WYKORZYSTANIE INTERNETU W MARKETINGU I SPRZEDAŻY

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "WYKORZYSTANIE INTERNETU W MARKETINGU I SPRZEDAŻY"

Transkrypt

1 WYKORZYSTANIE INTERNETU W MARKETINGU I SPRZEDAŻY wykładowca: Dr I.Michalska-Dudek Studia podyplomowe 20 kwiecień 2013r.

2 Marketing jest taką dyscypliną, którą albo się czuje, albo nie. Jeśli nie złapiesz tego w 6 tygodni, to nawet 20 lat studiów nic nie da Don Peppers

3 20 kwiecień 2013 Wprowadzenie do marketingu, serwisy www, pozycjonowanie i optymalizacja stron, narzędzia promocji internetowej 18 maj 2013 Podejmowanie decyzji o zakupie, e- commerce. Prezentacje zaliczeniowe

4 WYKORZYSTANIE INTERNETU W MARKETINGU I SPRZEDAŻY TEMATYKA WYKŁADÓW WPROWADZENIE DO MARKETINGU Istota marketingu. Zasady postępowania marketingowego. 2 najczęściej spotykane mylne poglądy na marketing. Ewolucja i aktualne trendy w marketingu. Wartość dla klienta. MOŻLIWOŚCI WYKORZYSTANIA INTERNETU W SPRZEDAŻY - Internet jako nowoczesne medium przekazu. Strona internetowa w działalności marketingowej przedsiębiorstw. Podstawowe elementy składowe serwisów internetowych. Dobre praktyki i 7 grzechów w projektowaniu stron www.

5 MOŻLIWOŚCI WYKORZYSTANIA INTERNETU W SPRZEDAŻY CD. - Web positioning. Pomiar ruchu i aktywności użytkowników na stronie internetowej - Google Analytics. Podstawowe i niestandardowe narzędzia promocji z wykorzystaniem Internetu. Kampanie promocyjne w Internecie. Media interaktywne w sprzedaży. Dobre praktyki komunikacji newsletterowej. 5 kluczowych elementów (etapów) tworzenia skutecznego newslettera, 7 grzechów głównych kampanii marketingowej.

6 Wszystko powinno być tak proste, jak to tylko możliwe, ale nie prostsze. "Jeśli nie potrafisz czegoś wyjaśnić w prosty sposób, oznacza to, że nie rozumiesz tego dostatecznie dobrze Albert Einstein

7 Materiały z wykładów: (materiały i artykuły) Studia Podyplomowe: Studia_podyplomowe_Walbrzych*.pdf

8 Temat prezentacji zaliczeniowej: Analiza i ocena wykorzystania STRON WWW w działalności marketingowej przedsiębiorstw na dowolnym przykładzie.

9 Struktura prezentacji: Każda prezentacja powinna zawierać następujące elementy: I. Krótką charakterystykę wybranego przedsiębiorstwa. II. Asortyment i opis rynku docelowego (segmentu(ów) docelowych według reguły STP) wybranego przedsiębiorstwa. III. Szczegółowe przedstawienie wybranej strony www IV. Autorską ocenę przedstawionego narzędzia (zawartość, grafika, nawigacja, interaktywność, pozycjonowanie, dopasowanie do potrzeb rynku docelowego). V. Propozycje udoskonalenia opisywanego narzędzia.

10 "Nie możesz mówić, że Twoja firma jest świetna, jeżeli nie jest świetna w marketingu Polly La Barre "Marketing to zbyt poważna sprawa, by powierzyć ją działowi marketingu David Packard

11 Czym jest marketing? Marketing jest funkcją zarządzania, która polega na organizacji i kierowaniu wszystkimi działaniami firmy zaangażowanymi w ocenę potrzeb klienta i zamianę siły nabywczej klienta na efektywne zapotrzebowanie na określony produkt lub usługę oraz na przekazywaniu tego produktu bądź usługi do końcowego klienta, tak, aby osiągnąć założone cele wyznaczone przez firmę.

12 Marketing zorientowanie firmy na klientów i na rynki, skuteczne zaspokojenie potrzeb nabywców poprzez dostarczenie właściwemu nabywcy, właściwego produktu, we właściwym czasie i miejscu, po właściwej cenie, przy zastosowaniu właściwych środków promocji.

13 Marketing = gra polegająca na czynieniu tego co skłoni klienta, aby chciał zrobić to co my byśmy chcieli, żeby on zrobił.

14 Kto jest podmiotem marketingu? Każda organizacja firmy zaangażowane w wytwarzanie, sprzedaż detaliczną, świadczące usługi, organizacje non-profit, miejsca, miasta, gminy, kraje, partie polityczne, pojedyncze osoby, aktorzy, artyści, politycy, etc.

15 Co jest przedmiotem marketingu? Przedmiotami marketingu są dobra, usługi i idee.

16 Aby zaspokoić potrzeby kupujących marketing musi być skoncentrowany na: - identyfikacji potrzeb i pragnień potencjalnych konsumentów; - sposobach ich zaspokajania. Identyfikacja potrzeb konsumenta Zaspokojenie potrzeb konsumenta poprzez właściwą kombinację: produktu, ceny, promocji i dystrybucji Informacja o potrzebach Dobra, usługi, idee Potencjalni konsumenci - rynek Potencjalni konsumenci - rynek

17 Ponieważ przedsiębiorstwo nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb konsumentów, musi skupić swoje wysiłki tylko na niektórych potrzebach określonej grupy potencjalnych nabywców (rynku docelowego) i do nich kieruje swój program marketingowy.

18 Na program marketingowy składają się elementy marketingu-mix tzw. 4P, są to zmienne kontrolowane przez przedsiębiorstwo: - Produkt (Product) dobro, usługa lub pomysł mający zaspokoić potrzeby konsumenta; - Cena (Price) wartość, na którą jest wymieniany dany produkt; - Promocja (Promotion) środek wymiany informacji między nabywcą a sprzedawcą; - Dystrybucja (Place) sposób dostarczenia produktu do rąk konsumenta.

19 ZASADY POSTĘPOWANIA MARKETINGOWEGO: Z istoty marketingu wynikają określone, ogólne zasady postępowania: zasada celowego wyboru i kształtowania rynku przedsiębiorstwa; zasada badania rynku; zasada zintegrowanego oddziaływania na rynek za pomocą kompozycji marketingowej; zasada planowania działań rynkowych; zasada kontroli skuteczności działań marketingowych.

20 DWA NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE, MYLNE POGLĄDY NA MARKETING: 1. Marketing = sprzedaż

21 DWA NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE, MYLNE POGLĄDY NA MARKETING: 2. Marketing to głównie dział marketingu

22 CYRUS McCORMICK skonstruował pierwszą mechaniczną żniwiarkę, która zrewolucjonizowała rolnictwo, ale także marketing

23 CYRUS McCORMICK prekursor marketingu Już w 1850 roku wynalazca pierwszej żniwiarki wprowadził w praktyce podstawowe narzędzia współczesnego marketingu: badanie i analizę rynku, pojęcie pozycji przedsiębiorstwa na rynku, nowoczesną politykę cen, współczesnego sprzedawcę usług, serwis, kredyt ratalny itp.

24 KIERUNKI EWOLUCJI MARKETINGU: od marketingu masowego, poprzez marketing segmentów, nisz, do marketingu indywidualnego; od marketingu typu wyprodukuj i sprzedaj do marketingu wyczuwaj i reaguj ; od posiadania majątku do posiadania marek; od działania wyłącznie na rynku do działania również w cyberprzestrzni; od zabiegania o udział w rynku do zabiegania o udział w świadomości klienta; od skupiania się na przyciąganiu klienta do skupiania się na zatrzymaniu klienta - od marketingu transakcji do marketingu relacji;

25 KIERUNKI EWOLUCJI MARKETINGU CD.: od monologu specjalisty od marketingu do dialogu z klientem; od odrębnego planowania komunikowania się z rynkiem do zintegrowanego komunikowania marketingowego; od marketingu, którym zajmuje się dział marketingu, do marketingu, którym zajmują się wszyscy pracownicy przedsiębiorstwa; od wyzysku dostawców i dystrybutorów do partnerskich z nimi stosunków.

26 13 trendów w marketingu na 2013 rok wg Brand Strategy Insider

27 MARKETING OD STRONY KLIENTA

28 "Charakteru firmy nie określa jej nazwa, statut czy akty prawne. Określają go potrzeby klienta, które zostają zaspokojone, kiedy kupuje on jakiś produkt lub usługę. Zadowolenie klienta stanowi misję i cel każdej firmy. Odpowiedź na pytanie, czym jest nasza firma, można więc uzyskać, jedynie patrząc na nią z zewnątrz, z punktu widzenia klienta i rynku." Peter Drucker

29 Najlepsze pomysły przychodzą mi do głowy, kiedy sobie wyobrażę, że jestem własnym klientem Najwięcej rzeczy, których się uczymy, uczymy się od klientów Charles Lazarus przedsiębiorca amerykański założyciel Toys R Us

30 4P a 4C Transpozycja myślenia klienta o rynku 4P (punkt widzenia firmy) PRODUCT - produkt PRICE cena PLACE - dystrybucja PROMOTION - promocja 4C (punkt widzenia klienta) CUSTOMER VALUE - wartość produktu dla klienta, zbiór korzyści, jakie interesują klienta COST - koszt (wydatek) dla klienta CONVENIENCE wygoda nabycia produktu dla klienta, dostępność COMMUNICATION - komunikacja i dialog między sprzedającym, a kupującym

31 Podstawą skutecznego marketingu jest dostarczanie konsumentom jedynej w swoim rodzaju, unikatowej wartości. Wartość dostarczana klientowi jest różnicą między całkowitą wartością produktu dla klienta oraz kosztem, jaki musi on ponieść w związku z jego pozyskaniem.

32 Wyznacznik poziomu wartości dodanej konsumentowi

33 Firmy podnoszą wartość dostarczaną klientowi, wywierają wpływ na konsumentów poprzez jedną z trzech dróg zwiększenia wartości dostarczanej konsumentowi: podwyższenie wartości dla klienta; obniżenie kosztów cenowych; obniżenie kosztów pozacenowych:

34 "Wartość dodana to sposób, by klienci płacili marketerom podwójną cenę za to, że ci próbują ich oskubać" Alan Mitchell

35 Zadanie identyfikacja wartości Jakie pragnienia lub potrzeby konsumenta zaspakajają następujące produkty: Płatki śniadaniowe CiniMini; Buty do biegania Adidas; Telewizyjny program TeleZakupy; Konto internetowe w m-banku.

36 Zadanie identyfikacja wartości Każdy z wymienionych produktu posiada swoje substytuty, odpowiednie przykłady to: Jajecznica z szynką na śniadanie; Zwykłe tenisówki; Galeria handlowa; Tradycyjne konto w PKO BP S.A. Jakie korzyści mogą mieć te substytuty, które konsumenci mogą cenić bardziej?

