pula genowa, systematyka, taksonomia, biom, siedlisko, krajobraz, ekosystem.

Bardziej szczegółowo

Prawne warunki ochrony przyrody w Polsce

Prawne warunki ochrony przyrody w Polsce Prawne warunki ochrony przyrody w Polsce zebrał i opracował: arch. Mirosław Konwerski 1/7 Prawne warunki ochrony przyrody w Polsce zostały opracowane w celu możliwości poznania tych zagadnień przez społeczeństwo

Bardziej szczegółowo

Ekoportal.eu - ochrona środowiska ekologia ochrona przyrody recykling biopaliwa GMO odpady Natura 2000 a polski system ochrony przyrody

Ekoportal.eu - ochrona środowiska ekologia ochrona przyrody recykling biopaliwa GMO odpady Natura 2000 a polski system ochrony przyrody Ochrona przyrody ma w Polsce długie tradycje. Według niektórych źródeł pierwsze decyzje związane z nią pochodzą z X wieku - np. w sprawie ochrony bobrów. W kolejnych wiekach zaczęto chronić nadmiernie

Bardziej szczegółowo

Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Gdzie mieszka wilk? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy:

Scenariusz 3. Przedszkole. temat: Gdzie mieszka wilk? autor: Monika Czerkas. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Formy pracy: Metody pracy: Scenariusz 3 Przedszkole autor: Monika Czerkas temat: Gdzie mieszka wilk? Cele ogólne: rozbudzanie ciekawości przyrodniczej, poznanie miejsc występowania wilków, usprawnianie manualne dłoni, rozwijanie

Bardziej szczegółowo

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska Scenariusz nr 2 I. Tytuł scenariusza zajęć : Cechy krajobrazów. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3

Bardziej szczegółowo

ZARZĄDZANIE PARKAMI NARODOWYMI W POLSCE STAN OBECNY I KIERUNKI POŻĄDANYCH ZMIAN

ZARZĄDZANIE PARKAMI NARODOWYMI W POLSCE STAN OBECNY I KIERUNKI POŻĄDANYCH ZMIAN ZARZĄDZANIE PARKAMI NARODOWYMI W POLSCE STAN OBECNY I KIERUNKI POŻĄDANYCH ZMIAN Dr inż. Andrzej Raj Sucha Beskidzka, 26 27.02.2019 r. Polskie Parki Narodowe 1. Parki górskie (Karkonoski PN, PN Gór Stołowych,

Bardziej szczegółowo

Scenariusz nr 79 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 79 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne Scenariusz nr 79 zajęć edukacji wczesnoszkolnej Metryczka zajęć edukacyjnych Miejsce realizacji zajęć: sala szkolna Ośrodek tematyczny realizowanych zajęć: Fascynujący świat zwierząt. Temat zajęć: Zwierzęta

Bardziej szczegółowo

NA TROPACH LEŚNYCH ZWIERZĄT

NA TROPACH LEŚNYCH ZWIERZĄT 1 OCHRONA OSTOI KARPACKIEJ FAUNY PUSZCZAŃSKIEJ KORYTARZE MIGRACYJNE NA TROPACH LEŚNYCH ZWIERZĄT Scenariusz zajęć lekcyjnych dla szkoły podstawowej (klasy 1-3) AUTORKI: Julia Godorowska i Urszula Bijoś

Bardziej szczegółowo

Świętokrzyski Park Narodowy. Lech Buchholz Pracownia Naukowo-Badawcza ŚPN

Świętokrzyski Park Narodowy. Lech Buchholz Pracownia Naukowo-Badawcza ŚPN Świętokrzyski Park Narodowy Lech Buchholz Pracownia Naukowo-Badawcza ŚPN Art. 8. 1. Park narodowy obejmuje obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi

Bardziej szczegółowo

Zespół Szkół Ogólnokształcących I Liceum Ogólnokształcące im. G. Piramowicza ul. Śródmieście 31 tel./fax. 0876432402 16-300 Augustów

