Rzym bez Granic Przewodnik po Wiecznym Mieście Fundacji Podróże bez Granic

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Rzym bez Granic Przewodnik po Wiecznym Mieście Fundacji Podróże bez Granic"

Transkrypt

1 Rzym bez Granic Przewodnik po Wiecznym Mieście Fundacji Podróże bez Granic

2 S t r o n a 2 Chcesz podróżowad? Obawiasz się, że nie sprostasz barierom? Nie wiesz, od jakiego miejsca w Europie zacząd? Polecam Rzym! Zakochasz się w tym mieście obiecuję! Pierwszym krokiem jest przełamanie barier mentalnych i uwierzenie, że marzenia naprawdę się spełniają! Poddaję w wątpliwośd istnienie w Europie, a nawet na całej kuli ziemskiej miejsca, które urzekłoby mnie bardziej i dostarczyło więcej bodźców pozytywnych niż Wieczne Miasto Rzym. Śmiało mogę stwierdzid, że owe 5 dni to najaktywniej, najciekawiej, najlepiej spędzone dni podczas moich dotychczasowych wycieczek. Moje marzenie zostało spełnione. Ty także przekrocz granice WŁASNYCH możliwości uwierz, że granic nie ma gwarantuję, że osiągniesz swój cel. (Kasia)

3 S t r o n a 3 SPIS TREŚCI RELACJA Z PODRÓŻY Akcja Przylot Watykan Audiencja, place i fontanny Rzymu Dzieo relaksu: Stadio Olimpico i Lido di Ostia Starożytny Rzym...14 RZYM DOSTOSOWANY...16 WATYKAN...17 Muzea...18 Plac i Bazylika Św. Piotra...19 AUDIENCJA GENERALNA...20 ULICE RZYMU...21 PANTEON...22 FONTANNA DI TREVI...22 SCHODY HISZPAOSKIE...22 KOLOSEUM...23 FORUM ROMANUM i PALATYN...24 KAPITOL Wzgórze Kapitolioskie...25 BAZYLIKA ŚW. MARII WIĘKSZEJ...25 BAZYLIKA ŚW. JANA NA LATERANIE...26 SCALA SANTA - święte schody przywiezione z Jerozolimy STADION OLIMPIJSKI...27 DOM PIELGRZYMA im. Jana Pawła II w Rzymie...28 LOTNISKA...31 PODZIĘKOWANIA...34 CZY BYŁO WARTO?...36 Fundacja Podróże bez Granic...40

4 S t r o n a 4 O PRZEWODNIKU Pierwsza wyprawa Podróży bez Granic do Rzymu odbyła się w dniach listopada Podczas wyjazdu zobaczyliśmy wszystkie najważniejsze zabytki Wiecznego Miasta, a także obserwowaliśmy je pod kątem dostosowania do potrzeb grupy osób o różnym rodzaju i stopniu niepełnosprawności. W tej publikacji znajdziecie relację z naszego wyjazdu pisaną z perspektywy różnych uczestników, a także opis odwiedzonych miejsc z uwzględnieniem informacji ważnych dla osób z niepełnosprawnością takich jak opisy wejśd, szczegółów dostosowania czy podpowiedzi gdzie szukad informacji na temat rezerwacji darmowych biletów. Mamy nadzieję, iż przewodnik ten zainspiruje kolejne osoby do działania i pomoże następnym zwiedzajacym w organizacji podobnej wyprawy, tak aby jak najwięcej z nas przeżyło podobną przygodę. Bo naprawdę była to fantastyczna przygoda i życzymy wam tego samego. Rzymska Ekipa Podróży bez Granic Marta, Kuba, Agnieszka, Marysia, Ania, Marzena, Paweł, Jola, Ela, Ania, Kasia, Ewelina, Ula, Renata, Ania, Jadwiga, Paula, Basia Ps. W naszym wyjeździe "na krzywy ryj" wzięła udział świnka Alivia w ramach akcji Świnka Pozdrawia" Fundacji Onkologicznej Osób Młodych: Mamy nadzieję, że pomogliśmy akcji chod troszkę, a świnka była z wyjazdu zadowolona równie bardzo jak i my! Najdroższe podziekowania od całej ekipy, która spełniła też moje - organizatora marzenia! Dziękuję!

5 S t r o n a 5 RELACJA Z PODRÓŻY Trochę to może pokręcone, ale wielki ładunek pozytywnych emocji związany z naszą Rzymską Podróżą bez Granic każe zacząd relację właściwie od kooca. Dlaczego? Ano dlatego, że stoję znów na Warszawskim lotnisku, z walizką u boku i gdzie się nie obrócę wszyscy płaczą?! Przekonuje ich, że dzięki temu, że zebrała się tak fantastyczna ekipa ludzi, ten wyjazd to dopiero początek. Mi samej wcale nie chce się płakad, wręcz przeciwnie, bardzo pozytywnie nastraja mnie fakt, że są na świecie ludzie, którzy poprzez pracę, zaangażowanie, a przede wszystkim entuzjazm i autentyczną radośd zorganizowali wyjazd, który dla kilkunastoosobowej grupy osób z niepełnosprawnością, zamienił Rzym w Nibylandię. (Ania) Rzym był dla mnie miejscem magicznym od zawsze, miejscem które chciałam zobaczyd, moim marzeniem - a uważam, że jeżeli się czegoś tak naprawdę pragnie, marzenia naprawdę się spełniają. I myślę, że nie przez przypadek ten wyjazd pojawił się na mojej drodze, tak samo jak nie przez przypadek znalazłam stronę internetową Podróży bez Granic. Postanowiłam, że napiszę do prowadzącej stronę i zapytam o jakieś bliższe informacje dotyczące pobytu osób niepełnosprawnych w Domu Pielgrzyma, który był tam opisany. Od razu spotkałam się z ogromną życzliwości i chęcią pomocy, któregoś dnia dostałam maila, który bardzo mnie wzruszył Jest szansa wyjazdu do Rzymu. Zaniemówiłam, nie wierzyłam Byłam taka szczęśliwa, ale też pojawiła się obawa Czy ja sobie poradzę, czy moja choroba nie będzie przeszkodą? Tak więc rozpoczęła się cudowna przygoda i wielomiesięczne przygotowania do wyjazdu (Marzena) W czerwcu 2011 roku byłam na objazdowej wycieczce po Włoszech. Między innymi zwiedzaliśmy Rzym i Watykan, w bardzo szybkim tempie W wielu miejscach było dużo ludzi i ogromne kolejki. Te ograniczenia zachęciły mnie do ponownego zwiedzenia Rzymu. Po powrocie jednak znów rozpoczęłam poszukiwania miejsca mającego ofertę wycieczki zwiedzania Rzymu i tak trafiłam na Podróże bez Granic (Renata)

6 S t r o n a Akcja Przylot Dziś moje marzenie spełniło się. Jestem w miejscu, o którym marzyłam od lat. Dzięki ludziom o cudownych sercach, Marcie organizatorce i Pawłowi mojemu przyjacielowi, który jest moją siłą, sen stał się rzeczywistością (Marzena) Nasza pierwsza grupa Podróży bez Granic składała się z 18 osób w tym 12 uczestników niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz 6 asystentów. Były wśród nas osoby chorujące na dziecięce porażenie mózgowe, rdzeniowy zanik mięśni, stwardnienie rozsiane, osoba niewidoma, głuchoniewidoma, dwie osoby niedowidzące, a także osoba starsza po ciężkich operacjach, w sumie 5 osób poruszających się na wózkach. Najmłodsza uczestniczka miała lat 22, najstarsza 70. Na 18 osób było wśród nas, 16 kobiet Początkowo zaskoczyła mnie grupa osób z różnymi dysfunkcjami. Jak zobaczyłam kilka osób na wózkach, to pomyślałam, że trudno nam będzie zwiedzad razem miejsca zabytkowe, w których jest wiele barier architektonicznych. W Rzymie szybko przekonałam się, że moje myślenie osadzone jest w polskich realiach, w których pełno barier, nawet w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. W Rzymie bowiem w wielu zabytkowych miejscach windy i podjazdy są czymś naturalnym, niedostrzegalnie prawie wkomponowanym w starożytną architekturę. (Renata) Po raz pierwszy spotkaliśmy się wszyscy razem na lotnisku w Warszawie, z niecierpliwością oczekując przelotu i pierwszych momentów w Rzymie. Już podczas zbiórki okazało się, że grupa jest bardzo zmotywowana - na pięd minut przed wyznaczoną godziną spotkania, zdecydowana większośd była już na miejscu, przywitana i wyposażona w zestawy podróżne: przywieszki do bagaży, identyfikatory, koszulki, a przede wszystkim notesy z długopisami, które służyd miały do spisywania naszych relacji i obserwacji podczas zwiedzania Rzymu. Gdy zebrali się wszyscy udaliśmy się do odprawy. Czuło się sporo emocji i lekkie podenerwowanie. Chyba wszystkim nam udzieliło się napięcie związane z formalnościami odprawy lotniskowej. Niektórzy byli szczególnie ciekawi pierwszego w ich życiu lotu samolotem. Najbardziej stalowe nerwy musiała zachowad Marta, która podpisywała mnóstwo dokumentów związanych z przelotem grupy. (Ania) Na szczęście, pomimo wielu problemów, które piętrzyły przed nami linie lotnicze na etapie rezerwacji biletów dla takiej grupy, okazało się, iż w praktyce zarówno lotnisko, jak i Alitalia stanęły na wysokości zadania mieliśmy oddzielne okienko do odprawy biletowo-bagażowej, oddzielną kolejkę do odprawy osobistej, a potem imponującą obstawę podczas wejścia do samolotu. W każdym momencie wszystko poszło bardzo sprawnie i miło. Nie czuliśmy się problemem czy obciążeniem. Dzięki uśmiechom, żartom i cierpliwości, czuliśmy się wyjątkowo. Takie uczucie miało pozostad w nas do kooca wyjazdu.

7 S t r o n a 7 Samolot wybrany środek transportu, do pokonania tak odległego dystansu jaki dzieli Polskę i Włochy, okazał się idealnym rozwiązaniem. Komfort lotu był wysoki, a czas trwania podróży został ograniczony do 2 godzin lotu (alternatywa dla 30 godzin jazdy autokarem), każdy z uczestników dobrze zniósł podróż, nie odczuwając przy tym żadnych problemów zdrowotnych, zawrotów głowy, zmiany ciśnienia, nudności itp., a oślepiające wzrok słooce pozwalało w cudowny sposób zapomnied o chłodnej, szarej jesieni w Polsce. (Kasia) Dwu i półgodzinny lot był czasem niekooczących się rozmów i poznawania najbliżej siedzących osób. Już wtedy dało się zauważyd, że ekipa jest świetna, a nastroje bardzo dobre, z pełną gotowością do dobrej zabawy, więc były duże szanse na udany wyjazd. (Ania) Po udanej integracji na pokładzie samolotu, o godzinie 15-tej wylądowaliśmy w Rzymie. Na miejscu, podczas opuszczania samolotu szybko przekonaliśmy się, iż włoska obsługa lotniska, chod niemniej sympatyczna niż polska asysta, pracuje już z typowo włoskim luzem, tak więc wyjście z samolotu i odbiór bagaży zajął nam sporo czasu, a lotnisko opuściliśmy dopiero po ponad 2 godzinach. Autokar, który był naszym środkiem transportu przez cały czas trwania wycieczki, był przystosowany i wyposażony w specjalną platformę windę, która umożliwiła dostanie się do niego osobom, które nie mogły wejśd po schodach. W autokarze, podczas podróży, z opcji siedzenia na wózku mogły skorzystad dwie osoby. Wózki pozostałych osób (które były w stanie przesiąśd się) były umieszczane w luku bagażowym. (Kasia) Naszym pierwszym celem podróży był oczywiście Dom Pielgrzyma. Jak się szybko okazało, jest to fantastyczne miejsce, pozbawione barier architektonicznych, z niezmiernie sympatyczną i elastyczną obsługą. Od razu uzgodniliśmy godzinę naszej pierwszej kolacji, a po niej, mimo pewnego zmęczenia zdecydowaliśmy się na spacer i pierwszy prawdziwie włoski akcent czyli wieczorny wypad do baru na pyszną włoską kawę i herbatę. Począwszy od tego wieczoru odwiedzona kawiarenka zyskała miano naszej, bo ta pierwsza wizyta nie była bynajmniej ostatnią

