DYSKI SSD. Skrót SSD pochodzi od Solid State Disk (albo Drive), co po polsku można przetłumaczyć jako dysk (lub napęd) stały.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "DYSKI SSD. Skrót SSD pochodzi od Solid State Disk (albo Drive), co po polsku można przetłumaczyć jako dysk (lub napęd) stały."

Transkrypt

1 DYSKI SSD Skrót SSD pochodzi od Solid State Disk (albo Drive), co po polsku można przetłumaczyć jako dysk (lub napęd) stały. Chodzi tutaj o napędy, które podobnie jak pendrive'y zbudowane są z pamięci typu flash. Zarówno pamięci USB, jak i dyski SSD nie mają ruchomych podzespołów mechanicznych. W przeciwieństwie do twardych dysków i napędów DVD, dyski SSD nie zawierają żadnych części ruchomych. Chip pamięci: SSD składają się z modułów pamięci i elektronikisterującej i obywają się bez ruchomych podzespołów mechanicznych. Dlatego mają bardzo krótki czas reakcji i są całkowicie odporne na wstrząsy SSD opracowano początkowo dla komputerów, w których tradycyjne dyski okazywały się zbyt powolne lub zbyt wrażliwe, na przykład dla superwydajnych serwerów i dla armii.pierwsze dyski SSD składały się ze zwykłych modułów pamięci, takich jakie służą każdemu komputerowi jako pamięć operacyjna. Bateria buforowa dbała o to, aby zawartość dysku pozostała zachowana również po wyłączeniu komputera. Współczesne napędy SSD składają się natomiast prawie wyłącznie z pamięci typu flash.ten rodzaj pamięci umożliwia przechowywanie zapisanych w niej danych bez konieczności dostarczenia zasilania. Jest to pamięć nieulotna, co odróżnia ją od pamięci RAM w naszych pecetach. W twardych dyskach głowice zapisują dane na jednej lub wielu magnetycznych tarczach. Ta sprawdzona technologia umożliwia budowę napędów o olbrzymiej pojemności, niewygórowanych cenach i dość dobrej wydajności

2 Do notebooków i netbooków dostępne są specjalne karty z pamięcią SSD (od około 500 złotych). Są one podłączane do wewnętrznych portów MiniPCIe w notebooku.uwaga! Istnieje wiele wariantów dla różnych modeli komputerów przenośnych Zastosowanie SSD W tej chwili dyski SSD najczęściej stosowane są w dwóch rodzajach urządzeń: Komputerach przenośnych: napędy SSD są już stosowane w niektórych notebookach i w małych, ale bardzo szybkich, subnotebookach. Tańsze modele mają z reguły małe napędy SSD o pojemności 4 lub 8 GB, większe dyski trafiają tylko do bardzo drogich netbooków. Serwerach: napędy SSD stosowane są przede wszystkim w tych urządzeniach, które muszą przetwarzać tysiące zapytań równocześnie, na przykład w serwerach z dużymi bazami danych. Porównanie wielkości SSD z dyskami i kartami pamięci SSD są używane przede wszystkim w mniejszych obudowach. Większość z nich trafia do notebooków w formie napędów 2,5-calowych. Istnieją jednak również mniejsze modele SSD, na przykład dyski 1,8 cala, które wielkością przypominają karty kredytowe.