37 Zadanie Proszę wskazać pragnienia lub potrzeby konsumenta jakie zaspokajają studia na PWSZ im. Angelusa Silesiusa?

38 Klient posiada pewne kwantum oczekiwań, dlatego wymienić można następujące 3 stany klienta: 1. NIEZADOWOLENIE (oczekiwania nie zostały spełnione - oczekiwania klienta były wyższe niż to co otrzymał, w związku z czym jest on niezadowolony, czuje brak satysfakcji); 2. ZADOWOLENIE (oczekiwania zrealizowane oczekiwania były równe z tym, co otrzymał, klient zadowolony); 3. ZACHWYT (przewyższenie oczekiwań - oczekiwania klienta zostały przewyższone. Jest to stan do którego dążą firmy).

39 Reakcja konsumentów na niezadowolenie

40

41 Plan prezentacji 1. Internet w polityce promocyjnej przedsiębiorstwa 2. Projektowanie stron www 3. Pozycjonowanie stron www 4. Google Analytics 5. Narzędzia e-promocji 6. Case studies: Koralina i tajemnicze drzwi, Beer Tycoon, Dangerous Woman, Bez tajemnic, Axe Relaunch Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies

42 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies "Stara reguła Internetu głosiła, że wygrywa ten, kto pierwszy się tam znajdzie. Dziś uważamy, że to kompletna bzdura. Nowa reguła brzmi: Pierwsza osoba, która zrobi to we właściwy sposób będzie miała lojalnych klientów." Karl Peterson

43 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies O spektakularnym sukcesie internetu decydują przede wszystkim takie jego cechy, jak: globalny zasięg, nieograniczona dostępność w czasie, interaktywność, możliwość indywidualizacji przekazu, elastyczność, taniość, możliwość ulepszania obsługi, szybkość.

44 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Zarówno w literaturze jak i w źródłach internetowych natrafić można na następujące określenia związane ze zjawiskiem implementacji marketingu w Internecie: web marketing, marketing internetowy, marketing sieciowy, marketing on-line, e-marketing.

45 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Główne zalety włączenia internetu do istniejących kanałów dystrybucyjnych to przede wszystkim: wzrost popytu, dotarcie do zamożniejszych klientów, możliwość stworzenia efektu synergii płynącego z jednoczesnego wykorzystania wielu kanałów.

46 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies NARZĘDZIA MARKETINGU W INTERNECIE Ilość narzędzi i sposobów, które wykorzystywane są w Sieci do osiągnięcia celów marketingowych, rośnie wraz z postępem technologicznymi, przepływem i obiegiem informacji oraz zwiększoną aktywnością ludzi w sieci. Część z tych narzędzi jest odpowiedzią na potrzeby informacyjne i marketingowe firm poszukujących nowych kanałów dotarcia do klienta, inne są wynikiem pewnych zjawisk społecznych, np. social media, blogi.

47 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies NARZĘDZIA SPRZEDAŻY W SIECI Domena Strona www Optymalizacja i pozycjonowanie stron Programy partnerskie i afiliacyjne Mailing, newsletter Bannery reklamowe, linki, artykuły sponsorowane, advergaming Blogi Kanały filmowe Social media Buzz marketing.

48 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Główną zaletą tych narzędzi jest ich rozmaitość, interaktywność oraz możliwość bardzo dokładnego zweryfikowania i zmierzenia ich efektów.

49 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies DOMENA

50 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Domena to inaczej adres internetowy, po którym można dotrzeć do witryny internetowej danego podmiotu. Domena stanowi bardzo ważne narzędzie marketingowe dla firmy ponieważ łatwa i prosta do zapamiętania nazwa umożliwia klientom szybkie odnalezienie strony internetowej firmy, produktu etc.

51 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Ważnym elementem domeny jest też jej rozszerzenie (pl, eu, com, org, gov, edu, itd.), które wskazuje na lokalizację firmy, profil jej działalności bądź charakter strony. Przykładowo rozszerzenie.pl wskazuje na lokalizację w Polsce,.eu w Unii Europejskiej,.edu na charakter edukacyjny,.com biznesowy itd. W sytuacji gdy domena jest istotna do osiągnięcia sukcesu marketingowego w sieci, firmy decydują się na wykupienie podobnych domen (np. Nasza-Klasa.pl zakupiła domenę nk.pl) lub pakietu rozszerzeń (np. unilever.pl, unilever.com.pl, unilever.eu, Unilever.com).

52 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Najczęściej domena zawiera nazwę firmy, organizacji, miejsca itp. dzięki czemu klientowi łatwiej jest skojarzyć i zapamiętać domenę, a następnie znaleźć daną firmę lub organizację w Internecie. W przypadku gdy nazwa firmy jest trudna do zapamiętania lub prowadzi ona osobną/e markę/i dla każdego produktu może rozważyć wykorzystanie domen produktowych.

53 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Przykładem takiego działania jest firma Unilever, która posiada własna stronę unilever.pl, jak i strony produktowe, np. lody Algida (algida.pl) kosmetyki Dove (www.idoveyou.pl) Axe (www.efektaxe.pl).

54 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Znaczenie domen dla efektywnego e- marketingu potwierdzają także kwoty jakie trzeba zapłacić za niektóre z nich, np.

55

56

57 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Projektowanie stron www GA Wnioski Znaczenie domen dla efektywnego e- marketingu potwierdzają także kwoty jakie trzeba zapłacić za niektóre z nich, np.

58 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies STRONA WWW

59 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies STRONA INTERNETOWA to miejsce, w którym dokonuje się kształtowanie wizerunku firmy, komunikowanie się z klientami i innymi podmiotami otoczenia, prowadzenie sprzedaży, budowanie relacji z klientami oraz ich lojalności. STRONA INTERNETOWA odbierana jest jako wirtualna siedziba przedsiębiorstwa. STRONA INTERNETOWA coraz częściej staje się miejscem pierwszego kontaktu z potencjalnym klientem, a umiejętne przedstawienie na niej informacji jest warunkiem koniecznym do pomyślnego kształtowania jej wizerunku.

60 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Kluczem do sukcesu jest spełnienie potrzeb informacyjnych osób odwiedzających stronę. potencjalni kontrahenci i inwestorzy zainteresowani są zazwyczaj informacjami opisującymi działalność przedsiębiorstwa (np. wielkość udziału w rynku, dynamikę wzrostu sprzedaży); dziennikarze i pracownicy mediów poszukują specjalnej sekcji zawierającej bieżące informacje (press releases), materiały do dalszej publikacji (np. logo, sprawozdania, raporty, zdobyte nagrody, itp.); potencjalni klienci zainteresowani są najczęściej informacjami o oferowanych produktach i/lub samo przedsiębiorstwo;

61 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Większość osób odwiedzających serwisy www przedsiębiorstw to właśnie potencjalni klienci pragnący zdobyć informację o interesujących ich ofert. Warunkiem koniecznym jest dostarczenie informacji przedstawiającej oferowane oferty i ich zalety.

62 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Strona internetowa może przyczyniać się do wzrostu sprzedaży przedsiębiorstwa. Wsparcie sprzedaży odbywać się może na dwóch płaszczyznach: ułatwienia transakcji poza Internetem; sprzedaży poprzez Internet.

63 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Odpowiednio zaprojektowana i prowadzona strona WWW przedsiębiorstwa może wspierać jego działania w: dotarciu do nowych klientów, kształtowaniu wizerunku, promocji i wsparciu sprzedaży, nawiązaniu dialogu z klientami, gromadzeniu danych o klientach.

64 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Na etapie projektowania serwisu WWW należy zwrócić uwagę na: dostosowanie prezentowanych treści do faktycznych potrzeb odbiorcy, zaprojektowanie takiej struktury serwisu, która pozwoli łatwo znajdować potrzebne informacje, dostosowanie witryny do realnych możliwości zasilania ją treścią,

65 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies zapewnienie stabilnych i wiarygodnych źródeł danych, które powinno być na bieżąco aktualizowane, wyposażenie serwisu w narzędzia pozwalające łatwo zarządzać strukturą witryny oraz treścią stron.

66 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Poprawnie zaprojektowana i prowadzona strona internetowa zapewnia kontakt z klientem, który obejmować powinien: szczegółową i aktualną informację na temat oferty, porady i konsultacje dla klientów, adres kontaktowy, system wyszukujący najbliższy oddział obsługi klienta, forum dyskusyjne/ chat-rooms (miejsce spotkań klientów, gdzie mogą wymienić swoje opinie), Call/Contact Center za pomocą Internetu, interaktywne aplikacje wspomagające decyzje zakupu.

67 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Aby strona internetowa zapewniała maksymalnie dobry efekt przy jak najniższych nakładach należy zapewnić właściwe funkcjonowanie czterech części składowych serwisu, a mianowicie: ZAWARTOŚCI INFORMACYJNEJ, OPRAWY GRAFICZNEJ, NAWIGACJI, INTERAKTYWNOŚCI.

68 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies ZAWARTOŚĆ INFORMACYJNA SERWISU posiada kluczowe znaczenie dla jego atrakcyjności, dlatego konstruując serwis internetowy, przedsiębiorstwo musi pamiętać o kilku ważnych zasadach dotyczących: - odpowiedniej budowy informacji; - właściwej ekspozycji treści; - aktualizacji; - wykorzystania standardowych rozwiązań sieciowych.

69 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies - odpowiednia budowa informacji - każda informacja powinna zostać skonstruowana pod kątem potencjalnego odbiorcy. Każdą wiadomość należy ponadto uzupełnić informacją o dacie jej powstania (bądź aktualizacji), pamiętając, że niektórzy będą ją czytali w oderwaniu od całości (np. jeśli trafią na podstronę dzięki wyszukiwarce),

70 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies - właściwa ekspozycji treści - informacje powinny zostać pogrupowane w działy, odpowiadające bądź obszarom działania firmy (np. historia, ludzie, produkty itd.), bądź też grupom odbiorców serwisu (np. informacje dla klientów, kontrahentów, prasy itd.). - aktualizacja - konieczność zamieszczania tylko aktualnych informacji,

71 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies - wykorzystanie standardowych rozwiązań sieciowych - jako, że internauci są przyzwyczajeni do pewnego standardu w Internecie, należy więc dopasować serwis WWW do tych wymagań. Absolutne minimum to zapewnienie możliwości wydruku zawartości stron oraz możliwości wysłania danej informacji pocztą na określony adres. Niezbędne jest również zamieszczenie odnośnika umożliwiającego kontakt oraz komentowanie poszczególnych informacji zawartych na stronie WWW.

72 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Projektowanie stron www Wyniki badań Wnioski OPRAWA GRAFICZNA SERWISU to bardzo ważny element strony internetowej. Udana grafika może znacznie poprawić komunikację przedsiębiorstwa ze społecznością internetową, przyczyniając się do zwiększenia efektywności działań. Przedsiębiorstwo powinno zaprojektować na stronach www elementy graficzne nawiązujące do firmowej kolorystyki stosowanej poza siecią.