8 S t r o n a Watykan Wtorek był pierwszym dniem intensywnego zwiedzania. Piękna, słoneczna pogoda zapowiadała bardzo udany dzieo. Od rana czekały nas same niespodzianki, a pierwszą z nich było tak zwane śniadanie, we włoskim stylu, które mnie już do kooca pobytu w Rzymie doprowadzało do łez jednocześnie z rozpaczy i rozbawienia. Nie lubię dżemu, więc kiedy na talerzu zobaczyłam jedynie sucharek i porcję dżemu, a do tego rogalik z czymże innym jeśli nie z dżemem, miałam ochotę powiedzied: O, przekąseczka, a gdzie śniadanie? Tym samym słodko zaczęliśmy dzieo, a potem było jeszcze lepiej (Ania) Celem pierwszego dnia zwiedzania był Watykan: Muzea Watykaoskie, Bazylika i Plac Św. Piotra, a także Zamek Św. Anioła. Po dojechaniu pod samo wejście, spotkaliśmy się z Panią Barbarą, która okazała się cudowną osobą i jednym z niewielu chyba przewodników, których naprawdę chce się słuchad i dzięki którym zwiedzanie okazuje się prawdziwą lekcją historii. Nigdy nie przepadałam za intensywnym zwiedzaniem i muzeami, ale od dnia który niemal do wieczora spędziliśmy w Watykanie, wiem że jeśli towarzyszy mi osoba z ogromną wiedzą, obdarzona niezwykłym talentem do opowiadania i dzielenia się wiadomościami, jak Pani Basia, można zwiedzad nieprzerwanie długimi godzinami. Ani na chwilę się nie wyłączyłam i byłam zachwycona ogromem informacji przekazanych w bardzo przystępny sposób. Moje zdanie podzielała reszta grupy, więc coś w tym musiało byd. (Ania) Podczas zwiedzania Watykanu mogliśmy przekonad się, że to najmniejsze miasto-paostwo europejskie jest włoską perełką, która mieści w sobie największe, najbardziej monumentalne i niezwykłe, architektoniczne i malarskie skarby świata. Każde kolejne odwiedzone w Stolicy Apostolskiej miejsce wywierało na nas ogromne wrażenie: Biblioteka, Pinakoteka, Kaplica Sykstyoska (Kasia) Podczas zwiedzania zachwyceni byliśmy także dostosowaniem Muzeów Watykaoskich, które wyposażone są w liczne windy, podjazdy, płaskorzeźby obrazów. Dodatkowo do pomocy każdej grupie osób z niepełnosprawnością oddelegowani są pracownicy muzeum, którzy kierują do wind i odpowiednich przejśd. Pomoc ta jest nieoceniona przede wszystkim podczas wejścia do Kaplicy Sykstyoskiej, gdzie osoby poruszające się na wózkach muszą iśd "pod prąd" i wstrzymany jest dla nich ruch pozostałych zwiedzających. Niemniej tłum i ogromna liczba zwiedzających pozostaje największym i jedynym chyba mankamentem utrudniającym osobom z niepełnosprawnością podziwianie w pełni tego magicznego miejsca. Punktem kulminacyjnym naszego pobytu w Muzeach Watykaoskich było zwiedzanie Kaplicy Sykstyńskiej - miejsca wielu w historii wyborów papieży, tzw. Konklawe. Urzekła mnie!!! Jest cudowna, unosi się w niej niesamowita historia. Freski Michała Anioła zachwycają. (Marzena) Żałuję jedynie, że z powodu tłumów zwiedzających Kaplicę Sykstyoską, nie dało się prawdziwie zanurzyd się w klimacie tego miejsca. Mam wrażenie, że aby ogarnąd wzrokiem wszystkie piękne freski Sądu Ostatecznego i Stworzenia Świata potrzebowałabym co najmniej kilku dni. Szkoda, że ze względu na kolejki oczekujących mieliśmy do dyspozycji tylko kilka minut. Rozumiem jednak jak wiele osób chce zobaczyd tak niepowtarzalne miejsce. Takiego widoku nie oddadzą żadne zdjęcia czy materiały umieszczone w Internecie. (Ania)

9 S t r o n a 9 Po obejrzeniu Kaplicy oraz Biblioteki, zdecydowaliśmy się na chwilę przerwy i na jednym z dostępnych placyków zrobiliśmy mały piknik w pięknym, włoskim słoocu. Gdy nabraliśmy siły ruszyliśmy dalej chłonąd historię - kolejnym naszym celem była Pinakoteka. Mnie, jako osobie słabowidzącej, brakowało opisów tytułów obrazów i ich twórców w powiększonym druku czy piśmie Braille a. Mieliśmy jednak doskonałą przewodniczkę, która wspaniale opowiadała o tych dziełach, więc miałam wrażenie jakbym słuchała audiodeskrypcji i nie było problemu z tematyką obrazów. Na przyszłośd jednak warto pamiętad o zabraniu ze sobą lornetki, aby zobaczyd wszystko dokładnie. (Basia) W Pinakotece ogromne wrażenie zrobiła na mnie kopia Piety Michała Anioła, a także sala z grupą aniołów i apostołów, wykonana przez Melozzo da Forlì kocham motywy aniołów Zachwyciła mnie również sala Raffaello Sanzio, a moment, gdy Pani Jola, osoba niewidząca, miała możliwośd poprzez dotyk płaskorzeźby zachwycid się obrazem Złożenie do Grobu Caravaggia był bardzo wzruszający (Marzena) Po obejrzeniu Pinakoteki, udaliśmy się do Bazyliki Św. Piotra, a stamtąd, już o zmierzchu, przez plac Św. Piotra i Via Conciliazione do Zamku Św. Anioła. Podczas zwiedzenia Bazyliki wysunęłam dośd śmiały i odważny wniosek: nigdy nie powstanie obiekt bardziej monumentalny, gdzie wszystkie elementy będą stanowiły tak harmonijnie współgrającą całośd. Tylko bezpośrednie doświadczenie jej artyzmu pozwoli poprzed innym to stwierdzenie - nie uwierzysz dopóki nie zobaczysz. Ja będąc w niej osobiście poczułam, że ograniczenia nie istnieją, a nasze możliwości są znacznie szersze niż sobie wyobrażamy, bo to człowiek sam zawęża sobie granice - poczułam ogromną wewnętrzną wolnośd i szczęście. (Kasia) W bazylice zatrzymaliśmy się na wspólnej modlitwie przy grobie błogosławionego Papieża Jana Pawła II. Było to dla mnie ogromne przeżycie i najbardziej wzruszający moment z całego wyjazdu, którego nigdy nie zapomnę (Marzena) Nasz pierwszy pełen wrażeo dzieo miał się ku koocowi. Słooce zachodziło na Placu Św. Piotra, a my zdecydowaliśmy się na krótką przerwę w zwiedzaniu w celu spróbowania słynnych włoskich lodów. Następnie skierowaliśmy się w stronę czekającego na nas autokaru. Podczas spaceru Pani Basia nie tylko dzieliła się nami swoją wiedzą, ale także z energią "przejęła" prowadzenie wózka Agnieszki, która już do kooca wyjazdu nie mogła odżałowad, że był to jedyny dzieo spędzony pod jej opieką. Najbardziej urokliwą chwilą był dla mnie wieczorny spacer do Zamku Świętego Anioła. Widok podświetlonej budowli był naprawdę rewelacyjny, a do tego piękny ciepły wieczór pozwoliły nam odczud pierwiastek romantyzmu ukryty w pięknej stolicy Włoch. (Ania) Opuszczając Watykan byliśmy bardzo zadowoleni i z cudownym uczuciem spełnienia podziwialiśmy widoki z autokaru Byłam zachwycona i oczarowana Rzymem wieczorową porą (Kasia) Intensywny dzieo sprawił, że wróciliśmy na kolacje zmęczeni, ale szczęśliwi, a dzieo zakooczyliśmy tradycyjnym już wypadem do naszego baru na wspólną kawę. To była długa kawa, bo bardzo chcieliśmy podzielid się ze sobą wrażeniami z całego dnia. Było ciepło, cudownie i aż trudno było uwierzyd, że spotkaliśmy się po raz pierwszy zaledwie poprzedniego dnia

10 S t r o n a Audiencja, place i fontanny Rzymu Drugi dzieo naszego pobytu w Rzymie zaczęliśmy od Audiencji Generalnej u Ojca Świętego Benedykta XVI. Jak się szybko okazało, nasza grupa i tym razem nie musiała stad w kolejce - wejściówki w kolorze czerwonym pozwoliły nam na wejście bocznymi drzwiami, a wózki gwarantowały usadzenie w głównym przejściu, czyli najbliżej podwyższenia i najbardziej po środku sali. Ze względu na mieszany charakter naszej grupy nie obyło się jednak bez zamieszania i zostaliśmy na czas audiencji rozdzieleni, co poskutkowało burzliwą dyskusją z ochroniarzem gwardii szwajcarskiej, a po audiencji przeprosinami ze strony jego szefa. Jak się okazało, nie byłam jedyną osobą lubiącą robid problemy także Basia przeprowadziła akcję zaczepną wobec biskupa związując nierozerwalnie jego pas ze swoim plecakiem, co wywołało pewne poruszenie i dośd komiczne zajście, z racji zaistniałej szamotaniny. Audiencja trwała półtorej godziny. Po otrzymaniu papieskiego błogosławieostwa, które oficjalnie zakooczyło audiencję, jeszcze godzinę spędziliśmy na Placu Św. Piotra kontemplując widoki, uspokajając emocje i napawając się listopadowym słoocem oraz temperaturą ok. 26 stopni! Audiencja była dla mnie ogromnym przeżyciem - pełnym wzruszeo i bardzo silnych emocji Nie da się tego opisad Ten dzieo na zawsze pozostanie w moim sercu. (Marzena) Następnie udaliśmy się na zwiedzanie placów i fontann Rzymu, tym razem z Panią Marzaną. Razem "zdobyliśmy" Campo di Fiori, Piazza Navona, Panteon, Schody Hiszpaoskie i Fontannę di Trevi, czyli wszystkie najbardziej znane perełki Rzymu, jednak spacer po kocich łbach, mimo obniżonych praktycznie wszędzie krawężników, ale wśród tłumów przechodniów i samochodów, nie należał do najłatwiejszych i okazał się bardzo męczący. Przyznaję, że czułam się mocno przytłoczona wszechobecnym tłumem i zgiełkiem. Niestety w panującym ścisku bardzo ciężko było mi napawad się urokiem miasta. Są to jednak miejsca, które będąc w Rzymie koniecznie trzeba zobaczyd i moja cierpliwośd w przedzieraniu się przez tłumy została nagrodzona, bo są to miejsca niepowtarzalne, których nie można przegapid! (Ania) Warto dodad, że na czas zwiedzania zostaliśmy wyposażeni w bezprzewodowe zestawy słuchawkowe, które bardzo ułatwiały komunikację z grupą. Mogliśmy słuchad poruszając się w swoim tempie, bez obaw, że ominą nas ciekawe informacje przekazywane przez przewodnika, a jednocześnie robid zdjęcia oraz byd w kontakcie z pilotem, co zapewniało dobrą organizacje i sprawnośd podczas zwiedzania. Dla mnie, jako osobie z niedosłuchem, słuchawki były szczególne ważne - dzięki nim miałam lepszy komfort słuchania, nie musiałam martwid się, że czegoś nie usłyszę, czy źle zinterpretuję. (Basia)

