Salon Antykwaryczny AUKCJE AUKCJA NR 40 Malarstwo, rysunek, prace B. Schönborna, fotografia, grafika WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA 8-12 X 2013 Salon Antykwaryczny Nautilus, ul. Pijarska 5/2a, Kraków AUKCJA Sobota, 12 X 2013, godzina 12 00 Sala Rycerska, Restauracja Miód i Wino, ul. Sławkowska 32, Kraków
Salon Antykwaryczny Michał Maksymiuk, Maciej Żywolewski ul. Pijarska 5/2a 31-015 Kraków tel.: + 48 12 422 91 60 fax: + 48 12 432 94 40 kom.: + 48 695899895 e-mail: nautilus@antique.com.pl www.antique.com.pl; www.artlist.pl; www.nautilus-art.pl BANK PEKAO S.A. III O/ KRAKÓW Nr konta: 46124022941111000037089120 OPRACOWANIE KATALOGU: Michał Maksymiuk, Roman Marcinek, Maciej Żywolewski Agnieszka Mazoń SKŁAD: Maciej Żywolewski ZDJĘCIA: Agnieszka Mazoń, Maciej Żywolewski DRUK: Pierwsza strona okładki: Teodor Axentowicz, Plakat II wystawy SZTUKI, 1898, poz. 186. Czwarta strona okładki: Hipolit Lipiński, Widok na Kleparz w Krakowie fragment, poz. 11. COPYRIGHT: Nautilus Salon Antykwaryczny 2013 Katalog aukcyjny, wszelkie zawarte w nim opisy, zdjęcia i biogramy, podlegają ochronie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jakiekolwiek kopiowanie, reprodukowanie i rozpowszechnianie katalogu w całości lub części bez uprzedniej zgody Salonu Antykwarycznego NAUTILUS stanowi naruszenie praw majątkowych, zagrożone odpowiedzialnością cywilną i karną.
poz. 168 Zawartość katalogu I. II. III. IV. V. VI. Malarstwo, rysunek, akwarela poz. 1-38 Bronisław Schönborn - rysunek poz. 39-82 Fotografia poz. 83-150 Grafika dawna poz. 151-185 Grafika XX w. poz. 186-357 Indeks s. 49 Reprodukcje wszystkich prac można zobaczyć na stronie internetowej www.artlist.pl W ramach prac jednego artysty w katalogu została zachowana chronologiczna kolejność dzieł
Malarstwo, rysunek, akwarela poz. 3 4 1. Autor nieznany Pawilon ku czci Józefa Poniatowskiego, 1830 Akwarela, papier; wym. w świetle pp: 18 x 24,5 cm; nie sygn.; na odwrocie opis w jęz. ang.: Poniatowski Grave in the Elster at Leipzig / Pavilion erected to his Memory / in M. Reichenbach s Garden. Aug. 1830. Ciekawe i nieznane polonicum. Cena wyw.: 3800 2. Berezowska Maja Obserwacja, lata 60. Piórko, akwarela; wym. w świetle pp: 19,7 x 25,7 cm; sygn. piórkiem p.d.: Maja Berezowska. Cena wyw.: 1200 3. Breitenwald Roman Bryczka na dworskim podjeździe, 30./40. XX w. Olej, tektura; wym.: 35,8 x 50 cm; sygn. l.d.: R. Breitenwald; na odwrocie szkic ołówkiem przedstawiający osiodłanego konia przywiązanego do ogrodzenia. Cena wyw.: 3400 4. Cieślewski Tadeusz ojciec Projekt pomnika Ołówek, papier; wym.: 22 x 28 cm; sygn. oł. p.d.: T. Cieślewski; z prawej dwie fotografie przedstawiające rzeźbiarski szkic elementów pomnika (postać żołnierza). Cena wyw.: 1200 5. D Ostoya [Soszyński Jerzy] Wieczór St.[anisława] Wyspiańskiego, 1909 Gwasz, karton; wym.: 64 x 48 cm; sygn. l.d.: d Ostoya. Projekt plakatu wieczornicy ku czci Stanisława Wyspiańskiego, urządzonego w Paryżu przez PPS-Prawicę. Na odwrocie stara nalepka kolekcjonerska. Soszyński (1878-1937), rysownik i karykaturzysta osiadły w Paryżu. W czasie I wojny światowej służył w Legii Cudzoziemskiej. Współpracował z wieloma pismami francuskimi; uzdolniony karykaturzysta. Cena wyw.: 2800 6. Gawdzik-Brzozowska Barbara Erazm, 1918 (il. s. 9) Tusz, papier czerpany; wym.: 30 x 24 cm; sygn. l.d.: Erazm B. Gawdzik 81. Autorska rama. Cena wyw.: 800 poz. 5 7. Kantor Tadeusz Witkacy, lata 60. (il. s. 9) Tusz, papier; wym.: 28,5 x 19,2 cm; sygn. kredką p.d.: T. Kantor, l.g.: Witkacy. Na rolnych rogach ślady podklejenia. Twórca Cricotu uczynił z Witkacego na wiele lat jedynego autora w swoim teatrze. Mątwa (1956), W małym dworku (1961 i późniejsze wersje), Wariat i zakonnica (1963), Kurka wodna (1967), Nadobnisie i koczkodany (1973), Umarła klasa przywołująca fragmenty Tumora Mózgowicza (1975) to kolejne etapy teatru Cricot 2 w pierwszym dwudziestoleciu jego działalności. Cena wyw.: 2500 8. Kochanowski Roman Para na tle wiejskiego pejzażu Akwarela, ołówek, karton; wym. w świetle pp: 11 x 16,5 cm; sygn. p.d.: R. Kochanowski. Praca oprawiona, w 1/3 od lewej ślad załamania kartonu. Cena wyw.: 1500 9. Kruszewski Józef Wincenty Przed kościołem, lata 90. XIX w. Akwarela, papier; wym.: 27 x 42,5 cm; sygn. piórkiem p.d.: Kruszewski. Na odwrocie naklejka z wystawy malarstwa XIX w. w Muzeum Wielkopolskim (1932). Cena wyw.: 1600 10. Krycevsky (Krychevsky) Mykola Sekwana w Paryżu, 1950 Akwarela, tusz, karton; wym.: 50 x 60,5 cm; sygn. l.d.: Krycevsky 1950 / nov. Praca znanego reprezentanta ukraińskiej Ecole de Paris, absolwenta akademii w Kijowie, który w 1932 wystawiał w paryskiej Galerie Zak. Lit.: N. V. Krichevsky: Nekrolog. Russkaya mysl. September 16, 1961, p. 5; Tolshchin, A. Skulptor, zhivopisets, risovalshchik. Russkaya mysl. March 2, 1972, p. 9; Ladyzhynsky, V. Ukrayinski mysttsi v Paryzhi, p. 28; Popowycz, V. Mykola Krychevsky. Notatky z mystetstva. 1981, No. 21, pp. 27-33; Knyhatvorchosty, p. 506; Popowycz, V. Ukrayinski mysttsi u Zakhidniy Yevropi pislia 1945 roku. Mystetstvo ukrayinskoyi diaspory, p. 105; Khudozhniki Russkogo Zarubezhya, pp. 350-351. Cena wyw.: 1000
Hipolit Lipiński (1846-1884 w Krakowie) w latach 1869-1870 i 1874-1876 studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie ( u J. Matejki), a w latach 1870-1872 w Monachium u T. Dietza, H. Anschütza i F. von Seitza. W 1872 wrócił do Krakowa. W latach 1875-1884 był nauczycielem rysunku i malarstwa na Wyższych Kursach dla Kobiet im. A. Baranieckiego. Współorganizował Muzeum Narodowe w Krakowie (1879). Wszedł w skład Komitetu Organizacyjnego, wraz z Henrykiem Siemiradzki i Juliuszem Kossakiem. Malował sceny rodzajowe, ukazujące życie ludności wiejskiej i miejskiej, oraz pejzaże i widoki zabytków Krakowa (Targ na Kleparzu, 1875; Procesja Bożego Ciała, ok.. 1881; Lajkonik na Zwierzyńcu, ok. 1881; Dworek w Dębnikach, ok. 1883; Obchód Środy Popielcowej na rynku krakowskim, Widok na klasztor Norbertanek w Krakowie). Po 1880 skupił się na pejzażach i wedutach, osiągając w nich prawdziwą doskonałość. Z reguły miały gładką i gęstą powierzchnię, uzyskaną za pomocą wielokrotnie nawarstwianej farby. Na uwagę