Zagospodarowanie nabrzeża. Jeziora Powsinkowskiego

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Wielkość: px
Rozpocząć pokaz od strony:

Download "Zagospodarowanie nabrzeża. Jeziora Powsinkowskiego"

Transkrypt

1 Zagospodarowanie nabrzeża Jeziora Powsinkowskiego

2 Plac wejściowy przy skrzyżowaniu ulicy Vogla i Europejskiej. Główne wejście na teren zachodniej części nabrzeża Jeziora Powsinkowskiego znajduje się od strony placu przy skrzyżowaniu ulicy Vogla i Europejskiej. W projekcie przewidziano pozostawienie wjazdu szerokości 3 m zgodnie z niedawno wykonanym rozwiązaniem. Plac ten powinien pełnić funkcję reprezentacyjną i zachęcać do wejścia i wjazdu rowerem. Ponadto musi służyć osobom z niepełnosprawościami do pozostawienia samochodów i zapewniać możliwość wjazdu na teren samochodom uprzywilejowanym. Po obydwu stronach wjazdu w nawiązaniu do istniejącego skrzyżowania, od strony ulicy Europejskiej, przewidziano wejścia dla pieszych i część postojową dla kilku samochodów. W południowo-zachodnim narożniku terenu, przy słupie elektrycznym przewidziano ustawienie stojaka na rowery (przeniesionego z dalszej części nabrzeża), a przy kolejnym słupie zamontowanie nowej tablicy informacyjnej w postaci zamykanej gabloty. Plac będzie oświetlony. Przewiduje się ustawienie trzech latarni na słupach 5 m wysokości umieszczonych tak, aby oświetliły zarówno teren parkingu, jak i teren przy budynku, w którym znajdował się punkt gastronomiczny. Przy latarniach oraz przy wyjściu z placu w kierunku nabrzeża jeziora ustawione zostaną 4 kosze na odpadki. W nawiązaniu do istniejącego ciągu komunikacyjnego, który jest wykonany z płyt chodnikowych nawierzchnia placu będzie z takich samych płyt (50 x 50 x 8 cm) w układzie krzyżowym, a uzupełnienie między pasmami zostanie wykonane z drobnej betonowej kostki brukowej typu Creativ. Z tej samej kostki zostanie wykonany parking. Dla rozróżnienia funkcji parkingowej miejsca na stanowiska samochodowe zostaną wyróżnione ciemniejszym kolorem kostki. Nawierzchnia będzie ułożona w obrzeżu lekkim. W kilku miejscach zostanie ułożony bruk z kamieni polnych, a przy istniejącym punkcie gastronomicznym przepuszczalna dla wody nawierzchnia żwirowa, dająca się łatwo zdemontować w przypadku modernizacji budynku. Kierując się potrzebami bezpieczeństwa, poprawy układu komunikacyjnego, a także ze względu na stan zdrowotny roślin i estetykę terenu przewiduje się wycięcie kilkunastu drzew i krzewów oraz rozplantowanie ziemi. Zabieg ten spowoduje otwarcie widokowe na jezioro od strony wejścia na teren.

3

4

5 Pomosty pływające W związku z dużą frekwencją i zainteresowaniem zarówno wędkarzy, jak i obserwatorów przyrody, zaprojektowano na fragmencie nabrzeża Jeziora Powsinkowskiego długości 750 m siedem pomostów pływających. Długość pomostów w głąb jeziora nie przekracza 12 m, a największa szerokość wynosi 8,3 m. Niektóre będą proste, inne L-kształtne i T- kształtne. Konstrukcja pomostu i trapu wykonana będzie z drewna sosnowego impregnowanego ciśnieniowo, a części stalowe będą ocynkowane ogniowo. Przewiduje się, że pomosty mogą być demontowane przed zimą.

6

7

8

9

10

11

12

13 Plac zabaw Istniejący, wyniesiony ponad poziom otaczającego terenu, ogrodzony drewnianym płotem plac zabaw zostanie zdemontowany. Nowy plac zabaw wydzielony metalowym ogrodzeniem wysokości 120 cm będzie zlokalizowany na polanie otoczonej krzewami. Znajdzie się na nim wielofunkcyjny zestaw zabawowy w postaci statku, nawiązujący do sąsiedztwa wody, a także linarium, mała karuzela talerzowa, urządzenie sprężynowe i ścianka do gry w kółko i krzyżyk. Urządzenia będą ustawione na nawierzchni piaszczystej wydzielonej gumowymi obrzeżami.

