O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Masz to jak w banku! Zadania i funkcje banków.



Podobne dokumenty
O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. Gimnazju m. konto bankowe?

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. banki i jakie

O OSZCZĘDZANIU. O ważnej roli pieniądza w życiu człowieka. Klasa IV VI Zajęcia 1 MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELI

SCENARIUSZE CYKLU LEKCJI, ZREALIZOWANYCH W RAMACH PROJEKTU SEKRETY BANKÓW W LICEACH OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO

PRZEWODNIK PO FINANSACH DLA NAUCZYCIELA

MASZ TO JAK W BANKU, CZYLI PO CO NAM KARTY I INNE PRODUKTY BANKOWE.

3.12 Powtórzenie wiadomości - Instytucje rynkowe

SCENARIUSZE CYKLU LEKCJI, ZREALIZOWANYCH W RAMACH PROJEKTU SEKRETY BANKÓW W GIMNAZJACH SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO

Kodeks dobrej magii kreowanie systemu wartości.

BANK SPÓŁDZIELCZY W NOWYM SĄCZU TABELA. OPROCENTOWANIA PRODUKTÓW BANKOWYCH dla klientów indywidualnych w Banku Spółdzielczym w Nowym Sączu

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Przewodnik Ekonomiczne inspiracje III moduł Bezpiecznie jak w banku

Tabela oprocentowania produktów bankowych Banku Spółdzielczego w Starym Sączu

TABELA OPROCENTOWANIA PRODUKTÓW BANKOWYCH W BANKU SPÓŁDZIELCZYM W LEGNICY

Szkoła podstawowa - klasa 6

PRZEWODNIK PO FINANSACH DLA NAUCZYCIELA

ODKŁADAMY NA KONCIE OSZCZĘDNOŚCIOWYM

PRZEWODNIK PO FINANSACH DLA NAUCZYCIELA

TABELA OPROCENTOWANIA PRODUKTÓW BANKOWYCH BANKU SPÓŁDZIELCZEGO W ŻYRAKOWIE

Tabela oprocentowania produktów bankowych w Banku Spółdzielczym w Andrespolu

Energia. Edukacji. Scenariusze lekcji Szkoła podstawowa, klasa V

koordynator: nauczyciele wspomagający: mgr Jadwiga Greszta mgr Magdalena Kosiorska mgr Iwona Pałka

OBSERWACJA DIAGNOZUJĄCA PLAN METODYCZNY LEKCJI

Tabela oprocentowania produktów bankowych Banku Spółdzielczego w Połańcu

Tabela oprocentowania produktów bankowych Banku Spółdzielczego w Połańcu

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Bank Spółdzielczy w Podegrodziu TABELA OPROCENTOWANIA PRODUKTÓW BANKOWYCH. Dla klientów indywidualnych. w Banku Spółdzielczym w Podegrodziu

Bank Spółdzielczy w Podegrodziu TABELA OPROCENTOWANIA PRODUKTÓW BANKOWYCH. Dla klientów indywidualnych. w Banku Spółdzielczym w Podegrodziu

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Jednostka modułowa: m3.j1 Podejmowanie i prowadzenie działalności w gastronomii

Tabela oprocentowania produktów bankowych w Banku Spółdzielczym w Andrespolu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ROZWIJAJĄCYCH KOMPETENCJE SPOŁECZNE

Rola banku w gospodarce Po co potrzebne są banki? Katarzyna Szarkowska-Ludew

TABELA OPROCENTOWANIA PRODUKTÓW BANKOWYCH BANKU SPÓŁDZIELCZEGO W NIECHOBRZU

Zmiany w ofercie produktowej Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie

TABELA OPROCENTOWANIA PRODUKTÓW BANKOWYCH W BANKU SPÓŁDZIELCZYM W ŁĘCZNEJ

BANK SPÓŁDZIELCZY W NOWYM SĄCZU TABELA. OPROCENTOWANIA PRODUKTÓW BANKOWYCH dla klientów indywidualnych w Banku Spółdzielczym w Nowym Sączu

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Tabela oprocentowania produktów bankowych Banku Spółdzielczego w Starym Sączu

PRODUKTY WYCOFANE Z OFERTY

Bank Spółdzielczy w Rabie Wyżnej GRUPA BPS

Propozycja ćwiczenia związanego z kształtowaniem postaw prospołecznych i obywatelskich wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