73 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Przy projektowaniu grafiki należy jednak pamiętać o tym, by nie zdominowała ona całości projektu internetowego oraz by nadmiernie nie obciążała łącz, ponieważ może się zdarzyć, że zbyt bogata grafika nadmiernie wydłuża czas oczekiwania na załadowanie strony, co może powodować rezygnowanie internautów z odwiedzenia danego serwisu, czyli utratę potencjalnych klientów.

74

75 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies SPRAWNA NAWIGACJA zwiększa komunikatywność serwisu www i poprawia odbiór treści, które przedsiębiorstwo chce przekazać internautom. Dobrze zaprojektowana nawigacja pozwala natychmiast odnaleźć poszukiwane informacje. Wśród najważniejszych stosowanych rozwiązań nawigacyjnych znajdują się: menu nawigacyjne, odnośnik do strony głównej, wyszukiwarka, mapa serwisu, odnośniki pozycyjne, itd.

76 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Interesująca zawartość serwisu, ciekawa grafika i sprawna nawigacja to nie wszystko - konieczne jest bowiem zapewnienie interaktywności serwisu. INTERAKTYWNOŚĆ SERWISU rozumiana jako sprzężenie zwrotne między serwisem a jego odbiorcą.

77 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Najważniejsze elementy interakcji użytkownika z firmowym serwisem www to: - korzystanie z odnośników (łącz). Podstawą działania stron internetowych jest hipertekstowość, czyli ich wzajemne połączenia umożliwiające użytkownikowi przemieszczanie się w dowolnym kierunku dzięki odnośnikom;

78 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies - możliwość wysłania wiadomości; - wirtualne dyskusje i zbieranie opinii; - narzędzia interaktywne mogą one być cennym uzupełnieniem serwisu firmowego - chodzi tu o różnego rodzaju kalkulatory (np. walutowe), interaktywne formularze (np. prognozy pogody w poszczególnych destynacjach), poradniki bądź przewodniki, czy też konfigurator narzędzie pozwalające na budowę produktu z gotowych elementów które potrafi podać cenę wybranej konfiguracji.

79 Promocja hotelu najskuteczniejsza w Internecie Dla 49% Polaków Internet jest najważniejszym źródłem informacji o hotelach wynika z badania On Board PR i PBS DGA. A w niektórych grupach społecznych (np. wśród Polaków z wyższym wykształceniem) Internet jest wskazywany jako jedno z najważniejszych źródeł informacji aż przez 60% respondentów. Drugim co do ważności źródłem informacji o hotelach są dla Polaków rekomendacje znajomych i przyjaciół (34%). Zaś reklamy, rekomendacje biur podróży czy informacje w przewodnikach są dużo mniej ważne.

80

81

82

83 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies przed dokonaniem rezerwacji, klient spędza na stronie www hotelu ok. 14 minut, nowy klient odwiedza średnio 10 różnych stron hotelowych przed dokonaniem rezerwacji, gość, który rezerwuje usługę na stronie hotelu, przed finalizacją transakcji odwiedza ją blisko 4 razy, 24% klientów, którzy rezerwują nocleg, pierwszy raz usłyszeli o obiekcie od przyjaciela lub członka rodziny, ponad 20% znajduje obiekt na stronach internetowych systemów rezerwacyjnych, jednak rezerwacji dokonuje bezpośrednio na stronach internetowych hotelu,

84 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies 16% klientów dowiaduje się o hotelu, dzięki opiniotwórczym serwisom społecznościowym takim jak np. Tripadvisor, 73% klientów, którzy rezerwują pokój na stronach internetowych hotelu, trafiają do niego za pośrednictwem wyszukiwarki, proces rezerwacji, tj. okres pomiędzy rozpoczęciem poszukiwań do finalizacji na stronach hotelu trwa ponad 6 dni, najczęściej odwiedzane strony w serwisie hotelowym to strona główna, pokoje oraz lokalizacja, ponad 3% rezerwacji jest inicjowanych poprzez marketing.

85 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Strony WWW są wizytówką firmy w Internecie. Bardzo często ich wygląd i funkcjonalność decyduje o tym, czy odwiedzający daną stronę stanie się klientem. Wraz z rozwojem różnych technologii internetowych, zmieniają się także strony WWW. Jednak bardzo często o sukcesie i skuteczności strony decyduje ciekawy pomysł i niestandardowe rozwiązania.

86 Innowacyjność, Oryginalność serwisu, Design, Użyteczność, Estetykę, Content, Multimedia, Interaktywność

87 Laureaci Konkursu Dobra Strona Turystyki 2012 Nagroda w kategorii Strona obiektu noclegowego Hotel Kossak za witrynę Za ładny, estetyczny layout i poprawny design. Jasny i przejrzysty podział na sekcje, co znacznie ułatwia nawigację oraz duże zdjęcia pozwalające z łatwością kupić usługę noclegową oczami. Prosto, klasycznie, czytelnie.

88

89

90

91

92

93

94

95

96

97

98

99

100

101

102

103

104 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies POZYCJONOWANIE

105 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Niezbędnym elementem działań promocyjnych w internecie staje się umiejętne wypromowanie adresu strony WWW. Cel ten może zostać osiągnięty na dwa sposoby: 1. Należy uzupełniać przekazy reklamowe rozpowszechniane w tradycyjnych mediach i innych kanałach o stosowne odwołanie do adresu firmy w Internecie;

106 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies 2. Należy ułatwiać użytkownikom znalezienie adresu WWW w Internecie poprzez skuteczne pozycjonowanie (web positioning) strony internetowej przedsiębiorstwa.

107

108 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Pozycjonowanie (web positioning) można określić jako szereg działań mających na celu zapewnienie wybranej stronie WWW wysokiej pozycji w rankingach wyszukiwarek internetowych. Celem pozycjonowania jest osiągnięcie poprzez adres danego serwisu najwyższego miejsca wśród wyników zwracanych przez wyszukiwarkę użytkownikom poszukujących konkretnej informacji

109 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Proces przygotowania witryny internetowej do jak najlepszego odczytania jej przez wyszukiwarkę i nadania jej jak najlepszej oceny nosi nazwę SEO (Search Engine Optimalization) Proces informowania wyszukiwarek o istnieniu danego serwisu to tzw. SEP (Search Engine Positioning).

110 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies W realizacji pozycjonowania (web positioning) strony internetowej pomocne mogą okazać się: dobór domeny internetowej - dobrze dobrana nazwa domeny zwiększa skuteczność kampanii marketingowej, wzmacnia markę firmy czy produktu, a użytkownikom Internetu pozwala na łatwe dotarcie do witryny przedsiębiorstwa.

111 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies rejestracja witryny internetowej w wyszukiwarkach - polegającą na przekazaniu do wybranej wyszukiwarki informacji o adresie strony internetowej, którą przedsiębiorstwo chce umieścić w indeksie wyszukiwarki.

112 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies znaczniki META stron internetowych - wygenerowanie poprawnego kodu strony, zoptymalizowanego pod kątem konkretnych słów kluczowych i fraz. Istotne znaczenie mają tutaj znaczniki META strony, czyli większość informacji umieszczanych w części nagłówkowej, niewidocznej dla osób oglądających daną stronę w przeglądarce.

113 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies udział w projektach partnerskich prowadzących do wymiany odnośników, a także aktywne szukanie witryn, serwisów tematycznych, portali/wortali, których administratorzy mogliby chcieć umieścić odnośnik do witryny naszej firmy. programy afiljacyjne to specyficzne powiązanie handlowe pomiędzy dwoma partnerami, w którym sprzedawca udostępnia swoje zasoby za pomocą odpowiedniego bannera lub specjalnej aplikacji zainstalowanej na witrynie afilianta.

114 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies MARKETING AFILIACYJNY RECEPTA NA EFEKT ARTYKUŁ DO DOCZYTANIA

115 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies O skuteczności pozycjonowania w wyszukiwarkach świadczą wyniki badań firm konsultingowych: IMT Strategies, informujące, iż 46% pierwszych odwiedzin stron wynika z wyszukiwarek; NPD Group stwierdzające, że web positioning generuje więcej sprzedaży on-line niż wszystkie inne formy promocji.

116 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies GENERACJA NEXT to urodzeni na początku lat 90- tych, dorastający w otoczeniu komputerów i Internetu. Dla nich Internet i Google czy Yahoo to coś oczywistego, wyznacznik. Są niecierpliwi i multitaskowi (robią wiele rzeczy jednocześnie). Nie potrafią żyć poza siecią. Elementem sieci jest wszystko: przyjaciel, firma, sprzedawca, reklama, gra wideo, film, serwis społecznościowy. Oczekują, żądają wręcz, reakcji w czasie rzeczywistym. Najgorszym grzechem Next jest brak odpowiedzi na smsa w ciągu 30 minut czy rozładowanie komórki.

117 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Jeśli czegoś nie można wygooglować to znaczy, że nie istnieje ;-) W 2012 roku w wyszukiwarce Google pojawiło się 1,2 biliona zapytań w 146 najbardziej popularnych językach.

118 Jesteśmy tym, co można o nas wygooglować

119 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies POMIAR RUCHU I AKTYWNOŚCI UŻYTKOWNIKÓW NA STRONACH WWW

120 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Celem wszystkich prowadzonych działań marketingowych jest osiągnięcie wcześniej określonych efektów. Kluczowym problemem pozostaje ustalenie sposobu zmierzenia skuteczności tych przedsięwzięć. Na uwagę zasługuje fakt, że pomiar działań marketingowych w Internecie daje znacznie więcej informacji na temat zachowań klientów aniżeli media tradycyjne. Co więcej informacje te są nie tylko szybciej uzyskiwane i łatwiejsze do zmierzenia, ale również bardziej kompletne i pełne.

121 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Google Analytics (GA) to aplikacja do internetowej analizy serwisów WWW. Z jego wykorzystaniem, dzięki rozmaitym raportom firma może analizować ruch i jego jakość, zwiększać skuteczność podejmowanych działań marketingowych w Internecie, optymalizować swoją stronę internetową i tym samym poprawiać swój wskaźnik ROI (zwrotu z inwestycji/zwrotu zainwestowanych środków).

122 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Google Analytics oferuje szeroki wachlarz możliwości i dużą liczbę informacji, które można wykorzystywać do rozwoju i optymalizacji posiadanej witryny. Dodatkową zaletą jest fakt, że jest to zupełnie darmowe narzędzie do internetowej analityki WWW, rozwijane i udostępniane na bieżąco wszystkim użytkownikom.

123 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Aby uzyskać dostęp do Google Analytics konieczne jest posiadanie konta owego (Gmail) w serwisie Google. Dopiero potem możliwe jest utworzenie własnego konta w GA. Po zakończonym procesie rejestracyjnym udostępniony zostaje kod śledzący, który należy wkleić w kodzie html własnej witryny.

