Spis treści Jak korzystać z instrukcji obsługi...4 Symbole i zwroty użyte w instrukcji... 4 Poprawne użycie... 6 Instrukcje bezpieczeństwa...7 Zagrożenia dla dzieci i osób o ograniczonej zdolności obsługi urządzeń. 7 Bezpieczeństwo obsługi... 7 Odpowiednie położenie... 8 Temperatura pokoju... 8 Zgodność elektromagnetyczna... 8 Bezpieczne podłączenie urządzenia... 9 Kopia zapasowa... 9 Nigdy nie przeprowadzaj napraw samodzielnie... 9 Zawartość opakowania...10 aukcje Wymagania systemowe Scigany81... 10 Przegląd wyposażenia...11 Pierwsze uruchomienie...12 Podłączenie zasilania... 12 Włączanie i wyłączanie urządzenia... 12 Wkładanie i usuwanie karty SD... 12 Obsługa...13 Ogólne... 13 Skanowanie zdjęć... 13 Slajdy i negatywy... 14 Poprawa naświetlenia... 15 2
Tryb zdjęć...16 Skanowanie zdjęć... 16 Ustawienia menu trybu zdjęć... 16 Tryb slajdów / negatywów...19 Skanowanie slajdów / negatywów... 19 Ustawienia trybu slajdów / negatywów... 19 Odtwarzanie...24 Przesyłanie danych na komputer...28 Instalowanie oprogramowania...28 Czyszczenie i konserwacja...29 Czyszczenie... 29 Naprawy... 29 Zapraszamy Utylizacja...29 na nasze Dane techniczne... 30 3
Jak korzystać z instrukcji obsługi Przed rozpoczęciem korzystania z urządzenia należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi. Należy zwrócić szczególną uwagę na informacje umieszczone na urządzeniu oraz w oprogramowaniu. Zawsze należy mieć instrukcję obsługi blisko siebie w trakcie korzystania z urządzenia. Jeżeli urządzenie zostanie sprzedane lub oddane, należy upewnić się, że dołączona została również instrukcja obsługi. Symbole i zwroty użyte w instrukcji ZAGROŻENIE! Ostrzeżenie: bezpośrednie zagrożenie życia. OSTRZEŻENIE! Ostrzeżenie: możliwe zagrożenie życia i/lub poważne nieodwracalne obrażenia. UWAGA! Zapraszamy Proszę postępować zgodnie na ze wskazówkami, nasze aby uniknąć obrażeń i/lub uszkodzenia mienia. UWAGA! Proszę postępować zgodnie ze wskazówkami, aby uniknąć uszkodzenia mienia. UWAGA! Dodatkowe informacje o obsłudze urządzenia. UWAGA! Zwróć uwagę na informacje w instrukcji. OSTRZEŻENIE! Ostrzeżenie przed porażeniem prądem. 4
Punkt / informacja o zdarzeniu w trakcie obsługi. Zadanie 5
Poprawne korzystanie z urządzenia Urządzenie umożliwia zapisanie slajdów i negatywów w wersji cyfrowej. Zeskanowane obrazy zostaną przesłane do komputera, gdzie można je edytować i przechowywać. Oprogramowanie urządzenia umożliwia cyfrową obróbkę obrazów. Urządzenie jest przeznaczone do użytku osobistego, nie w celach komercyjnych. 6
Instrukcje bezpieczeństwa Zagrożenia dla dzieci i osób o ograniczonej zdolności obsługi urządzeń Urządzenie nie jest przeznaczone do użytku dla osób (w tym dzieci) z ograniczonymi zdolnościami psychicznymi, zmysłowymi i mentalnymi lub osób bez doświadczenia i/lub wiedzy, chyba że są nadzorowane przez osoby odpowiedzialne lub znające obsługę urządzenia. Dzieci powinny być nadzorowane, żeby nie bawiły się urządzeniem. Dzieci nie powinny korzystać z urządzenia bez nadzoru dorosłych. Urządzenie oraz akcesoria powinny być przechowywane poza zasięgiem dzieci. ZAGROŻENIE! Należy przechowywać plastikowe torebki poza zasięgiem dzieci, ponieważ mogą spowodować uduszenie. Bezpieczeństwo obsługi Nie należy wkładać