Analiza wzorców nielegalnych zachowań w aukcjach internetowych

Download "Analiza wzorców nielegalnych zachowań w aukcjach internetowych"

1 Analiza wzorców nielegalnych zachowań w aukcjach internetowych Jakub Piasecki 1, Wojciech Roczniak 1, Anna Zygmunt 1, Jarosław Koźlak 1 Streszczenie: Transakcje internetowe stanowią coraz większą część ogólnego obrotu handlowego. Istotną rolę w handlu internetowym odgrywają aukcje. Popularność aukcji przyciągnęła niestety oszustów, którzy żerują na uczciwych użytkownikach. Niniejsza praca poświęcona jest problemowi wykrywania i przewidywania oszukańczych zachowań uczestników aukcji w internecie. Autorzy dokonują przeglądu przestępstw popełnianych na serwisach aukcyjnych oraz dotychczasowych publikacji dotyczących ich wykrywania. Następnie, przedstawiają własne mechanizmy kolekcjonowania danych o aukcjach z różnych źródeł oraz przechowywania ich w strukturze ontologicznej. Oceniają skuteczność dotychczasowych metod, a także przeprowadzają analizę danych, w wyniku której wytypowane zostały nowe współczynniki zwiększające skuteczność algorytmów. Stawiane tezy poparte są serią eksperymentów. aukcje internetowe, oszustwa internetowe, on- Słowa kluczowe: tologia, klasyfikacja 1. Wstęp Według raportu Internet 2006 przygotowanego przez Gemius SA (Gemius SA (2006)) obecnie w Polsce z Internetu korzysta ponad 12 milionów osób 2. W ciągu roku 2006 zakupy w Internecie dokonało 55% z nich, co stanowi wzrost o jedną trzecią w stosunku do roku Najbardziej popularną formą handlu elektronicznego są aukcje internetowe, na których kupowało 77% internautów. Użytkownicy aukcji najbardziej cenią sobie: niskie ceny, duży wybór oraz wygodę kupowania o dowolnej porze. Przytoczone powyżej dane statystyczne pokazują, jak ogromnym zainteresowaniem cieszą się w Polsce aukcje internetowe. Co ważniejsze, badania wskazują stabilną tendencję wzrostową (Money.pl). Biorąc pod uwagę to, że pod względem ilości internautów w stosunku do liczby mieszkańców w Polsce ciągle wiele brakuje do innych krajów, można śmiało prognozować dalszy rozwój handlu elektronicznego w Polsce. Na polskim rynku aukcji internetowych pierwsze miejsce zajmuje zdecydowanie serwis Allegro.pl 3, który według raportu SMG/KRC (SMG/KRC) ma około 1 Katedra Informatyki, AGH, Al. Mickiewicza 30, Kraków {piasecki,roczniak}@student.agh.edu.pl, {azygmunt,kozlak}@agh.edu.pl 2 stan z września

2 232 J. Piasecki, W. Roczniak, A. Zygmunt, J. Koźlak 6,5 miliona zarejestrowanych użytkowników. Na drugim miejscu znajduje się polski oddział ebay 4 z dwoma milionami użytkowników. Kolejne miejsca zajmują: Świstak.pl 5 oraz serwis aukcje24.pl 6. Poza wymienionymi powyżej istnieje kilka innych serwisów, których liczba użytkowników nie przekracza kilkudziesięciu tysięcy. Niestety, duży obrót pieniędzy generowany poprzez handel internetowy przyciąga wszelkiego rodzaju oszustów. Przestępstwa popełniane na aukcjach internetowych możemy podzielić na następujące kategorie 7 89 : Wysłanie towaru niezgodnego z opisem. Niedostarczenie towaru po otrzymaniu pieniędzy. Dostarczenie przedmiotu niezgodnego z opisem, lub niepoinformowanie kupującego o istotnych cechach np. uszkodzeniu. Oferowanie za pośrednictwem serwisów aukcyjnych towarów pochodzących z przestępstwa. Wycofanie płatności. Oszust przedstawia się jako osoba z zagranicy, i oferuje kupno przedmiotu po wysokiej cenie. Dokonuje wpłaty na konto sprzedającego, a następnie wykorzystuje możliwość cofnięcia transakcji, jaką mają posiadacze niektórych kart kredytowych. Fałszywe strony typu Escrow. Oszust po wygraniu aukcji, symuluje wpłatę pieniędzy z wykorzystaniem strony typu Escrow, która w rzeczywistości została zarejestrowana przez niego z użyciem kradzionego numeru karty internetowej. Użytkownik po zauważeniu informacji o wpłacie na stronie, wysyła towar (patrz Steiner 2005). Można też wyróżnić całą grupę przestępstw opierających się na kradzieży tożsamości. Poza wyżej wymienionymi należy wspomnieć o nadużyciach związanych ze strukturą aukcji internetowej i systemem komentarzy: Może ono polegać na nieuczciwym budowaniu reputacji. Użytkownik wykorzystuje nieuczciwe sposoby zebrania jak najwyższej ilości pozytywnych komentarzy (np. wystawianych przez znajomych lub dzięki zakupowi dużej liczby tanich przedmiotów). Inną możliwością nadużyć jest sztuczne podbijanie ceny przedmiotu aukcji. Użytkownik korzystając z drugiego konta lub z pomocą wspólnika podbija cenę oferowanego przez siebie przedmiotu. Nieuczciwy sprzedający może także namawiać kupującego do zawarcia transakcji poza systemem aukcyjnym oferując mu niższą cenę. Kupujący godząc się na to traci całą ochronę jaką może mu zagwarantować serwis aukcyjny np. ubezpieczenie

3 Analiza wzorców nielegalnych zachowań w aukcjach internetowych Przegląd stosowanych metod W stosunku do ogromnej popularności handlu elektronicznego, a w szczególności aukcji internetowych, ilość publikacji naukowych, których przedmiotem jest badanie przestępstw z tej dziedziny, jest ograniczona. Najbardziej zaawansowane podejście przedstawione jest w artykułach opartych na pracach prowadzonych na Carnegie Mellon University, gdzie prezentowane są metody wykrywania zorganizowanych działań przestępczych polegających na niedostarczeniu towaru przez sprzedającego. W pierwszym artykule (Chau (2005)), prezentowane są metody uczenia maszynowego pozwalające na klasyfikację podejrzanych zachowań na podstawie informacji o użytkownikach, którzy popełnili przestępstwo. Autorzy typują parametry charakteryzujące historię działalności użytkownika na aukcjach internetowych, a następnie przeprowadzają ocenę stworzonego przez siebie modelu. W artykule drugim (Chau (2005a)), podjęto temat współpracy przestępców podczas dokonywania oszustwa. Prezentowany jest algorytm 2-Level Fraud Spotting, który w pierwszej fazie typuje przestępców w sposób opisany w publikacji pierwszej, a następnie bada sieć interakcji pomiędzy użytkownikami w poszukiwaniu podejrzanych powiązań. Publikacja trzecia (Chau (2007)) dotyczy podejścia do budowy dużego, skalowalnego systemu NetProbe w oparciu o wcześniejsze prace. Prezentowana jest także wersja iteracyjna algorytmu, likwidująca konieczność przebudowywanie całego modelu po pobraniu nowych danych. Oprócz wyżej wymienionych publikacji należy wymienić serię artykułów dotyczących budowania reputacji na serwisach aukcyjnych i nadużyć w tym zakresie np. pracę (Wang (2005)). Pośrednio związany jest także artykuł dotyczący fikcyjnych płatności kartą kredytową na aukcjach internetowych (Chae (2007)), gdzie autorzy w oparciu o analizę przebiegu aukcji starają się wykryć podejrzane zachowania. 3. Koncepcja systemu do wykrywania oszukańczych zachowań Głównym zadaniem jakie postawiliśmy przed naszym systemu jest gromadzenie oraz analiza danych o aukcjach i użytkownikach serwisu aukcyjnego Allegro. Jednym z celów tych analiz jest wyznaczenie wzorca zachowania oszusta aukcyjnego, oraz określenia na ile możliwe jest jego wykrycie zanim zacznie oszukiwać. Możemy wyróżnić dwa główne obszary aktywności systemu: gromadzenie danych oraz ekstrakcja cech i ich analiza Gromadzenie danych Dane opisujące aukcje lub użytkowników dostępne są w postaci tekstu na stronie internetowej. Jeden z modułów naszego programu zajmuje się wyodrębnieniem tych danych i udostępnieniem modułowi odpowiedzialnemu za zapisanie ich w ontologii. System przystosowany jest do współpracy nie tylko z serwisem Allegro, ale również z innymi źródłami danych. System Allegro nie udostępnia danych historycznych, co stanowi niemały problem w przypadku analizy dłużej działających użytkowników. Dlatego też rozszerzyliśmy nasz system o możliwość pobierania danych z alterna-