3 Zalety technologii SSD Dyski SSD w stosunku do tradycyjnych napędów oferują cały szereg korzyści: Szybszy dostęp do danych: na modułach pamięci dysku SSD można zapisywać i odczytywać dane prawie bez opóźnień. Dostęp następuje w dziesiątych częściach milisekundy. W tradycyjnym dysku układ mechaniczny musi najpierw ustawić głowicę odczytująco-zapisującą nad miejscem, w którym trzeba odczytać lub zapisać dane. Standardowym twardym dyskom zajmuje to od 8 do 15 milisekund, są więc pod względem szybkości dostępu mniej więcej sto razy wolniejsze od SSD. Szybszy transfer: nowoczesne dyski SSD osiągają znacznie większe szybkości transferu niż twarde dyski. Współczesne profesjonalne modele stosowane w serwerach mogą przesyłać nawet 1 GB danych na sekundę, dyski przewidziane do montażu w notebookach również są bardzo szybkie. Transfer danych przespiesza także elektronika sterująca, która wykorzystuje wszystkie moduły pamięci (najczęściej jest ich osiem lub dziesięć) równocześnie. Twarde dyski pracują zawsze z jedną głowicą zapisująco-odczytującą, a tempo zależy dodatkowo od liczby obrotów i średnicy tarczy magnetycznej: im wyższa liczba obrotów i im większa średnica, tym szybszy jest dysk. Dlatego 2,5-calowe dyski notebooków są odczuwalnie wolniejsze niż 3,5-calowe dyski pecetów. Szybki dysk SSD można zbudować w formacie 1,8 cala, a szybkość na tym nie ucierpi. Mniejsza wrażliwość na uderzenia: dysk SSD nic sobie nie robi z szybkich poruszeń i lekkich uderzeń. Wstrząsy głowicy zapisująco-odczytującej w tradycyjnych dyskach magnetycznych mogą spowodować przerwanie transmisji, a w skrajnym przypadku głowice mogą wręcz uszkodzić tarcze magnetyczne. Po takim zderzeniu dane zapisane w miejscu kolizji są bezpowrotnie stracone. Niższe zużycie prądu: moduły pamięci SSD zużywają na ogół nieco mniej prądu od silników elektrycznych napędzających głowice zapisująco-odczytujące. SSD zadowalają się dzięki temu mniejszą mocą, co z kolei przekłada się na minimalnie dłuższy czas pracy notebooka naakumulatorze. Niższy hałas eksploatacyjny: wszystkie dyski SSD pracują bezgłośnie, podczas gdy w dyskach twardych przeszkadzają hałasy wywołane ruchami głowicy zapisującoodczytujacej. Oprócz głowicy hałasuje również silnik elektryczny wprawiający w ruch talerze magnetyczne.

4 Wady technologii SSD Wadą dysków SSD jest ich cena. Przynajmniej w najbliższym czasie, będzie to podstawowy argument, przeciw upowszechnieniu tej technologii. Dyski SSD są znacznie droższe w porównaniu z napędami magnetycznymi. Za najmniejsze, mieszczące 30 czy 40 GB napędy SSD zapłacimy niewiele ponad 300 złotych, ale już za dysk SSD o pojemności 128 GB musimy wydać ponad 700 złotych. Wchodzące na rynek modele, oferujące 500 GB pojemności, sprzedawane są w astronomicznej cenie 6000 złotych. Jeśli więc potrzebujemy dużo miejsca, to kupując zwykły dysk, za te same pieniądze dostaniemy go znacznie więcej. Dysk do notebooka o pojemności 500 GB można kupić już za mniej niż 300 złotych. Do komputera stacjonarnego, za tą samą sumę dostaniemy dysk o pojemności ponad 1 TB. Poza ceną, praktycznie w każdym zakresie dyski SSD mają przewagę nad nośnikami magnetycznymi. Górują nad nimi prędkością, trwałością i zdolnością adaptacji do warunków pracy. Dysk SSD nie ma elementów ruchomych, może pracować w trudniejszych warunkach i jest bardziej odporny na tempetatury niż nośnik magnetyczny. SSD w porównaniu z twardymi dyskami i kartami pamięci Tak samo jak karty pamięci również dyski SSD składają się z modułów flash - to wyjaśnia ich wysokie ceny. I tak na przykład 1 GB pamięci na karcie SD kosztuje na ogół od 10 do 22 złotych. Tradycyjne twarde dyski są znacznie tańsze, bo 1 GB kosztuje na nich tylko kilkadziesiąt groszy. Rozbudowane układy elektroniczne nowoczesnych dysków SSD sprawiają, że napędy pracują wielokrotnie szybciej niż karty pamięci. Nawet szybkie dyski nie wytrzymują porównania z SSD pod względem wydajności. Odczyt z pamięci SSD jest ponad dwa razy szybszy, a wyszukiwanie danych przebiega około stu razy szybciej. W praktyce różnice szybkości nie są tak mocno widoczne, ale system operacyjny i programy pracują odczuwalnie szybciej. Niestety, cena 1 GB powierzchni dyskowej w przypadku SSD wynosi ponad 10 złotych.

