Prezentację przygotowali; Justyna Cichosz, Kamil Golak, Patryk Konarski, Martyna Kowalska, Katarzyna Miścicka, Artur Sujka.

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Prezentację przygotowali; Justyna Cichosz, Kamil Golak, Patryk Konarski, Martyna Kowalska, Katarzyna Miścicka, Artur Sujka."

Transkrypt

1 Prezentację przygotowali; Justyna Cichosz, Kamil Golak, Patryk Konarski, Martyna Kowalska, Katarzyna Miścicka, Artur Sujka.

2 Ludzie od najdawniejszy czasów mają potrzebę porozumiewania się. Komunikując się, przekazują informacje, spostrzeżenia, uwagi i uczucia.

3 Sygnały dźwiękowe Z początku porozumiewano się bezpośrednio, jednak zajmowanie coraz dalszych zakątków Ziemi pociągnęło za sobą konieczność wynalezienia komunikacji na odległość. Ludzie pierwotni musieli sobie radzić bez nowoczesnych urządzeń. Jedynym ich sposobem na zwiększenie donośności głosu było przykładanie rąk do ust i uszów

4 Bardzo ważną rolę w komunikacji odegrały bębny tam tamy. Wydających niższe i wyższe dźwięki tam- tamów używali muzykalni mieszkańcy Czarnego Lądu, a do dziś Papuasi Nowej Gwinei

5

6 Bębny i trąby używane były również od dawna do sygnalizacji w wojsku. Stary Testament wspomina o zdobyciu Jerycha przez wojska żydowskie za pomocą trąb i bębnów do wydawania rozkazów

7 Sygnały ogniowe i dymne Nasi przodkowie dosyć szybko przekonali się, że w komunikacji z innymi nie zawsze wystarcza głos - sprawdza się bowiem tylko przy małych odległościach. Zaczęli więc wymyślać inne metody. Jednym z pierwszych sposobów przekazywania informacji na dalekie odległości były sygnały ogniowe i dymne. Sztukę tę opanowali wspomniani Indianie z Ameryki Południowej

8 Sygnały świetlne na morzu Na morzu sygnały świetlne przesyłano za pomocą latarni morskich. Marynarze musieli znać ten język, tak jak dzisiaj alfabet Morse`a.

9 Listy

10 Ludzie od tysięcy lat piszą i wysyłają listy. Nie od razu jednak przybrały one taki kształt, jaki mają dzisiaj. Treść korespondencji wypisywano na glinianych skorupkach, na woskowych i glinianych tabliczkach, na liściach palmowych, na jedwabnych wstęgach lub na papirusie potem zastąpiły je karty papieru.

11 Listy wysyłano przez specjalnych gońców pieszych, a potem konnych bądź na wielbłądach. W kraju Inków podzielone na krótkie odcinki trasy obsługiwali szybkobiegacze. Czasem zabierali je również wędrowni kupcy.

12 Ponadto przez całe wieki do przenoszenia listów wykorzystywano gołębie pocztowe

13 Niektóre miasta utrzymywały posłańców, którzy za opłatą wozili listy. Ale te sposoby nie były dostępne dla wszystkich, toteż Włoch Francesco Taxis prawie pięćset lat temu stworzył pierwszą w Europie linię pocztową Wiedeń Bruksela, z której mógł korzystać każdy. W Polsce pierwszą regularną linię pocztową ( na trasie Kraków Wenecja), polecił zorganizować w 1558 r. król Zygmunt August. Listy w oznaczonych dniach wozili posłańcy, na których oczekiwały rozstawne konie. Opłata za wysyłanie listu była dość wysoka, wynosiła 6 groszy, za tę kwotę można było wówczas kupić, np. 120 jajek. Król korzystał z usług poczty bezpłatnie.

14 pierwszy znaczek pocztowy na świecie pierwszy polski znaczek pocztowy

15 Aby oprócz listów przewożono inne przesyłki, a także pasażerów, w XVIII wieku wprowadzono dyliżanse. Były to wielokonne pojazdy podróżne, które regularnie kursowały między różnymi miastami.