Zespół Szkół Ogólnokształcących I Liceum Ogólnokształcące im. G. Piramowicza ul. Śródmieście 31 tel./fax. 0876432402 16-300 Augustów Zespół Szkół Ogólnokształcących I Liceum Ogólnokształcące im. G. Piramowicza ul. Śródmieście 31 tel./fax. 0876432402 16-300 Augustów SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE Z PROJEKTU EKOLOGICZNEGO PARKI NARODOWE-PERŁY

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 Tytuł cyklu WsiP Etap edukacyjny Autor scenariusza Przedmiot Czas trwania Miejsce Cele Matematyka, autorzy: M.Trzeciak, M. Jankowska szkoła ponadgimnazjalna Adam

Bardziej szczegółowo

WDRAŻANIE PROGRAMÓW MODUŁOWYCH

WDRAŻANIE PROGRAMÓW MODUŁOWYCH Maria Michalak Ośrodek Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego ŁCDNiKP WDRAŻANIE PROGRAMÓW MODUŁOWYCH Spotkanie edukacyjne dla nauczycieli kształcenia zawodowego Cele kształcenia Cel ogólny: przygotowanie

Bardziej szczegółowo

PRZYKŁADY ROZWIĄZAŃ DYDAKTYCZNYCH, GEOGRAFIA III i IV ETAP EDUKACYJNY. Materiały na warsztaty dla nauczycieli, 31.05.2014

PRZYKŁADY ROZWIĄZAŃ DYDAKTYCZNYCH, GEOGRAFIA III i IV ETAP EDUKACYJNY. Materiały na warsztaty dla nauczycieli, 31.05.2014 PRZYKŁADY ROZWIĄZAŃ DYDAKTYCZNYCH, GEOGRAFIA III i IV ETAP EDUKACYJNY Materiały na warsztaty dla nauczycieli, 31.05.2014 Pozostałe etapy (przykładowe zagadnienia) Gimnazjum 6. Wybrane zagadnienia geografii

Bardziej szczegółowo

Planowanie i tworzenie prezentacji multimedialnej

Planowanie i tworzenie prezentacji multimedialnej Karta pracy ucznia do zajęd z informatyki: Planowanie i tworzenie prezentacji multimedialnej Zadanie 1 Zaplanuj prezentację na temat wybranego: Parki Narodowe w Polsce złożoną z minimum dziesięciu slajdów.

Bardziej szczegółowo

PROJEKT EDUKACYJNY ŚLADAMI CZARNYCH STÓP. CZYLI ŁYSOGÓRY I PONIDZIE

PROJEKT EDUKACYJNY ŚLADAMI CZARNYCH STÓP. CZYLI ŁYSOGÓRY I PONIDZIE Julia Miśkowicz, Maria Jezierczak, Bożena Niemiec, Anna Waksmundzka, Maria Pawlica Urszula Hanula, Anna Stronczek PROJEKT EDUKACYJNY ŚLADAMI CZARNYCH STÓP. CZYLI ŁYSOGÓRY I PONIDZIE UCZESTNICY: KLASY 1-6

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam-idę w świat. Temat lekcji: Opowieści górskiego przewodnika

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam-idę w świat. Temat lekcji: Opowieści górskiego przewodnika Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam-idę w świat Autor: Beata Sochacka Klasa III Edukacja: przyrodnicza, polonistyczna, społeczna, techniczna, muzyczna Cele zajęć: - doskonalenie umiejętności

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane:

Scenariusz zajęć. Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu. II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe. Treści kształcenia: Cele zoperacjonalizowane: Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe Temat: Obcojęzyczne zasoby Internetu Treści kształcenia: Zajęcia komputerowe: 6. Wykorzystywanie komputera oraz programów i gier edukacyjnych do

Bardziej szczegółowo

Temat: Co można zrobić, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery?