11 S t r o n a 11 Jednym z najbardziej zabawnych momentów tego dnia było przejście przez zablokowaną, ze względu na wcześniejszą manifestację, dwoma opancerzonymi wozami policyjnymi ulicę - policjanci okazali się jednak bardzo wyrozumiali i przepuścili nas przez szpaler. Znów czuliśmy się bardzo wyjątkowo - najwyraźniej nie doszły do nich jeszcze wieści o naszym zachowaniu podczas audiencji i nie uznali nas za realne zagrożenie... Podczas zwiedzania zachwyciła mnie słynna na cały świat Fontanna di Trevi. Zgodnie z tradycją chciałam wrzucid do fontanny polski grosik z nadzieją, że kiedyś jeszcze do Rzymu wrócę. Troszkę nie wyszło, bo uderzyłam pieniążkiem jakiegoś turystę w głowę i nie doleciał. Mam jednak nadzieję, że mimo wszystko uda mi się zobaczyd Rzym jeszcze raz (Marzena) Na palcu Hiszpaoskim po raz pierwszy spróbowaliśmy pieczonych kasztanów. Były pyszne. (Marzena i Paweł) Fundacja Podróże bez Granic ul. Warszawska 43/ Gdynia KRS: REGON: NIP:

12 S t r o n a Dzieo relaksu: Stadio Olimpico i Lido di Ostia Po poprzednim intensywnym dniu zwiedzania, zaplanowany był dzieo odpoczynku - był czas na wyspanie się, spokojne śniadanie i zakupy, a następnie udaliśmy się na Stadion Olimpijski, na którym swoje mecze rozgrywają dwie rzymskie drużyny: S.S. Lazio oraz AS Roma. Był to dzieo, na który z racji swoich pasji, mam tu na myśli zamiłowanie do sportu i kibicowania oraz doświadczeo zawodowych, szczególnie czekałam. (Ania) Stadion normalnie nie jest dostępny dla zwiedzających i można wchodzid na niego jedynie podczas meczów. Jednakże dzięki staraniom jednej z uczestniczek wyjazdu, udało się przekonad władze stadionu do takiej wizyty i po przyjeździe zostaliśmy przywitani z najwyższymi honorami zarówno przez przedstawicieli klubu piłkarskiego AS Roma jak i CONI - Włoskiego Związku Olimpijskiego. Dzięki ich uprzejmości mieliśmy okazje poznad dostępnośd obiektu pod kątem dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością, wejśd na płytę boiska, a także zobaczyd wszystkie najbardziej niedostępne dla osób z zewnątrz zakamarki, w tym szatnie obu drużyn. Otrzymaliśmy też pakiet powitalnych prezentów w postaci gadżetów czapek i szalików w barwach drużyny AS Roma i byliśmy pierwszymi osobami w historii, które tak ucharakteryzowane mogły wejśd do szatni przeciwników czyli drużyny Lazio! Towarzyszyły nam ogromne emocje, zdjęciom nie było kooca, a najbardziej zaskakujące było dla nas to, że absolutnie całe zaplecze zostało przygotowane z myślą o zawodnikach z niepełnosprawnością. Zrobiło to na mnie ogromne wrażenie, absolutnie się tego nie spodziewałam. Tak zachwyciliśmy się ciepłym przyjęciem i otwartością gospodarzy, a także pięknem stadionu, że wizyta zaplanowana na niecałą godzinkę przeciągnęła się do dwóch i pół (Ania) Naprawdę szkoda nam było odjeżdżad, pomimo iż przed nami był kolejny przepyszny punkt programu, czyli uczta w postaci prawdziwej włoskiej pizzy, która była specjalną niespodzianką Podróży bez Granic dla całej grupy. Każdy miał możliwośd spróbowania sześciu rodzajów neapolitaoskiej pizzy, wśród salw śmiechu i głośnych rozmów. Mogliśmy też delektowad się pysznym winem, nie zabrakło również deseru To było prawdziwe szaleostwo! Delikatnie powiedziawszy troszkę się przejedliśmy, ale żal było nie spróbowad wszystkich pyszności. (Ania i Marzena) Po pizzy, udaliśmy się na plażę. Było cudownie: niesamowite widoki, szum morza, pełen relaks Poczułam ogromne szczęście Tak, życie naprawdę jest piękne (Marzena)

13 S t r o n a 13 Pomimo braku dostosowanego zjazdu na plażę, co odnotowaliśmy z pewnym rozczarowaniem, dzięki wzajemnej pomocy każdy z grupy miał szansę zamoczyd nogi w wodzie i poczud zapach morskiej bryzy. Renata profesjonalnie zaopatrzona w strój kąpielowy uskuteczniła prawdziwy podbój Rzymskich fal, a Ania mimo braku ekwipunku, wskoczyła do wody w ubraniu, w koocu była to jedyna w swoim rodzaju okazja zażycia kąpieli w morzu o tej porze roku! Czas mijał jednak nieubłagalnie i należało już wracad. Aby dzieo nie upłynął wyłącznie na lenistwie, zdecydowaliśmy się jeszcze na zwiedzenie Bazyliki Św. Pawła za Murami, jednej z czterech bazylik rzymskich, która okazała się naprawdę pięknym zakooczeniem tego relaksującego dnia. Na miejsce dotarliśmy na około 15 minut przed zamknięciem dla zwiedzających. Było zupełnie cicho i spokojnie, co dla Rzymu, który widziałam było absolutnie niespotykane. Kiedy przeszłam przez bramy bazyliki na widok delikatnie oświetlonego dziedzioca oraz ogromnego posągu Św. Pawła dosłownie zaparło mi dech w piersiach właśnie to wspomnienie mam nadzieję zachowad na zawsze! (Ania) Imponująca była znajdująca się wewnątrz bazyliki liczba kolumn (80!) oraz poprzedzająca ją granitowa kolumnada. Jest to obiekt, który rodzi wrażenie nieskooczoności, w którym człowiek może przekonad się czym jest prawdziwa sztuka. (Kasia) Bazylika urzekła mnie swoim niesamowitym wnętrzem, bogatą ilością rzeźb, cudownych malowideł Szczególną moją uwagę zwrócił pas medalionów z portretami papieży biegnący wzdłuż górnej krawędzi ścian Legenda mówi, że gdy skooczą się miejsca na nowe portrety nastąpi koniec świata teraz miejsc zostało już tylko sześd (Marzena)

14 S t r o n a Starożytny Rzym Piątek, nasz ostatni dzieo w Rzymie, upłynął znów na intensywnym zwiedzaniu, tym razem starożytnej części miasta. Zaczęliśmy od Koloseum. Nie będę ukrywała, że tego miejsca obawiałam się najbardziej pod kątem przystosowania dla osób niepełnosprawnych szczególnie poruszających się na wózkach. Bardzo miło się rozczarowałam ponieważ Koloseum jest przygotowane na wizyty osób z niepełnosprawnością: bilety są bezpłatne, do wejścia prowadzi oddzielne przejście, bez kolejki, a w środku znajdują się podjazdy, winda i przystosowana toaleta. Szerokie płyty ułatwiają poruszanie się, a w miejscach widokowych wbudowane są kratki, które pozwalają osobie na wózku podziwiad niesamowite widoki. (Marzena) Koloseum zrobiło na nas ogromne wrażenie. Żałujcie, że Was tam nie było! Żadna klatka filmowa, żaden plakat, czy zdjęcie nie oddają atmosfery tego miejsca - to tylko płaskie obrazy pokazujące kamienne pozostałości monumentalnej budowli, jej wierzchnią skorupę. Kiedy weszłam do środka, aż ciarki przebiegły mi po plecach kiedy pomyślałam, ilu ludzi zginęło w tym miejscu dla uciechy innych?! Zupełnie niewiarygodne jest też dla mnie to, jak to możliwe by tyle wieków temu ludzie byli w stanie wznieśd tak niewyobrażalną konstrukcję? Od razu przypomniałam sobie sceny z Gladiatora. Słowa są kiepskim środkiem wyrazu. Muszę koniecznie jeszcze kiedyś tam wrócid Wrażenie było niezapomniane trzeba to zobaczyd na własne oczy! (Ania) Po zwiedzeniu Koloseum, skierowaliśmy się do Forum Romanum, które jednak nie było dla nas już takie łaskawe. Droga prowadząca do Forum, a dalej na Palatyn była najcięższą przebytą do tej pory trasą: spadzisty zjazd, wyboiste drogi, pełne nierówności i kamieni, tak że wózek niemalże podskakiwał. Jednogłośnie stwierdziliśmy, iż dalszy spacer byłby najzwyklejszą męczarnią, a tym samym, Forum okazało się pierwszym i ostatnim miejscem, z którego zwiedzania zrezygnowaliśmy. Przed wyjściem udało nam się jednak zatrzymad w uroczym miejscu, na głównym placyku, gdzie w cudownym włoskim słoocu zrobiliśmy przerwę na lunch, słuchając opowieści o historii tego miejsca przekazywane przez panią Marzannę i chłonąc atmosferę tego niezwykłego miejsca... Z Forum Romanum udaliśmy się na Kapitol obejrzed słynną wilczycę i pomnik Marka Aureliusza. Chod na Kapitol także prowadzi stroma droga pod górę, tę jednak udało nam się pokonad. Następnie udaliśmy się na Piazza Venezia pod Pomnik Ojczyzny, a na zakooczenie dnia zwiedziliśmy jeszcze Bazylikę Św. Mari Większej i Św. Jana na Lateranie. Dwie kolejne niesamowite perełki Rzymu. Ostatnim punktem w programie naszego zwiedzania były Święte Schody przywiezione z Jerozolimy, znajdujących się nieopodal bazyliki Świętego Jana. Tu weszłam z pomocą Pawła, ale o własnych siłach. Chod przyklękłam tylko na pierwszym schodku, poczułam wyjątkową siłę i ogromną wdzięcznośd za całe piękno, które mogłam zobaczyd w Rzymie (Marzena)

15 S t r o n a 15 W ten sposób zakooczyliśmy nasz program zwiedzania. Z pewnym smutkiem i nostalgią wracaliśmy do Domu Pielgrzyma, zdawaliśmy sobie bowiem sprawę, że to już ostatnie chwile obcowania z pięknem tego niezwykłego miasta. Z ambitnego planu przygotowanego przed wyjazdem nie udało nam się zobaczyd jedynie Ust Prawdy, co jest naprawdę dużym osiągnięciem, gdyż program był bardzo napięty, mimo z oczywistych względów wolniejszego tempa i dużej liczby postojów, a co za tym idzie, opóźnieo, do których jednak podeszliśmy, wraz z naszym wyrozumiałym kierowcą i obsługą Domu Pielgrzyma, z typowo włoskim luzem. Wielokrotnie podczas wyjazdu widad było zmęczenie na twarzach, w nogach i rękach, chcąc jednak pokazad grupie jak najwięcej, nie potrafiłam odpuścid, bo jak można byd w Rzymie i nie zobaczyd... Nie odpuszczała też cała grupa. Każdy chciał zobaczyd jak najwięcej i każdy jak tylko mógł pomagał drugiej osobie - podał ramię, pchał wózek, wziął plecak, podzielił się kanapką, zażartował, poprawił słuchawki, organizował przerwę czy szukał miejsca gdzie można na czas słuchania przysiąśd. I to było właśnie w tym wyjeździe najpiękniejsze... Podczas zwiedzania nie było między nami podziału na osoby z niepełnosprawnością i asystentów - asystentami były dla siebie nawzajem często osoby z niepełnosprawnością, a tym samym wszyscy byliśmy równi, mieliśmy takie same role i takie same oczekiwania. Cel całej osiemnastki był taki sam: zdobycie Rzymu! Granice zostały przekroczone. Ograniczenia przezwyciężone. Stereotypy przełamane. Założenia zrealizowane! (Kasia) W ten sposób ten wyjazd był prawdziwą wyprawą i prawdziwą przygodą, która w wielu wiele zmieniła i którą wszyscy zapamiętamy na długo. Podczas wyjazdu, zgodnie z założeniami, obserwowaliśmy i notowaliśmy nasze uwagi na temat dostępności miasta i poszczególnych zabytków, pod kątem ich dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością, które zebrane znajdziecie w dalszej części tego przewodnika. 17 listopada o 12 byliśmy z powrotem na lotnisku w Warszawie. Minęło zaledwie 5 dni od naszego pierwszego spotkania i aż 5 dni odbieramy bagaże - czas niestety się pożegnad Serce pęka z żalu, łzy płyną po policzkach Dziękuję Kochani, że stworzyliśmy tak wspaniałą grupę Jesteście Wspaniali (Marta i Marzena)