16 W naszych czasach listy przewożone są samochodami, pociągami, statkami i samolotami. Do domu dostarcza nam je listonosz lub kurier.

17 Czy listy to już przeżytek? Do momentu wynalezienia telegrafu, a później telefonu i Internetu listy były jedynym sposobem na porozumiewanie się ludzi na odległość. Wyniki ankiety, którą przeprowadziliśmy wśród naszych znajomych, kolegów i rodzin, osób różnej płci i w różnym wieku pokazują, że: -kiedyś pisało się więcej tradycyjnych listów niż obecnie, -dzisiaj najczęściej za pośrednictwem poczty przesyłamy i otrzymujemy paczki, -nadal jednak lubimy otrzymywać papierowe listy, -większość pytanych osób posiada listy, które zachowało na pamiątkę. Można z tego wnioskować, że urok tradycyjnych listów jeszcze przez jakiś czas nie przeminie, a najprzyjemniejszym momentem zawsze pozostanie niecierpliwe otwieranie koperty. Jak pisała poetka:

18 Ktoś list dostał. Komuś serce bije. Idzie czytać pod kwitnące jabłonie. Czyta. Chwyta się ręką za szyję i dno traci, i w powietrzu tonie Nie wystukuj na maszynie wszystkiego, Dopisz jedną linię własną ręką, Kilka słów, doprawdy nic wielkiego (Maria Pawlikowska-Jasnorzewska "List)

19 My też lubimy pisać i dostawać listy

20 Semafor i telegraf optyczny System telegrafu optycznego pozwalający przesyłać informacje za pomocą odpowiedniego układu ruchomych belek, tzw. semaforów wynalazł Claude Chappe ( ). Pierwszą linią połączono w 1794 roku Paryż z Lille (ok. 220 km).

21

22

23 SAMUEL MORSE I TELEGRAF ElEKTRYCZNY W tym samym roku Samuel Finley Breese Morse opracował pierwszy amerykański telegraf, który był oparty (w przeciwieństwie do wynalazku Wheatstone'a) na dużo prostszym systemie kropek i kresek, zwanym alfabetem Morse'a,

24 Alfabet Morse a

25 Telefon Bardzo ważnym wydarzeniem w historii komunikacji było wynalezienie telefonu przez Grahama Bell a. Miało to miejsce 14 lutego 1876 roku.

26 W Polsce po raz pierwszy skorzystano z telefonu w Warszawie w 1878 r - linia łączyła cukiernię z zakładem optycznym. Wiadomo, że w tamtym czasie telefon założyli sobie Eliza Orzeszkowa - w 1909 r., a w 1914 r. Henryk Sienkiewicz. Trzeba jednak pamiętać, że telefon był wtedy rzeczą ekskluzywną, a przyjemność jego posiadania droga - równała się rocznej pensji przeciętnego robotnika.

27 Lata 50`- 60` Lata 70`- 80`

28 Posiadanie telefonu stacjonarnego w domu do lat 80` XX w. ciągle było luksusem.

29 Radio Przesyłanie wiadomości na dalekie odległości stało się możliwe dzięki skonstruowaniu radia, czyli urządzenia wykorzystującego fale elektromagnetyczne. Radio było kiedyś jednym z głównych źródeł informacji z kraju i ze świata.

30 Za ojca radia uważa się Guglielmo Marconiego, który zbudował pierwsze urządzenie odbiorczo - nadawcze dla fal radiowych. - W roku 1889 nadał pionierską transmisję radiową z zawodów żeglarskich. - Wkrótce udało mu się przesłać fale przez kanał La Manche, a w roku 1901 podjąć udaną próbę łączności radiowej przez Ocean Atlantycki. W 1906 dokonano transmisji kolędy Cicha noc z Brant Rock w USA. Od tamtego momentu łączność radiowa była coraz powszechniej wykorzystywana.