żadnych przedmiotów do urządzenia przez szczeliny i otwory. Może to skutkować porażeniem prądem lub nawet pożarem, który może uszkodzić urządzenie. InterSklep Podczas pierwszych kliku godzin Copyright korzystania nowe urządzenia mogą (c) wydzielać specyficzny, nieunikniony i całkowicie nieszkodliwy zapach, który z po jakimś czasie ustąpi. Żeby uniknąć utrzymywania się nieprzyjemnego zapachu zaleca się regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie. W trakcie pracy nad urządzeniem zostały przeprowadzone odpowiednie badania potwierdzające, że nie zostały przekroczone żadne normy. Należy korzystać jedynie z dołączonego zasilacza. Nie należy podłączać zasilacza do innych gniazd, bo może to spowodować uszkodzenia. 7
Odpowiednie położenie Aby zapobiec zakłóceniom należy trzymać urządzenie i jego części z dala od wilgoci, zakurzonych miejsc, blisko źródeł ciepła lub bezpośrednio na słońcu. Nie należy używać sprzętu na zewnątrz. Należy zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Należy ustawić urządzenie i wszystkie komponenty w stabilnym miejscu, wypoziomowanym i pozbawionym drgań, żeby urządzenie nie upadło. Należy trzymać urządzenie z dala od kropelkowej lub rozpryskowej wody. Nie należy umieszczać na urządzeniu przedmiotów z wodą (np. wazonów). Przedmiot może się przewrócić, a rozlany płyn może osłabić bezpieczeństwo elektryczne urządzenia. Temperatura pokoju Korzystanie z urządzenia jest możliwe w pomieszczeniu o temperaturze od 10C do 30C i umiarkowanej wilgotności względnej 35% - 80% (bez kondensacji). Wyłączone urządzenie może być przechowywane w temperaturze od -10C do 60C i wilgotności względnej pomiędzy 20% - 80% (bez kondensacji). UWAGA! Po transporcie należy odczekać, aby urządzenie osiągnęło InterSklep temperaturę pokojową Copyright zanim zostanie włączone. Duże zmiany (c) temperatury lub wahania poziomu wilgotności mogą spowodować powstanie wilgoci wewnątrz urządzenia przez skraplanie, czego następstwem może być zwarcie elektryczne. Zgodność elektromagnetyczna Przy podłączaniu urządzenia należy stosować się do dyrektyw Unii Europejskiej w zakresie zgodności elektromagnetycznej (EMC). Należy umieścić urządzenie w odległości przynajmniej jednego metra od źródeł wysokiej częstotliwości lub źródeł zakłóceń (telewizor, głośnik, telefon komórkowy, itp.) żeby uniknąć usterek i utraty danych. 8
Bezpieczne podłączenie urządzenia Żeby prawidłowo podłączyć urządzenie należy przestrzegać instrukcji: Kabel należy umieścić w taki sposób, żeby nie było możliwe jego deptanie lub potykanie się Nie należy umieszczać żadnych przedmiotów na kablu, żeby uniknąć zniszczeń Kopia zapasowa UWAGA! Po każdej aktualizacji należy zapisywać swoje dane na zewnętrznym urządzeniu (np. płyta CD-R). Nie ponosimy odpowiedzialności za wszelkie szkody wynikające z utraty danych, lub następujące przez to uszkodzenia lub utratę plików. Zapraszamy Nigdy nie przeprowadzaj napraw na samodzielnie nasze aukcje OSTRZEŻENIE! Scigany81 Nigdy nie próbuj otwierać lub naprawiać urządzenia samodzielnie, ponieważ grozi to porażeniem prądem. 9