zasługują pejzaże tatrzańskie malowane drobnymi plamkami, pełne nastroju gasnącego romantyzmu. Jego prace znajdują się m.in. w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu i Muzeum Narodowym w Krakowie. Pochowany na Cmentarzu Rakowickim. Kleparz, przedmieście Krakowa o średniowiecznej metryce, do 1792 cieszyło się statusem odrębnego miasta. Położone na północ od miasta, oddzielone od niego murami z Barbakanem i Bramą Floriańską, przez wieki było ogromnym skupiskiem gospód i zajazdów. Jeszcze w XIX zabudowę stanowiły głównie parterowe, kryte gontem domki, a jedyną budowlą z prawdziwego zdarzenia był widoczny na płótnie kościół św. Floriana. Kleparz nie miał szczęścia, puszczali go z dymem Szwedzi, Austriacy i Rosjanie. Ruch budowlany u schyłku XIX i na początku XX w. unicestwił dawną zabudowę oraz podzielił rozległy, widoczny na obrazie, Rynek Kleparski na odrębne wnętrza urbanistyczne (w jego część powstał Plac Matejki). Obraz Lipińskiego to nie tylko cenny i rzadki przykład malarstwa krakowskiego związanego z pierwszym okresem funkcjonowania Akademii, ale i swoisty dokument pokazujący świat, który zniknął bezpowrotnie. Oferowany na aukcji obraz należy do klasycznego nurtu twórczości malarza, który wielokrotnie przedstawiał miejsca targowe Krakowa. Oprócz Widoku na Kleparz w Krakowie (jedna z wersji znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie) znane są także: Targ na Placu Szczepańskim oraz Targ na Rynku [Głównym] pod Sukiennicami. 11. Lipiński Hipolit Widok na Kleparz w Krakowie Olej, płótno; wym.: 35 x 83,5 cm; sygn. p.d.: H. Lipiński. Efektowna, stara rama. Cena wyw.: 46 000 Malarstwo, rysunek, akwarela Schőnborn Fotografia Grafika dawna Grafika XX wieku Indeks 5
Aukcja nr 40 poz. 15 poz. 14 12. Makarewicz Julian Wójt Mykoła Poletyło, ok. 1900 Akwarela, karton; wym.: 31 x 11 cm; sygn. p.d.: mal / J. Makarewicz, p.g. tytuł; praca po konserwacji. Portret przedstawiciela rusińskiej szlachty, której gniazda znajdowały się w Ziemi Chełmskiej, a w XIX w. na Huculszczyźnie. Cena wyw.: 1500 13. Nikifor Krynicki Kościół w miasteczku, 1965 Akwarela, karton; wym.: 22,3 x 15,8 cm; na dole charakterystyczny dla artysty ciąg drukowanych liter imitujący opis; na odwrocie pieczęć tuszowa: Nikifor artysta / Krynica-wieś oraz opis kolekcjonerski oł.: Krynica 1965 / Zakup u Nikifora. Cena wyw.: 2400 14. Podsadecki Kazimierz Pola z góry, 1969 Olej, płótno; wym.: 25 x 38 cm; sygn. p.d.: Podsadecki, l.d. data. Na odwrocie autorski opis pracy (oł.) i stara naklejka aukcyjna. Cena wyw.: 2500 15. Podsadecki Kazimierz Czerwcowy wieczór, 1962 Olej, tektura; wym.: 21,5 x 30 cm; sygn. l.d.: Podsadecki 25.6.1962. Na odwrocie autorski opis pracy (oł.) i stara naklejka aukcyjna. Cena wyw.: 2000 16. Riesen Eduard Motywy wojenne, 1917-1918 (il. s. 9) Rysunki tuszem. 1. Furgon wojskowy; wym.: 88 x 110 mm; sygn. l.d.: Riesen 1918. 2. Pies-ratownik; wym.: 58 x 232 mm; sygn. p.d.: Ed. Riesen / Berlin 1917. Misterne oryginały ilustracji przeznaczonych dla niemieckich wydawnictw propagandowych. 17. Riesen Eduard Świat baśni, 1917-1918 (il. s. 9) Rysunki tuszem: 1. Królewna Śnieżka; wym.: 108 x 168 mm; sygn. p.d.: Ed. Riesen / Berlin, l.d.: 1917. 2. Leśniczy i skrzaty; wym.: 108 x 168 mm; sygn. l.d.: Ed. Riesen / Berlin /1917. Oryginały ilustracji przeznaczonych do edycji baśni braci Grimm. poz. 18 18. Schmutzer Ferdinand Ratusz we Wrocławiu, 1905 Akwarela, karton; wym.: 39,4 x 30,1 cm; sygn. l.d.: F. Schmutzer / Rathaus. Breslau 1905. W dolnej partii rozbudowany sztafaż ze scenami z życia miejskiego. Praca znanego wiedeńskiego malarza i grafika, od 1901 członka Wiener Secession, profesora i rektora tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. 0 19. Sielski Roman Grający w piłkę, ok. 1937 Akwarela, papier; wym.: 26 x 36,5 cm; nie sygn.; na odwrocie opis cyrylicą sporządzony przez wdowę po artyście, oraz numer inwentarzowy ze spuścizny po malarzu. Cena wyw.: 2000 20. Sielski Roman Nagie kobiety na plaży, ok. 1937 Akwarela, papier; wym.: 26 x 36,5 cm; sygn. oł. l.d. monogram wiązany RS1937; na odwrocie opis cyrylicą sporządzony przez wdowę po artyście, oraz numer inwentarzowy ze spuścizny po malarzu. Cena wyw.: 2000 21. Sielski Roman Na plaży, 1958 lub 1959 Olej, karton; wym.: 20,2 x 26 cm; nie sygn.; pod kompozycją i na odwrocie opis cyrylicą sporządzony przez wdowę po artyście, oraz numer inwentarzowy ze spuścizny po malarzu. Cena wyw.: 1600 6
poz. 22 poz. 23 poz. 21 poz. 20 22. Skarżyński Jerzy Kobiety swawolne, 1983 Technika mieszana; wym.: 59 x 94,5 cm; sygn. i dat. p.d.: J. Skarżyński 83 oraz sygn. i tyt. na odwrocie; praca wystawiana. Cena wyw.: 8000 23. Stern Jonasz Kompozycja, ok. 1958 Akwarela, papier; wym.: 27 x 21 cm; nie sygn.; na odwrocie opis i potwierdzenie autentyczności przez żonę artysty, Barbarę Jaroszyńską-Stern. Cena wyw.: 6000 24. Wawrosz Karol 1. Góral z okolic Żywca, 1894 (il. s. 9) Ołówek, karton; wym.: 17,5 x 10,9 cm; sygn. oł. p.d.: K. Wawrosz. Przy górnej krawędzi opis: Pamiątka z działu etnograficznego wystawy krajowej we Lwowie w 1894. Góral z okolic Żywca. 2. Góralka z okolic Żywca, 1894 Ołówek, karton; wym.: 17,5 x 10,9 cm; sygn. oł. p.d.: K. Wawrosz. Przy górnej krawędzi opis: Pamiątka z działu etnograficznego wystawy krajowej we Lwowie w 1894. Góralka z okolic Żywca. Cena wyw.: 1100 25. Weiss Wojciech Akt siedzącej na krześle Ołówek, akwarela; wym. w świetle oprawy: 60 x 43,5 cm; sygn. p.d. monogram wiązany oł. WW. Na odwrocie owalny stempel artysty z faksymile podpisu artysty i napisem: Ze zbioru dzieł Wojciecha Weissa. Dom artysty. Poniżej nr 00321. Lit.: Katalog wystawy Aneri Irena Weissowa Wojciech Weiss, Łaziska Dolne 2011-2013, poz. 144, s. 56. (il. str. 8) Cena wyw.: 4700 26. Wiciński Henryk Postać, lata 30. (il. s. 9) Ołówek, papier; wym.: 19,2 x 14,8 cm; nie sygn.; na odwrocie numer wycofanego depozytu Muzeum Narodowego w Krakowie MD6614/19. Cena wyw.: 750 27. Wiciński Henryk Figura w draperii, 1934-1935 (il. s. 9) Ołówek, papier; wym.: 20,5 x 15,7 cm; nie sygn.; na odwrocie numer wycofanego depozytu Muzeum Narodowego w Krakowie MD7144/19. Cena wyw.: 750 28. Wiciński Henryk Całun, lata 30. (il. s. 9) Ołówek, papier; wym.: 22,5 x 15,2 cm; nie sygn.; na odwrocie numer wycofanego depozytu Muzeum Narodowego w Krakowie MD6765. Cena wyw.: 750 29. Wilkanowicz Roman Uliczka w Krzemieńcu, ok. 1935 Ołówek, karton; wym.: 28,5 x 21,5 cm; nie sygn.; na odwrocie różne wersje autorskiego monogramu W; rysunek jest studium do drzeworytu, jaki wszedł w skład teki Krzemieniec I-X, wydanej w Poznaniu w 1936 (Grońska nie notuje). Lit.: Słownik grafików Poznania i Wielkopolski, Poznań 1996, s. 463; W. Odorowski, Kolonia artystyczna w Krzemieńcu nad Ikwą, Kazimierz Dolny 2010, s. 144. Cena wyw.: 300 7 Malarstwo, rysunek, akwarela Schőnborn Fotografia Grafika dawna Grafika XX wieku Indeks
