Wielokąty foremne Scenariusz lekcji Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Wielokąty foremne 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: Uczeń potrafi: zdefiniować pojecie wielokąt foremny; wyjaśnić sposób obliczania kąta obrotu żółwia rysującego wielokąty foremne: określić parametry procedury rysującej wielokąt foremny; 2.2 Umiejętności: Uczeń potrafi: tworzyć uniwersalną procedurę rysującą dowolny wielokąt foremny; tworzyć uniwersalną procedurę rysującą dowolny wielokąt foremny z zamalowanym wnętrzem; korzystać z procedur rysujących wielokąty foremne; 3 METODY NAUCZANIA pogadanka; laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu. 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE komputery z zainstalowanym programem Logomocja; 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym programem Logomocja; projektor multimedialny. Logomocja Imagine 1
Wielokąty foremne Scenariusz lekcji 6 PRZEBIEG LEKCJI Logomocja Imagine 2
Etap Zadanie Przebieg realizacji Uwagi do realizacji - czynności organizacyjne (3 min) - sprawdzenie obecności - zalogowanie się do systemu Faza przygotowawcza Faza realizacyjna - wprowadzenie do tematu lekcji (3 min) - tworzenie procedury rysującej dowolny wielokąt foremny (8 min) - podanie tematu lekcji - przypomnienie budowy procedury z parametrem - krótka pogadanka na temat korzyści wynikających ze stosowania parametrów w procedurach - rozmowa prowadząca do wniosku, że warto mieć jedną uniwersalną procedurę rysującą dowolne wielokąty foremne - przypomnienie i zapisanie na tablicy treści procedury kwadrat z parametrem :bok - przypomnienie i zapisanie na tablicy treści procedury trójkąt z parametrem :bok - porównanie obu procedur (zwrócenie uwagi na użycie poleceń różniących się jedynie wartościami liczbowymi) - przypomnienie sposobu obliczania kąta obrotu żółwia podczas rysowania wielokątów - zastąpienie w treściach procedur wartości kąta działaniem prowadzącym do jego obliczenia (dla kwadratu 360 / 4, dla trójkąta 360 / 3) - zwrócenie uwagi na możliwość wprowadzenia do treści procedury drugiego parametru, który będzie określał liczbę boków, a więc i liczbę kątów wielokąta - zastąpienie w treściach obu procedur liczby powtórzeń i liczby przez którą dzielimy 360 parametrem :ile - porównanie obu procedur (wniosek są identyczne, czyli mogą być treścią uniwersalnej procedury rysującej dowolny wielokąt) - uruchomienie programu Logomocja Program Logomocja Lokomocja Imagine 3
- tworzenie procedury kompozycja1 (10 min) - tworzenie procedury, której wywołaniem jest dowolny wielokąt z zamalowanym wnętrzem (4 min) - uruchomienie edytora procedur - napisanie procedury figura z parametrami :ile oraz :bok (UWAGA nie możemy nazwać procedury słowem wielokąt ponieważ jest to polecenie Logo wymagające zastosowania listy) - sprawdzenie działania procedury (rysowanie różnych wielokątów, zwrócenie uwagi na kolejność parametrów w procedurze) - pokaz projektu kompozycja1.imp (kilkakrotne wywołanie procedury, zwrócenie uwagi na kolory, kwadrat w środku jest zawsze czerwony, pięciokąty i sześciokąty zmieniają kolor losowo) - omówienie elementów składających się na rysunek (wszystkie elementy uzyskamy za pomocą procedury figura, wszystkie mają taką samą wartość parametru :bok, różnią się wartością parametru :ile) - ustalenie kolejnych kroków tworzenia rysunku (sekwencja poleceń rysujących sześciokąt