INSTRUKCJA DO ĆWICZEŃ

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "INSTRUKCJA DO ĆWICZEŃ"

Transkrypt

1 INSTRUKCJA DO ĆWICZEŃ INSTALOWANIE, KONFIGUROWANIE I OPTYMALIZOWANIE SYSTEMU OPERACYJNEGO WINDOWS 98

2 WSTĘP Windows czerwca 1998 roku, Microsoft wydał na świat swoje kolejne dziecko, budowane na bazie sukcesu poprzedniego systemu. Windows 98 (nazwa kodowa Memphis) był 32-bitowym systemem operacyjnym z nowymi sterownikami i lepszym wsparciem dla systemu plików FAT32, co umożliwiało tworzenie partycji większych niż 2 GB (maksimum akceptowalne przez Windows 95). Nowe okienka znacznie lepiej obsługiwały technologię USB. Po raz pierwszy udostępniono również usługę darmowych aktualizacji Windows Update. Microsoft kontrowersyjnie po raz kolejny zintegrował przeglądarkę Internet Explorer z systemowym GUI za co został oskarżony o działania monopolistyczne. Pierwsza wersja Windows 98 delikatnie mówiąc nie należała do najbardziej stabilnych jeszcze przed premierą, w kwietniu 98 roku, podczas przedpremierowego pokazu, na ekranie komputera pojawił się tzw. BSOD (Blue Screen of Death), znany nam do dzisiaj jako następstwo poważnych kłopotów z systemem. W 1999 roku imperium Gatesa wydało nową wersję OS-u o nazwie Windows 98 Second Edition, której najbardziej zauważalną funkcjonalnością było udostępnianie łącza internetowego. Usprawniono także prostotę obsługi i dodano wsparcie dla większej ilości sprzętu, poprzez wydanie sterowników. Wychwycona i zlikwidowana została większość błędów i luk z pierwszego wydania Windowsa 98, co zdaniem wielu uczyniło system najbardziej stabilnym OS-em z rodziny produktów Windows 9x. INSTALACJA SYSTEMU WINDOWS 98 Instalacja systemu Windows 98 wykonujemy przechodząc poprzez cztery podstawowe kroki tj.: 1. Krok pierwszy konfiguracja Biosu (jeśli zajdzie po trzeba) 2. Krok drugi uruchomienie instalatora Windows Krok trzeci tworzenie i formatowanie partycji 4. Krok czwarty instalacja i konfiguracja systemu Windows 98 Przebieg poszczególnych kroków przedstawia się następująco: 1.Krok pierwszy konfiguracja Biosu Jedną z pierwszych czynności jakie wykonuje komputer przy uruchomieniu jest proces bootowania tzn. komputer szuka nośnika na którym znajduje się system operacyjny. W tym celu przeszukuje urządzenia do niego podłączone, takie jak dysk twardy, stacja CD lub DVD, dyskietka, zewnętrzna pamięć flash (np. pendrive) lub sieć( jeżeli komputer jest częścią jakiejś sieci loka lnej). Kolejność takiego wyszukiwania zależna jest od ustawień Biosu.