31 HISTORIA RADIA W POLSCE Polskie najwcześniejsze sygnały radiowe popłynęły w 1918 r. i służyły komunikacji wojskowej. 1 lutego 1925 został wyemitowany pierwszy program radiowy ze stacji nadawczej w Warszawie. Był to próbny program, który poprzedził powstanie Polskiego Radia. Jego założycielami byli Zygmunt Chamiec i Tadeusz Sułowski. Halo, halo tu Polskie Radio Warszawa, fale 480 takimi słowami "Polskie Radio" rozpoczęło regularną emisję 18 kwietnia 1926.

32

33

34 TELEWIZJA. Kolejnym etapem na drodze udoskonalania techniki komunikacji było wynalezienie telewizji. Dzięki niej możemy nie tylko usłyszeć wiadomości, ale także zobaczyć, co dzieje się w naszym mieście, a nawet w najdalszych zakątkach świata. Telewizja wywiera duży wpływ na ludzi, może kształtować ich osobowość oraz to w jaki sposób myślą.

35 Z historii TELEWIZJI Pierwszą audycję telewizyjną wyemitowano w Londynie w 1929r.

36 W Polsce prace nad utworzeniem stacji telewizyjnej rozpoczęto w 1939 roku, ale z powodu wybuchu II wojny światowej powiodło się to dopiero w 1956r. Najpierw program emitowany był tylko raz w tygodniu, całotygodniowe pojawiły się w 1961r.

37 W latach 50 wprowadzono w Stanach Zjednoczonych telewizję kolorową, w naszym kraju w 1971r. Prawdziwy przełom w jakości odbioru obrazu nastąpił w latach 90. XX w. Pojawiła się wówczas telewizja cyfrowa. Dzięki niej możliwy jest np. wpływ odbiorców na przekazywane treści. Telewizja zatem stała się interaktywna.

38 W dzisiejszych czasach wiadomości przesyłamy najczęściej za pośrednictwem telefonów komórkowych i Internetu.

39 Telefon komórkowy Pierwsze przenośne aparaty telefoniczne zaczęto wykorzystywać w latach 50. XX w. w amerykańskim i szwedzkim wojsku a od lat 90. telefony komórkowe stały się popularne jako przedmioty codziennego użytku. Pierwszy na świecie telefon komórkowy

40

41 Modele najnowszej generacji są w stanie przesyłać nie tylko głos, ale i inne rodzaje informacji m.in. wiadomości tekstowe- sms, graficzne, pliki komputerowe, a także łączyć się z Internetem

42 Komputer i Internet Z3, pierwszy uniwersalny komputer

43 Wynalezienie komputerów oraz Internetu, czyli dosłownie z języka angielskiego - międzysieci komputerowej łączącej wszystkie komputery do niej podłączone, to kolejna i najnowsza rewolucja w technikach komunikacji.

44 POCZTA ELEKTRONICZNA e- mail Za pomocą specjalnego programu oraz internetowej poczty elektronicznej, nazywanej możemy przesyłać listy napisane na komputerze. Pierwszy wysłano w Stanach Zjednoczonych w 1972r.

45 Poczta elektroniczna jest najszybsza. Wiadomości w bardzo krótkim czasie docierają do odbiorcy znajdującego się nawet w najodleglejszych zakątkach kuli ziemskiej. Przesyłanie listów pocztą elektroniczną jest bardzo wygodne, ponieważ nie trzeba używać papieru, kopert i znaczków. Wysłanie takiej wiadomości nie zajmuje nam dużo czasu, nie musimy wychodzić z domu, a za wysłanie nic nie płacimy.

46 Wielu użytkowników odwiedza również strony zwane forami. Ludzie z kraju, a nawet z całego świata rozmawiają tam na różne tematy, wymieniają swoje poglądy.