Aukcja nr 40 poz. 32 poz. 36 8 poz. 25 30. Wilkanowicz Roman Drewniane domy w Krzemieńcu, ok. 1935 Ołówek, karton; wym.: 21,5 x 28,5 cm; nie sygn.; rysunek jest studium do drzeworytu, jaki wszedł w skład teki Krzemieniec I-X, wydanej w Poznaniu w 1936 (Grońska nie notuje). Lit.: Słownik grafików Poznania i Wielkopolski, Poznań 1996, s. 463; W. Odorowski, Kolonia artystyczna w Krzemieńcu nad Ikwą, Kazimierz Dolny 2010, s. 144. Cena wyw.: 300 31. Wilkanowicz Roman Widok Krzemieńca z lotu ptaka, ok. 1935 Ołówek, karton; wym.: 29,5 x 22,5 cm; nie sygn.; rysunek jest studium do drzeworytu, jaki wszedł w skład teki Krzemieniec I-X, wydanej w Poznaniu w 1936 (Grońska nie notuje); na odwrocie szkic innego ujęcia kompozycji. Lit.: Słownik grafików Poznania i Wielkopolski, Poznań 1996, s. 463; W. Odorowski, Kolonia artystyczna w Krzemieńcu nad Ikwą, Kazimierz Dolny 2010, s. 144. Cena wyw.: 300 32. Wilkanowicz Roman Drewniane domy w Krzemieńcu, ok. 1935 Tusz, karton; wym.: 22,5 x 17 cm; nie sygn.; studium do drzeworytu, jaki wszedł w skład teki Krzemieniec I-X, wydanej w Poznaniu w 1936 (Grońska nie notuje). Lit.: Słownik grafików Poznania i Wielkopolski, Poznań 1996, s. 463; W. Odorowski, Kolonia artystyczna w Krzemieńcu nad Ikwą, Kazimierz Dolny 2010, s. 144. Cena wyw.: 300 33. Wilkanowicz Roman Podwórko w Krzemieńcu, ok. 1935 Tusz, karton; wym.: 16,2 x 19,3 cm; nie sygn.; studium do drzeworytu, jaki wszedł w skład teki Krzemieniec I-X, wydanej w Poznaniu w 1936 (Grońska nie notuje). Lit.: Słownik grafików Poznania i Wielkopolski, Poznań 1996, s. 463; W. Odorowski, Kolonia artystyczna w Krzemieńcu nad Ikwą, Kazimierz Dolny 2010, s. 144. Cena wyw.: 300 34. Wilkanowicz Roman Uliczka w Krzemieńcu (z kamiennym ogrodzeniem), ok. 1935 Tusz, karton; wym.: 17,7 x 19 cm; nie sygn.; studium do drzeworytu, jaki wszedł w skład teki Krzemieniec I-X, wydanej w Poznaniu w 1936 (Grońska nie notuje). Lit.: Słownik grafików Poznania i Wielkopolski, Poznań 1996, s. 463; W. Odorowski, Kolonia artystyczna w Krzemieńcu nad Ikwą, Kazimierz Dolny 2010, s. 144 (tamże reprodukcja drzeworytu wykonanego na podstawie oferowanego studium). Cena wyw.: 300 35. Wilkanowicz Roman Zamek w Olesku, ok. 1937 Tusz, karton; wym.: 18,1 x 22 cm; nie sygn.; studium do drzeworytu, jaki wszedł w skład teki Zamek króla Jana III Sobieskiego w Olesku, wydanej w 1 [!] egzemplarzu w 1937 (Grońska nie notuje) dla ks. Romana Sanguszki z Gumnisk; na odwrocie ołówkowy szkic wieży zamkowej. Lit.: Słownik grafików Poznania i Wielkopolski, Poznań 1996, s. 463. Cena wyw.: 300 36. Wilkanowicz Roman Widok Krzemieńca z lotu ptaka, ok. 1935 Tusz, karton; wym.: 25,2 x 18 cm; nie sygn.; studium do drzeworytu, jaki wszedł w skład teki Krzemieniec I-X, wydanej w Poznaniu w 1936 (Grońska nie notuje); na odwrocie szkic głowy konia. Lit.: Słownik grafików Poznania i Wielkopolski, Poznań 1996, s. 463; W. Odorowski, Kolonia artystyczna w Krzemieńcu nad Ikwą, Kazimierz Dolny 2010, s. 144. Cena wyw.: 300 37. Wilkanowicz Roman Podwórko w Krzemieńcu, ok. 1935 Tusz, karton; wym.: 18,2 x 20,5 cm; nie sygn.; studium do drzeworytu, jaki wszedł w skład teki Krzemieniec I-X, wydanej w Poznaniu w 1936 (Grońska nie notuje); na odwrocie spis zamówienie papieru do druku teki. Lit.: Słownik grafików Poznania i Wielkopolski, Poznań 1996, s. 463; W. Odorowski, Kolonia artystyczna w Krzemieńcu nad Ikwą, Kazimierz Dolny 2010, s. 144. Cena wyw.: 300 38. Wilkanowicz Roman Cztery gracje, 1933 (il. s. 9) Ołówek, papier; wym.: 20 x 21,5 cm; sygn. na odwrocie: R.T.Wilkanowicz 933. Lit.: Słownik grafików Poznania i Wielkopolski, Poznań 1996, s. 463. Cena wyw.: 450
poz. 6 poz. 7 poz. 24 poz. 26 poz. 27 poz. 28 poz. 16 Malarstwo, rysunek, akwarela Schönborn Fotografia Grafika dawna Grafika XX wieku Indeks poz. 17 poz. 38 9
Bronisław Schönborn Bronisław Waldemar Schönborn (1909-1971), zakochany w Krakowie Poznaniak, z wykształcenia był romanistą. Finezyjnego rysunku nauczył się studiując architekturę, malarstwo i rysunek w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie. Do Krakowa trafił po wojnie i niemal natychmiast rozpoczął prace nad cyklem Pro Cracovia, w którym z czasem znalazło się niemal 2000 prac. Wiele z nich znalazło się w muzeach, weszło w skład zbiorów rozmaitych instytucji kultury. Chętnie kupowali je kochający swoje miasto Krakowianie, profesorowie, lekarze, prawnicy. Proponowany na naszej aukcji zespół rysunków Schönborna dokumentujących krakowskie zabytki, przenosi nas w czasy, kiedy przestrzeni publicznej nie szpeciły szyldy i reklamy, parkujące wszędzie samochody, cudaczne dorożki i toporne meleksy. Czarno-białe prace pokazują czyste piękno kościołów i kamienic, ich niezwykłą i wysublimowaną formą. Prace są doskonałe warsztatowo. Realistyczne, ale nie nudne, wydobywają kreską i światłocieniem piękne detale architektoniczne. 39. Schönborn Bronisław Kraków. Widok na Wawel od Placu na Groblach, 1965 (il. s. 15) Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 48,5 x 67 cm; sygn. p.d.: B.W. Schönborn / Cracovia / 1965; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 2200 40. Schönborn Bronisław Kraków. Sukiennice od ul. Szewskiej, 1970 Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 48,5 x 67,5 cm; sygn. p.d.: Schönborn 1970. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 2500 poz. 40 41. Schönborn Bronisław Kraków. Kościół św. Idziego, 1966 (il. s. 15) Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 48,5 x 48 cm; sygn. p.d.: Sch. 1966; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1600 42. Schönborn Bronisław Kraków. Kościół SS. Norbertanek na Zwierzyńcu, 1968 (il. s. 15) Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 55 x 48,5 cm; sygn. p.d.: Sch. 1968. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1600 43. Schönborn Bronisław Kraków. Brama Floriańska od strony Plant, 1970 Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 48 x 33,5 cm; sygn. p.d.: Sch. 1970; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1000 poz. 44 44. Schönborn Bronisław Kraków. Kościół św. Marka, 1969 Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 48,5 x 41 cm; sygn. p.d.: Sch. 1969; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1200 10