3 Jeżeli system operacyjny zostanie znaleziony, to nastąpi jego uruchomienie. W przeciwnym wypadku na ekranie zostanie wyświetlony napis Disk BOOT failure. Opisywana tutaj instalacja 98 odbywa się z płyty CD. W związku z tym, pierwszy krok instalacji polega na zmianie ustawień Biosu, w taki sposób, by komputer zaczynał poszukiwania od napędu CD. Jak wejść do Biosu? W zależności od płyty głównej komputery posiadają różne rodzaje Biosu, jednak informacja jak wejść do Biosu, jest widoczna zaraz po uruchomieniu komputera. Zazwyczaj jest to klawisz F2 lub DELETE. Choć różne rodzaje Biosu mają inne nazwy opcji, które można zmieniać, to idea pozostaje taka sama. Trzeba ustawić opcję FIRST BOOT DEVICE/(1st BOOT), tak by komputer szukał w pierwszej kolejności systemu operacyjnego na płycie CD. W tym celu będąc w Biosie, należy poszukać opcji, BOOT SEQUENCE, BOOT lub ADVANCED BIOS FEATURES. Następnie należy zmienić opcję wyboru kolejności napędów tzn. ustawić FIRST BOOT DEVICE na CD/DVD. Po odpowiednim ustawieniu Biosu należy zapisać ustawienia, wciśnij klawisz ESC i zapisz wybierając opcję Save & Exit Setup. Potwierdź chęć zapisu klawiszem Y. 2. Krok drugi uruchomienie instalatora Windows XP Następnym krokiem jest włożenie płyty instalacyjnej Windows XP do napędu CD lub DVD komputera. Pojawi się bootloader z płyty który da nam do wyboru jedną z dwóch opcji: Boot from Hard Disc (Uruchom z dysku twardego), Boot from CD-ROM (uruchom z p łyt y). Wybieramy drugą opcję - Boot from CD-ROM. W Menu startowym Windows 98, wybieramy opcję Uruchom Instalator systemu Windows 98 z dysku CD-ROM. Nastąpi wykrywanie sprzętu, a następnie pojawi się niebieski tekstowy instalator. Aby zacząć instalację należy wcisnąć klawisz [enter]. Jeśli natomiast nie posiadamy bootowalnej płyty z Windowsem 98 to możemy zainstalować system przy użyciu dyskietki startowej. 3.Krok trzeci tworzenie i formatowanie partycji W przypadku gdy nie posiadamy partycji, dysk trzeba spartycjonować, aby można było zainstalować system. W tym selu wybieramy opcję Konfiguruj nie przydzielony obszar dysku i wciskamy [enter]. W przypadku dysków większy niż 512 MB, pojawia się komunikat z pytaniem Czy włączyć obsługę dużych dysków, oczywiście wybieramy Tak, włącz obsługę dużych dysków. Komputer będzie musiał być zrestartowany, więc naciśnij [enter]. Po restarcie ponownie uruchom z płyty instalatora. Nastąpi teraz formatowanie dysku twardego (C:\). Po sformatowaniu pojawi się komunikat na czarnym tle "Instalator dokona standardowego sprawdzenia systemu". Wciskamy [enter]. Instalator sprawdzi system plików na obecność błędów. Zrestartuje komputer.

