Higiena pracy z komputerem

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Higiena pracy z komputerem"

Transkrypt

1

2 Twoje biurko Sposób i miejsce ustawienia komputera powinny być przemyślane. Również przygotowanie samego komputera do pracy będzie miało w przyszłości wpływ na jej sprawność i szybkość. Pamiętaj też, że będziesz spędzał przy komputerze dużo czasu, dlatego istotne jest, byś nie odczuwał zmęczenia, znużenia i by praca przy komputerze nie miała negatywnego wpływu na twoje samopoczucie i zdrowie.

3 Twoje biurko

4 Higiena pracy z komputerem Rozpoczynając pracę przy komputerze, koniecznie zadbaj, by stanowisko pracy spełnia następujące warunki: ściany pomieszczenia, w którym znajduje się komputer, powinny mieć kolory stonowane, a tło za monitorem nie powinno być zbyt jasne, sztuczne oświetlenie powinno być usytuowane tak, by nie odbijało się w ekranie, światło słoneczne natomiast nie powinno padać z tyłu, monitor powinien emitować niskie promieniowanie, wskazane jest używanie warstwy antyrefleksyjnej, parametry monitora powinny być zgodne z tak zwanym certyfikatem TCO. Zanim zdejmiesz obudowę komputera, koniecznie odłącz go od prądu.

5 Elementy zewnętrzne budowy komputera.

6 Jeśli chcesz zobaczyć, jak komputer wygląda w środku, przede wszystkim odłącz go od prądu. Konieczne jest, by przy tych działaniach towarzyszył ci ktoś dorosły. Pamiętaj, że zdjęcie obudowy może być równoznaczne z utratą gwarancji, musisz więc być pewny, że możesz to zrobić. Każdy komputer bez obudowy wygląda podobnie, a składa się z szeregu układów i urządzeń elektronicznych, spełniających różne funkcje. Elementami składowymi komputera są m.in. płyta główna, procesor, napędy dysków, zasilacz i moduły pamięci. Poszczególne elementy instalowane są na płycie głównej komputera zgodnie z określonym schematem, dlatego też istnieje wiele szybkich i wygodnych sposobów wymiany poszczególnych komponentów. Prawie do każdego komputera można dodać dodatkowe urządzenia zwiększające jego funkcjonalne możliwości.

7 Budowa jednostki centralnej komputera. Znajomość wnętrza komputera może okazać się bardzo przydatna, na przykład gdy zaistnieje potrzeba instalacji dodatkowych elementów, takich jak moduły pamięci, karty rozszerzające (np. karta telewizyjna).

8 1. Płyta główna - na niej umieszczane są i podłączane wszelkie elementy potrzebne do pracy komputera. Znajdują się tu złącza procesora, pamięci operacyjnej, kart rozszerzających, pamięci zewnętrznej (dysków) i zasilacza oraz niektórych urządzeń zewnętrznych (złącze USB, złącze klawiatury, złącze myszy).

9 2. Procesor - jest najważniejszym elementem komputera, to jego serce". Zadaniem procesora jest wykonywanie obliczeń niezbędnych do funkcjonowania urządzenia. Procesor potrafi pobierać odpowiednie informacje i dane z pamięci komputera, przetwarzać je oraz wykonywać rozkazy wydawane w celu podejmowania działań przez poszczególne urządzenia czy programy. Wszystkie te operacje procesor wykonuje bardzo szybko. Jednostka określająca tę szybkość wyrażona jest w gigahercach (GHz). Im wyższa jest to wartość, tym szybszy jest dany model procesora. Typowe czynności wykonywane przy użyciu procesora to na przykład kopiowanie danych, działania arytmetyczne.

