KONKURS WIEDZY - ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII PÓŁNOCNEJ

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "KONKURS WIEDZY - ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII PÓŁNOCNEJ"

Transkrypt

1 KONKURS WIEDZY - ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII PÓŁNOCNEJ Pytania za 1 punkt 1. Jaki kwiat jest symbolem Anglii? (róŝa) 2. Jak nazywa się słynny zegar w Londynie? (Big Ben) 3. Co wchodzi w skład Wielkiej Brytanii? (Anglia, Szkocja i Walia) 4. Jakie miasto jest stolicą Irlandii Północnej? (Belfast) 5. Jakiego koloru są londyńskie taksówki? (czarne) 6. Jak nazywa się najsłynniejszy podnoszony most w Londynie? (Tower Bridge/ London Bridge) 7. Podaj najwyŝszy szczyt Wielkiej Brytanii. (Ben Nevis) 8. Z jakich państw składa się Zjednoczone Królestwo? (Anglia, Szkocja. Walia i Irlandia Pół.) 9. Jakie miasto jest stolicą Szkocji? (Edynburg) 10. Jak nazywają się największe brytyjskie linie lotnicze? (British Airways) 11. Podaj nazwę lasu, w którym Ŝył Robin Hood. (Sherwood) 12. Które miasto jest siedzibą najstarszego uniwersytetu w Anglii? (Oxford) 13. Jak nazywa się szkoła Harrego Pottera? (Hogwarth) 14. Jak nazywa się słynna galeria figur woskowych w Londynie? (Madame Tussaud's) 15. Podaj nazwę znanego szkockiego trunku (whisky) 16. Jak nazywa się słynny potwór z Loch Ness? (Nessie) 17. Przekraczając granicę Anglii przestawiamy zegarek o 1 godzinę do przodu czy do tyłu? (do tyłu) 18. Kto próbował wysadzić w powietrze angielski Parlament 5 listopada 1605 roku? (Guy Fawkes) 19. Jakie miasto jest stolicą Walii? (Cardiff) 20. W jakim klubie piłkarskim gra Steven Gerard? (Liverpool) 21. Jak nazywa się tradycyjny ubiór szkocki dla męŝczyzn? (kilt) 22. Czy na terenie Wielkiej Brytanii obowiązuje lewostronny czy prawostronny ruch uliczny? (lewostronny) 23. Kto jest patronem Szkocji? (Św. Andrzej) 24. Ile dzieci ma królowa ElŜbieta II? (czworo) 25. Jak nazywa się słynna budowla w Londynie pilnowana przez straŝników zwanych Beefeaters? (Twierdza Tower) 26. Kto jest patronem Walii? (Św. Dawid) 27. Jak nazywa się szkocki narodowy instrument muzyczny? (dudy) 28. Jaka roślina jest symbolem Szkocji? (oset) 29. O'Brian" to typowe nazwisko dla Szkotów, Walijczyków czy Irlandczyków? (Irlandczyków) 30. Jak nazywa się obecny premier Wielkiej Brytanii? (Tony Blair) 31. Jaka roślina jest symbolem Walii? (Ŝonkil lub por) 32. Jaka rzeka przepływa przez Londyn? (Tamiza) 33. Kto jest wokalistą słynnego irlandzkiego zespołu U2? (Bono) 34. Jaki tytuł nosi kaŝdy pierworodny syn w królewskiej rodzinie w Anglii? (KsiąŜę Walii) 35. Kto jest patronem Anglii? (Św. Jerzy) 36. Piccadilly Circus znajduje się w Nowym Jorku czy Londynie? (w Londynie) 37. Jakie państwa oddziela Mur Hadriana? (Anglię i Szkocję) 38. W jakim zespole grał Ringo Starr? (The Beatles) 39. Jaką walutę mają Brytyjczycy? (funty) 40. Gdzie mieszka królowa ElŜbieta II? (Buckingham Pałace)

