E-Biznes KEMP LLP PT-GRUNDTVIG-GMP

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "E-Biznes KEMP 134681-LLP-1-2007-1-PT-GRUNDTVIG-GMP"

Transkrypt

1

2 Ogólny cel modułu: E-Biznes wprowadzenie i zalety dla, których warto z niego korzystać

3 Cele modułu: Wprowadzenie do koncepcji e-biznesu Zapoznanie się z różnymi typami biznesu Za poznanie się z różnymi modelami w e-biznesie Rozpoznawanie i rozumienie niektórych zalet e-biznesu, cech korzystnych dla klientów indywidualnych i firm. Zapoznanie się z zagadnieniem bezpieczeństwa w e- handlu. Zdobycie umiejętności robienia zakupów poprzez sklepy internetowe oraz aukcje internetowe.

4 Spis treści Lekcja 1 Czym jest e-biznes? Lekcja 2 e-biznes i e-handel typy i modele Lekcja 3 Po co kupować przez internet? Lekcja 4 Zabezpieczenia zalecane do stosowania przy zakupach internetowych Lekcja 5 sklepy internetowe i aukcje internetowe Zadania: 1) Kup książkę ze strony Amazon.com 2) Kup materiały do nauki w sklepie Apple 3) Kup bilet lotniczy w Ryanair 4)Kup wideoprojektor na Ebay-u Przykładowy scenariusz: 1) Kup kamerę cyfrową w Pixmania 2) Zaplanuj i wykup sobie wakacje korzystając ze stron Ryanair i BOOKING.COM

5 Synteza treści lekcji LEKCJA 1: Czym jest e-biznes? E-biznes to koncepcja wkraczająca w nasze życie, z której istnienia zdajemy sobie sprawę ale nie do końca wiemy czym ona jest. Mamy problem z rozróżnieniem e-biznesu od podobnych koncepcji takich jak: e-handel, rynek internetowy itd. Termin ten został wprowadzony w 1997 roku przez IBM podczas kampanii reklamowej technologii informacyjnych i stron WWW

6 LEKCJA 1: Czym jest e-biznes? Na stronie internetowej IBM możemy znaleźć słownik, w którym znajduje się następująca definicja e-biznesu: E biznes to (a) transakcja biznesowa poprzez medium elektroniczne takie jak internet lub (b) dowolna organizacja (np. komercyjna, przemysłowa, charytatywna, edukacyjna lub rządowa), która wykonuje transakcje biznesowe poprzez medium elektroniczne takie jak internet. E-biznes łączy ze sobą zasoby tradycyjnych systemów informacyjnych z bogactwem mediów elektronicznych takich jak internet. (włączając system informacyjny www, intranety, ekstarnety); łączy podstawowe systemy biznesowe bezpośrednio z odbiorcami biznesowymi klientami, pracownikami, dostawcami. Kluczem do stworzenia e-bznesu jest zbudowanie strony internetowej przeznaczonej do wykonywania na niej transakcji internetowych, gdzie wszystkie podstawowe procesy biznesowe (szczególnie te, które wymagają szybkiego przepływu informacji) będą dostępne online w celu udoskonalenia serwisu, zmniejszenia kosztów, usprawnienia sprzedaży produktów.

7 LEKCJA 1: Czym jest e-biznes? Inna pożyteczna definicja, krótsza od definicji IBMA została stworzona przez Luís a Borges Gouveia a (2006) : Biznes elektroniczny (e-biznes) Rozwój i koordynacja fundamentalnych procesów biznesowych poprzez korzystanie z technologii informacyjnych, komunikacyjnych i cyfrowych. Większość z nas uważa, że biznes elektroniczny oznacza sprzedawanie i kupowanie przez internet, jednak nazwa biznes elektroniczny oznacza znacznie więcej. Biznes elektroniczny obejmuje e-handel oraz procesy gospodarcze restrukturyzując i maksymalizując podatek oferowany klientowi/użytkownikowi przez organizację. Promowanie produktów lub usług przez przedsiębiorstwa to nie e- biznes tylko e-handel. Przedsiębiorstwa wkraczają w e-biznes gdy zmieniają swoją działalność tak by spełniała ona wymagania e- handlu.