10 3. Pamięć operacyjna RAM - jest to pamięć o dostępie swobodnym, nazywana też pamięcią użytkownika. Służy ona do tymczasowego przechowywania danych, które albo mają dopiero trafić do procesora, albo też zostały już przez niego przetworzone. W momencie uruchomienia dowolnego programu lub otwarcia pliku wszystkie niezbędne do tego informacje są automatycznie ładowane do pamięci operacyjnej. Pamięć RAM pozwala na zapis i odczyt przechowywanych w niej danych. Pamiętajmy jednak, że niezapisane informacje, wykorzystywane przez pamięć RAM, kasowane są po wyłączeniu zasilania, dlatego aby zachować rezultaty naszej pracy (w trakcie jej wykonywania) powinny być systematycznie zapisywane na nośniku danych.

11 Innym rodzajem pamięci jest pamięć stała ROM (tylko do odczytu). Charakteryzuje się tym, że informacje przechowywane są w niej na stałe i nie ulegają zniszczeniu lub utracie w wypadku odłączenia komputera od zasilania. W pamięci ROM znajdują się najważniejsze dane systemowe, a także parametry zainstalowanego sprzętu: dysku twardego, płyty głównej, procesora, pamięci operacyjnej itp.

12 4. Dysk jest urządzeniem służącym do przechowywania informacji w systemach komputerowych. Dane przechowywane są na nośniku magnetycznym. Istnieją dyski twarde i dyski miękkie. Dyski twarde zainstalowane są zwykle w obudowie komputera. To magnetyczne dyski zamknięte w próżni. Na dyskach wszystkie informacje (pliki dokumentów, programy) zapisywane są w sposób trwały, co oznacza, że po wyłączeniu komputera i ponownym jego uruchomieniu nadal znajdują się tam, gdzie byty ostatnio.

13 Nazwa twardy dysk (ang. hard disk drive) powstała w celu odróżnienia tego typu urządzeń od tzw. miękkich dysków, czyli dyskietek (ang. floppy disk), w których nośnik magnetyczny naniesiono na elastyczne podłoże lub płyt CD/DVD. Zapis i odczyt danych z dyskietek odbywa się w stacji dysków, a płyt w napędach CD/DVD. Obecnie dyskietki zostały wyparte przez pamięć flash, na przykład jako PenDrive. Na dysku twardym można przechowywać i gromadzić o wiele więcej danych niż na innych nośnikach. Nazwa każdego dysku składa się z litery i znaku :" (dwukropka), na przykład C:.

14 5. Zasilacz to urządzenie służące do dopasowania dostępnego napięcia do wymagań zasilanego urządzenia. Redukuje on napięcie z sieci, na przykład z 230V do 5 i 12V. Zasila płytę główną i dodatkowe komponenty, na przykład twarde dyski, stacje dysków CD/DVD itp.

15 6. Karty rozszerzeń - rozróżniamy kilka ich rodzajów, na przykład: karta dźwiękowa - jej zadaniem jest zamiana danych cyfrowych, otrzymywanych z procesora, w dźwięk, czyli sygnały analogowe kierowane następnie do głośników. Karta dźwiękowa pozwala nagrywać dźwięk na dysku twardym, zapisując go w postaci plików. Jednym z elementów kart dźwiękowych jest syntezator, który generuje dźwięki doskonale naśladujące instrumenty muzyczne. Obecnie karty dźwiękowe wbudowywane są w płytę główną i za ich pomocą użytkownicy komputera mogą z powodzeniem bawić się" w reżysera dźwięku;

16 karta graficzna - przygotowuje dane w taki sposób, by mogły zostać wyświetlone na ekranie monitora. Bez karty graficznej ekran monitora pozostałby ciemny. Nowoczesne karty graficzne udostępniają wiele funkcji ułatwiających i przyspieszających prace programów. To dzięki karcie graficznej możliwe jest rysowanie i tworzenie w dokumencie choćby odcinka czy innej figury geometrycznej, a także bardziej skomplikowanych obrazów, i wypełnianie ich wybranym kolorem. Karty graficzne odpowiadają za ewentualną wyższą rozdzielczość, jak i za płynność odświeżania obrazu na ekranie monitora. Słabsze karty graficzne są niekiedy wbudowane w płytę główną;