2 41. Podaj dwa utwory Szekspira. (Otello, Hamlet, Makbet, Burza, Sen Nocy Letniej, Romeo i Julia...) 42. Ile Ŝon miał król Henryk VIII? (6) 43. Która druŝyna piłkarska zdobyła Mistrzostwo Anglii w roku 2005 i 2006 (Chelsea). 44. W którym kraju Zjednoczonego Królestwa ma miejsce sierpniowy międzynarodowy festiwal kultury i sztuki? (Szkocja) 45. Podaj tytuł hymnu Wielkiej Brytanii. (BoŜe chroń królową God save the Queen) 46. Który Szkot wcielił się w rolę agenta Jamesa Bonda? (Sean Connery) 47. Gdzie przechowywane są królewskie klejnoty w Londynie? (w twierdzy Tower of London) 48. Jak nazywa się walijski narodowy instrument muzyczny? (harfa)

3 Pytania za 2 punkty 1. Jak nazywał się magiczny miecz Króla Artura? (Excalibur) 2. W jaką słynną postać wciela się brytyjski aktor Rowan Atkinson? (Jaś Fasola - Mr Bean) 3. Podaj dwa najbardziej znane angielskie lotniska? (Heathrow i Gatwick) 4. Którego dnia obchodzi się dzień Św. Patryka? (17 marca) 5. Jak nazywa się brytyjska flaga? (The Union Jack) 6. Podaj nazwę najwaŝniejszej obecnie świątyni katolickiej w Anglii.(Katerdra Westminsterska) 7. Kto jest autorem takich ksiąŝek jak: 'David Copperfield' czy 'Opowieść Wigilijna'? (Karol Dickens) 8. Podaj wysokość największego koła obserwacyjnego na świecie, które znajduje się w Londynie - zwanego London Eye lub Millenium Wheel. MoŜna pomylić się o 10 metrów (135m). 9. Jakie stworzenie znajduje się na walijskiej fladze? (smok) 10. Jaka jest inna nazwa Irlandii? (Szmaragdowa Wyspa - the Emerald Isle) 11. Czy Wyspy Normandzkie znajdujące się u wybrzeŝy Francji naleŝą do Korony Brytyjskiej? (tak) 12. W jakim mieście znajduje się najstarsze metro na świecie? ( w Londynie) 13. Z mięsa jakiego zwierzęcia składa się szkocka potrawa zwana haggis? (owcy a dokładnie jest to owczy Ŝołądek nadziewany siekaną wątróbką, płucami, sercami, tłuszczem, płatkami owsianymi i cebulą). 14. Podaj największe miasto w Szkocji. (Glasgow) 15. Jak nazywa się narodowy poeta Szkocji, który urodził się 25 stycznia 1759? (Robert Bums) 16. W którym roku koronowano ElŜbietę II? (1953) 17. Jakiej narodowości są muzycy Tom Jones i Bonnie Tyler? (walijskiej) 18. Jakie jest dominujące wyznanie w Anglii? (protestantyzm) 19. Podaj liczbę ludności zamieszkującą Londyn moŝna pomylić się o 1 mln. (ok. 8,2mln dane z 2006r.) 20. Z jakich dwóch Izb składa się Parlament Angielski? (Izba Lordów i Izba Gmin) 21. W którym londyńskim muzeum moŝna obejrzeć staroŝytne dzieła Egiptu, Grecji i Rzymu? (The British Museum) 22. Jedna z najsłynniejszych brytyjskich gwiazd muzyki pop; twórca, między innymi, ścieŝki dźwiękowej do filmu 'Król Lew'. (Elton John) 23. Jak długa jest mila lądowa brytyjska jednostka miary? (1,61 km) 24. Jakiej narodowości był pisarz James Joyce? (Irlandczyk) 25. W jakim mieście angielskim znajduje się jeden z najbardziej znanych stadionów piłkarskich Anfield? (Liverpool) 26. Kto był twórcą postaci Sherlock Holmes? (Sir Artur Conan Doyle) 27. Które hrabstwo nazywane jest ogrodem Anglii? (Kent) 28. W którym wieku załoŝono uniwersytet w Oxfordzie? MoŜna się pomylić o jeden wiek. (w 12 wieku) 29. Podaj szkocką nazwę Sylwestra. (Hogmanay) 30. Jak nazywał się angielski filolog, filozof katolicki i jeden z prekursorów gatunku fantasy, twórca najbardziej znanego w fantastyce literackiego świata - Śródziemia (Middle-earth). (John Ronald Reuel Tolkien, powszechnie znany w skrótowej pisowni imion jako J. R. R. Tolkien).