4 Instalacja z dyskietki startowej Aby sformatować wybraną partycję należy w DOSie wpisać komendę format c: i potwierdzić ją [t] później [enter]. Zresetuj komputer i za pomocą bootloadera (Floppy- dyskietka lub CD-ROM startowego) uruchom komputer z obsługą CD-ROM. 4. Krok czwarty instalacja i konfiguracja systemu Windows XP Po restarcie pojawi się tryb graficzny. Klikamy [Dalej]. Instalator przygotuje kreatora instalacji... Teraz pojawi się kreator - wybór katalogu (C:\Windows itp.) w którym Windows ma się zainstalować. Najlepiej zostawiamy pierwszą, domyślną opcję - C:\Windo ws. Będzie sprawdzanie zainstalowanych składników. Teraz pojawi się możliwość wyboru trybów instalacji: - Standardowa - Portatywna - Minimalna - Niestandardowa Wybieramy taką, jaką chcemy. Jeśli wybierzemy niestandardową, będziemy musieli wybrać, jakie składniki zainstalować. Teraz wyświetli się wybór, czy instalować najczęściej używane składniki, czy pokazać ich listę do wyboru. Wybieramy to, co chcemy i [Dalej]. Wyświetlą się ustawienia "Identyfikacja". Wpisujemy tam nazwę komputera, grupę roboczą w sieci LAN, w jakiej są określone komputery i ewentualnie Opis komputera. Klikamy [Dalej]. Ustawiamy teraz lokalizację, język k lawiatury itp. W ybieramy z listy region Polska i [Dalej]. Gdy pokaże się okno "Rozpocznij kopiowanie plików", czytamy to i klikamy [Dalej]. Instalacja rozpocznie się. Po jakimś czasie pojawi się okno Informacje o użytkowniku. Wpisujemy odpowiednie (dowolne) dane - nazwisko i ewentualnie firmę, k likamy [Dalej]. Wyświetli się licencja. Możemy ją poczytać, wybieramy opcję Akceptuję umowę i klikamy [Dalej]. Czas na spisanie kluczu produktu Windows. Klikamy dalej. Pojawi się "System Windows 98 zapisał wszystkie informacje". Naciśnij [Zako ńcz], aby instalator instalował system. Pojawi się okno do ustawienia daty, godziny i strefy czasowej. Ustaw to i kliknij [Zamknij]. Teraz kilka minut będą się konfigurować ustawienia itd. Komputer zrestartuje się. To praktycznie cały proces instalacji systemu teraz pozostaje już tylko instalacja sterowników i konfiguracja ustawień. Instalacja z dyskietki startow ej Zmień literę dysku na taką, jaki masz CD-ROM - wpisz X: (gdzie "X" to litera CD-ROMu). Sprawdź dostęp do katalogu Windows - wpisz dir i zobacz jak nazywa się katalog z systemem (np. F:\win98se). Przejdź do tego katalogu - wpisz cd\win98se i wpisz setup. Instalacja się rozpoczyna, komputer zbiera dane. Następnie pojawia się instalator graficzny. Wybieramy katalog, najlepiej C:\WINDOWS. Postępujemy dalej, aż do wyboru instalacji - wybieramy składniki, które nas interesują, jeżeli nie wiemy jakie wybieramy standard. Dyskietka startowa nie jest nam potrzebna mamy płytę lub uprzednio zrobioną dyskietkę. Cierpliwie czekamy - komputer finalizuje ustawienia i zrestartuje się. To już koniec instalacji, teraz już tylko należy wgrać resztę sterowników.

5 CZYNNOŚCI DO WYKONANIA NA STANOWISKU LABORATORYJNYM WINDOWS 98 (punkty sprawozdania) 1) Sformatuj partycję C: dysku twardego z płyty instalacyjnej(dyskietki startowej) WINDOWS 98 (system plików FAT). 2) Zainstaluj system operacyjny WINDOWS 98. 3) Zainstaluj kartę sieciową i skonfiguruj ustawienia sieci oraz udostępnij katalog Moje dokumenty (identyfikacja komputera w sieci lokalnej: grupa robocza PTK, nazwa komputera uczeń numer stanowiska np.: uczeń 10, adres IP automatyczny, protokół inte rnetowy TCP/IP). 4) Zainstaluj karty rozszerzeń korzystając z dostarczonych sterowników (pudełko przy stanowisku lub wersja sieciowa komputer Nauczyciel, udostępniony katalog Sterowniki ). 5) Rozwiąż konflikty i dokonaj koniecznych ustawień systemowych. 6) Stwórz konto użytkownika Student oraz zainstaluj drukarkę sieciową HP LaserJet 1320 ( która jest zainstalowana na ko mputerze Nauczyciel ) i wydrukuj stronę testową. 7) Zainstaluj urządzenia peryferyjne podłączone do komputera na Twoim stanowisku (pudełko przy stanowisku lub wersja sieciowa komputer Nauczyciel, udostępniony katalog Sterowniki ). 8) Zainstaluj dostępne na stanowisku oprogramowanie (opcjonalnie). 9) Wykonaj diagnostykę systemu operacyjnego. SPRAWOZDANIE W sprawozdaniu z wykonanego ćwiczenia laboratoryjnego oprócz teoretycznego komentarza na powyższe punkty zamieść uwagi i wnioski z przeprowadzonych praktycznie czynności oraz opisz i podaj przykłady rodzajów pamięci komputera.