16 S t r o n a 16 RZYM DOSTOSOWANY

17 S t r o n a 17 WATYKAN Adres: Viale Vaticano (Prati) Telefon: ; Strona internetowa: Godziny otwarcia: uzależnione od świąt i wydarzeo watykaoskich, aktualne godziny należy sprawdzad na stronie. Wejście: Do bezpłatnego wejścia są uprawnione osoby o stopniu niepełnosprawności powyżej 74%, czyli stopniu umiarkowanym lub znacznym i ich asystenci. Należy mied ze sobą orzeczenie o niepełnosprawności lub przesład je podczas rezerwacji mailem. Dojazd i poruszanie się: Grupy osób z niepełnosprawnością mają możliwośd podjechania autokarem pod samo wejście do Muzeów Watykaoskich, a także pod sam plac św. Piotra od strony via Della Conciliazione, na podstawie odpowiedniego pozwolenia. Bliski parking ułatwia poruszanie się i oszczędza energię, mimo to, dzieo w Watykanie należy zaplanowad na spokojnie ze względu na ogrom wrażeo, ale także duże odległości do przejścia jakie dzielą Muzea Watykaoskie i Bazylikę Św. Piotra. Wejście do Muzeów Watykaoskich: W muzeach watykaoskich wszystkie grupy, w tym grupy osób z niepełnosprawnością, mają obowiązek zarezerwowania biletów przez Internet muzea są wówczas przygotowane na przyjęcie zwiedzających i delegują do pomocy przy zwiedzaniu specjalną asystę. Rezerwacji można dokonad pisząc na adres: Na stronie internetowej muzeów dostępne są bieżące informacje na temat organizowanych wydarzeo, w tym specjalnych grup i tras dla osób niewidomych lub niesłyszących. W soboty organizowane są specjalne dotykowe trasy dla osób niewidomych, które pozwalają na lepsze poznanie obiektu i znajdujących się w nim dzieł. Aby dołączyd do grupy wystarczy zgłosid taką chęd mailowo przy rezerwacji biletów. Wejście dla grup osób z niepełnosprawnością znajduje się przy głównym wejściu. Jest tam wyznaczony oddzielny tor, który pozwala na wejście bez kolejki. Cała grupa przechodzi następnie przez bramki wykrywające metale, ale sprawdzanie wózków nie jest bardzo wnikliwe - podczas gdy inni zwiedzający muszą oddad plecaki i duże torby do przechowalni, osoby poruszające się na wózkach, mogą mied większy bagaż zawieszony z tyłu wózka. Do muzeum można wejśd z psem przewodnikiem, należy to jednak zgłosid z wyprzedzeniem, przy rezerwacji biletów.

18 S t r o n a 18 Muzea: Podczas zwiedzania Muzeum, grupie towarzyszy asysta. Obsługa jest niezmiernie miła i wyrozumiała wskazuje drogę do wind, dostosowanych toalet, pomaga w przejściach i w wąskich korytarzach. Wejście do Kaplicy Sykstyoskiej umożliwione jest dzięki platformie przyschodowej - platforma jest bardzo sprawnie obsługiwana przez pracowników muzeów. Jednakże, przy dużej grupie osób poruszających się na wózkach, przetransportowanie wszystkich jest czasochłonne i należy to uwzględnid w programie. Częśd poziomów Muzeów jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Na tych piętrach nie ma barier architektonicznych wszędzie są podjazdy niwelujące krawężniki, a pomieszczenia są bardzo przestronne i ułatwiają przemieszczanie się. Niestety nie na wszystkie poziomy można dojechad na wózku - drugie piętro biblioteki nie jest niedostępne dla turystów z niepełnosprawnością. Elementem utrudniającym zwiedzanie mogą byd tłumy zwiedzających, które powodują, że osoby na wózkach siedząc nisko mają bardzo ograniczone pole widzenia i miejscami prawie nic nie widzą. W wewnątrz Muzeów brak jest miejsc siedzących do odpoczynku można usiąśd jedynie na dwóch placykach zewnętrznych, a także w Pinakotece galerii obrazów, gdzie w każdej sali znajdują się krzesła, z których może skorzystad osoba, która ma problemy z poruszaniem lub po prostu poczuła zmęczenie. Pinakoteka jest przestronna i bez problemu można poruszad się w niej na wózku, szerokie przejścia umożliwiają podjazd blisko eksponatów, co ułatwia zwiedzanie. Równa powierzchnia umożliwia osobom poruszającym się na wózkach łatwe przemieszczanie się. W Pinakotece dostępne są płaskorzeźby niektórych obrazów, umożliwiające zapoznanie się z danym dziełem osobom niewidomym lub z osłabioną percepcją wzroku.

19 S t r o n a 19 Plac i Bazylika Św. Piotra Aby dotrzed do Bazyliki Św. Piotra od strony Muzeów Watykaoskich, należy wyjśd głównym wejsciem i obejsd mury miasta. Jest to niestety droga dłuższa tradycyjna droga wyjścia prowadzi przez Kaplicę Sykstyoską bezposrednio na plac Św. Piotra, ale przejście to nie jest dostępne dla osób poruszajacych się na wózkach. Wejście do bazyliki jest bezpłatne dla wszystkich. Bazylika jest otwarta w godzinach , Groby Papieskie, od 9.00 do 17.00, a Skarbiec od Wejście do Grobów dostosowane jest dzięki windzie prowadzącej do podziemi. Plac Św. Piotra jest całkowicie dostępny dla osób z niepełnosprawnością. Na całym placu ustawione są tory porządkujące kolejkę, wyposażone w podjazdy. W przypadku, gdy nie widad właściwej drogi wystarczy podjeśd do wszechobecnej gwardii szwajcarskiej i wyjaśnid, że jest się z grupą osób z niepełnosprawnością, a natychmiast każdy wskaże odpowiednią trasę lub utoruje przejście. Plac pokryty jest kostką brukową, która jednak w porównaniu do innych części miasta jest dośd łagodna i nie utrudnia poruszania się. Do Bazyliki Św. Piotra można dotrzed windą znajdującą się po prawej stronie (przy windzie na kopułę), a następnie wjechad korzystając z podjazdu, który znajduje się przy pierwszych drzwiach z lewej strony, tzw. Drzwiach Śmierci. Na kopułę prowadzą zarówno schody jak i winda - osoby na wózkach mogą jednak zwiedzad wyłącznie pierwszy poziom - dalsza droga wiedzie schodami i wąskimi korytarzami. Bazylika jest przestronna, co ułatwia poruszanie się i obejrzenie z bliska wszystkich dzieł. Wewnątrz nie ma żadnych stopni, powierzchnia jest równa i można podjechad pod sam ołtarz. Obok windy prowadzącej do Bazyliki osoby na wózkach mogą skorzystad z przystosowanych toalet. Inna dostosowana toaleta znajduje się po lewej stronie Bazyliki, przed wejściem do poczty watykaoskiej. Poczta watykaoska jest także dostępna dla osób z niepełnosprawnością. Dysponuje podjazdem, a w środku znajdują się obniżone stoliki, z których można skorzystad siedząc na wózku i bez problemu wypisad pocztówki.

20 S t r o n a 20 AUDIENCJA GENERALNA Aby wziąd udział w audiencji generalnej należy zwrócid się z prośbą o zarezerwowanie odpowiedniej liczby biletów do władz stolicy apostolskiej wskazując datę, liczbę osób i charakter grupy. Prośbę należy przesład faksem pod numer: w formie pisma lub formularza dostępnego na stronie: Odpowiedź przyjdzie po kilu dniach, najprawdopodobniej w języku polskim. Osoby z niepełnosprawnością dostają wejściówki w kolorze czerwonym, na miejsca najbliżej Ojca Świętego. Audiencje, podczas obecności Papieża w Watykanie, odbywają się we środy, w auli lub na placu Św. Piotra. Bilety należy odebrad w przeddzieo audiencji w godzinach 15:00-19:00, lub tego samego dnia od godziny 8:00 rano. Audiencja rozpoczyna się o godzinie 10:30 należy jednak przybyd z odpowiednim wyprzedzeniem, aby spokojnie zająd miejsca. Osoby poruszające się na wózkach wchodzą do auli głównym wejściem i wraz z jednym asystentem każda mają przygotowane miejsce w przejściu, na samym środku sali. Jeśli grupa osób z niepełnosprawnością jest mieszana, musi się rozdzielid i pozostałe osoby niepełnosprawne, ale nieporuszające się na wózkach muszą skierowad się do dalszego wejścia, bliżej podestu i zająd miejsca w odpowiedniej strefie. Ze względu na ogromną liczbę, pielgrzymów przybywających na audiencję i wagę wydarzenia, jest to chyba jedyne miejsce w całym Rzymie gdzie można spotkad się z niecierpliwością ochrony gwardii szwajcarskiej, dlatego należy przybyd odpowiednio wcześnie, aby móc zająd na spokojnie najlepsze miejsca i nie zostad na koocu sali. Nie ma możliwości, aby osoby niepełnosprawne ale nieporuszające się na wózkach, usiadły w przejściu na środku sali, nawet jeśli jedna grupa ma zostad rozdzielona. Warto się na taka sytuację przygotowad i przed wejściem ustalid punkt spotkania po audiencji (np. na placu przed wejściem do auli), aby cała grupa odnalazła się podczas wychodzenia. Audiencja trwa od 40 minut do ok. 1,5 godziny w zależności od zdrowia i samopoczucia Papieża. Do auli prowadzi podjazd, a w środku dostępne są dostosowane toalety.

Rzym bez Granic Przewodnik po Wiecznym Mieście Fundacji Podróże bez Granic

Rzym bez Granic Przewodnik po Wiecznym Mieście Fundacji Podróże bez Granic Rzym bez Granic Przewodnik po Wiecznym Mieście Fundacji Podróże bez Granic S t r o n a 2 Chcesz podróżowad? Obawiasz się, że nie sprostasz barierom? Nie wiesz, od jakiego miejsca w Europie zacząd? Polecam

Bardziej szczegółowo

OFERTA. Odpowiadając na zaproszenie do złożenia oferty cenowej na zadanie pn.:

OFERTA. Odpowiadając na zaproszenie do złożenia oferty cenowej na zadanie pn.: ... (nazwa Wykonawcy, adres, nr tel., nr fax)... (miejscowość, data) OFERTA Odpowiadając na zaproszenie do złożenia oferty cenowej na zadanie pn.: Zorganizowanie 4 dniowej wycieczki do Rzymu dla pracowników

Bardziej szczegółowo

Podopieczni Fundacji Dziecięca Fantazja, Szymon i Natalia, spotkali się z Papieżem na Placu Św. Piotra w Rzymie RELACJA Z PODRÓŻY

Podopieczni Fundacji Dziecięca Fantazja, Szymon i Natalia, spotkali się z Papieżem na Placu Św. Piotra w Rzymie RELACJA Z PODRÓŻY Podopieczni Fundacji Dziecięca Fantazja, Szymon i Natalia, spotkali się z Papieżem na Placu Św. Piotra w Rzymie RELACJA Z PODRÓŻY 17-letnia Natalia z woj. dolnośląskiego od 6 lat zmaga się ze złośliwym

Bardziej szczegółowo

VIVA ITALIA!!! Zobaczyć Wenecję i umrzeć... Już podczas rejsu statkiem mogliśmy podziwiać panoramę tego uroczego miasta od strony rzeki.