124 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Po poprawnej instalacji kodu narzędzie zaczyna zbierać dane nt. witryny, a zalogowany użytkownik może rozpocząć przeglądanie wygenerowanych raportów (rys.). Użytkownik posiadający uprawnienia do przeglądania może analizować raporty zarówno w formie tabel, wykresów jak i map.

125 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Google Analytics (GA) w badaniu ruchu oraz aktywności użytkowników serwisów internetowych posługuje się następującymi parametrami: Odwiedziny, Bezpośrednie odwiedziny, Odsłony, Odsłony niepowtarzalne, Użytkownicy, Współczynnik odrzuceń, Porzucenia, Cel, Konwersja, Treść.

126

127 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies ODWIEDZINY Parametr ten informuje o częstotliwości pojawiania się Internautów na stronie internetowej w danym okresie czasu. Jeżeli odwiedzający stronę nie będzie na niej aktywny lub opuści ją na okres dłuższy niż pół godziny wówczas kolejna jego wizyta liczona jest jako następne odwiedziny.

128 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies BEZPOŚREDNIE ODWIEDZINY Zakres raportów zgromadzonych w ramach tej sekcji obejmuje informacje nt. pochodzenia ruchu użytkowników, czyli w jaki sposób trafili oni na daną witrynę. Informacje te, przy wykorzystaniu dodatkowych wskaźników pozwalają wytypować najskuteczniejsze źródła dotarcia, formy reklamy itd.

129 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Analiza danych przedstawionych w ramach tej kategorii udziela odpowiedzi czy internauci dotarli do serwisu: znając adres internetowy firmy (odwiedziny bezpośrednie), posługując się wyszukiwarkami np. Google, Bing, Yahoo, wykorzystując witryny odsyłające (internetowe książki telefoniczne, strony partnerskie, strony reklamobiorców) lub linki np. onet.pl, zumi.pl, yellowpages.pl, jelonka.com.

130 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies ODSŁONY Wskaźnik ten informuje ile razy na ekranie użytkownika w ciągu jego odwiedzin pojawiła się dana podstrona. Istotne jest to, że każdorazowe odświeżenie witryny w przeglądarce uznawane jest za odsłonę. Duża ilość odsłon może informować o ciekawej z punktu widzenia użytkowników treści serwisu (zawierającej ważne i przydatne informacje), którzy mogli wielokrotnie powracać na tę stronę.

131 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies ODSŁONY NIEPOWTARZALNE Odsłony niepowtarzalne wskazują w ciągu ilu odwiedzin w zadanym okresie czasu daną stronę wyświetlono choć raz. Przykładowo jeżeli użytkownik w trakcie jednych odwiedzin był 5 razy na zakładce kontakt, wówczas liczba niepowtarzalnych odsłon wynosić będzie 1. Wskaźnik ten uwiarygadnia zainteresowanie daną stroną ponieważ nie zlicza on wielokrotnych odsłon w trakcie jednych odwiedzin.

132 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies UŻYTKOWNICY Parametr przedstawia liczbę osób, które odwiedziły w danym dniu stronę internetową.

133 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Sformułowanie nowi użytkownicy określa liczbę użytkowników, którzy odwiedzili stronę po raz pierwszy. Natomiast powracający użytkownicy to Internauci, którzy już wcześniej pojawili się na stronie internetowej. Pomiar wszystkich wymienionych kategorii odbywa się na podstawie odpowiednich plików cookie zapisujących się w przeglądarce internetowej danego komputera. Jeżeli zatem użytkownik wyczyści pliki cookie w swojej przeglądarce, wchodząc ponownie na witrynę będzie liczony jako nowy użytkownik.

134 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Parametr UŻYTKOWNICY pozwala uzyskać szczegółowe odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące użytkowników kim są, jaka jest ilość i jakość ich odwiedzin oraz jakim sprzętem i oprogramowaniem się posługują na co dzień.

135 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Informacje te gromadzone są w następujących pozycjach: - pochodzenia odwiedzających podając kontynent, kraj i miasto skąd pochodzą odwiedziny dzięki czemu firma może m.in. odkrywać nowe rynki docelowe, rozwijać swoją stronę i ofertę w kierunku tych klientów. Ciekawym rozwiązaniem jest wizualizacja odwiedzin nie tylko w formie tabeli i wykresów lecz również na mapie świata (rys.).

136

137 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies - języków jakimi posługują się użytkownicy. Dzięki tej informacji wiadomym jest czy witryna powinna posiadać wersje językowe i które z nich cieszą się największą popularnością. Może okazać się bowiem, że dodatkowe tłumaczenie strony na język Hiszpański może mocno podnieść sprzedaż, co nie dzieje się w przypadku innego języka i dlatego nie warto go dalej utrzymywać i rozwijać.

138 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies - portfela użytkowników witryny oraz ich zachowań dane dotyczące: odwiedzin, odsłon, średniej liczby odsłon, średniego czasu spędzonego na witrynie, wskaźnika odrzuceń, lojalności użytkowników, czasu od poprzednich odwiedzin, głębokości i długości odwiedzin. Dzięki tym informacjom wiadomo, czy użytkownicy lubią przebywać na witrynie czy wchodzą na nią tylko w celu uzyskania konkretnych informacji, czy też zawitali na niej przez pomyłkę.

139 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Sekcja Użytkownicy dostarcza również bogatych informacji technicznych dotyczących sprzętu (zarówno komputery jak i telefony komórkowe) jaki wykorzystywali odwiedzający firmową witrynę, np. wykorzystywane przeglądarki, systemy operacyjne i ich wersje, kolorystyki i rozdzielczości ekranów, wersji Flash i Java, nazwy operatorów, dostawców internetowych użytkowników, szybkość łączy. Informacje te bez wątpienia są bardzo cenne w przypadku technicznego rozwoju strony internetowej i jej interaktywności, tj. wykorzystywanych na niej modułów, filmów, muzyki etc.

140 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies WSPÓŁCZYNNIK ODRZUCEŃ Wskaźnik ten informuje jaki procent użytkowników po wejściu na daną stronę internetową (stronę wejściową) opuszcza ją po jej zobaczeniu. Wysoki współczynnik może oznaczać, że internauci trafiają na witrynę przez pomyłkę np. zapytanie odpowiada słowu kluczowemu/słowom kluczowym na stronie, ale witryna nie jest właściwym miejscem docelowym.

141 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies PORZUCENIA To wartość wyświetlana podczas analizy treści stron internetowych, która informuje jaki procent odwiedzających witrynę zrezygnował z jej dalszego przeglądania na danej stronie. Innymi słowy ile razy dana strona była ostatnią stroną, którą widział użytkownik / ile razy stała się ona stroną wyjścia z witryny.

142 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies CEL Mianem celu określa się efekt, który firma planuje osiągnąć poprzez stronę internetową. Celem w Google Analytics może być: strona docelowa, czas spędzony na witrynie (np. minimum 2 minuty) lub liczba odwiedzonych stron w trakcie jednych odwiedzin (strony/odwiedziny).

143 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies KONWERSJA Konwersja oznacza zrealizowanie założonego celu. Miara ta na podstawie zgromadzonych informacji informuje ile razy cel został osiągnięty. Współczynnik konwersji z kolei wyraża procentowo ilość osiągniętych konwersji. Wysoki współczynnik konwersji pokazuje, że strona spełnia postawione przed nią oczekiwania, a wszelkie podejmowane działania zmierzają do osiągnięcia celu.

144 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies TREŚĆ W zakładce Treść gromadzone są informacje nt. witryny internetowej firmy pod względem najchętniej poszukiwanych i czytanych przez użytkowników informacji i treści. Skuteczność mierzona może być pod względem zawartości merytorycznej (najlepsza treść) lub według najlepszego tytułu (treść wg tytułu). Analiza obu tych elementów pozwala tworzyć lepsze nagłówki artykułów i konstruować ciekawą treść na wszystkich podstronach serwisu.

145 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Jednak najbardziej absorbującą funkcją GA jest śledzenie zachowań Internautów bezpośrednio na stronie internetowej, dzięki czemu właściciel serwisu może sobie lepiej uzmysłowić jaką ścieżką podążał potencjalny klient i co widział na stronie (rys.).

146

147 Krzysztof Winnik 7 GRZECHÓW SPRZEDAŻY W INTERNECIE ARTYKUŁ DO DOCZYTANIA

148 Przykład zintegrowanej kampanii promocyjnej z wykorzystaniem strony internetowej Klucz do innej rzeczywistości Film Koralina i tajemnicze drzwi (Film oparty jest na książce Neila Gaimana pod tym samym tytułem, a reżyserem obrazu jest Henry Selick. Premierę światową miał w 6 lutego 2009, a do polskich kin wszedł w marcu 2009).

149

150 Analizowana kampania promocyjna była jednym z najbardziej udanych przykładów zintegrowanej kampanii promocyjnej. Jeszcze przed pierwszym pokazem filmu stronę internetową Coraline.com odwiedziło ponad 800 tys. osób, a w pierwszym tygodniu obecności obrazu na ekranach obejrzało go 16,5 mln widzów.

151 Najbardziej oczywistymi odbiorcami filmu były dzieci znające wcześniej książkę o Koralinie, jednak autorzy kampanii uznali, że ma on o wiele większy potencjał. Aby więc dotrzeć do szerszego kręgu odbiorców niż ośmioletni miłośnicy prozy Gaimana, premierę filmu poprzedzono kilkumiesięczną, zintegrowaną kampanią promocyjną, składającą się z trzech etapów.

152 Autorzy akcji promocyjnej nie ograniczyli się do jednej formy przekazu, lecz wykorzystali wiele zróżnicowanych kanałów komunikacji.

153 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies ETAP 1 wybrano 51 osób (fanów animacji, Gaimana, Selicka), którym wysłano skrzynki z przedmiotami związanymi z treścią filmu. Wszystkie pudełka, tworzone z myślą o każdym konkretnym odbiorcy, zawierały kod umożliwiający wyłączny dostęp do krótkiego filmiku znajdującego się na stronie filmu, Coraline.com.

154 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Wiele osób spośród tych, które otrzymały przesyłkę, dzieliło się wieścią o niespodziewanym prezencie na blogach czy portalach społecznościowych: Wczoraj był dla mnie magiczny dzień (...) Gdy rano przyniosłem paczkę z poczty, okazało się, że jest w niej duża, ręcznie robiona skrzynia z namalowaną na żółto literą C (od Coraline) opowiadał Rio McCarthy w swoim wpisie na portalu poświęconym kolekcjonowaniu zabawek. W skrzynce był klucz z kodem, lalka przestawiająca Koralinę oraz list od twórców filmu.