Pendrive jako dyskietka startowa

Pendrive jako dyskietka startowa Pendrive jako dyskietka startowa Jak wszyscy dokładnie wiemy, nowe komputery, zarówno laptopy jak i PC-ty, nie posiadają zamontowanej stacji dyskietek 3,5. Taki jest po prostu trend na rynku, a wszelkie

Bardziej szczegółowo

Materiały szkoleniowe. Kurs D1. wersja 2.01

Materiały szkoleniowe. Kurs D1. wersja 2.01 Materiały szkoleniowe Kurs D1 wersja 2.01 Podstawy administracji szkolną pracownią informatyczną Windows NT 4.0 + SBS 4.0 PL (pakiet MEN) edycja 2001 Opracował: mgr inż. Tomasz Chudzikiewicz Centrum Kształcenia

Bardziej szczegółowo

Wstęp, instalacja i konfiguracja Windows 2000 Professional

Wstęp, instalacja i konfiguracja Windows 2000 Professional Str. 1 Ćwiczenie 1 Wstęp, instalacja i konfiguracja Windows 2000 Professional Cel ćwiczenia: Zapoznanie się z planowaniem instalacji, instalacją i podstawową konfiguracją systemu Windows 2000 Professional

Bardziej szczegółowo

Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007) Opiekun pracowni internetowej cz. 1

Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007) Opiekun pracowni internetowej cz. 1 Instrukcja numer D1/04_03/Z Pracownia internetowa w każdej szkole (edycja Jesień 2007) Opiekun pracowni internetowej cz. 1 (D1) Przygotowanie własnego obrazu systemu operacyjnego dla stacji roboczych Kolejne

Bardziej szczegółowo

Podręcznik aktualizacji systemu do Windows 8 krok po kroku POUFNE 1/53

Podręcznik aktualizacji systemu do Windows 8 krok po kroku POUFNE 1/53 Podręcznik systemu do Windows 8 krok po kroku POUFNE 1/53 Spis treści 1. 1. Proces konfiguracji systemu Windows 8 2. Wymagania systemowe 3. Przygotowanie 2. Opcje 3. 4. 5. przy 6. 1. Personalizacja 2.

Bardziej szczegółowo

KONFIGURACJA SYSTEMU WINDOWS 2000 / XP

KONFIGURACJA SYSTEMU WINDOWS 2000 / XP KONFIGURACJA SYSTEMU WINDOWS 2000 / XP GARŚĆ, PRAKTYCZNIE ZEBRANYCH PORAD KONFIGURACJI I MODYFIKACJI SYSTEMU OPERACYJNEGO WINDOWS 2000/XP WSZYSTKIE PRZEDSTAWIONE W PORADNIKU INFORMACJE, ZOSTAŁY PRZETESTOWANE

Bardziej szczegółowo

Jak zainstalować i przygotować szkolną pracownię internetową zgodnie z wytycznymi MENiS w oparciu o serwer SBS 2003

Jak zainstalować i przygotować szkolną pracownię internetową zgodnie z wytycznymi MENiS w oparciu o serwer SBS 2003 Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów W Warszawie http://www.oeiizk.waw.pl http://sbs.oeiizk.waw.pl INSTALACJA PRACOWNI - SERWER SBS 2003 (MENIS WIOSNA 2004) Materiały do warsztatów dla

Bardziej szczegółowo

Obudowa dysku IDE 3,5'' Sieciowa z portem USB

Obudowa dysku IDE 3,5'' Sieciowa z portem USB Strona 1 Obudowa dysku IDE 3,5'' Sieciowa z portem USB Instrukcja obsługi i konfiguracji. Strona 2 Spis treści. 1 Opis zawartości opakowania. Str. 3 2 Sposób montażu dysku twardego Str. 4 3 Podłączenie

Bardziej szczegółowo

Backup & Recovery 11 Home

Backup & Recovery 11 Home Paragon-Software Poland Sp. z o.o. ul. Śląska 22/21 42-217 Częstochowa, Polska Tel. +48 (34) 343 81 81 Internet: www.paragon-software.pl Email: kontakt@paragon-software.pl Backup & Recovery 11 Home Podręcznik

Bardziej szczegółowo

Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr Zespół Ubuntu.pl Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr wersja 1.0 16 maja 2014 Spis treści Spis treści Spis treści 1 Wstęp.................... 2 1.1 O Ubuntu................ 2 1.2 Dlaczego warto zmienić