4 31. Z jakim znanym regionem w Anglii kojarzona jest twórczość wielkiego poety Williama Wordswotha? (Kraina Wielkich Jezior - Lake District) 32. Z czego słynie Baker Street w Londynie? (miejsce zamieszkania literackiej postaci - Sherlocka Holmesa) 33. Jak nazywał się szkocki naukowiec, który wynalazł penicylinę? (Aleksander Fleming) 34. Podaj nazwę dzielnicy w centrum Londynu, w której leŝy Chinatown. (Soho) 35. Jak nazywał się słynny szkocki wojownik, w którego rolę wcielił się Mel Gibson? (William Wallace) 36. Jak długa jest 1 stopa brytyjska jednostka miary? (0,31 metra) 37. Podaj imię i nazwisko słynnego pisarza szkockiego. (Sir Walter Scott) 38. W którym miejscu w Londynie znajduje się - Speakers' Corner - Róg Mówców? (Hyde Park) 39. O którego roku nad Anglią i Szkocją panuje ten sam władca moŝna pomylić się o 50 lat? (od 1603 roku) 40. Do jakiego kraju odnosi się nazwa Cymru? (Walii) 41. W którym wieku miał miejsce wielki poŝar Londynu? MoŜna pomylić się o 1 wiek. (17 wiek) 42. Jak nazywa się największa na świecie konstrukcja megalityczna, składająca się z ogromnych słupów kamiennych ustawionych w kręgi i częściowo przykrytych kamiennymi płytami? (Stonehenge) 43. Jak nazywa się najdalej na zachód wysunięta część Wielkiej Brytanii? (Kornwalia) 44. Podaj najwyŝszy szczyt Walii. (Snowdon) 45. W którym mieście odbywa się słynny karnawał Notting Hill? (w Londynie) 46. Jakiej narodowości był słynny naukowiec Aleksander Graham Bell? (Szkot) 47. W której brytyjskiej stolicy znajduje się wzniesienie zwane Fotelem Króla Artura - dokładna nazwa to Arthur's seat. Jest to wygasły wulkan. (Edynburg) 48. Ile centymetrów ma 1 cal? (2,54 cm) 49. Co się stanie według legendy kiedy z Twierdzy Tower w Londynie znikną wszystkie kruki? (Nastąpi upadek królestwa brytyjskiego).