155

156

157 Muszę powiedzieć, że czuję się zaszczycony tym niesamowitym prezentem. Jestem wielkim fanem»koraliny«i prozy Gaimana, a teraz nie mogę doczekać się na film! kończył swój wpis Rio. Podobnych entuzjastycznych reakcji było wiele, a przed premierą stronę www filmu odwiedziło blisko 850 tysięcy osób!

158 ETAP 2 W drugiej fazie kampanii starano się wzbudzić masowe zaciekawienie filmem, a jednocześnie zachować nastrój tajemniczości. W tym celu wyprodukowano tysiące kluczy uniwersalnych (ang. skeleton keys), na których umieszczono napis Coraline.com. Klucze pozostawiano w różnych miejscach wielkich metropolii w Stanach Zjednoczonych. Każdy, kto znalazł klucz i odwiedził stronę, był nagradzany pokazem filmiku przedstawiającego technikę tworzenia Koraliny.

159

160 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies ETAP 3. Ostatnia część akcji trwała już po premierze filmu i miała na celu dotarcie do jak największej liczby odbiorców. Składały się na nią: - interaktywne witryny sklepowe, - dziwaczne nadmuchiwane postacie, które krążyły wieczorami po nowojorskich chodnikach, - strona internetowa, na której za pomocą komputerowej myszki można zwiedzać świat Koraliny.

161

162

163

164

165

166 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Kulminacyjnym punktem kampanii było wyemitowanie: trailerów, bannerów internetowych, oryginalnych materiałów w sieci i telewizjach kablowych.

167

168

169 Internet w polityce promocyjnej Serwis internetowy Pozycjonowanie GA E- promocja Case studies Co Państwa zdaniem sprawiło, że kampania promocyjna filmu Koralina i tajemnicze drzwi okazała się tak skuteczna?

170 Dziękuję za uwagę

171 18 maja 2013 r. Prezentacje zaliczeniowe

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Katedra Marketingu i Zarządzania Gospodarką Turystyczną

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Katedra Marketingu i Zarządzania Gospodarką Turystyczną Ćwiczenia z Podstaw Marketingu III rok studia niestacjonarne I stopnia na kierunku Zarządzanie Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Katedra Marketingu i Zarządzania

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Katedra Marketingu i Zarządzania Gospodarką Turystyczną

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Katedra Marketingu i Zarządzania Gospodarką Turystyczną Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Katedra Marketingu i Zarządzania Gospodarką Turystyczną dr Izabela Michalska-Dudek MARKETING Program zajęć Konsultacje: piątki

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Katedra Marketingu i Zarządzania Gospodarką Turystyczną

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Katedra Marketingu i Zarządzania Gospodarką Turystyczną Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Katedra Marketingu i Zarządzania Gospodarką Turystyczną dr Izabela Michalska-Dudek PODSTAWY MARKETINGU Program zajęć Konsultacje:

Bardziej szczegółowo

MARKETING W INTERNECIE WYKORZYSTANIE SERWISÓW INTERNETOWYCH

MARKETING W INTERNECIE WYKORZYSTANIE SERWISÓW INTERNETOWYCH Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii, Zarządzani i Turystyki Katedra Marketingu i Zarządzania Gospodarką Turystyczną MARKETING W INTERNECIE WYKORZYSTANIE SERWISÓW INTERNETOWYCH Wykład

Bardziej szczegółowo

Sposoby analizy i interpretacji statystyk strony WWW.

Sposoby analizy i interpretacji statystyk strony WWW. Sposoby analizy i interpretacji statystyk strony WWW. Jak oceniać sprzedaŝ przez WWW? Grzegorz Skiera, Łukasz PraŜmowski grzegorz.skiera@cyberstudio.pl lukasz.prazmowski@cyberstudio.pl O czym powiemy?

Bardziej szczegółowo

MARKETING W INTERNECIE WYKORZYSTANIE SERWISÓW INTERNETOWYCH

MARKETING W INTERNECIE WYKORZYSTANIE SERWISÓW INTERNETOWYCH Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii, Zarządzani i Turystyki Katedra Marketingu i Zarządzania Gospodarką Turystyczną MARKETING W INTERNECIE WYKORZYSTANIE SERWISÓW INTERNETOWYCH Wykład

Bardziej szczegółowo

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii, Zarządzani i Turystyki Katedra Marketingu i Zarządzania Gospodarką Turystyczną

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii, Zarządzani i Turystyki Katedra Marketingu i Zarządzania Gospodarką Turystyczną Ćwiczenia z Podstaw Marketingu III rok studia niestacjonarne I stopnia na kierunku Zarządzanie Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii, Zarządzani i Turystyki Katedra Marketingu i Zarządzania

Bardziej szczegółowo

Oferta dla na autorską akcję Commerce PRO, czyli kompleksowe działania polegające na wsparciu sprzedaży przy wykorzystaniu Search Engine Marketing

Oferta dla na autorską akcję Commerce PRO, czyli kompleksowe działania polegające na wsparciu sprzedaży przy wykorzystaniu Search Engine Marketing Oferta dla na autorską akcję Commerce PRO, czyli kompleksowe działania polegające na wsparciu sprzedaży przy wykorzystaniu Search Engine Marketing // Search Engine Marketing Commerce PRO to autorskie rozwiązanie

Bardziej szczegółowo

MARKETING W INTERNECIE WYKORZYSTANIE SERWISÓW INTERNETOWYCH

MARKETING W INTERNECIE WYKORZYSTANIE SERWISÓW INTERNETOWYCH Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Katedra Marketingu i Zarządzania Gospodarką Turystyczną Dr Izabela Michalska-Dudek MARKETING W INTERNECIE WYKORZYSTANIE SERWISÓW

Bardziej szczegółowo

INTERNET - NOWOCZESNY MARKETING

INTERNET - NOWOCZESNY MARKETING STRONA INTERNETOWA TO JUŻ ZBYT MAŁO! INTERNET ROZWIJA SIĘ Z KAŻDYM DNIEM MÓWIMY JUŻ O: SEM Search Engine Marketing, czyli wszystko co wiąże się z marketingiem internetowym w wyszukiwarkach. SEM jest słowem

Bardziej szczegółowo

Oferta prowadzenia działań reklamowych w Internecie

Oferta prowadzenia działań reklamowych w Internecie Oferta prowadzenia działań reklamowych w Internecie 1. Dlaczego reklama w Internecie cieszy się powodzeniem? W Polsce jest ponad 17 milionów Internautów; Przeciętny Internauta spędza w sieci ponad 50 godzin

Bardziej szczegółowo

SMO MEDIA I KANAŁY SPOŁECZNOŚCIOWE. Bydgoszcz, dnia..2014 r. Usługodawca

SMO MEDIA I KANAŁY SPOŁECZNOŚCIOWE. Bydgoszcz, dnia..2014 r. Usługodawca Bydgoszcz, dnia..2014 r. SMO MEDIA I KANAŁY SPOŁECZNOŚCIOWE Usługodawca Talem Technologies Sp. z o.o. ul. Cieszkowskiego 22/1; 85-052 Bydgoszcz Tel. 52 366 70 73; Infolinia: 801 080 238 NIP: 967-12-41-356;

Bardziej szczegółowo

NOWE TRENDY REKLAMY ONLINE. - Allbiz Międzynarodowe Centrum E-commerce

NOWE TRENDY REKLAMY ONLINE. - Allbiz Międzynarodowe Centrum E-commerce NOWE TRENDY REKLAMY ONLINE - Allbiz Międzynarodowe Centrum E-commerce PODZIAŁ PREZENTACJI: 1 Potencjał sieci Internet dla rozwoju biznesu. 2 Aktualne sposoby przyciągania klientów przy użyciu globalnej

Bardziej szczegółowo

maciaszczyk interaktywny wzbudzamy e-mocje

maciaszczyk interaktywny wzbudzamy e-mocje maciaszczyk interaktywny wzbudzamy e-mocje Nie chcemy, żeby ludzie Cię zobaczyli. Chcemy, żeby Cię zapamiętali. Jak zbudujemy Twój wizerunek w Internecie? Kompleksowa oferta działań interactive obejmuje

Bardziej szczegółowo

Narzędzia do analizy działań marketingowych w internecie: Google Analytics & Webmaster Tools, analityka social media

Narzędzia do analizy działań marketingowych w internecie: Google Analytics & Webmaster Tools, analityka social media 2012 Narzędzia do analizy działań marketingowych w internecie: Google Analytics & Webmaster Tools, analityka social media Maciej Jankowski Fundacja Rozwoju Branży Internetowej Netcamp Mierzenie skuteczności

Bardziej szczegółowo

Magda Puchała Marcin Sugak Jerzy Zimowski. e-marketing / marketing elektroniczny /

Magda Puchała Marcin Sugak Jerzy Zimowski. e-marketing / marketing elektroniczny / Pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach internetowych emarketing e-marketing / marketing elektroniczny / Wykorzystywanie Internetu w celu promocji produktów lub usług firmy; marketing on-line. e-marketing

Bardziej szczegółowo

Oferta reklamowa w serwisach Grupy Marketingowej TAI

Oferta reklamowa w serwisach Grupy Marketingowej TAI Oferta reklamowa w serwisach Grupy Marketingowej TAI Targetmarketing.pl to serwis, w którym w prosty i szybki sposób można kupić marketingową bazę danych, stworzyć własną kampanię e-mailingową oraz pozyskać

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Marketing internetowy

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Marketing internetowy Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Marketing internetowy Dr Leszek Gracz Uniwersytet Szczeciński 25 marca 2015 r. EKONOMICZNY UNIWERSYTET DZIECIĘCY WWW.UNIWERSYTET-DZIECIECY.PL O czym dzisiaj będziemy mówić

Bardziej szczegółowo

Tomasz Karwatka Janmedia Interactive tkarwatka@janmedia.pl www.janmedia.pl. ecommerce w czym tkwi siła naszych rozwiązań

Tomasz Karwatka Janmedia Interactive tkarwatka@janmedia.pl www.janmedia.pl. ecommerce w czym tkwi siła naszych rozwiązań Tomasz Karwatka Janmedia Interactive tkarwatka@janmedia.pl www.janmedia.pl ecommerce w czym tkwi siła naszych rozwiązań Janmedia Interactive : eksperci ecommerce Janmedia Interactive posiada autorski system

Bardziej szczegółowo

Analiza internetowa czyli Internet jako hurtownia danych

Analiza internetowa czyli Internet jako hurtownia danych Analiza internetowa czyli Internet jako hurtownia danych Agenda 1. Hurtownie danych, eksploracja danych i OLAP 3. Internet 5. Analiza Internetowa 7. Google Analytics 9. Podsumowanie Hurtownie danych (definicja)

Bardziej szczegółowo

Google Analytics - Wstęp

Google Analytics - Wstęp Google Analytics Google Analytics - Wstęp Google Analytics to narzędzie do analityki internetowej, udostępnione przez firmę Google w listopadzie 2005,które umożliwia właścicielom witryn zebrać informacje

Bardziej szczegółowo

Narzędzia Google optymalizują aplikacje internetowe

Narzędzia Google optymalizują aplikacje internetowe Narzędzia Google optymalizują aplikacje internetowe Dla SPIN Radoslaw Smilgin Agenda 1. Web Analytics analiza internetowa 2. Testowanie wg. Google 4. Google Analytics 5. Google Webmaster 6. Google Website

Bardziej szczegółowo

Sieć reklamowa Google

Sieć reklamowa Google Sieć owa Google. Reklama display - bannerowa. www.marketing-it.pl Program. Dlaczego warto ować się online? jest sieć owa Goggle? Proces kupowania Jakie są zalety sieci owej Google? Wybieranie odpowiednich

Bardziej szczegółowo

Poradnik SEO. Ilu z nich szuka Twojego produktu? Jak skutecznie to wykorzystać?