4 234 J. Piasecki, W. Roczniak, A. Zygmunt, J. Koźlak tywnego źródła. W przypadku braku danych w systemie Allegro korzystamy z alternatywnego źródła jakim jest serwis archiwizujący aukcje Allegro Archiver 10, co umożliwia uzupełnienie brakujących danych. Zgromadzone dane na temat aukcji i użytkowników pozwalają nam wyznaczyć różnego rodzaju cechy opisujące ich zachowanie. Te wartości służą potem do przeprowadzania analiz i określania zachowania użytkownika. Budowa systemu pozwala również na przeprowadzenie wielu różnych eksperymentów, które korzystają ze zgromadzonych danych Rola ontologii Podczas budowy systemu jednym z problemów był brak znajomości kompletnego zbioru danych, które potrzebne są do zbudowania optymalnego modelu. Spośród wszystkich danych dostępnych na serwisach aukcyjnych, należało wybrać tylko te, które są niezbędne. Pobieranie nadmiarowych danych wiązało się z narzutami czasowymi, co przy tak dużej ich ilości nie było bez znaczenia. Z drugiej strony zależało nam na zachowaniu jak najbardziej elastycznej struktury, która umożliwiłaby jej późniejsze zmiany bez potrzeby ponownego pobierania danych. Podejście to miało nam zapewnić jak największą swobodę podczas przeprowadzania eksperymentów. Serwis internetowy Allegro ogranicza przeglądanie historii aukcji użytkowników do kilku miesięcy wstecz. W celu zbudowania jak najpełniejszego zbioru uczącego skorzystaliśmy z uprzejmości serwisu AllegroArchiver, który archiwizuje informacje o aukcjach. Potrzeba pobierania danych z heterogenicznych źródeł zmusiła nas do zaprojektowania struktury, która w najprostszy możliwy sposób umożliwiałaby ich integrację. W miarę możliwości struktura ta miała zapewnić możliwość rozbudowy systemu dla innych serwisów aukcyjnych np. ebbay 11. Powyższe założenia zostały całkowicie spełnione poprzez przechowywanie pobranych danych w formacie języka opisu ontologii OWL. Ontologia zapewnia elastyczną rozbudowę, dzięki temu, że dane jak i ich opis zapisane są w tym samym języku. Dzięki temu możemy dodać np. własność do klasy nawet kiedy ta posiada już instancje. Przy wyborze ontologii kierowaliśmy się również dostępnością narzędzi i ich przydatnością w analizie danych. Do tworzenia ontologii korzystaliśmy z narzędzia Protege 12, które umożliwia podłączenie silnika wnioskującego, a także zadawanie zapytań w języku SPARQL 13. Dostępne narzędzia do wizualizacji takie jak RDFGravity 14 ułatwiają wizualizację danych bez dodatkowej transformacji, co wpływa na wygodę analizy. Należy jednak nadmienić, że obecnie większość z narzędzi do wizualizacji umożliwia pracę jedynie ze stosunkowo małymi zbiorami danych. W czasie realizacji systemu okazało się, że wybór ontologii był słuszny również z innych powodów. Mianowicie, struktura ontologii w prosty i logiczny sposób opisuje dziedzinę problemu w postaci grafowej. Struktura grafu odwzorowuje w sposób naturalny interakcje zachodzące pomiędzy uczestnikami aukcji. Dodatkowo ontologia OWL DL pozwala na dodawanie reguł na wzór systemów ekspertowych,

5 Analiza wzorców nielegalnych zachowań w aukcjach internetowych 235 co umożliwia rozbudowę systemu w oparciu o dotychczas dostępną wiedzę. 4. Budowa systemu 4.1. Schemat architektury W trakcie zbierania wymagań i analizy systemu staraliśmy się wyodrębnić funkcjonalne części i zapewnić modularną budowę. Dzięki temu prace nad systemem i jego konserwacja mogły przebiegać równolegle i nie wymagały dużych nakładów pracy. Stworzony system składa się z kilku niezależnych modułów odpowiadających za realizację wyodrębnionych funkcji systemu takich jak: Parsowanie danych - parser udostępnia innym modułom strony aukcji internetowych w postaci poprawnie sformatowanego dokumentu XML; Ekstrakcja danych ze stron - ekstrahuje dane dotyczące aukcji i użytkowników, a następnie udostępnia je innym modułom w postaci obiektów; Pobierania danych - algorytmy opisujące sposób pobierania danych; Model danych - dane oraz zależności pomiędzy nimi opisane językiem OWL; Eksport danych - odpowiada za eksport danych do różnych formatów; Eksperymenty - ten moduł pozwala na przeprowadzanie eksperymentów na zgromadzonych danych, eksperymenty mogą być przeprowadzone zarówno na wyeksportowanych danych jak i na samej ontologii. Schemat architektury systemu przedstawiony jest na rys Sposób reprezentacji danych Pozyskane dane przechowywane są w bazie danych. Odbywa się to z użyciem odpowiednich narzędzi 15 umożliwiających mapowanie ontologii na relacyjną bazę danych. Takie podejście pozwoliło na wyeliminowanie konieczności operowania na dużych plikach do przechowywania ontologii i na zwiększenie wydajności systemu. Zbudowana została ontologia (rys. 2), której punktem centralnym są trzy koncepty, odpowiadające za reprezentację użytkowników serwisu aukcyjnego oraz za zachodzące między nimi interakcje: User (reprezentuje użytkownika serwisu aukcyjnego), Auction (reprezentuje pojedynczą aukcję), Comment (komentarz dobrowolnie wystawiany przez użytkowników po zakończeniu aukcji, wyrażający ich zadowolenie z przeprowadzonej transakcji). Zdefiniowaliśmy także relacje odpowiadające za interakcje pomiędzy uczestnikami, które mają miejsce na aukcjach internetowych. Odwzorowujemy relacje zapoczątkowania aukcji, podbicia ceny, wygrania aukcji, a także wystawienia komentarza. Każdy koncept zawiera także specyficzne dla niego właściwości. Tak więc 15 Jena,

6 236 J. Piasecki, W. Roczniak, A. Zygmunt, J. Koźlak Internet Baza danych Pobieranie danych Parsowanie danych Mapowanie ontolgii Ekstrakcja danych Model danych OWL Eksport danych Eksperymenty Rysunek 1. Schemat architektury systemu koncept User posiada własności takie jak: id, informacja o tym, czy użytkownik jest aktywny, czy jego konto zostało zablokowane, a także informacje pomocnicze użyteczne przy śledzeniu parsowania danych z Internetu. Koncept reprezentujący komentarz ma właściwości określające jego typ, datę wystawienia oraz treść. Właściwości konceptu Auction, przechowują informacje dotyczące szczegółów aukcji takich jak: cena wywoławcza, typ aukcji (zwykła lub Kup Teraz), data zakończenia, ilość wystawionych przedmiotów itp Stosowane algorytmy W aktualnej wersji ocena użytkowników i wskazywanie podejrzanych osobów oparte jest na metodzie drzew decyzyjnych i wykorzystuje algorytm C4.5. Algorytm ten jest szeroko stosowany i ma kilka zalet, które szczególnie wpłynęły na jego wybór: może operować na atrybutach będących wartościami ciągłymi, umożliwia sklasyfikowanie rekordów z nieznaną wartością (cechę wykorzystywaną do określenia, czy dana osoba jest oszustem). Dodatkowo, otrzymane w podejściu drzew decyzyjnych reguły dają się łatwo wizualizować i są zrozumiałe dla człowieka. W dalszej części artykułu przedstawimy drzewa, które zostały wygenerowane z przygotowanych przez nas danych. Na wybór algorytmu wpłynęła także chęć porównania naszych wyników z wynikami zaprezentowanymi w (Chau (2005)), gdzie również stosowane było C Wyniki W ramach eksperymentów początkowo powtórzono eksperyment amerykański, który jednak nie wypadł pomyślnie w polskich realiach. Dlatego wprowadzono

7 Analiza wzorców nielegalnych zachowań w aukcjach internetowych 237 User id, active, numberofauctions, numberofparsedauctions starts bids wins gives Auction price, title, numberofitems, category, biddingtype, finishdate, location comments Comment dateofaddition, content, commenttype Rysunek 2. Schemat ontologii aukcji internetowych kilka nowych parametrów, które dużo lepiej charakteryzują przestępców w polskich warunkach Schemat eksperymentów Pierwszą fazą było przygotowanie zbioru uczącego, który zawierałby reprezentatywne dane. Zbiór taki powinien zawierać oszustów oraz zwykłych użytkowników. W celu wyszukania profili oszustów przeszukaliśmy serwisy informacyjne pod kątem informacji dotyczących przestępstw na aukcjach. Niezwykle pomocna okazała się także strona biskupi.pl 16 prezentująca rankingi użytkowników Allegro. Skorzystaliśmy z rankingu prezentującego użytkowników z największą ilością negatywnych komentarzy. Przeglądając treść komentarzy ustaliliśmy, którzy z nich popełnili oszustwo polegające na niedostarczeniu towaru. Nasz zbiór uczący zawierał 27 przestępców i 282 uczciwych użytkowników. Kolejny krok polegał na stworzeniu modelu drzewa decyzyjnego i określeniu jego poprawności. Ostatnim krokiem eksperymentu było testowanie nowych użytkowników i sprawdzanie wyników klasyfikacji. Ten etap musieliśmy wykonywać ręcznie, a polegał on na sprawdzeniu aukcji wytypowanego użytkownika i ocenie na podstawie komentarzy czy dany użytkownik może być oszustem Powtórzenie amerykańskiego eksperymentu Pierwszym eksperymentem była próba powtórzenia wyników jakie otrzymali autorzy artykułu (Chau (2005)) w polskich realiach. W tym celu użyliśmy dokładnie tych samych atrybutów jak autorzy wyżej wymienionej pracy. Atrybuty te to: mdsfn, mdsln - mediana ceny przedmiotów sprzedanych w ciągu pierwszych/ ostatnich n dni aktywności, mdwfn, mdwln- mediana ceny przedmiotów kupionych w ciągu pierwszych/ostatnich n dni aktywności, dsfn, dsln - standardowe odchylenie ceny przedmiotów sprzedanych w ciągu pierwszych/ ostatnich n dni aktywności, dwfn, dwln - standardowe odchylenie ceny 16

