Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Reprezentacja danych w komputerze 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: Uczeń potrafi: podać przykłady maszyn liczących; wymienić najpopularniejsze formaty plików; omówić sposób kodowania znaków drukarskich; opisać działanie podstawowych bramek logicznych; omówić schemat blokowy komputera. 2.2 Umiejętności: Uczeń potrafi: zamieniać liczbę w systemie dziesiętnym na liczbę w systemie dwójkowym i odwrotnie; dodawać i mnożyć liczby binarne; zamieniać liczbę w systemie dziesiętnym na liczbę w systemie szesnastkowym i odwrotnie; wykorzystać kalkulator do zamiany liczb w różnych systemach liczenia; obliczać kod binarny znaku na postawie tablicy kodów ASCII; przeliczać jednostki informacji. 3 METODY NAUCZANIA pogadanka; pokaz; ćwiczenie. 1
4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE komputery w sieci lokalnej; 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich; program Kalkulator; projektor multimedialny lub program NetMeeting. 6 PRZEBIEG LEKCJI 2
a y = x Etap Zadanie Przebieg realizacji Uwagi do realizacji Faza przygotowawcza czynności organizacyjne wprowadzenie do tematu lekcji podanie tematu lekcji przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią Faza realizacyjna krótkie przedstawienie historii maszyn liczących (10 min) zapis danych w komputerze (10 min) - system binarny (20 min) wyszukanie w Internecie informacji dotyczących maszyn liczących zapoznanie z przykładami maszyn liczących od XVI do XXw. omówienie przeznaczenia maszyn liczących możliwości współczesnych komputerów omówienie sposobu zapisu danych w technice komputerowej przypomnienie najpopularniejszych formatów plików tekstowych, graficznych, dźwiękowych przedstawienie sposobu zapisu liczby dziesiętnej omówienie ogólnego sposobu przedstawienia liczby w systemie n charakterystyka systemu binarnego prezentacja sposobu zapisu liczby dwójkowej algorytm zamiany liczby dziesiętnej na dwójkową algorytm zamiany liczby dwójkowej na dziesiętną dodawanie i mnożenie liczb binarnych wykorzystanie Kalkulatora (Widok Naukowy) do konwersji pomiędzy systemami liczbowymi 3
system szesnastkowy (10 min) opis i zastosowanie systemu szesnastkowego algorytmy zamiany liczby w systemie dziesiętnym na liczbę w systemie szesnastkowym i odwrotnie kodowanie ASCII jednostki informacji zapis znaków drukarskich tablica kodów ASCII standardy kodowania polskich znaków diakrytycznych przypomnienie jednostek informacji przeliczanie jednostek Faza podsumowująca działania logiczne na bitach (10 min) schemat blokowy komputera omówienie treści poznanych na lekcjach omówienie bramki logicznej przypomnienie rachunku zdań przypomnienie schematu blokowego komputera omówienie modelu przepływu danych w komputerze omówienie poznanych wiadomości i umiejętności zadanie domowe 7 BIBLIOGRAFIA [1] E. Gurbiel, G. Hardt-Olejniczak, E. Kołczyk, H. Krupicka, M. Sysło, Informatyka, cz. 1, WSiP, Warszawa 2002. [2] G. Koba, Informatyka, cz. 1, Migra, Wrocław 2003. [3] I. Bujnowski, Z. Talaga, Informatyka, t. 1, WSzPWN, Warszawa 2003. 4
8 ZAŁĄCZNIKI 8.1 Zadanie domowe Scharakteryzuj system ósemkowy i zapisz algorytm zamiany liczby w systemie dziesiętnym na zapisaną w systemie ósemkowym. 9 CZAS TRWANIA LEKCJI: 2 x 45 minut 10 UWAGI 5
PREZENTACJA Prezentacja zawiera makra. Aby w pełni wykorzystać prezentację, należy w programie Power Point włączyć makra. Bramki logiczne Joanna Pszonak na podstawie I. Bujnowski, Z. Talaga Informatyka t. 1. Wyd. Szkolne PWN 2003 Prezentacja zawiera makra. Aby w pełni wykorzystać prezentację należy w programie Power Point włączyć makra. 6