Poradnik SEO. Ilu z nich szuka Twojego produktu? Jak skutecznie to wykorzystać? Poradnik SEO Poradnik SEO Internet to najszybciej rozwijające się medium. W Polsce jest już 15 mln użytkowników, ponad 90% z nich używa wyszukiwarki Google. Dziennie użytkownicy zadają ponad 130 milionów

Bardziej szczegółowo

Pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach internetowych. Szansa dla małych i średnich firm na konkurowanie z największymi

Pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach internetowych. Szansa dla małych i średnich firm na konkurowanie z największymi Pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach internetowych Szansa dla małych i średnich firm na konkurowanie z największymi Podstawowe informacje na temat pozycjonowania Według badań Search Engine Watch 81% internautów

Bardziej szczegółowo

Słowniczek analityki internetowej

Słowniczek analityki internetowej Słowniczek analityki internetowej Analityka internetowa zespół działań polegających na gromadzeniu i analizowaniu danych tworzonych w wyniku aktywności użytkowników witryn lub aplikacji mobilnych, które

Bardziej szczegółowo

- google.pl (dla serwisów polskich) - google.com (dla witryn i fraz obcojęzycznych)

- google.pl (dla serwisów polskich) - google.com (dla witryn i fraz obcojęzycznych) Pozycjonowanie stron to najpopularniejsza obecnie metoda promocji serwisów www w Internecie. Obejmuje szereg działań dokonywanych wobec określonej strony internetowej. Prowadzą one do tego, aby po wpisaniu

Bardziej szczegółowo

Oferta kompleksowej realizacji strony internetowej

Oferta kompleksowej realizacji strony internetowej Oferta kompleksowej realizacji strony internetowej Szanowni Państwo Dziękujemy za zainteresowanie ofertą naszej firmy. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w kompleksowym projektowaniu stron internetowych.

Bardziej szczegółowo

INNOWACJE NA CELOWNIKU

INNOWACJE NA CELOWNIKU INNOWACJE NA CELOWNIKU 1 Kim jesteśmy? - Istniejemy na rynku od 2005 roku - Pracujemy w gronie 15 specjalistów wysokiej klasy - w 2009 pomyślnie przeszliśmy audyt technologiczny, otrzymując opinię firma

Bardziej szczegółowo

Platforma Content Marketingowa. Buduj oglądalność i pozyskuj wartościowe prospekty biznesowe. Dla szybszego rozwoju Twojego biznesu

Platforma Content Marketingowa. Buduj oglądalność i pozyskuj wartościowe prospekty biznesowe. Dla szybszego rozwoju Twojego biznesu Platforma Content Marketingowa Buduj oglądalność i pozyskuj wartościowe prospekty biznesowe Dla szybszego rozwoju Twojego biznesu Dlaczego Content Marketing? Główna różnica pomiędzy tradycyjnymi akcjami

Bardziej szczegółowo

Internet PR w praktyce Urszula Kandefer Łukasz Zawadowski Internet + PR = Internet PR Znaczenie Internetu do kreowania wizerunku Internet podstawowe źródło informacji Wzrost znaczenia internetu rozwój

Bardziej szczegółowo

Kim jesteśmy, co oferujemy?

Kim jesteśmy, co oferujemy? Kim jesteśmy, co oferujemy? Dual system to firma zajmująca się szeroko rozumianą reklamą oraz marketingiem. Wykonujemy materiały reklamowe zarówno w klasycznej formie drukowanej (np.: wizytówki, ulotki,

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Na czym polega marketing w internecie? dr Marcin Szplit Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa w Kielcach 24 paździenika 2012 r. Marketing: proces wymiany dóbr i wartości w celu

Bardziej szczegółowo

Pakiety podstawowe. Cena: 8750 zł netto

Pakiety podstawowe. Cena: 8750 zł netto Serdecznie dziękujemy za zainteresowanie naszą firmą. Powstaliśmy z połączenia wielu doświadczeń zdobytych w różnych dziedzinach marketingu, informatyki oraz finansów, co sprawia, że potrafimy dopasować

Bardziej szczegółowo

Brief do projektu serwisu www Krok po kroku

Brief do projektu serwisu www Krok po kroku Brief do projektu serwisu www Krok po kroku Wszystkie zebrane tutaj pytania pomogą nam lepiej zrozumieć twoje oczekiwania oraz charakter branży. Dzięki informacjom które nam przekażesz zaproponujemy ofertę

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek najlepsza inwestycja E-MARKETING

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Człowiek najlepsza inwestycja E-MARKETING E-MARKETING Skuteczny marketing = skuteczna sprzedaż. Nasi klienci coraz więcej czasu spędzają w internecie i to tu szukają produktów i usług. Siła oddziaływania informacji umieszczonej w sieci jest ogromna.

Bardziej szczegółowo

Co to jest pozycjonowanie stron internetowych? Dlaczego warto pozycjonować strony internetowe?

Co to jest pozycjonowanie stron internetowych? Dlaczego warto pozycjonować strony internetowe? Co to jest pozycjonowanie stron internetowych? Pozycjonowanie to wszelkie działania mające na celu podniesienie pozycji strony internetowej, na określone słowa kluczowe, w wyszukiwarce Google. Dlaczego

Bardziej szczegółowo

KOMPLEKSOWA OPIEKA NAD STRONĄ WWW.SKORYTAPICERSKIE.PL REKLAMA STRONY: Pozycjonowanie do 50 słów kluczowych Promocja w Google i Bing Linki sponsorowane Google AdWords Reklamy graficzne oraz Remarketing

Bardziej szczegółowo

Oferta reklamowa 2015

Oferta reklamowa 2015 Oferta reklamowa 2015 Nr 1 w Polsce Biuranet.pl jest największym portalem o tematyce nieruchomości komercyjnych w Polsce. Działąjący już od 2006, systematycznie rozwijany, od lat pomaga w wynajęciu wolnej

Bardziej szczegółowo

Czym jest sportoryko?

Czym jest sportoryko? Czym jest sportoryko? Jest unikalnym portalem społeczno-informacyjnym skupiającym osoby pasjonujące się podróżami, sportami ekstremalnymi jednym słowem aktywnym życiem. System rezerwacyjny Oddajemy do

Bardziej szczegółowo

Odkryj w danych to, co najważniejsze

Odkryj w danych to, co najważniejsze Odkryj w danych to, co najważniejsze W erze data lake ów posiadanie bazy danych jest absolutnym minimum dla efektywnego prowadzenia biznesu, szczególnie w Sieci. Każda dobrze zarządzana, nowo utworzona

Bardziej szczegółowo

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy Marketing: relacje z klientami Istota dr hab. Justyna Światowiec Szczepańska Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu 21 marca 2013 r. EKONOMICZNY UNIWERSYTET DZIECIĘCY WWW.UNIWERSYTET-DZIECIECY.PL

Bardziej szczegółowo

Oferta reklamowa 2012

Oferta reklamowa 2012 Oferta reklamowa 2012 To jedna z najlepszych stron internetowych o tematyce Franczyzy w sieci. Portalfranczyza.pl jest portalem internetowym przedstawiającym system franczyzy w Polsce. Działąjący już od

Bardziej szczegółowo

Oferta reklamowa 2013

Oferta reklamowa 2013 Oferta reklamowa 2013 To jedna z najlepszych stron internetowych o tematyce Franczyzy w sieci. Portalfranczyza.pl jest portalem internetowym przedstawiającym system franczyzy w Polsce. Działąjący już od

Bardziej szczegółowo

Biurowce. Jak się promujemy? Czym jest portal e-biurowce? Jak się zareklamować? PAKIET ZŁOTY PAKIET SREBRNY. www.e-biurowce.pl

Biurowce. Jak się promujemy? Czym jest portal e-biurowce? Jak się zareklamować? PAKIET ZŁOTY PAKIET SREBRNY. www.e-biurowce.pl Czym jest portal e-biurowce? Portal e-biurowce umożliwia wizerunkową i merytoryczną reklamę Państwa biurowca. Dzięki zestawieniu wszystkich materiałów tekstowych i graficznych, potencjalny najemca ma w

Bardziej szczegółowo

prezentuje działania na platformie

prezentuje działania na platformie prezentuje działania na platformie Obecność na - korzyści Obecność na YouTube - korzyści O co chodzi? Ile razy zastanawialiście się Państwo jak skutecznie komunikować się z odbiorcami? Ile razy narzekaliście

Bardziej szczegółowo

OFERTA PERFORMANCE MARKETINGU. KERRIS performance - Efektywność ponad wszystko

OFERTA PERFORMANCE MARKETINGU. KERRIS performance - Efektywność ponad wszystko OFERTA PERFORMANCE MARKETINGU KERRIS performance - Efektywność ponad wszystko O nas 2 1 2 Efektywność ponad W skrócie: wszystko Nie uznajemy kompromisów i nie zadowalamy się średnimi wynikami. Naszym celem

Bardziej szczegółowo

Handel internetowy w Polsce w dużym skrócie

Handel internetowy w Polsce w dużym skrócie Handel internetowy w Polsce w dużym skrócie Celem stworzenia dokumentu było, przedstawienie danych o rynku internetowym w Polsce firmom branży odzieżowej. Zagadnienia: Rynek internetowy w Polsce Co robimy,

Bardziej szczegółowo

1. Rodzaj przetwarzanych danych / linki do witryn zewnętrznych

1. Rodzaj przetwarzanych danych / linki do witryn zewnętrznych Niniejsza witryna jest obsługiwana przez firmę SANDA Sp. z o.o. i jest zlokalizowana na serwerze stanowiącym własność Domotel Sp. z o.o. z siedzibą w Koluszki. Wszystkie podstrony (mikrowitryny) obsługiwane

Bardziej szczegółowo

NARZĘDZIA PROMOCJI INTERNETOWEJ

NARZĘDZIA PROMOCJI INTERNETOWEJ Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Katedra Marketingu i Zarządzania Gospodarką Turystyczną Dr Izabela Michalska-Dudek E-TURYSTYKA NARZĘDZIA PROMOCJI INTERNETOWEJ

Bardziej szczegółowo

Konsystem, Friedrich-Ebert-Str. 20, 15234 Frankfurt

Konsystem, Friedrich-Ebert-Str. 20, 15234 Frankfurt Dochodowy e-biznes czyli jak zaistnieć i zarabiać w sieci Anna Konopa Spis treści Czy warto zaistnieć w sieci? (internauci w Polsce) Jak zaistnieć w sieci? Jak rozpocząć działalność w sieci? Plan działania

Bardziej szczegółowo

Poniżej przedstawiamy kilka wybranych realizacji dotyczących stron i sklepów internetowych.

