1 Czerwca 2015, Rok 1, Numer 6 HOMESTEAD, FLORIDA

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "1 Czerwca 2015, Rok 1, Numer 6 HOMESTEAD, FLORIDA"

Transkrypt

1 1 Czerwca 2015, Rok 1, Numer 6 1 HOMESTEAD, FLORIDA ZWÓJ JEREMIASZA W TYM NUMERZE TEMATYKA PISMA 1. Koziegłowy Polska Tradycja Z Kolorowym Kogucikiem W Tle str. 1-6 Biblia, Biznes, Ekologia, Geografia, Historia 2. Las Vegas Hotel Bellagio str Literatura, Nauka, Pomoc Socjalna, Psychologia, 3. Nawyki Obgryzanie Paznokci str Rozwój Duchowy, Sztuka, Wegetarianizm 4. Bractwo Gwarków W Katowicach Digitalizacja str Wiara Chrześcijańska, Zdrowie, Zycie Polonii, 5. Uzdrawiająca Moc Kryształów Kryształ Górski str Jak Trwoga To Do Boga str KONTAKT 7. Bielik Amerykański str Zadziwiająca Mrożona Cytryna str Direct cel: Pozdrowienia z Wakacji z Jordanii str Website: 10. Ogłoszenia, Reklamy str Dwutygodnik Koziegłowy Polska Tradycja Z Kolorowym Kogucikiem W Tle Do pięknej, zanikającej od lat polskiej tradycji Ziemi Koziegłowskiej leżącej w pobliżu Częstochowy, należy wytwarzanie rękodzieła ludowego z wiór drzewa osikowego tzw. łyków. Koziegłowy, moja rodzima miejscowość, to jedyne miejsce w Polsce, a może i na świecie, w którym wytwarzano w specyficznej technologii: kapelusze, kwiaty, koszyki, maty oraz inne elementy dekoracyjne z osiki już ponad 100 lat temu Z dawien dawna tymi prostymi elementami dekoracyjnymi przystrajano domy. Były okresy, że całe miasteczko, przez kilka dni mieniło się kolorami łykowych kwiatów: maków, róż i tulipanów. Bywało to zazwyczaj przed świętami Bożego Narodzenia, Wielkanocy i Zaduszek. Niezapomnianą i rzadko spotykaną atrakcją dla przyjezdnych z dalszych okolic były także barwne jarmarki i zabawy ludowe organizowane w tej okolicy. Jak twierdzą etnografowie plecionkarstwo jest jednym z najstarszych elementów rzemiosła. Wiemy, że w Koziegłowach, znane było w XVI w. W pełni niewyjaśnione są natomiast na tych ziemiach początki rozwoju plecionkarstwa z drewnianych wiórów, z których wyplatano taśmy do uszycia łykowych kapeluszy. Okazały się one z czasem praktyczniejsze i trwalsze w użyciu od

2 2 wcześniejszych słomianych, a dzięki nim słyszano o miasteczku w całym kraju. Surowiec ten trzeba było jednak przed uszyciem kapelusza, najpierw uzyskać i odpowiednio upleść w pasemka. Wiemy, że w Koziegłowach, Koziegłówkach i Gniazdowie w końcu XIX w. setki ludzi parało się łykowym plecionkarstwem. Rodzaje plecionek były różne: w tzw. trójkę", piątkę" i siódemkę"- co zależało od ilości przeplatanych łyczków. Z tych plecionek, w naturalnych i sztucznie farbowanych kolorach, wyrabiano przeróżne rzeczy (maty, grzebieniarki, koszyczki na choinkę), jednak kapelusz był najbardziej popularny. Na przełomie XIX i XX wieku gotowy surowiec do wyplatania taśm dostarczali mieszkańcom Żydzi, którzy podnajmowali lokalną ludność do produkcji. Praca ta, nie była jednak dobrze wynagradzana, dlatego problemem tym zajął się na początku XX w. ks. Stanisław Zapałowski - proboszcz parafii Koziegłówki. Za pośrednictwem kupca Wejcera z Odessy, sam zajął się sprowadzaniem surowca.

3 3 (Wcześniej były to okolice Białowieży. W okresie rozbiorów znajdowała się ona poza granicami Królestwa Polskiego i była wcielona bezpośrednio do Imperium Rosyjskiego. Być może właśnie z terenów rosyjskich przywędrowała do Koziegłów technologia wyrobów łykowych? Wszak na Podlasiu z łyka lipowego wyrabiano wtedy m.in. obuwie). Z czasem jednak okazało się, że łyko można produkować na miejscu z osiki sprowadzanej z Białostocczyzny i Rzeszowszczyzny. Za pomocą struga zwanego heblem, uzyskiwano cienkie, wilgotne wióry. Była to praca dość mozolna, nie łatwa i wymagająca dużej wprawy. Liczyła się grubość i wilgotność uzyskiwanego surowca Na rozwój i ówczesny sukces rękodzielnictwa wpłynął fakt, że wyroby te cieszyły się dużym zbytem. Pierwotnie sprzedawano je w najbliższej okolicy, gdzie kapelusz był elementem codziennego stroju. Na początku XX w. rynek zbytu sięgnął terenów Rosji, dokąd za pośrednictwem kupców docierały znaczne ilości koziegłowskich wyrobów chałupniczych. W okresie międzywojennym zdobywano rynek krajowy od poznańskiego po wybrzeże, gdzie to kapelusze właśnie cieszyły się ogromną popularnością do końca lat 80- tych ubiegłego stulecia.

4 4 Handel wyrobami ludowymi i związane z nim podróże po terenie całego kraju miały też duże znaczenie społeczno-edukacyjne, co spowodowało, że ludność Koziegłów różniła się od mieszkającej w przyległych wioskach. Podczas, gdy tamtejszy tryb życia był stabilny, podróżujący z towarem Koziegłowianie nabierali cech mieszkańców miasta, przyswajali zapożyczone elementy kultury związane z tradycją innych regionów i zwiększali poziom swojej zamożności. Twórczość tego terenu przeżyła apogeum w latach tych XX wieku, kiedy przyjęła zorganizowaną formę i otrzymała należytą opiekę ze strony władz terenowych. Należąca do Cepelii" Spółdzielnia Pracy Rzemiosła Ludowego i Artystycznego Zawada" w Zawadzie w sąsiedniej gminie Kamienica Polska od 1964 r zajęła się zbytem rękodzielniczych produktów i od tamtego czasu kolorowe, łykowe koguty, kojarzące się większości Polaków z Cepelią jeszcze bardziej rozsławiły miasteczko. Także za granicą. Ta piękna tradycja i związana z nią przedsiębiorczość zaczęła jednak bezpowrotnie zanikać, co zapoczątkowały w Polsce przemiany gospodarcze w latach 90 tych.

5 5 W Koziegłowach każdy wie, co to łyko, ale obecnie tylko kilka osób trudni się tym zajęciem w sposób tradycyjny. Tak, jak przed laty, heblowane ręcznie wióry po wysuszeniu wędrują do garnków z farbą, ale wcześniej osikowe kloce, z których je uzyskamy, muszą być pozbawione sęków i mieć odpowiednią wilgotność. Biorąc pod uwagę nakład pracy, jaki musi wykonać rękodzielnik, oraz cenę, jaką musiałyby uzyskać za wyrób, ten ginący dzisiaj zawód nie wpisuje się w kalkulacje ekonomiczne. Wytwarzane kwiaty, koguty i ozdoby choinkowe są bardziej zajęciem hobbystycznym niż biznesowym. Piastując przez kilka lat stanowisko dyrektora Miejsko Gminnego Ośrodka Promocji Kultury w Koziegłowach zaczęłam dokładać licznych starań, by ożywić wspomniane dziedzictwo kulturowe, które towarzyszyło mi w okresie dzieciństwa i spróbować zachować je od zapomnienia. Udało mi się nawiązać współpracę z kilkunastoma instytucjami kultury w województwach: śląskim, podkarpackim, małopolskim i mazowieckim, a także zaprezentować je Polonii w Belgii. Organizując systematyczne warsztaty rękodzielnicze dla dzieci i dorosłych, mam ogromną satysfakcję z możliwości upamiętnienia tak pięknej i oryginalnej tradycji w coraz bardziej plastikowym współczesnym świecie. Autorka podczas warsztatów plecionkarstwa

6 6 Wszyscy z nas zdają sobie sprawę, że trudno będzie ocalić od zapomnienia to, co w tak szybkim tempie odchodzi, co wypierane jest przez globalizację i masową produkcję zaradnych gospodarczo krajów wschodnich. Wykorzystując jednak wartości, jakie niesie nam nasza kultura i historia, chcę przypominać o naszej tożsamości. Zachować w pamięci starszych, a najmłodszym pokazać to, co wpisane jest w naszą narodową spuściznę. Artykuł napisany na podstawie opracowań znajdujących się w Miejsko Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach, stron internetowych Miasta i Gminy Koziegłowy oraz wiedzy własnej. Autorka: Agata Morawiec Koziegłowy, Śląskie/ Bruksela, Belgia

7 7 Las Vegas Hotel Bellagio Istnieje tylko jedno miejsce w Las Vegas, które jest w stanie przyciągnąć i zadziwić codziennie tysiące turystów. To Bellagio, uznawany za najbardziej elegancki i luksusowy hotel w Vegas. Niekwestionowany król rozrywki, hazardu, dobrego smaku i wyśmienitego stylu. Z zewnątrz zachwyca klasyczną fasadą, inspirowaną dostojną i artystyczną stylistyką włoskich pałaców. Oczarowuje i wzrusza gości hotelowych oraz turystów, którzy w zafascynowaniu podziwiają fantastyczne, tańczące do wtóru muzyki i świetlnych salw tysiące fontann. Wewnątrz Bellagio kryje prawie cztery tysiące wystawnych pokojów i apartamentów, w których bajeczny luksus i nowoczesną technologie połączone wspólnie magiczną, przytulną atmosferą. Nas hotel Bellagio oczarował. Pomimo iż odwiedzamy to miejsce już po raz drugi, wciąż jest nas w stanie zachwycić swym wdziękiem, elegancją i luksusem. Przed wejściem, na powierzchni m2 kołyszą się w rytm muzyki słynne na cały świat tańczące fontanny Bellagio (pisaliśmy o nich na stronach naszego przewodnika). Każdego wieczora dosyć trudno jest przedostać się do głównego lobby hotelu przeciskając się przez zafascynowane tłumy, wpatrujące się w wystrzeliwane na wysokość 140 metrów kolorowe pióropusze wody. Ogromne masy ludzi kołyszą się w rytm muzyki płynącej z ukrytych wśród soczystej zieleni głośników. Śmiech, zachwyt, czasem łzy wzruszenia pojawiają się na twarzach widzów oglądających ten niezwykły spektakl przygotowany przez 12 tysięcy sterowanych komputerowo fontann.

8 8

9 9 Pierwsze kroki w hotelowym lobby. Nad naszymi głowami góruje największy na świecie, ręcznie wykonany (ze specjalnie dmuchanego i formowanego szkła) żyrandol. Niczym tęcza błyszczy tysiącami delikatnych kolorów przenikających się wzajemnie w fantastycznych, powyginanych kształtach szklanych elementów. Zaprojektowany został tak, aby wpadające do niego promienie słońca rozświetlały kolorowym blaskiem całe lobby hotelowe. W nocy natomiast specjalne lampy oświetlają jego powierzchnię, która rozbłyskuje barwami tęczy przeistaczając to dzieło sztuki w olbrzymi żyjący i falujący organizm. Bellagio, główne wejście do hotelu.

10 10 Niesamowite kolorowe dzieło sztuki zachwyca. Żyrandol jest ogromny. Jesteśmy zauroczeni. Po chwili zorientowaliśmy się, ze wpatrujemy się już dobre 10 minut w ten żyrandol. Przecież to dopiero lobby hotelowe! Jakie jeszcze tajemnice skrywa w swych luksusowych wnętrzach ten hotel?

11 11 Dookoła nas marmury, gdzieś w oddali słychać charakterystyczne dźwięki kasyna. Wnętrze przypomina bogato zdobiony włoski pałac, fantastyczne marmurowe rzeźby, łuki, prześliczne toskańskie urny wypełnione po brzegi bukietami żywych kwiatów, freski na suficie. Czy my naprawdę jesteśmy w hotelu? Dekoracje hotelowe, żaden pałac ich by się nie powstydził. Ogród Botaniczny w Bellagio Bellagio Botanical Garden To, co zobaczyliśmy przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Zaledwie kilkanaście metrów od głównego wejścia znajduje się przepiękny ogród botaniczny. Zamknięty we wnętrzu ogromnego konserwatorium zapiera dech w piersiach. Tysiące cudownie kolorowych kwiatów ułożone w setki różnobarwnych aranżacji. Gdzieś wysoko nad głową imponująca szklana kopuła ze stalowymi fantazyjnymi dekoracjami wpuszcza do wnętrza promienie zawieszonego nad pustynią słońca. Kolory, zapachy, wielkość wszystko wydaje się wprost nieprawdopodobne. Pośród kwiatowych dywanów szumią delikatnie romantyczne fontanny, gdzieś w oddali ogromne ramiona holenderskiego, obsypanego setkami tulipanów wiatraka delikatnie rozwiewają przesiąknięte zapachem tysiąca kwiatów powietrze. Dookoła ogrodu, na zielonych połaciach rozstawione są ławki z ręcznie kutego żelaza, na których turyści odpoczywają wpatrując się w rajski krajobraz. Wszystko, co znajduje się w ogrodzie jest zrobione z żywych, prześlicznych kwiatów. Nie znalazłem choćby jednego zwiędłego listka, jednego zeschłego źdźbła trawy. Idealna temperatura, wilgotność, oświetlenie, wszystko dopracowane do granic perfekcji. Znajdują się tutaj przecież niezwykle drogie, rzadko spotykane gatunki kwiatów i roślin. Niejedno miasto na świecie mogłoby być dumne z posiadania tak pięknego ogrodu botanicznego a przecież my cały czas znajdujemy się w hotelu!