Temat: Co można zrobić, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery? Autor: Bożena Sienkiewicz Dla kogo: gimnazjum, klasy I-III Temat: Co można zrobić, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery? Cele lekcji: Uświadamianie zagrożeń ekologicznych związanych ze wzrostem

Bardziej szczegółowo

Propozycja ćwiczenia związanego z kształtowaniem postaw prospołecznych i obywatelskich wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych

Propozycja ćwiczenia związanego z kształtowaniem postaw prospołecznych i obywatelskich wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych [3] Temat: Jak działa metaplan. Analiza akcji charytatywnych i wyciąganie wniosków na przyszłość. Streszczenie, czyli o czym jest to ćwiczenie. Uczniowie pracując w grupach i wykorzystując metaplan będą

Bardziej szczegółowo

REGULAMIN I MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU PRZYRODNICZO-INFORMATYCZNEGO MYSZKA Z dla klas IV-VI gdyńskich szkół podstawowych

REGULAMIN I MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU PRZYRODNICZO-INFORMATYCZNEGO MYSZKA Z dla klas IV-VI gdyńskich szkół podstawowych REGULAMIN I MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU PRZYRODNICZO-INFORMATYCZNEGO dla klas IV-VI gdyńskich szkół podstawowych 1. Organizator: Szkoła Podstawowa nr 40 w Gdyni Osobami odpowiedzialnymi za zorganizowanie

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Strona1 Agnieszka Świętek Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.3 Temat zajęć: Zakładamy naszą firmę (1) 1. Cele lekcji: Uczeń: wie, czym jest numer NIP, wie, czy jest numer REGON i w jakim celu jest nadawany,

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji przyrody. Etap edukacyjny nauczania: II Oddział: V. 1. Temat lekcji Poznajemy parki narodowe Polski

Scenariusz lekcji przyrody. Etap edukacyjny nauczania: II Oddział: V. 1. Temat lekcji Poznajemy parki narodowe Polski Scenariusz lekcji przyrody Etap edukacyjny nauczania: II Oddział: V 1. Temat lekcji Poznajemy parki narodowe Polski 2. Opis ogólnego celu edukacyjnego opis celów kształcenia i wychowania (co jest zamierzeniem

Bardziej szczegółowo

Temat: Odczytywanie danych statystycznych

Temat: Odczytywanie danych statystycznych Temat: Odczytywanie danych statystycznych Autorka: Justyna Smuda Nazwa szkoły: Gimnazjum nr 16 w Zabrzu Czas trwania: 45 minut Poziom edukacyjny: III etap edukacyjny Związek z podstawą programową: Matematyka

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV TEMAT: Składniki pokarmowe i ich wartości odżywcze (2 godziny lekcyjne) Cele główne: poznanie składników pokarmowych i ich roli w funkcjonowaniu organizmu kształtowanie

Bardziej szczegółowo

Szkoła podstawowa klasy 4-6

Szkoła podstawowa klasy 4-6 Scenariusz 12 autor: Krzysztof Kus Szkoła podstawowa klasy 4-6 temat: Bobrze łapy i ogony. Cele ogólne: poznanie zwierząt wodno-lądowych, zachęcenie do obserwacji i analizy świata przyrody, kształtowanie

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć terenowych z przyrody klasa IV

Scenariusz zajęć terenowych z przyrody klasa IV Scenariusz zajęć terenowych z przyrody klasa IV Opracowała: Krystyna Adamczyk - nauczycielka przyrody Szkoła Podstawowa w Jakubowicach Temat: Woda jako środowisko życia - wycieczka nad rzekę. Trasa wycieczki

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej SCENARIUSZ LEKCJI Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej Temat lekcji: Przesuwanie paraboli Typ lekcji: ćwiczeniowa Czas realizacji: 45 minut Metody pracy: podająca:

Bardziej szczegółowo

Plan metodyczny lekcji

Plan metodyczny lekcji Plan metodyczny lekcji Klasa: VI Przedmiot: przyroda Czas trwania lekcji: 45 minut Nauczyciel: mgr Iwona Gładyś Temat lekcji: Ślimak winniczek przedstawiciel ślimaków lądowych (temat zgodny z podstawą

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji. opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna, procedura z parametrem, lista, zmienna;