VIVA ITALIA!!! Zobaczyć Wenecję i umrzeć... Już podczas rejsu statkiem mogliśmy podziwiać panoramę tego uroczego miasta od strony rzeki. VIVA ITALIA!!! Zobaczyć Wenecję i umrzeć... Już podczas rejsu statkiem mogliśmy podziwiać panoramę tego uroczego miasta od strony rzeki. Gdy wysiedliśmy z tramwaju wodnego, spacerowaliśmy po ulicach Wenecji,

Bardziej szczegółowo

Czy Swing jest dla wózkowiczów?

Czy Swing jest dla wózkowiczów? Fundacja Niezależnego Życia Osób Niepełnosprawnych HUSSAR 70-893 Szczecin, ul. Czwójdzińskiego 5; tel. 0517392265 www.hussar.szczecin.pl, fundacja.hussar@gmail.com Bank BGŻ 78 2030 0045 1110 0000 0158

Bardziej szczegółowo

Kategoria obiektu: Nazwa obiektu: Adres obiektu: Telefon: Strona www: Adres e-mail:

Kategoria obiektu: Nazwa obiektu: Adres obiektu: Telefon: Strona www: Adres e-mail: ANKIETA DOSTĘPNOŚCI OBIEKTU e obiekt Kategoria obiektu: Nazwa obiektu: Adres obiektu: Telefon: Strona www: Adres e-mail: Przyjęte w ankiecie pytania nie dotyczą pomieszczeń technicznych. Do ankiety należy

Bardziej szczegółowo

Pasażerowie niepełnosprawni w samolocie

Pasażerowie niepełnosprawni w samolocie Pasażerowie niepełnosprawni w samolocie Prawo otrzymania pomocy podczas podróży lotniczej mają wszyscy pasażerowie. Szczególnie dotyczy to osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej sprawności ruchowej.

Bardziej szczegółowo

Raport z badania wszystkich stacji metra pod kątem dostosowania do osób poruszających się na wózkach, z wózkami i z małymi dziećmi.

Raport z badania wszystkich stacji metra pod kątem dostosowania do osób poruszających się na wózkach, z wózkami i z małymi dziećmi. Raport z badania wszystkich stacji metra pod kątem dostosowania do osób poruszających się na wózkach, z wózkami i z małymi dziećmi. Fundacja MaMa, kwiecień 2011 Starościńska 1/3 lok. 3 21/35 tel. (22)

Bardziej szczegółowo

10.10.2012- -19.10.2012 Asyż

10.10.2012- -19.10.2012 Asyż 10.10.2012- -19.10.2012 Asyż 10.10.12r. o godzinie 5:30. autokarem dojechaliśmy do lotniska, skąd polecieliśmy do Rzymu, a później autokarem do Asyżu. 11.10.12r. Kolejnego dnia z nauczycielem ze szkoły

Bardziej szczegółowo

Comenius wyjazd do Włoch. Jagoda Kazana 6a Alicja Rotter 6a

Comenius wyjazd do Włoch. Jagoda Kazana 6a Alicja Rotter 6a Comenius wyjazd do Włoch Jagoda Kazana 6a Alicja Rotter 6a Spis treści: Przylot Przylot Dzień w szkole Nasi gospodarze rozpoczynali lekcje o godz. 8.00. My uczestniczyliśmy w dwóch lekcjach: plastyce i

Bardziej szczegółowo

We wrześniu 2006 roku doświadczyliśmy, że może nie wszystkie, jednak nasze drogi, prowadzą do Rzymu!

We wrześniu 2006 roku doświadczyliśmy, że może nie wszystkie, jednak nasze drogi, prowadzą do Rzymu! We wrześniu 2006 roku doświadczyliśmy, że może nie wszystkie, jednak nasze drogi, prowadzą do Rzymu! 16 września 2006 roku wyjechaliśmy do Włoch na ośmiodniową wycieczkę, o charakterze pielgrzymki. 40-osobowa

Bardziej szczegółowo

SPRAWOZDANIE RODZICÓW Z AUDYTU SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W GOŁDAPI

SPRAWOZDANIE RODZICÓW Z AUDYTU SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W GOŁDAPI SPRAWOZDANIE RODZICÓW Z AUDYTU SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W GOŁDAPI Na prośbę rodziców 5-latków, przedstawiciele Rady Rodziców poszczególnych grup przedszkolnych, w dniu 26 czerwca 2009r. zrobili rekonesans w

Bardziej szczegółowo

Gazetka Gimnazjum im. Jana Pawła II Numer 2/2015 Wyprawa na Sycylię Grupy Erasmus+ Szkoła Podstawowa 22 27 marca 2015r.

Gazetka Gimnazjum im. Jana Pawła II Numer 2/2015 Wyprawa na Sycylię Grupy Erasmus+ Szkoła Podstawowa 22 27 marca 2015r. Gazetka Gimnazjum im. Jana Pawła II Numer 2/2015 Wyprawa na Sycylię Grupy Erasmus+ Szkoła Podstawowa 22 27 marca 2015r. Relacja z wyjazdu Nasza wyprawa na Sycylię rozpoczęła się rankiem 22 marca 2015 roku.

Bardziej szczegółowo

Pielgrzymka do Włoch we wspomnieniach uczniów Pienińskiej Szkoły Zawodowej w Szczawnicy

Pielgrzymka do Włoch we wspomnieniach uczniów Pienińskiej Szkoły Zawodowej w Szczawnicy Pielgrzymka do Włoch we wspomnieniach uczniów Pienińskiej Szkoły Zawodowej w Szczawnicy 14 grudnia 2013 roku młodzież z Pienińskiej Szkoły Zawodowej w Szczawnicy wraz z opiekunką panią Katarzyną Ciesielką

Bardziej szczegółowo

Windy Schodowe katalog ofert

Windy Schodowe katalog ofert RAV-NET Rafał Kurzyna ul. Geodetów 6/143, 02-396 Warszawa tel. +48 692 44 94 74, e-mail: info@windy-schodowe.pl http:// NIP: 722-146-23-23, Regon: 140243228 mbank 62 1140 2004 0000 3402 6095 7666 Windy

Bardziej szczegółowo

Ulgi i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością w mieście Legnica

Ulgi i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością w mieście Legnica Ulgi i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością w mieście Legnica Miasto Legnicy jest przyjazne dla osób niepełnosprawnych. Samorząd legnicki podejmuje szereg działań na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych

Bardziej szczegółowo

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Ostrzeszów 10.04.2013 PCPR.UE.0320.8.2013 Szanowni Państwo! Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrzeszowie w związku z realizacją projektu unijnego w ramach POKL, Priorytet VII, Podziałanie 7.1.2 zwraca

Bardziej szczegółowo

TaniePlanowanie.com Maciej Urbański tel. 606 371 673 Krzysztof Szymański tel. 793 003 810

TaniePlanowanie.com Maciej Urbański tel. 606 371 673 Krzysztof Szymański tel. 793 003 810 WYJAZDY ZAGRANICZNE DESTYNACJE Nasza bazowa oferta obejmuje wyjazdu do czterech atrakcyjnych stolic europejskich Pragi, Budapesztu, Bratysławy oraz Wiednia. Za tym wyborem przemawiają następujące czynniki:

Bardziej szczegółowo

Podziękowania naszych podopiecznych:

Podziękowania naszych podopiecznych: Podziękowania naszych podopiecznych: W imieniu swoim jak i moich rodziców składam ogromne podziękowanie Stowarzyszeniu za pomoc finansową. Dzięki działaniu właśnie tego Stowarzyszenia osoby niepełnosprawne

Bardziej szczegółowo

Wspomnienie z białostockiej pielgrzymki na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII

Wspomnienie z białostockiej pielgrzymki na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII Wspomnienie z białostockiej pielgrzymki na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII W dniach 23 IV 04 V 2014 odbyła się pielgrzymka, której centralnym punktem było uczestnictwo w kanonizacji Jana Pawła II

Bardziej szczegółowo

Cel podróży: Proszę wskazać gdzie w budynku występują drzwi. Numery umieszczone na szkicu.

Cel podróży: Proszę wskazać gdzie w budynku występują drzwi. Numery umieszczone na szkicu. Formularz 1 Szerokość przejścia Przestrzeń przed drzwiami Przestrzeń za drzwiami Wysokość zamontowania klamki Klamki Rodzaj drzwi Kierunek otwierania drzwi Automatycznie otwierane drzwi Opór podczas ręcznego

Bardziej szczegółowo

Oferta. Szanowni Państwo,

Oferta. Szanowni Państwo, PHU Schodowa -Winda Hanna Wieczorek ul. Smolna 20/24 00-375 Warszawa Tel.: 664 992 381 502 819 625 Email: www.schodowa-winda.pl info@schodowa-winda.pl Oferta Szanowni Państwo, Nasza firma zajmuje się sprzedażą

Bardziej szczegółowo

Zobaczyliśmy tam wiele cudów techniki z przeszłych stuleci jak i współczesne modele samochodów. Podczas zwiedzania wszyscy byli zachwyceni.

Zobaczyliśmy tam wiele cudów techniki z przeszłych stuleci jak i współczesne modele samochodów. Podczas zwiedzania wszyscy byli zachwyceni. Oto nadeszła historyczna chwila drugiej wymiany między szkołami w Crescentino i Łososinie! Ponad 40 uczniów z naszej szkoły wraz z nauczycielami stawiło się o godz. 13 na placu przed szkołą, gdzie czekał

Bardziej szczegółowo

ROZDZIAŁ II OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Przedmiotem zamówienia jest: A/ Zorganizowanie wyjazdu integracyjnego 3 dniowego w województwie wielkopolskim

ROZDZIAŁ II OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Przedmiotem zamówienia jest: A/ Zorganizowanie wyjazdu integracyjnego 3 dniowego w województwie wielkopolskim ROZDZIAŁ II OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Przedmiotem zamówienia jest: A/ Zorganizowanie wyjazdu integracyjnego 3 dniowego w województwie wielkopolskim 1. Liczba uczestników 85 osób: 63 BO niepełnosprawnych,

Bardziej szczegółowo

Działanie nr 7 - druga wymiana.

Działanie nr 7 - druga wymiana. Realizacja projektu "MAM PRAWO! Transfer nowoczesnych programów i metod terapii i edukacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej do Centrum dla dzieci niepełnosprawnych ORIONI w Zestafoni" Działanie nr 7

Bardziej szczegółowo

Wygraj w ogólnopolskim konkursie Hotel bez barier! Wypełnij ankietę i zgłoś swój hotel do nagrody.

Wygraj w ogólnopolskim konkursie Hotel bez barier! Wypełnij ankietę i zgłoś swój hotel do nagrody. Wygraj w ogólnopolskim konkursie Hotel bez barier! Wypełnij ankietę i zgłoś swój hotel do nagrody. Akcja prowadzona w ramach obchodów Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych 2003 w Polsce pod honorowym

Bardziej szczegółowo

Sprawozdanie z audytu lokali wyborczych przeprowadzonego. w dniach 15-16 listopada 2014 r.