45. Schönborn Bronisław Kraków. Prezbiterium kościoła OO. Franciszkanów, 1970 (il. s. 15) Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 48 x 36,5 cm; sygn. p.d.: Sch. 1970; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1000 46. Schönborn Bronisław Kraków. Lwy przed Wieżą Ratuszową, 1968 Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 33,5 x 48 cm; sygn. p.d.: Sch. 1968. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1200 47. Schönborn Bronisław Kraków. Kościół i klasztor OO. Paulinów na Skałce, 1966 (il. s. 15) Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 67,5 x 47,8 cm; sygn. p.d.: Sch. 1966; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1600 48. Schönborn Bronisław Kraków. Katedra na Wawelu, 1965 Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 69 x 50,3 cm; sygn. p.d.: B.W. Schönborn 1965; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 2000 49. Schönborn Bronisław Kraków. Dziedziniec wawelski, 1965 (il. s. 15) Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 64,5 x 47 cm; sygn. p.d.: B.W. Schönborn / na Wawelu / 1965; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1400 50. Schönborn Bronisław Kraków. Kościół św. Piotra i Pawła od strony Plant, 1969 Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 48 x 33 cm; sygn. p.d.: Sch. 1969. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1400 51. Schönborn Bronisław Kraków. Kościół Bożego Ciała, 1967 Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 68 x 47 cm; sygn. p.d.: Sch 1967; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1500 52. Schönborn Bronisław Kraków. Pomnik Tadeusza Kościuszki na Wawelu, 1966 Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 69 x 47 cm; sygn. p.d.: Sch 1966; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1500 poz. 48 poz. 46 Malarstwo, rysunek, akwarela Schönborn Fotografia Grafika dawna Grafika XX wieku Indeks 53. Schönborn Bronisław Kraków. Prezbiterium Kościoła Mariackiego, 1967 Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 69 x 45,5 cm; sygn. p.d.: Sch. 1967; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1800 poz. 50 11
54. Schönborn Bronisław Kraków. Pomnik Grunwaldzki, 1970 (il. s. 15) Ołówek, karton; wym. w świetle oprawy: 48 x 33,5 cm; sygn. p.d.: rec. Sch. 1970; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1000 55. Schönborn Bronisław Kraków. Kościół i klasztor OO. Reformatów, 1969 Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 48 x 50 cm; sygn. p.d.: Sch. 1969; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1000 poz. 55 56. Schönborn Bronisław Kraków. Kościół Mariacki od ul. Floriańskiej, 1966 Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 48,5 x 33,5 cm; sygn. p.d.: Sch. 1966; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1200 57. Schönborn Bronisław Kraków. Kościół św. Andrzeja, 1965 (il. s. 15) Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 48 x 34,5 cm; sygn. p.d.: Sch. 1965; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1200 58. Schönborn Bronisław Kraków. Sukiennice i hełm Wieży Ratuszowej, 1968 (il. s. 15) Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 60,5 x 42 cm; sygn. p.d.: Sch. 1968. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1400 59. Schönborn Bronisław Kraków. Portal pałacu Lubomirskich, ul. Św. Jana 15, 1966 Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 49 x 35 cm; sygn. p.d.: Sch. 1966; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 900 poz. 56 60. Schönborn Bronisław Kraków. Klasztor SS. Norbertanek od Rudawy, 1966 (il. s. 16) Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 44,5 x 65,5 cm; sygn. p.d.: B.W. Schönborn / Sverincze [Zwierzyniec] / 1966; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1900 61. Schönborn Bronisław Kraków. Fasada kościoła OO. Dominikanów, 1969 (il. s. 15) Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 54 x 48 cm; sygn. p.d.: Schönborn 1969. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1200 poz. 62 62. Schönborn Bronisław Kraków. Barbakan od Placu Jana Matejki, 1965 Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 33,5 x 41,8 cm; sygn. p.d.: Sch. 1965; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1200 12
63. Schönborn Bronisław Kraków. Kościół OO. Pijarów, 1968 (il. s. 16) Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 54 x 47 cm; sygn. p.d.: Sch. 1968. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1200 64. Schönborn Bronisław Kraków. Planty za kościołem OO. Reformatów, 1967 Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 48,5 x 66 cm; sygn. p.d.: Sch. 1967. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1800 65. Schönborn Bronisław Kraków. Portal Pałacu Wielopolskich, 1965 (il. s. 15) Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 53 x 36 cm; sygn. p.d.: Sch. 1965; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1000 66. Schönborn Bronisław Kraków. Barbakan od Bramy Floriańskiej, 1968 (il. s. 15) Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 49 x 33 cm; sygn. p.d.: Sch. 1968. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1200 67. Schönborn Bronisław Kraków. Kościół św. Józefa, 1968 Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 49 x 34 cm; sygn. p.d.: Sch. 1968. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1200 68. Schönborn Bronisław Kraków. Baszta Pasamoników, 1969 Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 47,5 x 33,5 cm; sygn. p.d.: Sch. 1969; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1000 69. Schönborn Bronisław Kraków. Collegium Maius, 1969 (il. s. 16) Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 48,5 x 33,5 cm; sygn. p.d.: Sch. 1969; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1000 70. Schönborn Bronisław Kraków. Kościół św. Anny, 1969 Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 48,5 x 33,5 cm; sygn. p.d.: Sch. 1969; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1200 71. Schönborn Bronisław Kraków. Rynek Główny. Pałac Zbaraskich, 1969 (il. s. 16) Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 48 x 33,5 cm; sygn. p.d.: Sch. 1969; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1000 poz. 64 poz. 67 poz. 70 Malarstwo, rysunek, akwarela Schönborn Fotografia Grafika dawna Grafika XX wieku Indeks 13
