Scenariusz lekcji Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: Wyszukiwanie danych w programie Access 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: Uczeń potrafi: podać definicję filtru w bazie danych; podać zastosowanie filtrów; podać definicje kwerendy; wymienić i opisać rodzaje kwerend; wymienić i opisać kwerendy funkcjonalne; wymienić różnice pomiędzy filtrami i kwerendami. 2.2 Umiejętności: Uczeń potrafi: wyszukiwać informacje w tabelach za pomocą filtrów; tworzyć proste kwerendy wybierające; tworzyć proste kwerendy parametryczne; tworzyć proste kwerendy funkcjonalne (usuwające, aktualizujące, tworzące tabele i dołączające); tworzyć kwerendy łączące poznane typy (np. kwerendy usuwające z parametrem); modyfikować projekt kwerendy. 3 METODY NAUCZANIA pogadanka; elementy wykładu; metoda problemowa; 1
Scenariusz lekcji eksponująca lekcja multimedialna. 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE lekcja multimedialna 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE pracownia komputerowa, projektor multimedialny (lub inne zastępcze urządzenie, np.vnc) 6 PRZEBIEG LEKCJI 2
Etap Zadanie Przebieg realizacji Uwagi do realizacji Wprowadzenie czynności organizacyjne (5 min) pogadanka na temat algorytmiki wprowadzenie do tematu lekcji (5 min) - podanie tematu lekcji i zaciekawienie uczniów jego treścią - pogadanka na programu Access (przypomnienie zdań systemu, elementów z jakich składa się baza danych w programie Access, miejsca gdzie przechowywane są dane, struktury tabeli w bazie danych) Rozwinięcie lekcja multimedialna (20 min) - uruchomienie przez uczniów lekcji multimedialnej - zwrócenie przez nauczyciela uwagi, jakie elementy lekcji multimedialnej są szczególnie istotne - praca uczniów z lekcją multimedialną Lekcja multimedialna tworzenie filtrów w programie Access (15 min) - otwarcie bazy lekcja.mdb - analiza struktury danych w tabeli odczytanie pól i ich typów - utworzenie prostego filtru wybierającego książki Tolkiena Access - utworzenie filtru wyszukującego ksiązki o cenie powyżej 40 zł - sprawdzenie działania filtrów według wyboru i z wyłączeniem wyboru - przypomnienie podstawowych cech filtrów 3
tworzenie kwerend w programie Access (35 min) - przypomnienie poznanych rodzajów kwerend - utworzenie kwerendy wybierającej lektury - utworzenie kwerendy wybierającej książki w przedziale cenowym od 20 do 40 złotych - utworzenie kwerendy wybierającej książki powyżej 500 stron - utworzenie kwerendy parametrycznej wybierające książki o cenie powyżej podanej - utworzenie kwerendy parametrycznej wybierające książki danego autora z możliwością stosowania * i? - tworzenie kwerendy tworzącej tabelę lektur - tworzenie kwerendy tworzącej tabelę z parametrem jako parametr jest podawana maksymalna cena książki - tworzenie kwerendy aktualizującej modyfikacja wydawnictw - tworzenie kwerendy aktualizującej z parametrem - utworzenie tabeli tblstareksiązki o strukturze tabeli tblksiążki - tworzenie kwerendy dołączającej dane do nowo utworzonej tabeli - utworzenie kwerendy usuwającej książki wydane poniżej podanego rocznika - przypomnienie poznanych typów kwerend - porównanie kwerend z filtrami funkcjonalności Podsumowanie podsumowanie, zadanie pracy domowej (opcjonalnie) (10 min) - powtórzenie z wykorzystaniem karty pracy - zadanie zadania domowego Karta pracy 4
7 BIBLIOGRAFIA [1] B. Krzymowski, Access 2003 PL, Help, Warszawa 2004. 8 ZAŁACZNIKI 8.1 Zadanie domowe: Zaprojektuj tabelę do wypożyczania książek oraz kwerendy pozwalające sprawdzić, kto wypożyczał książki w podanym przedziale czasowym oraz w ciągu ostatnich 14 dni. 9 CZAS TRWANIA LEKCJI: 2 x 45 minut 10 UWAGI 5