8 LEKCJA 2: e-biznes i e-handel typy i modele Zarówno biznes elektroniczny jak i handel elektroniczny można podzielić na różne typy biznesowe w zależności od klienta, do którego są skierowane. Oto niektóre przykłady tych typów: Business-to-employee (B2E) Przykładem może być e-learning, gdzie pracownicy mogą przechodzić szkolenia z udziałem mediów elektronicznych. Consumer-to-consumer (C2C) Wszelkiego rodzaju handel elektroniczny między użytkownikami indywidualnymi. Np. aukcje internetowe, ogłoszenia sprzedaży. Government-to-citizen (G2C) Przykładem może być płacenie podatków lub składek emerytalnych poprzez wypełnianie formularzy elektronicznych. Inne typy to: Business-to-business (B2B) Business-to-consumer (B2C) Business-to-government (B2G)

9 LEKCJA 2: e-biznes i e-handel typy i modele E-biznes wprowadził nowe rodzaje modeli biznesowych oraz zmodyfikował modele tradycyjne. Michael Rappa (2008) wyznaczył 9 podstawowych kategorii modeli biznesowych wykorzystywanych w e-biznesie: (z powodu braku odpowiedników pozostańmy przy oryginalnym nazewnictwie) Brokerage model polega na pośrednictwie w transakcjach kupna i sprzedaży papierów wartościowych (np. akcji czy obligacji) dla klienta, makler wykonuje swoją pracę w zamian za wynagrodzenie ustalane w procentach od wartości transakcji (prowizja), Np.PayPal (http://www.paypal.com) Advertising promocja konkretnej marki, produktu lub usługi na stronach internetowych np.google (http://www.google.com). Gdy szukasz czegoś w inetrnecie pojawiają się linki sponsorowane związane z tematem twoich poszukiwań. Infomediary sprzedawanie informacji (istotna informacja w dzisiejszych czasach jest bardzo cenna) kupcom i/lub sprzedawcom, np. firmy, które przechowują informacje na temat użytkowników internetowych korzystających z usług pay to surf lub paid-to-click i sprzedają te cenne infomacje.

10 LEKCJA 2: e-biznes i e-handel typy i modele Merchant - to najpopularniejszy model e-biznesu. Sprzedawcy i detaliści produktów i usług, którzy oferują je w internecie np. Sklep Apple itunes Music (http://www.apple.com/itunes/whatson) oferujący utwory lub całe albumy muzyczne. Na itunes można kupić podkasty, o których mowa w Module 3. Manufacter (Direct) model zbliżony do powyższego ale charakteryzuje się brakiem kanału dystrybucji ponieważ producenci w celu sprzedaży produktów kontaktują się bezpośrednio z klientami np.dell Computer (http://www.dell.com) Affiliate wymiana korzyści między stronami internetowymi, gdzie jedna strona internetowa wynagradza inne za każdego klienta odwiedzającego tą stronę dzięki nim. Jest to sytuacja, w której wszystkie strony wygrywają ponieważ jeżeli model affiliate nie generuje zysków, kupiec nie ponosi kosztów. np.amazon.com (http://www.amazon.com)

11 LEKCJA 2: e-biznes i e-handel typy i modele Community to rozwijający się model strony internetowej polegający na lojalności użytkowników, gdzie dochód może pochodzić dodatkowej sprzedaży produktów, reklamy, np. hi5 (http://hi5.com) Subscription pobieranie okresowych opłat od abonentów za dostęp do informacji (text, pliki audio i video), produktów czy usług, np. Netflix (http:// Innym przykładem odnoszącym się do modułu 3 jest strona Kelbytraining.com gdzie można zapisać się na szkolenie online. Utility model inny od poprzedniego ponieważ na stronie tej płacisz za to z czego korzystasz (opłata za czas korzystania lub za ilość kliknięć ilość otwartych stron), np. Slashdot (http://slashdot.org)