Sprawozdanie z audytu lokali wyborczych przeprowadzonego. w dniach 15-16 listopada 2014 r. CFiRR FUNDACJA INSTYTUT ROZWOJU REGIONALNEGO Sprawozdanie z audytu lokali wyborczych przeprowadzonego w dniach 15-16 listopada 2014 r. Pracownicy Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego oraz Rzecznicy dostępnych

Bardziej szczegółowo

Relacja z pobytu na Majorce

Relacja z pobytu na Majorce Relacja z pobytu na Majorce Nasza podróż zaczęła się 27 lipca w Krakowie, skąd wyjechałyśmy na zagraniczne praktyki. Lot by pełen wrażeń i po około 3 godz. byłyśmy na miejscu, czyli w miejscowości Palma

Bardziej szczegółowo

Pod hiszpańskim niebem

Pod hiszpańskim niebem Pod hiszpańskim niebem 7 dni z Erasmusem ciężko jest z całego pobytu na stypendium opisać tylko siedem dni moja erasmusowa przygoda trwała ich dokładnie sto dziewięćdziesiąt sześć i każdy z tych dni był

Bardziej szczegółowo

Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku Wielki Finał XV Edycji 30 kwietnia 02 maja 2015 rok

Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku Wielki Finał XV Edycji 30 kwietnia 02 maja 2015 rok Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku Wielki Finał XV Edycji 30 kwietnia 02 maja 2015 rok XV Edycja Turnieju Harmonogram 30 kwietnia 2015 godz.12:00: Wielkie Otwarcie Finału Ogólnopolskiego na Placu

Bardziej szczegółowo

Podaj datę (dzień, miesiąc, rok) Data ostatniej inwentaryzacji. Wprowadź nazwę i funkcję rozmówcy. Osoba kontaktowa w placówce

Podaj datę (dzień, miesiąc, rok) Data ostatniej inwentaryzacji. Wprowadź nazwę i funkcję rozmówcy. Osoba kontaktowa w placówce Nazwa ośrodka Formularz 1 Data ostatniej inwentaryzacji Inwentaryzacja wykonana przez Osoba kontaktowa w placówce Typ / kategoria hotelu i hotelu / konferencji Podstawowe informacje Hotel Hotel konferencyjny

Bardziej szczegółowo

Program wycieczki do Londynu. 23-27 kwietnia 2013 rok. Szkoła podstawowa nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi w Lublinie

Program wycieczki do Londynu. 23-27 kwietnia 2013 rok. Szkoła podstawowa nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi w Lublinie Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę Św. Augustyn Program wycieczki do Londynu 23-27 kwietnia 2013 rok Szkoła podstawowa nr 28 z

Bardziej szczegółowo

Zielona Szkoła 2015. Wyjazd uczniów na Zieloną Szkołę 25-29.05.2015r. Murzasichle Zakopane Czorsztyn

Zielona Szkoła 2015. Wyjazd uczniów na Zieloną Szkołę 25-29.05.2015r. Murzasichle Zakopane Czorsztyn Poniedziałek, 25 maja 2015 Zielona Szkoła 2015 Wyjazd uczniów na Zieloną Szkołę 25-29.05.2015r. Murzasichle Zakopane Czorsztyn 25 maja wyjechaliśmy na Zieloną Szkołę w góry. Nasza ekipa złożona z uczniów

Bardziej szczegółowo

To wieczne miasto. Powstało około 800-750 przed naszą erą. Mimo iż zmieniali się władcy, ustroje i granice, miasto przetrwało.

To wieczne miasto. Powstało około 800-750 przed naszą erą. Mimo iż zmieniali się władcy, ustroje i granice, miasto przetrwało. To wieczne miasto. Powstało około 800-750 przed naszą erą. Mimo iż zmieniali się władcy, ustroje i granice, miasto przetrwało. Pozostało znakiem czasu. Panteon w Rzymie to budowla poświęcona wszystkim

Bardziej szczegółowo

Wywiady. Pani Halina Glińska. Tancerka, właścicielka sklepu Just Dance z akcesoriami tanecznymi

Wywiady. Pani Halina Glińska. Tancerka, właścicielka sklepu Just Dance z akcesoriami tanecznymi Wywiady Pani Aleksandra Machnikowska Przedsiębiorca od 2009 roku, najpierw w spółce cywilnej prowadziła sklep Just Dance. Od 2012 roku prowadzi restaurację EL KAKTUS. W styczniu 2014 restauracja EL KAKTUS

Bardziej szczegółowo

Fot. 1 Tabliczki informujące o miejscu oczekiwania osób niepełnosprawnych na pociąg znajdują się na wszystkich przystankach trójmiejskiej kolejki.

Fot. 1 Tabliczki informujące o miejscu oczekiwania osób niepełnosprawnych na pociąg znajdują się na wszystkich przystankach trójmiejskiej kolejki. Informacje Ogólne Stan na dzień 08.11.2013 Na każdej stacji i przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście znajdziemy tabliczki informujące o miejscu oczekiwania osób niepełnosprawnych na pociąg.

Bardziej szczegółowo

Trening w tunelu aerodynamicznym Skydive Arena

Trening w tunelu aerodynamicznym Skydive Arena Warszawa Praga Wyjazd z Warszawy w godzinach rannych Przyjazd do Pragi w godzinach popołudniowych Zakwaterowanie w hotelu Kolacja powitalna podczas rejsu po Wełtawie przy dźwiękach muzyki Trasa rejsu wiedzie

Bardziej szczegółowo

CHORWACJA HOTEL DUBRAVKA *** nasza propozycja na Lato 2016

CHORWACJA HOTEL DUBRAVKA *** nasza propozycja na Lato 2016 CHORWACJA HOTEL DUBRAVKA *** nasza propozycja na Lato 2016 Hotel Dubravka *** Hotel Dubravka *** Atuty oferty Atrakcyjna oferta cenowa hotelu. Położony tuż przy złocistej plaży z długim wybrzeżem oraz

Bardziej szczegółowo

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1)

FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) FILM - W INFORMACJI TURYSTYCZNEJ (A2 / B1) Turysta: Dzień dobry! Kobieta: Dzień dobry panu. Słucham? Turysta: Jestem pierwszy raz w Krakowie i nie mam noclegu. Czy mogłaby mi Pani polecić jakiś hotel?

Bardziej szczegółowo

Wieczorem nasi hiszpańscy koledzy i koleżanki z niecierpliwością czekali, aby nas zabrać do swoich domów.

Wieczorem nasi hiszpańscy koledzy i koleżanki z niecierpliwością czekali, aby nas zabrać do swoich domów. W dniach 9-13 lutego grupa naszych uczennic i nauczycieli uczestniczyła w spotkaniu w ramach programu edukacyjnego Comenius Europe-Different Houses- One Community. Tym razem udaliśmy się do przepięknego

Bardziej szczegółowo

Polskie miasta nie są dobrze przystosowane dla osób niepełnosprawnych, osób starszych i matek z małymi dziećmi w wózku. Głogów nie jest wyjątkiem.

Polskie miasta nie są dobrze przystosowane dla osób niepełnosprawnych, osób starszych i matek z małymi dziećmi w wózku. Głogów nie jest wyjątkiem. Polskie miasta nie są dobrze przystosowane dla osób niepełnosprawnych, osób starszych i matek z małymi dziećmi w wózku. Głogów nie jest wyjątkiem. Problem dotyka wielu ludzi, zwłaszcza że pod pojęciem

Bardziej szczegółowo

O KAWIARNI. Idealna lokalizacja przy ul. Św. Antoniego 8 (niedaleko ul. Kazimierza Wielkiego) zapewni szybki i wygodny dojazd na miejsce wydarzenia.

O KAWIARNI. Idealna lokalizacja przy ul. Św. Antoniego 8 (niedaleko ul. Kazimierza Wielkiego) zapewni szybki i wygodny dojazd na miejsce wydarzenia. O KAWIARNI Bike Cafe to kawiarnia położona w samym centrum Wrocławia, w sercu Dzielnicy Czterech Wyznań. Niezwykła aranżacja, eleganckie wnętrza i profesjonalna obsługa sprawią, iż każde spotkanie nabierze

Bardziej szczegółowo

Wlochy Klasyczne Włochy / Wyc. objazdowe / Wyc. objazdowe

Wlochy Klasyczne Włochy / Wyc. objazdowe / Wyc. objazdowe 61 852 45 72 biuro@oskar.com.pl Wlochy Klasyczne Włochy / Wyc. objazdowe / Wyc. objazdowe Dojazd: Autobus Wyjazd z: Wybierz skąd wyjedziesz Osoby: 2 - dorośli 0 - dzieci Noclegi: 6 Dzień wyjazdu Terminy:

Bardziej szczegółowo

Londyn, Londyn, Londyn

Londyn, Londyn, Londyn Londyn, Londyn, Londyn W dniach 8.10-12.10.2010r. członkowie Klubu Przyjaciół National Geographic Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sycowie uczestniczyli w wycieczce edukacyjno turystycznej do Londynu. Patronat

Bardziej szczegółowo

Klient z niepełnosprawnością ruchową. Wskazówki dla pracowników branży turystycznej

Klient z niepełnosprawnością ruchową. Wskazówki dla pracowników branży turystycznej Klient z niepełnosprawnością ruchową Wskazówki dla pracowników branży turystycznej Wskazania podstawowe: 1. Klient z niepełnosprawnością ruchową jest takim samym klientem i oczekuje profesjonalnej obsługi

Bardziej szczegółowo

SportlifeJunior Cup2014

SportlifeJunior Cup2014 SportlifeJunior Cup2014 Oferta: Wyjazd na międzynarodowy turniej do Niemiec Planowany wyjazd dla: Rocznika 2005 Rocznika 2003 / 2004 Rocznika 2001 / 2002 Doświadczenie: Turniej Międzynarodowy turniej piłkarski

Bardziej szczegółowo

Przed podróŝą na Litwę

Przed podróŝą na Litwę Przed podróŝą na Litwę Źródło: http://www.hotels-europe.com/lithuania/images/lithuania-map-large.jpg BirŜai to niewielkie miasto litewskie wyznaczone jako miejsce kolejnego, juŝ piątego spotkania przedstawicieli

Bardziej szczegółowo

STANDARDY DLA PRZYSTANKÓW ZBIOROWEJ KOMUNIKACJI MIEJSKEJ W OLSZTYNIE

STANDARDY DLA PRZYSTANKÓW ZBIOROWEJ KOMUNIKACJI MIEJSKEJ W OLSZTYNIE Zarząd Komunikacji Miejskiej w Olsztynie STANDARDY DLA PRZYSTANKÓW ZBIOROWEJ KOMUNIKACJI MIEJSKEJ W OLSZTYNIE OLSZTYN 2012 Nowoczesne technologie wytwarzania infrastruktury przystankowej pozwalają na łatwiejsze

Bardziej szczegółowo

Informator Media Mecz Polska Niemcy, 11/10/2014 Stadion Narodowy, Warszawa

Informator Media Mecz Polska Niemcy, 11/10/2014 Stadion Narodowy, Warszawa Informator Media Stadion Narodowy, Warszawa 1 PODSTAWOWE INFORMACJE KALENDARZ GODZINY 10-11/10/2014 PLAN STADIONU Podstawowe informacje dla mediów TRYBUNA PRASOWA PZPN Zapytania dotyczące obsługi mediów

Bardziej szczegółowo

Zestawienie ofert. Termin Transport Kierunek Zdjęcie Hotel Usługi Konfiguracja Cena. Wycieczka objazdowa Włochy Klasyczne KAT (KAT)