Scenariusz lekcji. opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna, procedura z parametrem, lista, zmienna; Scenariusz lekcji Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Logomocja - narzędzie pracy 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: Uczeń potrafi: opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna,

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I Klasa pierwsza Temat dnia Inwentaryzacja drzew i krzewów w otoczeniu szkoły Obszary - edukacja polonistyczna edukacyjne - edukacja przyrodnicza - edukacja matematyczna

Bardziej szczegółowo

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Chrońmy zwierzęta. Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Czworonożni przyjaciele

Scenariusz nr 7. I. Tytuł scenariusza: Chrońmy zwierzęta. Autor scenariusza: Maria Piotrowska. Blok tematyczny: Czworonożni przyjaciele Autor scenariusza: Maria Piotrowska Blok tematyczny: Czworonożni przyjaciele Scenariusz nr 7 I. Tytuł scenariusza: Chrońmy zwierzęta. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3 wiodące):

Bardziej szczegółowo

Możliwość wykorzystania komputera na zajęciach podstaw przedsiębiorczości na przykładzie lekcji nt. podatków pośrednich (scenariusz lekcji)

Możliwość wykorzystania komputera na zajęciach podstaw przedsiębiorczości na przykładzie lekcji nt. podatków pośrednich (scenariusz lekcji) PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ A WSPÓŁCZESNE WYZWANIA CYWILIZACYJNE PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ EDUKACJA NR 1 KRAKÓW 2005 Małgorzata Kulikowska III Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego, Białystok Możliwość wykorzystania

Bardziej szczegółowo

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Koniec lata. Scenariusz nr 8 Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska Blok tematyczny: Koniec lata Scenariusz nr 8 I. Tytuł scenariusza: Krajobrazy Polski. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III. Edukacje (3 wiodące): polonistyczna,

Bardziej szczegółowo

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka

Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka Projekt interdyscyplinarny biologia-informatyka DZIAŁANIA NA RZECZ OCHRONY ŚRODOWISKA PRZYRODNICZEGO W ŚRODOWISKU LOKALNYM TWORZENIE BAZY DANYCH Podstawa programowa biologii zakres podstawowy 2. Różnorodność

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1) Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1) 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń zna: pojęcia: wypadek drogowy, kolizja drogowa, rodzaje wypadków

Bardziej szczegółowo

Park Krajobrazowy Doliny Baryczy powstał w 1996 roku i obejmuje obecnie 87 040 ha, dzięki czemu jest największym parkiem krajobrazowym w Polsce.

Park Krajobrazowy Doliny Baryczy powstał w 1996 roku i obejmuje obecnie 87 040 ha, dzięki czemu jest największym parkiem krajobrazowym w Polsce. Stawy Milickie to ponad 7 tysięcy hektarów wody, największy kompleks stawów rybnych w Europie. Niezwykle cenny obszar wodno-błotny objęty licznymi formami ochrony przyrody oraz doceniony przez międzynarodowe

Bardziej szczegółowo

Temat: Atlas ptaków, roślin, owadów. Sekcje w dokumencie MS Word

Temat: Atlas ptaków, roślin, owadów. Sekcje w dokumencie MS Word Scenariusz zajęć IV etap edukacyjny, informatyka Temat: Atlas ptaków, roślin, owadów. Sekcje w dokumencie MS Word Treści kształcenia: Informatyka 4. Opracowywanie informacji za pomocą komputera, w tym:

Bardziej szczegółowo

Przedstaw, w oparciu o przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska, na czym

Przedstaw, w oparciu o przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska, na czym 1 Technikum Zawodowe Zawód: technik ochrony środowiska SCENARIUSZ LEKCJI Przedmiot: Specjalizacja Zarządzanie środowiskiem na szczeblu lokalnym Czas: 45 min. Temat: Praca z aktem normatywnym (ustawa Prawo

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji z matematyki dla II klasy gimnazjum. Temat: Obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupów oraz ostrosłupów.