47 Chętnie też korzystamy z komunikatorów typu gadugadu czy prowadzimy rozmowy głosowe poprzez skype.

48 Surfowanie po Internecie jest bezpieczne, jeżeli znamy zagrożenia i potrafimy ich unikać!

49 ŹRÓDŁA

50 DZIĘKUJEMY ZA POŚWIĘCONĄ UWAGĘ

TECHNOLOGIE PRZEKAZYWANIA INFORMACJI NA ODLEGŁOŚĆ

TECHNOLOGIE PRZEKAZYWANIA INFORMACJI NA ODLEGŁOŚĆ Wydział Prawa Administracji i Ekonomii Kierunek Ekonomia SSE II Maciej Richter TECHNOLOGIE PRZEKAZYWANIA INFORMACJI NA ODLEGŁOŚĆ Procesy innowacyjne w gospodarce Prof. Witold Kwaśnicki Wstęp Stare przysłowie

Bardziej szczegółowo

ZMIERZCH NIEŚMIAŁEGO OLBRZYMA? TELEWIZJA A NOWE MEDIA.

ZMIERZCH NIEŚMIAŁEGO OLBRZYMA? TELEWIZJA A NOWE MEDIA. UNIWERSYTET IM. ADAMA MICKIEWICZA W POZNANIU WYDZIAŁ NAUK SPOŁECZNYCH INSTYTUT KULTUROZNAWSTWA JACEK KARASZEWSKI ZMIERZCH NIEŚMIAŁEGO OLBRZYMA? TELEWIZJA A NOWE MEDIA. TWILIGHT OF THE SHY GIANT? TELEVISION

Bardziej szczegółowo

ZNAJOMOŚĆ ZASAD ORGANIZACJI ŁĄCZNOŚCI RADIOWEJ UKF W JEDNOSTKACH ORGANIZACYJNYCH PSP I KSRG, W SZCZEGÓLNOŚCI NAWIĄZYWANIA I PROWADZENIA

ZNAJOMOŚĆ ZASAD ORGANIZACJI ŁĄCZNOŚCI RADIOWEJ UKF W JEDNOSTKACH ORGANIZACYJNYCH PSP I KSRG, W SZCZEGÓLNOŚCI NAWIĄZYWANIA I PROWADZENIA ZNAJOMOŚĆ ZASAD ORGANIZACJI ŁĄCZNOŚCI RADIOWEJ UKF W JEDNOSTKACH ORGANIZACYJNYCH PSP I KSRG, W SZCZEGÓLNOŚCI NAWIĄZYWANIA I PROWADZENIA KORESPONDENCJI RADIOWEJ W SIECIACH RADIOWYCH PSP ORAZ ZNAJOMOŚĆ ZASAD

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczne problemy bankowości elektronicznej

Ekonomiczne problemy bankowości elektronicznej Ekonomiczne problemy bankowości elektronicznej Prof. dr hab. Witold Kwaśnicki Instytut Nauk Ekonomicznych Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytet Wrocławski Terminy bankowość elektroniczna,

Bardziej szczegółowo

PISMO ok. 45.000 p.n.e. ok. 28.000 p.n.e. ok. 3.500 p.n.e. ok. 2.600 p.n.e. ok. 1.800 p.n.e. ok. 1.400 p.n.e. ok. 1.250 p.n.e. ok. 775 p.n.e.

PISMO ok. 45.000 p.n.e. ok. 28.000 p.n.e. ok. 3.500 p.n.e. ok. 2.600 p.n.e. ok. 1.800 p.n.e. ok. 1.400 p.n.e. ok. 1.250 p.n.e. ok. 775 p.n.e. PISMO ok. 45.000 p.n.e. Człowiek neandertalski wykonuje zapiski, czyli nacięcia na kłach mamuta ok. 28.000 p.n.e. Zapisy wykonane ręką człowieka z tzw. okresu kromaniońskiego. Być może już wtedy istniał

