Konspekt lekcji religii przeprowadzonej przez katechetkę Dorotę Najmowicz w klasie II a 30 kwietnia 2013r. Temat: Z Maryją wielbimy Pana Jezusa nabożeństwo majowe. Wiodące cele katechetyczne: poznanie Maryi jako wzoru człowieka modlitwy, świadomość pośrednictwa Maryi w naszych modlitwach. Treści nauczania: Maryja, Matka Jezusa i nasza, wzorem rozmodlenia ( modlitwy, pieśni, piosenki) Szczegółowe cele operacyjne: Wiedza Uczeń - rozumie, że Maryja jest wzorem człowieka modlitwy i Pośredniczką między wierzącymi a Panem Jezusem, oraz wskazuje nam drogę do nieba, wymienia kilka wezwań z litanii loretańskiej, wie, że Maryja jest Matką każdego człowieka, opiekuje się i troszczy o wszystkich, rozumie, że modląc się wraz z Maryją okazuje miłość Panu Jezusowi. Umiejętności Uczeń - potrafi ułożyć własne wezwania do Matki Bożej. Postawy Uczeń pragnie chętnie uczestniczyć w nabożeństwach majowych, poleca siebie i swoich bliskich opiece Maryi, 1
pragnie dla Matki Bożej spełniać dobre uczynki. Metody: słowna pogadanka, wykład, objaśnienia, eksponująca pokaz, aktywizująca burza mózgów. Środki i materiały dydaktyczne: Film edukacyjny Matka Jezusa, Prezentacja multimedialna Moja Mama Maryja, Opowiadanie Bruno Ferrero pt. Ślady Tekst Ewangelii św. Jana J 19,25 27, Obrazki do kolorowania z kapliczką Matki Bożej, Papierowe kwiatki do ozdobienia kapliczki, na których dzieci wpiszą obiecane Maryi dobre uczynki, Podręcznik i ćwiczenie do religii, Książeczka do nabożeństwa Panie mój. 2
Planowany przebieg zajęć. 1. Przywitanie dzieci, modlitwa Zdrowaś Maryjo. 2. Sprawdzenie listy obecności. 3. Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji. Na poprzedniej lekcji mówiliśmy o cudownym medaliku. Jest on znakiem dziecka Bożego i oznacza naszą miłość do Maryi. Noszenie medalika i prośbą o potrzebne łaski. Jaki napis znajduje się na medaliku? ( O Maryjo bez zmazy poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy). 4. Nawiązanie do tematu i zapisanie na tablicy. Dziś również będziemy rozmawiać o Maryi, która nieustannie modli się za nas do swego Syna. można nawet powiedzieć, że całe życie Maryi było modlitwą. Obejrzyjmy film, który przybliży nam postać Matki Bożej. 5. Projekcja filmu Matka Jezusa, pogadanka. Maryja była posłuszna Bogu, wypełniła Jego wolę. Jako Matka z wielką troską zajmowała się swoim Synem. Wasze mamy tez były bardzo szczęśliwe, gdy przyszliście na świat, opiekują się wami, troszczą się o was o kochają najbardziej na świecie. Przyjrzyjcie się zdjęciom i wyobraźcie sobie wasze mamy. 6. Prezentacja multimedialna Moja Mama Maryja, połączona z parafrazą tekstu Ewangelii św. Jana - J 19,25 27 ( A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: "Niewiasto, oto syn Twój". Następnie rzekł do ucznia: "Oto Matka twoja". I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie ) Maryja była przy swoim Synu do samego końca. Tuż przed śmiercią Pan Jezus oddał wszystkich ludzi opiece Maryi. Od tej chwili jesteśmy dziećmi Maryi a Maryja jest naszą Matką i wstawia się za nami do Pana Jezusa. 7. Pogadanka nt wstawiennictwa Maryi, Jej życia oraz form kultu maryjnego. Ludzie odczuwają matczyną miłość Maryi i swoje uczucia wyrażają na wiele sposobów pielgrzymują do świętych miejsc związanych z Matką Bożą ( Częstochowa ), budują kościoły, których patronką jest Maryja ( w Zgierzu mamy dwa kościoły N.M.P. Różańcowej i M.B.D.R.) śpiewają pieśni i piosenki 3