Scenariusz lekcji z matematyki dla II klasy gimnazjum. Temat: Obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupów oraz ostrosłupów. Wykonano w ramach projektu Podnoszenie kompetencji kadry KOSTKI, dofinansowanego z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER). Numer umowy: POWERSE-2016-1-PL01-KA101-025096.

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYRODY DLA KLASY V UWZGLĘDNIAJĄCY INTEGRACJĘ MIĘDZYPRZEDMIOTOWĄ Temat: Poznajemy środowisko przyrodnicze najbliższej okolicy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYRODY DLA KLASY V UWZGLĘDNIAJĄCY INTEGRACJĘ MIĘDZYPRZEDMIOTOWĄ Temat: Poznajemy środowisko przyrodnicze najbliższej okolicy SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYRODY DLA KLASY V UWZGLĘDNIAJĄCY INTEGRACJĘ MIĘDZYPRZEDMIOTOWĄ Temat: Poznajemy środowisko przyrodnicze najbliższej okolicy Cel ogólny: określamy położenie i walory naszej miejscowości

Bardziej szczegółowo

Język komputera - Zadanie 2

Język komputera - Zadanie 2 Język komputera - Zadanie 2 Pomysł na lekcję Czy poznając przepis na ciasto można się dowiedzieć czegoś o języku naszego komputera? Co to jest książka kucharska ciastowo-komputerowa? Czy istnieje idealny

Bardziej szczegółowo

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne Scenariusz nr 39 zajęć edukacji wczesnoszkolnej Metryczka zajęć edukacyjnych Miejsce realizacji zajęć: sala szkolna Ośrodek tematyczny realizowanych zajęć: Kartki z kalendarza. Temat zajęć: Nasz klasowy

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Kiedy zachorujesz. Przyroda klasa IV.

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Kiedy zachorujesz. Przyroda klasa IV. SCENARIUSZ LEKCJI Nazwa Nazwa szkoły Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody eksperymentu dla klasy IV Szkoła Podstawowa w Dukli Tytuł i numer projektu Nowa jakość kształcenia w Szkole Podstawowej w Zespole

Bardziej szczegółowo

Konspekt lekcji przyrody dla kl. V Temat: Krajobraz Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej Hasło: Krajobraz Wyżyn Czas: Dwie godziny lekcyjne Zakres

Konspekt lekcji przyrody dla kl. V Temat: Krajobraz Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej Hasło: Krajobraz Wyżyn Czas: Dwie godziny lekcyjne Zakres Konspekt lekcji przyrody dla kl. V Temat: Krajobraz Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej Hasło: Krajobraz Wyżyn Czas: Dwie godziny lekcyjne Zakres materiału: Elementy naturalnego krajobrazu: skały, rzeźba

Bardziej szczegółowo

Scenariusz 15. Gimnazjum. temat: Bobry i piramida troficzna. autor: Krzysztof Kus. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala.

Scenariusz 15. Gimnazjum. temat: Bobry i piramida troficzna. autor: Krzysztof Kus. Cele ogólne: Cele operacyjne: Miejsce: sala. Scenariusz 15 autor: Krzysztof Kus Gimnazjum temat: Bobry i piramida troficzna. Cele ogólne: przedstawienie zależności występujących w sieciach pokarmowych i piramidzie troficznej, kształtowanie pojęć

Bardziej szczegółowo

2. Tabele w bazach danych

2. Tabele w bazach danych 1. Uczeń: Uczeń: 2. Tabele w bazach danych a. 1. Cele lekcji i. a) Wiadomości zna sposób wstawiania tabeli do bazy danych, wie, w jaki sposób rozplanować położenie pól i tabel w tworzonej bazie, zna pojęcia

Bardziej szczegółowo

Jak to z żubrami bywa ochrona żubra w ramach sieci Natura 2000

Jak to z żubrami bywa ochrona żubra w ramach sieci Natura 2000 Jak to z żubrami bywa ochrona żubra w ramach sieci Natura 2000 Żubr (Łac. Bison bonasus) jest największym ssakiem Europy, pomimo dużej wagi dochodzącej w przypadku samców niekiedy do 900 kg, żubry potrafią