17 karta sieciowa - służy do wysyłania i odbierania danych i informacji w sieciach komputerowych. Każda karta sieciowa ma własny, unikatowy w skali światowej numer, który rozpoznaje zawierający ją komputer. Karty sieciowe coraz częściej są również wbudowywane w płytę główną komputera;

18 karta telewizyjna - pozwala na zapisanie, przetworzenie i oglądanie obrazu telewizyjnego. Karta telewizyjna umożliwia odbiór programów zarówno telewizji naziemnej, jak i satelitarnej. Dzięki zastosowaniu karty telewizyjnej możliwe jest także podłączenie do komputera magnetowidu, telewizora czy gry wideo. Karty telewizyjne zintegrowane są często z kartami graficznymi i wystarczają do zastosowań amatorskich.

19 Pracując z komputerem, czyli z jednostką centralną z zainstalowanym systemem i oprogramowaniem, wprowadzasz do niego, przetwarzasz w nim i wyprowadzasz z niego określone dane. Do wykonania tych operacji potrzebny jest cały zestaw urządzeń, dzięki którym możliwe są kontakt i komunikacja z komputerem. Podstawowe elementy zestawu komputerowego dzielą się na urządzenia wejścia i wyjścia. Należą do nich: monitor, klawiatura, mysz, drukarka, skaner, modem internetowy, zestaw głośnikowy, wewnętrzne napędy i zewnętrzne nośniki (CD, DVD, dyskietka, PenDrive). Obecnie na rynku dostępne jest urządzenie wielofunkcyjne, które łączy funkcje drukarki, skanera i kopiarki (urządzenie wejścia-wyjścia).

20

BUDOWA KOMPUTERA. Monika Słomian

BUDOWA KOMPUTERA. Monika Słomian BUDOWA KOMPUTERA Monika Słomian Kryteria oceniania O znam podstawowe elementy zestawu komputerowego O wiem, jakie elementy znajdują się wewnątrz komputera i jaka jest ich funkcja O potrafię wymienić przykładowe

Bardziej szczegółowo

Części komputera. Części składowe komputera: jednostka centralna urządzenia wejścia urządzenia wyjścia

Części komputera. Części składowe komputera: jednostka centralna urządzenia wejścia urządzenia wyjścia BUDOWA KOMPUTERA Komputer to: Komputer jest urządzeniem, które pobiera dane wejściowe, dokonuje na tych danych pewnych operacji lub obliczeń w określonej z góry kolejności poleceń programu, a otrzymane

Bardziej szczegółowo

KURS OBSŁUGI KOMPUTERA Podstawy. Patrycjusz Różański

KURS OBSŁUGI KOMPUTERA Podstawy. Patrycjusz Różański KURS OBSŁUGI KOMPUTERA Podstawy Patrycjusz Różański AGENDA Elementy budowy komputera Podstawowe pojęcia Zasady pracy w systemie Praca na plikach, folderach Co to są skróty i jakie mają zastosowanie Programy

Bardziej szczegółowo

Budowa i działanie komputera. Marek Banaszak Zespół Szkół nr 5 z Oddziałmi Sportowymi nr 5 w Poznaniu

Budowa i działanie komputera. Marek Banaszak Zespół Szkół nr 5 z Oddziałmi Sportowymi nr 5 w Poznaniu Budowa i działanie komputera Marek Banaszak Zespół Szkół nr 5 z Oddziałmi Sportowymi nr 5 w Poznaniu 1. Co to jest komputer KOMPUTER - elektroniczna maszyna licząca [z ang. compute obliczać], urządzenie