8 238 J. Piasecki, W. Roczniak, A. Zygmunt, J. Koźlak Tabela 1. Macierz klasyfikacji aktualne,przewidziane legalny oszust oszust 48 % 52 % legalny 4,2 % 95,8 % przedmiotów kupionych w ciągu pierwszych/ostatnich n dni aktywności, startedratio - stosunek ilości aukcji na których użytkownik był sprzedającym do wszystkich transakcji użytkownika. Uzyskane drzewo decyzyjne jest przedstawione na rys. 3. mdsl15 <=0 >0 l(220.0) mdsl15 <=25.5 >25.5 mdsf30 l(48.0/5.0) <=30 >30 dsl15 l(5.0) <= > l(19.0/7.0) dwl15 <=1.005 >1.005 f(13.0) mdsf30 <=7 >7 l(2.0) f(2.0) Rysunek 3. Drzewo decyzyjne C4.5 dla podstawowych atrybutów Proces walidacji poprawności modelu polegał na podziale zbioru uczącego na dwa podzbiory, każdy z nich raz używany był jako zbiór uczący, a następnie jako testowy. Macierz poprawności klasyfikacji przedstawiona jest w tabeli 1. Atrybuty jakie zostały wybrane do stworzenia drzewa to: mdsl15, mdsf30, dsl15. Atrybut określający medianę ceny wystawionych na sprzedaż przedmiotów w ostatnich 15 dniach( mdsl15) ma największy wkład w klasyfikację. W naszym eksperymencie większe znaczenie miały atrybuty z krótszego przedziału czasowego (15 dni). W naszym przypadku poprawność klasyfikacji oszustów nie jest imponująca i dużo niższa niż w eksperymencie amerykańskim (Chau (2005)), gdzie wynosiła około 80 %. Wygenerowana reguła na danych testowych dla oszustów sprawdza się jedynie w 48 %, co nie jest zadowalającym wynikiem. Gorsza skuteczność algorytmu może wynikać z tego, że amerykańskie realia aukcji internetowych różnią się od realiów polskich. Wśród różnic można wymienić między innymi fakt, że

9 Analiza wzorców nielegalnych zachowań w aukcjach internetowych 239 rynek amerykański jest o wiele większy, co zapewnia oszustom większe pole do działania a także większą anonimowość. Ponadto, do rejestracji na amerykańskiej stronie serwisu ebay potrzeba numeru karty kredytowej, a na Allegro.pl procedura opiera się na dostarczeniu przez Allegro listu z kodem aktywacyjnym wysłanego na podany przez użytkownika adres. Czas potrzebny na rejestrację ma wpływ na to kiedy użytkownik zaczyna sprzedaż. Kolejną różnicą jest to, że klienci w obu krajach preferują inne formy płatności np. w Stanach Zjednoczonych najbardziej popularna jest płatność kartą kredytową oraz za pośrednictwem stron takich jak PayPal 17, podczas gdy w Polsce ze względu na niską dostępność kart kredytowych ciągle popularne jest przesłanie przedmiotu za zaliczeniem lub wpłata na poczcie. Sposób rozliczenia ma wpływ na czas jaki zabiera sfinalizowanie transakcji. Biorąc pod uwagę powyższe obserwacje postanowiliśmy spróbować przeanalizować profil na polskich aukcjach i na tej podstawie wytypować atrybuty, które dawałyby lepsze wyniki podczas klasyfikacji Profile przestępców Dzięki uzyskaniu danych o 27 kontach, z których zostały popełnione przestępstwa udało nam się przeanalizować zachowanie oszustów i opisać mechanizm przestępstw polegających na niedostarczeniu towaru na polskich aukcjach internetowych. Oszuści działają na aukcjach przez krótki okres. Średni czas jaki upłynął od momentu zakończenia pierwszej aukcji, w której wzięli udział jako kupujący lub sprzedający do momentu zakończenia ostatniej wynosi średnio 51.6 dnia. Jeżeli chodzi o aukcje, gdzie byli sprzedającymi średni okres wynosi 45.5 dnia, a dla aukcji na których kupowali 13.9 dnia. W ostatnim okresie działalności oszustów można zaobserwować gwałtowny wzrost sprzedaży. Niezależnie od tego czy oszust buduje reputacje poprzez kupno czy sprzedaż, w ostatniej fazie jego działalności można zaobserwować znaczny wzrost liczby wystawionych przedmiotów. Analizując zachowanie oszustów można stwierdzić, że: Oszuści w celu otrzymania komentarzy kupują przedmioty o małej wartości; Przedmioty sprzedawane przez oszustów zarówno w celu budowy reputacji jak i oszustwa mają podobną wartość i należą do podobnej kategorii Poszukiwanie nowych parametrów Obserwacje zachowania oszustów, analiza ich zachowania jak i nie zadowalające wyniki wcześniejszych testów skłoniły nas do wyznaczenia bardziej adekwatnych atrybutów. Wprowadziliśmy dodatkowo kilka atrybutów opisujących oczekiwany zysk użytkownika oraz przyrost tego zysku w kolejnych okresach 18 działalności. Poprzez oczekiwany zysk rozumiemy kwotę jaką użytkownik uzyskałby, gdyby sprzedał wszystkie przedmioty wystawione przez niego na aukcjach w danym okresie Jako okres, w którym wyliczamy oczekiwany zysk, przyjęliśmy 15 dni

10 240 J. Piasecki, W. Roczniak, A. Zygmunt, J. Koźlak Tabela 2. Macierz klasyfikacji aktualne, przewidziane oszust legalny oszust 85 % 15 % legalny 2,5 % 97,5 % czasu. Atrybuty te mają odwzorować zauważony przez nas gwałtowny wzrost sprzedaży w ostatnich dniach działalności oszusta. Te dodatkowe atrybuty to: eisln, eisfn zysk użytkownika z aukcji wystawionych w ostatnich/ pierwszych n dniach, eisl45-30 zysk użytkownika z 15 dni od 45 do 30 dnia przed datą ostatniej aukcji, eisl30-15 zysk użytkownika z 15 dni od 30 do 15 dnia przed datą ostatniej aukcji, eisl15-0 zysk użytkownika w ostatnich 15 dniach, deisl wzrost oczekiwanego zysku w przedostatnim okresie(różnica parametrów eisl45-30 i eisl30-15), deisl wzrost oczekiwanego zysku w ostatnim(różnica parametrów eisl30-15 i eisl15-0), maxdeisl maksymalna wzrost oczekiwanego zysku(maksymalna wartość z parametrów deisl i deisl ). W kolejnym przeprowadzonym eksperymencie użyto wyżej przedstawionych parametrów i parametrów z eksperymentu amerykańskiego z pominięciem okresów 30 dni. Dodatkowymi wytypowanymi parametrami były: średnia cena oraz ilość sprzedawanych/kupowanych przedmiotów dla pierwszych i ostatnich 15 dni, oznaczone na drzewach odpowiednio literami m i c. Używając wyżej wymienionych parametrów algorytm C4.5 zbudował drzewo widoczne na rys. 4. deisl <= > maxdeisl mdsl15 <= > <=25.5 >25.5 l(257.0) csl15 f(19.0) deisl <=18 >18 <= > l(20.0/1.0) f(3.0) csl15 f(2.0) <=18 >18 f(3.0/1.0) l(5.0) Rysunek 4. Drzewo decyzyjne C4.5 dla nowych atrybutów Proces walidacji poprawności modelu przebiegał tak samo jak w poprzednim przypadku. Trafność klasyfikacji wyniosła 96,5%. Macierz poprawnego klasyfikowania przedstawiona jest w tabeli 2. Tym razem klasyfikacja oszustów i legalnych użytkowników znacznie się poprawiła. Szczególnie widzimy to w przypadku oszustów, obecnie trafność klasyfikacji oszustów wynosi 85%, gdy poprzednio wynosiła zaledwie 48%. Możemy zauważyć, iż w drugim eksperymencie nowo wprowadzone atrybuty zostały uwzględnione przez algorytm i użyte do budowy reguł, co więcej znajdują się w korzeniu drzewa szczególnie deisl i maxdeisl