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki Beata Cieślewicz KONSPEKT LEKCJI Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki 1. Cele ogólne : 1) Wzbudzanie w dzieciach ciekawości poznawczej 2) Wyrabianie w dzieciach

Bardziej szczegółowo

Koło przyrodnicze inŝ. Mag Ewa Nesterowicz mgr Magdalena Szywała

Koło przyrodnicze inŝ. Mag Ewa Nesterowicz mgr Magdalena Szywała Koło przyrodnicze inŝ. Mag Ewa Nesterowicz mgr Magdalena Szywała I. Charakterystyka programu: Program koła przyrodniczego przeznaczony jest dla uczniów klas IV-VI wykazujących zainteresowanie przyrodą.

Bardziej szczegółowo

- scenariusz zajęć z wykorzystaniem robotów Ozobot

- scenariusz zajęć z wykorzystaniem robotów Ozobot Temat: W świecie zwierząt - scenariusz zajęć z wykorzystaniem robotów Ozobot Wiek: edukacja wczesnoszkolna Autor: Anna Świć Czas trwania: 45-120 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć na temat bezpieczeństwa dzieci w internecie.

Scenariusz zajęć na temat bezpieczeństwa dzieci w internecie. temat lekcji: Zasady bezpieczeństwa i Netykieta w sieci Scenariusz zajęć na temat bezpieczeństwa dzieci w internecie. kl. I-VI SP 90 minut (2 x 4), c, cel zajęć Zapoznanie uczniów z zasadami bezpiecznego

Bardziej szczegółowo

Natura 2000 co to takiego?

Natura 2000 co to takiego? Natura 2000 co to takiego? 1 2 Czy wiecie co to...? zespół organizmów o podobnej budowie gatunek podstawowa jednostka systematyczna wspólne pochodzenie (przodek) GATUNEK płodne potomstwo, podobne do rodziców

Bardziej szczegółowo

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie trzeciej z wykorzystaniem komputera Krąg tematyczny: W kraju Anaruka. Temat dnia: Z wyprawą na Grenlandię. Cele ogólne: poznanie cech charakterystycznych krajobrazu

Bardziej szczegółowo

PROJEKT EDUKACYJNY TYTUŁ: ZAPRASZAMY DO PSZCZYNY OPRACOWANIE I PROWADZENIE ZAJĘĆ: mgr Anna Ryba. Strona 1 z 6

PROJEKT EDUKACYJNY TYTUŁ: ZAPRASZAMY DO PSZCZYNY OPRACOWANIE I PROWADZENIE ZAJĘĆ: mgr Anna Ryba. Strona 1 z 6 PROJEKT EDUKACYJNY REALIZOWANY W KL. IV B OD KWIETNIA DO CZERWCA 2007 R. TYTUŁ: ZAPRASZAMY DO PSZCZYNY OPRACOWANIE I PROWADZENIE ZAJĘĆ: mgr Strona 1 z 6 TEMAT: Zapraszamy do Pszczyny. CEL GŁÓWNY: wykonanie

Bardziej szczegółowo

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety; Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia 2 CELE LEKCJI 2.1 Wiadomości Uczeń potrafi: wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Bardziej szczegółowo

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja mała ojczyzna

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja mała ojczyzna Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka Blok tematyczny: Moja mała ojczyzna Scenariusz nr 3 I. Tytuł scenariusza zajęć : "W mieście czy na wsi" - część1. II. Czas realizacji: 2 jednostki lekcyjne. III.