poz. 79 72. Schönborn Bronisław Kraków. Wawel Kurza Stopka, 1970 (il. s. 16) Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 48 x 33,5 cm; sygn. p.d.: Sch. 1970; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1200 73. Schönborn Bronisław Kraków. Barbakan, 1970 (il. s. 16) Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 48,5 x 65 cm; sygn. p.d.: B. Schönborn 1970; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1200 74. Schönborn Bronisław Kraków. Procesja na ul. Mikołajskiej, 1963 Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 63 x 47 cm; sygn. p.d.: B.W. Schönborn 63; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1800 75. Schönborn Bronisław Kraków. Kaplice katedry i Wieża Srebrnych Dzwonów (il. s. 16) Ołówek, akwarela, karton; wym. w świetle pp: 48,5 x 31,5 cm; sygn. p.d.: B. Schönborn; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1400 76. Schönborn Bronisław Spichlerz Ulanowskich w Kazimierzu Dolnym (il. s. 16) Ołówek, karton; wym. w świetle oprawy: 59 x 43; sygn. p.d.: B. Schönborn; na odwrocie naklejka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1500 77. Schönborn Bronisław Kraków. Wawel Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 34 x 44,5 cm; sygn. p.d.: B. Schönborn; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1000 poz. 74 78. Schönborn Bronisław Kraków. Sukiennice od pomnika Adama Mickiewicza, 1965 (il. s. 16) Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 47,5 x 68 cm; sygn. p.d.: B. Schönborn 1965; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 2200 79. Schönborn Bronisław Kraków. Fasada boczna Sukiennic Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 48 x 67,5 cm; sygn. p.d.: B. Schönborn; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1900 80. Schönborn Bronisław Kraków. Prałatówka Kościoła Mariackiego, 1967 (il. s. 15) Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 59 x 66,5 cm; sygn. p.d.: Sch 1967; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1800 81. Schönborn Bronisław Kraków. Katedra na Wawelu, 1965 (il. s. 16) Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 47 x 58 cm; sygn. p.d.: Sch 1965; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1600 82. Schönborn Bronisław Kraków. Sukiennice od ul. Brackiej, 1966 (il. s. 16) Ołówek, karton; wym. w świetle pp: 47 x 64 cm; sygn. p.d.: Sch 1966; na ramie stara tabliczka inwentaryzacyjna. Praca zakupiona bezpośrednio od artysty, oprawiona. Cena wyw.: 1600 14
poz. 42 poz. 39 poz. 41 poz. 61 poz. 80 poz. 45 poz. 47 poz. 49 poz. 54 Malarstwo, rysunek, akwarela Schönborn Fotografia Grafika dawna Grafika XX wieku Indeks poz. 57 poz. 58 poz. 65 poz. 66 15
Aukcja nr 40 poz. 60 poz. 78 poz. 69 poz. 71 poz. 72 poz. 75 poz. 63 poz. 76 poz. 73 poz. 81 poz. 82 16
83. Bąkowski Janusz Macewa, lata 70. Fotografia cz-b; wym.: 432 x 440 mm; na odwrocie pieczątka autorska i stempel ze zgodą WKZ na wywóz pracy za granicę. Fotografia 84. Bąkowski Janusz Pejzaż, 1973 Fotocollage naklejony na płótno; wym.: 600 x 1050 mm; sygn. na odwrocie: Oryginał / Janusz Bąkowski / Pejzaż 1973 r.; niżej wpisane informacje o prezentacji obiektu na wystawach indywidualnych w Warszawie (X 1975) i Wrocławiu (XII 1976-I 1977); pieczątka Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zezwalająca na wywóz obiektu. Cena wyw.: 1200 85. Bułhak Jan Wiatrak pod Kleckiem (Nowogódczyzna) Fotografia cz-b; wym.: 112 x 158 mm; na odwrocie pieczęcie autorskie J. Bułhaka, opis (jego ręką), oraz stemple amerykańskiej agencji Ervin S. Acel w Nowym Jorku. 86. Bułhak Jan Warszawa. Stare Miasto Fotografia cz-b; wym.: 112 x 158 mm; na odwrocie pieczęcie autorskie J. Bułhaka. 87. Bułhak Jan Zima pod Wilnem, 1927 Fotografia cz-b; wym.: 112 x 158 mm; na odwrocie pieczęcie autorskie J. Bułhaka, opis (jego ręką). 88. Bułhak Jan Wilno. Katedra, 1937 Fotografia cz-b; wym.: 112 x 158 mm; na odwrocie pieczęcie autorskie J. Bułhaka, opis (jego ręką), oraz stemple Polskich Kolei Państwowych i przedwojennego Wydziału Turystyki Ministerstwa Komunikacji. 89. Bułhak Jan Warszawa. Park w Łazienkach Fotografia cz-b; wym.: 112 x 158 mm; na odwrocie pieczęcie autorskie J. Bułhaka, opis (jego ręką). 90. Bułhak Jan Puszcza na Kresach Fotografia cz-b; wym.: 112 x 158 mm; na odwrocie pieczęcie autorskie J. Bułhaka, opis (jego ręką). poz. 83 poz. 84 poz. 85 Malarstwo, rysunek, akwarela Schönborn Fotografia Grafika dawna Grafika XX wieku Indeks 91. Bułhak Jan Kresy. Stodoły zimą Fotografia cz-b; wym.: 112 x 158 mm; na odwrocie pieczęcie autorskie J. Bułhaka. 92. Bułhak Jan Wilno. Katedra Fotografia cz-b; wym.: 112 x 158 mm; na odwrocie pieczęcie autorskie J. Bułhaka, opis (jego ręką). poz. 88 17