Bardziej szczegółowo

Instrukcja aktualizacji systemów Windows XP i Windows Vista do Windows 7

Instrukcja aktualizacji systemów Windows XP i Windows Vista do Windows 7 PC Factory S.A. Instrukcja aktualizacji systemów Windows XP i Windows Vista do Windows 7 Krok po kroku Spis treści 1. Uaktualnianie systemu Windows Vista do systemu Windows 7... 3 Wprowadzenie... 3 Sprawdzenie,

Bardziej szczegółowo

SKRó CONA INSTRUKCJA OBSŁUGI

SKRó CONA INSTRUKCJA OBSŁUGI SKRó CONA INSTRUKCJA OBSŁUGI dla systemu Windows Vista SPIS TREśCI Rozdział 1: WYMAGANIA SYSTEMOWE...1 Rozdział 2: INSTALACJA OPROGRAMOWANIA DRUKARKI W SYSTEMIE WINDOWS...2 Instalowanie oprogramowania

Bardziej szczegółowo

Partition Manager 12 Home

Partition Manager 12 Home Paragon Software Poland Sp. z o.o ul. Śląska 22/21 42 217 Częstochowa, Polska Tel. +48 (34) 343 81 81 Internet: www.paragon software.pl Email: kontakt@paragon software.pl Partition Manager 12 Home Podręcznik

Bardziej szczegółowo

Partition Manager 12 Professional

Partition Manager 12 Professional Paragon Software Poland Sp. z o.o ul. Śląska 22/21 42 217 Częstochowa, Polska Tel. +48 (34) 343 81 81 Internet: www.paragon software.pl Email: kontakt@paragon software.pl Partition Manager 12 Professional

Bardziej szczegółowo

Program zajęć z Systemów i sieci komputerowych na rok 2001/2002

Program zajęć z Systemów i sieci komputerowych na rok 2001/2002 Program zajęć Program zajęć z Systemów i sieci komputerowych na rok 2001/2002 Nr ćw. Temat 1. Organizacja dysku, podstawy MS-DOS 2. Instalacja i konfiguracja Windows 98 3. Wstęp do sieci, konfiguracja

Bardziej szczegółowo

INSTRUKCJA OBSŁUGI DLA SIECI

INSTRUKCJA OBSŁUGI DLA SIECI Wieloprotokołowy serwer wydruku z wbudowaną kartą sieciową Ethernet INSTRUKCJA OBSŁUGI DLA SIECI HL-4040CN HL-4050CDN Przed rozpoczęciem korzystania z drukarki proszę dokładnie zapoznać się z podręcznikiem.

Bardziej szczegółowo

PodrÊcznik U ytkownika

PodrÊcznik U ytkownika Wies³aw M. Tr mpczy¼ski PodrÊcznik U ytkownika 2009 W.T. 1 Spis treści Projekt EOS założenia ogólne...3 Bardzo ogólnie...3 Bardziej szczegółowo...3 Zalety i Wady...4 Dodatkowe informacje...4 Instalacja

Bardziej szczegółowo

System POMOST Std (jboss + serwer bazy danych) Oprogramowanie Świadczenia SR, FA, DM (serwer bazy danych)

System POMOST Std (jboss + serwer bazy danych) Oprogramowanie Świadczenia SR, FA, DM (serwer bazy danych) Oprogramowanie firmy Sygnity System POMOST Std (jboss + serwer bazy danych) oraz Oprogramowanie Świadczenia SR, FA, DM (serwer bazy danych) Instalacja na serwerze Linux Fedora 16 w architekturze 64 bitowej

Bardziej szczegółowo

Konfiguracja ustawień BIOS-u

Konfiguracja ustawień BIOS-u Konfiguracja ustawień BIOS-u BIOS Basic Input/Output System. (podstawowy system wejścia/wyjścia).program o wielkości 256 lub 512 kb zapisany w pamięci na płycie głównej. Zbiór procedur które wykrywają