Bardziej szczegółowo

Wolontariusz - bohater naszych czasów

Wolontariusz - bohater naszych czasów Joanna Żepielska Wolontariusz - bohater naszych czasów Scenariusz zajęć z edukacji humanitarnej dla gimnazjum Informacja o scenariuszu: Lekcja dotyczy takich pojęć, jak: wolontariusz, praca społeczna,

Bardziej szczegółowo

Komputer i urządzenia cyfrowe

Komputer i urządzenia cyfrowe Temat 1. Komputer i urządzenia cyfrowe Cele edukacyjne Celem tematu 1. jest uporządkowanie i rozszerzenie wiedzy uczniów na temat budowy i działania komputera, przedstawienie różnych rodzajów komputerów

Bardziej szczegółowo

Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące nr 81 SGH TEST EGZAMINACYJNY 2012 r. Zadania egzaminacyjne GEOGRAFIA wersja A

Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące nr 81 SGH TEST EGZAMINACYJNY 2012 r. Zadania egzaminacyjne GEOGRAFIA wersja A Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące nr 81 SGH TEST EGZAMINACYJNY 2012 r. Zadania egzaminacyjne GEOGRAFIA wersja A kod ucznia... Zadanie 1 (0,5 pkt) Bryza w Polsce występuje w najcieplejszej porze roku.

Bardziej szczegółowo

Monika Góral, Krzysztof Grynienko, Monika Jasińska, Piotr Kryszkiewicz

Monika Góral, Krzysztof Grynienko, Monika Jasińska, Piotr Kryszkiewicz Powtórzenie wiadomości o układach równań { { 2x + 3y = 5 6x + 9y = 15 x + 2y = 7 2x y = 1 { 4x + 2y = 8 5x + 3y = 9 { 4x + y = 2 5x 3y = 11 2x + 3y = 5 6x + 9y = 15 4x + 2y = 8 5x + 3y = 9 { MATEMATYKA

Bardziej szczegółowo

Literą A oznaczony jest park krajobrazowy: a) Jeleniowski b) Suchedniowsko-Oblęgorski c) Sieradowicki

Literą A oznaczony jest park krajobrazowy: a) Jeleniowski b) Suchedniowsko-Oblęgorski c) Sieradowicki Na prośbę nauczycieli zamieszczamy przykładowe pytania z ubiegłych lat. Jednocześnie informujemy, że w b.r. test sprawdzający zostanie przeprowadzony w nowej formule. Składać się będzie z 25 pytań: 15

Bardziej szczegółowo

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Sortowanie, filtrowanie, grupowanie analiza danych w arkuszu kalkulacyjnym 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: Uczeń potrafi: opisać pojęcia klucz i porządek sortowania; omówić

Bardziej szczegółowo

KONSPEKT ZAJĘĆ. Temat: Charakterystyka przedsiębiorcy - uwarunkowania przedsiębiorczości

KONSPEKT ZAJĘĆ. Temat: Charakterystyka przedsiębiorcy - uwarunkowania przedsiębiorczości KONSPEKT ZAJĘĆ Temat: Charakterystyka przedsiębiorcy - uwarunkowania przedsiębiorczości Ogólny cel kształcenia: zapoznanie uczniów z uwarunkowaniami przedsiębiorczości. Cele szczegółowe zajęć po zakończeniu

Bardziej szczegółowo

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie Temat : Dzień Ziemi - szukamy najlepszego rozwiązania Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna Autor: Anna Świć Czas trwania: 30-60 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz

Bardziej szczegółowo

ochrona przyrody 80 RAPORT O STANIE ŚRODOWISKA W WOJEWÓDZTWIE MAŁOPOLSKIM W 2009 ROKU

ochrona przyrody 80 RAPORT O STANIE ŚRODOWISKA W WOJEWÓDZTWIE MAŁOPOLSKIM W 2009 ROKU 80 RAPORT O STANIE ŚRODOWISKA W WOJEWÓDZTWIE MAŁOPOLSKIM W 2009 ROKU 6 ochrona przyrody Na tle ukształtowania powierzchni kraju małopolskie jest województwem najbardziej zróżnicowanym wysokościowo, mając

Bardziej szczegółowo

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA SPRAWDZAJĄCA OPANOWA UMIEJĘTNOŚCI Z ZAKRESU POJĘCIA UŁAMKA ZWYKŁEGO W KL. IV TEMAT ZAJĘĆ : WYCIECZKA DO OJCOWA OPRACOWA I PROWADZE ZAJĘĆ: mgr Strona z 8 Data:.0.00 r. Klasa: IVb

Bardziej szczegółowo