12 LEKCJA 2: e-biznes i e-handel typy i modele Modele te mogą być ze sobą łączone i stosowane w różny sposób. Niektóre firmy adaptują tylko jeden modle e-biznesu, inne łączą niektóre z modeli np. Amazon.com. Obrazek 1 strona Amazon Obrazek 2 link produktu Amazon znajdujący się na stronie internetowej

13 LEKCJA 3: Po co kupować przez internet? E-biznes nabiera na znaczeniu z powodu korzyści jakie czerpią dzięki niemu klienci i przedsiębiorstwa. Podsumowując, niektóre korzyści e-biznesu jakie czerpią użytkownicy/klienci oraz przedsiębiorstwa, które mogą lepiej sprostać wymaganiom swoich klientów to: Internet nigdy nie jest zamknięty Każdy może wejść do internetu kiedy chce i kupować produkty lub korzystać z usług o każdej porze dnia. Niższe ceny- Internet jest globalnym rynkiem, na którym firmy muszą konkurować między sobą, nie ponoszą też niektórych kosztów (pracownicy, magazyn, wynajem lokalu, ). Niekończący się wybór produktów- Internet jest rynkiem globalnym, więc możesz kupić dowolny produkt, nawet jeżeli jest on dostępny tylko na drugim krańcu świata. Anonimowość- Dla wielu użytkowników/klientów ogromną zaletą zakupów przez internet jest uniknięcie bycia zanudzanym przez sprzedawców kolejnymi ofertami sprzedaży różnych produktów. Custom buy Niektóre sklepy przygotowują specjalne oferty dla stałych klientów

14 LEKCJA 3: Po co kupować przez internet? Z drugiej strony, korzyści dla przedsiębiorstw to: Nowe źródło dochodu Firmy wykorzystując niektóre z wcześniej wymienionych modeli zyskują nowe źródło dochodu, zyskują możliwość dotarcia do wielu nowych potencjalnych klientów oraz wychodzą naprzeciw potrzebom aktualnych klientów. Redukcja kosztów Firmy redukują koszty produkcji/usług pozbywając się pośredników (bezpośrednią sprzedażą unikają marży), redukując wydatki administracyjne i inne koszty. Z drugiej strony przedsiębiorstwa muszą kupować materiały i korzystać z różnych usług, do których dostęp mają też przez internet po najniższych cenach, tym samym redukując koszty własnej produkcji lub usług. Udoskonalenie procesów wewnętrznych Jak wspomniano na lekcji 1 przedsiębiorstwa muszą przemyśleć jak dostosować swoją działalność do filozofii e-biznesu przez optymalizację procesów biznesowych.

15 LEKCJA 4: Zabezpieczenia zalecane przy dokonywaniu zakupów internetowych. W dzisiejszych czasach zabezpieczenia to bardzo istotny temat. Korzystając z różnych form e-biznesu w domu należy pamiętać o problemie bezpieczeństwa. Istnieją dwa rodzaje zabezpieczeń, o których trzeba pamiętać w e- biznesie. Ogólne zabezpieczenie komputera: Zainstaluj program antywirusowy :AVG (http://free.avg.com) to przykład darmowego programu antywirusowego. Zainstaluj firewalla. ZoneAlarm (http://www.zonealarm.com) to przykład darmowego firewalla. Pamiętaj o uaktualnianiu oprogramowania zabezpieczającego. Najlepszy przykład to aktualizacje Windows. Miej pewność co do bezpieczeństwa linków do stron, na które masz zamiar wejść. Nigdy nie otwieraj maili jeżeli nie jesteś pewny kto jest nadawcą i co zawiera wiadomość. Korzystaj z zabezpieczającego kodu dostępu.