Zawartość opakowania Przed rozpoczęciem korzystania z urządzenia należy upewnić się czy zawartość opakowania jest kompletna. W przypadku, gdy brakuje jakiegoś elementu skontaktuj się ze sprzedającym w ciągu 14 dni. W pudełku powinny się znajdować następujące elementy: Cyfrowy skaner Szczoteczka do czyszczenia Uchwyt na slajdy Uchwyt na negatywy Uchwyt na zdjęcia 9x13 Uchwyt na zdjęcia 10x15 Uchwyt na zdjęcia 13x18 Kabel USB Zasilacz Kabel AV Oprogramowanie do edycji zdjęć Instrukcja obsługi i karta gwarancyjna Wymagania systemowe Zapraszamy Komputer komputer kompatybilny na PC/AT nasze Procesor Klasa Pentium, 1.6 GHz lub wyższy System operacyjny Windows XP SP3/Vista SP1/7 aukcje Instalacja Scigany81 napęd CD/DVD Podłączenie USB 10
Przegląd wyposażenia 1) Otwór na zdjęcia aukcje 2) Otwór na Scigany81 slajdy/negatywy 3) Przycisk EV: w trybie skanowania: do ustawienia poziomu naświetlenia / w trybie menu: wyjście z menu 4) Przycisk COPY/ENTER: w trybie skanowania: rozpoczęcie skanowania / W trynię menu: potwierdzenie wyboru 5) Otwór na kartę SD/SDHC 6) Port USB 7) Wyjście AV 8) Zmiana trybu pracy 9) Przycisk STANDBY 10) Dioda LED 11) Wyświetlacz LC 12) Przycisk / PLAYBACK: w trybie menu: przewiń w lewo / W trybie wyświetlania slajdów: rozpocznij odtwarzanie 13) Przycisk / MENU: w trybie menu: przewiń w prawo / W trybie skanowania: wyświetl menu 11
Pierwsze uruchomienie Podłączenie zasilania Podłącz kabel USB do zasilacza USB Podłącz zasilacz do gniazda elektrycznego Podłącz końcówkę mini USB do wejścia z przodu urządzenia UWAGA! Urządzenie rozpocznie prace automatycznie zaraz po włączeniu zasilania. Włączanie i wyłączanie urządzenia Naciśnij przycisk STANDBY żeby włączyć urządzenie. Naciśnij przycisk STANDBY ponownie żeby wyłączyć urządzenie. Wkładanie i usuwanie karty SD aukcje Jeżeli w urządzeniu Scigany81 nie jest włożona karta pamięci, zdjęcia będą przechowywane w pamięci wewnętrznej. Należy pamiętać, że limit pamięci wewnętrznej wynosi 32MB. Żeby zwiększyć miejsce do przechowywania należy użyć karty SD. Gdy karta SD jest włożona do urządzenia zdjęcia będą zapisywać się na karcie. Włóż kartę w otwór na kartę SD do momentu aż karta wskoczy na właściwe miejsce Żeby wyciągnąć kartę należy ją delikatnie i krótko wcisnąć. Kiedy karta będzie lekko wystawać może zostać usunięta. 12
Obsługa Ogólne Upewnij się, że zdjęcia, slajdy i negatywy są traktowane z należytą troską. Jakikolwiek kurz, zadrapania lub odciski palców będą wyraźnie widoczne na skanie. Postaraj się unikać dotykania powierzchni zdjęcia. Jeżeli jest to możliwe wyczyść nośnik przed umieszczeniem w skanerze. Skanowanie zdjęć Umieść zdjęcie, które chcesz zeskanować w jednym z trzech uchwytów na zdjęcia Włóż uchwyt ze zdjęciem w otwór na zdjęcia. Przednia cześć zdjęcia powinna być skierowana w przednią stronę urządzenia Urządzenie rozpozna wielkość zdjęcia na podstawie włożonego uchwytu i automatycznie dostosuje ustawienia. Żeby usunąć uchwyt na zdjęcia wyciągnij go delikatnie z otworu. UWAGA! Jeżeli zdjęcie jest zbyt małe i nie pasuje do uchwytu (np. polaroidy) zdjęcie może wysunąć się lub wypaść z uchwytu podczas wkładania lub wyciągania. Może to uszkodzić urządzenie lub zdjęcie. Do małych zdjęć należy zrobić szablon wycięty z tektury lub papieru tak żeby dopasować zdjęcie do uchwytu i przykleić zdjęcie do szablonu używając taśmy zdjęciowej (dostępna w specjalistycznych sklepach). 13