11 Analiza wzorców nielegalnych zachowań w aukcjach internetowych 241 Jedną z zasad budowania drzewa w oparciu o algorytm C4.5 jest wybór atrybutów na zasadzie minimalizacji entropii(zwiększania ilości informacji), czyli w korzeniu drzewa(poddrzewa) znajduje się zawsze atrybut z największym wpływem na klasyfikację. Nowo wprowadzone atrybuty okazał się zatem bardzo przydatne. W trakcie pierwszych testów na nowych zbiorach danych, algorytm wskazał kilku podejrzanych użytkowników z których dwóch po głębszej analizie okazało się być prawdziwymi przestępcami. Użytkownicy ci pasowali do odkrytego przez nas wzorca, np. w ostatniej fazie działalności chcieli zarobić jak najwięcej. Nie znaleźli się oni w naszym zbiorze uczącym, gdyż poszukiwaliśmy profili oszustów głównie poprzez ilość negatywnych komentarzy. Posiadali ich oni zaledwie kilka, gdyż prawdopodobnie ich oszustwo zostało udaremnione w początkowej fazie. Obaj użytkownicy mają w tej chwili zablokowane konta. To typowanie świadczy o tym iż profil oszustów został dobrze określony przez drzewo i może być z powodzeniem stosowany do wyznaczania podejrzanych użytkowników. 6. Podsumowanie i plany dalszego rozwoju W ramach pracy opisanej w powyższym artykule udało nam się stworzyć system, potrafiący pobrać dane o aukcjach i użytkownikach z heterogenicznych źródeł. Na podstawie danych potrafi zbudować model klasyfikujący użytkowników aukcji, w zależności od ich dotychczasowej działalności. Zbudowany model można wykorzystać do analizy nowo ściągniętych danych. Otrzymane wyniki klasyfikacji można uznać za satysfakcjonujące. Udało nam się poprawić skuteczność algorytmu klasyfikującego. Wskazane przez nas parametry okazały się być trafne i zostały uwzględnione w klasyfikacji. Za sukces można też uznać zbudowanie rozszerzalnej architektury umożliwiającej prowadzenie dalszych badań. W ramach dalszych prac nad systemem przewidywane jest umożliwienie wspierania innych portali aukcyjnych. Większość portali działających w Polsce działa na podobnych zasadach tj. stosuje system komentarzy, oraz analogiczny mechanizm przebiegu aukcji. Dzięki zastosowaniu ontologii udało się oddzielić dziedzinę problemu od konkretnego systemu aukcyjnego. Zadanie rozszerzenia sprowadza się więc do dobudowania mechanizmów pobierania danych z innych portali. Wartościowe byłoby również dalsze poszukiwanie optymalnych atrybutów, które mogłyby być podstawą klasyfikacji użytkowników. Można przeanalizować także inne algorytmy klasyfikacyjne. Wykorzystując dane przechowywane w ontologii można analizować również, powiązania pomiędzy użytkownikami aukcji pod kontem występowania podejrzanych wzorców. Literatura Chau D. H., Pandit S., and Faloutsos C. (2005) Fraud detection in electronic auction.. In European Web Mining Forum at ECML/PKDD. Chau D. H, Pandit S.,and Faloutsos C. (2005a) Detecting fraudulent personalities in networks of online auctioneers. In Proc. ECML/PKDD.

12 242 J. Piasecki, W. Roczniak, A. Zygmunt, J. Koźlak Chau D. H, Pandit S.,and Faloutsos C. (2007) NetProbe: A Fast and Scalable System for Fraud Detection in Online Auction Networks. Chae M, Shim S, Cho H, and Lee B. (2007) An Empirical Analysis of Fraud Detection in Online Auctions: Credit Card Phantom Transaction. HICSS. Wang J H, and Chiu C Q. (2005) Detecting online auction inflated-reputation behaviors using Social Network Analysis. Gemius SA (2006) Internet Money.pl Internetowy biznes skazany na sukces. SMG/KRC NetTrack Steiner D (2005) Interview with an ebay Vigilante Analysis of Unlawful Behaviour Patterns in Internet Auctions Internet transactions constitute an increasingly large part of the total turnover. The most important part of Internet commerce now is based on electronic auctions. Unfortunately, the popularity of auctions attracts fraudsters who prey on honest users. This paper concerns the problem of detecting and predicting fraudulent behaviour of Internet auction participants. The authors give an overview of the kinds of crimes committed using auction services and previous publications concerning their discovery. Then, the approach developed is presented. It embraces mechanisms for collecting data about auctions stemming from different sources and methods of storing them using an ontological representation. The methods previously used to detect fraudulent behaviour in Internet auctions were estimated under special conditions characteristic of Polish internet auctions. This analysis lead to a proposition of new coefficients to increase the quality of results given by an algorithm based on the decision trees method. The thesis is supported by a series of experimental tests.

Semantyczny Monitoring Cyberprzestrzeni

Semantyczny Monitoring Cyberprzestrzeni Semantyczny Monitoring Cyberprzestrzeni Partnerzy projektu: Katedra Informatyki Ekonomicznej Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu Partnerzy projektu: Zarys problemu Źródło internetowe jako zasób użytecznych

SYSTEMY UCZĄCE SIĘ WYKŁAD 10. PRZEKSZTAŁCANIE ATRYBUTÓW. Dr hab. inż. Grzegorz Dudek Wydział Elektryczny Politechnika Częstochowska.

SYSTEMY UCZĄCE SIĘ WYKŁAD 10. PRZEKSZTAŁCANIE ATRYBUTÓW. Dr hab. inż. Grzegorz Dudek Wydział Elektryczny Politechnika Częstochowska. SYSTEMY UCZĄCE SIĘ WYKŁAD 10. PRZEKSZTAŁCANIE ATRYBUTÓW Częstochowa 2014 Dr hab. inż. Grzegorz Dudek Wydział Elektryczny Politechnika Częstochowska INFORMACJE WSTĘPNE Hipotezy do uczenia się lub tworzenia

Przewodnik po konfiguracji Comarch ERP e-sklep z wszystko.pl

Przewodnik po konfiguracji Comarch ERP e-sklep z wszystko.pl Przewodnik po konfiguracji Comarch ERP e-sklep z wszystko.pl Spis treści 1 INFORMACJE WSTĘPNE... 3 2 INTEGRACJA COMARCH ERP E-SKLEP Z WSZYSTKO.PL... 4 2.1 KONFIGURACJA... 4 2.2 MAPOWANIE DOSTAW I PŁATNOŚCI...

!!!!!!!!!!! PORTFOLIO: Analiza zachowań użytkowników serwisów internetowych. Autorzy: Marek Zachara

!!!!!!!!!!! PORTFOLIO: Analiza zachowań użytkowników serwisów internetowych. Autorzy: Marek Zachara PORTFOLIO: Analiza zachowań użytkowników serwisów internetowych Autorzy: Marek Zachara Opis merytoryczny Cel naukowy (jaki problem wnioskodawca podejmuje się rozwiązać, co jest jego istotą, co uzasadnia

Konkurs z przedmiotu eksploracja i analiza danych: problem regresji i klasyfikacji

Konkurs z przedmiotu eksploracja i analiza danych: problem regresji i klasyfikacji Konkurs z przedmiotu eksploracja i analiza danych: problem regresji i klasyfikacji Michał Witczak Data Mining 20 maja 2012 r. 1. Wstęp Dostarczone zostały nam 4 pliki, z których dwa stanowiły zbiory uczące

Uniwersytet Warszawski Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki. Paweł Parys. Nr albumu: 209216. Aukcjomat

Uniwersytet Warszawski Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki. Paweł Parys. Nr albumu: 209216. Aukcjomat Uniwersytet Warszawski Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Paweł Parys Nr albumu: 209216 Aukcjomat Praca licencjacka na kierunku INFORMATYKA w zakresie INFORMATYKA Praca wykonana pod kierunkiem

Systemy uczące się Lab 4

Systemy uczące się Lab 4 Systemy uczące się Lab 4 dr Przemysław Juszczuk Katedra Inżynierii Wiedzy, Uniwersytet Ekonomiczny 26 X 2018 Projekt zaliczeniowy Podstawą zaliczenia ćwiczeń jest indywidualne wykonanie projektu uwzględniającego

Informacje i materiały dotyczące wykładu będą publikowane na stronie internetowej wykładowcy, m.in. prezentacje z wykładów

Informacje i materiały dotyczące wykładu będą publikowane na stronie internetowej wykładowcy, m.in. prezentacje z wykładów Eksploracja danych Piotr Lipiński Informacje ogólne Informacje i materiały dotyczące wykładu będą publikowane na stronie internetowej wykładowcy, m.in. prezentacje z wykładów UWAGA: prezentacja to nie

Temat: Ułatwienia wynikające z zastosowania Frameworku CakePHP podczas budowania stron internetowych

Temat: Ułatwienia wynikające z zastosowania Frameworku CakePHP podczas budowania stron internetowych PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA W ELBLĄGU INSTYTUT INFORMATYKI STOSOWANEJ Sprawozdanie z Seminarium Dyplomowego Temat: Ułatwienia wynikające z zastosowania Frameworku CakePHP podczas budowania stron internetowych

Dokumentacja Użytkownika Systemu

Dokumentacja Użytkownika Systemu Dokumentacja Użytkownika Systemu Proces wystawiania aukcji i realizacji zamówień z serwisu Allegro Wersja 7.2 Spis treści 1 NAJWIĘKSZY SERWIS AUKCYJNY... 3 2 WYSTAWIANIE AUKCJI... 4 3 REALIZACJA ZAMÓWIENIA...