5 Budowa dysków SSD Istnieją różne warianty dysków różniące się kilkoma parametrami rzutującymi na szybkość i ilość pamięci: Budowa pamięci: każdy moduł SSD składa się z milionów komórek pamięci, a każda komórka to układ elektryczny. W praktyce komórki pamięci realizowane są za pomocą cyfrowych funkcji NAND i NOR. W nowoczesnych dyskach na ogół używa się układów elektronicznych z komórkami NAND. Rodzaj pamięci: komórka pamięci może zapisywać jedną lub kilka informacji. Komórki zapisujące tylko 1 bit określane są nazwą Single Level Cell (SLC). Ich zawartość można odczytywać dowolną liczbę razy i wytrzymują do zapisów. Te komórki wyróżniają się dużą szybkością. W większości modułów pamięci stosuje się jednak komórki w technologii zwanej Multi-Level-Cell (MLC). Jej zaletą jest możliwość zapisywania dwóch bitów informacji na komórkę. Oczywistą zaletą wobec technologii SLC jest więc podwojenie pojemności przy zachowaniu tej samej wielkości urządzenia. Oprócz tego moduły pamięci tego typu są nieco tańsze i dlatego używa się ich w większości SSD. Pamięci MLC mają też jednak wady - są z reguły wolniejsze od komórek SLC i można je zapisać najwyżej do razy (liczba operacji odczytu nie jest ograniczona). Tę pozorną ułomność rekompensują jednak układy elektroniczne sterujące dyskami SSD. Typy dysków SSD Solid State Disc występują w różnych wielkościach i typach: Napędy wewnętrzne: SSD są dostępne przede wszystkim jako dyski o wielkości 1,8 lub 2,5 cala (patrz porównanie wielkości na stronie 28). Dyski SSD mają na ogół złącze SATA i bez problemów można je montować we współczesnych notebookach i pecetach. Niektóre modele wyposażone są również w złącze USB, dzięki niemu mogą pełnić funkcję dysku przenośnego. Oprócz dysków przystosowanych do notebooków niektórzy producenci w swej ofercie mają także urządzenia o wielkości 3,5 cala. Najbardziej pojemne modele oferują użytkownikowi nawet 1 TB. Zazwyczaj wewnątz takiego dysku znajdziemy odpowiednio połączone cztery 2,5-calowe dyski o pojemności 250 GB każdy. Napędy zewnętrzne: Dyski SSD niekiedy mają dodatkowe złącza USB. Bardzo często producenci dodają w komplecie z dyskiem obudowę lub zestaw przewodów umożliwiających podłączenie dysku do portu USB. Dyski SSD doskonale sprawdzają się w roli napędów przenośnych, niestety standard USB 2.0 nie pozwala w pełni wykorzystać potencjału szybkości. Taki dysk zaprezentuje swoje możliwości dopiero po podłączeniu przez esata lub USB 3.

6 Minikarty: Specjalnie do zastosowania w notebookach i netbookach opracowano karty SSD w formacie MiniPCIe. Ten wariant SSD nie imponuje pojemnością - największe tego typu urządzenia mają pojemność 64 GB. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie notebooki mają wolny port MiniPCIe. Bardzo często fabrycznie instalowana jest w nim karta sieci bezprzewodowej. Karty do serwerów: Specjalnie na potrzeby serwerów opracowano karty PCIe. Są one horrendalnie drogie, ale za to oferują olbrzymie szybkości transferu danych i dużo pamięci. W niektórych tego typu kartach stosowana jest pamięć SLC, co dodatkowo podnosi szybkość. Dysk SSD w wersji przenośnej, podłączany do peceta za pomocą złącza USB 2.0

Dyski twarde od A do Z Z muzeum Budowa

Dyski twarde od A do Z Z muzeum Budowa Dyski twarde od A do Z Z muzeum Historia pamięci masowych sięga połowy dziewiętnastego wieku już wtedy używano kart perforowanych do wprowadzania danych do mechanicznych maszyn liczących. Pierwsze elektroniczne

Bardziej szczegółowo

Dyski półprzewodnikowe firmy Kingston

Dyski półprzewodnikowe firmy Kingston WYDAJNOŚĆ BAZ DANYCH W SERWERACH Z DYSKAMI PÓŁPRZEWODNIKOWYMI FIRMY KINGSTON DLA PRZEDSIĘBIORSTW Dyski półprzewodnikowe firmy Kingston osiągają wydajność na wat wyższą o 184% 91% więcej zamówień na minutę