Slajdy i negatywy Otwórz uchwyt na slajdy lub negatywy i włóż do środka slajdy lub negatywy. Upewnij się, że slajdy lub negatywy są skierowane w odpowiednią stronę. Zamknij uchwyt na slajdy lub negatywy i umieść go w otworze po prawej stronie urządzenia. Żeby wyciągnąć uchwyt należy przesunąć go wzdłuż szkła skanera i Zapraszamy wyciągnąć z lewej strony. na nasze UWAGA! Nigdy nie wyciągaj uchwytu na slajdy lub negatywy tą samą stronę, którą był włożony. Może to spowodować uszkodzenie urządzenia. Nie należy używać szklanych slajdów. Mogą one spowodować InterSklep niechciane refleksy. Copyright (c) UWAGA! Urządzenie spełnia wymogi standardów ISO. W przypadku niestandardowych wymiarów negatywów perforacje na taśmie mogą nie pokrywać się z uchwytem na negatywy. Może to spowodować czarne paski na zeskanowanym obrazie, które można łatwo usunąć programem do edycji zeskanowanych zdjęć. Uchwyt na slajdy może pomieścić slajdy razem z ramką, więc nie ma potrzeby wyciągania slajdów z ramek. 14
Poprawa naświetlenia Przez korygowanie naświetlenia (EV) można dostosować zdjęcia, które byłyby zbyt ciemne lub zbyt jasne. EV może być ustawione na jeden z 9 poziomów pomiędzy +2.0 a -2.0. Wybierz dodatnią wartość przy słabym naświetleniu i ujemną przy zbyt mocnym świetle. Wciśnij przycisk żeby dostosować jasność lub wybierz opcję EV w menu ustawień w trybie skanowania. Użyj przycisków / PLAYBACK i / MENU żeby ustawić żądaną wartość, następnie potwierdź swój wybór przyciskiem COPY/ENTER. 15
Tryb zdjęć Skanowanie zdjęć Włącz szybę skanera, jeśli to konieczne Usuń całkowicie część ze skanerem, łącznie z wyświetlaczem i przesuń przełącznik trybów tak żeby ustawić tryb zdjęć do skanowania zdjęć. Umieść zdjęcie w uchwycie o odpowiednim rozmiarze tak jak opisano to w rozdziale Obsługa na stronie 13 i umieść uchwyt w otworze zdjęcia. aukcje Rozmiar skanowanego Scigany81 zdjęcia jest wykrywany przez urządzenie na podstawie uchwytu i wszystkie ustawienia są automatycznie dopasowane. InterSklep żeby zmienić intensywność Copyright naświetlenia naciśnij przycisk i wybierz (c) wartość od +2.0 do -2.0. Wciśnij COPY/ENTER żeby zeskanować zdjęcie. Zdjęcie będzie zapisane w pamięci wewnętrznej urządzenia lub na włożonej karcie pamięci. Ustawienia menu trybu zdjęć Otwórz menu ustawień przez naciśnięcie przycisku / MENU. Naciskając przyciski / PLAYBACK i / MENU wybierz odpowiednią opcję i zatwierdź ja wciskając przycisk COPY/ENTER. 16
Tryb skanowania Ta opcja pozwala wrócić z powrotem do trybu skanowania. Format Ta opcja pozwala na formatowania pamięci wewnętrznej i włożenie karty pamięci. Wybierz ( ) żeby sformatować pamięć lub (X) żeby anulować. 17
Wyjście TV Ta opcja pozwala na odpowiedniego standardy TV do podłączonego telewizora. Naciskając przyciski / PLAYBACK i / MENU wybierz standard NTCS lub PAL i zatwierdź ja wciskając przycisk COPY/ENTER. Poprawa naświetlenia Zapraszamy Ta opcja pozwala na wybranie odpowiedniej na wartości nasze jasności dla zdjęcia. Wciśnij przycisk żeby dostosować jasność lub wybierz opcję EV w menu ustawień w trybie skanowania Użyj przycisków / PLAYBACK i / MENU żeby ustawić żądaną wartość, następnie potwierdź swój wybór przyciskiem COPY/ENTER 18