16 LEKCJA 4: Zabezpieczenia zalecane przy dokonywaniu zakupów internetowych. Nigdy nie wysyłaj informacji poufnych ani danych osobowych mailem lub innym kanałem w sieci dopóki nie jesteś pewny, że znajdujesz się w bezpiecznym środowisku. URL strony musi zaczynać się od https://, dalej powinna być nazwa strony. Strona powinna być oznaczona żółtą kłódką na pasku twojej przeglądarki (obrazek poniżej). Obrazek 3 - Żółta kłódka pojawiająca się w przeglądarce

17 LEKCJA 4: Zabezpieczenia zalecane przy dokonywaniu zakupów internetowych. Zabezpieczenia w e-handlu: Charakterystyka produktów/usług i porównanie cen- Kupowanie przez internet to nie zawsze najlepszy interes. Powinieneś pamiętać, że podana cena nie zawsze jest ceną końcową (czasami trzeba dodać cenę transportu, koszty wymiany waluty, podatek, cło). wiedza na temat dostawcy- bardzo ważne jest by posiadać jakieś informacje na temat dostawcy (mieć inny rodzaj kontaktu niż przez internet, nazwę firmy, adres siedziby, numer podatnika) Należy zapoznać się z ogólnymi zasadami kupowania na danej stronie internetowej. Ochrona swoich danych osobowych Należy uważnie wybierać metodę płatności Zazwyczaj, za zakupy online można zapłacić przy pomocy przelewu bankowego lub karty kredytowej. Niektóre strony internetowe dają możliwość płacenia przy pomocy PayPal czy ATM. Paypal to system pośredniczący, który zabezpiecza informacje na temat twojej sytuacji finansowej przed sprzedawcą, co sprawia, że PayPal jest bardzo bezpieczną metodą płatności online.

18 LEKCJA 5: sklepy internetowe i aukcje internetowe Lekcja ta ma bardzo praktyczny cel, pokazać jak radzić sobie z rożnymi typami e-biznesu: sklepami internetowymi i aukcjami internetowymi. Największą różnicą między tymi dwoma typami e-biznesu jest cena, w sklepach internetowych wiesz dokładnie ile kosztuje produkt, który chcesz zakupić, na aukcji internetowej musisz licytować upragniony produkt i kupisz go tylko jeżeli zaproponujesz największą kwotę. Pomimo że internetowe aukcje oferują kuszący, szeroki wachlarz produktów po niskich cenach, przysługuje ci mniej uprawnień niż w sklepach internetowych, ponieważ niektóre transakcje prowadzone są przez osoby prywatne.

19 LEKCJA 5: sklepy internetowe i aukcje internetowe Zadanie 1 Jednym z lepiej znanych sklepów internetowych jest Amazon.com, który ma wiele stron internetowych zaczynając od strony która jest najbardziej znana i ma w ofercie najwięcej produktów. Natomiast Europejczykom lepiej jest kupować na stronach (strona angielska), (strona niemiecka), (strona francuska), ponieważ unikają oni tym samym kosztów cła i wymiany waluty. Wyobraź więc sobie, że szukasz książki na temat e-biznesu (na wypadek gdybyś po tym kursie chciał pogłębić swoją wiedzę), zrób to na jednej z europejskich stron np.

20 LEKCJA 5: sklepy internetowe i aukcje internetowe Zadanie 2 Sklep Apple (http://store.apple.com) jest kolejnym przykładem sklepu internetowego. W sklepie tym możesz kupić sprzęt, oprogramowanie i akcesoria firmy Apple. W sklepie tym możesz kupić najpopularniejsze produkty Apple takie jak komputer Macintosh, ipod i iphone. Jednak celem tego zadania jest kupienie materiałów do nauki materiałów o których wspominaliśmy już w module 3 (np. podkasty). Wyobraź więc sobie, że chcesz nauczyć się gry na gitarze (nigdy nie wiadomo czy nie zostaniesz kolejnym Erickiem Captonem ). Poszukaj więc materiałów do nauki, jedną z opcji jest sklep Apple (mógłbyś poszukać również na stronie Amazon, o której wspominaliśmy wcześniej).

21 LEKCJA 5: sklepy internetowe i aukcje internetowe Zadanie 3 Kolejnym przykładem sklepu internetowego jest Ryanair. Ryanair to jedna z europejskich tanich linii lotniczych, oferująca najniższe ceny w Europie. Wyobraźmy sobie, że szukasz lotu do Porto gdzie masz zamiar uczęszczać na jakiś kurs.