12 12 Przepiękna szklana kopuła przekrywająca konserwatorium. Zieleń, kwiaty, fontanny..spokój.

13 13 Perfekcyjnie wykonane kompozycje z żywych kwiatów. Kasyno w hotelu Bellagio Na lewo kasyno, na prawo kasyno, przed nami kasyno. Ogromne! Ciągnie się gdzieś w nieskończoność i znika w oddali wśród setek automatów do gry. Dookoła stoliki do black-jacka, ruletki, stanowiska do jednorękiego bandyty. Większość maszyn do gry oblegana jest przez gości hotelowych, można ich bez trudu rozpoznać w tłumie turystów. Elegancko ubrani, trzymające klasę osoby, wokół których kręcą się kelnerzy roznoszący, co chwilę egzotyczne drinki. Na środku kasyna rozświetlone błyszczącymi reflektorami i podświetlane laserami unosi się nowiutkie, czarne Maserati GranTurismo główna nagroda w jednej z loterii. Każdy może o nie zagrać, jeden los kosztuje tylko $40. Zastanawiamy się przez chwilę, czy nie warto spróbować. Jednak nie, będziemy mieli zdecydowanie większe szanse, gdy rozmienimy $40 na dwudziestopięciocentówki i zagramy w jednym z setek automatów. Wybieramy, więc jedną z maszyn i zasiadamy do gry. Pierwsze $5 poszło gładko, maszyna ani raz nawet nie wyrzuciła złamanego centa. Postanowiliśmy zmienić miejsce, ruszyliśmy w kierunku automatów, które grają za wyższą kwotę, $1. I znów brak szczęścia. Pierwsze $6 zniknęło w ciągu dwóch minut. Już mieliśmy się poddać, gdy maszyna po naciśnięciu guzika wydała miły dźwięk i na tablicy pojawiły się w jednym rzędzie cztery czerwone pomarańcze. Wygrana x20! Pięknie! Wrzucamy dolara i wyskakuje dziesięć! Ach, można było wrzucić $10, dwie stówy to już coś! Zdecydowaliśmy jednak, że na dziś wystarczy hazardu. W międzyczasie pojawiła się miła pani z darmowym drinkiem, która osłodziła nam ostatecznie wygraną.

14 14 Kasyno zaprasza 24 godziny na dobę. kasynie obowiązuje zakaz fotografowania, stosuje się wiec różne triki W Czas ruszać dalej, przed nami centrum handlowe Bellagio. Ktoś naprawdę sprytnie to wszystko zaprojektował, wygrywasz w kasynie, zabierasz pieniądze, ale zanim dotrzesz do pokoju hotelowego musisz jeszcze przejść przez korytarze pełne luksusowych sklepów.

15 15 Centrum Handlowe Bellagio Na lewo Prada, na prawo Armani przed nami cała gala luksusowych sklepów. Blask, elegancja i dyskretny przepych bijący od witryn sklepowych jest nie do opisania. Przepiękne, wykładane najdroższymi włoskimi marmurami korytarze, luksusowe dywany, egzotyczne rośliny i ten zapach zapach ogromnych pieniędzy. W sklepach o dziwo ruch, pomimo iż jest ich całe mnóstwo w każdym z nich znajduje się, co najmniej pięć osób (i nie są to tylko oglądający). Postanowiliśmy sprawdzić ceny. Wchodzimy do pierwszego lepszego sklepu, w którym znajduje się kilka osób to sklep firmowy Louis Vuitton. Bardzo eleganckie walizki, torby podróżne i wyroby skórzane. Najbliżej nas stała średniej wielkości, ładnie wykończona damska torebka. Cena cena gdzie jest cena? Prosimy panią sprzedającą o pomoc, po chwili dostajemy odpowiedz: $1290. Uśmiechamy się miło i wychodzimy ze sklepu. To chyba nie na naszą kieszeń. Zdecydowanie musimy zaczerpnąć świeżego powietrza ruszamy w kierunku basenu. Prosto z kasyna droga prowadzi do centrum handlowego

16 16 Sklepy Sklepy

17 17 Słodkości (tak to ciasteczko kosztuje $6) Basen hotelu Bellagio w Las Vegas Niewiarygodne! Wprost trudno uwierzyć, że zespół basenów można zaprojektować w tak luksusowym stylu. Naprawdę trudno opisać to, co ujrzeliśmy wychodząc na zewnątrz hotelu Bellagio. Jest to najwyższy światowy standard, baseny są piękne, to swoiste dzieła sztuki. Każdy posiada w centrum pięknie rzeźbioną marmurową lub kamienną fontannę, prywatne cabanas, czyli małe domki do wynajęcia rozmieszczone dookoła każdego z nich. Pięć luksusowych, ogrzewanych basenów wkomponowanych jest w mistrzowski sposób w 5 hektarów zieleni śródziemnomorskiego sadu. Krystalicznie czysta woda ukazuje bogato dekorowane ornamentami dna basenów, które wieczorami rozświetlone są kolorowymi neonami. Tutaj naprawdę można odpocząć, zrelaksować się i nabrać sił lub opracować kolejną strategiczną zagrywkę, aby przy kolejnej próbie przejścia przez kasyno można było się odegrać i uszczypnąć odrobinę luksusu, które oferuje Bellagio.

18 18 Basen hotelowy w ciągu dnia jest trochę zatłoczony.

19 19 Za to w nocy jest pusto i pięknie. Prywatne cabanas -tak można wypoczywać Europejski szyk i amerykańska fantazja przyczyniły się do powstania miejsc, które pozostaną w pamięci każdego, kto dostąpi zaszczytu ich oglądania.

20 20 Hotel Bellagio w Las Vegas widziany z Las Vegas Strip Przydatne informacje: Lokalizacja: hotel Bellagio wzniesiono przy Las Vegas Strip, 8 minut drogi od międzynarodowego portu lotniczego. Restauracje: Hotel proponuje swoim gościom trzy lokale, gdzie w swobodnej atmosferze raczyć się mogą świetnymi lekkimi przekąskami inspirowanymi nie tylko tradycjami amerykańskimi lecz także kulinarnym dziedzictwem Włoch i Dalekiego Wschodu. Pragnących ucztować w pięknym, tematycznie urządzonym wnętrzu hotel zaprasza do pięciu lokali: restauracji orientalnej serwującej dania kuchni tajskiej, wietnamskiej, chińskiej i japońskiej, restauracji śródziemnomorskiej i amerykańskiej oraz nowoczesnej łączącej smaki Włoch, Azji i Ameryki z wybornymi owocami morza, a także do eleganckiego sushi baru. Ofertę restauracji zamyka sześć wykwintnych lokali z daniami kuchni toskańskiej, kulinarnymi specjałami różnych regionów Chin, potrawami francuskimi i hiszpańskimi, daniami wegetariańskimi oraz wspaniale przyrządzonymi mięsami, których smak podnoszą wyborne wina. W hotelu znajdują się także cztery lokale, serwujące niemal o dowolnej porze lekkie przekąski i pyszne desery oraz niezwykły sklep ze słodkościami, z których wykonania uczyniono prawdziwą sztukę. Poza tym w sześciu lokalach zakosztować można sławnego nocnego życia Las Vegas w każdym klubie prócz doskonałej zabawy czekają na gości wyśmienite trunki. Sport i rekreacja: do dyspozycji gości jest pięć ogrzewanych basenów. Ogromna sala widowiskowa z zapierającymi dech w piersiach spektaklami, zjawiskowo piękny ogród botaniczny ze specjalnym oświetleniem ukazującym piękno roślin o każdej porze roku. W niewielkiej odległości od hotelu znajdują się trzy kluby golfowe, a nieodległy rezerwat to wspaniałe miejsce do uprawiania wspinaczki skałkowej i podziwiania malowniczych widoków podczas przejażdżek i pieszych wędrówek. Spa: niezwykle przestronne centrum Spa, inspirowane filozofią zen, mieści na powierzchni ponad m2 54 pokoje zabiegowe, sauny, łaźnie parowe oraz centrum fitness z nowoczesną siłownią wszystkie wykończone kosztownym kamieniem, oraz salon piękności o wyjątkowo bogatej ofercie. Organizowane są zajęcia jogi i pilates. Inne atrakcje: w hotelu znajdują się ekskluzywne butiki z wyrobami najlepszych światowych marek i galeria z dziełami sławnych malarzy. Autor: Paweł Paluch Chicago, Illinois

21 21 Ta ważna część naszego świata - Psychologia Nawyki Obgryzanie Paznokci Dzień dobry, witam Państwa ponownie. Dla tych, którzy nie czytali mojego pierwszego artykułu, kilka słów przypomnienia, co tu robię: Nazywam się Katarzyna Wybrańczyk. Jestem psychologiem psychoterapeutą. Od dłuższego czasu prowadzę także gabinet psychoterapeutyczny, w którym przyjmuję pacjentów. Więcej o mnie możecie poczytać na fb Psychoterapia Katarzyna Wybrańczyk, lub na stronie W Zwoju Jeremiasza odpowiadam za dział: Psychologia. Jeżeli będziecie chcieli podzielić się opiniami na temat artykułu, jeżeli macie jakiś dylemat, z którym pozostajecie napiszcie do mnie, odniosę się do tego. Prowadzę także psychoterapię przez skypa, więc jeżeli tylko macie ochotę zapraszam ( proszę o info na mojego maila). Pierwszy artykuł dotyczył nawyków. Mówił o tym, czym są nawyki i co zrobić, aby porzucić nawyk. Obiecałam, że będę się odnosić do naszych innych gnębiących nas przyzwyczajeń. Te kobiety, które malują paznokcie i Ci mężczyźni, którzy mają czerwone ślady na samochodzie wiedzą, o czym opowiada obrazek, Ale gorsze od tego może być jeszcze Obgryzanie paznokci!!!! I nie dotyczy tylko kobiet, ale wszystkich. W medycynie występuje pod określeniem onychofagia, co definiuje się, jako nałogowe powtarzanie określonych czynności. Zaliczane jest do zaburzeń obsesyjno- kompulsywnych (natręctw). Nawyki cz. II - Obgryzanie paznokci Onychofagia, mimo że tak rozpowszechniona, wymyka się psychologicznym i medycznym klasyfikacjom. W ramach Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD- 10 można ją zaliczyć do tak zwanych specyficznych zaburzeń zachowania i emocji rozpoczynających się zwykle w dzieciństwie i w wieku młodzieńczym. Onychofagia traktowana jest także często, jako zaburzenie nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną, a

22 22 bardziej konkretnie, jako zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (nerwica natręctw). Wreszcie, w ramach klasyfikacji DSM IV, obgryzanie paznokci można traktować, jako zaburzenie kontroli impulsów. Do grupy tej należą również trichotillomania, kleptomania, piromania czy patologiczny hazard ( czy wiedzieliście o tym, że jest to tak poważne zaburzenie? Dlatego nasze babcine metody nie zawsze pomagają). Wspólną cechą wszystkich zaburzeń kontroli impulsów jest to doświadczanie nieodpartego impulsu, któremu towarzyszy wzrastające napięcie. Impuls może być wstępnie uświadomiony lub nie, a osoba może starać się świadomie go powstrzymać. Kiedy osoba podda się impulsowi, ma poczucie ulgi, które może być tak intensywne, że można je nazwać stanem przyjemnym lub wręcz euforycznym ( Pamiętacie pętlę nawyków, to jest ten sam mechanizm). W obgryzaniu paznokci wskazówką jest stan napięcia, zwyczaj to obgryzanie paznokci, a nagrodą jest uczucie ulgi. Niestety ta chęć uczucia ulgi jest tak duża, że nawet przestajemy czuć, że zjadamy po kawałku siebie ( ała, to chyba boli)!!!! Onychofagię, trichotillomanię, kompulsywne drapanie skóry, obok dysmorfofobii, anoreksji, bulimii zaliczyć można do spektrum zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych tzw. OCD (Obsessive-Compulsive Disorder). Badający te zaburzenia Fred Penzel uważa, że wszystkie one wynikają z dysfunkcji systemu, który w centralnym układzie nerwowym kontroluje poziom stymulacji. Niestety, to tak poważne!! Jak to się stało, że zaczęliśmy obgryzać paznokcie? Obgryzaniu paznokci towarzyszą problemy z wyrażaniem emocji, zaburzenie w zachowaniu oraz problemy z samooceną. Wśród przyczyn tego zaburzenia wymienia się m.in. silny, długotrwały stres, problemy emocjonalne i psychiczne, towarzyszy to osobą zestresowanym, lękliwym, zagubionym, z depresją.