Bardziej szczegółowo

INTERNET DLA POCZĄTKUJĄCYCH

INTERNET DLA POCZĄTKUJĄCYCH INTERNET DLA POCZĄTKUJĄCYCH CO TO JEST INTERNET? Najprościej rzecz ujmując Internet to wiele połączonych ze sobą komputerów, które mogą wymieniać się między sobą informacjami. Komputer może w dowolnym

Bardziej szczegółowo

1 Internet a inne media

1 Internet a inne media 1 a inne media Słowo internet powstało z połączenia dwóch słów łacińskiego inter- (między) i angielskiego net, oznaczającego sieć. można określić jako ogólnoświatową sieć komputerową, będącą połączeniem

Bardziej szczegółowo

Wszechnica Informatyczna: Multimedia, grafika i technologie internetowe Praktyka Internetu. Piotr Kopciał

Wszechnica Informatyczna: Multimedia, grafika i technologie internetowe Praktyka Internetu. Piotr Kopciał Wszechnica Informatyczna: Multimedia, grafika i technologie internetowe Praktyka Internetu Piotr Kopciał Praktyka Internetu Rodzaj zajęć: Wszechnica Informatyczna Tytuł: Praktyka Internetu Autor: mgr inż.

Bardziej szczegółowo

Damian Jarosz. Kształtowanie się oraz rozwój mediów i Public Relations w Internecie.

Damian Jarosz. Kształtowanie się oraz rozwój mediów i Public Relations w Internecie. Damian Jarosz Kształtowanie się oraz rozwój mediów i Public Relations w Internecie. Gdańsk 2004 Spis treści Wstęp. 1. Wpływ nowych technologii na przyszłość polityki.. 1.1. Istota pojęcia cztery fale 1.2.

Bardziej szczegółowo

ego warto korzystać z internetu i jak zrobić pierwszy krok Dowiedz się, dlacz Promotor

ego warto korzystać z internetu i jak zrobić pierwszy krok Dowiedz się, dlacz Promotor rok r wszy k Dowiedz r Promoto a yfrow c Polska ch szans Równy jektu mach pro ictwo Wydawn ane w ra przygotow s edu PRO@cti two artners kie p yfrowej iopomors Zachodn r zecz edukacji c a n to kor ego war

Bardziej szczegółowo

Cyfrowe życie człowieka: społeczeństwo internautów dziś i jutro.

Cyfrowe życie człowieka: społeczeństwo internautów dziś i jutro. Adam Michał Kuczborski Nr albumu: 182409 Uniwersytet Warszawski, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, Instytut Nauk Politycznych Cyfrowe życie człowieka: społeczeństwo internautów dziś i jutro.

Bardziej szczegółowo

OSIĄGNIĘCIA W DZIEDZINIE TELEKOMUNIKACJI ORAZ ICH WPŁYW NA ROZWÓJ TEJ DYSCYPLINY W POLSCE Daniel Józef Bem

OSIĄGNIĘCIA W DZIEDZINIE TELEKOMUNIKACJI ORAZ ICH WPŁYW NA ROZWÓJ TEJ DYSCYPLINY W POLSCE Daniel Józef Bem OSIĄGNIĘCIA W DZIEDZINIE TELEKOMUNIKACJI ORAZ ICH WPŁYW NA ROZWÓJ TEJ DYSCYPLINY W POLSCE Daniel Józef Bem Instytut Telekomunikacji, Teleinformatyki i Akustyki Politechnika Wrocławska e-mail: Daniel.J.Bem@pwr.wroc.pl

Bardziej szczegółowo

UNIWERSYTET ZIELONOGÓRSKI WYDZIAŁ PEDAGOGIKI, SOCJOLOGII I NAUK O ZDROWIU INSTYTUT SOCJOLOGII. Ludwika Wachowicz

UNIWERSYTET ZIELONOGÓRSKI WYDZIAŁ PEDAGOGIKI, SOCJOLOGII I NAUK O ZDROWIU INSTYTUT SOCJOLOGII. Ludwika Wachowicz UNIWERSYTET ZIELONOGÓRSKI WYDZIAŁ PEDAGOGIKI, SOCJOLOGII I NAUK O ZDROWIU INSTYTUT SOCJOLOGII Ludwika Wachowicz Postawy odbiorców wobec reklamy społecznej w świetle badań dotyczących autorskiej koncepcji