TABELA OPROCENTOWANIA PRODUKTÓW BANKOWYCH BANKU SPÓŁDZIELCZEGO W NIECHOBRZU

Bank Spółdzielczy w Podegrodziu TABELA OPROCENTOWANIA PRODUKTÓW BANKOWYCH. w Banku Spółdzielczym w Podegrodziu

Tabela oprocentowania kredytów w złotych udzielanych przez Bank Spółdzielczy w Goleniowie

Rady dla przyszłych inwestorów

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Bank Spółdzielczy w Rabie Wyżnej GRUPA BPS

TABELA OPROCENTOWANIA PRODUKTÓW BANKOWYCH BANKU SPÓŁDZIELCZEGO W NIECHOBRZU

I. KLIENCI DETALICZNI 1. Rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, oszczędnościowe, płatne na każde żądanie w złotych

TABELA OPROCENTOWANIA PRODUKTÓW BANKOWYCH W BANKU SPÓŁDZIELCZYM W CHOJNOWIE

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV szkoły podstawowej. Hasło programowe: Czynności życiowe, higiena i zdrowie człowieka.

TABELA OPROCENTOWANIA PRODUKTÓW BANKOWYCH W BANKU SPÓŁDZIELCZYM W ŁĘCZNEJ

Jak zostać posiadaczem konta bankowego mając 13 lat?

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

Bank Spółdzielczy w Podegrodziu TABELA OPROCENTOWANIA PRODUKTÓW BANKOWYCH. Dla klientów indywidualnych. w Banku Spółdzielczym w Podegrodziu

Obowiązująca od r.

TABELA OPROCENTOWANIA PRODUKTÓW BANKOWYCH BANKU SPÓŁDZIELCZEGO W NIECHOBRZU

KOMUNIKAT dla Klientów Idea Bank SA korzystających z bankowości elektronicznej dla spółek z dnia r.

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Dokument dotyczący opłat

PRODUKTY WYCOFANE Z OFERTY

Obowiązująca od

Obowiązująca od r. Załącznik do Uchwały Nr 132/2017 Zarządu Banku Spółdzielczego w Werbkowicach z dnia r.

Obowiązująca od r. Załącznik do Uchwały Nr 132/2017 Zarządu Banku Spółdzielczego w Werbkowicach z dnia r.

TABELA OPROCENTOWANIA PRODUKTÓW BANKOWYCH BANKU SPÓŁDZIELCZEGO W NIECHOBRZU

Zarządzaj czasem konkretne planowanie.

Za chwilę wybuchnę! Jak radzić sobie ze stresem.

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy. Rola banku w gospodarce Po co są potrzebne banki? dr Marek Szewczyk

TABELA OPROCENTOWAŃ BANKU SPÓŁDZIELCZEGO W KĘTACH

BANK SPÓŁDZIELCZY W KOŃSKICH

TABELA OPROCENTOWANIA PRODUKTÓW BANKOWYCH W BANKU SPÓŁDZIELCZYM W CHOJNOWIE

TABELA OPROCENTOWANIA PRODUKTÓW BANKOWYCH BANKU SPÓŁDZIELCZEGO W NIECHOBRZU

Tabela oprocentowania produktów bankowych. Banku Spółdzielczego w Suchej Beskidzkiej

TABELA OPROCENTOWANIA ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH GROMADZONYCH NA RACHUNKACH DEPOZYTOWYCH W BANKU SPÓŁDZIELCZYM W GĄBINIE

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

3.03 Rachunek i lokata bankowa

TABELA OPROCENTOWANIA ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH GROMADZONYCH NA RACHUNKACH DEPOZYTOWYCH W BANKU SPÓŁDZIELCZYM W GĄBINIE

I. ZARZĄDZANIE BUDŻETEM

Pojęcie i klasyfikacja podatków

TARYFA PROWIZJI I OPŁAT BANKOWYCH W PODLASKIM BANKU SPÓŁDZIELCZYM W KNYSZYNIE

Bank Spółdzielczy w Rabie Wyżnej GRUPA BPS

Uczniowie zapisują temat do zeszytów.

TABELA OPROCENTOWANIA ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH GROMADZONYCH NA RACHUNKACH DEPOZYTOWYCH W BANKU SPÓŁDZIELCZYM W GĄBINIE.