5 Pytania za 3 punkty 1. Co to jest 'Cockney'? (londyński dialekt) 2. Ile jest stacji metra w Londynie. MoŜna się pomylić o 30. (275) 3. Podaj nazwę największego na świecie diamentu, który znajduje się w berle Imperium Brytyjskiego. (Pierwsza Gwiazda Afryki) 4. Cechy jakiego narodu uosabia fikcyjna postać John Buli? (Anglików) 5. W którym roku powstał najbardziej utytułowany angielski klub piłkarski Liverpool FC moŝna pomylić się o 10 lat? (w 1892) 6. Jak Rzymianie nazywali Anglię? Jest to równieŝ poetycka nazwa tego kraju. (Albion) 7. Jak nazywa się znana angielska pisarka, autorka, między innymi, 'Dumy i Uprzedzenia'? (Jane Austen) 8. W centrum godła Wielkiej Brytanii znajdują się emblematy królewskie, oznaczające róŝne części państwa proszę je wymienić. (Trzy lwy Anglii, lew Szkocji, harfa Irlandii) 9. Który irlandzki poeta zdobył Nagrodę Nobla w 1995 roku? (Seamus Heaney) 10. Z ponad 5000 Wysp Brytyjskich tylko pewna część jest zamieszkała podaj liczbę zamieszkałych wysp moŝesz pomylić się o 50. (tylko 140 jest zamieszkałych) 11. Który członek królewskiej rodziny w Wielkiej Brytanii nosi tytuł 'KsiąŜę Edynburga'? (mąŝ królowej, ksiąŝę Filip) 12. Skąd wzięła się nazwa Big Ben? (od nazwiska głównego wykonawcy - Benjamina Halla) 13. Kto zaprojektował Katedrę Św. Pawła w Londynie? (Sir Chrisopher Wren) 14. Podaj nazwę ulicy w Londynie znanej z duŝej ilości księgarni. (Charing Cross Road) 15. Kiedy w Szkocji obchodzony jest Dzień Św. Andrzeja? ( 30 listopada) 16. Podaj imię i nazwisko brytyjskiego inŝyniera i wynalazcy, konstruktora maszyny parowej. (James Watt) 17. Które hrabstwo jest największe w Wielkiej Brytanii? (Yorkshire) 18. Jak nazywa się najbardziej wysunięty na pomoc punkt Wielkiej Brytanii? (John 0'Groats) 19. W którym roku Wilhelm Zdobywca najechał Wielką Brytanię moŝna pomylić się o 50 lat? (1066) 20. Jak nazywa się najstarsza dzielnica Londynu? (The City) 21. Wymień trzy z sześciu Ŝon Henryka VIII. (Katarzyna Aragońska, Anna Boleyn, Jane Seymour, Anna Kliwińska, Katarzyna Howard, Katarzyna Parr) 22. Podaj nazwę teatru w Londynie, w którym Szekspir wystawiał większość sztuk. (Globe) 23. Podaj rok narodzin i śmierci Szekspira. ( ) 24. Podaj najdłuŝszą rzekę w Zjednoczonym Królestwie. (Severn km) 25. Wymień trzy szanujące się dzienniki w Wielkiej Brytanii. (The Times, The Guardian, The Daily Telegraph, The Financial Times, The Independent) 26. Który ksiąŝę szkocki uciekł w przebraniu kobiety przed Anglikami? (Bonnie Prince Charlie - Prince Charles Edward Stuart) 27. W której części Zjednoczonego Królestwa znajduje się miejscowość o najdłuŝszej nazwie? (Walia) 28. Gdzie znajdziemy napis: Niech się wstydzi ten kto widzi w tym coś złego' (na godle Wielkiej Brytanii). 29. W którym roku nastąpił podział Irlandii moŝna pomylić się o 5 lat? ( 1921) 30. W którym wieku w Wielkiej Brytanii panowała dynastia hanowerska moŝna pomylić się o 1 wiek? ( w XVIII i XIX)

SZKOLNY KONKURS WIEDZY O WIELKIEJ BRYTANII

SZKOLNY KONKURS WIEDZY O WIELKIEJ BRYTANII SZKOLNY KONKURS WIEDZY O WIELKIEJ BRYTANII Zakres materiału: Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Jest to państwo wyspiarskie

Bardziej szczegółowo

GENERAL INFORMATION THE UK

GENERAL INFORMATION THE UK GENERAL INFORMATION THE UK Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii - United Kingdom Państwo wyspiarskie połoŝone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii (Great Britain) wchodzą: Anglia, Walia i

Bardziej szczegółowo

ZAKRES MATERIAŁU DO KONKURSU WIEDZY O ZJEDNOCZONYM KRÓLESTWIE WIELKIEJ BRYTANII

ZAKRES MATERIAŁU DO KONKURSU WIEDZY O ZJEDNOCZONYM KRÓLESTWIE WIELKIEJ BRYTANII ZAKRES MATERIAŁU DO KONKURSU WIEDZY O ZJEDNOCZONYM KRÓLESTWIE WIELKIEJ BRYTANII Edited with the trial version of Foxit Advanced PDF Editor To remove this notice, visit: www.foxitsoftware.com/shopping Zjednoczone

Bardziej szczegółowo

2. Flaga Zjednoczonego Królestwa nazywa się Union Jack i jest połączeniem flag: szkockiej, irlandzkiej i angielskiej.

2. Flaga Zjednoczonego Królestwa nazywa się Union Jack i jest połączeniem flag: szkockiej, irlandzkiej i angielskiej. Ciekawostki Wielka Brytania 1. W skład Zjednoczonego Królestwa ( oficjalna nazwa: the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) wchodzą: Anglia podzielona na 46 hrabstw (counties), stolica:

Bardziej szczegółowo

Zagadnienia i pytania do Konkursu Kultury Krajów Angielskiego Obszaru Językowego.