23 23 Spotykane jest także u osób dotkniętych nerwicą. Bardzo często spotykane jest u małych dzieci oraz młodzieży. W chwili obecnej wyróżniamy dwa rodzaje onychofagii: Łagodna, o której mówimy, gdy osoba chora, sporadycznie, podgryza skórki oraz paznokcie. Niebezpieczna, która związana jest z okaleczaniem własnych dłoni w celu odreagowania negatywnych emocji Większość osób traktuje to jak mało estetyczny nawyk ale jak się okazuje może mieć bardzo negatywne skutki, wśród których wyróżniamy: Wykrzywienie przednich zębów, wady zgryzu, zniekształcenie szczęk, stany zapalne dziąseł, stany zapalne i uszkodzenia dziąseł, możliwość zakażenia bakteriami, wirusami, pasożytami, brzydki (nieestetyczny) wygląd dłoni, zmiany płytki paznokcia No a przede wszystkim: problemy natury emocjonalnej i psychicznej, zaniżona samoocena. Bardzo często obgryzaniu paznokci oraz skórek wokół nich towarzyszą różnego rodzaje nerwicy ( obgryzanie paznokci jest objawem, a przyczyną jest nerwica). O co chodzi z tą nerwicą? Źródłem zaburzeń nerwicowych są nierozwiązane nieuświadomione konflikty wewnętrzne, najczęściej pomiędzy dążeniami jednostki a jej możliwościami, potrzebami a obowiązkami, pragnieniami a normami społecznymi. Pojawiają się wtedy, kiedy wrażliwa i nieodporna na stresy osobowość poddawana jest presji sytuacji (często świadomie akceptowanej), a wymagającej od niej funkcjonowania sprzecznego z nieuświadomionymi tendencjami. Przyczyną nerwic może być także deficyt opieki rodzicielskiej w dzieciństwie lub nieodreagowany uraz (trauma). Wśród nerwic możemy między innymi wymienić: Nerwicę neurasteniczną, w której osoba chora jest zmęczona, nie ma energii do żucia, jest smutna i bardzo apatyczna, ma poczucie zmęczenia nieadekwatne do sytuacji. Może przyjąć postać hipersteniczną wtedy objawia się wzmożoną

24 24 pobudliwością, wybuchami gniewu i silnymi reakcjami emocjonalnymi lub postać hiposteniczną, dla której typowe jest przewlekłe zmęczenie, kłopoty z koncentracją uwagi i pamięcią oraz zaburzenia snu. Neurastenia może wynikać też z utrwalonego negatywnego nastawienia do otoczenia. - Nerwicę natręctw (myśli i zachowania natrętne), Tak potocznie nazywa się zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Obsesje to powracające myśli, których trudno się pozbyć lub nimi kierować. Kompulsje polegają na sztywnych rytuałach (np. ciągłe mycie rąk, układanie w precyzyjnym, co do milimetra porządku przedmiotów na biurku) lub na przymusie wykonywania czynności umysłowych (np. liczenia). Nerwice natręctw najczęściej dotyczą sfer życia związanych z porządkiem, czystością, chorobą, religią. Obsesyjne myśli i kompulsywne czynności są rodzajem tarczy obronnej przed lękiem, nad którym chory inaczej nie umie zapanować. - Nerwicę histeryczną - Chory na nerwicę histeryczną nieustannie wsłuchuje się w swój organizm i odwiedza lekarzy. A gdy dowiaduje się, że jest zdrowy wścieka się. Ten rodzaj nerwicy często przybiera postać katastrofy zdrowotnej. Pojawiają się niedowłady, porażenia, drżenia, napady przypominające ataki padaczki, utraty przytomności, a także chwilowa głuchota, ślepota, niemożność oddychania i połykania, co lekarze nazywają kulą histeryczną. Tak silne objawy utrzymują chorego w przekonaniu, że jest śmiertelnie chory. A to tylko nerwica. Pozornie zły stan zdrowia jest często, (choć nie zawsze świadomie) wykorzystywany przez chorego do zwrócenia na siebie uwagi. - Nerwicę lękową - Osoba zdominowana uczy się ukrywać emocje, tłumi je latami, aż pojawia się niepokój, napięcie i poczucie zagrożenia. To objawy nerwicy lękowej. Chory boi się o życie swoje i rodziny, tego, co ludzie powiedzą. Drży z obawy przed bombą atomową i końcem świata. Lękom towarzyszy często drżenie rąk i nóg, nadmierne pocenie. Mogą pojawić się trudności w oddychaniu i bóle w klatce piersiowej. Nerwica lękowa może też przybrać formę fobii, np. lęku wysokości.

25 25 Autorka: Katarzyna Wybrańczyk Temat dotyczył obgryzania paznokci, ale jak widać jest on dość szeroki. Nie będą rozwijać tematu nerwic, poświęcimy temu jakiś inny artykuł. Chciałam tylko Wam pokazać, że temat jest dość poważny. Obgryzanie paznokci jest kompulsywnym objawem na to, co dzieje się w nas. Wyleczyć, więc najpierw należy to, co jest w nas, a potem pracować nad efektami ( kompulsjami, czyli w tym przypadku obgryzaniem paznokci). Zobaczcie, to jest tak: jak dziecko boi się w nocy, to można dać mu misia. Miś ukoi lekki lęk ( znacie, to prawda?) Jeżeli jednak dziecko nie potrafi bez misia żyć, ale nadal się bardzo boi, to należy zacząć pracować nad lękiem dziecka, a nie kupować mu kolejnego misia. Więc co z tym należy robić? Obgryzanie paznokci u osób dotkniętych nerwicą wymaga przede wszystkim leczenia specjalistycznego. Konieczna jest wizyta u psychologa i podjęcie psychoterapii. Czasem wskazana jest wizyta u psychiatry. Jak podają źródła, w niektórych przypadkach konieczne jest włączenie środków farmakologicznych. Autorka: Katarzyna Wybrańczyk Tampa, Sarasota/ Katowice, Śląskie

26 26 Bractwo Gwarków w Katowicach Digitalizacja Bractwo Gwarków aktywnie uczestniczy w digitalizacji zasobów dziedzictwa kulturowego, w tym zbiorów i dokumentów górniczych. Przygodę z digitalizacją rozpoczęliśmy w 2007 roku. Współpracujemy w tym zakresie ze Śląską Biblioteką Cyfrową (ŚBC). Początkowo pierwsze nasze skany publikowała ŚBC. Z czasem w ramach Związku Górnośląskiego zrealizowany został projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej Digitalizacja zasobów dziedzictwa kulturowego - kronik szkolnych, który wykonali nasi aktualni wolontariusze. Rozwijająca się działalność doprowadziła w konsekwencji do podpisania specjalnej umowy z ŚBC - z dniem 5 grudnia 2011 r. zostaliśmy jej uczestnikiem. Wówczas w trakcie V Zebranie Uczestników Śląskiej Biblioteki Cyfrowej dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. Jan Malicki wręczył nam dyplom i szklaną statuetkę z emblematem ŚBC. Posiadamy własną pracownię digitalizacji wyposażoną w skaner fotograficzny (pozwalający na skanowanie ze szczególną ostrożnością pozycji bardzo starych, trudno otwierających się czy bardzo zwartych) oraz szybki skaner płaski. Obie maszyny mogą obsłużyć formaty A3+. Oczywiście digitalizacja tylko zaczyna się od pozyskania materiałów (wraz ze stosowną umową z właścicielem praw do pozycji) i ich zeskanowaniu. Później następuje proces obróbki wstępnej skanów (układanie, czyszczenie, przycinanie, prostowanie itd.), przygotowanie pliku w formacie PDF z warstwą OCR, opracowanie opisu pozycji, no i właściwa publikacja na serwerach ŚBC. Dodatkowo w celach bezpieczeństwa pliki są archiwizowane na dwu niezależnych dyskach zewnętrznych. Projekt digitalizacji kronik szkolnych miasta Katowice to 29 publikacji oraz kolejne będące ich tłumaczeniem z języka niemieckiego. W grudniu 2013 roku zaangażowaliśmy się również w odrębny obszar naszego regionalnego dziedzictwa kulturowego: czasopisma regionalne. Podpisujemy umowy z Wydawcami (aktualnie 97 umów), pozyskujemy od nich pliki PDF kompletując roczniki: tygodników, miesięczników czy kwartalników, brakujące skanujemy i później publikujemy w ŚBC.

27 27 Do dzisiaj opublikowaliśmy w ŚBC: 1) 82 książki - na które złożyło się ponad 8440 skanów, 2) 97 czasopism regionalnych - to ponad 9 tys. pojedynczych egzemplarzy, 3) utwory jednej orkiestry dętej w formacie mp3. Na 61 instytucji tworzących zasoby ŚBC, poza samą Biblioteką Śląską - Bractwo Gwarków opublikowało najwięcej pozycji. Nierozwiązanym problemem jest znaczna ilość numerów czasopism, które posiadają jedynie formę papierową z okresu kilkudziesięciu lat swojej historii. Dopisek redakcji: Dzięki uprzejmości i pracy wolontariuszy Bractwa Gwarków wszystkie numery Zwoju Jeremiasza są dostępne, od 20 maja tego roku, w zbiorach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej w Katowicach Dla redakcji, wszystkich autorów oraz czytelników Zwoju Jeremiasza jest to zaszczyt. Składamy wyrazy podziękowania Panu Prezesowi: Zygmuntowi Pawłowskiemu oraz Vice- Prezesowi, autorowi powyższego artykułu, Panu Jerzemu Ludwikowi Mańce. Autor: Jerzy Ludwik Mańka Katowice, Śląskie

28 28 Uzdrawiająca Moc Kryształów - Kryształ Górski Witam! Chciałabym podzielić się moją pasją o kryształach. Wierzę, że kryształy są po to, aby pomagać nie tylko w utrzymaniu dobrego zdrowia, ale również dobrego samopoczucia. Mam swoje ulubione kryształy, które darzę szczególną sympatią i których używam przy uzdrawianiu i medytacji. Jednym z nich jest: Kryształ Górski nazywany,,królem kryształów, kamień o silnym działaniu oczyszczającym, swoim kształtem sześciu ścianek przedstawia sześć czakr, które zbiegają się w jeden punkt siódmej czakry korony. Mając go blisko przy sobie oczyszcza zarówno ciało jak i umysł. Jest wspaniałym neutralizatorem szkodliwego promieniowania odbiorników. Doskonałość kryształu przypomina piramidę, a nieskazitelna jego czystość i przejrzystość przyciąga moc światła i energii wysokich częstotliwości. Dlatego też ma wiele zastosowań w magii i wróżbiarstwie. Krystallos od łacińskiego słowa lód, w dotyku jednak nie tylko jest przyjemny i ciepły, ale czuje się delikatne jego wibracje ( zwłaszcza podczas medytacji). Każdy powinien mieć swój osobisty kryształ, dbać o niego, myć pod bieżącą wodą ( przynajmniej raz w tygodniu, aby wypłukać z niego negatywne wibracje). Jakie korzyści mamy? CUDOWNE! NASZ kryształ, jest w rodzaju Przyjaciela Krystalicznego, który po części dzieli nasz los: 1. Energetyzuje ciało 2. Leczy 3. Pochłania niekorzystne wibracje 4. Energetyzuje czakramy 5. Utrzymuje odpowiedni poziom ducha podczas medytacji 6. Ma właściwości ochronne 7. Stanowi tarczę odbijającą negatywne czy niskie wibracje zawiści, złości i złorzeczeń, wzmacnia siłę myśli i intencji, zwłaszcza podczas medytacji i modlitwy 8. Działa zbawiennie na organy wewnętrzne, szczególnie nerki i organy płciowe 9. Wspomaga pracę nadnerczy oraz pobudza płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn 10. Usuwa dolegliwości związane z bólem kręgosłupa 11. Reguluje pracę serca

29 W sferze zdrowia psychicznego przywraca równowagę wewnętrzną, uspokaja i umacnia aurę, oddala negatywne myśli 13. Łagodzi napięcia 14. Odblokowuje połączenia nerwowe 15. Niweluje stany zapalne 16. Wykorzystywany jest do akupresury stóp. Kryształ powinien być dobrany bardzo indywidualnie do osoby, z mojego doświadczenia wiem, że sama osoba zainteresowana intuicyjnie wybiera trafnie. Przy zakupie należy skupić się na odczuciach, a nie nad wielkością kamienia. Dyskretnie przeciągnij wnętrzem dłoni nad kamieniami. Weź go do ręki, poczuj jego energię, zapytaj go w myślach, czy chce być z Tobą. Bywa, że kryształ,,przyklei się do ręki, przytuli. Kryształy bywają martwe energetycznie, wtedy wymagają odnowy, nawiązania świadomego kontaktu z mieszkającą w nim istotą. W tym celu należy najpierw je oczyścić poprzez: 1. Kąpiel w solonej wodzie, najlepiej morskiej 2. Kąpiel w promieniach słońca, świetle księżyca w pełni 3. Medytacje 4. Kontakt z innymi, czynnymi kryształami, szczotka ametystowa. Następnie wziąć w dłonie, dołączamy do tego dużo miłości, przekazujemy mu konkretne myśli, medytujemy, kodujemy konkretnymi informacjami. Należy dbać o to, aby kryształ nie był dotykany przez inne osoby Pamiętać trzeba o tym, by dać mu, co jakiś czas odpoczywać (można mieć dwa kryształy). Kryształ zmęczony mętnieje, traci blask i siłę. Można założyć, że odpoczywa, co trzy dni. Z pomocą kryształu możemy walczyć z własnymi słabościami i wadami. Wizualizujemy naszą wadę, kierujemy w jej stronę kryształ i wyobrażamy sobie światło, które wypływa z kryształu i ją rozpuszcza. Możemy: Kryształ górski ma bardzo silną uzdrawiającą energię. 1. Nosić go przy sobie, dzięki temu w każdej chwili będzie nas energetycznie wspierać, podnosi energię, 2. Mentalnie zaprogramować go, by oczyszczał i harmonizował naszą aurę, jeśli jesteśmy chorzy, źli lub zmęczeni 3. Trzymać go w dłoniach, w kieszeni, oglądać, kiedy potrzebujemy skupienia, ten sposób