Bardziej szczegółowo

Metody i narzędzia ewaluacji

Metody i narzędzia ewaluacji Metody i narzędzia ewaluacji wyników zdalnego testowania wiedzy (platforma informatyczna e-matura) Książka przygotowana w ramach projektu E-matura, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego

Bardziej szczegółowo

Paweł Kowalski, Dane i Bezpieczeństwo, Wydawnictwo Escape Magazine, http://www.escapemag.pl. Paweł Kowalski DANE I BEZPIECZEŃSTWO

Paweł Kowalski, Dane i Bezpieczeństwo, Wydawnictwo Escape Magazine, http://www.escapemag.pl. Paweł Kowalski DANE I BEZPIECZEŃSTWO Paweł Kowalski DANE I BEZPIECZEŃSTWO http://www.escapemag.pl 2 DANE I BEZPIECZEŃSTWO Paweł Kowalski Skład i łamanie: Kamil "Cebula" Cebulski Projekt i wykonanie okładki: Maciej "Gilek" Kłak Wydanie pierwsze

Bardziej szczegółowo

Narzędzia umożliwiające tworzenie scentralizowanej polityki prowadzenia backupów Prowadzący: prof. dr hab. inż. Mikołaj Karpiński Opracowanie: Bogumił Gargula Bezpieczeństwo danych - Backup W dzisiejszych

Bardziej szczegółowo

Microsoft Public Cloud

Microsoft Public Cloud 1. Prelegenci Dominik Wojciechowski, eopen; Adrian Przygoda, eopen. Waldemar Skrzypiec, w firmie Microsoft jest odpowiedzialny za wsparcie techniczne. Dominik Wojciechowski oraz Adrian Przygoda z firmy

Bardziej szczegółowo

ELEMENTY I SYSTEMY UMOŻLIWIAJĄCE POZYSKIWANIE, ANALIZĘ I PREZENTACJĘ DANYCH PRODUKCYJNYCH

ELEMENTY I SYSTEMY UMOŻLIWIAJĄCE POZYSKIWANIE, ANALIZĘ I PREZENTACJĘ DANYCH PRODUKCYJNYCH ELEMENTY I SYSTEMY UMOŻLIWIAJĄCE POZYSKIWANIE, ANALIZĘ I PREZENTACJĘ DANYCH PRODUKCYJNYCH Grzegorz ĆWIKŁA Streszczenie: Artykuł przedstawia zagadnienia związane z integracją systemu produkcyjnego przedsiębiorstwa

Bardziej szczegółowo

KURS OBSŁUGI KOMPUTERA Podstawy. Patrycjusz Różański

KURS OBSŁUGI KOMPUTERA Podstawy. Patrycjusz Różański KURS OBSŁUGI KOMPUTERA Podstawy Patrycjusz Różański AGENDA Elementy budowy komputera Podstawowe pojęcia Zasady pracy w systemie Praca na plikach, folderach Co to są skróty i jakie mają zastosowanie Programy

Bardziej szczegółowo

Backup & Recovery 11 Home

Backup & Recovery 11 Home Paragon-Software Poland Sp. z o.o. ul. Śląska 22/21 42-217 Częstochowa, Polska Tel. +48 (34) 343 81 81 Internet: www.paragon-software.pl Email: kontakt@paragon-software.pl Backup & Recovery 11 Home Podręcznik

Bardziej szczegółowo

3. 1024 bitów 4. 10 bajtów Którego urządzenia mógłbyś użyć do odtworzenia pliku muzycznego? 1. Mikrofon 2. Głośnik 3. Skaner 4.

3. 1024 bitów 4. 10 bajtów Którego urządzenia mógłbyś użyć do odtworzenia pliku muzycznego? 1. Mikrofon 2. Głośnik 3. Skaner 4. Które z poniższych zdań opisuje różnicę pomiędzy pojęciami hardware i software? 1. Hardware odnosi się do fizycznych elementów komputera. Software natomiast do programów, które wykonują pracę komputerową.