INDUKOWANE REGUŁY DECYZYJNE ALORYTM APRIORI JAROSŁAW FIBICH

INDUKOWANE REGUŁY DECYZYJNE ALORYTM APRIORI JAROSŁAW FIBICH INDUKOWANE REGUŁY DECYZYJNE ALORYTM APRIORI JAROSŁAW FIBICH 1. Czym jest eksploracja danych Eksploracja danych definiowana jest jako zbiór technik odkrywania nietrywialnych zależności i schematów w dużych

OPENMailing.pl - innowacja, efektywność, nieograniczone możliwości kampanii ingowych.

OPENMailing.pl - innowacja, efektywność, nieograniczone możliwości kampanii  ingowych. OPENMailing.pl - innowacja, efektywność, nieograniczone możliwości kampanii e-mailingowych. Bezpłatny system, który umożliwia w bardzo prosty sposób wysyłać maile do wielu osób jednocześnie. Proste i intuicyjne

Integracja sklepu internetowego z serwisem aukcyjnym Swistak.pl

Integracja sklepu internetowego z serwisem aukcyjnym Swistak.pl Integracja sklepu internetowego z serwisem aukcyjnym Swistak.pl email: swistak@swistak.pl Spis treści 1. Wstęp...2 2. Import oferty...2 3. Plik CSV...3 4. Przykład pliku...7 5. Aktualizacja oferty...7

Lingwistyczny system definicyjny wykorzystujący korpusy tekstów oraz zasoby internetowe.

Lingwistyczny system definicyjny wykorzystujący korpusy tekstów oraz zasoby internetowe. Lingwistyczny system definicyjny wykorzystujący korpusy tekstów oraz zasoby internetowe. Autor: Mariusz Sasko Promotor: dr Adrian Horzyk Plan prezentacji 1. Wstęp 2. Cele pracy 3. Rozwiązanie 3.1. Robot

cstore 3.2 Integracja z serwisem Allegro.pl Instrukcja użytkownika

cstore 3.2 Integracja z serwisem Allegro.pl Instrukcja użytkownika cstore 3.2 Integracja z serwisem Allegro.pl Instrukcja użytkownika Spis treści 1 Informacje ogólne...3 2 Konfiguracja...4 2.1 Wymagania...4 2.2 Konfiguracja...4 2.3 Szablony aukcji...5 2.4 Szablony kosztów

SAS wybrane elementy. DATA MINING Część III. Seweryn Kowalski 2006

SAS wybrane elementy. DATA MINING Część III. Seweryn Kowalski 2006 SAS wybrane elementy DATA MINING Część III Seweryn Kowalski 2006 Algorytmy eksploracji danych Algorytm eksploracji danych jest dobrze zdefiniowaną procedurą, która na wejściu otrzymuje dane, a na wyjściu

Sprawozdawczość Dużych Zaangażowań - Moduł Large Exposures

Sprawozdawczość Dużych Zaangażowań - Moduł Large Exposures Sprawozdawczość Dużych Zaangażowań - Moduł Large Exposures Sprawozdawczość Dużych Zaangażowań - Moduł Large Exposures Czerwiec 2011 Wszelkie prawa zastrzeżone. Dokument może być reprodukowany lub przechowywany

Wyszukiwanie informacji w Internecie informacje praktyczne dla osób poszukujących pracy

Wyszukiwanie informacji w Internecie informacje praktyczne dla osób poszukujących pracy Cz. 1. Prawo (bazy danych i serwisy z przepisami prawa) Internetowy System Aktów Prawnych http://isap.sejm.gov.pl/ ISAP to baza danych zawierająca opisy bibliograficzne wszystkich aktów prawnych opublikowanych

INSTRUKCJA OBSŁUGI PANELU ADMINISTRACYJNEGO MÓJ DOTPAY v0.1

INSTRUKCJA OBSŁUGI PANELU ADMINISTRACYJNEGO MÓJ DOTPAY v0.1 Dział Pomocy Technicznej Dotpay ul. Wielicka 72 30-552 Kraków Tel. +48 126882600 Faks +48 126882649 E-mail: tech@dotpay.pl INSTRUKCJA OBSŁUGI PANELU ADMINISTRACYJNEGO MÓJ DOTPAY v0.1 Przyjmowanie płatności

Transformacja wiedzy w budowie i eksploatacji maszyn

Transformacja wiedzy w budowie i eksploatacji maszyn Uniwersytet Technologiczno Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy Wydział Mechaniczny Transformacja wiedzy w budowie i eksploatacji maszyn Bogdan ŻÓŁTOWSKI W pracy przedstawiono proces

Dokumentacja projektu QUAIKE Architektura oprogramowania

Dokumentacja projektu QUAIKE Architektura oprogramowania Licencjacka Pracownia Oprogramowania Instytut Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego Jakub Kowalski, Andrzej Pilarczyk, Marek Kembrowski, Bartłomiej Gałkowski Dokumentacja projektu QUAIKE Architektura

Projektowanie BAZY DANYCH

Projektowanie BAZY DANYCH Projektowanie BAZY DANYCH Podstawowe pojęcia Encją jest każdy przedmiot, zjawisko, stan lub pojęcie, czyli każdy obiekt, który potrafimy odróżnić od innych obiektów ( np. pies, rower,upał). Encje podobne

Scoring kredytowy w pigułce

Scoring kredytowy w pigułce Analiza danych Data mining Sterowanie jakością Analityka przez Internet Scoring kredytowy w pigułce Mariola Kapla Biuro Informacji Kredytowej S.A. StatSoft Polska Sp. z o.o. ul. Kraszewskiego 36 30-110

LEMRG algorytm generowania pokoleń reguł decyzji dla baz danych z dużą liczbą atrybutów

LEMRG algorytm generowania pokoleń reguł decyzji dla baz danych z dużą liczbą atrybutów LEMRG algorytm generowania pokoleń reguł decyzji dla baz danych z dużą liczbą atrybutów Łukasz Piątek, Jerzy W. Grzymała-Busse Katedra Systemów Ekspertowych i Sztucznej Inteligencji, Wydział Informatyki

Jak założyć konto? Co znajdziesz na FWF? Strona Narzędzia Jak dokonać płatności? Lista autorów... 12

Jak założyć konto? Co znajdziesz na FWF? Strona Narzędzia Jak dokonać płatności? Lista autorów... 12 Użytkowniku, chcesz w szybki i przystępny sposób poznać możliwości serwisu FWF? Zapoznaj się instrukcją, z której dowiesz się, jak korzystać z funkcjonalności, które przyczynią się udoskonalenia procesów

emszmal 3: Automatyczne księgowanie przelewów w sklepie internetowym Magento (plugin dostępny w wersji ecommerce)

emszmal 3: Automatyczne księgowanie przelewów w sklepie internetowym Magento (plugin dostępny w wersji ecommerce) emszmal 3: Automatyczne księgowanie przelewów w sklepie internetowym Magento (plugin dostępny w wersji ecommerce) Zastosowanie Rozszerzenie to przeznaczone jest dla właścicieli sklepów internetowych opartych

Sieci neuronowe - dokumentacja projektu

Sieci neuronowe - dokumentacja projektu Sieci neuronowe - dokumentacja projektu Predykcja finansowa, modelowanie wskaźnika kursu spółki KGHM. Piotr Jakubas Artur Kosztyła Marcin Krzych Kraków 2009 1. Sieci neuronowe - dokumentacja projektu...

Analiza danych. http://zajecia.jakubw.pl/ TEMATYKA PRZEDMIOTU

Analiza danych. http://zajecia.jakubw.pl/ TEMATYKA PRZEDMIOTU Analiza danych Wstęp Jakub Wróblewski jakubw@pjwstk.edu.pl http://zajecia.jakubw.pl/ TEMATYKA PRZEDMIOTU Różne aspekty analizy danych Reprezentacja graficzna danych Metody statystyczne: estymacja parametrów

emszmal 3: Automatyczne księgowanie przelewów w sklepie internetowym PrestaShop (plugin dostępny w wersji ecommerce)

emszmal 3: Automatyczne księgowanie przelewów w sklepie internetowym PrestaShop (plugin dostępny w wersji ecommerce) emszmal 3: Automatyczne księgowanie przelewów w sklepie internetowym PrestaShop (plugin dostępny w wersji ecommerce) Zastosowanie Rozszerzenie to dedykowane jest sklepom internetowych zbudowanym w oparciu

Dodatkowo, w przypadku modułu dotyczącego integracji z systemami partnerów, Wykonawca będzie przeprowadzał testy integracyjne.

Dodatkowo, w przypadku modułu dotyczącego integracji z systemami partnerów, Wykonawca będzie przeprowadzał testy integracyjne. Załącznik nr 1a do Zapytania ofertowego nr POIG.08.02-01/2014 dotyczącego budowy oprogramowania B2B oraz dostawcy sprzętu informatycznego do projektu pn. Budowa systemu B2B integrującego zarządzanie procesami

Nokaut.pl mobilna rewolucja na rynku zakupów internetowych. Dziś ostatni dzień zapisów na akcje Grupy Nokaut

Nokaut.pl mobilna rewolucja na rynku zakupów internetowych. Dziś ostatni dzień zapisów na akcje Grupy Nokaut Warszawa, 8 grudnia 2011 Nokaut.pl mobilna rewolucja na rynku zakupów internetowych Dziś ostatni dzień zapisów na akcje Grupy Nokaut czołowy gracz e-commerce w Polsce, właściciel internetowych porównywarek

emszmal 3: Automatyczne księgowanie przelewów w menadżerze sprzedaży BaseLinker (plugin dostępny w wersji ecommerce)

emszmal 3: Automatyczne księgowanie przelewów w menadżerze sprzedaży BaseLinker (plugin dostępny w wersji ecommerce) emszmal 3: Automatyczne księgowanie przelewów w menadżerze sprzedaży BaseLinker (plugin dostępny w wersji ecommerce) Zastosowanie Rozszerzenie to dedykowane jest internetowemu menadżerowi sprzedaży BaseLinker.