Bardziej szczegółowo

I n f o r m a t y k a dla dziennikarzy

I n f o r m a t y k a dla dziennikarzy Marek Robak I n f o r m a t y k a dla dziennikarzy Skrypt, wersja 3.50 Warszawa 2001-2004 Wszelkie prawa zastrzeżone, 2001-2004 Marek Robak / Spis treści 1.Podstawy 3 1.1. Do czego służy komputer, definicja...3

Bardziej szczegółowo

1. Co to jest Internet?

1. Co to jest Internet? 1. Co to jest Internet? Internet (łac. Inter między, ang. net sieć, dosłownie międzysieć) ogólnoświatowa sieć komputerowa. Początki Internetu wiążą się z powstaniem internetu ARPANET i sięgają końca lat

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Nokia N8-00

Instrukcja obsługi Nokia N8-00 Instrukcja obsługi Nokia N8-00 Wydanie 3.1 2 Spis treści Spis treści Bezpieczeństwo 6 Pierwsze kroki 8 Klawisze i części 8 Regulacja głośności połączenia telefonicznego, utworu lub wideo 10 Blokowanie

Bardziej szczegółowo

WYŻSZA SZKOŁA EKOLOGII I ZARZĄDZANIA W WARSZAWIE PRACA DYPLOMOWA WYŻSZE STUDIA ZAWODOWE - INŻYNIERSKIE. Dariusz GADECKI

WYŻSZA SZKOŁA EKOLOGII I ZARZĄDZANIA W WARSZAWIE PRACA DYPLOMOWA WYŻSZE STUDIA ZAWODOWE - INŻYNIERSKIE. Dariusz GADECKI WYŻSZA SZKOŁA EKOLOGII I ZARZĄDZANIA W WARSZAWIE PRACA DYPLOMOWA WYŻSZE STUDIA ZAWODOWE - INŻYNIERSKIE Dariusz GADECKI DZIAŁALNOŚĆ PROMOCYJNA NA RYNKU USŁUG INTERNETOWYCH NA PRZYKŁADZIE IDM WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA

Bardziej szczegółowo

Bogdan Krzymowski TELEFON KOMÓRKOWY. dla dinozaurów. Komputerowa Oficyna Wydawnicza HELP

Bogdan Krzymowski TELEFON KOMÓRKOWY. dla dinozaurów. Komputerowa Oficyna Wydawnicza HELP Bogdan Krzymowski TELEFON KOMÓRKOWY dla dinozaurów Komputerowa Oficyna Wydawnicza HELP Redaktor: Piotr Gomoliński Każdy może swobodnie korzystać z telefonu komórkowego! Można się tego nauczyć w każdym

Bardziej szczegółowo

Internet w mojej społeczności

Internet w mojej społeczności Internet w mojej społeczności Wykorzystanie technologii informatycznych w rozwoju społeczności lokalnych Marcin Mastykarz Jak wykorzystać IT w rozwoju społeczności lokalnych Bohdan Szafrański Open Source

Bardziej szczegółowo

Moduł 2: Podstawy działania sieci komputerowych Wprowadzenie Szerokość pasma ma zasadnicze znaczenie dla działania sieci komputerowej.