22 LEKCJA 5: sklepy internetowe i aukcje internetowe Zadanie 4 Po doświadczeniu zdobytym w sklepach internetowych nadszedł czas na eksperymenty z aukcjami internetowymi. W ramach eksperymentu musisz wejść na stronę Ebay okrzykniętą największym światowym rynkiem internetowym. Ebay posiada wiele stron internetowych, zaczynając od najbardziej popularnej i posiadającej w ofercie najwięcej produktów Jednak Europejczykom zaleca się korzystanie ze stron (strona angielska), (strona hiszpańska), (strona polska), (strona holenderska), (strona włoska), (strona irlandzka), (strona niemiecka), (strona francuska), (strona belgijska), (strona austriacka) ponieważ w ten sposób unikają kosztów takich jak cło czy kosztów. Jednak na niektórych stronach możemy uniknąć płacenia podatku. sessions. So, the best place to start searching for it is Ebay.

23 LEKCJA 5: sklepy internetowe i aukcje internetowe Przykładowy scenariusz 1 Postaraj się znaleźć kamerę cyfrową, która ci się spodoba i spróbuj ją kupić (możesz ją faktycznie kupić lub po prostu wykonaj wszystkie procedury do momentu gdy zostaniesz poproszony o podanie swoich danych osobowych). Stroną na której możesz kupić sprzęt foto, audio, video to np. Pixmania.com.

24 LEKCJA 5: sklepy internetowe i aukcje internetowe Przykładowy scenariusz 2 Another example that is getting a lot of adherence from people to adhere to e-business is the situation of planning and buying a holiday at internet. So you are goanna try to find a flight to a desired destination and book a hotel for your stay (as similar to Scenario 1 you can buy if you want or only you can do all the process until it asks you to enter your personal data). You already know a website where you can buy an airplane flight (Ryanair) and for booking an hotel you can use BOOKING.COM.

25 KEMP webadress SPI Portugalia Edifício Les Palaces Rua Júlio Dinis, no. 242, Porto, PORTUGAL Tel: Fax: ENTER - Austria TEMPO - Czechy Elisabethstrasse, 3 Nad Porubkou, Graz, AUSTRIA Ostrava Svinov CZECH REPUBLIC Tel: Fax: Tel: Fax: ReFIT - Niemcy Ernst-Haeckel-Platz, 5/ Jena GERMANY Tel: +49 / Fax: +49 / IFI Hiszpania C/ Alcalá Nº 21, 3º Dcha Madrid, SPAIN Tel: Fax: Tk Formazione Włochy Viale Gramsci, Firenze, ITALY Tel: Fax: AHE Polska Ul. Rewolucji 1905 r Łódź, POLAND Tel: Fax:

KEMP 134681-LLP-1-2007-1-PT-GRUNDTVIG-GMP. Module 2. E - komunikacja

KEMP 134681-LLP-1-2007-1-PT-GRUNDTVIG-GMP. Module 2. E - komunikacja Module 2 E - komunikacja Cele modułu: Zdobycie wiedzy na temat obsługi poczty elektronicznej zakładanie konta poczty elektronicznej, wysyłanie i otrzymywanie wiadomości elektronicznych, dodawanie załączników,

Bardziej szczegółowo

POLSKO-JAPOŃSKA WYŻSZA SZKOŁA TECHNIK KOMPUTEROWYCH. Krzysztof Dobosz. Handel elektroniczny. skrypt dla uczestników kursu

POLSKO-JAPOŃSKA WYŻSZA SZKOŁA TECHNIK KOMPUTEROWYCH. Krzysztof Dobosz. Handel elektroniczny. skrypt dla uczestników kursu POLSKO-JAPOŃSKA WYŻSZA SZKOŁA TECHNIK KOMPUTEROWYCH Krzysztof Dobosz Handel elektroniczny skrypt dla uczestników kursu Notka biograficzna Dr inż. Krzysztof Dobosz pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale

Bardziej szczegółowo

Model elektronicznej dystrybucji oprogramowania

Model elektronicznej dystrybucji oprogramowania Katedra inżynierii oprogramowania Inżynieria Oprogramowania i Baz Danych Andrzej Pajdziński Nr albumu 4008 Krzysztof Paprota Nr albumu 4091 Model elektronicznej dystrybucji oprogramowania Praca magisterska