Zestawienie ofert. Termin Transport Kierunek Zdjęcie Hotel Usługi Konfiguracja Cena. Wycieczka objazdowa Włochy Klasyczne KAT (KAT) Zestawienie ofert Katarzyna Szulc Buksa Travel Sp. z o.o. tel. 33 811 77 26 Termin Transport Kierunek Zdjęcie Hotel Usługi Konfiguracja Cena 28.09.2016-08.10.2016 (11 dni) Katowice Włochy Riwiera Adriatycka

Bardziej szczegółowo

AKTYWNY WEEKEND W GÓRACH NA 3 KOŁOWCACH

AKTYWNY WEEKEND W GÓRACH NA 3 KOŁOWCACH AKTYWNY WEEKEND W GÓRACH NA 3 KOŁOWCACH Termin - 3 dni 27-07 do-29-07-2012r. Firma DobraIntegracja.pl wraz z portalem www.gorami.pl zaprasza na 3 dniowy aktywny weekend w Sudetach. Polecamy imprezę wszystkim,

Bardziej szczegółowo

2 Pytania badawcze: 3 Wyjaśnienie pojęć z pytań badawczych: 3.1 Pytanie pierwsze. 3.2 Pytanie drugie

2 Pytania badawcze: 3 Wyjaśnienie pojęć z pytań badawczych: 3.1 Pytanie pierwsze. 3.2 Pytanie drugie Prezentacja podsumowująca projekt Zagrożenie dla uczniów Gimnazjum w Birczy ze względu na brak ograniczenia prędkości na ulicy Jana Pawła II znajdującej się przy samej szkole. Opracował: EFGMORS 1 Spis

Bardziej szczegółowo

PROCEDURA Zachowanie bezpieczeństwa podczas zabaw w ogrodzie, spacerów i wycieczek organizowanych poza teren przedszkola

PROCEDURA Zachowanie bezpieczeństwa podczas zabaw w ogrodzie, spacerów i wycieczek organizowanych poza teren przedszkola 1-1 - PROCEDURA Zachowanie bezpieczeństwa podczas zabaw w ogrodzie, spacerów i wycieczek organizowanych poza teren przedszkola Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia

Bardziej szczegółowo

Kodeks Dobrego Postępowania Przy Obsłudze Naziemnej Osób Niepełnosprawnych oraz Osób z Ograniczoną Sprawnością Ruchową na Lotnisku Chopina w Warszawie

Kodeks Dobrego Postępowania Przy Obsłudze Naziemnej Osób Niepełnosprawnych oraz Osób z Ograniczoną Sprawnością Ruchową na Lotnisku Chopina w Warszawie Kodeks Dobrego Postępowania Przy Obsłudze Naziemnej Osób Niepełnosprawnych oraz Osób z Ograniczoną Sprawnością Ruchową na Lotnisku Chopina w Warszawie 1. Wprowadzenie 1.1. Rozporządzenie WE nr 1107/2006

Bardziej szczegółowo

UKRAINA - GRUZJA- ARMENIA Kaukaz dla Ambitnych

UKRAINA - GRUZJA- ARMENIA Kaukaz dla Ambitnych UKRAINA - GRUZJA- ARMENIA Kaukaz dla Ambitnych Cena 1400 zł plus 400 euro Data: 30.07-08.08.2014r. - 10 dni przejazd klimatyzowanym autokarem Toruń- Lwów- Toruń przelot Ukraina- Gruzja oraz z powrotem

Bardziej szczegółowo

Wykaz połączeń do(z) Oviedo(Santiago)

Wykaz połączeń do(z) Oviedo(Santiago) Wykaz połączeń do(z) Oviedo(Santiago) Operacja Madryt 2011 Michał Kaczmarczyk (loty@operacjamadryt2011.pl) Informacje ogólne W niniejszym dokumencie znajdują się informacje dotyczące połączeo do Oviedo

Bardziej szczegółowo

- Dorota Szylak, II DST

- Dorota Szylak, II DST Jestem studentką Dwujęzykowych Studiów dla Tłumaczy i razem z moimi przyjaciółkami miałyśmy możliwość wyjazdu w ramach programu Erasmus do najstarszego miasta w Hiszpanii - Kadyksu. Wybór okazał się niezwykle

Bardziej szczegółowo

Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii

Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii Moje pierwsze wrażenia z Wielkiej Brytanii Polska Szkoła Sobotnia im. Jana Pawla II w Worcester Opracował: Maciej Liegmann 30/03hj8988765 03/03/2012r. Wspólna decyzja? Anglia i co dalej? Ja i Anglia. Wielka

Bardziej szczegółowo

Wycieczka do Włoch. 13.11 18.11.2015r.

Wycieczka do Włoch. 13.11 18.11.2015r. Wycieczka do Włoch 13.11 18.11.2015r. I tak na początek zwiedziliśmy Florencję, tam zobaczcie co zobaczyliśmy Zabytkiem numer jeden we Florencji jest katedra Santa Maria del Fiore z wielką kopułą, największą

Bardziej szczegółowo

EXPO MEDIOLAN 03-06.06.2015. osoba do kontaktu:

EXPO MEDIOLAN 03-06.06.2015. osoba do kontaktu: EXPO MEDIOLAN 2015 03-06.06.2015 osoba do kontaktu: Ecco Business Szymon Konkel ul. 10 Lutego 5, Gdynia 81-366 tel.: 58 766 62 40 kom.: 695 793 521 e-mail: szymon.konkel@eccobusiness.pl 2 EXPO MEDIOLAN

Bardziej szczegółowo

Kurs języka angielskiego w Londynie, Wielka Brytania (WBL 16) Wielka Brytania - idealne miejsce na zagraniczne kursy językowe

Kurs języka angielskiego w Londynie, Wielka Brytania (WBL 16) Wielka Brytania - idealne miejsce na zagraniczne kursy językowe Kurs języka angielskiego w Londynie, Wielka Brytania (WBL 16) Symbol oferty: 754/183 Państwo: Region: Miasto: Transport: Profil wyjazdu: Wyżywienie: Zakwaterowanie: Wyposażenie: Wielka Brytania Londyn

Bardziej szczegółowo

UCIECZKA OD BETONOWYCH KURORTÓW

UCIECZKA OD BETONOWYCH KURORTÓW UCIECZKA OD BETONOWYCH KURORTÓW Stwórz wymarzone miejsce dla siebie i najbliższych w jednym z najpiękniejszych zakątków nad polskim morzem. Komfortowe domy jednorodzinne oraz przestronne apartamenty to

Bardziej szczegółowo

Erasmus Kiel. Ewelina Bartoszek IFE / Biomedical Engineering Politechnika Łódzka

Erasmus Kiel. Ewelina Bartoszek IFE / Biomedical Engineering Politechnika Łódzka Erasmus Kiel Ewelina Bartoszek IFE / Biomedical Engineering Politechnika Łódzka 1 Dlaczego warto wyjechad Doświadczenie: Wyjeżdżając na wymianę studencką uczymy się jak radzid sobie w innym świecie, zdobywamy

Bardziej szczegółowo

Toskania. Słońce i włoska kuchnia

Toskania. Słońce i włoska kuchnia Toskania Słońce i włoska kuchnia Plan wyjazdu Miejsce: Włochy Region: Toskania Dzień 1: Polska Wiedeń okolice Bolonii Dzień 2: Bolonia Siena San Gimignano Montecatini Dzień 3: Montecatini Piza Chianti

Bardziej szczegółowo

Kurs języka Włoskiego we Florencji, Włochy od 16 lat (WŁF 01) Włochy - idealne miejsce na zagraniczne kursy językowe

Kurs języka Włoskiego we Florencji, Włochy od 16 lat (WŁF 01) Włochy - idealne miejsce na zagraniczne kursy językowe Kurs języka Włoskiego we Florencji, Włochy od 16 lat (WŁF 01) Symbol oferty: 667/183 Państwo: Region: Miasto: Transport: Profil wyjazdu: Wyżywienie: Zakwaterowanie: Wyposażenie: Włochy Toskania Florencja

Bardziej szczegółowo

Fot. 1. Wrocław Główny dworzec kolejowy wejście główne.

Fot. 1. Wrocław Główny dworzec kolejowy wejście główne. Stan na dzień 03.04.2013 Stacja całkowicie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. INFORMACJE OGÓLNE Wrocław Główny to największa stacja kolejowa leżąca na terenie województwa dolnośląskiego stanowiąca

Bardziej szczegółowo

PAKIET IV opcja zimowa

PAKIET IV opcja zimowa PAKIET IV opcja zimowa DZIEŃ I Transport Po Państwa przylocie do Polski zostaną Państwo odebrani z lotniska przez naszego opiekuna i przewiezieni busem lub samochodem osobowym do wybranego przez Państwa

Bardziej szczegółowo

A W SZ K O L E POD STA W O W E J N R 2 W ŻO O ŁYN I

A W SZ K O L E POD STA W O W E J N R 2 W ŻO O ŁYN I M Ł O D Z IEŻ U K R A IŃSK I A W SZ K O L E POD STA W O W E J N R 2 W ŻO O ŁYN I W dniach 19 22 października 2010 r. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Batalionów Chłopskich w Żołyni gościła już po raz kolejny

Bardziej szczegółowo

SYLWESTER we Włoszech

SYLWESTER we Włoszech SYLWESTER 27.12.2013-03.01.2014 od 1099 PLN za osobę. *Prezentowane w serwisie ceny są ruchome. Mogą się różnić od cen katalogowych. Aktualna cena prezentowana jest na stronie. W cenie zapewniamy: zakwaterowanie

Bardziej szczegółowo

Obóz odbywał się od 6 do 28 lipca i z naszej szkoły pojechały na niego dwie uczennice. 5.07.2011 r. (wtorek)

Obóz odbywał się od 6 do 28 lipca i z naszej szkoły pojechały na niego dwie uczennice. 5.07.2011 r. (wtorek) Moscovia letni obóz językowy dla ludzi niemalże z całego świata. Wyjazd daje możliwość nauki j. rosyjskiego w praktyce, a także poznania ludzi z różnych stron świata. Obóz odbywał się od 6 do 28 lipca

Bardziej szczegółowo

Dni i godziny pracy: poniedziałek:.., wtorek:.., środa, czwartek.., piątek:.., sobota:.., niedziela:.., dodatkowe uwagi:

Dni i godziny pracy: poniedziałek:.., wtorek:.., środa, czwartek.., piątek:.., sobota:.., niedziela:.., dodatkowe uwagi: CHCEMY PRZYCIĄGNĄĆ TURYSTÓW DO NASZEGO REGIONU POMÓŻ NAM WYPEŁNIJ ANKIETĘ SKORZYSTAMY NA TYM WSZYSCY WERSJA ELEKTRONICZNA ANKIETY (edytowalna) do pobrania bezpośrednio pod adresem www.lotmz.org DANE PODMIOTU.