Bardziej szczegółowo

Komputer firmy Acer serii Aspire S3. Podręcznik użytkownika

Komputer firmy Acer serii Aspire S3. Podręcznik użytkownika Komputer firmy Acer serii Aspire S3 Podręcznik użytkownika 2011 Wszelkie prawa zastrzeżone. Podręcznik użytkownika Komputer firmy Acer serii Aspire S3 Wydanie oryginalne: 02/2012 Oznaczenie modelu: Numer

Bardziej szczegółowo

42. Stany procesów i przejścia między nimi w wielozadaniowym systemie operacyjnym.

42. Stany procesów i przejścia między nimi w wielozadaniowym systemie operacyjnym. 42. Stany procesów i przejścia między nimi w wielozadaniowym systemie operacyjnym. Proces - to jedno z najbardziej podstawowych pojęć w informatyce. Z definicji jest to po prostu egzemplarz wykonywanego

Bardziej szczegółowo

Hard Disk Manager 12 Professional

Hard Disk Manager 12 Professional Paragon Software Poland Sp. z o.o ul. Śląska 22/21 42 217 Częstochowa, Polska Tel. +48 (34) 343 81 81 Internet: www.paragon software.pl Email: kontakt@paragon software.pl Hard Disk Manager 12 Professional

Bardziej szczegółowo

CZYM I JAK BĘDZIEMY BADAĆ URZĄDZENIA EAZ

CZYM I JAK BĘDZIEMY BADAĆ URZĄDZENIA EAZ Dr inż. Zygmunt Kuran Mgr inż. Sławomir Skrodzki Instytut Energetyki Warszawa Na tle ewolucji sprzętu do badania zabezpieczeń elektroenergetycznych i metod badawczych artykuł przedstawia najnowsze opracowania

Bardziej szczegółowo

Przewodnik szybkiego startu i rozwiązywania problemów

Przewodnik szybkiego startu i rozwiązywania problemów Przewodnik szybkiego startu i rozwiązywania problemów SPIS TREŚ CI Ważne informacje 3 Informacje podstawowe 5 Bezpieczeństwo i wygoda... 5 Środki ostrożności... 5 Zalecenia zdrowotne... 5 Poznawanie komputera...

Bardziej szczegółowo

Skanery. Rodzaje skanerów

Skanery. Rodzaje skanerów Skanery Skaner (scanner) jest to optyczno-mechaniczne peryferyjne urządzenie komputera, służące do kopiowania grafiki i/lub tekstu ze skanowanej płaszczyzny do pamięci komputera i zamiany jej na postać

Bardziej szczegółowo

Nowoczesne centrum danych

Nowoczesne centrum danych Nowoczesne centrum danych 1 2 Spis treści Kolokacja rośnie w tempie dwucyfrowym Paweł Olszynka, PMR Hybrydowa lokalizacja danych Internet Rzeczy nowe wyzwania dla centrów danych Jak zwiększyć dynamikę

Bardziej szczegółowo

MONITOROWANIE SIECI, SYSTEMÓW I USŁUG

MONITOROWANIE SIECI, SYSTEMÓW I USŁUG WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYKI STOSOWANEJ I ZARZĄDZANIA pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk WYDZIAŁ INFORMATYKI STUDIA I STOPNIA (INŻYNIERSKIE) PRACA DYPLOMOWA Maciej Korzeń MONITOROWANIE SIECI, SYSTEMÓW

Bardziej szczegółowo

Synology NAS Przewodnik użytkownika

Synology NAS Przewodnik użytkownika ID dokumentu Syno_UsersGuide_NAS_20150506 Spis treści Rozdział 1: Wprowadzenie Rozdział 2: Synology DiskStation Manager pierwsze kroki Instalacja serwera Synology NAS i systemu DSM... 8 Logowanie do DSM...

Bardziej szczegółowo

SYSTEMY STORAGE DLA BIZNESU WYDAJNOŚĆ, NIEZAWODNOŚĆ I SKALOWALNOŚĆ

SYSTEMY STORAGE DLA BIZNESU WYDAJNOŚĆ, NIEZAWODNOŚĆ I SKALOWALNOŚĆ SYSTEMY STORAGE DLA BIZNESU WYDAJNOŚĆ, NIEZAWODNOŚĆ I SKALOWALNOŚĆ Producent zaawansowanych sieciowych systemów pamięci masowych o wysokiej wydajności i niezawodności. Jest pierwszym dostawcą, który zaoferował