poz. 96 poz. 98 Fotografia cz-b; wym.: 112 x 158 mm; na odwrocie pieczęcie autorskie J. Bułhaka, opis (jego ręką). 99. Bułhak Jan Wilno. Ostra Brama Fotografia cz-b; wym.: 112 x 158 mm; na odwrocie pieczęcie autorskie J. Bułhaka, opis (jego ręką). 100. Bułhak Jan Kościół w Komorowicach na Śląsku Fotografia cz-b; wym.: 112 x 158 mm; na odwrocie pieczęcie autorskie J. Bułhaka, opis (jego ręką). 101. Bułhak Jan Wilno. Portal Fotografia cz-b; wym.: 112 x 158 mm; na odwrocie pieczęcie autorskie J. Bułhaka. 102. Bułhak Jan Warszawa. Park w Łazienkach Fotografia cz-b; wym.: 112 x 158 mm; na odwrocie pieczęcie autorskie J. Bułhaka, opis (jego ręką). 93. Bułhak Jan Karpaty Fotografia cz-b; wym.: 112 x 158 mm; na odwrocie pieczęcie autorskie J. Bułhaka, opis (jego ręką). 94. Bułhak Jan Warszawa. Plac Zamkowy i katedra św. Jana Fotografia cz-b; wym.: 112 x 158 mm; na odwrocie pieczęcie autorskie J. Bułhaka, błędny opis (jego ręką). 95. Bułhak Jan Lublin. Panorama miasta Fotografia cz-b; wym.: 112 x 158 mm; na odwrocie pieczęcie autorskie J. Bułhaka, opis (jego ręką). 96. Bułhak Jan Wilno. Skopówka Fotografia cz-b; wym.: 158 x 112 mm; na odwrocie pieczęcie autorskie J. Bułhaka, opis (jego ręką). 97. Bułhak Jan Karpaty Fotografia cz-b; wym.: 112 x 158 mm; na odwrocie pieczęcie autorskie J. Bułhaka, opis (jego ręką). 98. Bułhak Jan Wilno. Zaułek przy Bernardynach poz. 107 103. Bułhak Jan Wilno. Panorama miasta Fotografia cz-b; wym.: 112 x 158 mm; na odwrocie pieczęcie autorskie J. Bułhaka, opis (jego ręką). 104. Bułhak Jan Warszawa. Pomnik Jana III w Łazienkach Fotografia cz-b; wym.: 112 x 158 mm; na odwrocie pieczęcie autorskie J. Bułhaka, opis (jego ręką) 105. Bułhak Jan Lublin. Brama Grodzka Fotografia cz-b; wym.: 112 x 158 mm; na odwrocie pieczęcie autorskie J. Bułhaka, opis (jego ręką). 106. Bułhak Jan Lublin. Brama Grodzka II Fotografia cz-b; wym.: 112 x 158 mm; na odwrocie pieczęcie autorskie J. Bułhaka. 107. Bułhak Jan Wilno. Panorama miasta, 1925 Fotografia cz-b; wym.: 112 x 158 mm; na odwrocie pieczęcie autorskie J. Bułhaka, opis (jego ręką). 108. Bułhak Jan Warszawa. Detal z pałacu bruhlowskiego Fotografia cz-b; wym.: 112 x 158 mm; na odwrocie pieczęcie autorskie J. Bułhaka, opis (jego ręką). 18
109. Bułhak Jan Warszawa. Posąg Zygmunta III Fotografia cz-b; wym.: 112 x 158 mm; na odwrocie pieczęcie autorskie J. Bułhaka, opis (jego ręką). 110. Bułhak Jan Lwów. Park Kilińskiego Fotografia cz-b; wym.: 112 x 158 mm; na odwrocie pieczęcie autorskie J. Bułhaka, opis (jego ręką). 111. Bułhak Jan Wilno. Park Fotografia sepiowa; wym.: 160 x 120 mm; w p.d. r. sucha pieczęć: Jan Bułhak / Wilno. 112. Chomętowska Zofia Pejzaże polskie Zestaw 6 fotografii cz-b; wym.: 85 x 135 mm; na odwrocie pieczątka autorska; w zestawie m.in.: targ na Rusi, zamek w Trokach, Rynek Starego Miasta w Warszawie, Tatry. Cena wyw.: 300 113. Firma Photo-Plat Kościół w Brochowie Fotografia cz-b; wym.: 172 x 128 mm; na odwrocie pieczęć firmowa i opis. Cena wyw.: 150 114. Firma Photo-Plat Warszawa. Kolumnada pałacu bruhlowskiego Fotografia cz-b; wym.: 128 x 172 mm; na odwrocie pieczęć firmowa. Cena wyw.: 150 115. Firma Photo-Plat Krynica zimą Fotografia cz-b; wym.: 128 x 172 mm; na odwrocie pieczęć firmowa oraz stemple Polish Art. Service w Nowym Jorku i przedwojennego Wydziału Turystycznego Ministerstwa Komunikacji. Cena wyw.: 150 116. Firma Photo-Plat Tatry. Hala Ornak Fotografia cz-b; wym.: 128 x 172 mm; na odwrocie pieczęć firmowa. Cena wyw.: 150 117. Firma Photo-Plat Widok na Tatry Fotografia cz-b; wym.: 128 x 172 mm; na odwrocie pieczęć firmowa i opis. Cena wyw.: 150 118. Firma Photo-Plat Kazimierz Dolny. Domy przy Rynku Fotografia cz-b; wym.: 128 x 172 mm; na odwrocie pieczęć firmowa i opis. Cena wyw.: 150 119. Firma Photo-Plat Kraków. Katedra wawelska Fotografia cz-b; wym.: 172 x 128 mm; na odwrocie pieczęć firmowa i opis. Cena wyw.: 150 poz. 116 poz. 118 120. Firma Photo-Plat Szczawnica. Panorama uzdrowiska Fotografia cz-b; wym.: 165 x 225 mm; na odwrocie pieczęć firmowa oraz stemple Polish Art. Service w Nowym Jorku. Cena wyw.: 150 121. Firma Photo-Plat Wilków koło Kazimierza Dolnego Fotografia cz-b; wym.: 165 x 225 mm; na odwrocie pieczęć firmowa oraz stemple Polish Art. Service w Nowym Jorku. Cena wyw.: 150 122. Fot-Pol Zaleszczyki. Panorama miasta, 1938 Fotografia cz-b; wym.: 95 x 145 mm; na odwrocie pieczęć firmowa. Cena wyw.: 160 123. Harędziński Karol Jezioro w Porąbce Fotografia cz-b; wym.: 125 x 175 mm; na odwrocie pieczęć autorska oraz stempel przedwojennego Wydziału Turystycznego Ministerstwa Komunikacji. Cena wyw.: 100 124. Jaroszyński Jan Gorgany. Źródło pod Chomiakiem Fotografia cz-b; wym.: 128 x 180 mm; na odwrocie pieczęć autorska J. Jaroszyńskiego, opis (jego ręką), oraz stemple Polish Art. Service w Nowym Jorku i archiwum przedwojennego Wydziału Turystyki Ministerstwa Komunikacji. Cena wyw.: 200 Malarstwo, rysunek, akwarela Schönborn Fotografia Grafika dawna Grafika XX wieku Indeks 19
poz. 125 poz. 133 125. Jaroszyński Jan Tatry. Morskie Oko Fotografia cz-b; wym.: 128 x 180 mm; na odwrocie pieczęć autorska J. Jaroszyńskiego, opis (jego ręką). Cena wyw.: 150 126. Jaroszyński Jan Tatry. Morskie Oko Fotografia cz-b; wym.: 128 x 180 mm; na odwrocie pieczęć autorska J. Jaroszyńskiego, opis (jego ręką), oraz stempel Polish Art. Service w Nowym Jorku. Cena wyw.: 150 127. Jaroszyński Jan Tatry. Na Zawracie Fotografia cz-b; wym.: 128 x 180 mm; na odwrocie pieczęć autorska J. Jaroszyńskiego, opis (jego ręką), oraz stempel linii żeglugowych Gdynia-America Line. Cena wyw.: 150 128. Jędrzejewski E.[dward] Czarnohora. Widok na Howerlę Fotografia cz-b; wym.: 125 x 175 mm; na odwrocie pieczęć autorska, opis (jego ręką), oraz stemple Polish Art. Service w Nowym Jorku i przedwojennego Wydziału Turystycznego Ministerstwa Komunikacji. Cena wyw.: 150 129. Kaczanowski Paweł Tatry. Morskie Oko i Mnich Fotografia cz-b; wym.: 175 x 125 mm; na odwrocie pieczęcie opis oraz stempel przedwojennego Wydziału Turystycznego Ministerstwa Komunikacji. Cena wyw.: 120 130. Krzeptowski Adam Tatry. Kolejka na Kasprowy Wierch Fotografia cz-b; wym.: 125 x 175 mm; na odwrocie pieczęć autorska, opis (jego ręką), oraz stemple Polish Art. Service w Nowym Jorku i przedwojennego Wydziału Turystycznego Ministerstwa Komunikacji. Cena wyw.: 120 131. Marcinkowski Zdzisław Łódź. Plac Wolności, lata 30. Fotografia cz-b; wym.: 125 x 173 mm; na odwrocie pieczęć autorska, opis (jego ręką), oraz stemple linii żeglugowych Gdynia- America Line i przedwojennego Wydziału Turystycznego Ministerstwa Komunikacji. Cena wyw.: 200 132. Motyka S.