Moduł 2: Podstawy działania sieci komputerowych Wprowadzenie Szerokość pasma ma zasadnicze znaczenie dla działania sieci komputerowej. Moduł 2: Podstawy działania sieci komputerowych Wprowadzenie Szerokość pasma ma zasadnicze znaczenie dla działania sieci komputerowej. Decyzje dotyczące szerokości pasma są jednymi z najważniejszych, które

Bardziej szczegółowo

bezpieczne media przewodnik dla rodziców

bezpieczne media przewodnik dla rodziców bezpieczne media przewodnik dla rodziców rozmawiaj z dzieckiem, jak bezpiecznie korzystać z Internetu, telewizji i telefonu spis treści wstęp...3 Internet...5 komputer bezpieczny w sieci...7 zanim zainstalujesz

Bardziej szczegółowo

PRACA DYPLOMOWA INŻYNIERSKA

PRACA DYPLOMOWA INŻYNIERSKA WYŻSZA SZKOŁA INFORMATYKI WYDZIAŁ ZAMIEJSCOWY WE WŁOCŁAWKU KIERUNEK INFORMATYKA PRACA DYPLOMOWA INŻYNIERSKA Temat pracy: Internetowe gromadzenie zasobów cyfrowych wiedzy osobowej Imię i nazwisko: Nr albumu:

Bardziej szczegółowo

Rola marketingu internetowego w przedsiębiorstwie

Rola marketingu internetowego w przedsiębiorstwie Uniwersytet Mikołaja Kopernika Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Katedra Ekonomii Kamil Sobolewski nr albumu: 207757 Praca magisterska na kierunku zarządzanie Rola marketingu internetowego w przedsiębiorstwie

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika Nokia 700

Podręcznik użytkownika Nokia 700 Podręcznik użytkownika Nokia 700 Wydanie 3.1 2 Spis treści Spis treści Bezpieczeństwo 5 Szybki start 7 Klawisze i części 7 Wkładanie karty SIM 7 Wkładanie karty pamięci 9 Ładowanie baterii 11 Ładowanie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Nokia N8 00

Instrukcja obsługi Nokia N8 00 Instrukcja obsługi Nokia N8 00 Wydanie 2.1 2 Spis treści Spis treści Bezpieczeństwo 6 Pierwsze kroki 8 Klawisze i części 8 Regulacja głośności połączenia telefonicznego, utworu lub wideo 10 Blokowanie

Bardziej szczegółowo

tom2 Multimedia, technologie internetowe, bazy danych i sieci komputerowe

tom2 Multimedia, technologie internetowe, bazy danych i sieci komputerowe ISBN 978-83-921270-5-5 z b i ó r w y k ł a d ó w w s z e c h n i c y p o p o ł u d n i o w e j Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki ul. Lewartowskiego 17 00-169 Warszawa www.wwsi.edu.pl tom2 Multimedia,

Bardziej szczegółowo

Podręcznik użytkownika Nokia 603

Podręcznik użytkownika Nokia 603 Podręcznik użytkownika Nokia 603 Wydanie 3.0 2 Spis treści Spis treści Bezpieczeństwo 5 Wprowadzenie 6 Klawisze i inne elementy 6 Wkładanie karty SIM 6 Wkładanie karty pamięci 8 Ładowanie telefonu 9 Włączanie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Nokia 603

Instrukcja obsługi Nokia 603 Instrukcja obsługi Nokia 603 Wydanie 2.0 2 Spis treści Spis treści Bezpieczeństwo 5 Wprowadzenie 6 Klawisze i inne elementy 6 Wkładanie karty SIM 6 Wkładanie karty pamięci 8 Ładowanie telefonu 9 Włączanie

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi Nokia 500

Instrukcja obsługi Nokia 500 Instrukcja obsługi Nokia 500 Wydanie 2.0 2 Spis treści Spis treści Bezpieczeństwo 5 Pierwsze kroki 7 Klawisze i części 7 Wkładanie karty SIM 9 Wkładanie karty pamięci 10 Ładowanie 12 Włączanie i wyłączanie

Bardziej szczegółowo

Wykorzystanie Internetu w rozwoju społeczności lokalnych

Wykorzystanie Internetu w rozwoju społeczności lokalnych Marcin Mastykarz Wykorzystanie Internetu w rozwoju społeczności lokalnych Wstęp Najważniejszym wynalazkiem naszej cywilizacji jest koło. Na drugim miejscu w tej klasyfikacji znajduje się Internet. Już

Bardziej szczegółowo