Dokumentacja Użytkownika Systemu Dokumentacja Użytkownika Systemu Integracja z Nokaut i Radar Wersja 2016.2 Spis treści 1 INTEGRACJA... 3 2 REJESTRACJA... 4 2.1 NOKAUT... 4 2.2 RADAR.PL... 4 3 KONFIGURACJA... 5 4 PRZYGOTOWANIE ASORTYMENTU...

The Binder Consulting

The Binder Consulting The Binder Consulting Contents Indywidualne szkolenia specjalistyczne...3 Konsultacje dla tworzenia rozwiazan mobilnych... 3 Dedykowane rozwiazania informatyczne... 3 Konsultacje i wdrożenie mechanizmów

Eksploracja danych. KLASYFIKACJA I REGRESJA cz. 2. Wojciech Waloszek. Teresa Zawadzka.

Eksploracja danych. KLASYFIKACJA I REGRESJA cz. 2. Wojciech Waloszek. Teresa Zawadzka. Eksploracja danych KLASYFIKACJA I REGRESJA cz. 2 Wojciech Waloszek wowal@eti.pg.gda.pl Teresa Zawadzka tegra@eti.pg.gda.pl Katedra Inżynierii Oprogramowania Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki

Nowe funkcje w module Forte Handel w wersji

Nowe funkcje w module Forte Handel w wersji Forte Handel 1 / 5 Nowe funkcje w module Forte Handel w wersji 2010.1 Zmiany związane z nowelizacją Ustawy o VAT Z dniem 1.01.2010r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, wnosząca

Diagramy przypadków użycia. WYKŁAD Piotr Ciskowski

Diagramy przypadków użycia. WYKŁAD Piotr Ciskowski Diagramy przypadków użycia WYKŁAD Piotr Ciskowski Diagram przypadków użycia definiowanie wymagań systemowych graficzne przedstawienie przypadków użycia, aktorów, związków między nimi występujących w danej

1. Rejestracja 2. Logowanie 3. Zgłaszanie nowego wniosku projektowego

1. Rejestracja 2. Logowanie 3. Zgłaszanie nowego wniosku projektowego 1. Rejestracja Dostęp do wniosku projektowego możliwy jest jedynie dla zarejestrowanych użytkowników. Aby zostać zarejestrowanym należy wypełnić formularz dostępny na stronie www.polskapomoc.gov.pl, a

INTERNETOWE BAZY DANYCH materiały pomocnicze - wykład XII

INTERNETOWE BAZY DANYCH materiały pomocnicze - wykład XII Wrocław 2006 INTERNETOWE BAZY DANYCH materiały pomocnicze - wykład XII Paweł Skrobanek C-3, pok. 323 e-mail: pawel.skrobanek@pwr.wroc.pl INTERNETOWE BAZY DANYCH 1. E-buisness 2. CMS 3. Zagadnienia do egzaminu

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Zastosowanie średnich w statystyce i matematyce. Podstawowe pojęcia statystyczne. Streszczenie.

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Zastosowanie średnich w statystyce i matematyce. Podstawowe pojęcia statystyczne. Streszczenie. SCENARIUSZ LEKCJI OPRACOWANY W RAMACH PROJEKTU: INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA. PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH Autorzy scenariusza:

D&B Data Manager. Proces zarządzania Twoimi danymi na jednej platformie internetowej

D&B Data Manager. Proces zarządzania Twoimi danymi na jednej platformie internetowej D&B Data Manager Proces zarządzania Twoimi danymi na jednej platformie internetowej Czym jest D&B Data Manager : D&B Data Manager jest zabezpieczoną platformą online, która zapewnia naszym klientom możliwość

Analiza danych i data mining.

Analiza danych i data mining. Analiza danych i data mining. mgr Katarzyna Racka Wykładowca WNEI PWSZ w Płocku Przedsiębiorczy student 2016 15 XI 2016 r. Cel warsztatu Przekazanie wiedzy na temat: analizy i zarządzania danymi (data

Krzysztof Kluza proste ćwiczenia z baz danych

Krzysztof Kluza proste ćwiczenia z baz danych Bazy danych Baza danych to uporządkowany zbiór danych, dający się łatwo przeszukiwać. Każda pozycja bazy danych nazywana jest rekordem, z kolei rekordy składają się z pól. Przyjmując, że dysponujemy bazą

E-handel i E-sklep. Jak wdroŝyć i wykorzystać w swoim Ŝyciu i pracy.

E-handel i E-sklep. Jak wdroŝyć i wykorzystać w swoim Ŝyciu i pracy. E-handel i E-sklep Jak wdroŝyć i wykorzystać w swoim Ŝyciu i pracy. Piotr Krośniak Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju UNDP Piotr.krosniak@undp.org Plan warsztatu Handel elektroniczny co to jest,

SYSTEMY UCZĄCE SIĘ WYKŁAD 4. DRZEWA REGRESYJNE, INDUKCJA REGUŁ. Dr hab. inż. Grzegorz Dudek Wydział Elektryczny Politechnika Częstochowska

SYSTEMY UCZĄCE SIĘ WYKŁAD 4. DRZEWA REGRESYJNE, INDUKCJA REGUŁ. Dr hab. inż. Grzegorz Dudek Wydział Elektryczny Politechnika Częstochowska SYSTEMY UCZĄCE SIĘ WYKŁAD 4. DRZEWA REGRESYJNE, INDUKCJA REGUŁ Częstochowa 2014 Dr hab. inż. Grzegorz Dudek Wydział Elektryczny Politechnika Częstochowska DRZEWO REGRESYJNE Sposób konstrukcji i przycinania

SZCZEGÓŁOWY OPIS SPOSOBU DOSTĘPU DO INFORMACJI I DANYCH ZAWARTYCH W RAPORTACH SKŁADANYCH DO KRAJOWEJ BAZY DLA GIOŚ I WIOŚ

SZCZEGÓŁOWY OPIS SPOSOBU DOSTĘPU DO INFORMACJI I DANYCH ZAWARTYCH W RAPORTACH SKŁADANYCH DO KRAJOWEJ BAZY DLA GIOŚ I WIOŚ SZCZEGÓŁOWY OPIS SPOSOBU DOSTĘPU DO INFORMACJI I DANYCH ZAWARTYCH W RAPORTACH SKŁADANYCH DO KRAJOWEJ BAZY DLA GIOŚ I Warszawa, październik 2015 DOSTĘP DO INFORMACJI I DANYCH ZAWARTYCH W RAPORTACH SKŁADANYCH

Samokontrola postępów w nauce z wykorzystaniem Internetu. Wprowadzenie

Samokontrola postępów w nauce z wykorzystaniem Internetu. Wprowadzenie mgr Piotr Gaś, dr hab. inż. Jerzy Mischke Ośrodek Edukacji Niestacjonarnej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie Samokontrola postępów w nauce z wykorzystaniem Internetu Wprowadzenie W każdym systemie

emszmal 3: Automatyczne księgowanie przelewów w sklepie internetowym Magento (plugin dostępny w wersji ecommerce) emszmal 3: Automatyczne księgowanie przelewów w sklepie internetowym Magento (plugin dostępny w wersji ecommerce) Zastosowanie Rozszerzenie to dedykowane jest sklepom internetowych zbudowanym w oparciu

Standard określania klasy systemu informatycznego resortu finansów

Standard określania klasy systemu informatycznego resortu finansów Dane dokumentu Nazwa Projektu: Kontrakt Konsolidacja i Centralizacja Systemów Celnych i Podatkowych Studium Projektowe Konsolidacji i Centralizacji Systemów Celnych i Podatkowych (SPKiCSCP) Numer wersji

Import dokumentów z plików XML część II

Import dokumentów z plików XML część II Import dokumentów z plików XML część II (wersja 1.0) Soneta Sp z o.o. ul. Wadowicka 8a, wejście B 31-415 Kraków tel./fax +48 (12) 261 36 41 http://www.enova.pl e-mail: handel@enova.pl 1 Spis treści 1 Wstęp...

OfficeObjects e-forms

OfficeObjects e-forms OfficeObjects e-forms Rodan Development Sp. z o.o. 02-820 Warszawa, ul. Wyczółki 89, tel.: (+48-22) 643 92 08, fax: (+48-22) 643 92 10, http://www.rodan.pl Spis treści Wstęp... 3 Łatwość tworzenia i publikacji

Dokumentacja Użytkownika Systemu Dokumentacja Użytkownika Systemu Integracja z Ceneo.pl Wersja 2016.3.2 Spis treści 1 INTEGRACJA... 3 2 REJESTRACJA NA CENEO.PL... 4 3 KONFIGURACJA Z SERWISEM CENEO.PL... 5 4 PRZYGOTOWANIE ASORTYMENTU...