Bardziej szczegółowo

Wymagania dotyczące infrastruktury informatycznej

Wymagania dotyczące infrastruktury informatycznej Załącznik nr 9 do Opisu Przedmiotu Zamówienia Infrastruktura informatyczna Wymagania dotyczące infrastruktury informatycznej 1. Wstęp 1.1. Przedmiotem zamówienia jest dostawa serwerów i urządzeń do masowego

Bardziej szczegółowo

KOLOKACJA. Czym jest kolokacja? Rozmowa z ekspertem: Dla kogo jest kolokacja? www.amsnet.pl

KOLOKACJA. Czym jest kolokacja? Rozmowa z ekspertem: Dla kogo jest kolokacja? www.amsnet.pl Czym jest kolokacja? Kolokacja jest to usługa, polegająca na przekazaniu zewnętrznej firmie serwerów lub innych urządzeń teleinformatycznych, do dedykowanych do tych celów pomieszczeń zwanych serwerowniami.

Bardziej szczegółowo

Jeden z pierwszych rysunków przedstawiających ideę działania sieci Ethernet wykonany w 1976 roku przez dr Roberta M. Metcalfe a.

Jeden z pierwszych rysunków przedstawiających ideę działania sieci Ethernet wykonany w 1976 roku przez dr Roberta M. Metcalfe a. Jeden z pierwszych rysunków przedstawiających ideę działania sieci Ethernet wykonany w 1976 roku przez dr Roberta M. Metcalfe a. Sieci lokalne Trochę teorii, nieco praktyki Wydanie drugie poprawione i

Bardziej szczegółowo

Klaster klasy Beowulf w środowisku heterogenicznym

Klaster klasy Beowulf w środowisku heterogenicznym Wydział Matematyczno-Fizyczny Politechnika Śląska w Gliwicach PRACA DYPLOMOWA INŻYNIERSKA Klaster klasy Beowulf w środowisku heterogenicznym Piotr Kandziora Praca wykonana w: Zakładzie Optoelektroniki

Bardziej szczegółowo

Wstęp, instalacja i konfiguracja Windows 2000 Professional

Wstęp, instalacja i konfiguracja Windows 2000 Professional Str. 1 Ćwiczenie 1 Wstęp, instalacja i konfiguracja Windows 2000 Professional Cel ćwiczenia: Zapoznanie się z planowaniem instalacji, instalacją i podstawową konfiguracją systemu Windows 2000 Professional

Bardziej szczegółowo

Cloud computing. historia, technologia, perspektywy

Cloud computing. historia, technologia, perspektywy Cloud computing historia, technologia, perspektywy Koncepcja Publikacji: Paweł Skowera PARP, web.gov.pl Autor: Przemysław Szmit Ideacto.pl Skład i korekta: Izabela Strońska Ideacto.pl Wydawca: Polska Agencja

Bardziej szczegółowo

Virtualization Manager 12 Professional

Virtualization Manager 12 Professional PARAGON Software GmbH ul. Śląska 22/21 42-217 Częstochowa, Polska Tel. +48 (34) 343 81 81 Internet: www.paragon-software.pl Email: kontakt@paragon-software.pl Virtualization Manager 12 Professional Podręcznik

Bardziej szczegółowo

Środowisko sprzętowo - programowe do wirtualizacji

Środowisko sprzętowo - programowe do wirtualizacji Lp. 1. 1.1 AE/ZP-27-16/14 Wymagane parametry przedmiotu zamówienia Środowisko sprzętowo - programowe do wirtualizacji Wszystkie wymienione niżej elementy / pozycje systemu muszą być dostarczone, zamontowane,

Bardziej szczegółowo

Acronis i Acronis Secure Zone są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Acronis, Inc.

Acronis i Acronis Secure Zone są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Acronis, Inc. Copyright Acronis, Inc., 2000 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone. Acronis i Acronis Secure Zone są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Acronis, Inc. Acronis Compute with Confidence, Acronis Startup Recovery

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika programu Pinnacle Studio 18. Zawiera program Pinnacle Studio Plus i Pinnacle Studio Ultimate

Podręcznik użytkownika programu Pinnacle Studio 18. Zawiera program Pinnacle Studio Plus i Pinnacle Studio Ultimate Podręcznik użytkownika programu Pinnacle Studio 18 Zawiera program Pinnacle Studio Plus i Pinnacle Studio Ultimate Spis treści Przed rozpoczęciem............................... 1 Skróty i konwencje...................................

Bardziej szczegółowo