Zagadnienia i pytania do Konkursu Kultury Krajów Angielskiego Obszaru Językowego. Zagadnienia i pytania do Konkursu Kultury Krajów Angielskiego Obszaru Językowego. 1. Podaj nazwę flagi Zjednoczonego Królestwa. 2 Kto jest premierem Wlk. Bryt i na jakiej ulicy mieszka. 3. Podaj stolice

Bardziej szczegółowo

ZAKRES MATERIAŁU DO KONKURSU WIEDZY O WIELKIEJ BRYTANII

ZAKRES MATERIAŁU DO KONKURSU WIEDZY O WIELKIEJ BRYTANII ZAKRES MATERIAŁU DO KONKURSU WIEDZY O WIELKIEJ BRYTANII Wielka Brytania - United Kingdom Państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii (Great Britain) wchodzą: Anglia, Walia

Bardziej szczegółowo

Zakres wiedzy obowiązującej podczas Konkursu o Wielkiej Brytanii (dla dzieci od 9 do 12 lat) The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

Zakres wiedzy obowiązującej podczas Konkursu o Wielkiej Brytanii (dla dzieci od 9 do 12 lat) The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Zakres wiedzy obowiązującej podczas Konkursu o Wielkiej Brytanii (dla dzieci od 9 do 12 lat) The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Jest to państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej.

Bardziej szczegółowo

The Big Fat Quiz 2013

The Big Fat Quiz 2013 The Big Fat Quiz 2013 Zapoznaj się ze 160 pytaniami. Zaznacz prawidłowe odpowiedzi na dołączonej karcie odpowiedzi. Powodzenia! 1 Gdyby rapper 50Cent był Polakiem to jego pseudonim byłby: A 4PLN B 78 gr

Bardziej szczegółowo

Ciekawostki o Londynie

Ciekawostki o Londynie "Jeśli jesteś znudzony Londynem, jesteś znudzony życiem". -Samuel Johnson, pisarz angielski Ciekawostki o Londynie Najstarszym systemem metra na świecie jest londyńskie "Underground". Londyn był pierwszym

Bardziej szczegółowo

Wielka Brytania Wielka Brytania Wielka Brytania Podział administracyjny Wielkiej Brytanii Królestwo Anglii Królestwo Szkocji Edynburgu Walii

Wielka Brytania Wielka Brytania Wielka Brytania Podział administracyjny Wielkiej Brytanii Królestwo Anglii Królestwo Szkocji Edynburgu Walii Wielka Brytania Wielka Brytania to powszechnie używana nazwa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, które należy do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Posiada w niej prawo veta. To jeden

Bardziej szczegółowo

A R C H I W U M P Y T A Ń I ODPOWIEDZI (zestaw nr 1-13.02.2009) 1. METRO: Najszybszym sposobem podróżowania po Londynie jest bez wątpienia The Tube londyńskie metro. (15 pkt) a. Która linia jest najstarsza?

Bardziej szczegółowo

ZAGADNIENIA DO KONKURSU WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH

ZAGADNIENIA DO KONKURSU WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH ZAGADNIENIA DO KONKURSU WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH 1. Polskie i angielskie nazwy narodowości, państw i ich stolic: Anglii, Walii, Szkocji, Irlandii, Irlandii Północnej, Stanów Zjednoczonych, Australii,

Bardziej szczegółowo

Kraje i obszary anglojęzyczne Nazwy geograficzne Symbole narodowe Sławne wydarzenia historyczne

Kraje i obszary anglojęzyczne Nazwy geograficzne Symbole narodowe Sławne wydarzenia historyczne 1. Kraje i obszary anglojęzyczne The United Kingdom - Zjednoczone Królestwo (England, Wales, Scotland and Northern Ireland) USA - United States of America - Stany Zjednoczone Ameryki Canada - Kanada Australia