30 30 zabezpiecza również pole 4. Spać z nim. Kładziemy je w okolicy miejsca, które chcemy wspomóc, lub trzymamy w ręku. Jeśli zgubimy w nocy kryształ, to nie należy się tym przejmować, bowiem kryształy wędrują zawsze tam, gdzie tego najbardziej potrzebujemy 5. Przykładać rozgrzany słońcem na obolałe miejsce, zmęczone bolące oczy, podczas medytacji na splocie słonecznym 6. Lecznicza woda kryształowa wzmacnia pamięć, nadaje jasności myślom, podnosi nastrój, ułatwia koncentrację, pomaga w pracy nad sobą. Polecana szczególnie dzieciom uczącym się. Wzmacnia zdolności parapsychologiczne. Kryształ górski poprawia jakość wody pitnej. Woda taka nabiera smaku, daje siłę witalną 7. Woda kryształowa przepis: Zagotować 1 litr wody, ostudzić. Kamień kryształu wyparzyć. Do litrowego słoja wlać chłodną przegotowaną wodę, włożyć kamień na 24 godziny. Postawić na parapecie okiennym, po czym można go wyjąć bądź zostawić. Można używać bez ograniczeń, a ubytki uzupełniać przegotowaną wodą. Następnie wodę wypijamy. Słoik z wodą ma być zamknięty lub przykryty szklanym spodeczkiem. Dobrze jest wyczyszczony kryształ trzymać na słońcu i w razie potrzeby (początek niedyspozycji, pogorszenie nastroju, stres, zbyt niskie lub wysokie ciśnienie) włożyć kamyk do ust, trzymać 10 do 15 minut. Duże kryształy możemy trzymać w domu, jako elementy energetyzujące lub oczyszczające. Pochłaniają one elektrosmog i niwelują promieniowanie żył wodnych. Pamiętać jednak należy, że trzeba je dość często czyścić przynajmniej raz na tydzień. Nosić na ciele w postaci wisiorka. Szczotka kryształowa, która posiada właściwości ochronne, wchłania zakłócenia energetyczne, oczyszcza ze smogu energetycznego. Należy ją ustawić blisko urządzeń typu TV, komputer, telefon komórkowy. Pomimo swego wszechstronnego oddziaływania leczniczego, kryształ górski jest źródłem wielkiej energii i dlatego należy postępować z nim ostrożnie. Należy pamiętać, że wzmacnia działanie wszystkich innych kamieni, które znajdą się w jego pobliżu lub są razem z nim stosowane. Choć kryształ górski ma wszechstronne działanie dla wszystkich znaków zodiaku, szczególną estymą otacza ludzi urodzonych w znaku Koziorożca, Lwa i Bliźniąt. Autorka: Zofia Golsztejn Gorzów Wielkopolski, Lubuskie

31 31 Jak Trwoga To Do Boga Prosperita materialna ścisłe związana jest, z jakością naszej głębi duchowej. Kiedy sprawy nie układają się tak jak sobie tego życzymy częściej przypominamy sobie o niewidzialnej sile ducha. Wielcy przywódcy, wojownicy, królowie, patrioci i liderzy sięgali do Boskiej mocy szczególnie, kiedy musieli stawić czoła wielkim zmaganiom. Historia potwierdza, że w wielu przypadkach odpowiedź była zrumieniająco cudowna. Historia Polski to dzieje Polan sięgające znacznie dalej niż nas uczono w szkołach, bo 5-7 tysięcy lat a może i znacznie więcej. Bądźmy dumni, że jesteśmy jednym z najstarszych w dziejach narodem z ogromnym bogactwem historycznym. Aby przetrwać walka nie była alternatywa a koniecznością. W ostatnim tysiącleciu stoczyliśmy 97 wojen, z czego tylko 8 przegraliśmy. Stawialiśmy czoła i wygrywaliśmy bitwy z przeciwnikiem nawet 5 krotnie liczniejszym. Jestem absolutnie pewien, że sedno sukcesów zawdzięczamy przemożnej mocy duchowej, która sprawia, że niedowiarek uznaje ja za cuda a dla praktykującego jest konsekwencją i umiejętnością komunikacji z duchową naturą człowieka. Nauka już uklękła przed obliczem Boga i coraz częściej znajdujemy potwierdzenia Stwórczej Mocy. Wielu jeszcze błądzi w poszukiwaniach i nie potrafi właściwie i cierpliwie się modlić, dlatego też nie maja oczekiwanych efektów. Postaram się tu przedstawić kwintesencje moich studiów i doświadczeń na ten temat. Kochani nie tylko się przyłączam, ale zachęcam moich wszystkich znajomych i przyjaciół do zjednoczenia się do wspólnego wysiłku, aby Polska była Polską. Niech wspólne modlitwy połączą serca i umysły rodaków w sprawczą moc zsyłając nam pomyślne losy ojczyzny. Tematem modlitwy może być to wszystko, co jest moralne, służy dla dobra i nie przynosi szkody innym. Podstawą jest właściwe ułożenie modlitwy w czasie teraźniejszym a nie przyszłym. Modlitwa powinna być zwięzła i konkretna w przekazie. Istotą skutecznej modlitwy jest nie prośba, aby coś się stało, a wdzięczność, ze już się to dzieje, lub już się stało. Mocniejsza w przekazie intencji jest bardziej wdzięczność, niż sama prośba. Nasza dusza ma mieć przekonanie, ze wierzymy, że prośba została już wysłuchana. Jeśli będziemy się modlić, aby coś się wykonało w przyszłości, to będzie to nieskuteczne i pozbawione wiary, że wierzymy, że to już jest. To jest najważniejsza kwestia, która dla wielu jest niezrozumiała. Umysł powinna wypełniać radość i zadowolenie a wyobraźnia powinna być nasycona symbolami, czy obrazami z dokonanego już dzieła. Mogą to być sceny radości, wiwatów, gratulacji, wdzięczności, czy jakiekolwiek inne sceny w naszej świadomości, które są dowodem, że fakt już się dokonał. Niezmiernie istotne jest zaangażowanie potęgi uczuć i emocji. Niech wszystkie zmysły tworzą jak najbardziej wiarygodną rzeczywistość dla podświadomości. Poczujmy powiew wiatru, ciepło słońca, chłód wody, zapach łąki, czy owacje.

32 32 Puść wodze kreatywnej wizji, aby nadać jej pełne spektrum w duchowym przekazie naszej głęboko przepojonej sprawczą mocą wiary w misterium intencji. Tylko taka modlitwa ma racje spełnienia. Niektórzy modlą się wymawiając słowa a ich myśli i umysł błądzą gdzieś w przestworzach, a nawet rozmyślają o zupełnie innych sprawach. To jest profanacja modlitwy i zupełne nieporozumienie, czym jest prawdziwa rozmowa z Bogiem. Modlitwa zbiorowa w tym samym czasie ma potężną sprawczą moc. Nie znaczy to, że jej uczestnicy muszą znajdować się w tym samym miejscu. Zwątpienie w spełnienie modlitwy jest jej zaprzeczeniem i bluźnierstwem, wiec strzeżmy się przed pojawieniem takich myśli w trakcie modlitwy. Jak się takie myśli pojawiają, to należy natychmiast zareagować i powrócić do pełnej wiary i wdzięczności intencji. Uwagi końcowe: Do kogo kierowana jest nasza modlitwa jest naszym wewnętrznym przekonaniem, ale sądzę, że zawsze trafia do naszego Opiekuńczego Ducha. Dobrze jest zaprojektować sobie symbol do każdej modlitwy, aby kojarzył się z naszą intencją. Pomiędzy modlitwami w różnych intencjach powinna być przerwa minimum minut. Uważam, że minutowa modlitwa jest skuteczniejsza, niż długa, rozwlekła, na której w pełni nie jesteśmy skoncentrowani. Lepiej częściej i z całej mocy, niż długo i byle jak. Miejsce nie ma znaczenia, a każda postawa ciała podczas modlitwy jest dobra. Bardzo wskazane jest, aby modlitwa odbywała się regularnie i o ścisłe określonej porze. Modlimy się w określonej intencji tak długo, aż się ona dokona. W gąszczu literatury doszukujemy się ogromnej ilości przekazów modlitwy. Możemy przez długie lata studiować literaturę jak zmieniały się w historii poglądy kulturowe, dogmaty religijne, filozoficzne, teologiczne a jakie dominują obecnie w różnych rejonach świata. Znamienne jest to, że tajemnica sprawczej modlitwy nie jest już sekretem, a duchowość nie jest tym samym, co religijność. Dla zgłębienia tajemnej niegdyś wiedzy dzisiaj odkrywanej przez naukowców zachęcam do przeczytania bardzo profesjonalnie opracowanej w tej kategorii książki autorstwa Lynne McTaggar pt. Eksperyment intencjonalny Waga naszych myśli a także inną książkę tej autorki pt. Pole W poszukiwaniu tajemnej siły wszechświata. Od Autora : Autor niniejszego artykułu jest wierzącym chrześcijaninem, nie jest szamanem, nie należy do żadnej sekty, nie tworzy nowej religii ani nie uważa się za guru. Rozwój duchowy to poszukiwanie prawdy i odkrywanie darów otrzymanych od Boga. To jak rozumiemy siebie i świat rzutuje na świadomość. Jak duchem doświadczamy materie a nie materią doświadczamy duchowość. Jeśli choćby tylko jednej osobie pomogę w odnalezieniu poszukiwanej ścieżki zżycia to będzie dla mnie wielka satysfakcja. Autor: Andrzej Lucjan Buczak Brooklyn, New York

33 33 Ptaki Ameryki Północnej Bielik Amerykański Bielik amerykański to symbol narodowy Stanów Zjednoczonych. Piękny, drapieżny ptak z rodziny jastrzębiowatych. Występuje w całej Ameryce Północnej. Bieliki żywią się głownie rybami, zjadają również ptaki wodne, a zimą nie gardzą padliną. Ptaki osiągają dojrzałość w wieku 4-5 lat zmieniając w tym czasie kolor upierzenia. Jak u większości drapieżników, samica jest o 25% większa od samca. Naukowcy twierdza, że bieliki łączą się w pary na całe życie. Ptaki te budują olbrzymie gniazda ważące 1 tonę i więcej w pobliżu zbiorników wodnych. Bieliki na wolności żyją do 20-tu lat. Rozpiętość skrzydeł samicy do 2.5 m, samca do 1.7m. Waga samicy bielika dochodzi do 6kg, samca do 2.5kg. Bieliki potrafią latać z prędkością km/godz., z rybą do 50 km/godz. Spotkania z tym majestatycznymi ptakami powodują ogromne wrażenie i pozostają na długo w pamięci.

34 34

35 35 Autor tekstu i zdjęć: Wojciech Albertowicz Philadelphia, Pennsylvania

36 36

37 37 Zadziwiające Mrożone Cytryny. To wszystko to tylko mrożona cytryna. Wielu zawodowców w restauracjach i miejscach żywienia zbiorowego używa lub konsumuje całą cytrynę i nic nie jest wyrzucane. Jak zużywać całą cytrynę. Bez wyrzucania czegokolwiek? To proste. Włóż całą umytą cytrynę do zamrażalnika swojej lodówki. Kiedy jest już zamrożona, weź tarkę i utrzyj na niej całą cytrynę (nie obieraj skórki) i posyp tą utartą masę na swoje jedzenie (sałatkę, lody, zupę, dania rybne, mięsne, sosy, wino - lista dań jest niekończąca się). Całe jedzenie zyska niespodziewanie cudowny smak, którego nigdy wcześniej nie doświadczyłeś. Wcześniej myślałeś tylko o soku z cytryny i witaminie C. Nigdy więcej. Teraz, kiedy poznałeś ten sekret cytryny możesz jej nawet używać do gorących kubków (zupki błyskawiczne). Co jest główną zaletą w jedzeniu całej cytryny inną niż zapobieganie? Odpowiedź brzmi: skórka cytryny zawiera - 5 do 10 razy więcej witamin niż sok z cytryny. I tak właśnie to wyrzucałeś. Ale od teraz wykonując tą prostą procedurę z mrożeniem całej cytryny, ucieraniem jej i dodawaniem tego do swojego jedzenia, czy picia... możesz spożywać wszystkie odżywcze składniki i być zdrowszym. Dobre jest także to, że skórka z cytryny to zdrowe i odmładzające pożywienie zwalczające także wszystkie toksyczne elementy w twoim ciele! Tak, więc włóż umytą cytrynę do zamrażalnika i dodawaj do jedzenia codziennie. To klucz, aby twoje jedzenie było smaczniejsze, a ty żebyś żył dłużej i był zdrowszym. Taki jest sekret cytryny! Lepiej późno niż wcale! Cytryna (Citrus) jest cudownym produktem zwalczającym komórki rakowe. Jest razy silniejsza niż chemioterapia. Dlaczego o tym nie wiedzieliśmy? Ponieważ wielkie firmy farmaceutyczne i laboratoria są zainteresowane wytwarzaniem sztucznych produktów, co przynosi im wielkie zyski. Teraz możesz pomóc przyjaciołom poprzez poinformowanie ich o korzystnym wpływie cytryny i jej soku w zapobieganiu chorobom.to wybornie smakuje, jest mile i nie ma skutków ubocznych jak chemoterapia. Jak wielu ludzi umarło, ponieważ jest to pilnie strzeżona tajemnica w celu nie narażenia na niebezpieczeństwo milionowych zysków wielkich korporacji. Jak wiesz jest wiele gatunków drzew cytrusowych rodzących cytryny i lemonki. Możesz je zjadać na wiele sposobów: pić sok, jeść miąższ, skórkę, robić drinki - ma to wszystko wiele zalet, z których najważniejsze to te - jakie wywiera na torbiele i nowotwory. Cytryna to dostarczyciel lekarstwa na raka. Jest także znana, jako zwalczająca drobnoustroje, zakażenia bakteriami oraz grzybami. Cytryna jest skutecznym środkiem przeciwko ludzkim pasożytom i