Poniżej przedstawiamy kilka wybranych realizacji dotyczących stron i sklepów internetowych. NASZE PORTFOLIO Dziękujemy za zainteresowanie ofertą Nice IT. Poniżej przedstawiamy kilka wybranych realizacji dotyczących stron i sklepów internetowych. OD A DO Z. Naszym celem jest dostarczyć Państwu

Bardziej szczegółowo

Wprowadzenie do reklamy w wyszukiwarkach

Wprowadzenie do reklamy w wyszukiwarkach Wprowadzenie do reklamy w wyszukiwarkach Interruption marketing Permission Marketing Reklama a użytkownik internetu 5 tys. przekazów reklamowych dziennie na osobę (badanie DoubleClick). Człowiek buduje

Bardziej szczegółowo

Czym jest. Inbound Marketing?

Czym jest. Inbound Marketing? Czym jest Inbound Marketing? Co to jest Inbound Marketing? Inbound Marketing to skuteczny marketing internetowy służący do promocji biznesu i marki za pośrednictwem Internetu. Jest to strategia marketingowa

Bardziej szczegółowo

omnia.pl, ul. Kraszewskiego 62A, 37-500 Jarosław, tel. +48 16 621 58 10 www.omnia.pl kontakt@omnia.pl

omnia.pl, ul. Kraszewskiego 62A, 37-500 Jarosław, tel. +48 16 621 58 10 www.omnia.pl kontakt@omnia.pl .firma Dostarczamy profesjonalne usługi oparte o nowoczesne technologie internetowe Na wstępie Wszystko dla naszych Klientów Jesteśmy świadomi, że strona internetowa to niezastąpione źródło informacji,

Bardziej szczegółowo

PLANERGIA CO TO JEST?

PLANERGIA CO TO JEST? PLANERGIA CO TO JEST? www.planergia.pl Czym jest Planergia? Planergia to ogólnopolski portal poświęcony tematyce budownictwa energooszczędnego, odnawialnych źródeł energii oraz zrównoważonego rozwoju.

Bardziej szczegółowo

Skuteczne sposoby budowania ruchu w oparciu o SEM/SEO. - Karol Wnukiewicz

Skuteczne sposoby budowania ruchu w oparciu o SEM/SEO. - Karol Wnukiewicz Skuteczne sposoby budowania ruchu w oparciu o SEM/SEO - Karol Wnukiewicz Pino Brunch - 26 marca 2009 Agenda Wstęp SEM a SEO Strategie i założenia Wybór słów kluczowych Techniczne aspekty budowy strony

Bardziej szczegółowo

System EssentioCMS. Korzyści z zastosowania EssentioCMS

System EssentioCMS. Korzyści z zastosowania EssentioCMS e-mail: info@essentio.pl System EssentioCMS Profesjonalna strona internetowa stanowi nieocenione źródło informacji o firmie, jej usługach oraz produktach. Jest najnowocześniejszym medium pozyskiwania nowych

Bardziej szczegółowo

Poniżej pozwolimy sobie przedstawić argumenty przemawiające za tym, że warto zainwestować w reklamę w portalu budnet.pl

Poniżej pozwolimy sobie przedstawić argumenty przemawiające za tym, że warto zainwestować w reklamę w portalu budnet.pl Szanowni Państwo, Poniżej pozwolimy sobie przedstawić argumenty przemawiające za tym, że warto zainwestować w reklamę w portalu budnet.pl Portal budnet.pl jest tematycznym serwisem informacyjnym, skierowanym

Bardziej szczegółowo

Oferta reklamowa portalu internetowego Konstancina-Jeziorny

Oferta reklamowa portalu internetowego Konstancina-Jeziorny Oferta reklamowa portalu internetowego Konstancina-Jeziorny Prezentujemy Państwu ofertę reklamową portalu internetowego mieszkańców Konstancina- Jeziorny. Oferta na 2015 rok uwzględnia atrakcyjne i skuteczne

Bardziej szczegółowo

Zacznij zarabiać z programem partnerskim iparts.pl!

Zacznij zarabiać z programem partnerskim iparts.pl! Zacznij zarabiać z programem partnerskim iparts.pl! Dołącz do Programu Partnerskiego iparts.pl! Polecaj sklep internetowy iparts.pl swoim klientom i zarabiaj na ich transakcjach! iparts Program Partnerski

Bardziej szczegółowo

netsprint Firma i produkty artur.banach@netsprint.eu 1

netsprint Firma i produkty artur.banach@netsprint.eu 1 netsprint Firma i produkty artur.banach@netsprint.eu 1 Oferta artur.banach@netsprint.eu 2 Sieć kontekstowo-behawioralna Adkontekst największa polska sieć reklamy kontekstowej umożliwiająca emisję reklam

Bardziej szczegółowo

Dobra pozycja w Google? Dlaczego warto nam zaufać?

Dobra pozycja w Google? Dlaczego warto nam zaufać? Pozycja w Google to główny czynnik wpływający na popularność Twojej strony internetowej WWW. Dzięki wysokim pozycjom w wyszukiwarkach strona zyskuje coraz więcej unikalnych odwiedzin, a co za tym idzie,

Bardziej szczegółowo

Dotarcie do atrakcyjnej grupy adresatów, posiadających realną siłę nabywczą. Oferta dedykowana i formaty dopasowane do potrzeb

Dotarcie do atrakcyjnej grupy adresatów, posiadających realną siłę nabywczą. Oferta dedykowana i formaty dopasowane do potrzeb Dotarcie do atrakcyjnej grupy adresatów, posiadających realną siłę nabywczą Oferta dedykowana i formaty dopasowane do potrzeb Efekt synergii nasze pozycjonowanie, m.in. obecność w Google News i serwisie

Bardziej szczegółowo

Podstawy Marketingu. Marketing zagadnienia wstępne

Podstawy Marketingu. Marketing zagadnienia wstępne Podstawy Marketingu Marketing zagadnienia wstępne Definicje marketingu: Marketing to zyskowne zaspokajanie potrzeb konsumentów /Kotler 1994/. Marketing to kombinacja czynników, które należy brać pod uwagę

Bardziej szczegółowo

Jak się promujemy? Jak się zareklamować? Oferujemy Klientom 2 Pakiety Reklamowe: PAKIET WIZERUNKOWY

Jak się promujemy? Jak się zareklamować? Oferujemy Klientom 2 Pakiety Reklamowe: PAKIET WIZERUNKOWY Czym jest portal e-biurowce? Portal e-biurowce oferuje między innymi reklamę firmom, których działalność związana jest z: budową, aranżacją i zarządzaniem inwestycjami biurowymi. Dzięki współpracy z nami,

Bardziej szczegółowo

Marketing w wyszukiwarkach, wyniki organiczne i sponsorowane

Marketing w wyszukiwarkach, wyniki organiczne i sponsorowane Marketing w wyszukiwarkach, wyniki organiczne i sponsorowane 1 Strona wyników wyszukiwania (SERP) Strona wyników wyszukiwania to dwa obszary: PPC i SEO. Tworzą one jeden ekosystem i są współzależne, mimo,

Bardziej szczegółowo

Prezentacja usług. Informacja Komunikacja Dystrybucja - Sprzedaż

Prezentacja usług. Informacja Komunikacja Dystrybucja - Sprzedaż Prezentacja usług Informacja Komunikacja Dystrybucja - Sprzedaż Twórcy firmy 7 lat doświadczenia w zakresie e-commerce Zarządzanie i tworzenie sukcesów największej polskiej apteki internetowej Domzdrowia.pl

Bardziej szczegółowo

netsprint Oferta 360 stopni artur.banach@netsprint.eu 1

netsprint Oferta 360 stopni artur.banach@netsprint.eu 1 netsprint Oferta 360 stopni artur.banach@netsprint.eu 1 Gdzie jesteśmy Polska (Adkontekst.pl & 6 innych sieci) Ukraina (Adpower.com.ua) Dania (Openadex.com) Litwa, Łotwa (Textads) Norwegia (Adpower) Bułgaria,

Bardziej szczegółowo

Tomasz Bonek Marta Smaga Spółka z o.o. dla Dolnośląskiej Izby Gospodarczej. Szkolenie. Jak zarabiać w internecie? Przenieś swój biznes do sieci!

Tomasz Bonek Marta Smaga Spółka z o.o. dla Dolnośląskiej Izby Gospodarczej. Szkolenie. Jak zarabiać w internecie? Przenieś swój biznes do sieci! Tomasz Bonek Marta Smaga Spółka z o.o. dla Dolnośląskiej Izby Gospodarczej Szkolenie Jak zarabiać w internecie? Przenieś swój biznes do sieci! O nas Współautorzy jednego z największych sukcesów na polskim

Bardziej szczegółowo

Jak zachęcić do rezerwacji online. w salonie fryzjerskim?

Jak zachęcić do rezerwacji online. w salonie fryzjerskim? Jak zachęcić do rezerwacji online w salonie fryzjerskim? Wyzwania: wzrost ruchu niebrandowego z bezpłatnych wyników wyszukiwania oraz zwiększenie odsetku nowych użytkowników odwiedzających serwis; optymalizacja

Bardziej szczegółowo

SEO / SEM PREZENTACJA OFERTY

SEO / SEM PREZENTACJA OFERTY SEO / SEM PREZENTACJA OFERTY 1CONTENT 2 Zajmujemy się marketingiem internetowym. Zdobywaliśmy doświadczenie w znanych firmach pcozycjonerskich oraz agencjach interaktywnych. Wypracowaliśmy własne metody

Bardziej szczegółowo

Oferta reklamowa 2013

Oferta reklamowa 2013 Oferta reklamowa 2013 Nr 1 w Polsce Biuranet.pl jest największym portalem o tematyce nieruchomości komercyjnych w Polsce. Działąjący już od 2006, systematycznie rozwijany, od lat pomaga w wynajęciu wolnej

Bardziej szczegółowo

DOZ.PL Kupowanie przez wyszukiwanie

DOZ.PL Kupowanie przez wyszukiwanie DOZ.PL Kupowanie przez wyszukiwanie Jak poprawić ilość i jakość ruchu w serwisie internetowym i przełożyć to na sprzedaż? Portal Dbam o Zdrowie pokazał jak tego dokonać. Właściciel serwisu www.doz.pl w

Bardziej szczegółowo

INNOWACYJNA FORMA REKLAMY NA PORTALU 10naj.eu

INNOWACYJNA FORMA REKLAMY NA PORTALU 10naj.eu INNOWACYJNA FORMA REKLAMY NA PORTALU 10naj.eu Realizacja przez ASIB Press & Media PO PIERWSZE INNOWACYJNOŚĆ, FORMA REKLAMY, KTÓREJ JESZCZE NIE BYŁO NAJLEPSZA Z MOŻLIWYCH! SPRAWDŹ! PRZEGLĄD NAJBARDZIEJ

Bardziej szczegółowo

Oferta reklamowa w serwisach Grupy Marketingowej TAI

Oferta reklamowa w serwisach Grupy Marketingowej TAI Oferta reklamowa w serwisach Grupy Marketingowej TAI Serwis inwestycyjno - przetargowy Pressinfo.pl to jedyny serwis w Polsce, w którym użytkownik może dokonać tak precyzyjnego wyboru rodzaju poszukiwanych

Bardziej szczegółowo

Co jest celem Twojego projektu - podsumuj jego założenia jednym zdaniem.