Wprowadzenie do klasyfikacji

Wprowadzenie do klasyfikacji Wprowadzenie do klasyfikacji ZeroR Odpowiada zawsze tak samo Decyzja to klasa większościowa ze zbioru uczącego A B X 1 5 T 1 7 T 1 5 T 1 5 F 2 7 F Tutaj jest więcej obiektów klasy T, więc klasyfikator

REFERAT PRACY DYPLOMOWEJ

REFERAT PRACY DYPLOMOWEJ REFERAT PRACY DYPLOMOWEJ Temat pracy: Projekt i implementacja środowiska do automatyzacji przeprowadzania testów aplikacji internetowych w oparciu o metodykę Behavior Driven Development. Autor: Stepowany

9.9 Algorytmy przeglądu

9.9 Algorytmy przeglądu 14 9. PODSTAWOWE PROBLEMY JEDNOMASZYNOWE 9.9 Algorytmy przeglądu Metody przeglądu dla problemu 1 r j,q j C max były analizowane między innymi w pracach 25, 51, 129, 238. Jak dotychczas najbardziej elegancka

OPCJE DOSTAWY DOSTĘPNE W SERWISIE LOJALNI24.PL

OPCJE DOSTAWY DOSTĘPNE W SERWISIE LOJALNI24.PL OPCJE DOSTAWY DOSTĘPNE W SERWISIE LOJALNI24.PL 1. MOŻLIWOŚCI DOSTAWY Wystawiając ofertę w Serwisie Lojalni24.pl do dyspozycji masz trzy różne sposoby dostawy Towarów i Usług: Odbiór osobisty (Bon Towarowy

Polityka ochrony danych osobowych w programie Norton Community Watch

Polityka ochrony danych osobowych w programie Norton Community Watch Polityka ochrony danych osobowych w programie Norton Community Watch Obowiązuje od: 5 sierpnia 1999 r. Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia 2010 r. Co to jest program Norton Community Watch? Program Norton

Proces obsługi deklaracji Intrastat w systemie Celina WebCel

Proces obsługi deklaracji Intrastat w systemie Celina WebCel Proces obsługi deklaracji Intrastat w systemie Celina WebCel Jednym ze sposobów przesłania deklaracji INTRASTAT do Polskiej Administracji Celnej jest skorzystanie z serwisu Celina Webcel, który służy przekazywaniu

Data Mining w doborze parametrów układu testującego urządzenia EAZ 1

Data Mining w doborze parametrów układu testującego urządzenia EAZ 1 Rozdział 6 Data Mining w doborze parametrów układu testującego urządzenia EAZ 1 Streszczenie. W rozdziale został zaproponowany sposób doboru parametrów układu testującego urządzenia elektroenergetycznej

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Lubelskie Centrum Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej ul. Nadbystrzycka 36, 20-618 Lublin Tel. 81 538 42 70, fax. 81 538 42 67; e-mail: lctt@pollub.pl OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA Do realizacji

Systemy uczące się wykład 2

Systemy uczące się wykład 2 Systemy uczące się wykład 2 dr Przemysław Juszczuk Katedra Inżynierii Wiedzy, Uniwersytet Ekonomiczny 19 X 2018 Podstawowe definicje Fakt; Przesłanka; Konkluzja; Reguła; Wnioskowanie. Typy wnioskowania

Eksport dokumentów do systemu ECOD

Eksport dokumentów do systemu ECOD System Comarch OPT!MA v. 2012 Eksport dokumentów do systemu ECOD Comarch SA 31-864 Kraków, Al. Jana Pawła II 41g tel. (12) 681 43 00, fax (12) 687 71 00 Dział Wsparcia Klienta i Partnera: tel. (12) 681

OPCJE DOSTAWY W SERWISIE WIRTU.PL

OPCJE DOSTAWY W SERWISIE WIRTU.PL OPCJE DOSTAWY W SERWISIE WIRTU.PL MOŻLIWOŚCI DOSTAWY Wystawiając ofertę w Serwisie Wirtu.pl do dyspozycji masz trzy różne sposoby dostawy towarów i usług: Kurier Serwisu (DPD Polska sp. z o.o.); Kurier

Wykaz tematów prac magisterskich w roku akademickim 2018/2019 kierunek: informatyka

Wykaz tematów prac magisterskich w roku akademickim 2018/2019 kierunek: informatyka Wykaz tematów prac magisterskich w roku akademickim 2018/2019 kierunek: informatyka L.p. Nazwisko i imię studenta Promotor Temat pracy magisterskiej 1. Wojciech Kłopocki dr Bartosz Ziemkiewicz Automatyczne

Instrukcja laboratoryjna

Instrukcja laboratoryjna Zaawansowane techniki obiektowe 2016/17 Instrukcja laboratoryjna Testy funkcjonalne Prowadzący: Tomasz Goluch Wersja: 1.0 Testowanie aplikacji z bazą danych Większość współczesnych aplikacji korzysta z

Cardmobile.pl. Cardmobile.pl jest nowoczesnym systemem płatności mobilnych oraz internetowych.

Cardmobile.pl. Cardmobile.pl jest nowoczesnym systemem płatności mobilnych oraz internetowych. Cardmobile.pl Cardmobile.pl jest nowoczesnym systemem płatności mobilnych oraz internetowych. Po zarejestrowaniu w systemie użytkownicy mają możliwość podłączenia do konta swojej karty Mastercard lub Maestro.

Modele danych walidacja widoki zorientowane na model

Modele danych walidacja widoki zorientowane na model Modele danych walidacja widoki zorientowane na model 1. Wprowadzenie Modele danych Modele danych w ASP.NET MVC to klasy znajdujące się w katalogu Models. Ich zadaniem jest mapowanie danych przesyłanych

Nowoczesne narzędzia do ochrony informacji. Paweł Nogowicz

Nowoczesne narzędzia do ochrony informacji. Paweł Nogowicz Nowoczesne narzędzia do ochrony informacji Paweł Nogowicz Agenda Charakterystyka Budowa Funkcjonalność Demo 2 Produkt etrust Network Forensics Kontrola dostępu do zasobów etrust Network Forensics Zarządzanie

REFERAT PRACY DYPLOMOWEJ Temat pracy: Projekt i realizacja serwisu ogłoszeń z inteligentną wyszukiwarką

REFERAT PRACY DYPLOMOWEJ Temat pracy: Projekt i realizacja serwisu ogłoszeń z inteligentną wyszukiwarką REFERAT PRACY DYPLOMOWEJ Temat pracy: Projekt i realizacja serwisu ogłoszeń z inteligentną wyszukiwarką Autor: Paweł Konieczny Promotor: dr Jadwigi Bakonyi Kategorie: aplikacja www Słowa kluczowe: Serwis

Nowe funkcje w programie Symfonia Handel w wersji 2010.1

Nowe funkcje w programie Symfonia Handel w wersji 2010.1 Symfonia Handel 1 / 5 Nowe funkcje w programie Symfonia Handel w wersji 2010.1 Zmiany związane z nowelizacją Ustawy o VAT Dnia 1.01.2010r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług,

REGULAMIN KORZYSTANIA Z SYSTEMU AUTOMATER.PL. 1.Regulamin określa zasady korzystania przez Użytkowników z systemu Automater.pl.

REGULAMIN KORZYSTANIA Z SYSTEMU AUTOMATER.PL. 1.Regulamin określa zasady korzystania przez Użytkowników z systemu Automater.pl. REGULAMIN KORZYSTANIA Z SYSTEMU AUTOMATER.PL 1.Regulamin określa zasady korzystania przez Użytkowników z systemu Automater.pl. Właścicielem oraz podmiotem zarządzającym systemem Automater.pl jest Automater

10. Płatności Płatności Definicje

10. Płatności Płatności Definicje 10 Płatności [ Płatności ] 63 10. Płatności Po zakończonych transakcjach, przychodzi czas na rozliczenie wystawionych dokumentów. Temu służy specjalnie przygotowany moduł Płatności. Dostęp do tego modułu

Referat pracy dyplomowej

Referat pracy dyplomowej Temat pracy : Projekt i realizacja aplikacji do tworzenia i wizualizacji drzewa genealogicznego Autor: Martyna Szymkowiak Promotor: dr inż. Romana Simińskiego Kategorie: gry, użytkowe Słowa kluczowe: The

DSL w środowisku Eclipse. Grzegorz Białek Architekt techniczny, Sygnity S.A.