Bardziej szczegółowo

Komputer dla seniorów. Seria praktyk. Wydanie II

Komputer dla seniorów. Seria praktyk. Wydanie II Idź do Spis treści Przykładowy rozdział Skorowidz Katalog książek Katalog online Zamów drukowany katalog Twój koszyk Dodaj do koszyka Cennik i informacje Zamów informacje o nowościach Zamów cennik Czytelnia

Bardziej szczegółowo

e-commerce - handel elektroniczny

e-commerce - handel elektroniczny e-commerce - handel elektroniczny kontakt / informacje mgr inż. Paweł Morawski e-mail: pmorawski@swspiz.pl www: http://pmorawski.swspiz.pl konsultacje: środa 18:30-19:30, Sienkiewicza 9, p.16 (parter)

Bardziej szczegółowo

Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera

Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera IDŹ DO: Spis treści Przykładowy rozdział KATALOG KSIĄŻEK: Katalog online Bestsellery Nowe książki Zapowiedzi CENNIK I INFORMACJE: Zamów informacje o nowościach Zamów cennik CZYTELNIA: Fragmenty książek

Bardziej szczegółowo

Zastosowanie Internetu w małych i średnich przedsiębiorstwach

Zastosowanie Internetu w małych i średnich przedsiębiorstwach Akademia Ekonomiczna w Poznaniu Wydział Zarządzania Specjalność: Inwestycje Kapitałowe i Strategie Finansowe Przedsiębiorstw Zastosowanie Internetu w małych i średnich przedsiębiorstwach Michał Goc Praca

Bardziej szczegółowo

Gospodarka elektroniczna i automatyczna identyfikacja. (konspekt)

Gospodarka elektroniczna i automatyczna identyfikacja. (konspekt) Gospodarka elektroniczna i automatyczna identyfikacja (konspekt) kontakt / informacje mgr inż. Paweł Morawski e-mail: pmorawski@swspiz.pl www: http://pmorawski.swspiz.pl konsultacje: wtorek 16:00-18:00,

Bardziej szczegółowo

E-BIZNES NAJWAśNIEJSZE ELEMENTY

E-BIZNES NAJWAśNIEJSZE ELEMENTY Studia i Materiały. Miscellanea Oeconomicae Rok 16, Nr 1/2012 Wydział Zarządzania i Administracji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Ł a d g o s p o d a r c z y i s p o ł e c z n y Rafał Prońko

Bardziej szczegółowo

Alternatywne i innowacyjne sposoby dostarczania informacji przedsiębiorstwom

Alternatywne i innowacyjne sposoby dostarczania informacji przedsiębiorstwom PROGRAM WSPIERANIA BIZNESU MŚP-DOSKONAŁOŚĆ BUSINESS SUPPORT PROGRAM SME-EXCELLENCE /Tłumaczenie robocze/ MATERIAŁ SZKOLENIOWY: Alternatywne i innowacyjne sposoby dostarczania informacji przedsiębiorstwom

Bardziej szczegółowo

e-commerce handel elektroniczny (konspekt)

e-commerce handel elektroniczny (konspekt) e-commerce handel elektroniczny (konspekt) kontakt / informacje dr Katarzyna Kolasińska-Morawska e-mail: kkm@swspiz.pl www: http://kkolasinska.swspiz.pl konsultacje: via email 2 kontakt / informacje mgr

Bardziej szczegółowo

e-commerce (konspekt wykładów)

e-commerce (konspekt wykładów) e-commerce (konspekt wykładów) kontakt / informacje mgr inż. Paweł Morawski e-mail: pmorawski@swspiz.pl www: http://pmorawski.swspiz.pl konsultacje: wtorek 16:00-17:30, Sienkiewicza 9, p.16 (parter) 2

Bardziej szczegółowo

raport e-commerce listopad 2010 Partnerzy

raport e-commerce listopad 2010 Partnerzy raport e-commerce listopad 2010 Partnerzy spis treści 5 Ranking sklepów internetowych Money.pl i Wprost 27 Gotówka z wirtualnego portfela 11 E-commerce dźwignią handlu 33 Dostawa wieńczy sprzedaż 17 Platformy