Co jest celem Twojego projektu - podsumuj jego założenia jednym zdaniem. INFORMACJE O PROJEKCIE Wypisz podstawowe informacje na temat Twojego projektu - dzięki nim łatwiej będzie Ci decydować o tym, jaki charakter powinna mieć Twoja strona i jakie informacje powinny mieć na

Bardziej szczegółowo

www.travelrent.pl kontakt@travelrent.pl tel. +48 508 552 765

www.travelrent.pl kontakt@travelrent.pl tel. +48 508 552 765 Idea firmy Naszą misją jest stworzenie przestrzeni dla osób poszukujących miejsc noclegowych oraz dysponentów obiektów, którzy podróżnym mogą zaoferować swoje pokoje. Realizujemy ją poprzez współpracę

Bardziej szczegółowo

Narzędzia marketingu internetowego (1): SEO, SEM, afiliacja, kampanie banerowe, e-mail marketing, inne.

Narzędzia marketingu internetowego (1): SEO, SEM, afiliacja, kampanie banerowe, e-mail marketing, inne. 2012 Narzędzia marketingu internetowego (1): SEO, SEM, afiliacja, kampanie banerowe, e-mail marketing, inne. Rafał Marek Kampania marketingowa e-usługi Rzeszów, 24.10.2012 Narzędzia marketingu internetowego

Bardziej szczegółowo

Strona wizytówka od 400 zł

Strona wizytówka od 400 zł Strona wizytówka od 400 zł Oferta z dnia 21.01.2010 Prosta strona zawierająca podstawowe informacje o firmie oraz jej ofercie. Pozwala ona klientom na odnalezienie firmy w sieci, zapoznanie się z jej ofertą,

Bardziej szczegółowo

Marketing internetowy dla branży budowlanej i branży wyposażenie wnętrz

Marketing internetowy dla branży budowlanej i branży wyposażenie wnętrz Blue Vision Internet Marketing ul. Popiołka 16, 01-496 Warszawa Tel: 22 423 11 11, 22 425 32 32 E:mail: info@bluevision.pl www.bluevision.pl Marketing internetowy dla branży budowlanej i branży wyposażenie

Bardziej szczegółowo

I. Opis systemu. Załącznik nr 3. OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

I. Opis systemu. Załącznik nr 3. OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Załącznik nr 3. OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Do zapytania ofertowego zgodne z zasadą konkurencyjności w związku z realizacją projektu nr WND- POIG.08.01.00-14-198/12 pt.: Planujemy budowę - Stworzenie kompleksowego

Bardziej szczegółowo

PAKIETY INTERNETOWE INDEXFIRM.PL

PAKIETY INTERNETOWE INDEXFIRM.PL Wyszukiwarka, z której korzystają miliony użytkowników PAKIETY INTERNETOWE INDEXFIRM.PL Aktywny przekaz informacji, promocja i reklama firmy oraz udział w życiu gospodarczym i społecznym to możliwość ciągłego

Bardziej szczegółowo

kompleksowa prezentacja oferty

kompleksowa prezentacja oferty kompleksowa prezentacja oferty Wydawcy gwarantujemy dostęp do wydawców pracujących w wielu modelach biznesowych wyszukiwarki i porównywarki produktów serwisy społecznościowe i zakupowe fora i blogi tematyczne

Bardziej szczegółowo

ZASADY KORZYSTANIA Z PLIKÓW COOKIES ORAZ POLITYKA PRYWATNOŚCI W SERWISIE INTERNETOWYM PawłowskiSPORT.pl

ZASADY KORZYSTANIA Z PLIKÓW COOKIES ORAZ POLITYKA PRYWATNOŚCI W SERWISIE INTERNETOWYM PawłowskiSPORT.pl ZASADY KORZYSTANIA Z PLIKÓW COOKIES ORAZ POLITYKA PRYWATNOŚCI W SERWISIE INTERNETOWYM PawłowskiSPORT.pl Niniejsze zasady dotyczą wszystkich Użytkowników strony internetowej funkcjonującej w domenie http://www.pawlowskisport.pl,

Bardziej szczegółowo

Rola internetu w zakupach artykułów spożywczych

Rola internetu w zakupach artykułów spożywczych Warszawa, 14 września 2010 r. Informacja prasowa IAB Polska Rola internetu w zakupach artykułów spożywczych Wyniki badania przeprowadzonego dla IAB przez PBI wskazują, że internauci aktywnie interesują

Bardziej szczegółowo

SEO to nie wszystko. Jak promować content bez ryzyka? Łukasz Ciechanek ContentStream

SEO to nie wszystko. Jak promować content bez ryzyka? Łukasz Ciechanek ContentStream SEO to nie wszystko Jak promować content bez ryzyka? Łukasz Ciechanek ContentStream SEO i content marketing jeszcze nigdy nie były tak blisko SEOwcy mówią: Jak content marketing wspiera SEO Content marketing

Bardziej szczegółowo

oferta na pozyskanie uczestników wyjazdów firmowych

oferta na pozyskanie uczestników wyjazdów firmowych incentive.nf.pl Szukaj oferta na pozyskanie uczestników wyjazdów firmowych platforma generowania leadów biznesowych Serwis incentive.nf.pl umożliwia organizatorom wyjazdów skuteczne pozyskiwanie leadów

Bardziej szczegółowo

Szanowni Państwo, Jesteśmy zespołem projektowym realizującym indywidualne projekty a nie pudełkowe rozwiązania. Działamy na rynku usług projektowych.

Szanowni Państwo, Jesteśmy zespołem projektowym realizującym indywidualne projekty a nie pudełkowe rozwiązania. Działamy na rynku usług projektowych. 1 2 Szanowni Państwo, Dziękujemy za możliwość przedstawienia oferty naszej firmy. Poniżej znajdą Państwo informację na temat naszej działalności, oraz dotychczas zrealizowanych projektów. Jesteśmy zespołem

Bardziej szczegółowo

Oferta prowadzenia kampanii reklamowej AdWords

Oferta prowadzenia kampanii reklamowej AdWords Oferta prowadzenia reklamowej AdWords Oferta ważna 14 dni od daty otrzymania e-maila ofertę przygotował: e-mail: www: tel: fax: Bernard Piekara bernard@inetmedia.pl +48 12 681 55 57 Zawartość niniejszego

Bardziej szczegółowo

Czy Twoja biblioteka?

Czy Twoja biblioteka? Czy Twoja biblioteka? Stworzyła internetową społeczność użytkowników? Gdy wprowadza jakąś usługę, to czy systematycznie ocenią ją i usprawnia? Bierze pod uwagę opinie użytkowników? Zna potrzeby swoich

Bardziej szczegółowo

Oferta KEO dla Biznesu

Oferta KEO dla Biznesu Oferta KEO dla Biznesu Tworzenie stron internetowych Mottem przewodnim naszej pracy są estetyczne i miłe dla oka strony. Tworzone przez nas witryny są oparte na najnowszych technologiach i odpowiednio

Bardziej szczegółowo

Zastosowanie ICT w systemach dystrybucji usług turystycznych

Zastosowanie ICT w systemach dystrybucji usług turystycznych Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Katedra Marketingu i Zarządzania Gospodarką Turystyczną Dr Izabela Michalska-Dudek E-TURYSTYKA Zastosowanie ICT w systemach

Bardziej szczegółowo

Z czym to się je? O co w tym chodzi?

Z czym to się je? O co w tym chodzi? Z czym to się je? O co w tym chodzi? Czym jest e-marketing? E-marketing to narzędzie promocji i jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi marketingu. Głównym medium e- marketingu jest Internet oraz

Bardziej szczegółowo

Jak więcej zarabiać poprzez platformę WhitePress.pl

Jak więcej zarabiać poprzez platformę WhitePress.pl Jak więcej zarabiać poprzez platformę WhitePress.pl Informacje dla wydawców portali i blogów 43-300 Bielsko-Biała, ul. Legionów 26/28, tel. 33 470 30 48 43-300 Bielsko-Biała, ul. Legionów 26/28, tel. 33

Bardziej szczegółowo

Tomasz Boiński: 1. Pozycjonowanie stron i zastosowanie mod_rewrite

Tomasz Boiński: 1. Pozycjonowanie stron i zastosowanie mod_rewrite Tomasz Boiński: 1 Pozycjonowanie stron i zastosowanie mod_rewrite Pozycjonowanie stron Promocja strony odbywa się poprzez umiejscowienie jej jak najwyżej w wynikach wyszukiwania Wyszukiwarki indeksują

Bardziej szczegółowo

Nazwa firmy lub projektu: 1. Grafika

Nazwa firmy lub projektu: 1. Grafika Nazwa firmy lub projektu: Ogólne informacje o firmie i branży: Prosimy w kilku słowach opisać Państwa firmę, rodzaj produktów lub usług, elementy charakterystyczne dla Państwa branży, jej specyfikę, opis

Bardziej szczegółowo

1 Prezentacja oferty StudioGS

1 Prezentacja oferty StudioGS 1 Prezentacja oferty StudioGS 2 Prezentacja oferty StudioGS Kim jesteśmy Powstanie naszej firmy to efekt połączenia sił kilku osób związanych z różnymi gałęziami informatyki programiści, webmasterzy, graficy

Bardziej szczegółowo

stronakultury.pl Numer 1 lider usług dla ośrodków kultury!

stronakultury.pl Numer 1 lider usług dla ośrodków kultury! stronakultury.pl Numer 1 lider usług dla ośrodków kultury! Szanowni Państwo! Dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą i zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferowanych przez nas usług. Jesteśmy

Bardziej szczegółowo

Brytyjsko Polskie Usługi Sp. z o. o.

Brytyjsko Polskie Usługi Sp. z o. o. Brytyjsko-Polska Izba Handlowa ul. Nowogrodzka 12/3 00-511 Warszawa Tel/Fax: +48 22 622 20 56 www.bpcc.org.pl Brytyjsko-Polska Izba Handlowa nieustannie stara się udoskonalać swój system medialnokomunikacyjny,

Bardziej szczegółowo