DSL w środowisku Eclipse. Grzegorz Białek Architekt techniczny, Sygnity S.A. DSL w środowisku Eclipse Grzegorz Białek Architekt techniczny, Sygnity S.A. Agenda Wstęp do tematu (10 min) Sens tworzenia języków biznesowych UML jako język biznesu? Zintegrowane środowisko deweloperskie

Summary in Polish. Fatimah Mohammed Furaiji. Application of Multi-Agent Based Simulation in Consumer Behaviour Modeling

Summary in Polish. Fatimah Mohammed Furaiji. Application of Multi-Agent Based Simulation in Consumer Behaviour Modeling Summary in Polish Fatimah Mohammed Furaiji Application of Multi-Agent Based Simulation in Consumer Behaviour Modeling Zastosowanie symulacji wieloagentowej w modelowaniu zachowania konsumentów Streszczenie

Laboratorium Technologii Informacyjnych. Projektowanie Baz Danych

Laboratorium Technologii Informacyjnych. Projektowanie Baz Danych Laboratorium Technologii Informacyjnych Projektowanie Baz Danych Komputerowe bazy danych są obecne podstawowym narzędziem służącym przechowywaniu, przetwarzaniu i analizie danych. Gromadzone są dane w

Miejski System Zarządzania - Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej

Miejski System Zarządzania - Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej Miejski System Zarządzania - Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej Geoportal Usługa portalu edukacyjnego Instrukcja użytkownika Historia zmian Wersja Data Kto Opis zmian 1.0 2014-05-27 Sygnity

Symfonia Handel 1 / 7

Symfonia Handel 1 / 7 Symfonia Handel 1 / 7 Nowe funkcje w programie Symfonia Handel w wersji 2010.1a Poprawiono Częściowe rozliczanie faktur płatnościami. Rozliczanie kilku faktur jednym dokumentem płatności. Wydruk raportu

Modelowanie i analiza systemów informatycznych Spis treści

Modelowanie i analiza systemów informatycznych Spis treści Modelowanie i analiza systemów informatycznych Spis treści Modelowanie i analiza systemów informatycznych...1 Ćwiczenia 1...2 Wiadomości podstawowe:...2 Ćwiczenia...8 Ćwiczenia 1 Wiadomości podstawowe:

Instrukcja. nadawania przesyłek Allegro: Allegro Kurier InPost. Allegro Paczkomaty InPost. Allegro MiniPaczka InPost

Instrukcja. nadawania przesyłek Allegro: Allegro Kurier InPost. Allegro Paczkomaty InPost. Allegro MiniPaczka InPost Instrukcja nadawania przesyłek Allegro: Allegro Kurier InPost Allegro Paczkomaty InPost Allegro MiniPaczka InPost Sprzedaż z dostawą Allegro InPost 1. Należy zalogować się do swojego konta w serwisie Allegro

emszmal 3: Automatyczne księgowanie przelewów w sklepie internetowym Magento 2 (plugin dostępny w wersji ecommerce)

emszmal 3: Automatyczne księgowanie przelewów w sklepie internetowym Magento 2 (plugin dostępny w wersji ecommerce) emszmal 3: Automatyczne księgowanie przelewów w sklepie internetowym Magento 2 (plugin dostępny w wersji ecommerce) Zastosowanie Rozszerzenie to dedykowane jest sklepom internetowych zbudowanym w oparciu

Okoliczności powstania raportu

Okoliczności powstania raportu Okoliczności powstania raportu jest największą w Polsce giełdą domen internetowych, zawierającą ponad 250 tysięcy ofert sprzedaży domen. Każdego roku na giełdzie dokonuje się około 15000 transakcji kupna-sprzedaży

23-24 października Secure 2012. 7 Grzechów Internautów

23-24 października Secure 2012. 7 Grzechów Internautów 7 Grzechów Internautów 23-24 października Secure 2012 Czego obawiamy się w Sieci? oszustw związanych z zakupami w sieci 28% bezpieczeństwa transakcji bankowych 25% ujawnienia i kradzieży danych 19% wirusów

Założenia: aplikacja internetowa EDU PLUS tworzenie ofert wirtualnych na bazie polis grupowych wystawionych z iportalu

Założenia: aplikacja internetowa EDU PLUS tworzenie ofert wirtualnych na bazie polis grupowych wystawionych z iportalu Założenia: aplikacja internetowa EDU PLUS tworzenie ofert wirtualnych na bazie polis grupowych wystawionych z iportalu Spis treści 1. Wstęp 2. Tworzenie oferty wirtualnej Edu Plus na iportalu 2.1. Warunki

Usługi analityczne budowa kostki analitycznej Część pierwsza.

Usługi analityczne budowa kostki analitycznej Część pierwsza. Usługi analityczne budowa kostki analitycznej Część pierwsza. Wprowadzenie W wielu dziedzinach działalności człowieka analiza zebranych danych jest jednym z najważniejszych mechanizmów podejmowania decyzji.

system kontroli dostępu

system kontroli dostępu system kontroli dostępu Nowa, rozbudowana funkcjonalność Zalety urządzeń systemu kontroli dostępu ACCO czynią go atrakcyjnym produktem dla firm i instytucji zainteresowanych nadzorem nad przemieszczaniem

ZASADY DOSTAWY I SPRZEDAŻY NOWYCH POJAZDÓW SILNIKOWYCH MARKI BMW I MINI I. PRZEDMIOT 1. Poniższe zasady ( Zasady ) określają warunki zamawiania

ZASADY DOSTAWY I SPRZEDAŻY NOWYCH POJAZDÓW SILNIKOWYCH MARKI BMW I MINI I. PRZEDMIOT 1. Poniższe zasady ( Zasady ) określają warunki zamawiania ZASADY DOSTAWY I SPRZEDAŻY NOWYCH POJAZDÓW SILNIKOWYCH MARKI BMW I MINI I. PRZEDMIOT 1. Poniższe zasady ( Zasady ) określają warunki zamawiania nowych pojazdów marki BMW i Mini ( Pojazdy ) za pośrednictwem

Dokumentacja Użytkownika Systemu Dokumentacja Użytkownika Systemu Integracja z Ceneo.pl Wersja 7.0.2 Spis treści 1 INTEGRACJA... 3 2 REJESTRACJA NA CENEO.PL... 4 3 KONFIGURACJA Z SERWISEM CENEO.PL... 5 4 PRZYGOTOWANIE ASORTYMENTU... 8

Jak ustawić cele kampanii?

Jak ustawić cele kampanii? Jak ustawić cele kampanii? Czym są cele? Jest to funkcjonalność pozwalająca w łatwy sposób śledzić konwersje wygenerowane na Twojej stronie www poprzez wiadomości email wysłane z systemu GetResponse. Mierzenie

2 1 2 3 4 5 Dużo pisze się i słyszy o projektach wdrożeń systemów zarządzania wiedzą, które nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, bo mało kto korzystał z tych systemów. Technologia nie jest bowiem lekarstwem

Adrian Horzyk

Adrian Horzyk Metody Inteligencji Obliczeniowej Metoda K Najbliższych Sąsiadów (KNN) Adrian Horzyk horzyk@agh.edu.pl AGH Akademia Górniczo-Hutnicza Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej

Instrukcja Użytkownika

Instrukcja Użytkownika Instrukcja Użytkownika Systemu Antyplagiatowego Plagiat.pl System Plagiat.pl jest narzędziem informatycznym służącym do porównywania dokumentów tekstowych. Wytypowani przez władze uczelni Użytkownicy,

OpenAI Gym. Adam Szczepaniak, Kamil Walkowiak

OpenAI Gym. Adam Szczepaniak, Kamil Walkowiak OpenAI Gym Adam Szczepaniak, Kamil Walkowiak Plan prezentacji Programowanie agentowe Uczenie przez wzmacnianie i problemy związane z rozwojem algorytmów Charakterystyka OpenAI Gym Biblioteka gym Podsumowanie

Planowanie przestrzenne

Planowanie przestrzenne Planowanie przestrzenne Powszechny, szybki dostęp do pełnej i aktualnej informacji planistycznej jest niezbędny w realizacji wielu zadań administracji publicznej. Digitalizacja zbioru danych planistycznych

Systemy ekspertowe. System ekspertowy wspomagający wybór zestawu komputerowego w oparciu o ontologie i system wnioskujący RacerPro

Systemy ekspertowe. System ekspertowy wspomagający wybór zestawu komputerowego w oparciu o ontologie i system wnioskujący RacerPro Systemy ekspertowe System ekspertowy wspomagający wybór zestawu komputerowego w oparciu o ontologie i system wnioskujący RacerPro Autorzy: 1 Wstęp Wybór zestawu komputerowego, ze względu na istnienie wielu

Optimizing Programs with Intended Semantics

Optimizing Programs with Intended Semantics Interaktywna optymalizacja programów 26 kwietnia 2010 Spis treści Spis treści Wstęp Omówienie zaproponowanego algorytmu na przykładzie Wewnętrzna reprezentacja reguł dotyczących optymalizacji Wybrane szczegóły

PLUSÓW możliwe jest stworzenie systemu spełniającego wymagania firm średniej wielkości.

PLUSÓW możliwe jest stworzenie systemu spełniającego wymagania firm średniej wielkości. Z myślą o firmach, którym w codziennej pracy niezbędny jest system o rozbudowanej funkcjonalności, stworzone zostały specjalne pakiety rozszerzeń funkcjonalnych, posiadające wspólną nazwę: PLUS dla InsERT

Praca z ebay. Dokumentacja Użytkownika Systemu. od wersji

Praca z ebay. Dokumentacja Użytkownika Systemu. od wersji Dokumentacja Użytkownika Systemu od wersji Spis treści 1 Integracja... 3 2 Czego potrzebuję... 4 3 Konfiguracja serwisu ebay w Panelu Administracyjnym... 5 3.1 Konto ebay... 5 3.1.1 Dodawanie konta...