Bardziej szczegółowo

4. MATERIAŁ NAUCZANIA

4. MATERIAŁ NAUCZANIA 4. MATERIAŁ NAUCZANIA 4.1. Przygotowanie do instalacji systemu 4.1.1. Materiał nauczania Struktura fizyczna dysku Dwa pojęcia ściśle związane z budową dysku to zapis magnetyczny i technika realizacji dostępu

Bardziej szczegółowo

Hard Disk Manager 12 Professional

Hard Disk Manager 12 Professional Paragon Software Poland Sp. z o.o ul. Śląska 22/21 42 217 Częstochowa, Polska Tel. +48 (34) 343 81 81 Internet: www.paragon software.pl Email: kontakt@paragon software.pl Hard Disk Manager 12 Professional

Bardziej szczegółowo

Backup & Recovery 12 Home

Backup & Recovery 12 Home Paragon Software Poland Sp. z o.o ul. Śląska 22/21 42 217 Częstochowa, Polska Tel. +48 (34) 343 81 81 Internet: www.paragon software.pl Email: kontakt@paragon software.pl Backup & Recovery 12 Home Podręcznik

Bardziej szczegółowo

SalixOS 13.37 Przewodnik

SalixOS 13.37 Przewodnik SalixOS 13.37 Przewodnik Zapoznanie się z nowym systemem operacyjnym Tomoki Tsuchiya Pierrick Le Brun Cyrille Pontvieux Tim Beech Max Boon Przewodnik SalixOS 13.37 Przewodnik Zapoznanie się z nowym systemem

Bardziej szczegółowo

Acronis i Acronis Secure Zone są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Acronis, Inc.

Acronis i Acronis Secure Zone są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Acronis, Inc. Copyright Acronis, Inc., 2000 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone. Acronis i Acronis Secure Zone są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Acronis, Inc. Acronis Compute with Confidence, Acronis Startup Recovery

Bardziej szczegółowo

Instrukcja instalacji

Instrukcja instalacji Instrukcja instalacji programu 4Trans, TachoScan, GBOX autorstwa: PC NET SERVICE Stocerz Sp. J. 4Trans, TachoScan, GBOX Kopiowanie, wprowadzanie zmian, przesyłanie, publiczne odtwarzanie i wszelkie wykorzystywanie

Bardziej szczegółowo

Paragon Migrate OS to SSD 3.0

Paragon Migrate OS to SSD 3.0 Paragon Software Poland sp. z o.o. ul. Śląska 22/21 42 217 Częstochowa, Polska Tel. +48 (34) 343 81 81 Internet: www.paragon software.pl Email: kontakt@paragon software.pl Paragon Migrate OS to SSD 3.0

Bardziej szczegółowo

Copyright 1990-2010 WSCAD electronic GmbH Wszelkie prawa zastrzeżone

Copyright 1990-2010 WSCAD electronic GmbH Wszelkie prawa zastrzeżone WSCAD 5.5 Instalacja Copyright 1990-2010 WSCAD electronic GmbH Wszelkie prawa zastrzeżone Copyright 1990-2010 by WSCAD electronic GmbH D-85232 Bergkirchen Internet: Dystrybucja w Polsce Sigma CE Sp. z

Bardziej szczegółowo

Windows 2000 Professional łączy niezawodność i bezpieczeństwo dostarczane przez Windows NT 4.0 oraz łatwość obsługi Windows 98.

Windows 2000 Professional łączy niezawodność i bezpieczeństwo dostarczane przez Windows NT 4.0 oraz łatwość obsługi Windows 98. Ćwiczenie nr 4 Windows 2000 Professional łączy niezawodność i bezpieczeństwo dostarczane przez Windows NT 4.0 oraz łatwość obsługi Windows 98. 1 Architektura Windows 2000 System operacyjny Windows 2000

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi dla sieci

Instrukcja obsługi dla sieci Wieloprotokołowy serwer wydruku z wbudowaną kartą sieciową Ethernet Instrukcja obsługi dla sieci HL-5250DN HL-5270DN Przed rozpoczęciem korzystania z drukarki proszę dokładnie zapoznać się z podręcznikiem.

Bardziej szczegółowo