Bardziej szczegółowo

JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE

JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE JAK ZROBIĆ Z SWOJEJ STRONY NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MARKETINGU W INTERNECIE 2012 - Krzysztof Morawski 1 Do swobodnego kopiowania i rozpowszechniania! Zezwala się na: łączenie tej publikacji z innymi

Bardziej szczegółowo

Sklep internetowy. sukces trzeba zaplanować

Sklep internetowy. sukces trzeba zaplanować Sklep internetowy sukces trzeba zaplanować Copyright by Paweł Meyer Projekt okładki Jakub Piesik ISBN 978-83-272-3809-2 Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie i kopiowanie całości lub części publikacji

Bardziej szczegółowo

Biznes w Sieci Wiosna 2013

Biznes w Sieci Wiosna 2013 Biznes w Sieci Wiosna 2013 BIZNES W SIECI Motorem postępu często bywa lenistwo lub pieniądze. W przypadku sieci mamy do czynienia z jednym i z drugim. Gospodarka internetowa - warstwy Narzędzia - Infrastruktura

Bardziej szczegółowo

Wykład 10 Zagadnienia handlu elektronicznego. Wykładowca: dr inż. Mariusz Trzaska

Wykład 10 Zagadnienia handlu elektronicznego. Wykładowca: dr inż. Mariusz Trzaska Wykład 10 Zagadnienia handlu elektronicznego Wykładowca: dr inż. Mariusz Trzaska Zagadnienia Wstęp Przykłady Trochę statystyki Technologie Różne rodzaje e-biznesu Zalety i wady Problemy Podsumowanie Tworzenie

Bardziej szczegółowo

Modele biznesowe e-usług

Modele biznesowe e-usług Michał Śliwiński UNIA EUROPEJSKA EUROPEJSKI FUNDUSZ ROZWOJU REGIONALNEGO Autor: Michał Śliwiński UBIK Business Consulting Sp. z o.o. www.ubikbc.pl Wydawca: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP)

Bardziej szczegółowo

CZŁOWIEK, KOMPUTER I INTERNET W CYFROWYM ŚWIECIE

CZŁOWIEK, KOMPUTER I INTERNET W CYFROWYM ŚWIECIE CZŁOWIEK, KOMPUTER I INTERNET W CYFROWYM ŚWIECIE Człowiek, komputer i Internet Jak połączyć się z Internetem? Przeglądarka Mozilla Firefox. Jak zapytać, aby znaleźć? Serwery www Jak publikować w sieci?

Bardziej szczegółowo

Jak zarabiać w Internecie 100 euro dziennie?

Jak zarabiać w Internecie 100 euro dziennie? Jak zarabiać w Internecie 100 euro dziennie? www.100eurodziennie.pl Jest to robocza wersja poradnika na temat zarabiania w Internecie. H. Bernaciak J. Gortatowska Sz. Miałkas M. Rogoziński P. Wójcik 1

Bardziej szczegółowo

Instrukcja obsługi panelu zarządzania w programie shopgold do prowadzenia sklepu internetowego

Instrukcja obsługi panelu zarządzania w programie shopgold do prowadzenia sklepu internetowego shopgold instrukcja obsługi panelu zarządzania Instrukcja obsługi panelu zarządzania w programie shopgold do prowadzenia sklepu internetowego Najbardziej aktualną wersję instrukcji możecie Państwo wygenerować

Bardziej szczegółowo

Zakupy bez wychodzenia z domu

Zakupy bez wychodzenia z domu Zakupy bez wychodzenia z domu USŁUGI INTERNETOWE SZKOLENIE DLA UCZESTNIKÓW Niniejsze opracowanie powstało w ramach projektu innowacyjnego Fifty-Fifty model sieci franczyzy społecznej metodą przeciwdziałania

Bardziej szczegółowo

Sprzedaż online za granicą aspekty prawne i ekonomiczne. Whitepaper

Sprzedaż online za granicą aspekty prawne i ekonomiczne. Whitepaper Sprzedaż online za granicą aspekty prawne i ekonomiczne Spis treści Wprowadzenie... 3 I. Aspekty prawne sprzedaży online za granicą: prawo właściwe dla sprzedaży na odległość... 3 1. Często popełniane