maryjne, dbają o przydrożne kapliczki i modlą się przy nich. Taką szczególna modlitwą do Matki Bożej jest Litania Loretańska. Jej nazwa pochodzi od włoskiego miasta Loreto, w którym gorąco modlono się do Matki Bożej słowami litanii. Litania Loretańska składa się z wielu wezwań określających Maryję i próśb o modlitwę. 8. Praca z podręcznikiem uzupełnianie wezwań z Litanii Loretańskiej. Na podstawie tekstu litanii uzupełnijcie w kwiatku wezwania do Matki Bożej. Litery w kolorowych kółeczkach ułożone w odpowiedni sposób utworzą rozwiązanie ( Pośredniczka ) Co to znaczy, że Maryja jest Pośredniczką? ( przedstawia w naszym imieniu nasze prośby Panu Jezusowi ). Jakimi innymi słowami można określić Maryję? Uzupełnijcie ćwiczenie własnymi wezwaniami ( np. Matko naszych rodzin, Królowo wszystkich matek...) Już jutro rozpoczyna się miesiąc maj, który jest poświęcony Matce Bożej. Będziemy się modlić odmawiając Litanię do N.M.P. zwłaszcza w białym tygodniu, który nastąpi po waszej I Komunii świętej. Wtedy z jeszcze większą ufnością wszyscy będziecie mogli prosić Maryję o potrzebne łaski dla was i waszych bliskich. Maryja jest nie tylko Pośredniczką między nami a Panem Jezusem. Spełnia jeszcze jedno, bardzo ważne zadanie. Jakie? Dowiecie się, gdy uważnie wysłuchacie opowiadania pt. Ślady 9. Czytanie opowiadania Bruno Ferrero pt. Ślady. BRUNO FERRERO ŚLADY Pewnej nocy miałem cudowny sen i muszę wam go opowiedzieć. We śnie zobaczyłem długą drogę; drogę, która z ziemi wznosiła się ku górze, by zginąć pośród chmur, kierując się ku niebu. Nie była to jednak droga wygodna. Co więcej pełna była przeszkód, usiana zardzewiałymi gwoździami, ostrymi i tnącymi kamieniami, kawałkami szkła. Ludzie wędrowali tą drogą boso. Gwoździe wbijały się w ciało, wielu miało zakrwawione stopy. Mimo tego nie rezygnowali, chcieli dojść do nieba. Każdy krok wywoływał cierpienie. Wędrówka była powolna i trudna. Potem w moim śnie ujrzałem Jezusa, który szedł naprzód. On również szedł boso. Szedł wolno, ale zdecydowanie. Ani razu nie zranił sobie stopy. 4
Jezus szedł i szedł. Wreszcie dotarł do nieba i tam usiadł na wielkim, złocistym tronie. Spoglądał w dół, obserwując tych, którzy usiłowali wejść. Spojrzeniem i gestami zachęcał ich. Zaraz po Nim szła również Maryja, Jego Matka. Maryja szła jeszcze szybciej niż Jezus. Wiecie dlaczego? Stawiała swe stopy na śladach pozostawionych przez Jezusa. Szybko dotarła więc do Syna, który posadził Ją na wielkim fotelu, po swej prawej stronie. Maryja również zaczęła dodawać otuchy tym, którzy wspinali się i zachęcała ich, by szli po śladach, zostawionych przez Jezusa, tak jak sama to zrobiła. Ludzie rozsądni tak właśnie postępowali i szybko posuwali się ku niebu. Inni skarżyli się na rany, często zatrzymywali się, czasami rezygnowali zupełnie i upadali na brzegu drogi, zwyciężeni przez smutek. 10.Omówienie sensu i przesłania opowiadania. Opowiadanie uczy nas tego, że Matka Boża wskazuje nam drogę do nieba. Maryja pragnie nam uświadomić, że najłatwiej dojść do nieba, gdy kroczy się po śladach Pana Jezusa, czyli postępuje się dobrze. Jeśli zaufamy Maryi i Jej Synowi, pokonamy wszelkie problemy. Matka Boża lubi, gdy się modlimy i jesteśmy dobrzy, ponieważ wtedy okazujemy też miłość Panu Jezusowi. 11. Karta pracy kolorowanie kapliczki i wpisywanie na kwiatkach dobrych uczynków dla Matki Bożej. Praca, którą chciałabym, abyście wykonali, polega na tym, żeby pokolorować najpiękniej jak potraficie kapliczkę, ozdobić ją kwiatami, a na kwiatkach otrzymanych ode mnie napiszcie jakie, dobre uczynki w najbliższym czasie ( w maju ) postanowicie spełnić z miłości do Matki Bożej? Jakie to mogą być uczynki? ( swobodne wypowiedzi uczniów ). 5
12.Podsumowanie. Z dzisiejszej lekcji ważne, aby zapamiętać, że: - Maryja jest naszą Pośredniczką, - wstawia się za nami, - wskazuje nam drogę do nieba, - gdy łączymy się w modlitwie z Maryją, okazujemy miłość Panu Jezusowi. 13.Zadanie pracy domowej. Wykonajcie w domu ćwiczenie polegające na tym, aby narysować lub wkleić obrazek Matki Bożej. 14. Ocena aktywności uczniów. 15. Zakończenie pieśń Maryjo, Królowo Polski". 6