38 38 robakom. Reguluje także ciśnienie krwi, kiedy jest ono za wysokie oraz działa, jako środek przeciw depresjom, stresom czy zaburzeniom nerwowym. Źródło tych informacji jest fascynujące: wyszło od jednego z największych producentów leków, który po 20 latach badań laboratoryjnych prowadzonych od 1970 roku udowodnił oraz ujawnił, że cytryna zabija komórki nowotworowe w przypadku aż 12 rodzajów nowotworów jak: nowotwory jelita, piersi, prostaty, płuc i trzustki. Owoce drzewa cytrynowego działają razy lepiej niż Adriamycyna - lek używany przy chemoterapii, powodujący tylko zwolnienie wzrostu komórek nowotworowych. Co jest jeszcze bardziej zdumiewające, - ten typ terapii - cytryna zwalcza tylko złośliwe komórki rakowe - nie powoduje żadnych skutków ubocznych dla normalnych komórek organizmu. Tak, więc umyj dobrze cytrynę, zamrażaj i utrzyj na tarce! Twoje cale ciało podziękuje ci za to i będzie cię kochać! Źródło: Redakcja Kącik Fotoreportera Nie musisz być profesjonalistą w robieniu zdjęć. Wystarczy, że masz aparat fotograficzny i trochę czasu, odrobinę chęci. Nieraz masz dużo do opowiedzenia, ale nie wiesz jak to opisać, lub nie lubisz pisać. Nie chcesz podawać swojego nazwiska, miejsca zamieszkania. Ja to wszystko rozumiem i szanuję Twoją decyzje. Właśnie, dlatego, to jest zaproszenie dla Ciebie. Przyślij proszę zdjęcie z wakacji, uroczystości rodzinnych, pokaż nam Twoje miasto, poszperaj wśród starych fotografii. Wystarczy krótki opis, kilka słów komentarza. No i koniecznie uśmiech, o ile przyślesz Swoje zdjęcie.

39 39 Pozdrowienia z Wakacji w Jordanii Chciałem podzielić się z czytelnikami Zwoju Jeremiasza zdjęciami z Petry w Jordanii, miejsca bardzo unikalnego, gdzie ogrom skał robi niesamowite wrażenie i aż trudno sobie wyobrazić, że ok. 5 tys. lat przed naszą erą ludzie już znali możliwości obróbki tych skał, robiąc sobie w nich siedziby i grobowce. Myślę, że zdjęcia zachęcą czytelników do odwiedzenia tego historycznego miejsca. Autor tekstu i zdjęć: Zenon Wachowicz Sarasota, Florida

40 40

41 41

42 42

43 43

44 44

45 45 Zwój Jeremiasza Dwutygodnik. Wydawany każdego 1- go i 15 go kolejnego miesiąca Redaktor Naczelny Dariusz Raczek Edycja tekstu Jerzy Klucz Współpraca: Mateusz Witek Historia Polski Wojciech Albertowicz Fotografia Siedziba Redakcji 451 SE 8 ST Lot 158, Homestead, FL Cell: Twoje Ogłoszenie i Reklama Korespondencyjny Kurs Biblijny dla osób chcących poszerzyć wiedzę na temat Biblii. Część 1- sza, 6-cio miesięczna obejmuje 12 lekcji. Jest również możliwość spotkań biblijnych w domach prywatnych w Miami, Hollywood, Fort Lauderdale, Pompano Beach. Polsko Słowiańskie Stowarzyszenie w North Miami Beach służy wszelką pomocą Polonii oraz osobom przyjeżdżających czasowo i na stałe na południe Florydy. Prezes Jerzy Klucz Pomóżmy Pani Małgorzacie Orr i jej rodzinie. Jej mąż został skrzywdzony przez lekarzy. Twoja pomoc jest potrzebna na lekarstwa i rehabilitacje. Wpłat można dokonywać za pośrednictwem strony internetowej: Opatentowane Polskie Produkty Naturalne: Osoby, które się raz przekonały do tych produktów nie chcą już o niczym innym słyszeć. Produkty te z dużym powodzeniem są już rozprowadzane w krajach sąsiednich, jak w Niemczech, Italii i innych, są one absolutną nowością. Oczywiście wszystkie produkty są naturalne. Zajęcie Państwa nie polega na chodzeniu od drzwi do drzwi i sprzedawaniu produktu, tylko na polecaniu go dalej. Produkty rozprowadzane są w systemie tzw. marketingu wielopoziomowego. Jeżeli przekonacie się Państwo do produktu, a co do tego nie mam żadnych wątpliwości, to nie będzie żadnego problemu żeby polecać produkt dalej np. znajomym, rodzinie itd. W ten sposób zagwarantujecie sobie możliwość zakupu produktów po obniżonych cenach (rabat) z jednoczesną możliwością zarabiania sporych pieniędzy, z bezpośredniej sprzedaży jak i z utworzonej sieci konsumentów.

46 46 Informacje dotyczące produktów i biznesu znajdują się na internetowych stronach Firmy Better-Life, i na webinarach, które odbywają się w godzinach wieczornych, na które serdecznie zapraszam: Webinary odbywają się w poniedziałki, środy, piątki, soboty i niedziele o godz Jako Dystrybutor i przedstawiciel Firmy mybetter-life w Niemczach będę się cieszył mogąc Państwa przywitać w naszych szeregach, jako użytkowników, konsumentów, dystrybutorów produktów Firmy mybetter-life. Oczywiście na życzenie przesyłamy więcej wyczerpujących informacji dotyczących produktów i rozbudowy sieci konsumentów. Z niecierpliwością oczekuję na Państwa decyzję. Z uszanowaniem Krzysztof Budiakowski, Nadrenia - Westfalia, Niemcy Skype: budiakowski Oferta Pracy: potrzebuje pomoc do domu od mniej więcej połowy sierpnia za 15 $/ godzinę w South Beach, South Point, 2-3 razy w tygodniu na sprzątanie, gotowanie, dzieci, zakupy. Sprzątanie byłoby stałe. Jeśli musiałabym mieć osobno kogoś do poszczególnych zajęć to też ok. W idealnym przypadku potrzebuję uczciwą i zaradną oraz odpowiedzialną panią, która lubi pracować w domu, lubi ekologię ( recycling, warzywna kuchnia), umie zadbać o bezpieczeństwo dzieci, przeczytać im książeczkę, nie boi się dużego bałaganu, ma czas żeby wszystko zrobić a na dodatek się uśmiecha. PS. opieka nad dziećmi oczywiście nie w czasie sprzątania. Zgłoszenia prosimy kierować do Polsko Słowiańskiego Stowarzyszenia Charytatywnego w North Miami Beach: - direct phone:

Jak wzmocnić działanie Dekretów i afirmacji?

Jak wzmocnić działanie Dekretów i afirmacji? Zaprasza Sławomir Mika Jak wzmocnić działanie Dekretów i afirmacji? www.brahman.pl Niniejsza publikacja może być kopiowana oraz dowolnie rozprowadzana Tylko i wyłącznie w formie dostarczonej przez wydawcę.

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ PIJMY WODĘ NA ZDROWIE!

SCENARIUSZ PIJMY WODĘ NA ZDROWIE! SCENARIUSZ PIJMY WODĘ NA ZDROWIE! CELE: 1. Przekazanie dzieciom wiedzy na temat znaczenia wody dla ludzi, zwierząt i roślin. 2. Uświadomienie dzieciom wagi picia wody. 3. Przekazanie dzieciom wiedzy na

Bardziej szczegółowo

PROGRAM KURSU ONLINE Wizualizacje i twórcza wyobraźnia

PROGRAM KURSU ONLINE Wizualizacje i twórcza wyobraźnia PROGRAM KURSU ONLINE Wizualizacje i twórcza wyobraźnia PROGRAM KURSU WIZUALIZACJE I TWÓRCZA WYOBRAŹNIA Program ogólny Wyobraźnia i wizualizacje Siła sugestii. Efekt placebo i efekt voodoo Umysł. Podświadomość

Bardziej szczegółowo

IX Zebranie Uczestników Śląskiej Biblioteki Cyfrowej

IX Zebranie Uczestników Śląskiej Biblioteki Cyfrowej IX Zebranie Uczestników Śląskiej Biblioteki Cyfrowej Budowa zasobu prasy regionalnej w ŚBC przez Bractwo Gwarków Katowice, 10 grudnia 2015 r. Bractwo Gwarków BG jest Uczestnikiem ŚBC od 5 grudnia 2011

Bardziej szczegółowo

Strona 1 z 7

Strona 1 z 7 1 z 7 www.fitnessmozgu.pl WSTĘP Czy zdarza Ci się, że kiedy spotykasz na swojej drodze nową wiedzę która Cię zaciekawi na początku masz duży entuzjazm ale kiedy Wchodzisz głębiej okazuje się, że z różnych

Bardziej szczegółowo

Odzyskajcie kontrolę nad swoim losem

Odzyskajcie kontrolę nad swoim losem Odzyskajcie kontrolę nad swoim losem Mocno wierzę w szczęście i stwierdzam, że im bardziej nad nim pracuję, tym więcej go mam. Thomas Jefferson Czy zadaliście już sobie pytanie, jaki jest pierwszy warunek

Bardziej szczegółowo

Żywność. zapewnia prawidłowe funkcjonowanie. poprawia samopoczucie

Żywność. zapewnia prawidłowe funkcjonowanie. poprawia samopoczucie Warsztaty żywieniowe Żywność buduje i regeneruje dostarcza energii zapewnia prawidłowe funkcjonowanie poprawia samopoczucie Żaden pojedynczy produkt nie dostarczy Ci wszystkiego, czego potrzebujesz dlatego

Bardziej szczegółowo

Witaj, Odważ się i podejmij wyzwanie- zbuduj wizję kariery, która będzie odzwierciedleniem Twoim unikalnych umiejętności, talentów i pragnień.

Witaj, Odważ się i podejmij wyzwanie- zbuduj wizję kariery, która będzie odzwierciedleniem Twoim unikalnych umiejętności, talentów i pragnień. Witaj, Nazywam się Magdalena Kluszczyk. Jestem self-leadership coachem i coachem kariery. Wspieram ludzi w budowaniu i odkrywaniu sukcesu na własnych warunkach. Stwórz wizję kariery to pierwszy krok na

Bardziej szczegółowo

Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza. (Albert Einstein)

Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza. (Albert Einstein) Wiesław Ozga TreningAntystresowy.pl Afirmacje - modlitwa dziękczynna Powinniśmy wiedzieć czego chcemy, widzieć to, cieszyć się i z wielką wdzięcznością dziękować Bogu za to, że nasz doskonały plan staje

Bardziej szczegółowo

Fragment nadchodzącej książki: Zdrowie na Zawsze: tego nie powie Ci doktor Zbigniew Bryła

Fragment nadchodzącej książki: Zdrowie na Zawsze: tego nie powie Ci doktor Zbigniew Bryła Zadaj sobie pytanie: gdzie jem i co jem? Mimo że odpowiedzi będą różne, wyciągniesz z tego jeden wniosek. Jadam na mieście, powiedziałeś, szybko bo nie mam czasu, pół godziny przerwy w pracy na lunch,

Bardziej szczegółowo

Podziękowania dla Rodziców

Podziękowania dla Rodziców Podziękowania dla Rodziców Tekst 1 Drodzy Rodzice! Dziękujemy Wam za to, że jesteście przy nas w słoneczne i deszczowe dni, że jesteście blisko. Dziękujemy za Wasze wartościowe rady przez te wszystkie

Bardziej szczegółowo

8 marzeń w 8 dni. Dzień 4 Zdrowie, sport, ciało. Weź udział w całym szkoleniu

8 marzeń w 8 dni. Dzień 4 Zdrowie, sport, ciało. Weź udział w całym szkoleniu 8 marzeń w 8 dni Dzień 4 Zdrowie, sport, ciało Weź udział w całym szkoleniu Obszar życia: Zdrowie, sport, ciało Moje efekty końcowe to: 1. Zdrowie i witalność 2. Aktywność fizyczna 3. Wysportowane, jędrne,

Bardziej szczegółowo

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze.

Dzięki ćwiczeniom z panią Suzuki w szkole Hagukumi oraz z moją mamą nauczyłem się komunikować za pomocą pisma. Teraz umiem nawet pisać na komputerze. Przedmowa Kiedy byłem mały, nawet nie wiedziałem, że jestem dzieckiem specjalnej troski. Jak się o tym dowiedziałem? Ludzie powiedzieli mi, że jestem inny niż wszyscy i że to jest problem. To była prawda.

Bardziej szczegółowo

PRZEGOŃ JESIENNY SMUTEK!