Bardziej szczegółowo

sterowanie Urządzenia we/wy Procesor Pamięć mag. danych mag. adresowa

sterowanie Urządzenia we/wy Procesor Pamięć mag. danych mag. adresowa Budowa i architektura komputera sterowanie Procesor Pamięć Urządzenia we/wy mag. danych mag. adresowa Koncepcja von Neumanna JEDNOSTKA CENTRALNA Urządzenia wejścia Procesor Pamięć operacyjna Urządzenia

Bardziej szczegółowo

Identyfikowanie podzespołów komputera i ich parametrów 312[02].Z1.02

Identyfikowanie podzespołów komputera i ich parametrów 312[02].Z1.02 MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ Tomasz Sułkowski Identyfikowanie podzespołów komputera i ich parametrów 312[02].Z1.02 Poradnik dla ucznia Wydawca Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy

Bardziej szczegółowo

Budowa komputerów osobistych typu IBM PC. Marek Pudełko Urządzenia techniki Komputerowej

Budowa komputerów osobistych typu IBM PC. Marek Pudełko Urządzenia techniki Komputerowej Budowa komputerów osobistych typu IBM PC Marek Pudełko Urządzenia techniki Komputerowej PC dla początkujących Pierwsze komputery Rozwój komputerów Architektura von Neumanna Architektura von Neumanna Podział

Bardziej szczegółowo

Budowa komputera i nie tylko. czyli co powinieneś wiedzieć na temat komputera

Budowa komputera i nie tylko. czyli co powinieneś wiedzieć na temat komputera Budowa komputera i nie tylko czyli co powinieneś wiedzieć na temat komputera Co to jest komputer? KOMPUTER to maszyna licząca, urządzenie służące do automatycznego przetwarzania informacji (danych). Współczesny

Bardziej szczegółowo

Test kompetencji z przedmiotu informatyka dla ucznia kończącego gimnazjum

Test kompetencji z przedmiotu informatyka dla ucznia kończącego gimnazjum Test kompetencji z przedmiotu informatyka dla ucznia kończącego gimnazjum Poniżej przedstawione są pytania, z których część (30 pytań) znajdzie się na teście kompetencji. Będzie to test jednokrotnego wyboru

Bardziej szczegółowo

K O M P U T E R S t r o n a 1 z 10

K O M P U T E R S t r o n a 1 z 10 K O M P U T E R S t r o n a 1 z 10 Komputer... 2 Urządzenia wejścia... 2 Urządzenia wyjścia... 4 Jednostka centralna... 6 Dyski twarde... 6 Dyskietki... 7 Płyty CD i DVD... 7 Karta graficzna... 8 Karta

Bardziej szczegółowo

Moduł 3. Lokalizowanie i usuwanie uszkodzeń podzespołów komputera osobistego

Moduł 3. Lokalizowanie i usuwanie uszkodzeń podzespołów komputera osobistego Moduł 3 Lokalizowanie i usuwanie uszkodzeń podzespołów komputera osobistego I. Awaria zasilacza najczęstszą przyczyną uszkodzeń sprzętowych podzespołów komputera osobistego II. Uszkodzenia procesora, pamięci

Bardziej szczegółowo

Zajęcia e-kompetencje. Projekt pt:. E-dzi@dek, e-b@bcia i nauczyciel wnuczek

Zajęcia e-kompetencje. Projekt pt:. E-dzi@dek, e-b@bcia i nauczyciel wnuczek Zajęcia e-kompetencje Projekt pt:. E-dzi@dek, e-b@bcia i nauczyciel wnuczek 1 data Ilość godzin 20.10.2012 3 27.10.2012 3 17.11.2012 3 24.11.2012 3 01.12.2012 3 08.12.2012 3 15.12.2012 3 12.01.2013 3 19.01.2013

Bardziej szczegółowo

3. 1024 bitów 4. 10 bajtów Którego urządzenia mógłbyś użyć do odtworzenia pliku muzycznego? 1. Mikrofon 2. Głośnik 3. Skaner 4.