[tanisław] Wspinaczka w Tatrach Fotografia cz-b; wym.: 175 x 125 mm; na odwrocie opis oraz stemple Polish Art. Service w Nowym Jorku i przedwojennego Wydziału Turystycznego Ministerstwa Komunikacji. Cena wyw.: 150 133. Mucha Stanisław Krynica. Tor saneczkowy Fotografia cz-b; wym.: 127 x 172 mm; na odwrocie pieczęć autorska, opis, oraz stemple Polish Art. Service w Nowym Jorku i przedwojennego Wydziału Turystycznego Ministerstwa Komunikacji. Cena wyw.: 200 134. Mucha Stanisław Krynica. Panorama uzdrowiska Fotografia cz-b; wym.: 127 x 172 mm; na odwrocie pieczęć autorska, opis, oraz stemple Polish Art. Service w Nowym Jorku i przedwojennego Wydziału Turystycznego Ministerstwa Komunikacji. Cena wyw.: 150 135. Poddębski Henryk Hel. Domy rybackie Fotografia cz-b; wym.: 120 x 170 mm; na odwrocie pieczęć autorska H. Poddębskiego, opis (jego ręką), oraz stemple linii żeglugowych Gdynia-America Line. Cena wyw.: 150 136. Poddębski Henryk Ruiny zamku Czorsztyn Fotografia cz-b; wym.: 120 x 170 mm; na odwrocie pieczęć autorska H. Poddębskiego, opis (jego ręką), oraz stemple linii żeglugowych Gdynia-America Line. Cena wyw.: 150 137. Poddębski Henryk Warszawa. Sala obrad plenarnych sejmu Fotografia cz-b; wym.: 120 x 170 mm; na odwrocie pieczęć autor- 20
ska H. Poddębskiego, opis (jego ręką), oraz stemple linii żeglugowych Gdynia-America Line. Cena wyw.: 250 138. Poddębski Henryk Warszawa. Dachy i wieże Starego Miasta Fotografia cz-b; wym.: 120 x 170 mm; na odwrocie pieczęć autorska H. Poddębskiego, opis (jego ręką), oraz stemple linii żeglugowych Gdynia-America Line. Cena wyw.: 150 139. Poddębski Henryk Warszawa. Zamek Królewski Fotografia cz-b; wym.: 120 x 170 mm; na odwrocie pieczęć autorska H. Poddębskiego, opis (jego ręką), oraz stemple linii żeglugowych Gdynia-America Line. Cena wyw.: 150 140. Poddębski Henryk Tatry. Zielony Staw zimą Fotografia cz-b; wym.: 120 x 170 mm; na odwrocie pieczęć autorska H. Poddębskiego, opis (jego ręką), oraz stemple linii żeglugowych Gdynia-America Line. Cena wyw.: 150 141. Welzel Otto Karkonosze. Śnieżne Kotły Fotografia sepiowa; wym.: 125 x 172 mm; na odwrocie stempel autorski. Cena wyw.: 150 142. Welzel Otto Jelenia Góra. Panorama miasta Fotografia sepiowa; wym.: 125 x 172 mm; w lewym d.r. sucha pieczęć: Welzel / Hirschberg. Cena wyw.: 150 143. Wieczorek A.[ntoni] Chata pod Krosnem, 1936 Fotografia cz-b; wym.: 125 x 175 mm; na odwrocie pieczęcie autorskie, opis (jego ręką), oraz stemple amerykańskiej agencji Ervin S. Acel w Nowym Jorku i przedwojennego Wydziału Turystycznego Ministerstwa Komunikacji. Cena wyw.: 120 144. Wytwórnia Fotografii Tatrzańskiej Watra Morskie Oko i Mięguszowieckie Turnie Fotografia cz-b; wym.: 90 x 140 mm; na odwrocie pieczęć firmowa oraz stemple Polish Art. Service w Nowym Jorku i przedwojennego Wydziału Turystycznego Ministerstwa Komunikacji. Cena wyw.: 150 145. Zieliński A.[dam] Howerla w Czarnohorze Fotografia cz-b; wym.: 175 x 125 mm; na odwrocie pieczęć autorska, opis (jego ręką), oraz stemple Polish Art. Service w Nowym Jorku i przedwojennego Wydziału Turystycznego Ministerstwa Komunikacji. Cena wyw.: 150 146. Zwoliński T.[adeusz] i S.[tefan] Pole krokusów na Cyrhli Toporowej poz. 140 poz. 148 Fotografia cz-b; wym.: 90 x 140 mm; na odwrocie pieczęć firmowa oraz stemple Polish Art. Service w Nowym Jorku i przedwojennego Wydziału Turystycznego Ministerstwa Komunikacji. Cena wyw.: 120 147. Zwoliński T.[adeusz] i S.[tefan] Tatry. Kolejka na Kasprowy Wierch Fotografia cz-b; wym.: 128 x 178 mm; na odwrocie pieczęć firmowa oraz stemple Polish Art. Service w Nowym Jorku i przedwojennego Wydziału Turystycznego Ministerstwa Komunikacji. Cena wyw.: 120 148. Zestaw I Kresy Zestaw 16 fotogramów z lat 20. i 30.; maks. wym.: 200 x 250 mm; na niektórych pieczęcie przedwojennych instytucji promujących sztukę i krajobraz Polski; w zestawie m.in. Prut, Wilno, Lwów, Troki, Pińsk, Żółkiew, Polesie, tratwy na Czeremoszu, skały w Bubniszczach. Cena wyw.: 1200 149. Zestaw II Centralna i południowa Polska Zestaw 33 fotogramów z lat 20. i 30.; maks. wym.: 200 x 250 mm; w zestawie m.in. Warszawa, Kraków, Lublin, Częstochowa, Tatry. Cena wyw.: 1600 1800 150. Zestaw III Puszcza Białowieska Zestaw 3 fotogramów z lat 20. i 30.; maks. wym.: 200 x 250 mm; w zestawie m.in. puszcza, spław drewna na Kanale Augustowskim. Cena wyw.: 300 Malarstwo, rysunek, akwarela Schönborn Fotografia Grafika dawna Grafika XX wieku Indeks 21
Grafika dawna 151. Autor nieznany Zygmunt III Waza, XVII w. (il. s. 27) Miedzioryt; wym. komp.: 178 x 120 mm; plansza: 297 x 187 mm; nie sygn.; portret władcy w owalnej ramie, na prostokątnym tle; popiersie w zbroi z kryzą i orderem Złotego Runa; kompilacja portretów wykonanych przez Lucasa Kiliana. 152. Autor nieznany Panorama Warszawy, 1735 (il. s. 27) Miedzioryt kolorowany; wym.: 133 x 113 cm; nie sygn.; pod kompozycją podpis Warschauw, na p.g. rogiem numer 81. Widok Warszawy od strony Pragi pochodzi z I edycji dzieła Kleyne en Beknopte Atlas, of Tooneel des Oorlogs in Europa wydanej w Amsterdamie przez spadkobierców Johannesa Ratelbanda. Stan dobry, szerokie marginesy. Cena wyw.: 800 153. Autor nieznany Warszawa. Panorama od strony Wisły, ok. 1720 Miedzioryt; wym.: 270 x 377 mm; nie sygn.; na sfalowanej wstędze tytuł: Warschau Die Könige Residenz nach ihrem schönsten Lager gegen die Weichsel zu. Pod kompozycją legenda z nazwaniem 27 ważniejszych budowli; grafika docięta do granic kompozycji. Cena wyw.: 1600 154. Bartolozzi Francesco Modlitwa, lata 60. XVIII w. Akwaforta wg kompozycji Guercina; wym.: 265 x 390 mm; sygn. pł. p.d.: F. Bartolozzi sculp. nn Londre; grafika obcięta z trzech stron do kompozycji, pochodzi z 2 tomu dzieła 82 prints engraved by F. Bartolozzi, etc, from the original drawings of Guercino, in the collection of His Majesty, London, wyd. Richard Dalton, po 1763. Cena wyw.: 1200 155. Braun Georg, Hogenberg Frans Widok Kalwarii Zebrzydowskiej [Mons Calvariae], 1618 Miedzioryt; wym.: 324 x 455 mm; nie sygn. Widok sanktuarium wraz ze stacjami Drogi Krzyżowej i zamkiem w Lanckoronie (ważniejsze elementy założenia opisane). Tytuł pod górną ramką, z prawej. Poniżej kartusz z dedykacją dla Mikołaja Zebrzydowskiego i sylwetką św. Michała Archanioła. Pod górną ramką z lewej portret papieża Pawła V. Na odwrocie tekst łaciński z opisem i pag. 45. Pod kompozycją, z p. dawna pieczęć własnościowa. Niewielkie naddarcie w miejscu wydawniczego złożenia, stan dobry. Praca z VI tomu dzieła G. Brauna i F. Hogenberga Theatrum praecipuarum totius mundi urbium (Kolonia 1618). Pomysłodawcą, autorem opisów panoram, wstępu i dedykacji oraz redaktorem i wydawcą był Georg Braun (1541-1622), archidiakon w Dortmundzie i dziekan w Kolonii. Wykonawcą rytowanych w miedzi panoram był flamandzki kartograf Franz Hogenberg (1539-1590), grawer map Orteliusa. Cena wyw.: 2000 poz. 153 poz. 154 poz. 155