PRZEGOŃ JESIENNY SMUTEK! PRZEGOŃ JESIENNY SMUTEK! Jesień to niełatwy czas dla naszego samopoczucia mała ilość słońca i krótki dzień nie wpływają na nas pozytywnie. Co zatem zrobić, aby nie tracić energii i nie popadać w stany

Bardziej szczegółowo

WYZWANIE 21 DNI ZMIEŃ SWOJE NAWYKI

WYZWANIE 21 DNI ZMIEŃ SWOJE NAWYKI Dzień 1. 1. Przeanalizuj swoje codzienne działania i zapisz co najbardziej Cię oddala od osiągnięcia swojej idealnej, wymarzonej wagi. Te działania to utrwalone przez Ciebie nawyki i masz nad nimi kontrolę

Bardziej szczegółowo

3 dzień: Poznaj siebie, czyli współmałżonek lustrem

3 dzień: Poznaj siebie, czyli współmałżonek lustrem 3 dzień: Poznaj siebie, czyli współmałżonek lustrem Trzeba wierzyć w to, co się robi i robić to z entuzjazmem. Modlić się to udać się na pielgrzymkę do wewnętrznego sanktuarium, aby tam uwielbiać Boga

Bardziej szczegółowo

Raport o kursie. Strona 0. www.oczyszczanieumyslu.pl www.czystyumysl.com

Raport o kursie. Strona 0. www.oczyszczanieumyslu.pl www.czystyumysl.com Raport o kursie Strona 0 Raport o kursie Marcin Tereszkiewicz Raport o kursie Strona 1 Oczyszczanie Umysłu Oczyść swój umysł aby myśleć pozytywnie i przyciągać to czego chcesz Raport o kursie Strona 2

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 Wiesz jaka jest różnica między produktem a marką? Produkt się kupuje a w markę się wierzy. Kiedy używasz opowieści, budujesz Twoją markę. A kiedy kupujesz cos markowego, nie zastanawiasz się specjalnie

Bardziej szczegółowo

Podziękowania naszych podopiecznych:

Podziękowania naszych podopiecznych: Podziękowania naszych podopiecznych: W imieniu swoim jak i moich rodziców składam ogromne podziękowanie Stowarzyszeniu za pomoc finansową. Dzięki działaniu właśnie tego Stowarzyszenia osoby niepełnosprawne

Bardziej szczegółowo

ĆWICZENIA ŻYWIOŁ ZIEMI ŻYWIOŁ ZIEMI. Cz. III

ĆWICZENIA ŻYWIOŁ ZIEMI ŻYWIOŁ ZIEMI. Cz. III Strona1 ŻYWIOŁ ZIEMI Cz. III Aby uzyskać namacalny efekt oddziaływania energii Żywiołu Ziemi w Twoim życiu - jednocześnie korzystaj i z przygotowanych tu ćwiczeń i z opisu procesów nagranych w części I.

Bardziej szczegółowo

Pielgrzymka,18.01. 2013. Kochana Mamo!

Pielgrzymka,18.01. 2013. Kochana Mamo! Pielgrzymka,18.01. 2013 Kochana Mamo! Na początku mego listu chciałbym Ci podziękować za wiedzę, którą mi przekazałaś. Wiedza ta jest niesamowita i wielka. Cudownie ją opanowałem i staram się ją dobrze

Bardziej szczegółowo

Bóle kręgosłupa Zawały serca

Bóle kręgosłupa Zawały serca Bóle kręgosłupa Zawały serca Choroby cywilizacyjne - nie musisz być ich ofiarą Henryk Dyczek 2009 Lista chorób cywilizacyjnych http://pl.wikipedia.org/wiki/choroby_cywilizacyjne Cukrzyca WHO 1995/135 mln;

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 To jest moje ukochane narzędzie, którym posługuję się na co dzień w Fabryce Opowieści, kiedy pomagam swoim klientom - przede wszystkim przedsiębiorcom, właścicielom firm, ekspertom i trenerom - w taki

Bardziej szczegółowo

Firma EDU-INNOWACJA. zaprasza Państwa na Warsztaty. Uwolnij swój stres - znajdź pokłady relaksu. Jesteśmy przekonani, iż

Firma EDU-INNOWACJA. zaprasza Państwa na Warsztaty. Uwolnij swój stres - znajdź pokłady relaksu. Jesteśmy przekonani, iż Firma EDU-INNOWACJA zaprasza Państwa na Warsztaty Uwolnij swój stres - znajdź pokłady relaksu. Jesteśmy przekonani, iż przyniesą one Państwu wiele korzyści przekładając się na harmonizację całego ciała.

Bardziej szczegółowo

Jak sobie radzić ze stresem

Jak sobie radzić ze stresem Jak sobie radzić ze stresem Nie wiesz jak poradzić sobie ze stresem? Przeczytaj nasz poradnik! str. 1 Czym jest stres? Zjawisko stresu wynika z braku równowagi między oczekiwaniami kierowanymi pod adresem

Bardziej szczegółowo

DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY

DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY DODAJ KOLORÓW DO SWOJEJ DIETY WPROWADZENIE DO PREZENTACJI Carl Rehnborg i Nutrilite historia Wyzwania związane ze zdrowym sposobem odżywiania się Pokoloruj swoją dietę Zdrowy

Bardziej szczegółowo

1 Uzależnienia jak ochronić siebie i bliskich Krzysztof Pilch

1 Uzależnienia jak ochronić siebie i bliskich Krzysztof Pilch 1 2 Spis treści Wprowadzenie......5 Rozdział I: Rodzaje uzależnień...... 7 Uzależnienia od substancji......8 Uzależnienia od czynności i zachowań.... 12 Cechy wspólne uzależnień.... 26 Rozdział II: Przyczyny

Bardziej szczegółowo

Pomorska Akademia Kulinarna

Pomorska Akademia Kulinarna Pomorska Akademia Kulinarna Dlaczego powstała Akademia? Niestety dawno już minęły czasy, gdy wspólne, wielopokoleniowe gotowanie stanowiło ważny domowy rytuał, w czasie którego rodzinne tradycje i przepisy

Bardziej szczegółowo

Anioły zawsze są obok ciebie i cały czas coś do

Anioły zawsze są obok ciebie i cały czas coś do Anioły zawsze są obok ciebie i cały czas coś do ciebie mówią zwłaszcza wtedy, kiedy się do nich modlisz. Ich subtelny głos, który dociera do nas w postaci intuicyjnych odczuć i myśli ciężko usłyszeć w

Bardziej szczegółowo

a n n a m a n d e c k a Dietetyk Warsztaty zdrowego odżywiania dla Twojej firmy

a n n a m a n d e c k a Dietetyk Warsztaty zdrowego odżywiania dla Twojej firmy a n n a m a n d e c k a Dietetyk Warsztaty zdrowego odżywiania dla Twojej firmy Przed każdą osobą, która wykonuje siedzącą pracę stoi nie lada wyzwanie. Większość zastanawia się, jak zadbać o swoje zdrowie

Bardziej szczegółowo

Tajemnica Poland Exclusive

Tajemnica Poland Exclusive Tajemnica Poland Exclusive Odkrycie POLAND EXCLUSIVE The Finest Hotel & Restaurants Collection to elitarna grupa ekskluzywnych hoteli i restauracji w Polsce dla koneserów. Misją grupy jest propagowanie

Bardziej szczegółowo

RELACJE Z PIENIĘDZMI

RELACJE Z PIENIĘDZMI RELACJE Z PIENIĘDZMI Zapewne sprawdziłaś już w quizie, kim jesteś w relacji z pieniędzmi. Chomikiem? Strusiem? Motylem? Czy Mikołajem? Każda z tych osobowości ma swoje słabe i mocne strony: CHOMIK ma przymus

Bardziej szczegółowo

Hotel Am Brunnenberg odpoczynek wśród zieleni

Hotel Am Brunnenberg odpoczynek wśród zieleni Europejska jakość w szkoleniu zawodowym - 2015-1-PL01-KA102-015020 Prezentacja Małgorzata Hornicka Bad Freienwalde Hotel Am Brunnenberg odpoczynek wśród zieleni Uczestnicząc w programie Erasmus + odbyłam

Bardziej szczegółowo

PROGRAM KURSU ONLINE PRACA Z CZAKRAMI I CZAKROTERAPIA

PROGRAM KURSU ONLINE PRACA Z CZAKRAMI I CZAKROTERAPIA PROGRAM KURSU ONLINE PRACA Z CZAKRAMI I CZAKROTERAPIA Ucz się wygodnie w domu! PROGRAM OGÓLNY SZKOLENIA CZAKRY, CZAKROTREAPIA I PRACA Z CZAKRAMI Czakry i ich powiązania. Harmonia i dysharmonia czakr Znaczenie

Bardziej szczegółowo

Odkrywam Muzeum- Zamek w Łańcucie. Przewodnik dla osób ze spektrum autyzmu

Odkrywam Muzeum- Zamek w Łańcucie. Przewodnik dla osób ze spektrum autyzmu Odkrywam Muzeum- Zamek w Łańcucie Przewodnik dla osób ze spektrum autyzmu Dzisiaj odwiedzę Muzeum- Zamek w Łańcucie! Zamek w Łańcucie był domem dwóch rodzin. Zamek wybudował czterysta lat temu książę Stanisław

Bardziej szczegółowo

Serdecznie dziękuję trzem najważniejszym kobietom mojego życia: córce Agatce, żonie Agnieszce i mamie Oli za cierpliwość, wyrozumiałość, wsparcie,

Serdecznie dziękuję trzem najważniejszym kobietom mojego życia: córce Agatce, żonie Agnieszce i mamie Oli za cierpliwość, wyrozumiałość, wsparcie, Serdecznie dziękuję trzem najważniejszym kobietom mojego życia: córce Agatce, żonie Agnieszce i mamie Oli za cierpliwość, wyrozumiałość, wsparcie, natchnienie i niezłomną wiarę w sukces. Dziewczyny, bez

Bardziej szczegółowo

KONKURUJEMY? tekst: Danuta TERPIŁOWSKA

KONKURUJEMY? tekst: Danuta TERPIŁOWSKA Dlaczego KONKURUJEMY? tekst: Danuta TERPIŁOWSKA Czym jest konkurencja, dlaczego się jej boimy, dlaczego z niej korzystamy i dlaczego w ogóle konkurujemy? Konkurencja to nic innego, jak brak wiary w siebie,

Bardziej szczegółowo

Program kursu PNR PsychoNeuroRegulacja, czyli jak

Program kursu PNR PsychoNeuroRegulacja, czyli jak Program kursu PNR PsychoNeuroRegulacja, czyli jak umysł wpływa na zdrowie. Techniki wpływu. Kurs autorski. Autor i prawa autorskie do kursu: Marta Pyrchała-Zarzycka. www.astrosalus.pl www.sukces-biznes.pl

Bardziej szczegółowo

Zasady bezpieczeństwa podczas upałów

Zasady bezpieczeństwa podczas upałów Zasady bezpieczeństwa podczas upałów Zasada nr 1 Noś jasne, luźne, swobodne oraz bawełniane ubrania. Zakładaj tak mało ubrań jak to jest możliwe gdy jesteś w domu. Zasada nr 2 Pij dużo płynów W czasie

Bardziej szczegółowo

Ekstrakt z Chińskich Daktyli TIENS. Doskonałe odżywienie krwi i ukojenie nerwów

Ekstrakt z Chińskich Daktyli TIENS. Doskonałe odżywienie krwi i ukojenie nerwów Ekstrakt z Chińskich Daktyli TIENS Doskonałe odżywienie krwi i ukojenie nerwów Lekarze z Chin uważają, że owoce głożyny znane jako chińskie daktyle pomagają zachować sprawność, poprawiają odporność, wspomagają

Bardziej szczegółowo

Trochę informacji Na początek

Trochę informacji Na początek Betty Book Foto Rozdział 1 Wstęp Fotografia jest sztuką, która nie ustępuje niczym malarstwu i innym dziedzinom sztuk pięknych. Tak jak malarz ma nieskończone możliwości używania barw i technik malarskich,

Bardziej szczegółowo

SCENARIUSZ WYBIERAM ZDROWIE I ZDROWE ODŻYWIANIE

SCENARIUSZ WYBIERAM ZDROWIE I ZDROWE ODŻYWIANIE SCENARIUSZ WYBIERAM ZDROWIE I ZDROWE ODŻYWIANIE CELE: 1. Uczenie dzieci odpowiedzialności za własne zdrowie. 2. Uświadomienie dzieciom roli właściwego stylu życia w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie.

Bardziej szczegółowo

WPŁYW CZYTANIA NA ROZWÓJ DZIECI I MŁODZIEŻY

WPŁYW CZYTANIA NA ROZWÓJ DZIECI I MŁODZIEŻY WPŁYW CZYTANIA NA ROZWÓJ DZIECI I MŁODZIEŻY CZYTANIE W znaczeniu psychofizycznym: techniczne rozpoznawanie znaków. W znaczeniu psychologicznym: zapoznanie się z treścią, rozumienie myśli zawartych w tekście

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Rola marketingu we współczesnym świecie. Czym jest marketing? dr Mikołaj Pindelski

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Rola marketingu we współczesnym świecie. Czym jest marketing? dr Mikołaj Pindelski Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Rola marketingu we współczesnym świecie Czym jest marketing? dr Mikołaj Pindelski Szkoła Główna Handlowa w Warszawie 7. maja 2013 r. EKONOMICZNY UNIWERSYTET DZIECIĘCY

Bardziej szczegółowo

Iwona Ochnio - Kwiatecka artystka niezależna malarstwo

Iwona Ochnio - Kwiatecka artystka niezależna malarstwo Witam Cię serdecznie. Cieszę się, że się spotykamy. Nazywam się Iwona Ochnio-Kwiatecka i jestem artystką niezależną. Internetowa galeria malarstwa: kwiatecka.com, którą prowadzę, to miejsce wyjątkowe.