Bardziej szczegółowo

LONDYN Londyn Kultura i nauka Transport Historia Miasta Parki Sport

LONDYN Londyn Kultura i nauka Transport Historia Miasta Parki Sport LONDYN Londyn (ang. London) - miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii. Położony nad Tamizą, 64 km od jej ujścia do Morza Północnego, jest największym

Bardziej szczegółowo

Sławni ludzie Wielkiej Brytanii

Sławni ludzie Wielkiej Brytanii Sławni ludzie Wielkiej Brytanii Elżbieta II królowa Wielkiej Brytanii Wielka Brytania jest monarchią parlamentarną z rządem odpowiedzialnym przed parlamentem. Stolicą państwa jest Londyn. Obecnym monarchą

Bardziej szczegółowo

Anglia obejmuje południowo-wschodnią część wyspy Wielkiej Brytanii. Od północy graniczy ze Szkocją, a od zachodu z Walią. Od kontynentalnej części

Anglia obejmuje południowo-wschodnią część wyspy Wielkiej Brytanii. Od północy graniczy ze Szkocją, a od zachodu z Walią. Od kontynentalnej części Anglia Englaland Anglia obejmuje południowo-wschodnią część wyspy Wielkiej Brytanii. Od północy graniczy ze Szkocją, a od zachodu z Walią. Od kontynentalnej części Europy oddzielona jest Kanałem La Manche

Bardziej szczegółowo

Wielka Brytania - Great Britain

Wielka Brytania - Great Britain Wielka Brytania - Great Britain 1.Położenie Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) składa się z Anglii, Walii i Szkocji

Bardziej szczegółowo

Finał konkursu Spacerkiem po Europie Pytania i odpowiedzi Zebrała i opracowała: mgr Lucyna Griger

Finał konkursu Spacerkiem po Europie Pytania i odpowiedzi Zebrała i opracowała: mgr Lucyna Griger Zebrała i opracowała: mgr Lucyna Griger 1. Alfa i omega to litery, jakiego alfabetu? greckiego 2. W jakim kraju można zobaczyćżniwa na plantacjach tulipanów? Holandii 3. Alhambra, warowny zespół pałacowy

Bardziej szczegółowo

OMNIBUS 2012 Wykaz pytań

OMNIBUS 2012 Wykaz pytań ARCHITEKTURA OMNIBUS 2012 Wykaz pytań 1 Podaj nazwę tej budowli. Obraz 548 ASTRONOMIA 2 3 4 Pierwszy polski kosmonauta to? Ile naturalnych satelitów krąŝy wokół Ziemi? Czy na Marsie są wulkany? BAJKI 5

Bardziej szczegółowo

Szanowni Państwo, Z europejskim pozdrowieniem, Adam Kazimierczak Dyrektor ECM

Szanowni Państwo, Z europejskim pozdrowieniem, Adam Kazimierczak Dyrektor ECM Szanowni Państwo, Przekazujemy w Państwa ręce folder dotyczący projektów językowych skierowany do uczniów i nauczycieli wszystkich szkół w Polsce. Prezentujemy w nim projekty dla zorganizowanych grup szkolnych

Bardziej szczegółowo

Szkocja Scotland. Flaga Szkocji Herb Szkocji. Znak Szkocja. Język : szkocki, angielski, Stolica : Edynburg

Szkocja Scotland. Flaga Szkocji Herb Szkocji. Znak Szkocja. Język : szkocki, angielski, Stolica : Edynburg Znak Szkocja Szkocja Scotland Flaga Szkocji Herb Szkocji Język : szkocki, angielski, Stolica : Edynburg Szkocja część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, dawniej niezależne

Bardziej szczegółowo

EUROPEJSKIE CENTRUM MŁODZIEŻY

EUROPEJSKIE CENTRUM MŁODZIEŻY EUROPEJSKIE CENTRUM MŁODZIEŻY PROJEKTY EDUKACYJNO-JĘZYKOWE www.ecm.edu.pl Europejskie Centrum Młodzieży Adres: 92-402 Łódź, ul. Zakładowa 147A Telefon: 42 617 13 88, 48 42 617 13 90 Fax: 48 42 617 13 89