14

15 Labirynt W miejscu obecnego placu zabaw przewidziano pozostawienie wielofunkcyjnej polany rekreacyjnej do opalania, gry w piłkę, puszczania latawców itp. Urozmaiceniem tego terenu będzie wykonany z nawierzchni labirynt w formie kolistej spirali, którym można dojść do punktu centralnego zaznaczonego w nawierzchni

16

17 Zegar słoneczny W pobliżu miejsca, gdzie rozpocznie się teren edukacyjny, na polanie przy piątym pomoście przewidziano umieszczenie zegara słonecznego w nawierzchni, połączonego z różą wiatrów. Zegar będzie skonstruowany w taki sposób, że cień osoby, która stanie w odpowiednio oznaczonym miejscu będzie wskazywał aktualną, w danym miesiącu, godzinę. Proponuje się żeby cyfry rzymskie na tarczy zegara oraz nazwy miesięcy przy płytkach, na których mają stawać ludzie odczytujący godziny, były wykonane z metalu i zagłębione w betonowej nawierzchni. Rozwiązanie takie powinno uniemożliwić zniszczenie tarczy zegara.

18

19

20

21

22

23

24 Teren rekreacji czynnej dla młodzieży i osób starszych Na obrzeżu polany przewiduje się ustawienie urządzeń siłowni na powietrzu

25 Teren rekreacji biernej dla dorosłych Na terenie pozostawione zostaną ławki oraz stoły z ławkami do wypoczynku biernego. Przewiduje się wymianę zniszczonych desek i zastąpienie nawierzchni placyków z podkładów kolejowych i otoczaków bezpieczniejszą i wygodniejszą nawierzchnią z płyt chodnikowych. Przy kilku stołach zostaną umieszczone grille ogrodowe, wkomponowane w system specjalnie zaprojektowanych obsadzeń z roślin.

26 Teren edukacyjny Jezioro Powsinkowskie jest znakomitym miejscem dla realizacji szeregu celów dydaktycznych. obiekt ten może służyć obecnie i w przyszłości jako klasa-laboratorium. Mogą tu być realizowane programy dydaktyczne nie tylko z botaniki i zoologii, ale również z ekologii, fitosocjologii, ochrony przyrody i krajobrazu, historii i rewaloryzacji założeń pałacowo-parkowych. Obszar wokół jeziora a szczególnie południowe, południowo-wschodnie i południowo-zachodnie nabrzeże posiadają wysokie walory dla przyrodniczej turystyki specjalistycznej (zwłaszcza ornitologów i osób obserwujących ptaki) i wypoczynku połączonego z obserwacją przyrody - dla różnych grup wiekowych ludzi. Zaprojektowano ścieżkę przyrodniczą z tablicami edukacyjnymi, urządzenia lęgowe dla ptaków, punkt informacyjny z mapą terenu. Ścieżka rozpocznie się przy piątym pomoście.

27 Przykładowy grill

28 Nawierzchnia W północnej części terenu opracowania istniejąca nawierzchnia z dwóch płytek chodnikowych, pasa tłucznia i jednej płytki jest w dobrym stanie. Część płytek wymaga wymiany, a część obrzeży ponownego wypoziomowania. W części środkowej i południowej nawierzchnia jest systematycznie rozjeżdżana przez maszyny rolnicze, dlatego wymaga poszerzenia i ponownego ułożenia. Od placu z zegarem słonecznym będzie ona przebudowana i osiągnie szerokość 350 cm. Nawierzchnia będzie składała się z półtora metrowego chodnika, metrowej powierzchni z drobnej betonowej kostki brukowej oddzielającej chodniki oraz pasa płyt o szerokości jednego metra, po którym będą mogły przemieszczać się rowery. Pod urządzeniami siłowni oraz przy stołach do gry w ping-ponga wykonana zostanie nawierzchnia mineralna typu Hanse Grand.Na placu zabaw przewiduje się nawierzchnię z piasku, a na pozostałym terenie nawierzchnię trawiasta.