Bardziej szczegółowo

Piekarniki parowe Electrolux. Odkryj Tajemniczy Składnik

Piekarniki parowe Electrolux. Odkryj Tajemniczy Składnik Piekarniki parowe Electrolux Odkryj Tajemniczy Składnik Piekarniki parowe Electrolux Poznaj linię piekarników parowych Szefowie najlepszych restauracji, wyróżnionych gwiazdkami Michelin, od lat korzystają

Bardziej szczegółowo

MARIA TERESA. Produkty przeznaczone do oświetlenia dekoracyjnego: apartamentów nowoczesnych biur i gabinetów restauracji sal bankietowych

MARIA TERESA. Produkty przeznaczone do oświetlenia dekoracyjnego: apartamentów nowoczesnych biur i gabinetów restauracji sal bankietowych Produkty przeznaczone do oświetlenia dekoracyjnego: apartamentów nowoczesnych biur i gabinetów restauracji sal bankietowych Produkty przystosowujemy do sterowania poprzez inteligentny bezprzewodowy system.

Bardziej szczegółowo

Proszę bardzo! ...książka z przesłaniem!

Proszę bardzo! ...książka z przesłaniem! Proszę bardzo!...książka z przesłaniem! Przesłanie, które daje odpowiedź na pytanie co ja tu właściwie robię? Przesłanie, które odpowie na wszystkie twoje pytania i wątpliwości. Z tej książki dowiesz się,

Bardziej szczegółowo

czytanie Jak najwcześniej

czytanie Jak najwcześniej Każdy rodzic chce, by jego dzieci wyrosły na mądrych i kochających ludzi. Jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dziecka jest niewątpliwie czytanie mu książek. Czytanie stymuluje rozwój mowy i usprawnia

Bardziej szczegółowo

TRAVEL COACHING. WYSPY KANARYJSKIE

TRAVEL COACHING. WYSPY KANARYJSKIE Będąc szczęśliwym jesteś niemal jak słońce emanujesz wewnętrznym ciepłem i energią. Blask, który się z Ciebie emanuje ma moc oświetlenia wszystkich ścieżek, którymi chcesz pójść. Czasami jednak boisz się

Bardziej szczegółowo

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony.

Filip idzie do dentysty. 1 Proszę aapisać pytania do tekstu Samir jest przeziębiony. 114 Lekcja 12 Tak ubrany wychodzi na ulicę. Rezultat jest taki, że Samir jest przeziębiony. Ma katar, kaszel i temperaturę. Musi teraz szybko iść do lekarza. Lekarz bada Samira, daje receptę i to, co Samir

Bardziej szczegółowo

Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży

Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży Anita Duda nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 47 im. Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku Białystok, II semestr roku szkolnego 2015/2016 Wszyscy chcemy, aby

Bardziej szczegółowo

Komunikacja i media. Komunikacja jest częścią każdego działania, w zależności od ich rodzaju, można mówić o różnych jej poziomach.

Komunikacja i media. Komunikacja jest częścią każdego działania, w zależności od ich rodzaju, można mówić o różnych jej poziomach. Komunikacja i media Uczniowie i uczennice mogą inicjować powstawanie i prowadzić szkolne media, istnieje przynajmniej jeden środek przekazu dla społeczności uczniowskiej. Władze SU i dyrekcja dbają o to,

Bardziej szczegółowo

O MAGAZYNIE. alkohole. cennik reklam M A G A Z Y N O A L K O H O L A C H M O C N Y C H

O MAGAZYNIE. alkohole. cennik reklam M A G A Z Y N O A L K O H O L A C H M O C N Y C H O MAGAZYNIE alkohole cennik reklam Świat alkoholi należy do jednych z bardziej fascynujących. Stoi za nim długa i pasjonująca historia, bogactwo form oraz różnorodność tradycji regionalnych. Niemniej w

Bardziej szczegółowo

E-450. Jak wybrać aparat cyfrowy? 20 lat fotografii Gazety Wyborczej OLYMPUS. lustrzanka na miarę GUY GANGON WADEMEKUM KUPUJĄCEGO

E-450. Jak wybrać aparat cyfrowy? 20 lat fotografii Gazety Wyborczej OLYMPUS. lustrzanka na miarę GUY GANGON WADEMEKUM KUPUJĄCEGO miesięcznik wszystkich fotografujących numer 6/2009 INDEX 250597 CENA 14,90z³ (w tym 7% VAT) 20 lat fotografii Gazety Wyborczej PREZENTACJE GUY GANGON OLYMPUS E-450 lustrzanka na miarę WADEMEKUM KUPUJĄCEGO

Bardziej szczegółowo

WPŁYW CZYTANIA NA ROZWÓJ DZIECI I MŁODZIEŻY

WPŁYW CZYTANIA NA ROZWÓJ DZIECI I MŁODZIEŻY WPŁYW CZYTANIA NA ROZWÓJ DZIECI I MŁODZIEŻY Czytanie - oto najlepszy sposób uczenia się. Aleksander Puszkin Sukces jednostek i społeczeństw zależy od ich wiedzy. Kluczem do wiedzy wciąż jest czytanie.

Bardziej szczegółowo

Urszula i Radosław Lemańscy. Zastosowanie Kamieni w Życiu Codziennym

Urszula i Radosław Lemańscy. Zastosowanie Kamieni w Życiu Codziennym Urszula i Radosław Lemańscy Zastosowanie Kamieni w Życiu Codziennym Zastosowanie Kamieni w Życiu Codziennym Urszula i Radosław Lemańscy Zastosowanie Kamieni w Życiu Codziennym Skład: www.mpress-freelancer.pl

Bardziej szczegółowo

Czemu tak wiele dzieci rezygnuje ze sportu?

Czemu tak wiele dzieci rezygnuje ze sportu? Czemu tak wiele dzieci rezygnuje ze sportu? Przyczyny Systemowe np. brak szkółek dla zawodników powyżej 13 r.ż. Osobnicze takie jak : - niska motywacja - brak wiary w siebie - wysoki poziom stresu - brak

Bardziej szczegółowo

Zaplanuj Twój najlepszy rok w życiu!

Zaplanuj Twój najlepszy rok w życiu! Sukces na Twoich warunkach Zaplanuj Twój najlepszy rok w życiu! "Naszą najgłębszą obawą nie jest to, że jesteśmy zbyt słabi, ale to, że jesteśmy zbyt potężni. To nasz blask nas przeraża, nie ciemność.

Bardziej szczegółowo

Człowiek żyje życiem całego swojego ciała, wszystkimi jego elementami, warstwami, jego zdrowie zależy od zdrowia jego organizmu.

Człowiek żyje życiem całego swojego ciała, wszystkimi jego elementami, warstwami, jego zdrowie zależy od zdrowia jego organizmu. RUCH TO ZDROWIE Człowiek żyje życiem całego swojego ciała, wszystkimi jego elementami, warstwami, jego zdrowie zależy od zdrowia jego organizmu. P A M I Ę T A J Dobroczynny wpływ aktywności fizycznej na

Bardziej szczegółowo

Hektor i tajemnice zycia

Hektor i tajemnice zycia François Lelord Hektor i tajemnice zycia Przelozyla Agnieszka Trabka WYDAWNICTWO WAM Był sobie kiedyś chłopiec o imieniu Hektor. Hektor miał tatę, także Hektora, więc dla odróżnienia rodzina często nazywała

Bardziej szczegółowo

Jak zapobiegać przemocy domowej wobec dzieci i młodzieży.

Jak zapobiegać przemocy domowej wobec dzieci i młodzieży. Jak zapobiegać przemocy domowej wobec dzieci i młodzieży. (Terapia Krótkoterminowa Skoncentrowana na Rozwiązaniu) Kontakt tel.: +48 600779294 e-mail: iwona@gabinetterapeutyczny.eu Iwona Czerwoniuk psychoterapeuta

Bardziej szczegółowo

Mały przewodnik po zdrowiu kobiety

Mały przewodnik po zdrowiu kobiety Mały przewodnik po zdrowiu kobiety Poradnie dla kobiet w ramach podstawowej opieki zdrowotnej w Skåne DOKĄD MAM SIĘ UDAĆ? CZY BĘDĘ MIAŁA BLIŹNIAKI? CZY TO DLA MNIE DOBRE? CZY TO NORMALNE? CZY TO JEST PŁATNE?

Bardziej szczegółowo

Bóg a prawda... ustanawiana czy odkrywana?

Bóg a prawda... ustanawiana czy odkrywana? Bóg a prawda... ustanawiana czy odkrywana? W skali od 1 do 10 (gdzie 10 jest najwyższą wartością) określ, w jakim stopniu jesteś zaniepokojony faktem, że większość młodzieży należącej do Kościoła hołduje

Bardziej szczegółowo

Zatem może wyjaśnijmy sobie na czym polega różnica między człowiekiem świadomym, a Świadomym.

Zatem może wyjaśnijmy sobie na czym polega różnica między człowiekiem świadomym, a Świadomym. KOSMICZNA ŚWIADOMOŚĆ Kiedy mowa jest o braku świadomi, przeciętny człowiek najczęściej myśli sobie: O czym oni do licha mówią? Czy ja nie jesteś świadomy? Przecież widzę, słyszę i myślę. Tak mniej więcej

Bardziej szczegółowo

Kilka słów na temat trucizn nas otaczających

Kilka słów na temat trucizn nas otaczających Kilka słów na temat trucizn nas otaczających Tlumaczenie Aleksandra Maciejewska Co jadłeś dzisiaj na śniadanie? Czy miałeś miskę owoców lub inne zdrowe jedzenie? Ludzie stają się bardziej świadomi tego,

Bardziej szczegółowo

Indywidualny Zawodowy Plan

Indywidualny Zawodowy Plan Indywidualny Zawodowy Plan Wstęp Witaj w Indywidualnym Zawodowym Planie! Zapraszamy Cię do podróży w przyszłość, do stworzenia swojego własnego planu działania, indywidualnego pomysłu na życie i pracę

Bardziej szczegółowo

CHORWACJA HOTEL DUBRAVKA *** nasza propozycja na Lato 2016

CHORWACJA HOTEL DUBRAVKA *** nasza propozycja na Lato 2016 CHORWACJA HOTEL DUBRAVKA *** nasza propozycja na Lato 2016 Hotel Dubravka *** Hotel Dubravka *** Atuty oferty Atrakcyjna oferta cenowa hotelu. Położony tuż przy złocistej plaży z długim wybrzeżem oraz

Bardziej szczegółowo

Moja mała Ojczyzna Program ścieżki - edukacja regionalna - dziedzictwo kulturowe w regionie rawskim.

Moja mała Ojczyzna Program ścieżki - edukacja regionalna - dziedzictwo kulturowe w regionie rawskim. Moja mała Ojczyzna Program ścieżki - edukacja regionalna - dziedzictwo kulturowe w regionie rawskim. Program szkoły zakłada wychowanie i przygotowanie człowieka do rozumienia otaczającego go świata. Człowiek

Bardziej szczegółowo

Darmowy fragment www.bezkartek.pl

Darmowy fragment www.bezkartek.pl Sandra Czeszejko-Sochacka SUPER DIETA 26 STWÓRZ SWOJE MARZENIA Wydawnictwo Psychoskok, 2013 Copyright by Wydawnictwo Psychoskok, 2013 Copyright by Sandra Czeszejko-Sochacka, 2013 Wszelkie prawa zastrzeżone.

Bardziej szczegółowo

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego Sens życia Gdy na początku dnia czynię z wiarą znak krzyża, wymawiając słowa "W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego", Bóg uświęca cały czas i przestrzeń, która otworzy

Bardziej szczegółowo

Taneczne hity, fajerwerki, moc życzeń i serdeczności. Płock witał 2017 rok [FOTO]

Taneczne hity, fajerwerki, moc życzeń i serdeczności. Płock witał 2017 rok [FOTO] Taneczne hity, fajerwerki, moc życzeń i serdeczności. Płock witał 2017 rok [FOTO] Były fajerwerki, tańce i śpiew. A przede wszystkim była wspaniała atmosfera dużo uśmiechu, ciepłych słów i życzeń. O północy

Bardziej szczegółowo

Polska na urlop oraz Polska Pełna Przygód to nasze wakacyjne propozycje dla Was

Polska na urlop oraz Polska Pełna Przygód to nasze wakacyjne propozycje dla Was Polska na urlop oraz Polska Pełna Przygód to nasze wakacyjne propozycje dla Was Nie tylko człowiek internetem żyje, miło mieć pod ręka ciekawą książkę. Od wydawnictwa Burda Książki otrzymaliśmy dwie ciekawe

Bardziej szczegółowo

Wielkie Powroty. Wytrwać. Odnieść sukces. Być inspiracją dla innych.