i pięciokąt które leżą na sąsiednich bokach kwadratu powinna być powtórzona wskazuje na to kolor linii tych figur) - wspólne tworzenie procedury kompozycja1 - wywołanie procedury - zapisanie projektu na dysku (bez zamykania programu) - uruchomienie edytora procedur - wspólne tworzenie procedury figurak z parametrami :ile oraz :bok, której wnętrze malowane jest losowo wybranym kolorem (procedurę tworzymy kopiując treść procedury figura i dopisując polecenia służące do zamalowania jej wnętrza) - sprawdzenie działania procedury (kilkakrotne jej wywołanie w celu sprawdzenia poprawności malowania) Załącznik 8.1 treść i wywołanie procedury kompozycja1 Lokomocja Imagine 4
Faza podsumowująca - tworzenie procedury kompozycja2 (9 min) - samodzielna praca uczniów polegająca na modyfikacji procedury kompozycja2 (5 min) - podsumowanie wiadomości poznanych na lekcji (3 min) - pokaz działania procedury kompozycja2 - ustalenie z jakich procedur skorzystamy podczas tworzenia kompozycji2 (trójkąty mają losowo zamalowane wnętrza, należy więc użyć procedury figurak, sześciokąt uzyskamy stosując procedurę figura) - omówienie kolejnych kroków wykonania zadania (warto rozpocząć od narysowania sześciokąta, choć nie jest on konieczny znacznie ułatwi analizę zadania) - wspólne tworzenie procedury (szukanie sekwencji powtarzających się kroków) - wywołanie procedury - zapisanie pracy na dysku - pokaz działania procedury kompozycja2a - porównanie rysunków kompozycja2 i kompozycja2a (różnica, to zamalowane wnętrze sześciokąta) - omówienie sposobu utworzenia procedury kompozycja2a (skopiowanie treści procedury kompozycja2 i zamiana polecenia figura 6 80 na figurak 6 80) - samodzielna praca uczniów polegająca na zredagowaniu procedury kompozycja2a - sprawdzenie działania procedury - zapisanie projektu na dysku - utrwalenie treści lekcji (krótka rozmowa na temat przydatności uniwersalnej procedury rysującej dowolny wielokąt foremny) - zadanie pracy domowej Załącznik 8.2 treść i wywołanie procedury kompozycja2 Załącznik 8.3 treść i wywołanie procedury kompozycja2a Załącznik 8.4 treść pracy domowej Lokomocja Imagine 5
7 BIBLIOGRAFIA [1] Andrzej Walat, Wprowadzenie do Logomocji, OEIiZK, Warszawa 2003; [2] Wanda Jochemczyk, Iwona Krajewska-Kranas, Agnieszka Samulska, Witold Kranas, Mirosław Wyczółkowski, Lekcje z komputerem, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2004; 8 ZAŁĄCZNIKI 8.1 Treść i wywołanie procedury kompozycja1 oto kompozycja1 ugp 3 pw 90 powtórz 2 [ukp jld figura 6 80 np 80 lw 90 figura 5 80 np 80 lw 90] lw 90 ukp "czerwony figura 4 80 oto figura :ile :bok powtórz :ile [np :bok pw 360 / :ile] Lokomocja Imagine 6
8.2 Treść i wywołanie procedury kompozycja2 oto kompozycja2 figura 6 80 pw 120 powtórz 6 [figurak 3 80 np 80 lw 60] lw 120 oto figurak :ile :bok powtórz :ile [np :bok pw 360 / :ile] pod np :bok / 2 pw 90 np :bok / 2 ukm jld zamaluj ws :bok / 2 lw 90 ws :bok / 2 opu Lokomocja Imagine 7
8.3 Treść i wywołanie procedury kompozycja2a oto kompozycja2a figurak 6 80 pw 120 powtórz 6 [figurak 3 80 np 80 lw 60] lw 120 8.4 Treść pracy domowej Korzystając z procedur figura i figurak napisz procedury plaster oraz plasterk, których wywołaniem będą poniższe rysunki. Pamiętaj, że tworząc plaster kolorowy możesz skorzystać z treści procedury plaster. plaster plasterk Lokomocja Imagine 8
9 CZAS TRWANIA LEKCJI: 45 minut Lokomocja Imagine 9