TABELA OPROCENTOWANIA PRODUKTÓW BANKOWYCH BANKU SPÓŁDZIELCZEGO W NIECHOBRZU

TABELA OPROCENTOWANIA PRODUKTÓW BANKOWYCH BANKU SPÓŁDZIELCZEGO W MILICZU

KOMUNIKAT Banku Spółdzielczego w Radzyniu Podlaskim

Oferta Specjalna Banku Millennium. dla Związku Zawodowego Ratowników Górniczych

TABELA OPROCENTOWANIA PRODUKTÓW BANKOWYCH BANKU SPÓŁDZIELCZEGO W MILICZU

Tabela oprocentowania produktów bankowych Łużyckiego Banku Spółdzielczego w Lubaniu

Tabela oprocentowania produktów bankowych w ABS Banku Spółdzielczym

TABELA OPROCENTOWANIA PRODUKTÓW BANKOWYCH BANKU SPÓŁDZIELCZEGO W NIECHOBRZU

Wypłata z bankomatów oznaczonych logiem Spółdzielczej Sieci Bankomatowej (Zrzeszenia:

Bank Spółdzielczy w Podegrodziu TABELA OPROCENTOWANIA PRODUKTÓW BANKOWYCH. w Banku Spółdzielczym w Podegrodziu. obowiązująca od dnia

TABELA OPROCENTOWANIA PRODUKTÓW BANKOWYCH BANKU SPÓŁDZIELCZEGO W NIECHOBRZU

TABELA OPROCENTOWANIA PRODUKTÓW BANKOWYCH BANKU SPÓŁDZIELCZEGO W MILICZU

Dokument dotyczący opłat z tytułu usług związanych z rachunkiem płatniczym

Bank Spółdzielczy w Grybowie. Tabela oprocentowania produktów bankowych Banku Spółdzielczego w Grybowie dla klientów indywidualnych

Transkrypt:

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI K Masz to jak w banku! Zadania i funkcje banków.

ZAJĘCIA 2: Masz to jak w banku! Zadania i funkcje banków Grupa wiekowa: klasy IV VI szkoła podstawowa Czas zajęć: 1,5 godziny Wprowadzenie Nauczyciel przedstawia i omawia różne rodzaje banków, ze szczególnym uwzględnieniem banków spółdzielczych. Uczniowie uzupełniają wiedzę dotyczącą funkcjonowania banków. Poznają podstawowe usługi bankowe, m.in.: prowadzenie kont osobistych, czyli rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, udzielanie kredytów, możliwość oszczędzania, korzystanie z lokat, kart płatniczych i kredytowych. Uczniowie doskonalą umiejętności gospodarowania własnymi pieniędzmi i podejmowania decyzji ekonomicznych. Cele zajęć Uczeń: - wie, czym się zajmują banki - zna podstawowe rodzaje banków w Polsce - wie, że pierwszymi bankami, były banki spółdzielcze - zna pochodzenie banku spółdzielczego - zna cechy banku spółdzielczego (idea współdziałania, udzielanie pożyczek) - wie, że banki spółdzielcze mają polski kapitał - stosuje w praktyce wiadomości nt. produktów bankowych - zna najważniejsze kryteria wyboru banku Uczeń poznaje pojęcia: - bank, bankomat, bank spółdzielczy, bank centralny, bank komercyjny, konto, lokata, kredyt, oprocentowanie, karta kredytowa, kata płatnicza, rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy Metody i formy pracy: - praca w grupach, praca indywidualna i zbiorowa, metoda aktywizująca, krzyżówki, burza mózgów, piramida priorytetów, metoda okrągłego stołu Materiały - krzyżówki dla grup - napis BANK - karty pracy dla uczniów (przyporządkowanie rodzaju banku do odpowiedniego opisu) - karteczki z opisami poszczególnych banków (centralnego, komercyjnych i spółdzielczych) - piramida priorytetów wyboru banku - karteczki z kryteriami wyboru banku - karteczki samoprzylepne 1