Tryb slajdów / negatywów Skanowanie slajdów / negatywów Włącz szybę skanera Włóż kompletną część skanującą, łącznie z wyświetlaczem przesuń przełącznik trybów tak żeby ustawić tryb FILM. Włóż slajdy lub negatywy do odpowiedniego uchwytu tak jak opisano to w rozdziale Obsługa na stronie 14 i umieść uchwyt w otworze po prawej stronie urządzenia. Następnie naciśnij przycisk / MENU i wybierz Film Type Wybierz czy chcesz skanować slajdy, czarno białą kliszę czy kliszę z negatywami Żeby dopasować poziom jasności wciśnij przycisk i wybierz wartość pomiędzy +2.0 a -2.0, Wybierz odpowiednią rozdzielczość skanu Wciśnij COPY/ENTER żeby zeskanować slajd lub negatyw. Ustawienia trybu slajdów / negatywów Otwórz menu ustawień przez naciśnięcie przycisku / MENU. Naciskając przyciski / PLAYBACK i / MENU wybierz odpowiednią opcję i zatwierdź ja wciskając przycisk COPY/ENTER. 19
Tryb skanowania Ta opcja pozwala wrócić z powrotem do trybu skanowania. Rodzaj kliszy Ta opcja pozwala wybrać rodzaj kliszy, jaka będzie skanowana. Opcje jakie można wybrać to: slajd, czarno biała klisza, klisza z negatywami. 20
Rozdzielczość Możesz ustawić rozdzielczość skanowanego obrazu od 1800 do 3600DPI. Format Ta opcja pozwala na formatowania pamięci wewnętrznej i włożenie karty pamięci. Wybierz ( ) żeby sformatować pamięć lub (X) żeby anulować 21
Wyjście TV Ta opcja pozwala na odpowiedniego standardy TV do podłączonego telewizora. Naciskając przyciski / PLAYBACK i / MENU wybierz standard NTCS lub PAL i zatwierdź ja wciskając przycisk COPY/ENTER. Poprawa naświetlenia Zapraszamy Ta opcja pozwala na wybranie odpowiedniej na wartości nasze jasności dla skanu. Wciśnij przycisk żeby dostosować jasność lub wybierz opcję EV w menu ustawień w trybie skanowania Użyj przycisków / PLAYBACK i / MENU żeby ustawić żądaną wartość, następnie potwierdź swój wybór przyciskiem COPY/ENTER 22
Lustrzane odbicie Ta opcja pozwala na obrócenie zdjęcie o 90. Ustaw kąt pod jakim ma być odwrócone zdjęcie i zatwierdź swój wybór wciskając COPY/ENTER. 23
Odtwarzanie W trybie odtwarzania możesz oglądać, obracać, kasować i kopiować zeskanowane obrazy. Wciśnij przycisk / PLAYBACK żeby przejść do trybu odtwarzania. Użyj przycisków / PLAYBACK i / MENU żeby przewijać zdjęcia do przodu i do tyłu. Naciśnij przycisk COPY/ENTER żeby przejść do menu ustawień, gdzie pojawią się następujące opcje edycji. Pojedyncze zdjęcie Ta opcja służy do odtwarzania tylko jednego zdjęcia. Pokaz slajdów Wybierz tą opcję jeżeli chcesz odtworzyć pokaz slajdów. 24
Usuwanie Wybierz tą opcję jeżeli chcesz usunąć wyświetlane zdjęcie. Usuń wszystkie Wybierz tą opcję jeżeli chcesz usunąć wszystkie zapisane zdjęcia. 25
Obrót o 90 (w lewo) Wybierz tą opcję żeby obrócić zdjęcie o 90 w lewą stronę. Możesz powtarzać tę czynność kilka razy. Obrót o 90 (w prawo) Wybierz tą opcję żeby obrócić zdjęcie o 90 w prawą stronę. Możesz powtarzać tę czynność kilka razy. 26
Kopiuj na kartę SD Ta opcja pozwala na skopiowanie wszystkich zdjęć zapisanych w pamięci wewnętrznej na kartę SD. Wyjście Zapraszamy Wybierz tą opcję żeby wyjść z menu ustawień. na nasze 27