Bardziej szczegółowo

Włochy, Słowenia, Chorwacja, Grecja

Włochy, Słowenia, Chorwacja, Grecja 26 Włochy, Słowenia, Chorwacja, Grecja FRANCJA Turyn Wenecja Milan Florencja Livorno Słowenia Chorwacja Bośnia KORSYKA Rzym Neapol Sardynia Sycylia Program jest ramowy, kolejność odwiedzanych miejsc może

Bardziej szczegółowo

joseph mallord WiLlIaM TuRnEr

joseph mallord WiLlIaM TuRnEr joseph mallord WiLlIaM TuRnEr urodził się w 1775 roku w Londynie, zmarł zaś w 1851 roku. Żył zatem pod koniec XVIII i w 1. poł. XIX wieku. Turner był malarzem brytyjskim. Jeszcze sto wcześniej powiedzielibyśmy,

Bardziej szczegółowo

Życie w UK. Life in the United Kingdom

Życie w UK. Life in the United Kingdom Życie w UK Life in the United Kingdom Polsko-angielski przewodnik dla przyszłych obywateli The Polish-English Guide for British Citizenship Applicants Wszystko co trzeba wiedzieć, żeby zdać testy na brytyjskie

Bardziej szczegółowo

Ekspres Szkolny. Matura 2015 z języka obcego nowożytnego. Listopad Nr 51 /2014 Listopad Nr 51 /2014. Listopad Nr 51 /2014 Cena 1,50zł

Ekspres Szkolny. Matura 2015 z języka obcego nowożytnego. Listopad Nr 51 /2014 Listopad Nr 51 /2014. Listopad Nr 51 /2014 Cena 1,50zł Ekspres Szkolny Listopad Nr 51 /2014 Cena 1,50zł W tym numerze: Nowa matura z języka obcego Poznajmy się! klasy I TC, I TD Imprezy obcojęzyczne w szkole Konkurs fotograficzny Wywiady z absolwentami Smutne

Bardziej szczegółowo

Sussex-Devon-Kornwalia-Londyn 2015r.

Sussex-Devon-Kornwalia-Londyn 2015r. Sussex-Devon-Kornwalia-Londyn 2015r. Termin: 01.07 19.07.2015 r. (19 dni) Trasa: Toruń Glandorf(Niemcy) Antwerpia(Belgia) Calais Folkestone Hastings Park Narodowy Seven Sisters WybrzeŜe Juraskie Park Narodowy

Bardziej szczegółowo

In God We Trust (W Bogu pokładamy ufność)

In God We Trust (W Bogu pokładamy ufność) In God We Trust (W Bogu pokładamy ufność) Michał Gaweł I Rok TIR /SUM/ Z GR. T3 1 Spis treści Wstęp... 1 ROZDZIAŁ I Informacje ogólne -Ludność... 3 -Środowisko... 3 -Gospodarka...... 4 -Historia... 4 ROZDZIAŁ

Bardziej szczegółowo

BIBiK. prezesem Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego

BIBiK. prezesem Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego Rok 13, Numer 5 (70) LUTY 2009 Biuletyn Informacji Bibliotecznych i Kulturalnych Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Łodzi SPOTKANIE z KRZYSZTOFEM SCHRAMMEM prezesem Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego

Bardziej szczegółowo

WSTĘPNY PROGRAM WYJAZDU SZKOLENIOWEGO SARP O/OLSZTYN OLSZTYN BERLIN LONDYN BRUKSELA OLSZTYN 19.09.2009 (SOBOTA) 26.09.

WSTĘPNY PROGRAM WYJAZDU SZKOLENIOWEGO SARP O/OLSZTYN OLSZTYN BERLIN LONDYN BRUKSELA OLSZTYN 19.09.2009 (SOBOTA) 26.09. Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Olsztynie 10-034 Olsztyn, ul. Kołłątaja 14 tel.: (89) 527 33 57 WSTĘPNY PROGRAM WYJAZDU SZKOLENIOWEGO SARP O/OLSZTYN OLSZTYN BERLIN LONDYN BRUKSELA OLSZTYN

Bardziej szczegółowo