Bardziej szczegółowo

Hala 100-lecia KS Cracovii. Centrum Sportu Niepełnosprawnych. Zgłoszenie do konkursu Polskie Oskary Sportowe EDYCJA 2013

Hala 100-lecia KS Cracovii. Centrum Sportu Niepełnosprawnych. Zgłoszenie do konkursu Polskie Oskary Sportowe EDYCJA 2013 KS Cracovii EDYCJA 2013 Grupa I: sport kategoria 4: sport osób niepełnosprawnych Sportowej w Krakowie ul. W. Sławka. 10 sekretariat@zis.krakow.pl +48 12 616 6300 Obiekt: /gen. proj. / Oprac. Grawit Nosiadek

Bardziej szczegółowo

TRAVEL COACHING. WYSPY KANARYJSKIE

TRAVEL COACHING. WYSPY KANARYJSKIE Będąc szczęśliwym jesteś niemal jak słońce emanujesz wewnętrznym ciepłem i energią. Blask, który się z Ciebie emanuje ma moc oświetlenia wszystkich ścieżek, którymi chcesz pójść. Czasami jednak boisz się

Bardziej szczegółowo

Copyright 2015 Monika Górska

Copyright 2015 Monika Górska 1 Wiesz jaka jest różnica między produktem a marką? Produkt się kupuje a w markę się wierzy. Kiedy używasz opowieści, budujesz Twoją markę. A kiedy kupujesz cos markowego, nie zastanawiasz się specjalnie

Bardziej szczegółowo

RODZINNE FERIE Monte Bondone 2016

RODZINNE FERIE Monte Bondone 2016 WŁOCHY RODZINNE FERIE 2016 Do narciarskiego raju trzeba trafić choć raz RODZINNE FERIE Monte Bondone 2016 Długość wyjazdu: 7 nocy na miejscu Terminy: 16.01-23.01.2016 23.01-30.01.2016 30.01-06.02.2016

Bardziej szczegółowo

*** Hotel Aviator Pabianice

*** Hotel Aviator Pabianice *** Hotel Aviator Pabianice Oferta Konferencyjna Szanowni Państwo, Mamy niezmierną przyjemność zaprosić Państwa do zapoznania się, oraz skorzystania z oferty Centrum Konferencyjno-Bankietowego Hotelu Aviator.

Bardziej szczegółowo

Zapraszają na. Obóz odbędzie się w dniach: 16.07 23.07.2016 (45 osób) 06.08 13.08.2016 (45 osób)

Zapraszają na. Obóz odbędzie się w dniach: 16.07 23.07.2016 (45 osób) 06.08 13.08.2016 (45 osób) Akademia Piłkarska Champions Oraz Ośrodek Wypoczynkowy,,Szarotka Zapraszają na Letni obóz w Istebnej 2016 Obóz odbędzie się w dniach: 16.07 23.07.2016 (45 osób) 06.08 13.08.2016 (45 osób) ZAPROSZENIE W

Bardziej szczegółowo

MAHARAJAS "EXPRESS. Skarby Indii-Złoty Trójkąt 4 dniowa podróż najbardziej luksusowym pociągiem w Indiach

MAHARAJAS EXPRESS. Skarby Indii-Złoty Trójkąt 4 dniowa podróż najbardziej luksusowym pociągiem w Indiach MAHARAJAS "EXPRESS Skarby Indii-Złoty Trójkąt 4 dniowa podróż najbardziej luksusowym pociągiem w Indiach (20 kwietnia 2016) 4 DNI/3 NOCE Delhi - Agra - Ranthambore - Jaipur - Delhi Od 2010 roku, Maharajas

Bardziej szczegółowo

Fot. 1. Stacja w Lublinie jest dworcem o największej liczbie odprawianych pasażerów we wschodniej Polsce.

Fot. 1. Stacja w Lublinie jest dworcem o największej liczbie odprawianych pasażerów we wschodniej Polsce. Stan na dzień 03.04.2013 Stacja częściowo dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. INFROMACJE OGÓLNE Stacja Lublin (Lublin Główny) to najważniejsza stacja kolejowa na terenie Lublina. Znajdujący

Bardziej szczegółowo

Projekt numer: ESF01-2013 1 PL1 LEO01 37042 Uczniowie z Malborka wybierają zawody z przyszłością

Projekt numer: ESF01-2013 1 PL1 LEO01 37042 Uczniowie z Malborka wybierają zawody z przyszłością Prezentacja: Marta Dylewska i Zuzanna Kaczmar Projekt numer: ESF01-2013 1 PL1 LEO01 37042 Uczniowie z Malborka wybierają zawody z przyszłością Projekt: Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących

Bardziej szczegółowo

OFERTA WYNAJMU LOKALI Zapraszamy do wynajęcia lokali w znanej kaŝdemu łodzianinowi nieruchomości, połoŝonej w centrum miasta przy ulicy Kopernika 22.

OFERTA WYNAJMU LOKALI Zapraszamy do wynajęcia lokali w znanej kaŝdemu łodzianinowi nieruchomości, połoŝonej w centrum miasta przy ulicy Kopernika 22. Kopernika 22 - Łódź OFERTA WYNAJMU LOKALI Zapraszamy do wynajęcia lokali w znanej kaŝdemu łodzianinowi nieruchomości, połoŝonej w centrum miasta przy ulicy Kopernika 22. Budynek frontowy posesji jest wpisany

Bardziej szczegółowo

Poradnik 1: Gimp Krótko o programie

Poradnik 1: Gimp Krótko o programie Poradnik 1: Gimp Krótko o programie Zakres poradnika: Podstawowe informacje na temat poruszania się w programie Gimp trudny ale prosty Niechętnie zabieram się do opisywania tego programu. Przyczyn jest

Bardziej szczegółowo

Czy wózkowicz może w Szczecinie studiować prawo?

Czy wózkowicz może w Szczecinie studiować prawo? Fundacja Niezależnego Życia Osób Niepełnosprawnych HUSSAR 70-893 Szczecin, ul. Czwójdzińskiego 5; tel. 0517392265 www.hussar.szczecin.pl, fundacja.hussar@gmail.com Bank BGŻ 78 2030 0045 1110 0000 0158

Bardziej szczegółowo

RESTAURACJA I APARTAMENTY ZA MUREM

RESTAURACJA I APARTAMENTY ZA MUREM RESTAURACJA I APARTAMENTY ZA MUREM...Są miejsca które wywierają niezapomniane wrażenia dlatego z ogromną radością pragniemy zaprosić Państwa do nowo powstałego, unikatowego zakątka Stworzyliśmy miejsce,

Bardziej szczegółowo

Islandia wyprawa do wulkanu Eyjafjallajokull 4 dniowy incentive. Nr: 1133

Islandia wyprawa do wulkanu Eyjafjallajokull 4 dniowy incentive. Nr: 1133 Islandia wyprawa do wulkanu Eyjafjallajokull 4 dniowy incentive Nr: 1133 ISLANDIA - ICELAND kraina lodu i ognia Zobaczą Paostwo kraj kontrastów, które prawdopodobnie nie mogą byd już większe. Lodowce z

Bardziej szczegółowo

1. Al. Grunwaldzka 244, 80-314 Gdańsk tel./fax (+48) 58-341-16-60, (+48) 58-341-41-08, (+48) 58-341-33-06 email: ssm.grunwaldzka@neostrada.

1. Al. Grunwaldzka 244, 80-314 Gdańsk tel./fax (+48) 58-341-16-60, (+48) 58-341-41-08, (+48) 58-341-33-06 email: ssm.grunwaldzka@neostrada. Hotele i schroniska w okolicy Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej Schroniska Młodzieżowe 1. Al. Grunwaldzka 244, 80-314 Gdańsk tel./fax (+48) 58-341-16-60, (+48) 58-341-41-08, (+48) 58-341-33-06 email:

Bardziej szczegółowo

Zajęcia grupowe w hospicjum Martin House

Zajęcia grupowe w hospicjum Martin House Zajęcia grupowe w hospicjum Martin House Spis treści Wprowadzenie 3 Grupy dla rodziców 4 Dzień dla azjatyckich mam 5 Time4Us 6 Grupa rodziców w żałobie 8 Dzień Dziadków w Żałobie 9 Smartinies 10 Time4Us2

Bardziej szczegółowo

KS Prądniczanka to klub związany z dzielnicą Prądnik Czerwony od 1921 roku. Mało prawdopodobne, aby któremuś z ówczesnych założycieli marzyło się, by

KS Prądniczanka to klub związany z dzielnicą Prądnik Czerwony od 1921 roku. Mało prawdopodobne, aby któremuś z ówczesnych założycieli marzyło się, by KS Prądniczanka to klub związany z dzielnicą Prądnik Czerwony od 1921 roku. Mało prawdopodobne, aby któremuś z ówczesnych założycieli marzyło się, by 90 lat później w tym samym miejscu nadal uprawiano

Bardziej szczegółowo

Tak wygląda 5 październik w jesiennym blasku słońca. Zostały wymienione wszystkie okna i odnowiona elewacja.

Tak wygląda 5 październik w jesiennym blasku słońca. Zostały wymienione wszystkie okna i odnowiona elewacja. Dokładnie od 29 czerwca 2015 mogliśmy zacząć prace związane z modernizacją nowej siedziby szkoły, ale tak rzeczywiście rozpoczęły się one pod koniec trwania obozu w Widowie czyli w okolicach 5 10 lipca.

Bardziej szczegółowo

Kodeks Dobrego Postępowania Przy Obsłudze Naziemnej Osób Niepełnosprawnych oraz Osób z Ograniczoną Sprawnością Ruchową na Lotnisku Chopina w Warszawie

Kodeks Dobrego Postępowania Przy Obsłudze Naziemnej Osób Niepełnosprawnych oraz Osób z Ograniczoną Sprawnością Ruchową na Lotnisku Chopina w Warszawie Kodeks Dobrego Postępowania Przy Obsłudze Naziemnej Osób Niepełnosprawnych oraz Osób z Ograniczoną Sprawnością Ruchową na Lotnisku Chopina w Warszawie 1. Wprowadzenie 1.1. Rozporządzenie WE nr 1107/2006

Bardziej szczegółowo

Przebieg zajęć 1. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez rozwiązywanie krzyżówki.

Przebieg zajęć 1. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez rozwiązywanie krzyżówki. Scenariusz 12 Temat: W jaki sposób chodzimy w grupach? Cel zajęć: Wyposażenie uczniów w zasób wiadomości i umiejętności dotyczących poruszania się po drogach w zorganizowanej grupie. Przebieg zajęć 1.

Bardziej szczegółowo

PONIEDZIAŁEK, 11 marca 2013

PONIEDZIAŁEK, 11 marca 2013 PONIEDZIAŁEK, 11 marca 2013 Poniedziałek był naszym pierwszym dniem w szkole partnerskiej (przylecieliśmy w niedzielę wieczorem). Uczniowie z pozostałych krajów jeszcze nie dojechali, więc był to bardzo

Bardziej szczegółowo

Nazywam się Maria i chciałabym ci opowiedzieć, jak moja historia i Święta Wielkanocne ze sobą się łączą

Nazywam się Maria i chciałabym ci opowiedzieć, jak moja historia i Święta Wielkanocne ze sobą się łączą Nazywam się Maria i chciałabym ci opowiedzieć, jak moja historia i Święta Wielkanocne ze sobą się łączą Jako mała dziewczynka miałam wiele marzeń. Chciałam pomagać innym ludziom. Szczególnie starzy, samotni

Bardziej szczegółowo

Codziennie jestem bezpieczny

Codziennie jestem bezpieczny Codziennie jestem bezpieczny Europejski numer alarmowy i zasady bezpieczeństwa dla dzieci Drodzy uczniowie, wiedza o tym, jak prawidłowo zachować się w drodze do szkoły, w szkole, na placu zabaw czy w

Bardziej szczegółowo

Warszawskie Ferie Civea, Włochy 30.01. 06.02.2016 06.02. 13.02.2016

Warszawskie Ferie Civea, Włochy 30.01. 06.02.2016 06.02. 13.02.2016 Warszawskie Ferie Civea, Włochy 30.01. 06.02.2016 06.02. 13.02.2016 Zapraszamy Państwa serdecznie na wyjazd narciarski z Fabryką Sportu. Miejsce: Civea/Val Di Fiemme/Dolomity/Włochy Termin: 30.01.2016

Bardziej szczegółowo

Szanowni Państwo ZAPRASZAMY. do zapoznania się z ofertą

Szanowni Państwo ZAPRASZAMY. do zapoznania się z ofertą Szanowni Państwo Mamy przyjemność zaprosić Państwa do HOTELU ATENA wedding, business & Spa ***, który oferuje doskonałe warunki do organizacji konferencji, szkoleń, bankietów i spotkań firmowych. ZAPRASZAMY

Bardziej szczegółowo