3. 1024 bitów 4. 10 bajtów Którego urządzenia mógłbyś użyć do odtworzenia pliku muzycznego? 1. Mikrofon 2. Głośnik 3. Skaner 4. Które z poniższych zdań opisuje różnicę pomiędzy pojęciami hardware i software? 1. Hardware odnosi się do fizycznych elementów komputera. Software natomiast do programów, które wykonują pracę komputerową.

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie informacyjnych technik biurowych 312[01].O1.04

Wykorzystanie informacyjnych technik biurowych 312[01].O1.04 MINISTERSTWO EDUKACJI i NAUKI Anna Koludo Dorota Wojtuś Jarosław Koludo Wykorzystanie informacyjnych technik biurowych 312[01].O1.04 Poradnik dla ucznia Wydawca Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy

Bardziej szczegółowo

Sprzęt podstawowe pojęcia

Sprzęt podstawowe pojęcia Sprzęt podstawowe pojęcia Hardware sprzęt komputerowy (wszelkie urządzenia komputerowe) Komputer osobisty: PC (personal computer) mikrokomputer przeznaczony do użytku osobistego. Może to być komputer stacjonarny

Bardziej szczegółowo

Dokumentacja Użytkownika Systemu Podręcznik Comarch ERP Klasyka. Program Księga Podatkowa (KP)

Dokumentacja Użytkownika Systemu Podręcznik Comarch ERP Klasyka. Program Księga Podatkowa (KP) Dokumentacja Użytkownika Systemu Podręcznik Comarch ERP Klasyka Program Księga Podatkowa (KP) Wersja 2012 UWAGA Prawa wynikające z Warunków Gwarancji Użytkownik nabywa po rejestracji programu u Producenta.

Bardziej szczegółowo

Artur Rudnicki prezentuje: Budowa komputera. Jednostka centralna Monitor Klawiatura Urządzenia peryferyjne

Artur Rudnicki prezentuje: Budowa komputera. Jednostka centralna Monitor Klawiatura Urządzenia peryferyjne Artur Rudnicki prezentuje: Budowa komputera Jednostka centralna Monitor Klawiatura Urządzenia peryferyjne Jednostka centralna Płyta główna Procesor Pamięć RAM i ROM Karty rozszerzeń Napęd stacji dyskietek

Bardziej szczegółowo

Moduł 1 - Podstawy technik informatycznych

Moduł 1 - Podstawy technik informatycznych Moduł 1 - Podstawy technik informatycznych Wprowadzenie Kandydaci przystępujący do testu muszą posiadać Europejską Kartę Umiejętności Komputerowych (EKUK). Po zaliczeniu testu, egzaminator stawia pieczęć

Bardziej szczegółowo

I. Sprzęt. 1. Podstawowe pojęcia. Hardware sprzęt komputerowy (wszelkie urządzenia komputerowe)

I. Sprzęt. 1. Podstawowe pojęcia. Hardware sprzęt komputerowy (wszelkie urządzenia komputerowe) I. Sprzęt. 1. Podstawowe pojęcia. Hardware sprzęt komputerowy (wszelkie urządzenia komputerowe) Komputer osobisty: PC (personal computer) mikrokomputer przeznaczony do użytku osobistego. Może to być komputer

Bardziej szczegółowo

ISBN 978-83-61125-58-7

ISBN 978-83-61125-58-7 Instytut Pracy i Spraw Socjalnych Publikacja jest rezultatem realizacji Projektu: Wykluczenie cyfrowe na Mazowszu PROGRAM OPERACYJNY KAPITAŁ LUDZKI PRIORYTET VII. Promocja integracji społecznej DZIAŁANIE

Bardziej szczegółowo

Narzędzia informatyki

Narzędzia informatyki Narzędzia informatyki dr inż. Anna Kobusińska Anna.Kobusinska@cs.put.poznan.pl www.cs.put.poznan.pl/akobusinska Literatura Duch W., Fascynujący świat komputerów, Nakom, Poznań 1997 Skorupski P., Podstawy