Przebieg zajęć Krok 1: Rozwiązywanie krzyżówek Nauczyciel dzieli klasę na trzy grupy. Każda grupa otrzymuje do rozwiązania inną krzyżówkę (materiał pomocniczy nr 1). W krzyżówkach pojawiają się pojęcia z poprzednich zajęcia. Dzięki nim uczniowie przypinają sobie to, o czym się dowiedzieli na pierwszych zajęciach. Krok 2: Odczytywanie haseł krzyżówek i podanie tematu zajęć Po kilku minutach uczniowie odczytują pytania wraz z hasłami z krzyżówek. Nauczyciel najpierw prowadzi luźną rozmowę z uczniami na temat haseł z krzyżówek, pyta uczniów, czy spotkali się z tymi pojęciami, i czy wiedzą, co one oznaczają. W razie wątpliwości wyjaśnia uczniom hasła. Wśród wypowiedzi dzieci powinno pojawić się również pojęcie bank. Osoba prowadząca informuje, że tematem zajęć będzie działalność banków i wiesza na tablicy napis: BANK (materiał pomocniczy nr 2). Krok 3: Burza mózgów Nauczyciel rozdaje uczniom karteczki samoprzylepne i prosi, aby napisali na nich swoje skojarzenia dotyczące banku (zadania bank, usługi, jakie proponuje klientom. Uczniowie w ciągu kilku minut wypisują skojarzenia (każde skojarzenie na oddzielnej karteczce). W razie trudności nauczyciel prosi uczniów, aby zastanowili się, z jakich usług korzystają ich rodzice). Krok 4: Zadania i usługi bankowe Dzieci odczytują swoje skojarzenia i przyklejają karteczki obok słowa BANK. W ten sposób powstaje mapa mentalna banku. Na tablicy powinny się pojawić m.in. następujące skojarzenia: kredytobiorca, oprocentowanie, karta płatnicza, karta kredytowa, konto, lokata itp. Jeśli te pojęcia nie pojawią się, nauczyciel sam je dopisuje. Nauczyciel omawia dokładnie te pojęcia. Wyjaśnia uczniom, że bank proponuje klientom wiele usług. Należy do nich m.in. prowadzenie rachunków oszczędnościowo rozliczeniowych, czyli rachunków bankowych zwanych również kontami osobistymi, umożliwiających deponowanie pieniędzy, dokonywanie rozliczeń poprzez realizację stałych zleceń oraz zaciąganie kredytu. Bank wydaje również karty płatnicze, czyli elektroniczne instrumenty płatnicze umożliwiające dokonywanie płatności bez użycia banknotów i monet. Za ich pomocą posiadacz może realizować transakcje lub dokonywać wypłaty środków z bankomatu. Rodzajem karty płatniczej, która umożliwia dokonywanie płatności na kredyt bez konieczności posiadania środków na jej pokrycie, jest karta kredytowa. Krok 5: Jakie banki są w Polsce? Nauczyciel omawia różne rodzaje banków w Polsce. Po ich omówieniu rozdaje uczniom karty pracy do wypełnienia (materiał pomocniczy nr 3), na których uczniowie samodzielnie przyporządkowują rodzaje banków do odpowiednich opisów. Uczniowie, którzy jako pierwsi wypełnią karty, powinni zostać nagrodzeni. Krok 6: Jak działają banki spółdzielcze? Nauczyciel dokładnie wyjaśnia, jak działają banki spółdzielcze. Informuje, że banki spółdzielcze mają wyłącznie polski kapitał, ponadto inne banki nastawione są głównie na maksymalizację zysku, natomiast dla banków spółdzielczych najważniejsze są cele ich członków. Banki spółdzielcze opierają się na idei udzielania korzystnych pożyczek i idei współdziałania. Krok 7: Wybieramy bank Nauczyciel wiesza w widocznym miejscu piramidę wyboru banku (z podpisami: KRYTERIA BARDZO WAŻNE, KRYTERIA WAŻNE, KRYTERIA MNIEJ WAŻNE - materiał pomocniczy nr 4). W woreczku ma natomiast karteczki z różnymi kryteriami wyboru banku (powinien mieć tyle karteczek z kryteriami, aby każda osoba mogła jedną wylosować i przykleić na piramidzie priorytetów). W razie wątpliwości ucznia, nauczyciel prosi o podpowiedzi pozostałą część klasy. W ten sposób uczniowie sami tworzą kryteria wyboru banku. Podsumowanie zajęć ewaluacja Zaznacz odpowiednio: Na zajęciach pracowałem/am (oceń siebie w skali od 0 6) 0 1 2 3 4 5 6 Na zajęciach moja grupa pracowała (w skali od 0 6) 0 1 2 3 4 5 6 2

Grupa I 2. 5. 1. 3. 4. 6. 8. 7. 3

Grupa II 3. 1. 2. 5. 4. 6. 7. 8.

Grupa III 5. 4. 2. 6. 1. 3.

BANK

RODZAJ BANKU OPIS BANKU RODZAJ BANKU OPIS BANKU

Bezpłatna infolinia: 800 888 888 www.sgb.pl www.skowsgb.pl