Scenariusz zajęć nr 9 Temat: Nasza Pani zadaję pytania i szukam odpowiedzi Cele operacyjne: Uczeń: wyszukuje w tekście potrzebne informacje, układa i zadaje pytania koledze, tworzy improwizacje ruchowe do muzyki, rozróżnia liczby parzyste i nieparzyste. Środki dydaktyczne: albumy ze zdjęciami nauczyciela z dzieciństwa, skrzynka/pudełko, kartki na pytania, opowiadanie Wywiad z naszą Panią, nagranie piosenki Lekcja muzyki (słowa i muzyka: Joanna Pietrzak) pobrane ze źródeł ogólnodostępnych, karta pracy nr 1 i 1a (liczby parzyste i nieparzyste), akwarele, sól, pędzle, flamastry, kubki na wodę, kartki formatu A3, brystol, klej. Metody i techniki: burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, praca plastyczna. Formy: zbiorowa, indywidualna, praca w parach. Przebieg zajęć: 1
Etap wstępny Uczniowie siadają na dywanie i otrzymują albumy ze zdjęciami nauczyciela z dzieciństwa. Nauczyciel pyta, czyje to mogą być zdjęcia, kto się na nich znajduje. Kiedy uczniowie zorientują się, że zdjęcia przedstawiają ich nauczyciela z dzieciństwa, nauczyciel pyta, czy uczniowie chcieliby się jeszcze czegoś o nim dowiedzieć. Nauczyciel zapisuje na tablicy propozycje uczniów w formie pytań. Etap realizacji Zadanie 1 Uczniowie wskazani przez nauczyciela czytają fragmenty krótkiego opowiadania pt. Wywiad z naszą Panią. Chętny uczeń zapisuje na tablicy wybrane przez siebie pytanie, jakie zadali uczniowie swojej pani w opowiadaniu. Reszta uczniów szuka w tekście fragmentu, który zawiera odpowiedź na zaproponowane pytanie. Wywiad z naszą Panią Rozmawialiśmy na lekcji o naszych zainteresowaniach, gdy nagle Julka zapytała: - Proszę Pani, co Pani zbierała, gdy była Pani w naszym wieku? - Zbierałam znaczki, pocztówki, muszelki. Najbardziej jednak cieszyłam się moją kolekcją kamyków odpowiedziała Pani. - A gdzie zbierała Pani te kamyki? zainteresował się Wojtek. - Wszędzie. Na plaży, na górskich ścieżkach, w płytkich rzeczkach i strumykach, a nawet w parku. - Ile ich Pani miała? zapytał Łukasz. - Aż sześć pudełek po czekoladkach, bo układałam je w takie właśnie pudełka. Nadawałam im numery, a na pokrywce zapisywałam, gdzie i kiedy znalazłam najpiękniejsze okazy. - Jaką była Pani dziewczynką? Podobną do którejś z nas? dopytywała się Ewa. - Zawsze byłam dość wysoka. Miałam długie włosy splecione w warkoczyki. Często chodziłam w spodniach. Uwielbiałam jeździć na rowerze i grać w piłkę, nawet nożną. - Czy ma Pani jakieś zdjęcia z tamtych czasów? 2
- A może te kamyki? - Co teraz Pani zbiera? - Jaki jest Pani ulubiony kolor, książka, kwiat, piosenka - sypały się kolejne pytania. Po chwili, gdy w klasie zrobiło się cicho, Pani powiedziała, że lubi wszystkie kwiaty. Nie ma ulubionego koloru, bo to zależy od nastroju. Bardzo lubi czytać, zwłaszcza książki Tolkiena. Teraz zbiera już tylko rysunki, listy i kartki od swych uczniów. To była bardzo ciekawa lekcja. Tak dużo dowiedzieliśmy się o naszej Pani. Zadanie 2 Uczniowie dobierają się w pary. Jeden uczeń zamienia się w dziennikarza, który przeprowadza rozmowę z kolegą/koleżanką. Dziennikarz próbuje poznać jak najwięcej ciekawych zdarzeń z życia kolegi/koleżanki. Chętni uczniowie prezentują na forum klasy informacje, które zebrali podczas wywiadu. Nauczyciel pyta uczniów, jak czuli się w odgrywanych rolach, czy od razu wiedzieli, jakie pytania zadać koledze/koleżance, czy łatwo było im opowiadać o sobie. Zadanie 3 Uczniowie stojąc, w kręgu słuchają piosenki pt. Lekcja śpiewu (słowa i muzyka: Joanna Pietrzak). Uczniowie wskazywani kolejno przez nauczyciela ilustrują ruchem wersy zwrotki. Ostatni wers zwrotki śpiewają wspólnie. Podczas dwóch pierwszych wersów refrenu uczniowie wymachują rytmicznie na zmianę nogami. Podczas pozostałych wersów rytmicznie klaszczą. Lekcja śpiewu 1. Każdą głoskę, trudne słowo śpiewaj czysto, prawidłowo. A oddechy bierz staranniej, wtedy będziesz śpiewać ładniej. 3
Ref.: Rock, rock, rock, rock and roll! Rock, rock, rock, rock and roll! Wesołego rock and rolla śpiewa z nami cała szkołą. Rock, rock, szkolny rock and roll! 2. Kilka ćwiczeń zrób uważnie: prostuj plecy, ziewnij zgrabnie Na sylaby dziel wyrazy, kiedy nucisz długie frazy. 3. Żeby śpiewać bez jąkania, tekst piosenki ćwicz od rana. Potem połącz go z dźwiękami i zaśpiewaj swojej Pani. 4. Głośne dźwięki, ciche tony słychać z tej i z tamtej strony. Pierwsza lekcja się udała, śpiewa z nami szkołą cała. Zadanie 4 Karta pracy nr 1 i 1a. Uczniowie wykonują ćwiczenia znajdujące się w karcie pracy. Zadanie 5 4
Uczniowie rysują flamastrami wazon z kwiatami, które chcieliby podarować nauczycielowi. Następnie malują rysunek akwarelami i posypują solą, aby nadać pracom szorstką fakturę. Po wyschnięciu prace zostają umieszczone w klasowej galerii. Etap końcowy Nauczyciel zachęca uczniów do prezentacji swoich prac. Uczniowie opowiadają o swojej pracy. Dziękuje uczniom za aktywność na zajęciach. Dodatkowo Uczeń zdolny: w poleceniu 3 (karta pracy nr 1) dodatkowo zaznacza liczby nieparzyste w zakresie 20. Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: w poleceniu 1 (karta pracy nr 1a) może korzystać z przygotowanej dla niego tabeli/planszy zawierającej przykłady liczb parzystych i nieparzystych w zakresie 20, w poleceniu 2 (karta pracy nr 1a) rozwiązuje trzy wybrane przez siebie przykłady. 5