Bardziej szczegółowo

Budowa Komputera część teoretyczna

Budowa Komputera część teoretyczna Budowa Komputera część teoretyczna Komputer PC (pesonal computer) jest to komputer przeznaczony do użytku osobistego przeznaczony do pracy w domu lub w biurach. Wyróżniamy parę typów komputerów osobistych:

Bardziej szczegółowo

Budowa i działanie komputera. Dr inż. Dariusz Skibicki

Budowa i działanie komputera. Dr inż. Dariusz Skibicki Budowa i działanie komputera I Dr inż. Dariusz Skibicki 1. Co to jest komputer KOMPUTER - elektroniczna maszyna licząca [z ang. compute obliczać], urządzenie elektroniczne służące do automatycznego przetwarzania

Bardziej szczegółowo

DRIVE BACKUP 9.0 FREE EDITION PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA

DRIVE BACKUP 9.0 FREE EDITION PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA DRIVE BACKUP 9.0 FREE EDITION PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA SPIS TREŚCI Wstęp...4 Komponenty produktu...5 Przegląd funkcji...6 Główne funkcje... 6 Prosty w użyciu interfejs... 6 Tworzenie kopii zapasowych...

Bardziej szczegółowo

Technologie informacyjne. wykład I r 2012/2013 Dr hab. Ireneusz Grabowski, prof. UMK Instytut Fizyki UMK Toruń

Technologie informacyjne. wykład I r 2012/2013 Dr hab. Ireneusz Grabowski, prof. UMK Instytut Fizyki UMK Toruń Technologie informacyjne wykład I r 2012/2013 Dr hab. Ireneusz Grabowski, prof. UMK Instytut Fizyki UMK Toruń Ireneusz Grabowski ig@fizyka.umk.pl www.fizyka.umk.pl/~ig Id: brodnica Hasło: Brodnica Materiały

Bardziej szczegółowo

Instrukcja Obsługi ARISTO R100

Instrukcja Obsługi ARISTO R100 Instrukcja Obsługi ARISTO R100 (Kwiecień 2008) OSTRZEŻENIE Prosimy nie demontować komputera. Każda ingerencja własna użytkownika może spowodować utratę gwarancji. Komputer jest integralną całością i wewnątrz

Bardziej szczegółowo

Technologia informacyjna

Technologia informacyjna Technologia informacyjna Komputer dawne nazwy: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna; maszyna licząca do przetwarzania informacji, które da się zapisać wformieciągu cyfr,

Bardziej szczegółowo

Urządzenia komputerowe 2006-2014

Urządzenia komputerowe 2006-2014 Urządzenia komputerowe 2006-2014 1. Jakiej liczbie, zapisanej w systemie szesnastkowym, odpowiada liczba 16-bitowa 0011110010101111 zapisana w systemie dwójkowym? a) 3DAF b) 3CBF c) 3CAF d) 3DFF 2. Urządzenie

Bardziej szczegółowo

Pozostał znaki towarowe stanowią własność odpowiednich posiadaczy. Zastrzega się zmiany techniczny i optyczne jak i błędy w druku.

Pozostał znaki towarowe stanowią własność odpowiednich posiadaczy. Zastrzega się zmiany techniczny i optyczne jak i błędy w druku. NOTEBOOK COMPUTER Copyright 2003, Wszystkie prawa zastrzeżone. Niniejszy podręcznik chroniony jest prawem autorskim. Copyright należy do firmy Medion. Znaki towarowe: MS-DOS i Windows są wpisanymi znakami

Bardziej szczegółowo

Uwagi odnośnie niniejszej instrukcji obsługi

Uwagi odnośnie niniejszej instrukcji obsługi Uwagi odnośnie niniejszej instrukcji obsługi Niniejszą instrukcję obsługi należy przechowywać w pobliżu peceta i mieć ją stale w zasięgu ręki. Zachować należy zarówno instrukcję obsługi jak i opakowanie

Bardziej szczegółowo