Przesyłanie danych na komputer Skaner umożliwia dwie opcje przesłania danych z pamięci wewnętrznej urządzenia na komputer. 1) Skopiuj wszystkie zapisane zdjęcia z pamięci wewnętrznej urządzenia na kartę pamięci SD. Następnie skopiuj pliki z karty na komputer 2) Podłącz skaner do komputera za pomocą dołączonego kabla USB. Jeżeli podłączysz skaner bezpośrednio do komputera, komputer rozpozna urządzenie jako nośnik wymienny. Możesz przenieść pliki ze skanera jak z każdego innego nośnika wymiennego. Instalowanie oprogramowania Do skanera dołączone jest oprogramowanie The ArcSoft MediaImpression, które umożliwia edycję zeskanowanych obrazów. Żeby prawidłowo zainstalować oprogramowanie postępuj zgodnie z instrukcją. UWAGA! Ważne pliki mogą zostać zmienione lub nadpisane podczas instalacji oprogramowania. Przed instalacją oprogramowania zrób kopię swoich plików żeby nie utracić ich po instalacji. Zapraszamy nasze Do napędu CD-ROM włóż płytę CD oznaczoną Software, która jest dołączona do skanera. Instalacja rozpocznie się automatycznie. aukcje Postępuj Scigany81 zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie. Po zainstalowaniu wszystkich sterowników i oprogramowania zrestartuj swój komputer. Jeżeli funkcja autorun jest zablokowana instalacja nie rozpocznie się automatycznie. W takim przypadku należy: Wcisnąć przycisk Start i wybrać opcję Uruchom Wpisać: dwukropek, literę oznaczającą napęd CD-ROM oraz autorun.exe Postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie Po zainstalowaniu wszystkich sterowników i oprogramowania należy zrestartować komputer. UWAGA! Po zakończeniu instalacji pojawią się nowe foldery z różnymi programami oraz plikami pomocy. Żeby uzyskać pomoc na temat używanego programy należy wcisnąć klawisz F1. 28
Czyszczenie i konserwacja Czyszczenie Z zewnątrz należy czyścić urządzenie miękką, wilgotną szmatką. Płytę skanera należy czyścić dołączoną szczoteczką. Należy delikatnie wycierać płytę skanera aksamitną stroną szczoteczki, żeby usunąć kurz. Nie należy stosować roztworów, żrących lub gazowych środków czystości. UWAGA! Przed umieszczeniem szczoteczki upewnij się, że jej aksamitna strona dotyka płyty skanera. W innym przypadku szczoteczka może się zablokować w skanerze i porysować płytę skanera. Naprawy Jeżeli pojawią się jakiekolwiek problemy techniczne z urządzeniem należy skontaktować się z centrum serwisowym. Wszelkie naprawy powinny być przeprowadzane przez autoryzowanych serwisantów. Utylizacja InterSklep Opakowanie Copyright (c) Urządzenie jest w opakowaniu żeby uniknąć jakichkolwiek szkód w trakcie transportu. Opakowanie jest wykonane z materiałów przyjaznych środowisku oraz nadających się do recyklingu. Urządzenie Po upływie okresu użytkowania nie należy wyrzucać urządzenia razem z innymi odpadami gospodarstwa domowego. Należy dowiedzieć się jak zutylizować urządzenie w sposób przyjazny środowisku. 29
Dane techniczne Skaner Podłączenie: USB 1.1 Czujnik obrazu: 5 megapixel CMOS sensor Przysłona: F=5.5 Monitor LCD: 6.1cm / 2.4 wyświetlacz LC Rozdzielczość skanowania: 1800dpi (3600dpi interpolowane) Wymiary (dł x wys x szer): 235 x 165 x 160mm Pamięć: 32MB pamięci wewnętrznej Pamięć zewnętrzna: Karta SD i SDHC System operacyjny: Windows XP SP3 / VBista SP1 / 7 Zasilacz USB Producent: Flypower Numer modelu: PS08IAFAK100UE Napięcie wejścia: AC 100-240V 50/60 Hz 0.2A Napięcie wyjścia: DC 5V 1A 30