poz. 157 poz. 160 poz. 161 156. Bruyn Abraham de Jeździec włoski z lancą, 1575 Miedzioryt; wym.: 150 x 112 mm; nie sygn. Pod kompozycją opis w jęz. niem., w p.g.r. po łacinie. Grafika docięta do granic kompozycji, z zachowanym opisem. Plansza z dzieła Diversarum gentium armatura equestris. Ubi fere Europae, Asiae atque Africae equitandi ratio, Ingolstadt 1575. Cena wyw.: 900 157. Bruyn Abraham de Dworzanin włoski, 1575 Miedzioryt; wym.: 155 x 112 mm; nie sygn. Pod kompozycją opis w jęz. niem. i po łacinie. Grafika docięta do granic kompozycji, z zachowanym opisem. Plansza z dzieła Diversarum gentium armatura equestris. Ubi fere Europae, Asiae atque Africae equitandi ratio, Ingolstadt 1575. Cena wyw.: 900 158. Bruyn Abraham de Szlachcic niemiecki wyruszający w pole, 1575 Miedzioryt; wym.: 150 x 112 mm; nie sygn. Pod kompozycją opis w jęz. niem., w p.g.r. po łacinie. Grafika docięta do granic kompozycji, z zachowanym opisem. Plansza z dzieła Diversarum gentium armatura equestris. Ubi fere Europae, Asiae atque Africae equitandi ratio, Ingolstadt 1575. Cena wyw.: 900 159. Bruyn Abraham de Chorąży niemiecki, 1575 (il. s. 27) Miedzioryt; wym.: 155 x 112 mm; nie sygn. Pod kompozycją opis w jęz. niem., w l.g.r. po łacinie. Grafika docięta do granic kompozycji, z zachowanym opisem. Plansza z dzieła Diversarum gentium armatura equestris. Ubi fere Europae, Asiae atque Africae equitandi ratio, Ingolstadt 1575. Cena wyw.: 900 160. Bruyn Abraham de Jeździec ciężkiej jazdy tureckiej, 1575 Miedzioryt; wym.: 145 x 112 mm; nie sygn. Pod kompozycją opis w jęz. niem. i po łacinie. Grafika docięta do granic kompozycji, z zachowanym opisem. Plansza z dzieła Diversarum gentium armatura equestris. Ubi fere Europae, Asiae atque Africae equitandi ratio, Ingolstadt 1575. Cena wyw.: 900 161. Bruyn Abraham de Sułtan Murad III, 1575 Miedzioryt; wym.: 160 x 115 mm; nie sygn. Pod kompozycją opis w jęz. niem., w p.g.r. po łacinie. Grafika docięta do granic kompozycji, z zachowanym opisem. Plansza z dzieła Diversarum gentium armatura equestris. Ubi fere Europae, Asiae atque Africae equitandi ratio, Ingolstadt 1575. Cena wyw.: 1000 162. Brydak Jędrzej Widok Krakowa od Podgórza, 1860 (il. s. 27) Litografia barwna (rzadka odmiana); wym.: 141 x 592 mm; sygn. na płycie p.d.: J. Brydak. Grafika z przewodnika Ambrożego Grabowskiego Kraków i jego okolice, Kraków 1860. Pod kompozycją stara pieczęć własnościowa i notatka (oł.) o źródle pochodzenia widoku. Lit.: J. Banach, Dawne widoki Krakowa, Kraków 1983, s. 190. Cena wyw.: 800 Malarstwo, rysunek, akwarela Schönborn Fotografia Grafika dawna Grafika XX wieku Indeks 23
Aukcja nr 40 163. Brydak Jędrzej Kraków. Widok od Mogiły Kościuszki, 1863 Litografia tonowana; wym. komp.: 262 x 392 mm (plansza: 415 x 550 mm); sygn. pł. p.d.: J. Brydak; pod kompozycją. l.d.: Rys. z Nat i lit J. Brydak 1863; p.d.: Odbito w litografii Czasu W. Kirchmayera; pod komp. tytuł i nota edytorska. W p.d. dawna pieczęć własnościowa. Naddarcie górnego marginesu bez szkody dla kompozycji. Cena wyw.: 1600 poz. 163 164. Coquart A. Widok Warszawy z lotu ptaka, ok. 1715 Miedzioryt; wym.: 232 x 338 mm; sygn. pł.: A. Coquart sculp. W obrębie kompozycji umieszczono widok z lotu ptaka w formie planu, panoramę miasta od strony Pragi; dodano widok i plan zamku w Łowiczu. Mapa była przygotowana dla atlasu Nicolasa de Fer Forces de l Europe ou Introduction a la fortification, Paris 1715. Cena wyw.: 1500 165. Dietrich Krzysztof Fryderyk Wnętrze katedry krakowskiej, 1851 Akwatinta, akwaforta; wym.: 560 x 400 mm; sygn. pł.: Stachowicz del. F. Dietrich sc.; odbił Lemercier w Paryżu; grafika z albumu Monumenta Regnum Poloniae Cracoviensia, Petropoli 1851 [2 wyd.]. Pęknięte marginesy, bez szkody dla kompozycji. Lit.: H. Widacka, Dietrichowie, Warszawa 1989. Cena wyw.: 1200 poz. 164 poz. 166 poz. 167 166. Dietrich Krzysztof Fryderyk, Piwarski Jan Feliks Zbrojownia Warszawska: Widok zewnętrzny, 1829 Akwatinta, akwaforta; egzemplarz kolorowany; wym.: 215 x 310 mm, wym. arkusz: 342 x 448 mm; grafika po konserwacji marginesów, kompozycja w stanie bardzo dobrym, ładny stary kolor. Pod kompozycją tytuł, nad: Zbrojownia warszawska (również w jęz. francuskim). Tablica z Wnętrza zbrojowni warszawskiej w IV-ch farbnych tablicach, zrysował i wydał J. Piwarski, Konser. Gabinetu Rycin przy Bibl. Publ. Warsz., Profes. Szkoły Przygotowawczej do Instytutu Politechnicznego, Warszawa 1829. Album dedykował Piwarski Ignacemu Ledóchowskiemu, pułkownikowi artyleryi Królestwa Polskiego, dyrektorowi arsenału warszawskiego, kawalerowi legii honorowej. Zawierał 4 tablice, autorem rysunków i konturów na płycie był J. F. Piwarski, akwatintowych wypełnień F. K. Dietrich. Jak pisał Władysław Bentkowski: Oprócz zwyczajnej broni z wielkim smakiem ułożonej, w głównej sali zachowywano zabytki szacowne, a między innymi lance ułanów polskich ze szwadronu Kozietulskiego. Większość nakładu w 1832 została wykupiona z nakazu cenzury carskiej, stąd na początku XX w. w katalogach H. Wildera był określany jako wielka rzadkość. Praca ze zbiorów M. Tyrowicza. Lit.: H. Widacka, Dietrichowie: rytownicy warszawscy. Warszawa 1989, s. 144, poz. 86-89. Cena wyw.: 1000 167. Dietrich Krzysztof Fryderyk, Piwarski Jan Feliks Zbrojownia Warszawska: Sala Jazdy, 1829 Akwatinta, akwaforta; egzemplarz kolorowany; wym.: 215 x 302 mm, wym. arkusz: 356 x 445 mm; grafika po konserwacji marginesów, kompozycja w stanie bardzo dobrym, ładny stary kolor. Pod kompozycją tytuł i data, nad: Zbrojownia warszawska (również w jęz. francuskim). Tablica z Albumu wnętrz zbrojowni warszawskiej, Warszawa 1829. Praca ze zbiorów M. Tyrowicza. Dodatkowe informacje zob. pozycja 166. Cena wyw.: 1000 24