Bardziej szczegółowo

Copyright by Vestigio Sp. z o.o. Warszawa 2014. Menedżer projektu: Radosław Karbowski

Copyright by Vestigio Sp. z o.o. Warszawa 2014. Menedżer projektu: Radosław Karbowski 1 Copyright by Vestigio Sp. z o.o. Warszawa 2014 Menedżer projektu: Radosław Karbowski Redakcja i korekta: Partnerzy: Vestigio Sp. z o.o. ul. Domaniewska 17/19 lok. 133 02-663 Warszawa http://vestigio.pl

Bardziej szczegółowo

Metodyka prowadzenia szkoleń. z wykorzystaniem urządzeń. mobilnych dla e-biznesu

Metodyka prowadzenia szkoleń. z wykorzystaniem urządzeń. mobilnych dla e-biznesu Metodyka prowadzenia szkoleń z wykorzystaniem urządzeń mobilnych dla e-biznesu Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe życie Publikacja

Bardziej szczegółowo

Przegląd modeli e-biznesowych (cz.1) Dariusz Nojszewski

Przegląd modeli e-biznesowych (cz.1) Dariusz Nojszewski Przegląd modeli e-biznesowych (cz.1) Dariusz Nojszewski http://www.e-mentor.edu.pl/artykul_v2.php?numer=17&id=375 Niniejsze opracowanie przedstawia zestawienie modeli biznesowych opisanych w literaturze

Bardziej szczegółowo

oscommerce. Tworzenie sklepów internetowych. Wydanie dla zaawansowanych

oscommerce. Tworzenie sklepów internetowych. Wydanie dla zaawansowanych IDZ DO PRZYK ADOWY ROZDZIA KATALOG KSI EK ZAMÓW DRUKOWANY KATALOG Wydawnictwo Helion ul. Koœciuszki 1c 44-100 Gliwice tel. 032 230 98 63 e-mail: helion@helion.pl TWÓJ KOSZYK CENNIK I INFORMACJE ZAMÓW INFORMACJE

Bardziej szczegółowo

Cloud computing. historia, technologia, perspektywy

Cloud computing. historia, technologia, perspektywy Cloud computing historia, technologia, perspektywy Koncepcja Publikacji: Paweł Skowera PARP, web.gov.pl Autor: Przemysław Szmit Ideacto.pl Skład i korekta: Izabela Strońska Ideacto.pl Wydawca: Polska Agencja

Bardziej szczegółowo

Rozkręcimy. ekspert. Twój biznes w Internecie. Profesjonalne pozycjonowanie. Nowoczesny panel klienta. Statystyki internetowe

Rozkręcimy. ekspert. Twój biznes w Internecie. Profesjonalne pozycjonowanie. Nowoczesny panel klienta. Statystyki internetowe magazyn firmy nr 1[2]_2010 Poradnik o usługach internetowych dla przedsiębiorców ekspert Rozkręcimy Twój biznes w Internecie Doradca numeru: w numerze również Profesjonalne pozycjonowanie Nowoczesny panel

Bardziej szczegółowo

WYŻSZA SZKOŁA EKOLOGII I ZARZĄDZANIA W WARSZAWIE PRACA DYPLOMOWA WYŻSZE STUDIA ZAWODOWE - INŻYNIERSKIE. Dariusz GADECKI

WYŻSZA SZKOŁA EKOLOGII I ZARZĄDZANIA W WARSZAWIE PRACA DYPLOMOWA WYŻSZE STUDIA ZAWODOWE - INŻYNIERSKIE. Dariusz GADECKI WYŻSZA SZKOŁA EKOLOGII I ZARZĄDZANIA W WARSZAWIE PRACA DYPLOMOWA WYŻSZE STUDIA ZAWODOWE - INŻYNIERSKIE Dariusz GADECKI DZIAŁALNOŚĆ PROMOCYJNA NA RYNKU USŁUG INTERNETOWYCH NA PRZYKŁADZIE IDM WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA

Bardziej szczegółowo