Wielkie Powroty. Wytrwać. Odnieść sukces. Być inspiracją dla innych. Wielkie Powroty Wytrwać. Odnieść sukces. Być inspiracją dla innych. Wielkie Powroty Rolf Benirschke twórca programu Po operacji wyłonienia stomii, która odbyła się w 1979 r., Rolf wrócił do profesjonalnej

Bardziej szczegółowo

RESTAURACJA I APARTAMENTY ZA MUREM

RESTAURACJA I APARTAMENTY ZA MUREM RESTAURACJA I APARTAMENTY ZA MUREM...Są miejsca które wywierają niezapomniane wrażenia dlatego z ogromną radością pragniemy zaprosić Państwa do nowo powstałego, unikatowego zakątka Stworzyliśmy miejsce,

Bardziej szczegółowo

Fragment nadchodzącej książki: Zdrowie na Zawsze: czyli, czego nie powie Ci doktor Zbigniew Bryła

Fragment nadchodzącej książki: Zdrowie na Zawsze: czyli, czego nie powie Ci doktor Zbigniew Bryła Tak wielu ludzi marzy o dobrym zdrowiu, inni je mają. Gratuluje Ci że jesteś tutaj. Większość tylko marzy, Ty zaś wiozłeś sprawy w swoje ręce. Wiara bez działania jest jak studnia bez wody. Nikt nie zadba

Bardziej szczegółowo

Ł AZIENKI K RÓLEWSKIE

Ł AZIENKI K RÓLEWSKIE Ł AZIENKI K RÓLEWSKIE Pałac na Wyspie Pałac Myślewicki Biały Domek Stara Pomarańczarnia Podchorążówka Stara Kordegarda Amfiteatr Stajnie i wozownie Wejścia do Łazienek Królewskich 2 3 O CO TU CHODZI? Kto

Bardziej szczegółowo

ZACZYTAJ TO CO LUBISZ MOJE 5 SERWISÓW

ZACZYTAJ TO CO LUBISZ MOJE 5 SERWISÓW ZACZYTAJ TO CO LUBISZ MOJE 5 SERWISÓW lubimyczytac.pl Moim serwisem numer jeden, który wybrałam do konkursu jest portal lubimyczytac.pl. Jestem użytkownikiem tej strony od ponad 3 lat. Każdy kto lubi czytać

Bardziej szczegółowo

FINANSOWY BAROMETR ING: Wiedza finansowa

FINANSOWY BAROMETR ING: Wiedza finansowa FINANSOWY BAROMETR ING: Wiedza finansowa Międzynarodowe badanie ING na temat wiedzy finansowej konsumentów w Polsce i na świecie Wybrane wyniki badania przeprowadzonego dla Grupy ING przez TNS NIPO Maj

Bardziej szczegółowo

Dnia 7.02.2011 udaliśmy się na wycieczkę do średniowiecznego, a zarazem nowoczesnego miasta Jawor. Wiąże się z nim bardzo wiele średniowiecznych

Dnia 7.02.2011 udaliśmy się na wycieczkę do średniowiecznego, a zarazem nowoczesnego miasta Jawor. Wiąże się z nim bardzo wiele średniowiecznych Dnia 7.02.2011 udaliśmy się na wycieczkę do średniowiecznego, a zarazem nowoczesnego miasta Jawor. Wiąże się z nim bardzo wiele średniowiecznych historii i podań, lecz nas interesowała teraźniejszość,

Bardziej szczegółowo

WYZWANIA EDUKACYJNE EDUKACJA DLA KAŻDEGO SZKOŁA EMOCJI. Ewa Danuta Bia ek

WYZWANIA EDUKACYJNE EDUKACJA DLA KAŻDEGO SZKOŁA EMOCJI. Ewa Danuta Bia ek WYZWANIA EDUKACYJNE EDUKACJA DLA KAŻDEGO SZTUKA ŻYCIA W ŚWIECIE SZKOŁA EMOCJI Ewa Danuta Bia ek 2 Ewa Danuta Białek Szkoła emocji CYKL WYZWANIA EDUKACYJNE EDUKACJA DLA KAŻDEGO: SZTUKA ŻYCIA W ŚWIECIE 3

Bardziej szczegółowo

PORADNIK DLA OPIEKUNÓW OSÓB STARSZYCH

PORADNIK DLA OPIEKUNÓW OSÓB STARSZYCH PORADNIK DLA OPIEKUNÓW OSÓB STARSZYCH Co mam zrobić gdy podopieczny skarży się na boleści? Co zrobić gdy zachoruje? Jak opiekować się osobą z Alzheimerem, Demencją czy inna chorobą? Jakie problemy mogą

Bardziej szczegółowo

AKADEMIA REIKI REIKI DO REIKI DO 1

AKADEMIA REIKI REIKI DO REIKI DO 1 PROGRAM KURSU Z SERII AKADEMIA REIKI REIKI DO REIKI DO 1 Znacznie poszerzona wiedza z Reiki (dla wyjątkowo dociekliwych) W kursie Reiki Do 1 znajdziecie aktywności podstawowe takie, jak: lekcje, zadania,

Bardziej szczegółowo

Webinar: Uwolnij Swoje Wewnętrzne Dziecko i Zacznij Żyć Pełnią Życia Start: godz: 21.00

Webinar: Uwolnij Swoje Wewnętrzne Dziecko i Zacznij Żyć Pełnią Życia Start: godz: 21.00 Webinar: Dziecko i Start: 12.09.2013 godz: 21.00 Prowadząca: - Autorka Programu: Urzeczywistnij Swoje Marzenia 40 Dni Dostrojenia do Źródła i do Dobrobytu Wszechświata (USM), Trener rozwoju osobistego,

Bardziej szczegółowo

Trzy kroki do e-biznesu

Trzy kroki do e-biznesu Wstęp Świat wokół nas pędzi w niewiarygodnym tempie - czy Ty też chwilami masz wrażenie, że nie nadążasz? Może zastanawiasz się, czy istnieje sposób, by dogonić ten pędzący pociąg życia pełen różnego rodzaju

Bardziej szczegółowo

Osoba, która Ci przekazała tego ebooka, lubi Cię i chce, abyś poświęcał wiele uwagi swojemu rozwojowi osobistemu.

Osoba, która Ci przekazała tego ebooka, lubi Cię i chce, abyś poświęcał wiele uwagi swojemu rozwojowi osobistemu. Osoba, która Ci przekazała tego ebooka, lubi Cię i chce, abyś poświęcał wiele uwagi swojemu rozwojowi osobistemu. Zależy jej na Twoim sukcesie, w każdej sferze życia. Im więcej szczęśliwych ludzi na świecie,

Bardziej szczegółowo

Jak Zarobić Na Fakcie Własnego Rozwoju I Edukacji. Czyli propozycja, której NIKT jeszcze nie złożył w e-biznesie ani w Polsce ani na świecie.

Jak Zarobić Na Fakcie Własnego Rozwoju I Edukacji. Czyli propozycja, której NIKT jeszcze nie złożył w e-biznesie ani w Polsce ani na świecie. Jak Zarobić Na Fakcie Własnego Rozwoju I Edukacji Czyli propozycja, której NIKT jeszcze nie złożył w e-biznesie ani w Polsce ani na świecie. Przede wszystkim dziękuję Ci, że chciałeś zapoznać się z moją

Bardziej szczegółowo

Wygraj pojedynki na Arenie Mody!

Wygraj pojedynki na Arenie Mody! Jeśli pragniesz emocjonującego życia jako najpopularniejsza dziewczyna; jeśli pragniesz zaprezentować światu swoje umiejętności i pomysły; jeśli chcesz poczuć wspaniałą atmosferę podczas współzawodnictwa

Bardziej szczegółowo

Zdrowe odżywianie - sposób odżywiania, polegający na przyjmowaniu substancji korzystnych dla zdrowia w celu zapewnienia lub poprawy zdrowia.

Zdrowe odżywianie - sposób odżywiania, polegający na przyjmowaniu substancji korzystnych dla zdrowia w celu zapewnienia lub poprawy zdrowia. Łukasz Sujecki IIIA Zdrowe odżywianie - sposób odżywiania, polegający na przyjmowaniu substancji korzystnych dla zdrowia w celu zapewnienia lub poprawy zdrowia. Piramida zdrowego Odżywiania Pyyyszne mięsko

Bardziej szczegółowo

TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ!

TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ! TRENER MARIUSZ MRÓZ - JEDZ TO, CO LUBISZ I WYGLĄDAJ JAK CHCESZ! Witaj! W tym krótkim PDFie chcę Ci wytłumaczyć dlaczego według mnie jeżeli chcesz wyglądać świetnie i utrzymać świetną sylwetkę powinieneś

Bardziej szczegółowo

To My! W numerze: Wydanie majowe! Redakcja gazetki: Lektury - czy warto je czytać Wiosna - czas na zabawę Strona patrona Dzień MAMY Święta Krzyżówka

To My! W numerze: Wydanie majowe! Redakcja gazetki: Lektury - czy warto je czytać Wiosna - czas na zabawę Strona patrona Dzień MAMY Święta Krzyżówka To My! Wydanie majowe! W numerze: Lektury - czy warto je czytać Wiosna - czas na zabawę Strona patrona Dzień MAMY Święta Krzyżówka Redakcja gazetki: redaktor naczelny - Julia Duchnowska opiekunowie - pan

Bardziej szczegółowo

RECEPTA NA ZDROWIE DLACZEGO WARTO ŻYĆ AKTYWNIE

RECEPTA NA ZDROWIE DLACZEGO WARTO ŻYĆ AKTYWNIE RECEPTA NA ZDROWIE DLACZEGO WARTO ŻYĆ AKTYWNIE AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA powinna być przede wszystkim przyjemnością. Z pewnością każdy człowiek znajdzie dla siebie dyscyplinę, której uprawianie będzie sprawiało

Bardziej szczegółowo

Joanna Charms. Domek Niespodzianka

Joanna Charms. Domek Niespodzianka Joanna Charms Domek Niespodzianka Pomysł na lato Była sobie panna Lilianna. Tak, w każdym razie, zwracała się do niej ciotka Małgorzata. - Dzień dobry, Panno Lilianno. Czy ma Panna ochotę na rogalika z

Bardziej szczegółowo

Impreza W kraju Samurajów

Impreza W kraju Samurajów Impreza W kraju Samurajów Jeżeli chcą Państwo przeżyć naprawdę wyjątkowy wieczór proponujemy imprezę W kraju Samurajów! Nastrojowa scenografia, tradycyjna japońska kuchnia i mnóstwo atrakcji sprawią, że

Bardziej szczegółowo

Montessori w domu i przedszkolu nie montessoriańskim. Joanna Maghen Polski Instytut Montessori www.montessori.info.pl

Montessori w domu i przedszkolu nie montessoriańskim. Joanna Maghen Polski Instytut Montessori www.montessori.info.pl Montessori w domu i przedszkolu nie montessoriańskim Joanna Maghen Polski Instytut Montessori www.montessori.info.pl DWA ETAPY WARSZTATÓW MONTESSORI W PRZEDSZKOLU KONWENCJONALNYM MONTESSOIR W DOMU n Montessori

Bardziej szczegółowo

Zauważcie, że gdy rozmawiamy o szczęściu, zadajemy specyficzne pytania:

Zauważcie, że gdy rozmawiamy o szczęściu, zadajemy specyficzne pytania: Nie potrafimy być szczęśliwi tak sobie, po prostu dla samego faktu; żądamy spełnienia jakichś tam warunków. Mówiąc dosadnie - nie potrafimy wyobrazić sobie, że można być szczęśliwym bez spełnienia tych

Bardziej szczegółowo

projekt biznesowy Mini-podręcznik z ćwiczeniami

projekt biznesowy Mini-podręcznik z ćwiczeniami DARMOWY FRAGMENT projekt biznesowy Mini-podręcznik z ćwiczeniami Od Autorki Cześć drogi Czytelniku! Witaj w darmowym fragmencie podręcznika Jak zacząć projekt biznesowy?! Jego pełna wersja, zbiera w jednym

Bardziej szczegółowo

One & Only Royal Mirage Resort & Spa, Dubaj

One & Only Royal Mirage Resort & Spa, Dubaj One & Only Royal Mirage Resort & Spa, Dubaj One & Only Royal Mirage został zaprojektowany w pełnym przepychu arabskim stylu, przez co uważany jest za jeden z najbardziej stylowych resortów na plaży Jumeirah.

Bardziej szczegółowo

z m i ł o ś c i d o s ł o d k o ś c i w w w. e v e a n d s w e e t. p l Podobno każdy z nas ma jakiś talent. Jeżeli tak jest, to moim jest pieczenie

z m i ł o ś c i d o s ł o d k o ś c i w w w. e v e a n d s w e e t. p l Podobno każdy z nas ma jakiś talent. Jeżeli tak jest, to moim jest pieczenie Podobno każdy z nas ma jakiś talent. Jeżeli tak jest, to moim jest pieczenie doskonałych słodkości. Ten talent to również moja pasja, którą od dawna dzielę się z tymi których kocham, rodziną i przyjaciółmi.

Bardziej szczegółowo

OFERTA ORGANIZACJI EVENTÓW, IMPREZ INTEGRACYJNYCH, PLENEROWYCH ORAZ OKOLICZNOŚCIOWYCH

OFERTA ORGANIZACJI EVENTÓW, IMPREZ INTEGRACYJNYCH, PLENEROWYCH ORAZ OKOLICZNOŚCIOWYCH OFERTA ORGANIZACJI EVENTÓW, IMPREZ INTEGRACYJNYCH, PLENEROWYCH ORAZ OKOLICZNOŚCIOWYCH Szanowni Państwo, Mamy zaszczyt przedstawić Państwu ofertę firmy Fun Events. Jesteśmy firmą zajmującą się obsługą oraz

Bardziej szczegółowo